el verdeeld ver rapport vertraagt voortgang overleg Midden-Oosten Barbie in '72 in het geheim in Frankrijk Rode Kruis: Geen onderzoek naar dood Horb Oman geïnteresseerd in Nederlandse wapens Groenland: Onze zeehonden jacht is verantwoord igeriaanse industrie vreest personeelstekort na exodus Vlamingen boos over toespraak koning Boudewijn u/TENLAND £eidóeSom<mt WOENSDAG 9 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 LESA GAAT JOG GETUIGEN SjHAU De voorzitter van de j§ls verboden vrije vakbeweging Tteit, Lech Walesa, is vanmorgen |»aar Warschau gereisd om daar jchtend op het algemeen militair §se getuigen in een onderzoek naar Irs van het .Comité voor sociale lediging' (KOR). Eerder had hij ^rd omdat brieven waarin hij pi verhoor werd opgeroepen niet Etend waren. De zaak waar het Jt Jacek Kuron, Adam Michnik, Irnski en Henryk Wujec, die wor- Ichuldigd van „samenzwering te- §staatsveiligheid". Deze dissidente pie al eerder waren geïnterneerd, T vorig jaar september officieel |rrest gesteld. Man steelt post met stofzuiger WINNIPEG Een inwoner van het Canadese Winnipeg zal binnenkort voor de rechter moeten verschijnen wegens diefstal van post: ...met behulp van een stofzuiger. De man had net een brief in een PTT- brievenbus gedeponeerd, toen hij zich realiseerde dat de laat ste zinsnede in de brief moest worden veranderd. De man ging naar huis, haalde zijn stofzuiger en maakte aanstal ten de brievenbus leeg te zui gen. Toen hij twee brieven van anderen te pakken had, werd hij door de politie aange houden. VS: mensenrechten beter onder rechtse regimes WASHINGTON In landen met rechtse regimes zijn de mensenrechten het afgelo pen jaar over het algemeen verbeterd. On der communistische regimes zijn de harde omstandigheden doorgaans blijven bestaan. Dit staat in het jaarrapport van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken over de rechten van de mens, dat gisteren is gepubliceerd. Als een van de landen waar het slecht met de mensenrechten ge steld is wordt Suriname genoemd. Schen dingen van mensenrechten komen ook voor in onder meer Cuba, Grenada, Guya na, Nicaragua, El Salvador, Guatemala, Honduras, de Sovjet-Unie, Polen, Israël, Libië, Iran, Vietnam en Zuid-Afrika. Hitachi bekent diefstal van computer- geheimen bij IBM SAN FRANCISCO De Japanse elektronica-onderneming, Hitachi, is gisteren verrassenderwijze door de knieën gegaan voor een officiële Amerikaanse aanklacht diefstal van computergeheimen van de Ameri kaanse firma IBM te hebben be raamd. Eenzelfde aanklacht staat evenwel nog uit tegen de Japanse firma, Mitsubishi, en vier andere. Hitachi bekende gisteren na maan denlang bij hoog en laag te hebben beweerd onschuldig te zijn. Hitachi verklaarde zich bereid tot betaling van een boete van 10.000 dollar om te voorkomen, dat de zaak begin april zou voorkomen. „Syrië en PLO bereid tot terugtrekking troepen uit Libanon" BEIROET De Libanese pre mier Wazzan heeft gisteren ont huld, dat hij schriftelijke garan ties van Syrië en de PLO heeft dat zij bereid zijn hun troepen uit Libanon terug te trekken. In een televisie-interview zei Wazzan dat Libanon geen ter mijn aan die terugtrekking had gesteld, „omdat wij Israël ook weg willen hebben". De Israë liërs stellen nu voorwaarden en wanneer zij tot terugtrekken bereid zijn, zullen wij de aard van de terugtrekking van de drie partijen regelen, aldus pre mier Wazzan. MUSKAT Oman overweegt militair materieel in Neder land te kopen en heeft dit besproken met minister Van den Broek. Dit heeft de Omaanse onderminister van buitenlandse zaken, Hammed al Batashi, verklaard. Minister Van den Broek heeft gisteren in Muskat besprekin gen gevoerd met de heerser van Oman, sultan Qaboes en met de minister van buitenlandse zaken, Abdoellah. Van den Broek is gisteravond laat uit in de Jordaanse hoofdstad Am man aangekomen. Of Oman inderdaad in Nederland militaire orders zal plaatsen hangt af van de ontwikkeling van de olie prijs, aldus onderminister al Batashi, die hiermee suggereerde dat de krediet voorwaarden het voornaamste probleem vor men. De nauwe militaire samenwerking met Engeland en de Verenigde Staten behoeft volgens de minister geen beletsel te vormen voor een militaire samenwerking met Nederland. |g van de voorpagina) VIV In het 108 's tellende rapport de drie rechters leiding van opper- Yitzhak Kahane conclusie dat de Is- he minister van de- Ariel Sharon, moet n. Hij hëeft de lijke Falangisten iming gegeven de ilingenkampen te trekken. De sie meent dat het jelijk is het veron- ien van het gevaar in slachtpartij" door •r Sharon te recht- „Er waren profetische gaven lig te weten dat er :t gevaar bestond n slachting toen de listen de kampen ïgingen", zo staat in iport. De commissie beschuldigt Sharon ervan „een ernstige vergissing en blunders" te hebben gemaakt. De bewindsman heeft het risi co dat de Falangisten gruwe lijkheden zouden begaan ge heel genegeerd en schoot te kort in zijn „humanitaire ver plichting'" ervoor te zorgen dat dit niet gebeurde, aldus de commissie. Als Sharon niet zelf opstapt moet premier Be gin hem ontslaan, zo vindt de commissie-Kahan. De commissie spreekt van Be gins onverschilligheid en stelt dat hij door het gebrek aan be trokkenheid „een zekere mate van verantwoordelijkheid" draagt. De commissie zegt de getuigenis van premier Begin niet te aanvaarden. Begin zei niet beseft te hebben welke gevaren er waren verbonden aan de zuiveringsactie van de Falangisten. Zware kritiek had de commissie ook op een reeks militairen. Het lang en met spanning ver wachte rapport over de rol van Israël bij het bloedbad sloeg gisteren bij de publicatie in als een bom. Radio en tele visie lichtten de geschokte na tie in over de ernstige conclu sies van de onderzoekscom missie. Ook verzamelden zich gisteren groepjes rechtse en religieuze demonstranten voor het bureau van de premier, die Begin en Sharon moed toe wensten. Medewerkers van oppositielei der Peres zeiden dat deze ver der de consequenties die Begin uit het rapport trekt, afwacht alvorens over te gaan tot nade re stappen. In de Arbeiders partij eist men het aftreden van het hele kabinet Begin, al dus een partijlid. De rechtse christenen in Liba non hebben niét gereageerd op het rapport. Palestijnse overle venden en ook PLO-leider Arafat hebben erop aange drongen dat Sharon wordt te rechtgesteld. In de VS hoopte men dat de onderhandelingen over Libanon door het rapport niet worden vertraagd. Rio klaar voor het carnaval In Rio de Janeiro worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de jaarlijkse carnavalsoptocht, komende zondag. Even onstuimig als gedurende drie dagen carnaval, ging het er bij de verkoop van de plaatskaartjes voor langs de route van de optocht aan toe. De vrouw op de foto probeert ongemerkt onder het dranghek door te kruipen in een laatste poging zo'n kaartje te bemachtigen. Wie daar niet in slaagt kan de optocht op de televisie bewonderen en zich daarna in het feestge woel op straat storten. BRUSSEL Groenlandse robbenjagers doden bij hun jacht nooit baby-zeehondjes, maar uitsluitend volwas sen exemplaren, in totaal zo'n 70.000. Die worden niet .doodgeknuppeld, maar geschoten. Een kwart van de Groenlandse bevolking moet van de zeehondenjacht bestaan, voor hen zijn er geen alternatieve bestaans middelen. Met deze argumenten heeft een Groenlandse delegatie van daag in Den Haag getracht de Nederlandse publieke opinie duidelijk te maken, dat zijn land niet mag lijden onder de anti-stemming die er in Europa is ontstaan tegen de zeehon denjacht. De delegatie maakt een reis langs verscheidene Eu ropese steden om te trachten duidelijk te maken dat de zee hondenjacht voor Groenland van zeer groot belang is. „Ons jagersvolk is ten onrechte het slachtoffer geworden van de openbare mening in Europa. We zijn ervan overtuigd dat de Europeanen niet moedwillig een van 's werelds oudste jager- culturen wensen te vernietigen. Maar er bestaan talrijke mis verstanden die de Groenlandse jagers ernstig nadeel berok kenen". PARIJS Klaus Barbie, de voormalige chef van de Gestapo in Lyon die mo menteel in een Franse ge vangenis zit, is in 1972 in het geheim in Frankrijk geweest. De toenmalige Gaullistische regering zou daarvan hebben geweten. Dit zegt Mare Aron, een cardioloog uit Lyon. Als bron noemt Aron twee hoge ambtenaren van het Franse ministerie van binnen landse zaken. Volgens hen was Barbie naar Frankrijk terug gekeerd voor besprekingen met vroegere handlangers. Een van die handlangers zou het hoofd van de Vichy-militie in Lyon, Paul Touvier, zijn ge weest. Touvier kreeg later gra tie van president Pompidou. De militie waarover hij de scepter zwaaide wordt verant woordelijk geacht voor de moord op vele joden en ver zetsstrijders en zou de Gestapo hebben geholpen bij het opspo ren van verdachten. Volgens Aron had de regering-Pompi- dou goede reden Barbie niet te arresteren: „Hij wist veel te veel". Klaus Barbie ontkwam op het einde van de Tweede Wereld oorlog naar Bolivia met de on bedoelde hulp van het Rode Kruis. De directeur van het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève, Alexandre Hay, heeft dat gis teren gezegd. „Zonder te we ten wie hij in werkelijkheid was, hielpen wij hem aan een reispas. Het was een zuiver humanitaire handeling. We hebben honderden mensen ge holpen die zonder paspoort za ten en die een inreisvisum voor een bepaald land hadden. Barbie had onder de naam Altmann een inreisvisum voor Bolivia". lMERLID ter beek na bezoek HAAG „Ik ben dellijk op Hans van 1 afgestapt om hem mplimenten over te En van Jasser Ara- ïet Tweede-Kamer- Aus ter Beek, net te- <y )t het Midden-Oos- een glimlach niet Irukken. Die ge- itdrukking komt uit het feit dat een week in de Kamer lomen motie le wenselijkheid van ijke contacten tus- lerland en de PLO 1 meer gevolgen te hebben dan de v Ter, de CDA'er Hans jjfcérie van Weezei, IF an hebben vermoed. ig een bewijs van deze legt Ter Beek een laar van een Tunesische I op tafel. „PLO-verte- prdiger ontvangen op trie in Den Haag", staat ven het bericht. De krant, een franstalige publica tie, die Le Temps heet, is van vorige week donderdag. Het bericht betreft een gebeurtenis van de dag daarvoor: de offi ciële ontvangst op het departe ment van Buitenlandse Zaken in Den Haag van de in deze stad gevestigde PLO-man Khoeri. „Deze ontvangst wordt door de Arabische wereld gezien als een doorbraak in het buiten lands beleid van Nederland. Wij denken weieens dat onze opvattingen er niet erg veel toe doen, maar dat is dus niet altijd zo", aldus Ter Beek. Relus ter Beek, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, is dit weekeinde teruggekeerd van een achtdaagse reis door het Midden-Oosten met een delegatie van de Socialistische Internationale (SI). Onder lei ding van de Portugese oud- premier Soares bracht de SI- afvaardiging, die een voor zichtig bemiddelende rol pro beerde te spelen, bezoeken aan Libanon, Jordanië. Israël en Tunesië. In al die landen werd gepraat met topmensen, zoals de Libanese president Gemay- el, de Amerikaanse afgezant Morris Draper, de Jordaanse kroonprins Hassan, premier Begin en Yasser Arafat. Met de laatste spraken de soci aal-democraten gedurende vier uur. Arafat bleek perfect op de hoogte van het besluit van het Nederlandse parle ment én van de mogelijkhe den, die dit biedt aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die deze week is be gonnen aan een reis door het Midden-Oosten. „Geloof maar dat er een gesprek komt tus sen Van den Broek en een PLO-vertegenwoordiger," al dus Ter Beek. Hij legt uit dat zo'n ontmoeting van groot be lang is voor Arafat en diens organisatie. „Als steeds meer Westerse landen de PLO er kennen, komt er op een mo ment een situatie, waarin nie mand meer, ook Israël niet, om deze organisatie heen kan bij de vredesbesprekingen," al dus het PvdA-Kamerlid. Somber Over de totaalindruk van zijn reis is hij niettemin heel som Relus ter Beek ber. „De zaak zit muurvast". Het pessimisme van Ter beek wordt nog beter begrijpelijk, als men bedenkt dat ophouden met praten in het Midden- Oosten vrijwel gelijk staat aan weer beginnen met schieten. „Over de oorzaak van die pat stelling kun je uren discussië ren, maar uiteindelijk, met alle begrip voor de speciale om standigheden van Israël, moet je toch tot de conlusie komen dat het de regering-Begin is,*, die een doorbraak in het vre desproces in de weg staat", meent Ter Beek. In het ge sprek dat de delegatie met de Israëlische leider had, is Ter Beek daarvan overtuigd ge raakt. Hij raadpleegt zijn aan tekeningen. „Begin zei bij voorbeeld: het Westen verspilt zijn tijd als het denkt Israël te overtuigen van de noodzaak met die zogeheten PLO te on derhandelen. Zelfs al die orga nisatie Israël zou erkennen, dan zou dat niets aan onze po sities veranderen". Begin had voorts heel duide lijk gemaakt dat zijn land er niet over piekert in te gaan op de eis, „die alle Arabische lan den" stellen, voordat begon nen kan worden met de be sprekingen over de toekomst van de westelijke Jordaanoe- ver. „Israël moet al zijn troe pen uit Libanon weghalen. Eerder wil men niet praten, ook Egypte niet, ook Jordanië niet". Maar ten aanzien van Libanon heeft Begin nu juist de eis op tafel gelegd dat Israël in het zuiden op enigerlei wij ze militair aanwezig'wil blij ven, met enkele honderden soldaten". Volgens Ter Beek kan het niet anders dan dat Begin erop uit is de zaak te vertragen. „Zo lang Israël niet weggaat uit Li banon, gebeurt er nauwelijks iets. In de tussentijd kan Begin doorgaan met het bouwen van nederzettingen op de West Bank. Er wonen nu 20.000 tot 30.000 Israëliërs daar; straks zijn het er 100.000. En tevens trekken er voortdurend Pales- tijnen weg, waardoor de ver houding Palestijnen-Israëliërs steeds minder ongunstig wordt voor de laatsten. Als het aan Begin ligt, geeft Israël dit ge bied nooit echt op. Hij spreekt ook nooit over de westelijke Jordaanoever, maar over Ju daea en Samaria, die volgens het Oude Testament het hart van het oude Israël vormen". Reasan Voorlopig ziet Ter Beek geen verandering komen in de situ atie. Israël is immers militair machtiger dan ooit, nu het niet alleen zijn zuidelijke maar ook zijn noordelijke grens heeft beveiligd. Vooral daardoor is de meerderheid van de publie ke opinie in Israël nog altijd op de hand van Begin. Hoe spijtig hij dat ook vindt, als er nu verkiezingen in Israël zou den worden gehouden, zou de oppositie (Arbeiderspartij) weer verliezen, verwacht Ter Beek. „De Amerikanen zijn dus de enigen, die iets zouden kunnen doen. Maar doen ze het ook? Iedereen zit af te wachten wat president Reagan wil. Als hij besluit zich weder om kandidaat te stellen, kun nen we het eigenlijk wel ver geten. Reagan zal dan niet het risico willen lopen de Joodse stemmen te verspelen. Vindt hij daarentegen één ambtster mijn voldoende, dan is er wel een kans(je) op een doorbraak. Iedere Amerikaanse president wil immers tenminste één his torische beleidsdaad op zijn naam hebben". Relus ter Beek zegt vurig te hopen dat het laatste het geval zal zijn. „Want als Begin zijn gang kan blijven gaan, dan zal de PLO onvermijdelijk weer terugvallen op een puur mili taire strategie, met alle terreur die daar bij hoort. Wat dat be tekent, heeft de wereld al eens meegemaakt". RIK IN T HOUT )S Terwijl de massale uittocht van illegale bui lders in volle gang is, hebben vooraanstaande za- ensen en politici in Nigeria het uitwijzingsbesluit e regering gekritiseerd omdat dit zou kunnen re ien in een tekort aan arbeidskrachten en schade nen toebrengen aan de internationale betrek- l het Nigeriaanse ministerie van binnenlandse zaken ge schoold personeel respijt heeft gegeven tot 28 februari, zijn vele timmerlieden, schilders en elektriciëns druk bezig hun spullen te pakken en voorbereidingen te treffen voor hun vertrek. Als gevolg daarvan ligt het werk in de meeste grote bouwbedrijven al enkele dagen helemaal stil. Animo van werkloze Nigerianen om het werk van de illegalen over te nemen lijkt tot op heden niet erg groot. De directeur van een in Lagos gevestigde bouwonderneming zei: „Als de uitwijzing van illegale buitenlanders hier zo'n groot ver schil zou uitmaken voor het werkloosheidsprobleem, dan had ik hier wel rijen Nigerianen verwacht om het werk van de illega len over te nemen. Maar het punt is dat er maar heel weinig Nigerianen zijn die bereid zijn om dit soort werk te doen tegen het loon waarmee de buitenlanders genoegen namen". Uit angst voor een tekort aan personeel hebben vele werkgevers inmid dels een werkvergunning voor hun illegale personeel aange vraagd bij het ministerie van binnenlandse zaken. Of zij die ook krijgen is niet bekend. fENHEER BRUSSEL De voorzitter van de Vlaamse Volksunie, Vic Anciaux, is boos over de toespraak die koning Boude wijn heeft gehouden op zijn nieuwjaarsreceptie voor de Belgische overheden. De ko ning zei onder "meer dat de Vlaamse en Waalse deelrege- ring zich terughoudend moe ten opstellen bij internationale contacten omdat rivaliteit tus sen verschillende overheden de reputatie van het land in ernstig gevaar kan brengen. Anciaux beschuldigde de Bel gische regering ervan „de nieuwjaarsboodschap van de koning te misbruiken om, on der koninklijk gezag, uiterst betwistbare politieke stellin gen te laten verkondigen". De stelling dat het buitenlands be leid uitsluitend door de centra le regering gevoerd kan wor den, noemt Anciaux juridisch onjuist. GENEVE Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) in Genève heeft tegengesproken dat het een onderzoek instelt naar de dood van majoor Roy Horb, die afgelopen week dood in zijn cel in Paramaribo werd aangetroffen. Volgens de officiële lezing heeft Horb, die was beschuldigd van een plan Bouterse te vermoorden, zelfmoord gepleegd. Deze le zing wordt van veel kanten betwijfeld. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis heeft onlangs wel een bezoek gebracht aan Paramaribo. Maar van een onderzoek naar de dood van Horb, zoals het Surinaamse persbureau SNA had gemeld, is volgens het Rode Kruis geen sprake. De Surinaamse bevolking heeft gisteren nauwelijks gereageerd op een oproep van de „Surinaamse Bevrijdingsbeweging, sectie thuisfront" niet naar het werk te gaan en de kinderen van school te houden. Uit de Surinaamse hoofdstad is vernomen dat overal normaal gewerkt werd en scholen en winkels geopend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11