Franse collaborateurs vrezen proces Barbie 10 Van den Broek op zakenreis door het Midden- Oosten Bush: NAVO is springlevend Reagan: Israël vertraagt terugtrekking troepen uit Libanon ROEMEENSE STAATSGREEP MISLUKT" 2>< HYPOTHEE RENTE »e JAAR VAL BUITENLAND £eictac(3oi*umt DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 PAG! 3CO Dodelijk slachtoffer in gif-zaak WUERZBERG In de Bondsre publiek is gisteren in de universi teitskliniek van Würzburg een 24- jarige medische student om het le ven gekomen als gevolg van thalli- umvergiftiging. Hij was het eerste dodelijke slachtoffer in een vergif tigingszaak, als gevolg waarvan nog tien mensen in het ziekenhuis liggen. De vergiftiging is het werk van een onbekende, die flessen frisdrank en bier aanlengde met het uiterst giftige zware metaal. De flessen zette hij vervolgens, Voor gebruik, op verschillende plaatsen in de universiteit neer. In gepeins verzonken De speciale af gezant van de i Amerikaanse re- j gering voor het I Midden-Oosten sprak gisteren in Rome met de Italiaanse minis ter van buiten landse zaken Emllio Colombo (links). Toen de heren aan tafel gingen voor overleg, schoot een Amerikaan se fotograaf dit plaatje. Geruchten over coup in Marokko MADRID De geruchten dat in Marokko een samenzwering tegen koning Hassan is ontdekt blijven hardnekkig de ronde doen. De correspondent in Algerije van het ge zaghebbende Spaanse blad El Pais schreef gisteren dat de „sterke man" van Marokko en vertrouweling van koning Héssan, gene raal Achmed Dlimi, een belangrijk aandeel in deze samenzwering had. De generaal kwam volgens de officiële lezing op 25 ja nuari bij een verkeersongeluk om het le ven. Maar volgens de geruchten hebben zich bij het ongeluk, waarbij de auto van Dlimi in botsing kwam met een vrachtauto, explosies voorgedaan. Voor en na de dood van Dlimi zouden verscheidene officieren gearresteerd zijn. Walesa wil niet naar rechter WARSCHAU Lech Walesa wei gert gevolg te geven aan een op roep zich morgen te melden bij het militaire parket in Warschau. Wa lesa acht de oproep niet geldig, omdat er geen handtekening on der staat en omdat niet duidelijk wordt gemaakt waarom hij zich in Warschau moet melden. Volgens de oproep „moet hij getuigen in een zaak die samenhangt met zijn functies". Men gelooft dat Walesa een verklaring moet afleggen in de rechtszaak die in Warschau loopt tegen een groep activisten van „zijn" vakverbond die illegale radio-uitzendingen hebben ver zorgd. Einde waterstaking nog niet in zicht LONDEN Het Engelse wa terleidingbedrijf heeft gisteren om arbitrage gevraagd, om een oplossing te vinden voor het loonconflict dat heeft geleid tot de nu al twee weken durende staking. Maar de vakbondslei ders willen niets van arbitrage weten en hebben gedreigd het conflict uit te breiden. Door de staking zitten 26.500 huishou dens in Engeland, Wales en Noord-Ierland zonder stromend water en moeten meer dan ze ven miljoen mensen hun water dagelijks koken. Geen nieuw 1V'*?S onderzoek Japaier e kannibaal testerin PARIJS Een Franse reH- ma heeft gisteren bepaald dat'f^.en.° niet nodig is de Japanse stu'0"6 111 Issei Sagawa aan een nieuw chisch onderzoek te onder >nvestl pen. Sagawa doodde in juni* zes F in Parijs de Nederlandse R* drie 1 Hartevelt en at vervolgens c de vei van zijn slachtoffer op. De i bij de ter stemde in met het rapP Y?n van drie psychiaters, volgen^)- De Sagawa op het moment varP* Y® daad krankzinnig was. De pgtL,1?€ lie Hartevelt had verledeni stijgin om een nieuw onderzoek va>r een Japanner gevraagd. ireven irkt va Nog talrijke oud-nazi's op vrije voeten PARIJS Klaus Barbie be vindt zich nu in handen van de Franse justitie, maar in Zuid-Amerika en andere de len van de wereld leven nog talrijke belangrijke oud-na zi's, die bij het eind van de Tweede Wereldoorlog hun Derde Rijk zijn ontvlucht om de straf voor hun misdaden te ontlopen. Na de oorlog zijn zo'n veertigduizend oud-na zi's naar Zuid- en Midden-A- merika uitgeweken. Het me rendeel woont in Chili, Ar gentinië, Brazilië, Paraguay en Bolivia. Zij zijn vaak on dergedoken in de vergetel heid van reeds lang bestaan de kolonies van Duitse immi granten. Sommigen blijven echter de aandacht trekken. Zo onthulde Simon Wiesent- hal, directeur van het Joods documentatiecentrum in We nen, onlangs dat Josef Men- gele, een van de ergste nog levende nazi-midsadigers, in Paraguay zit, dicht bij de grens met Bolivia. Mengele, chef-arts van het Duitse ver nietigingskamp Auschwitz, wordt gezocht voor moord op minstens 400.000 Joden, on der wie 150.000 kinderen, op wie hij medische experimen ten uitvoerde. Mengele ge niet volledige bescherming van Paraguay. Weliswaar werd hem in 1980 zijn Para- guyaanse nationaliteit afge nomen, maar de regering in Asuncion zegt niet te wetën waar Mengele zich momen teel ophoudt. Een andere na zi-oorlogsmisdadiger, ex-ge- neraal van de SS Walter Rauff, verblijft in de Chi leense hoofdstad Santiago. Rauff was verantwoordelijk voor de „ambulante gaska mers", waarmee de nazi's on geveer honderdduizend Pool se, Joegoslavische en Oek- rainse Joden om het leven brachten. In Chili is Rauff een belangrijk man gewor den. Hij is sinds 1974 hoofd van de inlichtingendienst. Maar de nazi-oorlogsmisdadi gers zitten niet alleen in La- tijns-Amerika. De advocaat Serge Klarsfeld ontdekte vo rig jaar juni dat de Oostenrij ker Alois Brunner, een van de medewerkers van Adolf Eichmann, in de Syrische hoofdstad Damascus woont. Brunner wordt beschuldigd van het vermoorden van 46.000 Griekse joden en de deportatie naar vernieti gingskampen van 24.000 Franse joden. Hij werd in 1954 in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld. (Van onze .correspondent Jan Drummen) PARIJS Nu in Frank rijk het eerste rumoer over de plotselinge komst van oorlogsmisdadiger Barbie is verstomd, be gint men zich af te vra gen waar het proces te gen Barbie uiteindelijk op zal uitdraaien: een proces tegen een van de be ruchtste oorlogsmisdadi gers; een nieuw proces te gen het nazisme of het proces van de Franse col laborateurs. Een van de nimmer opgehelderde elementen uit de Franse oorlogsgeschiedenis is na melijk wie de verzetsheld Moulin aan Barbie verra den heeft. Volgens mensen uit het verzet zijn veel inwoners in de om geving van Lyon die in de oorlog met de Duitsers heb ben gecollaboreerd nooit be recht, omdat hun identiteit niet bekend was. Zij hebben heel wat van Barbie te vre zen, omdat hij hun, veertig jaar na de oorlog, zou kunnen ontmaskeren. Vrijwel zeker zal Barbie kunnen vertellen wie op 21 juni 1943 Jean Mou lin aan de bezetters verraden heeft. Een zekere Rene Hardy, de enige man die toen aan de Duitsers wist te ontsnappen, heeft na de oorlog terecht ge staan omdat men dacht dat hij de verrader van Moulin was. Maar hij werd bij gebrek aan bewijs van rechtsvervolging ontslagen. Desondanks is hij volgens velen de schuldige. De nu 70-jarige Hardy is ove rigens sedert augustus vorig jaar spoorloos uit zijn kleine huisje aan de Normandische Kanaalkust verdwenen. Nie mand heeft hem daarna meer gezien. In het proces lijkt een belang rijke rol weggelegd voor de 80-jarige Zwitser Gottlieb Fuchs, die zegt er getuige van te zijn geweest hoe Barbie Jean Moulin heeft gemarteld en gedood. Fuchs, die heeft toegezegd dat hij zal getuigen, in TTITr Renèe Marguerite Moulin, de weduwe van de Franse verzets held, met het haar boek „Ik was de vrouw van Jean Moulin". Jean Moulin voor de oorlog, toen hij een hooggeplaatste amb tenaar was. In 1964 zijn zijn stoffelijke resten bijgezet in het Pantheon in Parijs, de gewijde rustplaats van de helden van Frankrijk. werkte in '43 als tolk voor Barbie. Daardoor was hij in staat het Franse verzet te hel pen en 5.000 Fransen te red den, die door de Duitsers wer den gezocht. Hij werd verra den en in een een kamp opge sloten, waar hij tot het eind van de oorlog verbleef. Toen hij hoorde dat Barbie door Bo livia was uitgewezen was hij diep onder de indruk. Hij sta melde: „dat is goed, dat is heel goed". Fuchs verklaarde de marteling en het doden van de Franse verzetsleider Jean Moulin te hebben bijgewoond. Cel van Moulin Barbie zal in de loop van deze week naar een andere gevan genis in Lyon worden overge bracht. De Franse minister van justitie had er eerst op aangedrongen, dat Barbie in de Montluc-gevangenis zou blijven, omdat hij daar veertig jaar geleden honderden joden en verzetsstrijders heeft mis handeld en ter dood gebracht. Men had hem willen opslui ten in de cel, waarin in 1943 Jean Moulin werd opgesloten. Maar er was zaterdag nie mand die precies kon vertel len welke cel dat was. Barbie zal nu worden overgebracht naar de St. Paul- .of de St. Jo seph-gevangenis, waar hij ook medisch kan worden behan deld. Ook veiligheidsredenen spelen een rol. Rond de Mont luc-gevangenis zijn in de loop der jaren hoge flats gebouwd, van waaruit men de binnen plaats van de gevangenis en sommige gevangenen in hun cellen kan zien. Iemand die Barbie om de een of andere reden uit de weg zou willen ruimen, zou dit vanuit een van deze flats kunnen doen. Misdaden tegen de mensheid Barbie is zaterdag in staat van beschuldiging gesteld wegens misdaden tegen de mensheid. Volgens het tribunaal van Neurenberg, dat na de oorlog de nazi-leiders berecht heeft, zijn dat „misdaden die op po litieke, raciale of godsdiensti ge gronden tegen burgers zijn gepleegd". Deze misdaden kunnen niet verjaren. Tot deze categorie behoort onder meer de deportatie van 41 joodse kinderen in april 1944, waarvan Barbie wordt be schuldigd. Namens de ouders van vijf van deze kinderen is inmiddels een aanklacht te gen Barbie ingediend bij een rechter in Lyon. Naar ver wachting zal het onderzoek vele maanden in beslag ne men en het proces niet eerder dan volgend voorjaar worden gehouden. Het is niet geheel onmogelijk dat in het proces ook het ver blijf van Barbie in Nederland, en dan met name zijn rol bij de deportatie van enkele hon derden joden, aan de orde komt. Het Franse echtpaar Klarsfeld, dat zich sedert ja ren bezighoudt met de opspo ring van nazi-oorlogsmisdadi- 1 gers en ook Barbie in 1971 in Zuid-Amerika heeft geïdenti ficeerd, verklaarde desge vraagd niet over bijzonderhe den te beschikken omtrent Barbie's activiteiten in Neder land, maar zou het op prijs stellen als daarover ophelde ring verschaft zou kunnen worden. Nog heel veel Barbies De meeste Fransen zijn vol daan over het feit, dat Barbie in Frankrijk berecht zal wor den. In de media wordt er aan herinnerd dat Barbie nooit berouw heeft getoond over zijn misdaden. Hij heeft zijn activiteiten als hoofd van de Gestapo in Lyon nimmer te gengesproken; alleen ontkent hij verzetsleider Jean Moulin te hebben doodgemarteld. Van verschillende kanten zijn de Fransen wel tot kalmte ge maand. De vroegere voorzit ster van het Europees Parle ment Simone Veil, die zelf in Auschwitz heeft gezeten, toonde zich bezorgd over de emoties die de terugkeer van Barbie in haar land heeft los gemaakt. Ze meent dat niet zozeer Barbie als wel de nazi- -ideologie terecht moet staan. Nazi-speurder Simon Wie- senthal verklaarde dat in het geval van Barbie „het proces veel belangrijker is dan het vonnis". De Franse bevol king, waarvan de helft na de oorlog is geboren, zal een les krijgen in de „ongelooflijke misdaden" van het nazi-be wind, aldus Wiesenthal. An deren wijzen er weer op dat het proces vooral symbolische waarde heeft, omdat er in veel landen over de hele we reld dagelijks nog talrijke Barbies actief zijn. Surinaamse huurlingen leider in Nederland (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO, DEN HAAG De afgezant van de huurlingenleider zou contacten moeten legen met Surinaamse ex-mili- tairen, die logistieke ad viezen zou moeten geven. De Surinamer uit de VS die zegt onderhandelingen met de huurlingenleider in Miami zelf te hebben bijgewoond, voorspelde dat nog deze maand actie zal worden ondernomen in Suriname. De Ameri kaanse huurlingenleider die volgens onafhankelij ke Amerikaanse bronnen een bekende figuur is in de huurlingenwereld, ver klaarde onlangs geen in formaties te kunnen over „lopende operaties". De Raad voor de bevrijding van Suriname onder leiding van premier Chin a Sen heeft in een gisteren uitgegeven verklaring de oproep van de sectie thuisfront om vandaag thuis te blijven ondersteund. De Raad beschouwt dit als een onderdeel van het protest te gen de moorden op 8 decem ber en de huidige situatie in het land. „De Raad voor de Bevrijding werkt even hard als het thuisfront om de rechtsstaat te herstellen", zo staat verder in de verklaring. Een woordvoerder van de be- vrijdingsraad zei overigens niet te weten wie de personen zijn die achter de sectie thuis front zitten. Een functionaris van het in ternationale Rode Kruis is gis teren een onderzoek begonnen naar de dood van majoor Horb, die vorige week dood in zijn cel werd aangetroffen, zo meldt het gecontroleerde nieuwsagentschap SNA. Ontwikkelingsgeld De 250 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp aan Suri name die eind vorig jaar door het kabinet werd opgeschort, blijft voorlopig voor dat doel gereserveerd. Pas aan het ein de van dit begrotingsjaar zou het geld in beperkte mate voor andere doeleinden kunnen worden aangewend, als blijkt dat de toestand in Suriname nog steeds niet in die mate verbeterd is om hervatting van de hulp te rechtvaardigen. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren de Israëlische regering verweten, dat zij het terugtrekken van al zijn troepen uit Libanon ver traagt en dat land bezet. In een televisie-interview zei Reagan dat zijn bemiddelaar voor het het Midden-Oosten, Habib, „een voorstel en een plan" bij in gebreke is gebleven door geen gehoor te geven aan oproepen zich heeft om de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Li- van de „nieuwe regering in Beiroet" om Libanon te verlaten, na banon te bespoedigen. Habib is gisteren in het Midden-Oosten al die jaren van revolutie en onlusten in dat land. aangekomen om opnieuw te bemiddelen tussen de regeringen Reagan zei verder dat „de Arabische landen zich op de achter- van Libanon en Israël. In het interview beschuldigde Reagan grond houden en er weinig voor voelen deel te nemen aan het Israël voor het eerst ervan de terugtrekking van zijn troepen vredesproces zonder een gebaar van goede wil van de kant van „onnodig te vertragen". Hij verweet Israël voorts dat het moreel Israël". DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) is gister avond voor een tiendaags bezoek aan vijf Arabische landen in Oman aangeko men. De rondreis is voor namelijk bedoeld om een gunstig klimaat te schep pen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Maar daarnaast heeft Van den Broeks eerste reis als minister van buitenlandse zaken ook een duidelijke politieke bete kenis. In gezaghebbende krin gen wordt erop gewezen dat Nederland, in het kader van de Europese Gemeenschap, wil bijdragen tot het scheppen van een klimaat waarin een algemene vredesregeling tot stand kan komen. Tevens wil Van den broek proberen de indruk weg te nemen, dat „de Nederlandse sympathie sterk overhelt naar Israël". In dit verband zou hij een ontmoe ting met PLO-leiders niet uit de weg gaan. Na Oman brengt Van den Broek een bezoek aan achter eenvolgens Jordanië, Libanon, Bahrein en de Verenigde Ara bische Emiraten. In Jordanië en de Libanon zal waarschijn lijk het politieke element de boventoon voeren, in de ande re landen het economische. Na de uitspraak van de minister dat hij ongezochte contacten met de Palestijnse bevrijdings beweging niet uit de weg zal gaan, is het waarschijnlijk dat een dergelijk contact, in de marge van een sociale gebeur tenis als een diner of een ont vangst, in de Emiraten, Jorda nië of Bahrein tot stand zal komen. Londen schiet Sjaranski te hulp LONDEN De Britse minis ter Pym van buitenlandse za ken heeft gisteren in Londen de ambassadeur van de Sovjet- Unie Viktor Popov ontboden en bij hem aangedrongen op de onmiddellijke vrijlating van de Russische dissident Anatole Sjaranski. Groot Brittannië maakt zich ernstige zorgen over de ge zondheidstoestand van Sja ranski, die sinds acht jaar ge vangen zit, vorig jaar septem ber in hongerstaking ging en thans kunstmatig wordt ge voed. Het is ongebruikelijk dat een minister van buitenlandse zaken initiatieven ontplooit in een individueel geval van schending van de mensenrech ten. LONDEN Naar aanleiding van een mislukte staatsgreep die eind januari in Boekarest werd gepleegd, zijn officieren van het Roemeense leger terechtgesteld. Deze geruchten circuleren vol gens de Londense Times in Weense diplomatieke kringen. „Als deze geruchten waar zouden blijken te zijn, zou het inci dent een militaire uitdaging aan de macht van de communisti sche partij zijn die veel verder gaat dan in Polen zelf", zo schrijft het blad. Het onafhankelijke Britse blad schrijft dat er bepaalde aanwij zingen zijn dat het Roemeense bewind, ondanks zijn onderdruk kingsmethoden, sinds kort te maken heeft met toenemende op positie. RUITENHEER (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Uitvoerige be sprekingen met de Ita liaanse regeringsleiders hebben de Amerikaanse vice-president Bush ervan overtuigd dat de NAVO op dit moment „springle vend, sterk en verenigd" is. Hij zei dit gisteravond' in Rome, aan het eind van de Ita liaanse etappe van zijn Euro pese tour. Het doel van zijn be zoek was de Italianen de Ame rikaanse voorstellen voor de vermindering van de nucleai re bewapening te komen uit leggen. Na drie dagen van overleg heeft Bush kunnen constateren dat Amerika en zijn bondgenoot Italië volledig op één lijn zitten. Gaat het mis bij de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève, dan plaatst Italië de kruisra ketten zonder enige aarzeling of bedenking. Bush is daar nu zeker van. George Bush herhaalde in Rome wat hij ook in de andere Europese hoofdsteden had ge zegd, namelijk dat de nuloptie (het ontmantelen van de mid- dellange-afstandsraketten in ruil voor niet-plaatsing van nieuwe Amerikaanse wapens) moreel de enig juiste oplossing was. Daarom zullen volgens hem Amerika en Italië hier onverkort aan vast blijven houden. „Maar dat neemt niet weg dat wij elk ander voorstel van de Russen voor een ver mindering van de kernbewa pening in Europa zullen ver welkomen. We zullen niet van de Geneefse onderhandelings tafel weglopen, maar het wordt nu wel tijd dat de So- vets eens iets anders laten ho ren dan de „njets" waarmee ze tot nog toe op ons voorstel hebben gereageerd," aldus George Bush. ap; Bergers i M Wijsm uilen* zelfverzeke (Van onze correspondent ger Simons) LONDEN Na de f lukking van precies week geleden is de derlandse bergingsm schappij Wijsmuller voornemens de gekaps de Britse vrachtveerH European Gateway staande zaterdag rech trekken. In uitzondei gunstige omstandighe zou de operatie echter of twee dagen vroe doorgang kunnen vin<jN De tijd dringt, want het trft in portschip Super Servant5 Yoc dat al sinds 10 januari het wrak van de Euroj,^.? Gateway ligt, en een belairpJ ke rol speelt in de bergrl va werkzaamheden, zal volg^~e,n week naar het Midden-Ocr1™®" vertrekken, waar het 1 booreiland moet gaan rden- plaatsen. De mislukking over' de operatie van afgeljvan week wordt toegeschreven", het slechte weer, dat de Slnnes' Servant sterk deed slingcFm.°^ Wijsmuller heeft de gekn V1? tros gerepareerd en de wP UI1. van 20 ton, die in zee was Y stort, weer opgevist. Een r^f ve-winch heeft men k® m€ staan om samen met zeven dere de trossen aan te spari en het gekapseisde schip ri te trekken. Ondanks het feit dat hoe n tijd de bergingsoperatie in slag neemt en hoe meei Wijsmuller gaat kosten, zijl bergers niet van plan nieuwe kans te wagen het weer beter wordt. Aai zien de European Gateway gelopen week 30 graden 0| duwd werd (waarna een de trossen knapte en hetm kapseisde schip terug op.mst zandbak viel) twijfelt V. muller er zelfs niet meer; dat in gunstige weersomsP digheden de gezonken vïrkn< boot vrij snel en zonder tejer ll spoed overeind geholpen r(JA-l kunnen worden. tr He ADVERTENTIE. H twoc lur i Een nieuw Bouwfonds-aad-mi om uw woonlasten voor Ijfj^ re tijd op een laag rente-nh ha vast te leggen .Voor nieuwfek 1 en bestaande woningen, Informatie bij uw makelaar6noc assurantie-tussenpersoon, i ga het Bouwfonds-infocentrui^ieu Leiden: het Botermarkt 2,071 -134343 n a Rotterdam: d Coolsingel 245 (Hoek Westblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13,070-65080Ü% of door onderstaande coup Coupon in gesloten envelcD^ zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306 O 2300 WB Leiden Ik wil meer informatie ot de Bouwfonds-hypotheeI« met 10 jaar vaste rente. Jx' Naam: Adres: Postcode: Plaats: nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10