In Stompwijk wordt Seen onduidelijke vete uitgevochten Omwegen Leidse regio viert uitgebreid carnaval >AGIIIDEN CcidócSoivttmt WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 ^ET ZWERK IS ZWART BOVEN '5 LANDS EERSTE DIERENCREMATORIUM gistei tcadei len oy Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielers zijn duistere tijden „Het Arendsnest", ds meer donkere jlken pakken zich sa in boven 's lands eer- dierencrematorium nu als een benarde ;te even buiten de be- iwde kom van het idelijk gelegen dorp impwijk wellicht op laatste dagen des oor- ils wacht. Dit is een ard verhaal vol on- ijmdheden: over le- il verkregen vergun- igen, over tegenbe- iten en niet geheel idelijk gemotiveerde idpunten, over een ja een gemeentebe- lur dat weer een nee rd; over stank voor k, en stank die eigen- duinf ëeen stank is, over Diedsbestemming die ih weer anders wordt gevuld. En ga zo maar n tijdje door. Het is oral het verhaal van n opgewonden, bijna or de zenuwen opge- eten, Heer van „Het •endsnest", die z'n le- O n lang met dieren CIJett opgetrokken, ze gen een redelijke ver- ebiededing n0g steeds univeirtroetelt en ze met is er ytzelfde plezier en de ft voolfde voldoening na ze eerin afsterven tot stof en n eveij doet wederkeren. fenedreV het lijkt erop, dat jiteitel dat nu de langste tijd 5 toedaan heeft. Aan de en. Vesteinder staat het be- ondejurlijk apparaat der ge- Jaar leente Leidschendam in Sn g<!* ornaat en met het uiammen(l zwaard der stig. rechtigheid in de eind. Zal deze Stomp- maarijkse „heer van leven .Azi dood" na jarenlan- Papleren en monde- stulge schermutselingen Nedei dan toch de trotse nek de tij<Deten buigen? :ie ise bliksem; van m'n leven dan dt! De heren en dames van i bi* leverd het gemeentebestuur kennen mij nog niet zo goed, geloof ik. Ik zal voor m'n bedrijf blijven vechten tot het uiter ste. Ja, zeg maar gerust: tot de dood erop volgt". En die- renpensionhouder A. van der Made kijkt tersluiks naar zijn crematorium-opstallen. Je ziet hem bijna denken: „want branden zullen ze, die kren gen". Veron t waardiging Meneer Van der Made is erg boos, furieus en zelfs des dui vels, en hij houdt het heilig vuur der verontwaardiging brandend. „Gaat u zitten, want ik ben nog lang niet klaar met mijn tirade. Een volkomen absurde situatie is het, en wij denken er dan ook niet aan de strijd op te geven. Ik ga even in de ge schiedenis terug, als u me toestaat. Ik vertel u het ver haal van de ambtelijke wille keur in Leidschendam", briest meneer Van der Made. „In november '78 zei het ge meentebestuur geen bezwaar te hebben tegen de vestiging van een pluimveehouderij annex dierenpension. Twee jaar later werd nota bene een bouwvergunning verleend voor het gedeeltelijk veran deren van nertsenloodsen tot dierenpension en crematori um. Als ik m'n bedrijf moet sluiten, zal ik de gemeente fi nancieel aansprakelijk stellen voor de door mij gedane in vestering. Men zal mij min stens andere grond moeten aanbieden om mijn business voort te kunnen zetten". Punt uit. Verbouwing Het rijk van Van der Made, omvattend het dierenpension „Het Arendsnest" en dieren crematorium aan de Dr. van Noortstraat, is al een jaar of vier het onderwerp van dis cussie tussen Van der Made en het verre gemeentebe stuur van Leidschendam, dat in zijn Kropholleriaanse bas tion, stoelend op een gekozen volksvertegenwoordiging, de lakens, dépeches en missiven uitdeelt. Met die instelling dan, ligt meneer Van der 'Made in de clinch. Hij nam, naar zijn zeggen, in '78 een. failliete nertsenfokkerij over, De heer A. van der Made voor het dierencrematorium. en in '79 verbouwde hij een loods tot woonruimte. Dat was een verbouwing waar voor hij geen vergunning had en die dus door de ge meente werd stilgelegd. Het wordt er niet eenvoudiger op: een jaar later kreeg Van der Made wel vergunning „voor het veranderen van de nert senloodsen, maar niet voor het scheppen van woonruim te". Ik ga nu, terwijl de Heer van „Het Arendsnest" nog wat blokken hout op het vuur van zijn betoog gooit, met In- tercitytrein-vaart door de fei telijkheden heen: in januari '81 in beroep bij de raad (nee, zei de raad); een beroep bij de Arob (Arob: administratieve rechtspraak overheidsbeslis- singen) bracht in september '82 vernietiging van het be sluit van de gemeenteraad. Het kan zijn, dat van toen af aan de houding van het ge meentebestuur veranderde. De rechter stelde namelijk, dat de gemeente nooit vesti ging van Van der Made had mogen toestaan, omdat hij geen agrarisch bedrijf had. Meneer had weliswaar plan nen voor een pluimveehou derij, maar wegens het „in zakken van de markt" („je kunt de kippen nog aan de straatstenen niet kwijt", zei Van der Made in een hoor- en luisterzitting van de be treffende commissie), had hij daarvan afgezien. Volgens de regels Toen de Arob-rechter zijn uitspraak had gedaan, zei wethouder Van Nievelt-Vol- muller tegen Van der Made, dat het gemeentebestuur geen enkele medewerking meer aan zijn bedrijf zou ver lenen. Opvliegend van zijn Arendsnest roept de onder nemer nu uit: „Het is onge loofwaardig wat hier alle maal gebeurd is. Ik wil alleen maar mijn bedrijf aanhou den, waarvoor mij destijds le gaal, volkomen volgens de regels, vergunning is ver leend. Als ik moet sluiten staan er in elk geval zeven mensen op straat. In Leid schendam heerst ambtelijke willekeur!" Nu hoopt de Heer van Arendsnest enz. enz., dat zijn uithaal ook ge hoord zal worden door magi straat De Vreeze, burgemees ter. Opdat die zijn invloed zou kunnen aanwenden om het recht te doen zegevieren. Tenminste, ik vermoed dat Van der Made dit zal hopen. En De Vreeze, met z'n ge bronsde teint, niet kennende; ach..., een mens weet maar nooit. Van der Made, met een aan val op de gemeentelijke flank: „Het gebied hier zou een agrarische bestemming hebben. Best, okee, uitste kend; maar hoe zijn dan die recreatiewoningen hier vlak bij dan allemaal mogelijk? Een tijdje geleden sprak de gemeente zelfs over een woonwagenkamp. En dan: ik mag hier niet wonen, maar er moet wel dag en nacht ie mand aanwezig zijn!" Wat de geplaagde Van der. Made nog verder vreemd vindt is, dat „plotseling vanuit Stompwijk zelf klachten zijn gekomen". „De eerste jaren heeft nie mand over mijn bedrijf ge klaagd. Die klachten zijn ge komen nadat de gemeente de mensen op mijn bedrijf had gewezen. Vorig jaar was er opeens die rel over het ver branden van kadavers, kren gen van dingen dus, van de universiteit in Leiden. Wel dan: ambtenaren van milieu hygiëne zijn hier geweest en hebben uitdrukkelijk ver klaard, dat er niets of iets aan de hand was. Ik heb nooit radio-actieve kadavers verbrand. Van stank uit mijn crematorium is geen sprake. Zal ik u eens iets anders ver tellen? Weet u wat stinkt? Nee? Nou, dat is het koken door de agrariërs van eten voor de varkens; daar word je compleet beroerd en on passelijk van. Het is best mo gelijk, dat men in Stompwijk denkt dat mijn dierencrema torium daarvoor verantwoor delijk is!" Werkdagen „Kolder! Waanzin! Men zou werkelijk beter moeten we ten". Meneer Van der Made wordt nu, ondanks alles, als lijkverbrander toch weer even trots: „Mijn crematori um het eerste in Neder land verwerkt wekelijks zeventig tot tachtig dieren". Die gaan dan de schoorsteen door. In het begin werd ook op zondag gecremeerd, maar dat leek niet geheel in over eenstemming met het heili gen van de dag des Heren, en de gemeente maande Van der Made decent, en sinds dien verbrandt de opstandige Van der Made slechts op werkdagen, tussen 7.00 en 19.00 hrs. „Eigenlijk belache lijk", snuift Van der Made. de veelgeplaagde; „want als het werkelijk om luchtver ontreiniging zou gaan. zou het juist beter zijn de dieren 's nachts te verbranden, maar die andere zienswijze komt omdat men zich niet goed op de hoogte stelt". Het eerste jaar kwamen de mensen met hun ontslapen huisdieren uit heel Neder land. En het dierenpension „Het Arendsnest" het „Falcon Crest" van Stomp wijk is vooral in de zomer maanden in trek. „Op het moment heb ik maar twee honden en een vrij aardige kat, maar in de vakantie is het hier erg druk. Begrijpe lijk toch, als je niet wilt dat die beesten in het bos aan een boom worden vastgebon den of uit de auto worden ge zet. In de vakantie werken hier enkele tientallen Stomp- wijkertjes om een zakcentje te verdienen. Nooit iets over klachten van ze gehoord. En dan waarschuwt de gemeente de inwoners van Stompwijk, dat ik tweemaal zo groot wil worden. Klets; ik wil alleen maar wat meer ruimte voor mijn honden!" Hier gaat die renliefde over de toonbank, maar het gemeentebestuur voelt zich nog lang niet aan- gekeft. Van der Made's bedrijf, in le ven en destructie, is kenne lijk een doorn in het oog van het L. damsch college van B en W. Het gistte in de raads- gelederen, via schriftelijke vragen, en er werd aange drongen op het nemen van maatregelen. Het was een ge liefkoosd onderwerp op com missievergaderingen. Het crematorium was een agen dapunt waarbij je je eens ex tra in de handen kon wrij ven. Twee maanden geleden liet mevrouw de wethouder Van Nievelt nog eens „alles op een rijtje zetten". Dat doet men tegenwoordig toch al veelvuldig, als men met z'n tijd geen raad weet, maar toch duidelijk wil zijn. De wethouder kwam toen tot haar eigen verrassing met een lijst van toestemmingen, bouwvergunningen. Arob- uitspraken, intrekkingen, overwegingen en een over zicht van de verschillende Hinderwet-procedures van 20 november '78 tot eind decem ber '82. Om van te duizelen. De Hinderwet is een verhaal apart. Maar Van der Made kreeg op 6 okt. '81 een volle dige vergunning voor het „oprichten in werking bren gen en in werking houden van een dierenpension, ver brandingsovens ten behoeve van verleden huisdieren, een ondergrondse olieopslag, als mede een pluimveehouderij". Wat moet hij verder? „Arendsnest", verwacht een and're Heer? Of moet het te- nonder gaan? Waar moet ik naar toe, als mijn burmese Miepje Mol, het overgelever de troetelkind van Albert, haar nu negenjarige leven beëindigd heeft? Van der Made staat haar nu nog (po- tentiëel) met geopende oven deuren op te wachten. Maar wat moet ik in 's hemels naam doen, als de Heer van het Arendsnest in Stompwijk niet meer zijn vernietiging kan voortzetten? De Madese werkgever spreidt de armen in wanhoop; in een laatste verzet. Alsof hij voor z'n ei gen standbeeld staat: Sire, ze hebben uw werk verknald! Maar het is erger. Meneer Van der Made krimpt ineen, en aan zijn gemoed ontsnapt een kreet: „Ze hebben mijn doodvonnis getekend. Ik word er gek van...!" in hur, iverlegEEK Het carna- verrjfeest de gemeen- ïderzot Leidse regio nseJJ "jds nadrukkelijker in n 6500greep te gaan krijgen, boveiiend weekeinde barst carnavalsgeweld op kbaarj plaatsen echt goed vel ul Aan burgemeesters den dan de sleutels iutseld en er worden je optochten gehou- waarna de feesten .nen beginnen. Billen- L ;kers, Gaanders, Gaap- ;ken, Rampestampers, ischuimers, Bokken, sen, Kaninefaaten en nzwabbers zijn weer urende enige turbu- e dagen de baas in de ;den i(o, tencen s voofemeester Hendrickx van 5 vaninond geeft de sleutels op alleeniag om half vijf in het ge- let coifltehuis aan de Prins Jan liensteieerser der Billenprikkers. als zoJbalf negen volgt die dag -door i groot jubileumbal in 't irbeelcpunt met de Bleu Band en ostprijband Royal. Zaterdag iets bijt daar ook het kindercar- ;subsidl gehouden met Noppie licole en Space Sound Mu- Dm acht uur volgt dan in deel v^rust het Prinsenbal met burgeQrooVy's en Bierkou- de w> Op zondag trekt vanaf ioals uur een feestelijke optocht 'erwoo door het dorp. Om 14.00 sVcw°rdt in de kantine van L w^friunda een groot familie- hebber gehouden met Space id Music en Royal. Om negen volgt in 't Meer- Ka rokken- en broeken- iet b®. met begeleiding van het pen b» Benhen. Op maandag gaat «jt dan in 't Trefpunt een van davaleske disco-avond ge- er len vanaf acht uur met rs van 0 Tineke en Mr. Heradius. len ziejezelfde piaats vindt dins- e W1l' het bejaardencarnaval laaronts met Pretband Royal en arde ifce Duikelaar vanaf twee brenen vanaf acht uur met de bouwers en Space Sound t de tyc m tra< ng te,v,n ders uit Stompwijk en de Leidschendamse Damzwab- bers lopen in het begin even synchroon. Prins Endekos van de Damzwabbers en prins Harry van Gaandrië gaan za terdagmorgen om half elf sa men naar het gemeentehuis van Leidschendam om -van burgemeester W.F. de Vreeze en wethouder J.C. van Erp respectievelijk de sleutels van Leidschendam en de voorzit tershamer van de Stompwijkse Dprpsraad in ontvangst te ne men. Daarna scheiden hun carnevaleske wegen. Prins Harry vertrekt om half twee met zijn gevolg vanaf het ter rein van Scheria aan de Stom- wijkseweg voor de optocht door het dorp. Daarna barst in Het Blesse Paard het kinder carnaval los. Alle kinderen tot 11 jaar zijn welkom. Er treedt een clown op en de entree is gratis. Om elf over negen be gint het gekostumeerde bal in het Blesse Paard, dat muzikaal wordt ondersteund door de Pintengluurders en de Pando ra's. Zondagmiddag geeft fan fare Juliana vanaf vier uur een gratis concert in het Dorpshuis. Maandagavond gaan prins en raad van elf naar Zoeterwoude voor het tweejaarlijkse bejaardencarna val in Huize Emmaus. Dins dagmiddag volgt dan het tradi tionele bejaardencarnaval in de kantine van Stompwijkse Boys. Het slotbal wordt dins dagavond gehouden met me dewerking van de Cliftons. Ook de Damzwabbers in Leid schendam gaan zaterdag in optocht door hun gebied, waarbij voor het eerst ook het winkelcentrum Leidsenhage zal worden aangedaan. De stoet vertrekt om twaalf vanaf de Veurse Achterweg. In sa menwerking met de winke liers van Damcentrum wordt op het Damplein weer voor een stunt gezorgd. Direct na Kaketoe aan de Damlaan de prijzen uitgereikt voor de bes te wagens en groepen, dit jaar afzonderlijk ook voor loop groepen. Van zaterdag tot en met dinsdag worden in Zwab berpaleis De Witte Kaketoe de bekende feestelijkheden afge werkt. Op Vastenavond wordt, op verzoek van trouwe carna valsvierders, de bovenzaal ge reserveerd voor de 40-plussers. Voor hen een speciaal pro gramma van Gouden Ouden, optreden van Gup en Guppie en het fameuze Zwabbercaba ret. Carnavalsvereniging de Gaap stokken in Lisse start vrijdag avond het carnaval met een Gehuwdenbal in de residentie 't Trefpunt. Zaterdag start de carnavalsoptocht om half drie bij de Hobaho-hallen. Trou Moet Blijcken en Crescendo zorgen voor de muzikale noot. Na de optocht kan men 's avonds terecht in de residentie voor een Braziliaans Béd, waarbij iedereen dus in een Oriëntaalse uitmonstering wordt verwacht. Zondag is rustdag en maandag komen de bejaarden van het dorp aan hun trekken, die als extraatje dit jaar hun eigen carnaval sprins en -prinses gaan kiezen. Die avond is er voor iedereen gekostumeerd bal in de resi dentie. De jeugd staat dinsdag in de aandacht. De kinderen tot en met 7 jaar kunnen tus sen een en drie uur terecht in de residentie en de kinderen van 7 tot 12 jaar van half vier tot half zes. Dinsdagavond de afsluiting met een groot slotbal in 't Trefpunt. De Rampestampers in Lisser- broek zullen onder leiding van Prins Jan de Eerste en Prinses Anita actief zijn vanuit residentie De Meerkoet. Zater dag begint het met het gekos tumeerde kindercarnaval. De Rampestampers en de Ricar- do's verzorgen vanaf half drie een programma voor de jeugd tussen de 4 en 12 jaar. Als het weer meewerkt, zal vooraf een optocht worden gehouden. Za terdagavond komen de oude ren aan bod tijdens het gekos tumeerde bal. De hofkapel de Dp wafmnnhw biprlrniiwp>'c «r» ortio Bierblazers zorgt samen met het dansorkest De Buno's voor de muziek. Het feest in de re sidentie begint om elf over acht. Na de zondagsrust wordt het carnavalsfeest maandag voortgezet met bejaardencar naval vanaf half acht in De Meerkoet. De Rampestampers en de Ricardo's zijn hierbij present. Dinsdag tenslotte wordt voor de vierde achter eenvolgende maal de Boeren bruiloft gevierd: huwelijks plechtigheid, rondrit, receptie, boerenkoolmaaltijd en tot slot een gezellige avond. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp zal zaterdag om elf over elf precies in win kelcentrum Winkelhof de sleutels van het dorp overhan digen aan Prins Jacobus de Eerste, heerser der Rijnschui mers. Aan de sleuteloverhan diging gaat de carnavalsop tocht vooraf. Die vertrekt om tien uur vanaf de Doeslaan, in elkaar gezet door de gezamen lijke inspanningen van de winkeliers van Doeskwartier, Rondom de Oude Kerk, San thorst en Winkelhof. De op tocht gaat door het gehele dorp, begeleid door de Rak kers, de fietscrossers. Groepen en verenigingen kunnen zich aansluiten. Tamarco zorgt voor de marsmuziek. Nadat de bur gemeester de macht heeft overgedragen volgt het kin dercarnaval in Winkelhof. De dag wordt afgesloten met een groot gekostumeerd bal in alle zalen van het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. De gemeente Voorhout heet vanaf donderdag weer Bok- kendorp. Donderdag zijn De Bokken te gast in huize Agnes voor een groot carnavalsfeest voor de bewoners. Vrijdagmid dag gaan prins Philip 1 en prinses Thea plus enkele leden van de raad van elf een be- houtse kleuterscholen. Om acht uur zal de sleutel van Bokkendorp door burgemees ter M. Th. van de Wouw wor den overgedragen aan de prins. Een uurtje later start in het parochiehuis het gehuw denbal. Niet-gehuwden en vrijgezellen mogen van De Bokken niet naar binnen, maar voor deze categorie is er dit jaar iets nieuws, namelijk het Ongehuwdenbal in restau rant Boerhaave vanaf half tien. Zaterdagmiddag start om twee uur de grote carnavalsop tocht vanuit de Prins Bernard- straat. De prijsuitreiking is tij dens het familiecarnaval die middag in het parochiehuis. Zaterdagavond om half negen wordt de Grote Bok gekozen. Zondag gaan prins Philips 1 en prinses Thea op bezoek bij alle Voorhoutse langdurig zieken. Die middag barst om 15.00 uur gaat in de kantine van Fore- holte aan de Sportlaan het Fo- reholte-carnaval van start, 's Avonds is er in restaurant Boerhaave om half negen het Boerhaavebal. Maandag wor den alle mensen van 65 jaar en ouder uitgenodigd om om twee uur naar de grote zaal van de KTS te komen. De vroege maandagavond is weer gere serveerd voor de Voorhoutse jeugd van 12 tot 16 jaar met een disco in het parochiehuis vanaf half acht. Voor ouderen is er in Boerhaave na het brid gen carnaval vanaf tien uur. Dinsdag worden .de kleine Bokjes van Voorhout uitgeno digd voor een gezellige kin dermiddag in het parochiehuis tussen een en drie uur en de jeugd van 8 tot 12 jaar van drie tot vijf uur. 's Middags is er Bokkenmiddag in Boerhaave. Dinsdagavond is dan weer het moment aangebroken dat Bok kendorp vanaf half negen De Bok gaat verzuipen. Dat ge beurt in het parochiehuis en om elf uur zal prins Philip 1 de sleutel teruggeven aan de Hèt carnavalsdorp van de bol lenstreek, Noord wij ker hout, valt zaterdag weer ten prooi aan de Kaninefaaten. Het car naval in Noordwijkerhout barst zaterdag los tijdens de grote optocht met veel praal wagens, muziekkorpsen en in dividuele deelnemers. Zij ver trekken om twee uur en een uur eerder krijgt prins Rei- naert in het raadhuis de dorps- sleutel uit handen van burge meester Winkel. De prijsuit reiking van de optocht staat om vijf uur op het programma en gebeurt in de Schelft. De jeugd begint overigens al om 11.00 uur met een rommelpot- terij-optocht vanaf de St. Jo zefkerk. Die avond zijn er di verse feesten: het Stropersbal met de prins in de residentie vanaf negen uur, het Indrink- feest vanaf half negen in de Blauwe Tram in de Schelft en het Narr'enbal vanaf half ne gen in de sporthal van De Schelft. Zondag is het vanaf twee uur kindercarnaval in De Schelft met Sandy's kinder show. Zondagavond kunnen de jongeren vanaf half acht te recht in de Schelft voor de dis co en de ouderen op het Drij versbal vanaf half negen in de Blauwe Tram of het Koetil- lersbal vanaf half negen in de residentie. De boerenbruiloft is het hoogtepunt van de festivi teiten op maandag. De stoet trekt vanaf half twee door het dorp om om twee uur het nep- huwelijk te sluiten op het raadhuis, van daaruit trekt men naar De Schelft voor het gebruik van een boerenkool- maaltijd om vier uur met zo'n 1.000 gasten, 's Avonds is er vanaf acht uur Kaninefaaten- bal in De Schelft, Rekelbal vanaf acht uur in De Blauwe Tram en Prins Reinaertbal in de residentie vanaf half negen. Dinsdag worden de feestelijk heden afgesloten met een kroegentocht vanaf elf over elf waarbij iedereen lekker dweilt rond de Witte Kerk en 's avonds is er Katerbal in de Schelft, Afzakkersfeest in de residentie en om elf over elf is de traditionele Konijnverbran-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5