Ruding: belastingfraude niet harder aanpakken Il?il Ir Kamer wil regeling 'opeten eigen huis' verder versoepelen VIogelijk nieuw jverleg over tv-spoorboekje Verkeersbegeleiding voor meer wegen y II rn^rn Kunstschatten uit China in de Bijenkorf niet authentiek Skipistes verbeterd CDA en VVD: Snellere procedure echtscheiding kan geld besparen Mag Frits Bom met Hitier worden vergeleken L BINNENLAND CcidócQotncwt VEIIDAG 4 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 tuim tien kilo heroïne evonden in Amsterdam MSTERDAM De Amster- Wise politie heeft deze week in !n woning aan de Lijnbaans- •acht in de hoofdstad ruim tien ilo heroïne in beslag genomen, >n van de grootste vondsten W de laatste tijd. Bij de inval de woning is een 35-jarige ian aangehouden, die zou heb- >d verklaard de heroïne in be aring gehad te hebben voor een gddstaanse vriend. De politie that de gTOothandelswaarde in de partij op twee miljoen ilden. Verkocht in grammen op i Amsterdamse heroïnemarkt |u de partij nog drie maal zo- tel opgebracht hebben. Eigen bijdrage rechts bijstand 50-540 gulden DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) wil nog dit jaar een eigen bijdra ge gaan vragen bij toevoeging van een ad vocaat. Die eigen bijdrage is minimaal 50 en maximaal 540 gulden en afhankelijk van het inkomen. Beneden een netto-in komen van 1.750 gulden per maand zal de bijdrage 50 gulden zijn. Daarboven, tot een inkomen van 2.050 gulden moet een eigen bijdrage van 100 gulden worden be taald. De eigen bijdrage stijgt vervolgens met het inkomen tot bij een netto-maan dinkomen van 2.575 gulden de grens van de rechtsbijstand wordt bereikt. De eigen bijdrage is dan 540 gulden. De inkomens grenzen gelden voor gehuwden; voor al leenstaanden worden ze met 175 gulden verminderd. DEN HAAG Eind deze maand zal het verkeer op de A2 tussen Abcoude en Vianen, via Oudenrijn, over een lengte van 32 kilo meter via een verkeerssignaleringssysteem op de hoogte worden gesteld van ongevallen, files en wegwerkzaamheden. Vandaag is Rijkswaterstaat begonnen met de uitbreiding van het al bestaande systeem tussen Abcoude en Oudenrijn naar Vianen toe. Rond Utrecht zal ook het verkeer op de A12 binnenkort via eenzelfde systeem op de hoogte worden gesteld van de gang van zaken op de weg. Nog dit jaar moet het systeem ingevoerd worden op het wegvak De MeernOudenrijnDriebergen. In maart zal met de aanleg van het systeem tussen Oudenrijn en Driebergen begon nen worden. Het systeem is al enige tijd in gebruik op de weg Den HaagRotterdam (A13) en op het noordelijk deel van de ruit rond Rotterdam. Vrijspraak in zaak niet-jood verklaringen AMERSFOORT Kanton rechter mr. Van Ek in Amersfoort heeft het Zweed se bedrijf Flakt, dat niet- joodverklaringen af heeft gegeven, gisteren vrijgespro ken. De wet verbiedt het ma ken van onderscheid wegens ras. Volgens Van Ek heeft Flakt de wet echter niet overtreden „aangezien er niet gesproken kan worden van joods ras, maar uitslui tend van een joods volk". De officier van justitie mr. H. Droesen had twee weken ge leden een boete van ƒ1500 geëist. Droesen gaat in ho ger beroep. Minder behoefte aan geestelijke zorg in gevangenissen? DEN HAAG Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) is bereid onderzoek te laten verrichten naar de belangstelling voor gees telijke verzorging in de gevangenissen. De geestelijke verzorgers vinden dat er van afnemende belangstelling onder de gedeti neerden voor Het Woord geen sprake is. Uit een onderzoek uit 1973 is gebleken dat de belangstelling voor geestelijke verzorging niet meer zo groot is als de kerkleiders graag zouden zien. De hoofdaalmoezenier liet intussen weten te zijn overrompeld door de koele benadering van justitie. Hij schreef aan kamerleden door de bezuinigingen niet in staat te zijn een goede geestelijke geeste lijke steun op te bouwen of te geven. Twee lijken aangespoeld TEXEL Op Texel zijn gis termiddag de lijken aange spoeld van een jongen en een meisje. Hoewel de twee nog niet zijn geïdentificeerd, neemt de rijkspolitie te Den Helder aan, dat het gaat om twee van de acht beman ningsleden van het dinsdag vergane Deense opleidings schip „Activ". De Activ ver ging dinsdag veertig kilome ter ten noord-westen van Den Helder. De marine had op de dag van het ongeluk zelf al een lichaam uit het water gehaald. EN HAAG Minister uding (Financiën) voelt niets voor gevolg te ge in aan de wens van met ime PvdA en D'66 om i belastingfraude harder m te pakken. Hij wil de regelingen over het geven van informatie door banken aan de fiscus niet ver scherpen, zo liet hij gisteren de Tweede Kamer weten. Wel hoopt hij dat de banken beter dan tot nog toe de afspraken zullen naleven. Ruding vindt dat in de onlangs verschenen fraudenota genoeg maatregelen worden aange kondigd om ontduiking te be strijden. Daartoe wordt onder meer het ambtelijk apparaat uitgebreid. Ook wees hij op een nader on derzoek naar het verzwijgen van rente-inkomsten. Volgens staatssecretaris Koning (Fi nanciën) zal daarbij ook geke ken worden naar de herkomst van de banksaldi. In recente publikaties over zwart geld ziet Ruding geen aanleiding om via de banken tot een hardere aanpak van de fraude te komen. De minister meent dat zeker zoveel frau duleus geld bij buitenlandse banken om moet gaan. Ruding zei met verbazing ken nis te hebben genomen van klachten van inspecteurs en accountants over de geringe bereidheid tot medewerking bij de banken bij het inwinnen van informatie. De antwoorden van Ruding ontlokten teleurgestelde reac ties aan de woordvoerders van PvdA en D'66, Kombrink en Engwirda. Maar ook de woordvoerders van andere partijen waren niet of niet he lemaal tevreden. Ruding fan onze parlementaire re dactie) EN HAAG De NOS en de Vereniging de Neder- ndse Dagbladpers (NDP) gaan mogelijk volgende eek opnieuw rond de tafel zitten, om alsnog overeen- emming te bereiken over een nieuwe regeling voor publicatie van programmagegevens in dagbladen. pgin januari brak de NOS de onderhandelingen af. omdat de s van de dagbladen, een halve krantenpagina, voor de NOS naanvaardbaar was. De NOS is gisteren akkoord gegaan met »n aantal voorstellen van minister Brinkman van Welzijn, 'olksgezondheid en Cultuur. De omroepen lijken nu bereid om )oude regeling, die voor de NDP niet langer aanvaardbaar i, tenminste enigszins te verruimen. NDP heeft bij monde van voorzitter Thijsseri" een week be- mktijd gevraagd voor intern beraad. Volgende week donder- Z5g zal men de minister laten weten of dè dagbladen akkoord vian met de voorstellen van Brinkman. De NOS zal de komen- t week, totdat de NDP haar standpunt ten aanzien van de horstellen bekend maakt, afzien van juridische stappen tegen fanten, die zich niet aan de afspraken houden omtrent de pu- ;icatie. De voorzitter van het Genootschap van Hoofdredacteu- ^|n~De Kok, was eveneens bij het gesprek aanwezig. Ook hij TÜzfch binnen eigen kring eerst nog beraden over de voorstel- n van de bewindsman. p omroepen en de dagbladpers hebben van minister Brinkman rie maanden de tijd gekregen om alsnog een nieuw contract op -j stellen ten aanzien van de publicatie van radio- en tv-pro- 3-Wamma's het zogeheten „spoorboekje" in de kranten. Minkman vindt dat de dagbladen zich, zolang het overleg gaan- f is, moeten houden aan de oude afspraken ten aanzien van jiblicatie. Met name met dit onderdeel van het voorstel heeft de ei, DP moeite. Anderzijds dient de NOS bereid te zijn enige ver- k/^iepeling aan te brengen in de strakke, regeling. Brinkman is 'V^in mening dat er wat dit betreft „ruimte voor liberalisering" ioet zijn. Ouderorganisaties samen en strijde tegen ^jmderwijsbezuinigingen EN-HAAG De landelijke iderorganisaties in het on- irwijs willen alles in het prk stellen om te voorkomen it de bezuinigingen in het iderwijs de kwaliteit en de egankelijkheid van het on- irwijs aantasten. De Neder- yidse Katholieke Oudervere- ging, de Landelijke Ouder- ireniging voor Bijzonder On- irwijs op Algemene grond ig en de Vereniging voor penbaar Onderwijs hebben lartoe de handen ineen ge lgen. Een onderhoud met Maatregelen die volgens de ouders niet door de beugel kunnen, zijn de bezuinigingen op vervanging van onderwijs gevenden bij ziekte, vergro ting van de klassen en minder vernieuwingsprojecten. Zij vrezen ook dat de invoering Van de basisschool door de aangekondigde bezuinigingen regelrecht in gevaar komt. De ombuigingen in het buitenge woon onderwijs, zoals verla ging van de vergoedingen voor leerlingenvervoer, kwe ken financiële belemmeringen en tasten daardoor de toegan kelijkheid aan. In Rotterdam zijn gistermiddag door Afvalverwerking Rijnmond 11.025 illegale videobanden in de verbrandings oven verdwenen. De banden werden door een Gronings bedrijf voor 551.000 gulden opgekocht en geruild voor legale banden. Op de foto een doos banden op de hefplaat, op weg naar een roemloos einde in de oven. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG PvdA, CDA en VVD willen dat staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zijn voor stel om te voorkomen dat bijstandstrekkers gedwon gen worden hun eigen huis op te eten, verder versoepelt. Met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar is een groter deel van het vermogen van bijstandstrekkers vrijge steld. In plaats van over 15.200 mogen zij over 30.000 gulden beschikken als dit geld is ge stoken in de eigen woning. Bo ven dat bedrag moeten zij de helft belasten met een krediet- hypotheek. De opbrengst daar van moeten huizenbezitters die in de bijstand terecht ko men eerst opeten voor ze een uitkering krijgen. Het bezwaar van de overgrote meerderheid van de Kamer richt zich er tegen dat over die krediethypotheek 8% rente moet worden betaald. Daar mee wordt de schuldenlast van de bijstandstrekker alleen rftaar vergroot, meent de Ka mer. Staatssecretaris De Graaf erkende dat bezwaar en zegde de Kamer toe hier een nadere voorziening voor te treffen. Hij weigerde echter bezwaren van de oppositie weg te nemen die zich richten tegen het feit dat de kosten van de grotere vermogensvrijstelling voor bij standtrekkers via een hogere premie verhaald worden op de mensen met een WW V-uitke ring. Wel zal de staatssecreta ris nadere informatie geven over de werkelijke kosten van de maatregel. Politiek adviseur voor Van den Broek DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft een politiek advi seur aangetrokken die (ook) tot taak heeft „communicatie stoornissen" met de politieke achterban te vermijden. Deze adviseur, Joop van Rijswijk, treedt per 1 maart in dienst. Hij is al 13 jaar medewerker van de CDA-fractie. En minis ter Eegje Schoo van ontwikke lingssamenwerking gaat bin nenkort een ambtenaar van het directoraat generaal inter nationale samenwerking, drs. F. Racké, aantrekken om zich speciaal met haar optreden naar buiten bezig te houden. Racké zou PvdA'er zijn, ter wijl Schoo VVD-lid is. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM De zeven Chinese beelden uit de periode 245 tot 210 vóór Christus, die voor 23 miljoen dollar zijn verzekerd en momenteel op een expositie van De Bijenkorf in Amsterdam staan, zijn niet authentiek. Dat hebben Chinese autoriteiten in Frankrijk onlangs gezegd. De Bij enkorf, nu ook in twijfel, stelt een onderzoek in. Het zou volgens de Chinezen slechts gaan om authentieke, door officiële Chinese instanties goedgekeurde replica's. Het verschil is overigens voor leken niet te zien, maar de waarde van de replica's ligt natuurlijk veel lager dan de waarde van de echte beelden. Via Raymond Visan, directeur van Chinese Art Treasures in PSrijs, kwamen de beelden in de Amsterdamse Bijen korf, nadat ze eerder in Parijs en Nantes waren geëxpo seerd. Visan verzekert dat de beelden echt zijn. „De Chine zen hebben tot nu toe officieel nog nooit aan de echtheid getwijfeld. In 1981 nog was de Chinese ambassadeur bij een expositie. De beelden werden daar aangemerkt als echt en hij bestreed het niet. Het is ook bijna onmogelijk dat het replica's zijn". Emiele Crince Le Roy, coördinator van de China-campag- ne in alle Bijenkorven, die de beelden naar Amsterdam haalde, heeft van Visan papieren gekregen die de echtheid van de beelden moeten bewijzen. Maar hij is niet over tuigd: „Tja, er waren papieren in het Chinees bij. Een deel daarvan hebben we laten vertalen. Maar het is nog niet he lemaal bewezen. Een koolstoftest kan de echtheid aanto nen. Dan zou er echter in elk beeld meer dan tien gaten moeten worden geboord en dan worden ze beschadigd- Ik kan me voorstellen dat niet iedereen daar even gelukkig mee is". De beelden werden in 1974 ontdekt. In dat jaar stootten leden van de boerencommune in Xiam bij het bouwen van een waterput op een onderaards gewelf. Daaruit kwamen delen van de 600 kilo per stuk wegende beelden tevoor schijn. „Het gaat wellicht om de grootste archeologische vondst van de eeuw", aldus Crince Le Roy. De beelden stammen uit de Qin-dynastie. De eerste keizer van China, Shihuang Di, die ook „de" Chinese muur liet bouwen, zette 700.000 dwangarbeiders aan het maken van 700Ö levensgrote krijgers en paarden in terracotta, een soort aardewerk. Dat was om hem in het hiernamaals te beschermen. En elk beeld moest een ander gezicht krijgen. Er zijn er nu 700 opgegraven. Crince Le Roy over het conflict; „Misschien zijn er meer beelden in omloop dan de Chinese regering weet". Visan sluit echter ook niet uit, dat, als het om replica's gaat, Chi na deze gemaakt heeft om als echt te „verkopen" en er munt uit te slaan. Pagina (INFO): Bijenkorven Chinese toko DEN HAAG Door de sneeuwval van de laatste dagen zijn de wintersportmogelijkheden dicht bij huis, met uit zondering van de Ardennen en de Eifel, enigszins verbe terd, zo meldt de ANWB. In het Alpengebied zijn de ski mogelijkheden op de hoger gelegen pistes (vanaf 1500 me ter) goed tot zeer goed. Hieronder een kort overzicht per land. België; Ardennen - geen wintersportmogelijkheden. Duitsland: Harz tot 30 cm, Sauerland tot 18 cm. Eifel tot 10 cm. geen wintersportmogelijkheden. Duitse Alpen van 18 cm op laaggelegen pistes tot 55 cm op de hoge pistes. Oostenrijk: Voralberg van 80 tot 160 cm. Tirol van 45 tot 125 cm. Salzburgerland van 50 tot 155 cm. Karinthië van 35*tot 85 cm. Noord-Italië: Zuid-Tirol van 85 tot 140 cm. Weersverwachtingen voor het Alpengebied: Eerst zonnig, later sneeuw, 's Nachts lichte vorst, overdag temperatuur rond nul graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes ziet geen kans, nog vóór september van dit jaar een wetsont werp in te dienen voor een vereenvoudiging van de echtscheidingsprocedu re. CDA en VVD hadden hem dit in een motie ge vraagd, omdat zij menen dat het geld, dat op de jus titiebegroting kan worden bespaard door een snelle re afhandeling van echt scheidingen, gebruikt moet worden om de be zuinigingen in het gevan-, geniswezen minder hard te laten aankomen. Een wetsontwerp tot vereen voudiging van de echtschei dingsprocedure kan op zijn vroegst pas aan het eind van dit jaar worden ingediend. De nieuwe procedure zou dan pas halverwege 1984 kunnen in gaan, zo zei de minister. Hij vroeg zich overigens af of een snellere echtscheidingsproce dure wel zoveel besparingen op de kosten van advocatuur en rechterlijke macht met zich mee zal brengen. „We moeten niet de huid gaan verdelen voor we de beer zelfs maar kunnen zien", aldus Korthals Altes. De motie van CDA en VVD noemde hij echter wel een aansporing om te blijven zoeken naar mogelijkheden om de bezuinigingen in het ge vangeniswezen te verzachten. De staatssecretaris zei geen be hoefte te hebben aan een mo tie van CDA, PPR, RPF, GPV en SGP waarin de regering wordt gevraagd, alle naar ons land gevluchte Turkse christe nen zo snel mogelijk zekerheid te verschaffen over de vraag of ze hier mogen blijven Vol gens de staatssecretaris weten vrijwel alle christen-Turken al waar ze aan toe zijn. Mi DIE TAêLETTEJ-1 JEfc&EU tXBD ae^OLpEM WïtLEM ea. UOG vEflv/E- LEWOE 6'Jv^fiKlN£eN7 AMSTERDAM VARA's Ombudsman Frits Bom is boos op de Telegraaf-co- lumnist Leo Derksen. Bom en de VARA voelen zich beledigd door een ar tikel van de dagbladjour nalist in de Telegraaf en de Courant „Het Nieuws van de Dag" van 17 janua ri, waarin de Ombudsman wordt afgeschilderd als een „op macht beluste meedogenloze ophitser en manipulator", die wel iets wegheeft van Hitier. De omroepvereniging en Frits Bom eisten gistermiddag in een kort geding voor de Am sterdamse rechtbank dat de uitgever via een rectificatie in beide bladen openlijk haar ex cuses aanbiedt voor het „met gif geschreven artikel". Voor elke overtreding is een dwangsom van 250.000 gulden gevraagd. De scheldkanonna de van Leo Derksen betrof een tv-uitzendig van VARA's Ombudsman over de aange kondigde tariefsverhoging bij het openbaar vervoer door mi nister van Verkeer en Water staat Neelie Smit-Kroes. De VARA en haar program mamaker stellen dat met uit spraken als van Derksen de grenzen van de journalistieke zorgvuldigheid op flagrante wijze zijn overschreden. De raadsman van de VARA, mr. R. Post, zei dat de vrijheid van meningsuiting grenzen kent, die bepaald worden door het waarheidsgehalte van een pu blicatie en door de vorm, die nimmer beledigd of grievend mag zijn. Frits Bom is, aldus zijn advocaat, „een regelmatig terugkerend doelwit" van de tele visie-recensen t. De raadsman van de Tele graaf, mr. J. Oranje, noemde het Ombudsman-programma een „show-programma" dat onder brede lagen van de be volking sociale onrust aan wakkert en de parlementaire democratie bedreigt. De VAR A-advocaat antwoordde hierop met de opmerking dat De Telegraaf een krant is, die pas na de oorlog in het verzet is gegaan. Uitspraak op dins dag 15 februari

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9