TAFEL fieidoeSouta/ii Huishoudster Pius XII over paus, nazi's en Nederlands herderlijk schrijven Bescherming van leden van ondernemingsraden onvoldoende kerk wereld Herstel economie nodig voor terugdringen werkloosheid Katholieke organisaties bezinnen zich op solidariteit met Namibië Overheid en openheid brieven 30 fïïïïTl weer ACHTERGROND £eicbc(3otrumt DINSDAG 8 FEBRUARI1983 PAGIt£ Nieuwe synagogen voor groeiende liberaal joodse gemeente De Amsterdamse rabbijn David Lilienthal heeft een nieuwe synagoge te Terheijden ingewijd. Deze Noordbrabantse ge meente is de tweede Li beraal Joodse Gemeente die dit jaar een synagoge in gebruik neemt. Eind januari werd de synago ge van de Liberaal Jood se Gemeente te Rotter dam/Hillegersberg inge wijd tijdens een dienst, geleid door rabbijn Awraham Soetendorp uit Den Haag. Volgens het Nieuw Israelie- tisch Weekblad (NIW) is de groei van de Liberaal Joodse Gemeente in Nederland een gevolg van een hernieuwd zoeken naar een joodse iden titeit. Vooral kinderen uit ge mengde huwelijken, die steeds meer voorkomen, wor stelen met deze vraag, aldus rabbijn Lilienthal in het joods weekblad. Het liberale jodendom heeft volgens hem meer aantrek kingskracht dan het Neder lands Israëlietisch Kerkge nootschap daar de leden meer gemotiveerd zijn. Men is lid van een liberaal joodse gemeente uit vrije verkiezing en niet door geboorte. „Wat we willen," aldus bestuurslid Sal ten Brink van het Ver bond van Liberaal-religieuze gemeenten in Nederland, „is de mogelijkheid scheppen dat er naar de sjoel wordt ge gaan. Er is vraag naar joden dom." Tachtig procent joodse inwoners Israël religieus Volgens een in Jeruzalem gepubli ceerde studie, die tot stand is geko men na een uitgebreide enquête, be schouwt tachtig procent van de jood se inwoners van Israël zich als reli gieus. Van die tachtig procent pro beert volgens eigen opgave 23 pro cent zo mogelijk alle joodse wetten te houden. Van de 4.055.000 inwoners van Israël staat 83 procent als joods geregistreerd. In 1982 groeide de be volking met 67.500 personen, onder wie 47.500 joden. Het afgelopen jaar kwamen 13.500 joden Israël binnen, tegen 12.600 in 1981. Rond 7.400 jo den trokken vorig jaar uit Israël weg, tegen 16.800 in 1981. Voorzitter vari Schotse synode naar Nederland De voorzitter van de Generale Synode van de Kerk van Schotland, prof. dr. John Mcintyre, zal van 17 tot en met 22 februari een bezoek aan Nederland brengen. Tijdens zijn bezoek zal prof. Mcintyre een onderhoud hebben met het moderamen van de synode van de Nederlandse hervormde kerk. Verder zal hij spreken met de leden van de Schotse Kerk in Amsterdam en Rotter dam. Prof. Mcintyre is sinds 1956 hoog leraar aan de universiteit van Edin burgh. Hij is een van de hofpredikers van de Engelse koningin. De Kerk van Schotland heeft ongeveer twee milioen leden, van wie bijna de helft belijdend is. Zij beschikt over 1843 parochies met circa 2250 pastores. Rode loper voor paus in Nicaragua De paus zal op 4 maart in Ni caragua als een staatshoofd worden ontvangen. „Wij leg gen de rode loper voor hem uit", aldus een woordvoerder van de Sandinistische regering te Managua. Het linkse be wind heeft verder 4 maart tot nationale feestdag uitgeroepen, opdat alle inwoners de reli gieuze plechtigheden kunnen bijwonen. De paus zal in de hoofdstad spreken met rege ringsvertegenwoordigers en leden van het Sandinistisch Nationaal Bevrijdingsfront. Verder zal hij een provincie plaats bezoeken. Kerkelijk protest tegen besluit kabinet over RSV „Trek Uw handen niet af van RSV, want U draagt als overheid ook verantwoordelijkheid voor de werkgelegenheid van uw onderdanen. Het recht op arbeid, een van de mensenrech ten, is in onze samenleving reeds al te zeer aan getast." Dit schrijft een aantal mensen, die namens de kerken in het Rijnmond-gebied werkzaam zijn, aan de leden van de Tweede Kamer naar aan leiding van het kabinetsbesluit inzake het Rijn Schelde Verolme-concern. Zij noemen uitvoe ring van het besluit een nationale ramp. Vele duizenden mensen zullen hun werk verliezen. De sociale gevolgen daarvan vervullen ons met grote zorg, aldus de ondertekenaars van de brief. Zij verzoeken de kamerleden dringend ernst te maken met de diverse overlevingsplan nen die op tafel zijn gelegd. WESTDUITSE BISSCHOPPEN: De r. k. bisschoppen van West-Duitsland bepleiten „een versterkte opleving van de economie" om de werk loosheid te kunnen indam men. De mensen die werk hebben, moeten hun solidari teit tonen met de werklozen. Daarbii mogen de buitenland se werknemers en hun gezin nen niet uit de boot vallen. Dit zeggen zij in een herder lijk schrijven naar aanleiding van de parlementsverkiezin gen op 6 maart. In de brief wijzen de bisschoppen abortus af. Het recht van het ongebo ren leven wordt des te meer beschermd naarmate het ge zin hoger wordt gewaardeerd. Verder roepen ze alle partijen en politieke organisaties op de regels van de democratie te respecteren. Met het oog op de twee grootste problemen van deze tijd, werkloosheid en bewapening, is het volgens de bisschoppen nodig, dat alle overtrokken eisen worden in getrokken en dat het alge meen belang boven het groepsbelang gaat. Vrede kan er pas zijn als in de wereld rechtvaardigheid en vrijheid heersen, aldus de bis schoppen. Terzelfdertijd moet alles in het werk worden ge steld, dat door onderhandelin gen de bewapening aan beide zijden wordt teruggedrongen. De bisschoppen verzetten zich tegen steeds meer eisen aan het adres van de staat, de so ciale partners of het sociale stelsel, waarbij altijd „de an der" het moet opbrengen. Daarom is een vernieuwde „solidariteit van de daad" noodzakelijk. De democrati sche rechtsstaat behoort tot de grote culturele verworvenhe den van deze tijd. Wetgever en regering zijn aan rechten gebonden, waaraan zij altijd gehouden kunnen worden. „Elke partij en elke politieke organisatie moet zich naar de democratische orde voegen," aldus de bisschoppen in hun brief. „Voor Zuid-Afrika is er, geen sprake van een bevrijdings- strijd in Namibië. In Zuidafri- kaanse ogen zijn er slechts communisten en terroristische groepjes actief die de maat schappij willen vernietigen. De Zuidafrikanen willen niet erkennen, dat zij de zwarte bevolking in haar eigen land en in Namibië onderdrukken. Daarover gaat de strijd van de kerken in Namibië." Dit zei ds. Albertus Maasdorp, de voormalige secretaris-ge neraal van de raad van ker ken van Namibië (Zuidwest- Afrika) tijdens een werkdag in Den Bosch, die was georga niseerd door de vier katholie ke organisaties Pax Christi, Nederlandse Missieraad, Bis schoppelijke Vastenaktie en Centraal Missiecommissariaat. Deze werkdag was bedoeld als een bezinning op de vraag hoe Nederlandse christenen en Nederlandse kerkgenoot schappen op een zo goed mo gelijke manier hun solidariteit met de strijd van de bevol king en de kerken in Namibië tot uitdrukking kunnen bren- fen. Albertus Maasdorp: „De erken hier in Nederland moeten besluiten hun eigen bestaan, hün eigen welvaart te riskeren en meer nog dan nu, bereid zijn te erkennen wat het evangelie voor een politieke situatie betekent. In Namibië hebben de kerken geleerd, dat er niet een schei ding tussen politiek en evan gelie en het leven van de mens te maken is". Vanwege het feit dat naar alle waarschijnlijkheid het vraag stuk van de onafhankelijk heid van Namibië dit jaar sterk in de belangstelling zal komen te staan, hebben de vier genoemde organisaties besloten een aantal mensen op te roepen om in de eerste helft van dit jaar zich in te spannen om de strijd van de Namibische bevolking in Ne derland grotere bekendheid te geven. Allerlei kerkelijke organisa ties in Nederland hebben zich solidair verklaard met de Na mibische bevolking en beslo ten om zich de komende maanden specifiek op de pro blemen van dit land te rich ten. Bovendien hebben de drie grote kerken in Neder land 27 februari 1983 uitge roepen tot speciale gebedsdag voor het volk van Namibië. Bush bij paus op audiëntie Paus jonannes nauius z neen gisteren de Amerikaanse vice-president, Geor ge Bush, In audiëntie ontvangen. Bush noemde het gesprek, dat 45 minuten duurde, „ontroerend en geweldig". Verder wilde hij geen mededelingen over de inhoud ervan doen „uit eerbied voor de paus". HIJ zei alleen dat ook hij als Anglikaan de inspiratie en de spirituele kracht van de paus had gevoeld. Bij aankomst in Rome had Bush zaterdag verklaard dat hij van de paus ad vies wilde horen over het vredesvraagstuk. De paus heeft veel verstand van de geestelijke aspecten daarvan, aldus Bush. De paus heeft tot nu toe geen standpunt Ingenomen over het ontwerp van het herderlijk schrijven dat de Amerikaanse bisschoppen dit voorjaar over kernwapens zullen uitgeven. Daarin leveren zij kritiek op de uitgangspunten van de Amerikaanse politiek, die Is gebaseerd op de afschrikking met kernwapens. De Amerikaanse rege ring heeft duidelijk laten weten allerminst gelukkig te zijn met de teneur van het ontwerp. Na een jarenlange voorbereiding trad in 1980 de Wet 0?n baarheid van Bestuur in werking. In die wet werd offir13 gestalte gegeven aan een sinds het einde van de jaren zi£r gegroeide praktijk van betere communicatie tussen oveijg en burgers. Voor heel wat, vooral grotere, gemeenten en de reweg de meeste provincies was die wet niet zo nodig of i ze zelf al vertrouwd waren geraakt met een praktijk, wjf1® royale openbaarheid niet werd geschuwd. Van de an' kant was die wet bepaald geen luxe, want er waren (en P" ook heel wat bestuurders en ambtenaren van overheden? nog steeds de neiging hebben zaken binnenskamers te f den, ook als ze best aan de openbaarheid prijsgegeven 1 nen worden. i De wetgever bepaalde in 1980 dat de uitvoering van de"l begeleid zou worden door een commissie, die moet nagaa hoeverre de voorgeschreven Openbaarheid van Bestuu de praktijk wordt nageleefd. Deze evaluatiecommissie JD' dit jaar haar bevindingen rapporteren. Inmiddels is het J ste tussentijdse rapport van de commissie verschenen.-gj spoedig haar eindverslag zal uitbrengen. en h EeN commissielid dat indertijd aan de wieg van de)11 stond, mr. B.W. Biesheuvel, maakte bij de presentatie P' boeiende opmerking, die ook in het tussentijdse rappoph lezen is. Hij signaleerde het verschijnsel dat het voor$e tingsbeleid van de overheid zich nogal eens kenmerkt politiek opportunisme. In die gevallen wordt, al naar ge^F het uitkomt, een zaak in de openbaarheid gebracht danjk intern gehouden. Hij heeft gelijk: ook wij komen een deA.- lijk opportunisme bij de overheidsvoorlichting nogal een h gen. Dat is natuurlijk strijdig met de geest van de wet. I r daarnaast heeft gebrek aan openheid in een tijd waariP^ ook door kleinere gemeenten tal van vervelende béPs singen genomen moeten worden, vooral ook gevaarlijke Pe ten. Het zou goed zijn als men zich de opmerking vai heer Biesheuvel ter harte neemt. oneven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten, Suriname Tijdens mijn verblijf in Suri name heb ik veel vrienden ge maakt van wie velen zeggen, dat hun land te vroeg door het kabinet Den Uyl onafha' lijk is gemaakt. Het is <L* reurig dat ambassadeur renberg een moordenaar wind vertegenwoordigt ®m zich dom, arrogant en b€^( gend uitlaat tegenover de en het Nederlandse volk-nJ en ook anderen misbrv onze tolerantie. Met Surii als voorbeeld willen de i y len géén onafhankelijk'^ terwijl Nederland de ini wekt die status te wilier^ dringen. Waarom? Geef eilanden flinke ontwikkeld- hulp binnen het Koninjr- der Nederland. Te vroeg o dwongen onafhankelijk^ leidt tot chaos en diktatut P. de Jong, DEN H, Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zati tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gehaktbal met bietjes en aardappelen flensjes De benodigheden voor twee personen: 150 g gehakt, 1 dun sneetje brood, zout, pe per, nootmuskaat, 1 lepel losgeklopt ei (wat ervan overblijft is genoeg voor de flensjes), uitje, bloem of pa neermeel, 30 g margarine; 500 g bietjes, 10 g margari ne, 1 appel (Golden Deli cious), circa 1 lepel citroen sap, kruidnagel, kaneel, zout, suiker; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 3 dl melk, margarine, poeder- of basterdsuiker. Week het sneetje brood in heel weinig warm water, maak het fijn en haal er dan pas de taaie stukjes korst uit (een deel van de korst kan ook fijngemaakt worden). Snipper het uitje heel fijn. Kneed het gehakt met brood, ui, zout, peper, noot muskaat en ei tot het goed ge mengd is en vorm er twee gladde ballen van (maak daar voor de handen iets vochtig). Rol de gehaktballen door bloem of paneermeel en leg ze tenminste een uur koel weg. Bak de gehaktballen in warme margarine in twintig minuten bruin en gaar. Haal het vlees uit de pan en maak de jus af door eerst even een mespuntje bloem te bakken en er dan pas water bij te doen. Schil of ontvel de bietjes en rasp ze. Zet de groente op met margarine, blokjes appel, ci troensap, kruidnagel, kaneel, zout en heel weinig water. Re ken een kooktijd van tien mi nuten voor voorgekookte bie ten of een half uur voor rau we. Maak de groente goed op smaak met de gebruikte krui den, citroensap, zout of suiker. Doe bloem, zout en ei in een kom, meng er zoveel melk door dat alle bloem nat is, roer er dan eerst de klontjes weg en voeg vervolgens de overige melk toe. Bak hiervan dunne pannekoekjes, rol die in de pan op, leg ze op een warm bord en strooi er kort voor het op tafel zetten de suiker over. JE Ar NE ROME De zuster die het huishouden van paus Pius XII bestuurde heeft gezegd dat deze een protest verbrandde dat hij tegen nazi-wreedheden had geschreven omdat hij vreesde dat vergeldingsmaat regelen zouden worden geno men en nog meer slachtoffers zouden vallen dan het geval was na de publikatie van een protest van de aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. de Jong. Zuster Pasqualina Lehnert, die al bij de paus in dienst trad toen hij als apostolisch nuntius was gestationeerd in Duits land, verbrak 25 jaar na zijn dood haar stilzwijgen in het eerste interview dat zij toe stond. Wat zij te zeggen had stond gisteren in het Italiaanse rooms-katholieke tijdschrift „Famiglia Cristiana". Zii zei dat zij ten zeerste ge schokt was toen de Nazi's 40.000 mensen naar concentra tiekampen voerden nadat de Nederlandse bisschoppen een herderlijk schrijven hadden laten voorlezen waarin tegen de nazi-excessen werd gepro testeerd. Paus Pius XII stelde volgens haar meteen een felle veroordeling van vier pagina's tegen Hitiers wreedheden op die afgedrukt moest worden op de voorpagina van het dag blad van Vaticaanstad, de Os- servatore Romano. Maar bij nader inzien bedacht hij dat als 40.000 mensen moesten lij den als gevolg van de Neder landse herderlijke brief, velen meer te lijden zouden krijgen als hij stelling zou nemen. Daarom gooide hij de brief in de keuken in het vuur, daarbij enigszins zijn vingers verbran dend. Pius XII, die in 1876 was geboren, was paus van maart 1939 tot zijn dood in november 1958. Zuster Pasqualina zei dat Pius XII tegen haar had gezegd: „Als de woorden van de Ne derlandse bisschoppen 40.000 mensen in een concentratie kamp brengen, zou Hitier er voor de woorden van de paus wel eens minstens 200.000 kunnen interneren. Dat kan ik niet toelaten".De Amerikaanse schrijver Robert Katz is be- disch conflict met een nicht van de paus over zijn boek „Death in Rome", waarin staat dat Pius XII afwist van Nazi plannen om vergeldingsexecu ties uit te voeren in de „Fosse Ardeatine", een groeve bij Rome, na een aanslag op een marcherende troep Duitse sol daten, maar dat hij niets on dernam. De Zwitserse toneelschrijver Rolf Hochhuth heeft paus Pius XII in zijn stuk „De plaatsver vanger" n.a.v. de jodenvervol ging afgeschilderd als een twijfelaar. In 1966 publiceerde de Heilige Stoel ruim 100 door Pius XII aan Duitse bisschop pen geschreven brieven waar in hij er bij hen op aandrong „niets ten gunste van de on derdrukten en vervolgden na te laten". Zuster Pasqualina verliet het Vaticaan na de dood van Pius XII in 1958 en zij woont tegenwoordig in een bejaardentehuis in Rome dat zijzelf heeft gesticht. Zij ver telde dat de verschijning van Jezus die de paus in zijn laat ste jaren zou hebben gehad, niet gebeurde in de Vaticaanse tuinen, maar in de kamer waarin hij ziek lag. „De Heili ge Vader zei tegen mij en later ook tegen kardinaal (Do- menico) Tardini (zijn staatsse cretaris) dat Jezus aan hem was verschenen aan het voe teneinde van zijn bed", aldus de zuster. ONDERZOEK TOONT AAN: DEN HAAG „Als de leden van ondernemings raden onvoldoende wor den beschermd kan de de mocratisering van het be drijfsleven nooit goed van de grond komen. Je kunt een o.r. nog zoveel be voegdheden en faciliteiten geven, als de leden hun mond niet open durven doen omdat ze zo kwets baar zijn, hebben al die bevoegdheden geen zin". Monique Borgart en Pier van Gorcum zijn neel pertinent in hun opvatting, dat de rechts bescherming van o.r.-leden nog onvoldoende is, ook al werd in de herfst van 1979 in de wet op de ondernemingsra den enige wijziging ten goede angebracht. Oorzaak? „Heel wat kantonrechters zijn ge woon op de oude basis recht blijven spreken, arbeidsbu reaus eveneens. Advocaten en vakbondsbestuurders zijn dik wijls van de nieuwe regelin gen, die het ontslaan van o.r.- leden in beginsel onmogelijk maakt, niet of slecht op de hoogte". Het duo Borgart-Van Gorcum, verbonden aan het Informatie centrum Ondernemingsraden, hebben gerechtelijke uitspra ken na de jongste wetswijzi ging zorgvuldig nageplozen en daarvan verslag gedaan in een vandaag bij Kluwer Deventer verschenen boekje „O.R.-leden voor de rechterZe zeggen: „Er is wel enige vooruitgang te constateren op het terrein van de onschendbaarheid van o.r.-leden, maar het gaat lang zaam en er blijft nog veel te wensen over. De bedoeling van ons boekje is enig inzicht te verschaffen waarmee velen hun voordeel kunnen doen. Wel vreemd, dat aan een wets artikel een heel boekje kan worden gewijd. Over de ande re artikelen van de wet op de ondernemingsraden zou het net zo kunnen trouwens. Het is allemaal wat te ingewikkeld geworden. Er zijn te veel uit zonderingen op allerlei regels waardoor de wet ondoorzichtig is". Ontslagverbod Sedert september 1979 is er een ontslagverbod voor o.r.-le den. „Het is een duidelijke verbetering, er worden min der o.r.-leden ontslagen, maar toch is er nu weer een omme keer. Wellicht komt dat omdat er mazen in de wet gevonden zijn. Werkgevers proberen va ker het ontslagverbond te ont wijken door „gewichtige rede nen" vóór ontslag aan te voe ren of sluiting van een be drijfsonderdeel als ontslagmo tief aan te voeren, twee moge lijkheden die de wet heeft geo- Eend. Die lekken moeten op orte termijn gedicht wor den", aldus Borgart-Van Gor cum. Hun boekje is trouwens opgedragen aan „de leden van de Tweede Kamer die de de mocratisering van het bedrijfs leven ter harte gaat". Maar al worden dan de o.r.-le den en leden van vaste o.r.- commissies thans wat beter be schermd ze mogen niet al leen niet ontslagen worden, ze mogen ook overigens niet worden benadeeld zolang ze met de o.r. te maken hebben minder florissant staat de vlag er nog altijd bij voor oud- o.r.- leden, kandidaat-leden en leden van commissies ad hoe. Voor hen is alles bij het oude gebleven. Hun rechtsbescher ming bestaat daarin dat hun eventueel ontslag moet wor den getoetst door de kanton rechter. „Die toetsing is een zeer gebrekkkige", aldus de auteurs, „want de kantonrech ter verleent de toestemming tot ontslag vrijwel automa tisch". Zij schrijven dit toe aan de onduideljkheid van de wetsbepalingen en aan het feit dat de bewijslast ligt bij de ontslagen werknemer en niet bij de werkgever als het gaat om de relatie tussen ontslag en lidmaatschap. Wat dit laatste betreft lijkt er een kentering te komen, in overeenstemming Pier van Gorkum met de bedoeling van de wet. „Maar een enkele zwaluw maakt nog geen zomer". Compromisdenken Toch "nog eens terugkomend op het ontslagverbod voor o.r.- leden zeggen Borgart en Van Gorcum: „De wet is een ty pisch voorbeeld van compro misdenken. De o.r.-leden heb ben een ontslagverbod gekre- fen, de ondernemers een andvol uitzonderingen. Ten slotte trekt diegene aan het langste eind die de beste advo caten kan betalen. En dat wint het bedrijf meestal, want di rectieleden kunnen onbeperkt uit hun kas van het bedrijf putten, de o.r.-leden niet". De auteurs halen in hun boek je verscheidene gerechtelijke vonnissen aan en geven daar op commentaar. Ze komen tot de conclusie dat nog heel wat aan de rechtsbescherming moet worden gesleuteld, wil ze doeltreffend werken en wil men voorkomen, dat o.r.-leden monddood worden gemaakt of de laan uit worden gestuurd omdat ze te kritisch en te las tig zijn. „De bescherming van de leden dient telkens bij het anatreden van een nieuwe on dernemingsraad het eerste agendapunt te zijn. Nog beter zou het zijn als de Sociaal Eco nomische Raad met een voor het hele land geldende inten tieverklaring zou kunnen ko men waarin loopbaan, inko men en promotie tijdens het o.r.-lidmaatschap veilig wor den gesteid". JO SMITS LICHTE VORSTde' ZO De Bilt Een hogednsse: bied strekt zich nu uit va|evv zeegebied ten westen j Schotland tot boven Mie Scandinavië, terwijl er boven Midden-Europa eeibes gestrekt vlak lagedrukgi. bevindt. Deze luchtdrukvi ling houdt boven ons lanKlu noordoostelijke strominppg stand, waarmee geleidelijï v iets koudere lucht uit I in Scandinavië wordt ai te voerd. In de aangevohel lucht komt veel bewoitali voor, waaruit het af ertdei sneeuwt. De temperihec schommelt overdag ronóver graden, maar 's nachts «enl het een paar graden. Ok u het hogedrukgebied zich en, zaam in zuidwaartse riclkle verplaatst, nemen de snen x kansen geleidelijk af eivass men er na vandaag meeipar klaringen. opg< De WNT Mil 1 Eind hoven Den Helder Lh. R'dam VlissJngen Z.-Limburg temp temp te 2 5l ti 2 OO.ff1 1 -1 ank 1 -1 3 gul 2 o 1 gu 3 00.4 2 00.2 0 -1 V 1 0 I. 3 -1 "iir 2 -1 Kopenhagen geh.bew. 0 Mallorca Malta MUnchen Stockholm Wenen Zurich 1 bE: 1ge 1 7£ ■2 iteli 5 (Lei "B -«oiAd lolg étie 2 hé. 2 hé -J"! '7! o ocac ,s dig, 'T AG DP "w er BIJLAGE BU UW KRANT MF Dei INFORMATIE OVER FID4S.MUL.A_, THEATER, RECREATIE, EXPOSii EN EEN COMPLETE AGENDiPren

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2