t Nieuwbouw voor Louise de Coligny scholengemeenschap inLeiderdorp Cyclus over homosexualiteit Illegaal speelhuis opgerold „Nederlandse dialecten steeds meer uitgehold" Pastoor J. Nijman verlaat Voorhout I TLEIDEN IA; CeidócSomxmt VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 Zonnebloem op zoek naar nieuwe leden LEIDEN De Zonnebloem, de vereniging die opkomt voor het welzijn van zieken en gehandicapten, houdt in de week van 21 tot en met 25 februari een bliksemaktie in Leiden teneinde nieuwe leden te werven. De vrijwilligers van de Zonnebloem houden zich onder meer bezig met huisbezoek en het organiseren van aller diep' *estiviteiten voor zieken en bejaarden. Zo wordt in Leiden jaarlijks een boottocht georganiseerd waar meer °|erdan 500 mensen aan deelnemen. In Leiden zijn zeven af- zijndelingen van de Zonnebloem werkzaam die dringend ïsetnieuwe vrijwilligers nodig hebben. Daarom ontvangt nepheel Leiden in de aktieweek een envelop van de Zonne bloem met de vraag of men lid van de vereniging wil worden. Bovendien zullen medewerkers van de Zonne bloem huisbezoeken afleggen teneinde zoveel mogelijk ver.mensen te bewegen zich bij de organisatie aan te sluiten, tiea- e if ilan KNSB op de bres voor behoud van ijsbaan LEIDEN KNSB-baancoördinator Arie Ravensbergen maakt zich ernstig zorgen over het verdwijnen van de ijs baan voor Leiden. Ravensbergen ver wijt het gemeentebestuur discriminatie van de schaatsliefhebbers wanneer ze de ijshal zou aankopen .om te verbou wen tot sporthal. k „Direct gevolg van deze politiek is dat er ongeveer 20 verenigingen hun be- staanssrecht ontnomen wordt omdat deze nu eenmaal op deze ijsbaan aange wezen zijn. Al deze verenigingen heb ben in de zes jaar dat de ijsbaan in Lei den nu bestaat iets unieks opgebouwd met inzet van vele honderden vrijwilli gers. Op het moment dat hier de vruch ten van geplukt kunnen worden, wil de gemeente een streep onder het hele ge beuren zetten en de vele schaats-lief- hebbers zonder meer op straat zetten", aldus Ravensbergen in een open brief. Ravensbergen wijst er op dat meer dan 2000 mensen wekelijks in georgani seerd verband gebruik maken van de ijsbaan. In de recreatieve sfeer zou de ijsbaan jaarlijks zo'n 130.000 bezoekers trekken. „Daarmee kan niet beweerd worden dat er geen behoefte is aan een ijsbaan", vindt Ravensbergen. Hij stelt dat de ijsbaan de gemeente geen geld hoeft te kosten in tegenstelling tot an dere recreatieve voorzieningen als zwembaden. Verbouwing tot sporthal zou de gemeente jaarlijks een half mil joen kosten, verwacht Ravensbergen. Voetganger aangereden LEIDEN Een 24-ja- rige voetganger uit Leiden is met een hoofdwond naar het AZL gebracht nadat hij vannacht op de Pe likaanstraat was aan gereden door een auto. De man stak de weg over en bleef halver wege stilstaan. Plotse ling liep hij door. Een 24-jarige Leidse auto mobilist kon hem niet meer ontwijken. Ernstig gewond bij aanrijding LEIDEN Een 70-jarige Leidse vrouw raakte ernstig gewond toen zij op de kruising Zijlsingel Oostdwarsstraat werd aangereden door een auto. Zij is met hoofd- en in wendig letsel naar het AZL gebracht De vrouw wilde met haar fiets vanaf de Oostdwarsstraat linksaf de Zijlsingel oprijden. Zij keek niet uit en een 31-ja- rige automobilist, die op de Zijlsingel reed, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw werd door de voorruit van de auto geslingerd. JARENLANGE SCHOOLSTRIJD BESLECHT ^ant >eu "LEIDEN LEIDERDORP •<>"-De Louise de Coligny scholengemeenschap -krijgt een nieuwe depen- dance van 12 15 lokalen elijjin Leiderdorp. Mogelijk lclenwordt er een sporthal bij- waigezet. De nieuwbouw ne-moet al in augustus van ""klit jaar in gebruik geno- Tenmen worden, maar de ^"precieze lokatie is nog niet 5rcjtbekend. Het ministerie /er-van Onderwijs heeft de ien.school toestemming gege- ■ak-ven voor de nieuwbouw. zijrjHiermee een ejncje ge_ t(^~komen aan een jarenlange eveStrijd met de gemeenten ugd Leiden en Leiderdorp om teeen nieuwe dependance jodVan de openbare scholen- chet!gemeenscnap in Leider- pen dorp van de grond te krij- hel-gen. "ge- er" Het ministerie heeft een aantal ioe- voorwaarden verbonden aan en* de toestemming. De lokatie die wordt gekozen moet gelijk waardig zijn aan die van de l AG dependance van de scholenge meenschap Visser 't Hooft in ~7Leiderdorp, in de nieuwe de- aas P^dance mogen alleen de j klassen één tot en met drie on- dergebracht worden en de hui- I dige dependances van „de Louise" aan de Sumatrastraat in Leiden en aan de Van Geerstraat in Leiderdorp moe- H ten worden opgeheven. Wat er H met die gebouwen gaat gebeu- ren is nog niet bekend. Daar fnd Etherpiraten tan worden harder aangepakt moet het rijk over beslissen. De twee betrokken gemeentes en de schoolleiding hebben geen problemen met deze voorwaarden. Wel zal grote haast gemaakt moeten worden om de datum van augustus te halen. Of de internationale schakelklas die ook aan de Van Geerstraat is onderge bracht mee gaat naar de nieuwbouw is nog niet be kend. Verhuizing naar het hoofdgebouw van de Louise aan de Leidse Kagerstraat wordt als andere mogelijkheid genoemd. Het perceel grond naast de de pendance van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap in Buitenhof, dat lange tijd door de Louise de Coligny in reser ve is gehouden, moest tenslotte aan de woningbouw worden prijs gegeven. Gezocht naar een lokatie in het gebied ten noorden van de Laan van Ou derzorg. Als meest geschikte plek wordt Buitenhof gezien, maar ook het industrieterrein De Baanderij en het gebied van de R.K. kleuterschool „Op 't Meijeweitje" komen in aan merking. De dependance van de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Sumatrastraat wordt opgeheven. Wat er met gebouw gaat gebeuren, is nog niet bekend. De realisering van een sport hal is nu wellicht ook een stap dichterbij gekomen. Deze dringende wens van de kant van de Leiderdorpse zaalsport verenigingen kon tot nu toe wegens gebrek aan financiële middelen bij de gemeente niet worden uitgevoerd. Wethou- Doorn der I. J. Gehner van Sportza ken heeft er meermalen blijk van gegeven mogelijkheden voor de exploitatie van een sporthal wanneer ook het on derwijs - de financiële kurk Onderwijswethouder van Lei den J. Peters, zijn collega J. Bezemer van Leiderdorp en de rector van de Louise, dr. G.A. Steffens, toonden zich gisteren zeer verheugd over de toe stemming voor de nieuwbouw. „Hiermee wordt een einde ge maakt aan een ongelijkwaardi ge situatie", aldus Peters. "Al twaalf jaar hebben we hier voor gevochten". De protestant christelijke scholengemeenschap Visser 't Hooft heeft al acht jaar een dependance aan de Vossius- laan in Leiderdorp. „De Loui se" zou er ook een krijgen maar dat ging tot grote teleur stelling van de school niet door. „De plannen waren al helemaal klaar", aldus rector Steffens. „Met de bouw kon zo begonnen worden, maar op de laatste moment liet de toenma lige staatssecretaris De Jong ons weten dat het niet door ging. Hij stelde dat het beleid erop gericht zou worden geen middelbare scholen in Leider dorp neer te zetten. De depen dance van Visser 't Hooft zou weer verdwijnen, maar dat is nooit gebeurd." Wethouder Bezemer noemt de situatie die toen ontstond „een doorn in het oog van de ge meente". „Het openbaar on derwijs werd ernstig bena deeld. Het evenwicht was zoek". Wethouder Peters stelt dat het regel is dat openbaar onderwijs aanwezig is en dat bijzonder onderwijs gevestigd kan worden, wanneer daar be hoefte aan blijkt te zijn. „Maar in Leidendorp is de situatie precies andersom". De dependance van „de Loui se" aan de Van Geerstraat is ondergebracht in een zeer slecht gebouw. Het pand werd al in 1966 afgekeurd. Met name de geluidsoverlast van de snelweg Amsterdam Den Haag is bijzonder hinderlijk bij het lesgeven. Daar komt bij dat de wijk waarin de Van Geerstraat ligt, vergrijst. Rec tor Steffens: „Omdat de de pendance van Visser 't Hooft wél in een nieuwbouwwijk staat en van veel betere kwali teit is, gaan veel leerlingen lie ver daar naar toe. Visser 't Hooft zuigt op die manier leer lingen van ons weg. Ouders worden bijna gedwongen hun kinderen op een bijzondere school te doen, ook al hebben ze daar geen behoefte aan. Ik ben blij dat daar een einde aan iter 50p ege ëe~ DEN HAAG Bezitters van ien illegale zendapparatuur wor- oor den na 1 juli van dit jaar aan- iin- zienlijk harder aangepakt. Via een wijziging van de Tele- af graaf- en Telefoonwet wordt iait het dan mogelijk om radio en tot tv-piraten te confronteren met een geldboete van maximaal or. vijftigduizend gulden, ier, 'en Dat bedrag ligt tien keer zo im" hoog als de zwaarste geldstraf »m- die op dit moment kan worden ide uitgedeeld. De maximum ge- om vangenisstraf voor illegale de zendactiviteiten blijft ongewij zigd een half jaar bedragen. Ook de handel in zendappara- it> tuur, die tot voor kort nauwe- lijks aan voorschriften was ge- m bonden, wordt door een aantal m wetswijzigingen strafbaar ge- Meld. Na de inwerkingtreding van de aangepaste Telegraaf- en Telefoonwet dienen hande laren in zendapparatuur in het bezit te zijn van een speciale machtiging. Hebben ze die niet, dan riskeren ze een even zware straf als hun klanten aan wie zij deze apparatuur verkopen. De wet, die ook van toepassing is op bezitters van niet goedge keurde 27-MC apparatuur, is op dit moment nog niet van kracht omdat er nog enkele uitvoeringsmaatregelen aan moeten worden toegevoegd. Hierin wordt onder meer gere geld hoe gemeenten moeten handelen bij opsporing. Met de herziening van de Te legraaf- en Telefoonwet hoopt het Ministerie van Justitie meer greep te krijgen op de chaotische toestand in de ether. De straffen die nu nog staan op (vaak commerciële) radio- en tv-piraterij hebben blijkbaar niet dat afschrik kingseffect dat nodig is om veroordeelden voorgoed bij de zendapparatuur weg te hou den. Het gevolg hiervan is dat het aantal radiopiraten alleen maar toeneemt. Met name in de grote steden regent het dan ook klachten van luisteraars die zelfs moeite hebben op de tjokvolle FM-band een legale Hilversumse zender te vinden. Het gokhuis in vol bedrijf. LEIDEN Bij een inval in een illegaal gokhuis aan de Herenstraat zijn rond middernacht twaalf mannen aangehouden. Het speelhuis was in vol bedrijf toen de politie de inval deed. Op de eerste verdieping stond een grote speeltafel met toebe horen en er was een bar inge richt. In de ruimte vond de politie een bedrag van 1500 gulden. Tien van de twaalf mannen, die in leeftijd varië ren van 20 tot 45 jaar, zijn na verhoor naar huis gestuurd. De 26-jarige organisator en een 37-jarige man, die een ge laden pistool op zak had, moesten op het bureau blijven. De 26-jarige man werd in juni 1982 aangehouden bij een in val in een illegaal gokhuis aan de Beestenmarkt. Hij had toen een wapen in bezit. Volgens de politie is het speelhuis aan de Herenstraat twee maanden in berijf geweest. Er werd „Chi nees poker", een kaartspel, ge speeld. PROFESSOR VAN BREE: LEIDEN „Het dialect moet niet alleen steeds meer terrein prijs geven, maar verandert ook zelf in ernstige mate onder in vloed van de standaardtaal. Steeds meer algemeen-nederlandse elementen sluipen erin en hollen het als het ware uit." Dit zei professor dr. C. van Bree vanmiddag bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de Nederlandse taalkunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden. De heer Van Bree is echter niet somber over de toekomst van het dialect. Het onderwijs, de massamedia en de toegenomen mobiliteit van de bevolking zouden een heilloze invloed op het dialect uitoefe nen. Dialect-sprekers wijzen zelf vaak op de invloed van de „import", de mensen die in de nieuwbouwwijken wonen en het plaatselijk dialect niet beheersen. Professor Van Bree is echter niet zo somber over de toekomst van het dialect. Hij spreekt zelfs van een opleving: „Er worden toneelstukken in het dialect opgevoerd, er zijn regionale schrij verskringen die dialectliteratuur beoefenen en er zijn zelfs „plat" zingende popgroepen, zoals Normaal. „Het feit dat men een dialect spreekt, kan van waarde zijn," zegt professor van Bree: „Door middel van de standaardtaal kan de spreker zich in de wereld begeven, door middel van zijn dialect kan hij er zich thuisvoelen. Dialect kan een middel zijn om te genover een heersende klasse sociale identiteit te handhaven of om regionale identiteit te bewaren." De heer van Bree meent dat het onderwijs het dialect niet moet afwijzen: „Een misprij zende houding van de school tegenover dialect en dialectspre- kertjes is volstrekt verwerpelijk," zegt hij. Professor van Bree acht het noodzakelijk, dat er onderzoek wordt gedaan om inzicht te krijgen in processen van taalveran dering en taaiverdwijning. De heer van Bree wil zich speciaal richten op de verhouding dialect-standaardtaal. Ü5IDEN Studium Ge- ïerale van de Leidse Uni- /ersiteit houdt in samen werking met de Leidse Werkgroep Homosexuali- ;eit in de maanden maart ?n april een serie bijeen komsten onder de titel: „Homosexualiteit; kente ring van de mensbeschou wing?" De cyclus heeft een kritische inslag, zowel naar de maat schappij als ook naar de homo beweging zelf. De bijeenkom sten zijn dan ook bedoeld als een uitdaging aan homo's en hetero's. Parallel aan deze cy clus worden van 14 tot en met 19 maart in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 films vertoond, waarin homo sexualiteit centraal staat. In de Centrale Bibliotheek is van 9 tot en met 30 maart de ten toonstelling „De geschiedenis van de homosexualteit" te Progr geeft een historisch overzicht van het begrip homosexuali teit. Dinsdag 15 maart: Myriam Everard (Leidse universiteit) spreekt over de lesbische ge schiedenis. Dinsdag 22 maart: Gert Hek- ma (socioloog) en Stephan Sanders (politicoloog) spreken over het veranderde beeld van de homosexuele man. Dinsdag 29 maart: Hans Haf kamp en Maaike Meijer spre ken over de homosexualiteit in de literatuur. Dinsdag 12 april: Anja van Kooten Niekerk (medewerk ster Schorerstichting) en Hans van Delden, lid van de „Roze Rimpel" hebben het over de positie van de oudere homose- xueel. Dinsdag 19 april: Frits Frenkel (Erasmus Universiteit) spreekt over de ontmytholisering van sexualiteit. Dinsdag 26 april: Forumdis cussie over de vraag „Waarom een homodemonstratie na Amersfoort". Alle bijeenkomsten, die om acht uur beginnen, worden ge houden in de filmzaal van hei Psychologisch Instituut aan de Hooigracht 15. De toegang ij gratis. Door In elk vakje een letter In te vul len, kunnen zowel horizontaal als ver ticaal woorden van navolgende bete kenis worden verkregen: 1 soort windwijzer: 2 niet meer geldig; 3 speeltuintoestel; 4 ondiepe porse leinen kom. Oplossing «windei :ieujiuoi4os e '.uedoyeA z ïuroyjeeM i Open dag Gorlaeus De Gorlaeuslaboratoria (Was*tnaarseweg 76) houden woensdagmiddag 9 februari vanaf twee uur 'open dag'. In deze laboratoria beeft bet onderzoek in de scheikun de en farmacie plaats en is ook de vakgroep dieren fy siologie van de faculteit biologie ondergebracht Op de open dag worden onder meer demonstraties gegeven van de chemie van verbrandingsprocessen, mechani sche eigenschappen van kunststoffen, laserstraling, licht op geneesmiddel, isolatie van geneeskrachtige stoffen uit de natuur en leven zonder zuurstof. Zij die de laboratoria wensen te bezoeken dienen zich vooraf aan te melden via tel. nr. 148323 tst 3665 of 3133. Film K&O Volksuniversiteit K&O vertoont woensdag 9 februari de jeugdfilm „Lassies grootste avontuur". De filmvoorstelling begint om half drie. Toegangskaarten zijn te krijgen bij Ken O, Oude Vest 45, tel 071-141141. Turks Fruit De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia draait woensdag 9 februari de op video staande film „Turks Fruit". De filmvoorstelling, met Rutger Hauer en Monique van der Ven in de hoofrollen. be gint om half tien. Het adres is Rapenburg 100/102. De toegang is gratis. Residentie Orkest Het Residentie Orkest onder leiding van Hans Vonk geeft woensdag 9 februari in de Stadsgehoorzaal het vierde con cert uit de meesterserie van volksuniversiteit K&O. Solist tijdens dit concert is de beroemde pianist Rudolf Buchbin- der. Hij zal het tweede pianoconcert van Johannes Brahms uitvoeren. Op het programma staat verder de zevende symfonie van Ludwig van Beethoven. Het concert begint om kwart over acht. De toegangskaarten worden verkocht op het bureau van K&O. Oude Vest 45 in Leiden tel. 141141. Bovendien is de kassa van de Stadsgehoorzaal op de concertavond vanaf half acht geopend. Afscheid De vereniging van Leidse binnenstadwinkeliers, het Leids City Centrum, neemt vrijdag 11 februari af scheid van haar oud-voorzitter, de beer J. van Egmond. In café-restaurant ,,'t Koetshuis" aan de Burgsteeg 13 wordt de heer Van Egmond met zijn familie een feeste lijke receptie aangeboden van vijf tot zeven uur 's a- vonds. Filmhuis De Bertolucci-cyclus wordt woensdagavond voortgezet met de vertoning van de uit 1964 daterende film „Prima della reviluzione". Met deze film neemt de regisseur Bertolucci afscheid van zijn jeugd. Ook donderdagavond wordt deze film gedraaid. Op beide avonden beginnen de voorstellin gen om acht uur en om kwart over tien. Lezing De heer W.J. Ouweneel uit De Bilt houdt vrijdag 11 fe bruari een lezing met het onderwerp: „Jezus van Naza reth, geboren uit de maagd Maria?". De lezing wordt gehouden in de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1 in Leiden en begint om acht uur. De toegang is vrij en voor iedere belangstellende toegankelijk. Verdere in lichtingen mogelijk bij E.B. de Jong, Faljerilstraat 2 in Leiden tel.175383. JOVD De JOVD-afdeling Leiden houdt maandag 7 februari een discussiebijeenkomst over het thema werkgelegenheid. De heer G. Nijhuis, Tweede Kamerlid van de VVD, houdt een inleiding. De bijeenkomst heeft plaats in de Bierdeghel I aan de Vestestraat 7A en begint om negen uur. Malle Babbe In café Malle Babbe aan de Beestenmarkt treedt mor gen de Leidse roek-formatie Hot Rocks op. De groep speelt onvervalste rock. Het concert begint om acht uur, de toegang is gratis. Lords Folks Het jongerenkoor The Lords Folks verzorgt morgen de eu charistieviering in de Herensingel-kerk. Celebrant is pater de Ridder. Het thema is „wanneer onze wereld een dorp zou zijn". De viering begint om zeven uur. De Uyl In bet café de Uyl van Hoogland treedt zondagmiddag 6 februari de Leidse band Number Four op. Het reper toire van de band bestaat bijna uitsluitend uit muziek van de Beatles. Het concert begint om half vier en de toegang is gratis. LVC Het Leids Vrijetijdscentrum houdt morgen open café (Breestraat 66) de muziek-video Factory Complication met onder meer New Order, a Certain Factory en Cabaret Fol- taire gedraaid. De toegang is gratis. VOORHOUT Duidelijk, geëmonioneerd maakte pas toor J. Nijman gisteravond tij dens de vergadering van het parochiebestuur bekend, dat hij binnenkort een benoeming elders tegemoet ziet. Na 15 jaar in Voorhout te hebben ge werkt, zal hii met zeer grote moeite van deze parochie af scheid nemen, maar na over deze zaak zeer lang te hebben nagedacht en zowel de belan gen van de parochie als ook die van hemzelf (hij is thans 57 jaar) te hebben gewogen meent hij toch een benoeming elders te moeten ambiëren bo ven het tot zijn pensioen in Voorhout te blijven. Pastoor Nijman, die bij de dood van zijn voorganger, pas toor Buis, reeds een benoe ming voor Warmond op zak had, kon toen nog net voor Voorhout behouden blijven. In de jaren van zijn pastoraat heeft hij in de parochie veel tot zeer veel tot stand ge bracht, zodat er op alle gebie den mensen rond hem zijn verzameld die met hem de be langen van de parochie behar tigen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3