iCeicUe (Sowuvnt Onderwijs levert minder banen in 't Niet privé BON: OOK MAATSCHAPPELIJKE HULP EN GEMEENTEN GESPAARD Wethouder Rijswijk viee-yoorzitter CDA mMeinisa Giro5657 Lubbers kritisch over CDA- notitie raketten Burgemeester Happart moet Nederlands spreken Pierre Cnoops strijkt zoveelste laken glad Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Peis. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. DirecteurhooidredacteurJI.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal /61,25, jaar/ 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Loeee nummers/0 80 Zaterdag 5 februari 1983, 73e jaargang no. 2249* Willem Duys met kansspel „Klaver vier" vanavond op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 23.15 uur nachtfilm „Nachtmerrie voor een nach tegaal". Op Duitsland 1 om 22.20 uur film „Red river". Morgen op Ned. II om 19.30 uur het muzikale levensver haal van Cliff Richard. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en er kele winterse buien. Middag temperatuur 5 graden. Krach tige tot stormachtige wind. Zon op: 08.15; onder: 17.3- Schev. hoog water: 9.20 e 22.04; laag water: 4.35 en 17.2E 'opzangeres [aren Carpenter verleden PWNEY De popzangeres Karen irpenter is gisteren op 32-jarige leeftijd n een hartaanval overleden. Samen et haar broer Richard vormde zij de ipulaire Amerikaanse groep The Car- nters. De broer/zus-combinatie, waar- j Richard achter de piano zat en Karen en toe drumde, was in de jaren zeven- een van de populairste in de Verenig- Staten en daarbuiten. aren beschikte over een stemgeluid met een volstrekt unieke klankkleur, die :h vooral leende voor ballads. The Carpenters konden hun populariteit maar tkele jaren volhouden, maar in die tijd vergaarden ze tientallen gouden en pla- ia platen. Zeer bekende nummers van The Carpenters zijn Rainy days and ondays, Yesterday once more en Please mr. Postman. Onderzoeker mensen rechten was al dood GENÈVE De Commissie Mensen rechten van de Verenigde Naties heeft een blunder begaan die haar nog lang zal heugen. In een perscommuniqué maakte de commissie deze week be kend dat generaal Rios Montt van Guatemala eindelijk had ingestemd met de benoeming van een speciale af gevaardigde om een onderzoek te doen naar de schending van de mensen rechten in zijn land. De benoeming ging naar Alberto Fuentes Mohr. Maar helaas is Mohr niet in staat het onder zoek te doen. Hij was in januari 1979 een van de eerste slachtoffers van de politieke terreur, die sindsdien jaar lijks in Guatemala honderden slachtof fers eist. Bezuinigen op huursubsidie DEN HAAG Het kabinet heeft be sloten in te stemmen met het voorstel van staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting bij de aanvragen voor huursubsidie alle inkomens in een ge zin bij elkaar op te tellen, ook de inko mens van thuiswonende kinderen. Dit heeft premier Lubbers vrijdag mege- deeld na afloop van de ministerraad. Verder zal ook de zogeheten norm- huurquote (het deel van het inkomen dat men wordt geacht te „verwonen") met een half procent worden verhoogd. Volgens Lubbers kunnen die maatrege len er in sommige gevallen toe leiden dat mensen die tot nu toe wel huursub sidie kregen, niet langer in aanmerking zullen komen. Hartoperatie op een dag oud kind ROME In de kinderkli niek Bambino Gesu (Kindje Jezus) in Rome heeft een groep chirurgen voor de eer ste maal in de geschiedenis een geslaagde hartoperatie verricht op een kind dat 24 uur eerder was geboren. Bij de operatie werd een tumor zo groot als een noot verwij derd, die de linker hartka mer voor ongeveer 80 pro cent vulde. De operatie is op 12 januari verricht, maar pas gisteren bekendgemaakt, na dat het kind buiten levens gevaar was gekomen en de kliniek had verlaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het on derwijs, de maatschap pelijke dienstverlening en de gemeenten zullen komende jaren vrijge steld worden van de personeelsvermindering van tenminste 1 procent per jaar, zoals in het re geerakkoord was over eengekomen. Volksge zondheid zal daarente gen 175 miljoen extra aan arbeidsplaatsen moeten inleveren. Voor invoering van het kort- middelbaar beroepson derwijs wordt de ko mende jaren 300 miljoen gereserveerd. De ministerraad heeft giste ren besloten deze ingrij pende verschuivingen aan te brengen in de bezuinigingen, zoals die voor de jaren '84, '85 en '86 waren voorzien. Tijdens zijn wekelijkse pers conferentie heeft premier Lubbers laten weten dat met die wijzigingen voor een groot deel tegemoet geko men is aan de kritiek van het Sociaal Cultureel Plan bureau op de „onevenwich tige" personeelsgevolgen bij de verschillende departe menten als gevolg van de De personeelsvermindering bij het onderwijs, de maat schappelijke dienstverlening en bij de gemeenten is al dermate groot, dat deze sec toren worden vrijgesteld van de algehele personeelsbeper- king bij de overheid. Een en ander betekent dat de perso neelsvermindering beperkt blijft tot de rijksoverheid, waar dat daar dan wèl 2 pro cent per jaar aan arbeids plaatsen moet worden inge leverd (zonder gedwongen ontslagen), met uitzondering van politie, belastingdienst en defensie. Voor de sector onderwijs be tekent de verschuiving dat daar de komende jaren zo'n 6500 arbeidsplaatsen minder hoeven te verdwijnen. Het' totaal aan ombuigingen wordt bij onderwijs vermin derd met bijna 300 miljoen gulden. Ook het gevangenis wezen hoeft minder om te buigen dan voorzien: 25 mil joen per jaar. Landbouw en Visserij hoeft minder in te leveren op het wetenschap pelijk onderzoek inleveren: 25 miljoen in plaats van de voorziene 40 miljoen gulden. De besparingen die worden bereikt door de verlaging van het minimumjeugdloon zullen ten goede komen aan de uitbouw van het kort-| m.b.o. iarbie aan frankrijk Uitgeleverd A PAZ De Boliviaanse au- riteiten hebben besloten oor- gsmisdadiger Klaus Barbie 9) uit te leveren aan Frank- jk. Dit heeft de Boliviaanse inister van Binnenlandse za- ïn, Mario Roncal, op een irsconferentie gezegd, rankrijk had deze week voor tweede maal om de uitleve- ng van de „Slachter van yon" verzocht. Barbie, die in jlivia als Klaus Altman door ►t leven ging, is in Frankrijk r dood veroordeeld voor zijn indeel in de moord op 4000 den. Hij was in Lyon chef in de Gestapo. irbie werd gisteravond uit de ivangenis ontslagen. Journa- iten zagen een man met een ['arte hoed over de ogen ge- bkken, die onder zware poli- ïbewaking de centrale ge- ingenis van La Paz „San Pe- fo" verliet. Hij werd wegge- >erd in een geblindeerde auto et uitgebreide politie-escorte iar het vliegveld „El Alto" ibracht. e oud SS-officier moest op it vliegveld plaatsnemen in i verduisterde vip-room. Het (hele gebouw van de lucht- iven werd zwaar bewaakt >or politie en was verboden rrein voor aanwezige journa- sten. e Boliviaanse autoriteiten be- Dten zeer snel tot de uitleve- ng van Barbie. Minder dan tn uur nadat de plaatsver- ^nger van de procureur-ge- iraal het besluit tot vrijlating id getekend, volgde het uit- Veringsbevel. Werkloosheid VS flink verminderd WASHINGTON Het aantal 'erklozen in de Verenigde taten is in januari met 590.000 erminderd tot 11,4 miljoen, [it komt overeen met een da ng van het werkloosheids- ercentage van 10,8 tot 10,4, zo lijkt uit gisteren gepubliceer- e cijfers. De daling, de eerste achttien maanden, was in oofdzaak te danken aan een «neming van de werkgele- Ênheid in de bouw, de auto mobielindustrie en de machi- pbouw en aan een verminde- Ing van de jeugdwerkloos- eid. Het huidige werkloos- jeidspercentage ligt altijd nog »2 procent boven het niveau an het begin van de recessie juli 1981. 'agina 9: Amerika optimis- Isch Route beschrijving in braille Uit handen van de Brabantse VVV-directeur Bontenbal (m) ontvangt de vi sueel gehandi capte burge meester Best man van Abcou de een in braille uitgevoerd fiets- routeboek. Daarmee wordt een vijfdaagse fietsvakantie voor blinden en slechtzienden geïntroduceerd, waarbij samen met een ziende een tandemtocht gemaakt kan worden, waarbij in vier verschil lende plaatsen wordt overnacht. In de hotels is het menu in braille beschik baar. Jules de Korte (I) luister de het geheel op. DUS NIET BROMMEN (Van onze parlementaire redactie) EDE Mevrouw H. Te- gelaar-Boonacker, wet houder in Rijswijk is van daag op de partijraad in Ede gekozen tot landelijk vice-voorzitter van het CDA. Mevrouw Tegelaar (51), die in 1966 voor het eerst in de ge meenteraad van Rijswijk werd gekozen, is sinds drie jaar wet houder. In haar portefeuille heeft zij onder meer maat schappelijke, volksgezond heids- en milieuzaken. De nieuwe vice-voorzitter is in de politiek gekomen via de Chris telijk Historische Unie, van welke partij zij vice-voorzitter is geweest. Later raakte zij nauw betroken bij de oprich ting van het CDA-Vrouwen- beraad. Tevens is zij voorzitter van „Vrouwen en lokaal be stuur", een beraadgroep van de Vereniging van Nederland se Gemeenten. In zijn toespraak op de partij raad ging CDA-fractievoorzit- ter De Vries in op mogelijke gevolgen van tegenvallende inkomsten uit het aardgas. Hij verklaarde dat dergelijke te genvallende inkomsten van de overheid niet automatisch ge compenseerd moeten worden door nieuwe ombuigingen. Volgens de fractievoorzitter moet er een duidelijk verschil worden gemaakt bij het snij den in de overheidsfinanciën tussen tegenvallende inkom sten en uit de hand gelopen uitgaven. Bij dit laatste is be zuinigen volgens hem wel op zijn plaats. Pagina 7: CDA stort zich op hervorming sociale zeker heid. (ADVERTENTIES) Uw bijdrage aan Memisa verdwijnt NIET in een bodemloze put Help mee de put te dempen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lub bers heeft zich gisteren kri tisch uitgelaten over de inter ne notitie van de twee CDA- defensiespecialisten in de Tweede Kamer, Joep de Boer en Ton Frinking, waarin deze verklaren dat het CDA zich maar beter kan voorbereiden op de mogelijkheid dat de kruisraketten in Nederland niet zullen worden geplaatst. Lubbers gaf gisteren toe de notitie te hebben gelezen en er zelfs met de beide CDA'ers over te hebben gepraat. Hij verweet zijn CDA-collega's de faitistisch bezig te zijn „al zijn het mijn beste vrinden die dat zeggen". Lubbers noemde de opstelling van De Boer en Frinking te nationalistisch, waarbij „puur door een Nederlandse bril wordt gekeken". „Tegen deze vorm van realisme heb ik gro te bezwaren", aldus de pre mier. Lubbers zei zelf ook wel grote maatschappelijke problemen te voorzien, indien Nederland tot plaatsing van de kruisraketten zou beslissen. Volgens hem zal de regering dan ook een gewe tensvolle afweging moeten maken. „Onze opvatting blijft echter dat, indien de Sovjet Unie de komende maanden niet bereid zijn tot een realisti sche opstelling, zij er rekening mee moeten houden dat zelfs Nederland kan beslissen tot 'agina 5; CDA moet zich voorbereiden op „neen" (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche gemeente Voeren blijft bij de provincie Lim burg en de omstreden franstalige burgemeester Jose Happart zal op 31 de cember van dit jaar be noemd worden tot burge meester. Dat is het nieuwe compromis dat gisteren na een roerige week vol cri sissfeer binnen het Belgi sche kabinet is bereikt. Het compromis werd mogelijk doordat Happart, thans al waarnemend burgemeester, aan premier Martens en de Franstalige minister van bin nenlandse zaken Nothomb plechtig beloofde dat hij de taalwetten zal naleven vanaf het moment dat hij benoemd is. Hij zal de gemeenteraads vergaderingen van Voeren dus in de Nederlandse taal moeten leiden en hij zal de Neder landstalige notulen moeten on dertekenen. Tot dusver heeft Happart altijd geweigerd Ne derlands te spreken en wilde hij doen geloven dat hij geen andere taal machtig was dan het Frans. Premier Martens zei gisteren dat van Happart niet verwacht wordt dat hij een taaiexamen zal afleggen. „Maar", zei Martens, „als Hap part er blijk van geeft de taal wetten niet te eerbiedigen of te willen eerbiedigen dan zul len we maatregelen treffen". Martens bedoelde daarmee dat de benoeming dan ongedaan gemaakt wordt. De buuttereedner (Limburg) of tonpraoter (Brabant) speelt een voorname rol in de feestelijke aanloop naar het carna val, dat over een week weer losbarst. Hem is het recht ge geven zich tijdens de vele „zittingen" in de periode tussen de elfde van de elfde en de heuse vastenavondviering kri tisch, ironisch en schertsend bezig te houden met de he dendaagse maatschappij. De Limburger Pierre Cnoops is een zo langzamerhand tot in alle uithoeken van ons land befaamde buuttereedner. Verslaggever Kees Jagers had een gesprek met hem en doet daarvan verslag op de voorpagina van onze bijlage Fi nale. Pierre, in het dagelijks leven postbode in Maasbracht, noemt de „buut" zijn levenswerk. „Een goede buuttereed ner zorgt voor de warming-up van het carnaval. Hij strijkt door middel van zijn „buut" het laken glad. Pas daarna kan het feest, het carnaval, beginnen", aldus Pierre, die overigens van mening is, dat humor in het ziekenfonds pakket thuis hoort. VERDER IN FINALE: Vijftig jaar geleden mui terij op de „Zeven Provin ciën". Gerrie van der Klei: op het toneel barst in haar de bom los Medische rubriek: „Van het medische front geen nieuws". Winter neemt loopje met Nederlandse skidroom. Kanonnen in Savognin schieten met kunstsneeuw. Krokusvakantie wordt nieuw „hoogseizoen". Gesprek met drs. Henk Molleman over minderhedenbe leid: „Er is steeds gedacht: die mensen zijn hier maar tijde lijk". Toerist in Oost-Duitsland: DDR zet grenzen in Luther- jaar open. Cor Brom, de technische man bij PEC Zwolle, draait bij. Aad Steylen tilde de marathon uit de kinderschoenen. CNV-voorman Leo Ester overleden UTRECHT Na gistermiddag ziek uit een vergadering te zijn vertrokken, is Leo Ester, de voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond CNV, op 51-jarige leeftijd thuis in zijn slaap over leden. De bondsvoorzitter was vorig jaar na een hartinfarct al geruime tijd uit de running. Ester kwam in 1959 in dienst van de Christelijke Bond voor Werknemers in Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas", die later opging in de industriebond CNV. In 1978 werd Ester voorzitter van deze bond, die in januari van dit jaar fuseerde met de Voe dingsbond CNV. Ester was lid van de verbondsraad van het CNV en coördinator van het sociaal-economisch overleg van de Industrie- en Voedingsbond. Voor die bond voerde hij het cao-o verleg in de metaal- en textielindustrie. AlsdieDeenseboerzijnzmhadgekregenzouiedereen in Denemarken, en wellicht ook daarbuiten, zijn huis en haard, have en goed en wat dies meer zij tot „kemwapenvTije zone" hebben kunnen verklaren. De Deense Hoge Raad stak daar uiteraard een stokje voor, want deiensie is geen zaak die privé kan worden geregeld. Trouwens de „Leidse Courant" als het even kan ook Uwlijfbladzet toch vraagtekens bij het „kemwapenvrij verklaren" van allerlei plaatsen en wel omdat, als die dingen van boven komen, ze met zo'n stellige verklaring toch niet tegen te houden zijn. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. w2*ftridóc<2ouoant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1