Prestigeslag nekt N oordzee-visseri j Hildegard von Bingen, dichtend en componerend Heilige Alphen wil avondwinkel Deskundig onderzoek naar wateroverlast in Middengebied KUNST QeidócOoivumt WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 PAQ- Expositie Provincie huis DEN HAAG In het Pro vinciehuis in Den Haag is tot en met 4 maart een tentoonstel ling ingericht van tekenin gen en olie verven van Marleen Adriaan en olieverven van Adrian Stahlecker. Stamp-concerten „Voor komend jaar" AMSTERDAM Onder de titel „Voor een komend jaar" worden vijf zoge noemde Stamp-concerten (muziektheaterprogram ma) gegeven met composi ties van Daan Manneke en gedichten van Jacques Ha melink. De concerten zijn op 10 en 13 februari in Amsterdam, 12 februari Tiel, 26 februari Tilburg en 27 maart in Utrecht. De voordracht wordt ver zorgd door Wim Arts en de muziek door leden van het Delta Ensemble. Achtste huwelijk Taylor LONDEN De actrice Elizabeth Taylor gaat, volgens de London Dai ly Express, voor de achtste keer trouwen. Nu met de Mexicaanse advocaat Victor Luna die de actrice voorzag van een verlovingsring, afgezet met diamanten. Taylor en Luna waren onder meer samen tij dens een reis door Is rael, waarbij deze foto is genomen. Amsterdams Volkstoneel verdwijnt AMSTERDAM De Stichting Amsterdamse Volkstoneel zal worden opgeheven en in plaats daarvan zal een nieuwe stichting in het leven worden geroepen, die voor het seizoen '83/'84 subsidie zal aanvragen. Dit is het resultaat van besprekingen tussen be stuur en medwerkers van het Volkstoneel naar aanleiding van een kort geding, dat vorige maand werd gehouden. Bioscoopbezoek 17,5% minder AMSTERDAM Het bioscoop bezoek in Nederland is vorig jaar met 17,5 procent teruggelopen ten opzichte van 1981. In 1982 gingen ruim 22 miljoen mensen naar de film tegen ruim 26,5 mil joen in 1981. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Nederlandse Bioscoopbond dat is gepubliceerd in het januarinummer van het maandblad Film van de bond. Ook de bruto-opbrengsten van de bioscopen liepen terug, en wel met in totaal 11,2 procent. Vorig jaar zetten de Nederlandse bio scopen in totaal bijna 189 miljoen gulden om, terwijl dat in 1981 nog bijna 213 miljoen was. Natuurfilm van Jan van den Ende DEN HAAG De Haagse filmer Jan van den Ende heeft een na tuurfilm gemaakt over het Zuid hollandse duingebied. De film met de titel „Vier duindagen", brengt de planten- en dierenwereld in de vier jaargetijden in beeld met voor elk seizoen de eigen sfeer en het eigen kleurenpatroon. In de film zijn uiterst zeldzame planten en dieren te zien. Na de officiële pre sentatie op 10 februari in het pro vinciehuis te Den Haag zal de film voor geïnteresseerden worden ver toond van maandag 14 tot en met vrijdag 18 februari, dagelijks om 12.45 uur in de statenzaal van het provinciehuis. Björn Borg in ziekenhuis TORONTO Björn Borg heeft zich teruggetrokken van het demonstratietoernooi in Toronto. De Zweed, die bin nenkort afscheid neemt van de tennissport, heeft een infec tie aan de pink van zijn lin kerhand opgelopen. Hij heeft zich in een ziekenhuis in Pro vidence in de Amerikaanse staat Rhode Island laten be handelen. Hij wordt niet eer der dan donderdag uit het hos pitaal ontslagen. De Tsjecho- slowaak Ivan Lendl moest eveneens afzeggen in Toronto. De winnaar van het Master- stoernooi heeft last van een schouderblessure. Boksregels strenger in Japan TOKIO Japanse profbok sers zullen met ingang van 1 maart, wanneer zij knock out zijn gegaan tenminste 45 da gen moeten wachten, voordat zij weer de ring in mogen. Het is een van de maatregelen, die de Japanse boksbond heeft ge nomen om de boksers te be schermen. Volgens de nieuwe regels kan de bond een bokser na een knock out tevens ver plichten een hersenonderzoek te ondergaan. VALENCIA De slechte prestaties van Valencia in de Spaanse voetbalcompetitie hebben voorzitter José Ramos Costa de kop gekost. De indus trieel Luis Suler, die onlangs door de Baskische afschei dingsbeweging ETA ontvoerd is geweest, maakt kans hem op te volgen. LAUSANNE Het eerste ge sprek tussen het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) en de Internationale Voetbal federatie (FIFA) over de toela tingsbepalingen voor het Olympisch voetbaltoernooi is vastgesteld op 2 maart in Lau sanne. RIO DE JANEIRO Franz Beckenbauer is benaderd door Botafogo. De Westduitse inter national (37) wees het aanbod van de hand. „Ik ben te oud om nog te voetballen. Ik ben in Rio om carnaval te vieren. Op de sterk groeiende kring van belangstellenden in mid deleeuwse muziek moet het de indruk hebben gemaakt dat Hildegard von Bingen, de 1227 heilig verklaarde abdis van een Benedictijner nonnen klooster, vorig jaar letterlijk uit de hemel kwam vallen. Be halve specialisten had vrijwel niemand van haar gehoord en nu waren er in eens twee Ne derlandse boeken over het bij zondere leven van deze nuch tere zieneres en over haar veelzijdig werk als geëmanci peerd geleerde. Studio Laren wijdde aan haar een door Marijke Ferguson ge maakt documentair, educatief programma dat vager en zwe- vender was dan veel van Hil- degards eigen brieven, en op het Festival voor Oude Muziek in Utrecht gaf het ensemble Sequentia uit Keulen een re constructie van haar geestelijk zangspel „Ordo virtutum", een titel die begrepen moet wor den als „spel van deugden" maar door het aandeel van de duivel zeker óók als spel van krachten. Tijdens het Festival was er al een plaat met een keuze uit de door haar gedich te en gecomponeerde geestelij ke liederen, 77 in getal, en in tussen is er nu ook een cassette met twee platen waarop het genoemde zangspel, in de Keulse interpretatie en voor zien van een gedegen docu mentatie, beschikbaar geko men. Handboeken Natuurlijk was Hildegard von Bingen, die hier vorig jaar plotseling zo zelfstandig en pu bliekelijk optrad, in de hand boeken voor mystiek en kerk historie reeds heel lang te vin den. Afgaande op de korte lings als opvolger van Alfons Asselbergs benoemde Nijmeeg se hoogleraar Etty Mulder, die over haar een klein maar hel der en boeiend boek publiceer de, was zij tot in de vorige eeuw een nogal omstreden fi guur. Er werd aan getwijfeld of zij de op haar naam staande wetenschappelijke werken wel zelf had geschreven, of zij theologisch voldoende ge schoold kon zijn, de kerkva- vers had begrepen en zelfs of zij wel genoeg Latijn kende. Rond 1960 konden Maria Schrader en Adelgundus Führkotter de resultaten van hun langdurig en grondig we tenschappelijk onderzoek pu bliceren en bewijzen dat het Hildegard zelf was die met een ongekende precisie de visioe nen publiceerde die zij van haar prilste jeugd af had ge had. Haar boek daarover dat „Scivias" heet („Ken de We gen") verleende haar het ge zag dat zij nodig had om maat schappelijk te functioneren en te corresponderen met pausen en kardinalen, meer wereldlij ke hoogwaardigheidsbekleders ook, die zij ongezouten haar waarheden durfde zeggen. Zij zelf schreef de op haar naam staande boeken over natuur kunde en medicijnen, zij zelf was de arts die met een onge kende vrijmoedigheid het sek suele leven besprak en haar geloof als schilderes, dichters en componiste bevestigde. Citaat Bepalen wij ons verder tot haar muziek, dan is een citaat uit een van haar brieven op zijn plaats. Toen zij bij haar in 1150 op de Rupertsberg bij Bingen gestichte, zelfstandige nonnenklooster een overlede ne buiten de geldende regels in gewijde aarde liet begraven, legden de prelaten van Mainz haar klooster als straf op dat daar voorlopig niet mocht worden gezongen. Zangspel Het zangspel „Ordo virtutum" is thematisch verbonden met Hildegards belangrijkste theo logische werk „Scivias" en brengt allegorische figuren ten tonel die de menselijke ziel verdedigen tegen duivelse ver leidingen. Barbara Thornton die het in 1969 uitgegeven spel reconstrueerde, merkte op dat zij rekening hield met de sym- Hildegard von Bingen. bolische betekenis die Hilde gard aan muziekinstrumenten toekende en dat zij mede daar om die instrumenten in de al legorische structuur van het stuk solistisch of begeleidend liet ODtreden. De melodieën zijn anders dan in de aparte geestelijke liede ren. In het spel kenmerken zij zich door grote intervallen en opmerkelijke dynamische sprongen, althans de melo dieën in een bepaalde fiere modus die kennelijk wil con trasteren met de melodieën in een veel minder beweeglijke modus met veel kleinere inter vallen. JOHN KASANDER Etty Mulder: Hildegard. Uit gave: Ambo. Louis Rebcke: Hildegard von Bingen. Uitgave: Ankh- Hermes (Vraagt critisch voorbehoud). Sequensen en hymnen van Hildegard. „Een veertje op Gods adem". Emma Kirkby en het ensemble Gothic Voi ces onder Christopher Page. Hyperion A 66039 (digitaal). „Ordo virtutum". Sequentia Keulen, ensemble voor mu ziek uit de middeleeuwen. Deutsche Harmonia Mundi. 165-99 942/43. Cassette met twee digitale platen en tekstboek. URK De Noordzee-visserij dreigt in een spiraal terecht te komen van blijven investeren, niet vanwege economische noodzaak maar vanwege pres- tige-handhaving. Dat zei de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, K. Hoekstra tij dens een symposium voor de Urker Noordzeevissers, dat gisteren in Urk werd gehou den. „Van diegenen die in 1981 een nieuwe kotter in de vaart heb ben gebracht zijn er reeds ver schillende die een grote schop tegen hun schip geven, omdat de nieuwste kotters weer gro ter en nog meer motorvermo gen bezitten. Met deze schepen kan men weer langer op zee blijven en met nog hardere wind vissen. Dit betekent een verhoging van de visserij in tensiviteit en daardoor capaci teitsuitbreiding". Volgens de heer Hoekstra kunnen deze recente ontwik kelingen tot gevolg hebben dat een bepaalde groep vissers niet meer mee kan komen in de visserij en daardoor het bedrijf zal moeten stil leggen. Dat is ook in het nog niet zoverre verleden gebeurd. De vissers, die de investeringsgolf van 1968 tot 1971 niet konden vol gen, werden de eerste slachtof fers tijdens en na de oliecrisis, omdat er „paniek oplossingen" werden bedacht. De heer Hoekstra wees in dat verband op credietverschaf- fers die in de jaren na de olie crisis fors in de geldkraan heb ben geknepen, waardoor ver schillende bedrijven in finan cieringsmoeilijkheden zijn ge komen, hetgeen niet zelden bedrijfsbeëindiging heeft opge leverd. vissers brachten in 1982 bijna een half miljoen kilo tong meer aan wal dan in 1981. Maar de opbrengst was ruim tien miljoen gulden minder dan in 1981. Wat de schol be treft werd er in 1982 ruim vier miljoen kilo meer aangevoerd door Urker vissersschepen dan in 1981 en bedroeg de op brengst bijna twaalf miljoen gulden meer. De heer Hoekstra hield de aanwezige vissers voor dat uit berekeningen is komen vast te staan dat het beste rendement wordt verkregen met 500 pk kotters. De voorman van de Nederlandse Vissersbond vroeg zich af of het steeds maar stijgen van het motor vermogen van nieuwe kotters een blijvende oplossing biedt. Zo is bij de Urker vloot (zo'n 150 vissersschepen) de afgelo pen drie jaar een stijging van het motorvermogen van ge middeld 75 pet. te zien ge weest. Van 960 pk naar 1660 pk. Maar deze zware kotters zijn er niet in geslaagd een ho gere opbrengst te realiseren, met name wat de tong betreft. Volgens voorzitter Hoekstra dient men zich op Urk dan ook af te vragen of men wel op de goede weg is. ALPHEN AAN DEN RIJN „Als het rijk decentralisatie predikt dan moet het de vin gers afblijven van gemeente belangen". Op deze wijze ver woordde PvdA-fractieleider F.A.D. Gijbeis zijn ongenoegen over de beslissing van het rijk avondwinkels te beperken tot Amsterdam en Rotterdam. In Alphen loopt al sinds 1981 een verzoek van het benzine station aan de Troubadourweg om tot 22.00 uur zogenaamde „branchevreemde" artikelen te mogen verkopen. Dit zou bijvoorbeeld koffie of suiker kunnen zijn. De afdeling Alge mene zaken stelt echter dat als de gemeente een „verordening op het openstellen van avond winkels" zou maken deze door het ministerie van economi sche zaken goedgekeurd zou worden. Dit, naar aanleiding van eenzelfde verordening in Haarlem in 1981. Overigens heeft een vertegenwoordiger op het ministerie bevestigd dat Alphen geen toestemming zou krijgen. Volgens Gijbeis is dit ant woord correct wat betreft het juridische deel „maar laten we het eens via een andere in valshoek bekijken". In juni 1982 wordt door het ministerie de zogenaamde deregulering bepleit, dat wil zeggen het te rugbrengen ten aanzien van de door de gemeenten ver plicht te hanteren regels. Dit staat ook als zodanig in het re geerakkoord. Daarnaast wil het rijk zoveel mogelijk ver antwoordelijkheden bij de ge meenten leggen, decentralisa tie, dus als het rijk toestem ming onthoudt handelt zij te gen haar eigen beleid in. „De gemeente Alphen heeft geen behoefte aan inmeniging van het Rijk in deze; laat die de taillist zijn nering 's avonds aan de man brengen". A. van Geest, D'66, stemde evenals de CPN-man Bosman, hier volledig mee eens. Vol gens van Geest kan de ge meente twe kanten uit. Of een verordening maken en indien het Rijk die afwijst in beroep gaan met de daarbij behorende argumenten zoals de vele in woners van Alphen die in on geregelde dienst op Schiphol werkten, hetgeen ook de re den was dat Amstelveen wel toestemming voor avondver koop kreeg, of de Vereniging Nederlandse gemeenten in schakelen zodat die de zaak bij haar regulaire overleg met de minister kan aankaarten. Burgemeester Paats alsmede de CDA en de VVD-fraktie stemden voor het laatst voor stel. Paats, „dat kost de minste tijd". Gijbeis vond dit allemaal te tam. „Alphen moet af van de betutteling door de rijkso verheid. Daarvoor is slechts één methode dit rechtstreeks zeggen tegen de ministeries van binnenlandse- en econo mische zaken. Dat geeft het meeste effect. Wij moeten avondverkoop goedkeuren en bij een afwijzing door de mi nister in beroep gaan". Alhoe wel deze woorden VVD-frac- tieleider D. van der Veen- Meerstad als muziek in de oren klonken bleef hij en de overige partijen het toch liever wat kalmer aan doen en werd het voorstel van Van Geest, de zaak via de Vereniging Neder landse Gemeenten, te spelen aangenomen. Alkemadese bibliotheek boos over aangekondigde bezuinigingen ALKEMADE „Het zou te gek zijn als de gemeenteraad kiest voor een sportcomplex ten koste van de nieuwe bibliotheek. Het ziet er duidelijk naar uit dat we weer in het bos worden ge stuurd met een veredelde uitleenpost". Rob Jansma, voorzitter van het bibliothee;kbestuur, is niet te spreken over de college voorstellen om te bezuinigen op de nieuwbouw van de biblio theek. Afgelopen maandag maakten B en W bekend dat er be zuinigd kan worden op de boekenuitleen. En wel door geen aparte aanbouw aan dorpshuis Alkeburcht te bouwen, maar door een bibliotheek binnen de muren van het gebouw te hou den. Dit laatste plan kost zeven ton, het originele plan brengt een uitgave van 1,2 miljoen gulden met zich mee. In de dure versie krijgt de bibliotheek 21.000 boeken. Het bibliotheekbestuur voert overigens al weer enige tijd een handtekeningenactie in Alkemade om druk achter het gemeen tebestuur te zetten voor een snelle realisering van de nieuw bouw. In tien dagen tijd zijn er volgens Jansma ruim 1000 hand tekeningen opgehaald. piEMEENTE J WARMOND >3/ Voorbereidingsbesluit 3e herziening bestemmingsplan „Noord-Oost" De burgemeester van Warmond maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 27 januari 1983 heeft verklaard dat een derde herziening van het bestemmingsplan „Noord-Oost" wordt voorbereid voor een gebied in de bocht van de Zijldijk, ten oosten van het Boterhuis- eiland, zoals nader aangegeven op de bij zijn besluit behorende tekening. Daarbij heeft de raad tevens be paald dat het verboden is binnen bedoeld gebied zon der of In afwijking van een schriftelijke aanlegvergun- ning van burgemeester en wethouders de In zijn be sluit omschreven werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren. Het voorbereidingsbesluit en de bijbehorende teke ning liggen voor een leder ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Warmond, 9 februari 1983 De burgemeester voorn., G. H. M. Hendrlckx-Vlaar. NOORDWIJK De water overlast in het Middengebied- Noord vormde gisteravond weer een punt van bespreking in de raadscommissie voor openbare werken. Uit gege vens, verzameld door de raadsleden Bos en Wijnands, was gebleken dat het euvel zich in de meeste woningen van de wijk voordeed. Zeker zeventig procent van de hui zen waren vochtig en in veer tig procent van die gevallen stond water onder de vloer. Door de dienst van gemeente werken was soms 18 a 20 ku bieke meter water wegge pompt, deelde wethouder Ad miraal mee. Vast staat dat de overlast niets met de stand van het grond water te maken heeft. Het is regenwater, dat de woningen binnendringt, waarschijnlijk in combinatie met bouwvocht, dat door de goede isolatie van de huizen moeilijk te verdrij ven valt. Verder is de rege nachtige winter aan de water- overlast debet. Ook in andere gemeenten kampte men met een overvloed aan vocht, deel de wethouder Admiraal mee. Overigens bleek hij van me ning, dat bij het bouwrijp ma ken van de grond dingen wa ren gebeurd, die achteraf wel licht fout zijn geweest. Morgen zullen de wethouder en de di recteur van gemeentewerken een gesprek hebben met de ar chitect. Zonodig zal ook het advies worden gevraagd van technische deskundigen. De commissie gaf vervolgens haar fiat aan een plan van B en W om het dak van de Northgo-sporthal onder han den te nemen. Al jaren zijn daar klachten over. Er is lek kage en er dient op korte ter mijn iets te gebeuren. Het is de bedoeling dat gelijktijdig met het herstel van het dak de iso latie wordt meegenomen. Met een en ander is een uitgave van circa 100.000.- gemoeid. Sporthal Leiderdorp Als reactie op een artip L.C. van 12 januari31 kast in" verklaart i kende, mede namens c ren van de korfbalvq^. Velocitas en de Leidi Sportraad, dat hij zichi distancieert van de van dit artikel en beti) ten zeerste dat deze informatie de openl heeft gehaald. Voor all lijkheid het volgende: Van eventuele touwt] tussen Velocitas ener de Leiderdorpse Sporti derzijds over de plann de realisering van de in Leiderdorp is geen Het oorspronkelijke bf- van Velocitas is positPu vangen door de Leid?1® Sportraad en er is spri0' een constructieve ge?* wisseling tussen beidt ren wat betreft o.a. s en exploitatie van de t stige sporthal. Het vei dat initiatiefnemer Koorn in de concre van de bouwplannen li stoken, wordt door d van Velocitas bijzon prijs gesteld. De genoe rechtwijziging door dl van Velocitas is volko; de lucht gegrepen. Ee tuigend bewijs hiervot oprichting (in oktober de Adviesgroep Bouw hal, die als taak heeft, leidraad de oorsprol 1 bouwplannen van Ll Koorn, een rapport S£ stellen, waarin zowel gedetailleerde bouwi-» als andere zaken zoals tatie-opzet, financiële t beheer beschreven zuil den. Eén en ander za/E leiden dat, zowel de le<e Velocitas als die van i o derdorpse Sportraad delijk totaalbeeld zulk gen >n Hiermede hoop ik vor duidelijk te hebben g?t dat de ontwikkeling les plannen voor de bouw sporthal in Leiderdoü jj steeds in volle gang is.-ijr K. van dee i mede namens korfba|>ui ging Velocitas en het i ni van de Leiderdorpselen Sportwereld CANNES Na de or race van internationaas< wedstrijden in Cannes riel Nederlander John Staikj met zijn nieuwe beije 1 Guido van Alkemadein ding in de 470 klasse, n. 1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12