Ccid^cSouAOlT Synode anglicaanse kerk wijdt debat aan morele aspecten kernbewapening Nederlandse bisschoppen blijvend verdeeld over priesteropleiding kerk wereld weer fi BEROEPE ACHTERGROND C^idóöSoumnt WOENSDAG 9 FEBRUARI1983 PAGITTT Anglicaanse synode rechtstreeks op tv Voor de eerste maal in de historie zal morgen een rechtstreekse uitzen ding op de télevisie zijn te zien van de synode van de anglicaanse kerk (Church of England). De debatten zijn via BBC 2 te volgen van elf tot vijf uur Nederlandse tijd. Het be langrijkste onderwerp van gesprek zal zijn het rapport „De Kerk en de bom" met zijn omstreden aanbeve ling, dat Groot-Brittannie zou moe ten overgaan tot eenzijdige nucleaire ontwapening om algemene kernont wapening in de wereld op gang te brengen. Elders op deze pagina be steedt onze correspondent in Londen daaraan uitgebreide aandacht. Pax Christi meldt Oost-Timor bij VN De internationale r. k. vredesbeweging Pax Christi heeft de situatie op Oost-Timor on der de aandacht gebracht van de commissie mensenrechten van de Verenigde Naties te Genève. Sinds de Indonesische invasie in 1975 zijn er meer dan 200.000 mensen op Oost-Timor omgekomen, zo meldt Pax Christi. De vredesbeweging spreekt in dit verband van massamoorden, verwoesting van gehele dorpen en folteringen door de Indonesiërs. Pax Christi vraagt de VN-com- missie bij de Indonesische regering er op aan te dringen, dat de internationale hgul- porganisaties toegang tot Oost-Timor wordt verleend. Onlangs hebben 75 leden van het Amerikaanse Congres president Reagan ge vraagd aandacht aan Oost-Timor te schen ken. Zes Italiaanse priesters bij corruptie betrokken In Italië zijn zes priesters wegens corruptie tot gevangenisstraffen veroordeeld, volgens het in Rome verschijnende dagblad „II Mes- saggero" gisteren. De zes zouden betrokken zijn bij belastingont duiking rond aardolieprodukten waarnaar al drie jaar lang een onderzoek gaande is. Al tal van industriële en financiële functio narissen zijn in deze zaak aange klaagd. De geestelijken zouden een bemiddelende rol hebben ge speeld en daarvoor smeergeld in ontvangst hebben genomen. En kelen van hen verklaarden, dat zij het geld voor liefdadige doel einden hadden gebruikt. Ambassadeur Japan bij Heilige Stoel wordt r. k. De ambassadeur van Japan bij d« Heilige Stoel, de 62-jarige Masam Ota, is op de verjaardag van dt kruisiging van 27 Japanse martela ren in Nagasaki op 5 februari 1597 van het boeddhisme overgegaan naar de rooms-katholieke kerk. Dii heeft de Vaticaanse radio gisteren medegedeeld. De ambassadeun, di« sinds een jaar bij de Heilige Stoel ij geaccrediteerd, werd zaterdag ge doopt en woonde maandag in de parochiekerk van Civitavecchie ten noorden van Rome een mis voor de martelaren van Nagasaki bij. De meerderheid van de Ne derlandse bisschoppen vindt het een goede zaak, dat de Nederlandse kerkprovincie twee soorten priesteroplei dingen heeft: enerzijds het seminarie, dat de hele oplei ding verzorgt en anderzijds het convict, dat een groot deel van het onderwijs toe vertrouwt aan een door de Heilige Stoel erkende theolo gische hogeschool of faculteit. Het gaat hier om respectieve lijk het seminarie Rolduc van het bisdom Roermond en de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologie- -onderwijs (KIWTO'S) te Amsterdam, Utrecht, Tilburg en Heerlen. De canonieke (kerkrechtelij ke) erkenning van de KIW TO's moet in Rome nog wor den aangevraagd. Het be hoort volgens de overgrote meerderheid van de bis schoppenconferentie tot de competentie van de plaatse lijke bisschop en de religieu ze oversten, die bestuursver antwoordelijkheid voor een theologische hogeschool dra gen, de canonieke goedkeu ring aan te vragen, wanneer zij de voorwaarden daartoe vervuld achten. Een en an der is gebleken op de twee maandelijkse vergadering van de bisschoppenconferen tie, die ditmaal in Oosterhout is gehouden. Daar werd be sproken het rapport „Prie steropleidingen in Neder land", opgesteld door de com missie, die in het leven is ge roepen door de bijzondere sy node van de Nederlandse bis schoppen in januari 1980 in Rome. Leden van de com missie waren de bisschoppen van Breda, Groningen en Roermond, respectievelijk Ernst, Möller en Gijsen. De laatste heeft niet aan de werkzaamheden deelgeno men en draagt ook geen ver antwoordelijkheid voor het rapport. Bisschop Gijsen van Roer mond en zijn hulpbisschop Castermans zijn van mening, dat in de huidige situatie bin nen de kerkprovincie alleen een seminarie als priestero pleiding in aanmerking komt. De KIWTO's beant woorden volgens hen voor wat betreft de leer, de kerke lijke mentaliteit en de orga nisatorische inrichting niet aan de voorschriften van Rome. De koppeling van con- victen of leefgemeenschap pen aan KIWTO's is naar hun mening onvoldoende waarborg om de tekorten van de theologische institu ten op te vangen. Amsterdam Verder vinden zij het onaan vaardbaar, dat tot de leken stand teruggebrachte pries ters op de KIWTO'S doceren. Zij achten het derhalve niet verantwoord om voor de op leidingen te Amsterdam, Heerlen, Tilburg en Utrecht erkenning bij de Heilige Stoel aan te vragen. Bisschop Simonis van Rotterdam en hulpbisschop Bër, uitten een absolute voorkeur voor het seminarie Rolduc, maar handhaven vooralsnog hun deelneming-op-afstand aan de KTHA (Katholieke Theo logische Hogeschool Amster dam), waarvoor het bisdom Rotterdam met het bisdom Haarlem verantwoordelijk heid draagt. Zij verklaarden zich bereid eraan mee te werken, dat de KTHA ker krechtelijk wordt erkend, mits aan de door de Heilige Stoel gestelde voorwaarden wordt voldaan. Een van de conclusies van het rapport is, dat het semi narie Rolduc van het bisdom Roermond ook priester-kan didaten uit de andere bis dommen opleidt, dat het der halve in feite een betekenis voor de hele kerkprovincie heeft en dat daarom de ande re bisschoppen op een of an dere manier bij het beleid zouden moeten worden be trokken. De meeste bisschop pen schaarden zich achter deze conclusie. De bisschop pen Gijsen en Castermans antwoordden echter, dat Rol duc is opgezet als diocesaan seminarie en dit ook moet blijven. Het beleid wordt uit sluitend door de bisschop van Roermond bepaald volgens de regels van het Vaticaan. Andere bisschoppen komt hier geen inbreng op het ter rein van beleid of bestuur toe. De bisschoppenconferen tie erkende, dat de bisschop van Roermond het recht heeft dit standpunt in te ne men. Heerlen Het rapport van de synode commissie concludeerde ook, dat de HTP (Hogeschool voor Theologie en Pastoraat) te Heerlen, in het bisdom Roer mond, niet moet worden uit gesloten van het proces, dat tot erkenning door Rome kan leiden. De meerderheid van de bisschoppenconferentie onderschrijft dit Bisschop Gijsen gaf echter te kennen, dat hij de Heilige Stoel niet zal vragen de HTP goed te keuren en er ook niet mee instemt dat anderen dit doen. De bisschoppenconferentie nam zich voor naar een uit weg uit deze impasse te blij ven zoeken. De bisschoppen conferentie stelde vast, dat het een zaak is voor de bis schop en religieuze oversten die een KIWTO in Rome voor erkenning willen voor dragen, uit te maken hoe zij de positie van gehuwde priester-docenten zien. De bisschoppen Gijsen en Cas termans achtten het lesgeven op priesteropleidingen door tot de lekenstaat terugge brachte priesters ten enen male onaanvaardbaar. Met negen stemmen voor (Gijsen en Castermans waren tegen) besloot de bisschop penconferentie tot de instel ling van een bisschoppelijke commissie voor de priestero pleiding. In meerderheid kwam de bisschoppenconfe rentie tot de slotsom, dat de synodecommissie goed werk had geleverd, ook al vonden diverse bisschoppen dat aan vullingen en vooral een eva luatie, op hun plaats waren. Mgr. Gijsen en mgr. Caster mans beoordeelden, dat de commissie niet volgens de be doelingen van de synode had gewerkt. Zij betreurden dat de commissie de KIWTO's niet op de zuiverheid van de leer had getoetst, een objec tieve beoordeling achterwege had gelaten en te veel op het kompas van belanghebben den als bestuurders en docen ten van KIWTO's had geva ren. De komende weken wordt de brief aan de Romeinse con gregatie voor de katholieke opvoeding opgesteld, waarin verslag van de bespreking over het rapport wordt ge daan. De bisschoppenconfe rentie zal zich op haar verga dering van april met het ont werp van deze brief bezig houden. Duitse bisschop: Uitsluiten vrouw „traditioneel' Kerkelijke tradities, niet theologische motieven zijn verantwoordelijk voor het uitsluiten van vrouwen van sommige ambten in de rooms-ka tholieke Kerk. Dat is de mening van wijbisschop Ernst Gutting uit Speyer, ook lid van de studie commissie voor de positie van de vrouw in kerk en samenleving, van de Duitse bisschoppenconfe rentie en tot 1981 bis schop voor de vrouwen- zielzorg van de Duitse bisdommen. Gutting is van mening, dat in de oerkerk vrouwen en man nen gelijkberechtigde part ners zijn geweest. In de loop van de tijd heeft de kerk zich steeds verder verwijderd van dat voorbeeld. Hij riep de vrouwen binnen de kerk op zich in weerwil van hun pijnlijke ervaringen niet in zichzelf op te sluiten, maar met elkaar te communiceren en de dialoog te zoeken. Ook dr. Anneliese Lissner, secretaris-generaal van de „Katholieke Vrouwenge meenschap van Duitsland" (KFD), vindt, dat vrouwen in de kerk hun plaats die voort komt uit partnerschap, moe ten verdedigen. Zij moeten de moed hebben zich af te wenden van het traditionele kerkelijke rollenpatroon en vermolmde structuren open breken. Volgens haar kun nen vrouwen zeer veel doen om een menselijker, tederder godsbeeld over te brengen. Voorzichtig met snoeimes g® al v TUSSEN de coalitiepartners CDA en VVD lijkt een g^n te groeien over de wijze waarop tegenvallers op de beg^ pr van dit jaar moeten worden opgevangen. Lijkt te grrerk want we kunnen alleen nog maar afgaan op uitlatingefiag de fractieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (VVD). Wn ten bijvoorbeeld nog niet eens hoe groot de tegen vallei^ len zijn. Maar dat ze, ondanks het rentevoordeel dat de aan heid op dit moment geniet, meerdere miljarden zullen k gen lijkt voor. de ministers reeds vast te staan. dief peh HET regeerakkoord stelt dat nieuwe tegenvallers niet matisch gecompenseerd behoeven te worden met nieuv! zuinigingen. Bij het afsluiten van het akkoord had mj»»* buik vol van de steeds weer nieuwe bezuinigingen en d sentijdse tegenvallers. Daardoor raakte het zicht op de 1 ciële en politieke situatie in zijn totaliteit verloren. Dat gevaar zit er nu ook in. Het kabinet-Lubhx daadkrachtig aan de slag gegaan. Het voert dit jaar ee zuinigingsprogramma uit van maar liefst dertien miljari^ J trekt daarmee een zware wissel op de veerkracht van menleving. Daar nu weer extra bezuinigingen aan toevi zou die veerkracht kunnen doen verslappen en dat zou miljard in gevaar brengen, die het kabinet in de drie y na 1983 nog moet snoeien. Planmatig en overzichtel:/ I werk gaan is nu een maatschappelijk vereiste. Terechte waarschuwing Werkgevers en werknemers hebben begin deze i forse kritiek geuit op minister De Koning van Sociale En vervolgens zijn ook de politieke partijen stevig vanr v getrokken tegen de minister. Dat is verbazingwekkend bil centraal niveau werden werkgevers en werknemers hmg in november over eens, dat er arbeidstijdverkorting zou r ten komen en de prijscompensatie daarvoor beschikbaaivel moeten worden gesteld. Dat kwam in de kraam te pagkbi het kabinet, dat naar loonmatiging streeft, maar ookg n ideëel doel voor ogen had: een betere verdeling var dt steeds minder beschikbare werk. Allemaal wat mindq daardoor wat meer mensen aan het werk. »r ho De echte afspraken, zo werd toen ook terecht besloten,1 den werkgevers en werknemers op lager niveau in d(r^" drijfstakken maken. Waar meer mogelijk is moet meer' den gedaan en waar minder mogelijk is zou dan ook mfe^ behoeven te gebeuren. De op centraal niveau gemaakthbi spraken komen er echter voor een goed deel niet uit. laat het afweten: de portemonnaie gaat boven de solidajj n en de werkgevers betalen kennelijk liever uit dan ttfyal beidstijdverkorting over te gaan. en r in MINISTER De Koning heeft gelijk als hij laat wetenegÉ ingrijpen van de overheid dan niet kan uitblijven. L kunnen niet zomaar verhoogd worden. Uitgaande var-r> nationale inkomen moet het uit de lengte of uit de breXX Uiteindelijk komt het voor een belangrijk deel toch neer op de overheidskas, de schatkist. Het is goed dat de ale partners weer eens op hun verantwoordelijkheid zijl wezen. Irish stew (Ierse stoofpot) vla flip Nodig voor twee personen: 175 g doorregen lamslappen, 25 g margarine, zout, peper, laurierblad, tijm, 0,5 tot 1 kg aardappelen, 150 g winter wortel, 250 g witte of sa- vooie kool, 160 g ui, worces- tersaus (Engelse saus); 2,5 dl yoghurt, 2,5 dl chocola devla (2,5 dl melk, 12 g maï zena, 10 g cacao, 22 g sui ker), paar lepels puddings- aus of limonadesiroop. Bak de lamslappen in warme margarine bruin, temper het vuur sterk en schenk er zo veel lauw water bij dat het erge bruisen vermindert. Voeg zout, peper, laurierblad en tijm toe en stoof het vlees mals in twee a drie uren. Haal de lap pen dan uit de pan en doe er de in vieren gesneden aardap pelen in, leg daarop de in schijven verdeelde wortelen, de in fijne reepjes gesneden kool en dunne ui-snippers. Doe er weinig zout bij en zono dig iets water. Leg het vlees er op en kook de aardappelen en groenten gaar in ruim vijftien minuten. Leg het vlees dan op een warm bord, schep alles door elkaar en maak de stoof pot op smaak af met zout en worcestersaus. Bij een stoofpot kan de stam per in de kast blijven, dat heeft het voordeel dat we meer moeten kauwen, wat goed is voor onze tanden en kiezen. Een ander voordeel is dat de vitamine C beter in de groenten en aardappelen blijft. Zet bijna alle melk op, meng maizena met cacao en suiker met het restje koude melk, schenk daar wat van de hete melk bij en doe het mengsel dan in de pan. Laat de vla al roerende even doorkoken en vervolgens koud worden. Doe de yoghurt onderin hoge gla zen, leg daarop wat puddings- aus of limonadesiroop en voeg tenslotte de chocoladevla toe. JEANNE LONDEN De synode van de anglicaanse kerk, die deze week haar jaar lijkse bijeenkomsten houdt, debatteert morgen over de morele aspecten van kernbewapening. De uitslag van de stemming aan het slot van het debat wordt door de regering Thatcher met enige be zorgdheid tegemoet ge zien, want het zou kun nen, dat de Kerk van En geland zich definitief dis tantieert van de conserva tieve regeringspolitiek in zake kernwapens. De anglicaanse synode bestaat uit ongeveer 50 bisschoppen, 250 andere geestelijken, hoofd zakelijk door hun collega's af gevaardigd en ongeveer even veel niet-rechtstreeks gekozen leken. De meeste deelnemers wachten met hun beslissing tot ze alle sprekers hebben ge hoord. In tegenstelling met vroeger zijn de onderwerpen die deze week behandeld worden onge meen boeiend. Niet alleen wordt gedebatteerd over de kernwapens, de synode wisselt ook van gedachte over een nieuwe kerkelijke kalender met vaste data voor Pasen en andere belangrijke feestdagen, die volgens het Gregoriaanse systeem elk jaar op een andere datum vallen. Als de angli caanse kerkvergadering deze nieuwe kalender goedkeurt, kan hij gebruikt worden tot het jaar 2105. Hoewel een der gelijke beslissing heel wat stof zou doen opwaaien, wordt al gemeen verwacht, dat het standpunt van de synode inza ke de kernwapens toch het controversieelste van heel de bijeenkomst zal zijn. Als het een houding is die volledig in druist tegen premier That chers kernwapenpolitiek, komt er meteen een einde aan de traditionele alliantie tussen de zogeheten Tory-partij en de Kerk van Engeland, die het conservatieve establishment altijd heel gewillig de nodige ruggesteun neeft gegeven. De anglicaanse kerk zal dan actief betrokken worden in de bittere politieke stijd over een kwestie die Groot-Brittannië ernstig verdeeld houdt. Aan de ene kant staan premier That cher en de conservatieven, die het kernwapenarsenaal van hun land willen uitbreiden en tezelfder tijd pleiten voor mul- ti-laterale nucleaire kernont wapening. Aan de andere kant staat Michael Foot, leider van Labour, de Britse socialistische partij en voorstander van een zijdige kernontwapening. Als Labour na de nieuwe parle mentaire verkiezingen, dit of volgend jaar, weer aan het be wind komt, sluit haar regering alle Amerikaanse bases op Brits grondgebied. De bestaan de overeenkomsten tussen Londen en Washington over de levering van kernwapens zullen dan opgezegd worden. Michael Foot en zijn aanhan gers van Labours linkervleu gel willen geen enkele Kruis- of Pershing-raket in Groot- Brittannië opgesteld zien. Camapagnepunt Er valt haast niet meer aan te twijfelen, dat in de volgende Britse algemene verkiezingen het kernwapenvraagstuk een van de voornaamste campag- nepunten zal zijn. Dat is dan ook de reden waarom in Lon den zoveel belang gehecht wordt aan de uitslag van het synodedebat morgen. Voor de jaarlijkse kerkverga dering begon, werden er ove rigens door de conservatieve partij diverse maatregelen ge nomen om de deelnemers te beïnvloeden. Een verrasssend groot aantal anglicaanse ker kelijke leiders, onder wie niet alleen gewone dominees en moderators, maar ook ver schillende bisschoppen, had het de laatste weken immers overduidelijk gemaakt, dat zij de kernwapenpolitiek van president Reagan, die door premier Thatcher trouw ge steund wordt, grondig afkeur den. Die geestelijken zijn er zeker van, dat als Jezus Chris tus in onze tijd naar de aarde zou terugkeren, hij vanzelf sprekend mee zou demonstre ren voor (eenzijdige) kernont wapening. De conservatieve Lagerhuis afgevaardigde John Selwyn Gummer, een van de auteurs van premier Thatchers officië le toespraken, is lid van de sy node. Op een conferentie van christelijke conservatieven (die hoofdzakelijk lid zijn van de Kerk van Engeland) sprak hij afgelopen week de mening uit, dat een afwijzende hou ding van de anglicaanse gees telijkheid het risico van een kernoorlog zou kunnen ver groten. Op diezelfde bijeen komst werd door de aanwezi gen langdurig geapplaudis seerd nadat de journalist Paul Johnson in een toespraak ver kondigd had: „Liever dood dan rood". „Het kwaad van de kernwapens is veel minder ernstig dan dat van een Sov jet-overheersing", zei Johnson. Afgelopen jaar publiceerde een anglicaanse werkcommis- sie, geleid door de bisschop van Salisbury, John Austin Baker, een rapport onder de titel: „De kerk en de bom". Hierin werd een pleidooi ge daan voor eenzijdige kernont wapening. Tot grote verbazing van bisschop Baker veroor zaakte dit document sterke be roering. Deze bisschop is een bijzonder vriendelijke en zach taardige man, die door ieder een gerespecteerd wordt en vroeger voorstander van mul- ti-laterale kernontwapening was. Later bekeerde hij zich tot wat men zich in het Engels „unilaterism" noemt Hoewel zijn tegenstanders hem een ex tremist noemen, is bisschop Baker van oordeel dat de in houd van zijn rapport nog ge voelig te kort schiet in de be oefening van het ware chris tendom. Minder Tijdens het debat morgen over „De kerk en de bom" verde digt de bisschop van Londen, dr. Graham Leonard, een mo tie waarin hij de regering Thatcher er toe aanzet voor het behoud van de wereldvre de zich minder afhankelijk te maken van kernwapens. Bis schop Leonard is een extreem rechtse conservatief, die zijn benoeming dankt aan een per soonlijke tussenkomst van pre mier Thatcher. Toch heeft hij het standpunt ingenomen, dat de anglicaanse kerk niet geï dentificeerd mag worden met het conservatieve establish ment. De bisschop van Londen heeft alle christelijke aanhan gers van eenzijdige kernont wapening diep geschokt door te verklaren, dat naar zijn me ning alle kernwapens moreel aanvaardbaar zijn. Een recent oriderzoek bracht aan het licht, dat ongeveer een vierde van de anglicaanse bis schoppen voorstander is van eenzijdige kernontwapening en dat een derde neiging ver toont om zich bij dit oordeel aan te sluiten. Bijna de helft van de gewone geestelijkheid hoort eveneens thuis in het kamp dat onvoorwaardelijk afstand wil doen van alle kernwapens. De burgerlijke leden van de anglicaanse sy node zijn vrijwel allemaal van oudere leeftijd en kennelijk meer geneigd om de kernwa penpolitiek van de Britse rege ring te steunen. Maar bisschop Leonard zou geholpen kunnen worden door dr. Robert Run- cie, aartsbisschop van Canter bury, die hoewel hij vorige maand in een toespraak ver klaarde dat een kernwapen- oorlog nooit een rechtvaardige strijd zou kunnen zijn te zelfdertijd toch liet doorsche meren, dat hij geen voorstan der van eenzijdige kernontwa pening was. Als de motie van de bisschop van Londen morgen niet goed gekeurd wordt, zou het amen dement waarin de bisschop van Salisbury pleit voor een geleidelijke afschaffing van het Britse kemwapenarsenaal het kunnen halen. Bisschop Baker is van oordeel dat Groot-Brittannië zijn Polaris- raketten moet vernietigen en dat het geen andere atoomwa pens, zoals Trident-, Kruis- en Pershingraketten meer mag bestellen. Dergelijke projectie len zouden dan ook niet door de Amerikanen op Brits grondgebied geplaatst mogen worden. Verder zou Groot- Brittannië ervoor moeten zor gen, dat andere naties positief reageren op zijn eigen ontwa peningsprogramma. Dure eed Wordt het amendement van de bisschop van Salisbury ver worpen zonder dat de synode de motie van de bisschop van Londen in de grond boort, dan wil de bisschop van Birming ham, dr. Hugh Montefiore, op zijn beurt een motie indienen waarin gesteld wordt dat op alle naties, inclusief de NAVO-lidstaten, de morele verplichting rust openlijk de dure eed te zweren dat zij nooit zelf als eerste, kernwa pens om het even welk type zullen gebruiken. Bis schop Montefiore (62) is de nieuwe voorzitter van de ang licaanse kerkelijke raad voor sociale verantwoordelijkheid, waarvan de werkgroep het controversiële rapport (De kerk en de bom) geschreven heeft. Britse waarnemers wijzen er op, dat de verbintenis die door bisschop Montefiore gevraagd wordt, heel de NAVO-defen- siestrategie zou kunnen onder mijnen. De verdragsorganisa tie van het Westen heeft zich er namelijk toe verbonden zelf geen oorlog met conventione le- of kernwapens te beginnen, maar zij behoudt zich wel het recht voor indien nodig ge bruik te maken van zogeheten tactische kernwapens, wan neer de aanvallende conven tionele strijdkrachten van het Pact van Warschau driemaal sterker zijn dan de hare. De invloedrijke „Anglican Church Times", het weekblad van de Kerk van Engeland, nam in zijn laatste nummer stelling tegen de campagne voor eenzijdige kernontwape ning. Ook de bisschop van Chelmsford, John Trillo, heeft een dergelijk standpunt inge nomen. Hoewel het erg moei lijk is om de uitslag van syno de-stellingen te voorspellen, verwachten sommige waarne mers toch dat de anglicaanse kerkvergadering morgen haar goedkeuring zal hechten aan de motie van Londen en van Birmingham, maar niet aan het amendement van Salisbu ry- ROGER SIMONS Lichte tot i ai matige vorst ine me DE BILT De sneeu^0f vandaag viel werd v< zaakt door kleine stori Deze trokken met de ip "1 oostelijke stroming mee vds€ Polen en het Oostzeegter Door de aanhoudende rten doorgedrongen. Een laVc rekt hogedrukgebied be., zich boven Midden-Engf1!11 de Noordzee en Zuid-Sc001 navië. Het komt morgen wa bij ons land te liggen. Hid?n^ gaat de wind afnemei"e' neemt in de loop van h«ma mende etmaal de kans o?el!; klaringen toe. Wanneer <P wolking in de nacht al t d0 kan de temperatuur plaai6" tot zes graden onder nul <[!ee wat matige vorst beteinj Waarschijnlijk blijft de t$>d ratuur ook overdag nog?Ye beneden het vriespunt, j' gen wordt dus geen sif meer verwacht en kan e"11 leidelijk wat zon komenust rustige winterweer met n Geen krant ontvangen? Bel T" 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 14.00 en 15.00 uur. nummeF- 122248 en uw krant wordt nog s de avond nabezorgd. >p GEREFORMEERDE MEENTEN: ndi Beroepen te Groningeiroo Hakkenberg te Lisse. era GEREFORMEERDE Wa MEENTEN: Bedankt voor Arnhmef133 Hakkenberg te Lisse. GEREFORMEERDE KEN J- Beroepen te 's Gravenhaf camp (als evangelisatie) kant in de classis 's Grav ge, drs. J. Buikema, £IE godsdienst aan de Scholha; menschap Visscher 't Ho^ft Leiden, wonende te Alpkii, Rijn, die dit beroep heeft genomen. 0 Beroepen te Boskoop, E. öla eem te Enter. ort NEDERLANDSE HERVPvi DE KERK idd Beroepen te Zoelen, N. dfcer kandidaat te Koudekeii S| Rijn. ek

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2