4tichtingsakkoord ïog lang niet mislukt ABN Spaardeposito met Maandrente. ABN Bank John U. geeft overleden Nico de Vries de schuld Kamer wil nieuwbouw psychiatrische ziekenhuizen beperken Jongeren: 1 op 3 woont samen Minister wil snellere Mhandeling geschil [jJJnd bestemmingsplan Ook met looptijden van 13 2 en 3 jaar. Ed Nijpelswil omroepbestel overboord gooien ^INENLAND üiidóeQowumt DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 ïmel weigert opslag lio-actief afval :EL De gemeenteraad van het Gelder- ïmel heeft zich gisteravond unaniem uit- iken tegen de opslag van laag en middel, .actief afval in de gemeente. Volgens de ■zijn de risico's voor omwonenden en mi- e groot en wordt verder gevreesd voor te en niet op rationele wijze weg te nemen ologische druk op de bevolking. Minister HQïtnius van volkshuisvesting, ruimtelijke ling en milieubeheer had de gemeente ^^Lel begin deze maand om medewerking ^^^>slag van radio-actief afval gevraagd. Vol- je gemeenteraad van Bemmel zijn daarbij eclaims die zullen ontstaan vanwege ge- tOïdn waardedalingen van bezittingen bij de g||0tf van radioactief afval over het hoofd ge- L)at is uit oogpunt van zorgvuldig bestuur ldPPvaardbaar, aldus de raad. Oud-voorzitter NVV Roemers overleden LAREN De oud-voorzitter van het voormalige Nederlandse Verbond van Vakverenigingen (NVV) en oud-lid van de Tweede Kamer drs. D. Roemers is zaterdag, een dag voor zijn 68e ver jaardag, in Laren overleden. Een woordvoerder van de FNV, waarin NVV en NKV zijn gefuseerd, noemde Roemers een van de grote voormannen van de Nederlandse vakbeweging. Drs. Roemers vervulde na zijn doctoraal examen economie in 1940 aan de Universiteit van Amsterdam diverse functies binnen de vakbeweging. Daarnaast was hij actief voor de PvdA, voor welke partij hij van 1952 tot 1967 in de Tweede Kamer zat. In 1959 werd hij voor een periode van zes jaar voorzitter van het NVV. In 1967 werd hij benoemd tot bur gemeester van Vlissingen. Dat bleef hij tot 1971. Van 1973 tot 1975 was Roemers kroonlid van de Academische Raad. Reizigersverkeer NS groeit niet langer UTRECHT Door de tariefsverho gingen die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat voor de spoor wegen in petto heeft, zal het reizigers verkeer niet verder stijgen. 1982 Blijft dus het topjaar aller tijden voor de NS. Dat zei drs. L.F. Ploeger, presi dent-directeur van de NS, gisteren. Ploeger stelde, dat de bezuinigingen bij de NS de komende jaren ongetwij feld banen gaan kosten. Smit-Kroes wil dat de NS in 1983 75 miljoen gul den bezuinigd. Ploeger waarschuwde de minister: „De NS kan, net als een supertanker, niet scherp door de bocht. De kosten kunnen niet meteen fors omlaag". DEN HAAG Eén op de drie jongeren tussen de 18 en 24 jaar woonde per 1 ja nuari 1980 samen, zonder getrouwd te zijn. Officieel woonden zo'n 99.000 jonge ren samen met een partner, maar „in de praktijk" zijn het er 124.000. Drie keer zo veel jongeren in deze leeftijd zijn wel ge huwd, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De helft van de jongeren wil trouwen, eenderde wil eerst samenwonen en dan trouwen, 7% wil alleen samenwo nen en de kleine rest wil geen of een an der soort relatie. Derde slachtoffer Deense schoener geïdentificeerd DEN HELDER Een derde slacht- offer van de vorige week dinsdag ten noordenwesten van Den Helder gezonken Deense schoener „Activ" is gisteren geïdentificeerd. Het is de 23-jarige vrouw K. Skagemo uit Noorwegen, aldus de rijkspolitie. Donderdag spoelde haar lijk op Texel aan. Toen werd ook het lijk van een andere opvarende, de 24-ja- rige Deen Hr Ronne op het strand aangetroffen. Op de dag van de ramp werd al het lijk geïdentificeerd van de 25-jarige Deen O.R. Nielsen. In totaal zijn nu de stoffelijke resten van drie van de acht opvarenden van de „Activ" geborgen en geïden tificeerd. Werkgevers en werknemers menen: De Koning te vroeg om nu al te zeg- H. .p gen dat het stichtingsak- riAALr ,"^r, koord is ondergraven, zo- sprake van dat het minister De Koning »rd tussen werkge- beWeert" en werknemers over «jdstijdverkorting nu Met die woorden reageert de lislukt zou zijn. Her- loondeskundige van het CNV, eling en verkorting Gerrit Terpstra, deze week in arbeid is geen zaak bet CNV-blad De Gids op de 5 in drie maanden re- ongerustheid bij minister De j Koning (sociale zaken) over De noodzaak daartoe ^et 0pbiazen van de afspraak over arbeidstijdverkorting, zo als die eind vorig jaar tussen ook in de komende >r e °i bestaan. Het is veel werkgevers en werknemers werd gemaakt. Ook de werk geversorganisatie VNO vindt de opmerkingen van minister De Koning zeer voorbarig. VVD-leider Nijpels vindt de uitspraken van De Koning on verstandig, het CDA zou met ingrijpen „de grootste moeite" hebben. Volgens CN V-man Terpstra denken de politici die nu om maatregelen roepen veel te veel op de korte termijn. „Een mens met gezond verstand zou moeten weten, dat herverde ling van arbeid zeker op grote onderhandeld. „Het is schade- schaal niet binnen drie maan- lijk voor het onderhandelings den lukt. Het bedrijfsleven klimaat te roepen dat het ak- moet de tijd hebben om het koord al is mislukt", meent de noodzakelijke beleid op mid- loondeskundige van het CNV. dellange termijn te beginnen. Ook de grootste ^werkgevers- Het gaat daarbij echt niet al leen om het gebruiken van de prijscompensatie van 31 de cember", aldus Terpstra. Hij noemt het „korte-termijn- denken" over het stichtingsak koord gevaarlijk voor de con tractsvrijheid van de cao-par tijen en wijst erop dat er in veel bedrijfstakken nog wordt centrale, het VNO, is het on eens met de zorg van minister De Koning. Het deelt de kri tiek van Terpstra volledig. Het VNO vindt, dat minister De Koning „paniekerige voetzoe kers loslaat op het stichtings akkoord". Een woordvoerder benadrukte dat een andere aanwending van de prijscom pensatie niet het eerste doel is van de afspraak tussen werk gevers en werknemers. De aanbevelingen die werkgevers en werknemers samen hebben gedaan zijn volgens het VNO vooral bedoeld om op middel lange termijn rendementsher stel en herverdeling van werk te bevorderen. „Het is dan ook voorbarig, ongewenst en con tra-productief nu dwars door het tere plantje van overleg tussen de cao-partners heen te schieten", aldus het VNO. (Van onze parlementaire redactie) E- HAAG Minister Winsemius (volkshuisvesting, I Itelijke ordening en milieubeheer) wil dat protes- ¥ftegen een bestemmingsplan, louter op grond van leit dat er bij de vaststelling van zo'n plan een pro- MSrefout gemaakt zou zijn, sneller door de Raad van afgehandeld worden. De laatste tijd komt het voor, dat het drie of vier jaar duurt, eer procedu- K"[bezwaren tegen een bestemmingsplan door middel leen zogeheten Kroonberoep worden afgehandeld. ^^linister komt met deze voorgenomen maatregel tegemoet Ik be wens van het CD A-Tweede-Kamerlid Eversdijk. Deze j^jje gisteren tijdens een vergadering van de kamercommissie ruimtelijke ordening een motie in met het verzoek, ten iigste een eind te maken aan de langdurige geschillen over idurefouten inzake bestemmingsplannen. Volgens Evers- iunnen deze tijd en geld kostende zaken in één maand door aad van State worden afgewerkt. Af ghaans verzet wil hulp van Nederland DEN HAAG Verzetsmen sen uit Afghanistan hebben gisteren de Nederlandse rege ring om steun gevraagd in hun strijd tegen de Sovjet-Unie, die hun land sinds 1979 met wa pengeweld onder controle pro beert te krijgen. De Afghanen deden hun verzoek tijdens een gesprek met staatssecretaris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken). Zij waren in Den Haag op uitnodiging van het VVD-kamerlid Voorhoeve, volgens wie de regering geld heeft uitgetrokken voor steun aan de Afgaanse verzetsbewe ging. Voorhoeve meent dat Nederland zeker medische en culturele hulp zal bieden. Het ministerie van ontwikkelings samenwerking meldde echter dat er nog geen Nederlands hulpverleningsprogramma voor Afghanistan is. IN FRISOL-ZAAK DORDRECHT De voormalige procuratiehouder van Frisol, John U. (42), die er van wordt beschuldigd 39,8 miljoen gulden te hebben laten verdwijnen door met geld van het Dordtse oliebedrijf te speculeren op de in ternationale valutamarkt, wijst alle verantwoordelijk heid voor zijn handelen van de hand. Hij zei gisteren voor de Dordtse rechtbank te hebben gehandeld in op dracht van zijn directie. President mr. L. Frijda liep met U. de ellenlange dagvaarding na. U. onderging de vuurproef ogenschijnlijk met gemak. Voor alle onderdelen van de tenlastelegging had hij een verklaring en op de scherpste vragen had hij een antwoord in petto. Er zou aan het licht gebracht zijn dat hij alleen al in 1981 met speculaties tot een omzet van 3,8 miljard gulden een verlies van ruim 8.5 miljoen gulden had bezorgd terwijl hij op de rekening van zijn toenmalige Franse vriendin D. Poveda een winst van ruim 3.1 miljoen gulden boekte. U.'s verklaring hiervoor was dat het er misschien wel op leek dat hij door „verschuivingen" achteraf verliezen aan Frisol toe bedeelde en winsten op de privé-rekening van Poveda liet bij- boeken maar dat gerekend over 22 maanden op die rekening toch ook een miljoenenverlies was geleden. U. gaf de onlangs overleden Nico de Vries van Frisol de schuld: „Het valt me moeilijk het juist nu nog eens te moeten zeggen, aldus U., „maar ik heb in opdracht van hem voor Frisol gespe culeerd. Wanbeleid ten aanzien van de „sportpoot" van het be drijf hadden het in 1980 aan de rand van de afgrond gebracht". „De Vries zag in de waardestijging van de dollar mogelijkheden om miljoenen te verdienen en zodoende de moeilijkheden op te lossen. Ik zeg er eerlijk bij dat ik die mogelijkheden ook zag". U. ontkende ook de andere, hem ten laste gelegde feiten. Bossche horeca uit protest gesloten DEN BOSCH De meeste horecabedrijven in Den Bosch slui ten morgenavond uit protest tegen het uitblijven van een goed gemeentelijk beleid ten aanzien van het paracommereialisme (verkopen in sportkantines, buurthuizen en dergelijke). Het ver lenen van een vergunning aan een theatertje om tijdens de ko mende carnavalsdagen open te zijn was voor de Bossche horeca- -belangenvereniging de druppel die de emmer deed overlopen. Net als elders in Nederland heeft ook de horeca in Den Bosch al jaren problemen met het paracommereialisme, dat veel klanten van de horeca afpakt en volgens de horeca concurrentieverval send werkt. )ed skiën ook ?ht bij huis HAAG Door de iwval van de laatste da- zijn er momenteel ook bij huis goede winter- mogelijkheden. In het Al- pbied zijn vooral boven meter goede tot zeer goe- kimogelijkheden. Op de pistes is de sneeuwsituatie ïr nog lang niet overal op- ïl. Hieronder volgt een overzicht per land. Ie: Ardennen: 15 tot 20 »land: Harz tot circa 60 Sauerland: 25 tot 45 cm; j tot circa 28 cm; Duitse *"n 20 tot 170 cm. krijk: Savoie/Haute Sa- 190 tot 200 cm; Alpes du B5 tot 130 cm. pnrijk: Vorarlberg 90 tot tm; Tirol 50 tot 150 cm; lurgerland 60 tot 175 .cm; pthië 40 tot 100 cm. ierland: Berner Oberland 1130 cm; Graubuenden 75 |50 cm; Wallis 110 tot 170 Id-Italië: Zuid-Tirol 25 tot rsverwachting voor het Ingebied. Half tot zwaar |>lkt en plaatselijk sneeuw- Lichte tot matige vorst. maandelijkse rentevergoeding stortingen giraal of per kas vanaf f15.000,- looptijden van 1,2,3 en 5 jaar vaste rente, respectievelijk 4.75%, 5.25%, 5.75% en 6.75% tussentijdse opname is niet mogelijk, maar bij overlijden is de inleg beschikbaar. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een grote meerderheid in de Twee de Kamer vindt dat opna me in psychiatrische zie kenhuizen zoveel moge lijk moet worden beperkt. De bestaande ver- en nieuwbouwplannen voor algemene psychiatrische ziekenhuizen moeten waar mogelijk worden af geslankt. Door uitbreiding van de ambulante psychi atrische hulpverlening en de beschermde woonvor men (sociowoningen) moet opname in psychia trische ziekenhuizen zo veel mogelijk worden voorkomen. Dit is de strekking van de motie die gisteren werd inge diend tijdens de commis sievergadering over het psychiatriebeleid in de Tweede Kamer. De meeste fracties vonden dat staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) meer spoed moet zetten achter het beleid, gericht op uitbreiding van de psychiatrische zorg buiten de ziekenhuizen. Van der Reijden kondigde aan dat de criteria voor nieuwbouw van psychiatrische ziekenhui zen zullen worden verscherpt. Staatssecretaris Van der Reij den gaf toe dat opnmame in een psychiatrisch ziekenhuis een bepaald risico heeft voor de patiënt. Niet alle patiënten kunnen echter zonder meer worden overgeplaatst. VVD- w oordvoerster Terpstra viel hem daarin bij: „Veel patiën ten verblijven al zo lang in deze inrichtingen, dat zij niet meer kunnen worden overge plaatst". CDA en VVD hebben de staatssecretaris verder bij mo tie gevraagd te onderzoeken wat de omvang en de gevolgen zijn van sëxueel misbruik van jeugdigen. In de motie wordt geconstateerd dat er tot nu toe geen gegevens beschikbaar zijn over de psycho-somatische gevolgen van sexueel mis bruik. D'66-woordvoerder Mik pleitte voor uitbreiding van de psychiatrische voorzieningen speciaal voor jeugdigen. Vol gens hem bestaan er in de hui dige situatie onvoldoende op vangmogelijkheden voor kin deren. De beide regeringsfracties wil len, blijkens een gezamenlijk ingediende motie, af van het machtigingssysteem bij de Re gionale Instellingen voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG). Dat machtigingssysteem houdt in dat bij het verlenen van hulp een dossier van de cliënt moet worden aangelegd. CDA en VVD en ook de PvdA vinden dat de controle op de RIAGG- hulpverlening zodanig moet worden ingericht, dat een der gelijk machtigingssysteem kan worden afgeschaft. Beide frac ties meenden dat de bescher ming van de privacy van de patiënten in die sector in ieder geval beter moet worden gere geld. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het is niet on denkbaar dat de Medianota, die dit voorjaar door het kabi net zal worden gepresenteerd, zal leiden tot een politiek con flict tussen de beide regerings partijen CDA en VVD. Dit kan worden geconcludeerd uit enkele uitspraken die VVD- leider Nijpels en CDA-medias- pecialist Van der Sanden gis teravond deden in het Veroni- ca-programma „De grote ver warring". Nijpels liet er geen twijfel over yestaan dat zijn partij het hui dige omroepbestel overboord wil gooien: „Het omroepbestel is door de technische ontwik kelingen volkomen achter haald. Het wordt tijd dat de burger de vrijheid krijgt om zelf de omroep te kiezen die hij wenst", aldus de VVD-lei der. Volgens hem heeft het re geerakkoord al gezorgd voor „een aantal gaatjes in de dijk van het omroepbestel, die tot een doorbraak kunnen lei den". Ook het systeem van de omroepbijdragen moet, aldus Nijpels, op de helling. Varï* der Sanden. CDA-om- roepspecialist in de Tweede Kamer, zei „zeer grote beden kingen" te hebben tegen de uitspraken van zijn VVD-col- lega: „Als de VVD die kant op zou willen, dan denk ik dat er grote moeilijkheden zullen ko men". Volgens hem biedt het regeerakkoord geen mogelijk heid voor een doorbraak in het huidige omroepbeleid. Bo vendien moeten de liberalen eerst maar eens de voorstellen in de Medianota van het kabi net afwachten. „Het is niet de VVD die beslist wat daarin komt te staan", aldus de CD^er. Van der Sanden zei „een pittige discussie" te ver wachten als die nota in de Ka mer aan de orde komt Minister Brinkman (WVC), verantwoordelijk voor onder meer het mediabeleid, rea geerde gisteren op de uitspra ken van Nijpels met de opmer king dat het regeerakkoord de uitgangspunten van het om roepbestel wel degelijk over eind houdt. „Ondergraving van het huidige bestel, zoals de heer Nijpels blijkbaar voor ogen heeft, zou volstrekt in strij(^zijn met dat akkoord". aldus de reactie van de be windsman. Een van de „gaatjes", die vol gens Nijpels in de „dijk van het omroepbestel" zijn gesla gen, betreft de zinsnede in het regeerakkoord over commer ciële tv-uitzendingen. De beide coalitiepartners hebben daarin bepaald dat „uitsluitend com merciële programma's met op Nederland gerichte reclame" zullen worden geweerd. Vol gens de liberalen betekent dat het begin van het einde van de monopoliepositie van de huidi ge zendgemachtigden volgens de -Omroepwet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9