TAFEL Dood Nederlandse filmploeg in oppervlakkige documentaire herdacht Bisschoppen Zuid-Afrika tegen bestuurshervorming kerk wereld £eidóe@ou/ia/ni' brieven lezers fïTïïTl weer JAN TER LAAK SECRETARIS PAX CHRISTI Vaticaan verliest in kardinaal Samore bekwaam diplomaat Anglicaanse synode over kernwapens Opleiding politie ACHTERGROND Ceid^cSoiwcmt L VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 PAGINA Westduitse oriëntalist Paret (81) overleden De Westduitse oriëntalist pro fessor Rudi Paret, die als is lamkenner internationale faam genoot, is deze week 81 jaar oud in Tübingen overle den. Sinds 1935 heeft hij ge werkt aan een vertaling van de koran die in 1966 uitkwam. Als eerste probeerde Paret de koran in zijn geschiedkundige context te verklaren. Zo kwam hij tot de vaststelling, dat de aansporing tot polygamie in de koran, samenhing met een veldslag waarbij veel manne lijke krijgers het leven hadden gelaten. De Amersfoortse omroeppas- tor Jan ter Laak is benoemd tot algemeen secretaris van Pax Christi Nederland. Hij volgt Guy Dilweg op, die zes jaar algemeen secretaris van deze rooms-katholieke vre desbeweging is geweest. Ter Laak (44), priester van het aartsbisdom Utrecht, was al eerder werkzaam bij Pax Christi. Hij studeerde na zijn priester opleiding klassieke talen in Nijmegen. In 1968 werd hij adjunct-secretaris van Pax Christi, alsmede algemeen se cretaris van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Zes jaar later volgde zijn benoe ming tot pastor van de om- roepparochie ,,'t Zand" in Amersfoort die onder meer eucharistievieringen voor ra dio en televisie verzorgt. Ter Laak is bestuurslid geweest van de NOVIB, de Neder landse Organisatie voor Inter nationale Ontwikkelingssa menwerking. Hij is momen teel lid van het IK V-beraad en voorzitter van de werk groep „Kerken" van het IKV. Reagan: Dit jaar is ,Jaar van de Bijbel' De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft 1983 uitge roepen tot „Jaar van de Bij bel". Hij riep de Amerikanen op zich tot de godsdienst te wenden om opgewassen te zijn tegen de grote uitdagingen waarvoor de Verenigde Staten zich geplaatst zien. Prof. H. Kossen vice-voorzitter Nederlandse Zendingsraad Prof. dr. H. B. Kossen is door de Ne derlandse Zendingsraad benoemd tot vice-voorzitter. Het is de bedoeling, dat hij begin 1984 het voorzitterschap overneemt van de huidige voorzitter, ds. c. B. Posthumus Meyjes. Prof. Kossen is hoogleraar aan het doopsge zinde seminarie, dat verbonden is aan de theologische faculteit van de uni versiteit van Amsterdam. De Neder landse Zendingsraad is een oecume nisch samenwerkingsverband van de zendingsorganen van verscheidene protestantse kerken, van de Morgen land-zending en van het Nederlands Bijbelgenootschap. Afscheidscollege van prof. Schillebeeckx „Theologisch geloofsverstaan anno 1983" is de titel van het afscheidscollege van prof. mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx o.p. die zoals gemeld op vrijdag 11 fe- Dr. E.C.F.A. Schillebeeckx bruari ziin ambt als hoogleraar in de theologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen zal neerleggen. Dat gebeurt des middags om drie uur in de Sint Ste- venskerk aan de Grote Markt in Nijmegen. Prof. Schillebeeckx wil in genoemd college „gewoon vertel len hoe ik zelf theologiseer, theologie beoefen als een van de velen. Ik wil de structuur van dit theologisch denken nuchter, engiszins afstandelijk ontleden." Bij gelegenheid van zijn afscheid wordt hem een bun del aangeboden, getiteld „Meedenken met Edward Schillebeeckx", met bijdragen van collega's uit de ei gen faculteit, van enkele leerlingen en van degenen voor wie hij in Nijmegen optrad als promotor bij een eredoctoraat. De katholieke kerk in Zuid-Afrika, die bijna drie miljoen le den telt, heeft zich gisteren gekeerd tegen de plannen van de regering-Botha om de kleurlingen en Indiërs bij het nu door de blanken beheerste landsbestuur te betrekken en de zwarten niet. De Zuidafrikaanse bisschoppenconferentie sprak zich na een speciale vergadering uit tegen de regeringsplannen om de Indiërs en kleurlingen stemrecht te geven. De bisschoppen vinden de voorstellen van premier Pieter Botha onrechtvaar dig tegenover een meerderheid van de bevolking, omdat de zwarten, die zeventig procent uitmaken van de Zuidafrikanen, worden uitgesloten van de bestuurshervorming. „Wij eisen, dat volledig burgerschap wordt verleend aan allen die deelnemen en bijdragen aan de welvaart en de voorspoed van de economie en aan diegenen die door geboorte of verblijf de gemeenschap vormen waarvan de regering de dienaar is en het instrument ter bevordering van het algemene welzijn", zo staat in een verklaring van de bisschoppen. De katholieke kerk kwam onlangs in conflict met de regering na de publikatie van een rapport waarin scherpe kritiek werd geleverd op het Zuidafrikaanse bestuur in Namibië. Het rap port werd vorige maand verboden. De voorzitter van de bis schoppenconferentie, aartsbisschop Denis Hurley van Durban verklaarde eergisteren in Pretoria, dat de bisschoppen hierte gen een officieel protest zullen indienen. „Wij behouden ons het recht voor onze mening te geven over belangrijke ethische vraagstukken. Volgens de bijbel behoren daar ook politieke en militaire zaken toe", aldus Hurley. Hij zei verder, dat de bevol king van Namibië niets anders wil dan de aftocht van de Zuid afrikaanse troepen en vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties. Volgens hem is de bevolking ervan over tuigd, dat de SWAPO dergelijke verkiezingen gaat winnen. Door de dood van de Italiaan se kardinaal Antonio Samore gisteren in Rome, heeft de ka tholieke kerk een van haar bekwaamste diplomaten ver loren, zo meldt onze corres pondent in Rome. De kardi naal overleed op 77-jarige leeftijd aan een hartaanval, na de laatste jaren al gesuk keld te hebben met zijn ge zondheid. Vijftig jaar van zijn leven heeft Antonio Samore aan de diplomatie besteed, afwisse lend in het Vaticaanse be stuursapparaat en in het veld, vooral in Latijns-Amerika. Vandaar ook, dat paus Johan nes Paulus II de door paus Paulus VI gepromoveerde Sa more belastte met de bemid deling in een van de moeilijk ste conflicten waar in deze eeuw de tussenkomst van de paus is gevraagd: het geschil tussen Chili en Argentinië over het bezit van enkele strategisch belangrijke eiland jes, de Beagle-groep, ten zui den van Vuurland. Samore begon zijn bemidde lende taak in april 1979, toen Argentinië en Chili op het punt stonden hun ruzie met de wapens uit te vechten. Sindsdien heeft hij zich onaf gebroken met het geschil tus sen de „twee katholieke broe dervolken" bezig gehouden, maar de oplossingen die hij namens de paus aanbood, konden niet bij beide partijen evenveel instemming vinden. Vooral Argentinië lag en ligt nog steeds dwars. De kardinaal heeft er zich al tijd over beklaagd, dat het. met Argentijnse generaals zo moeilijk onderhandelen was, omdat ze elkaar in zo'n hoog tempo opvolgden. Tot drie keer toe heeft Samore zijn ontslag als bemiddelaar inge diend, maar de paus heeft hem er altijd weer toe kun nen overhalen door te gaan, vooral omdat Samore de enige persoon geacht werd, die in staat was beide landen tot el kaar te brengen. Kardinaal Samore zal worden opgevolgd door de Columbiaanse bis schop Montalva, die het laat ste jaar al als zijn coadjutor is opgetreden. UNITA meldt dood drie priesters in Angola De Angolese verzetsbeweging UNITA heeft gisteren meege deeld, dat haar strijders drie katholieke priesters hebben gedood bij een aanval op een militair convooi in de kust provincie Benguela. In een in Lissabon uitgegeven commu niqué zegt UNITA de dood van onschuldige mensen te betreuren. De beweging ga randeert de bewegingsvrij heid van priesters en verte genwoordigers van humani taire organisaties, maar zegt, dat een dergelijke garantie niet kan worden gegeven als ze onder militair escorte rei zen. Volgens het communiqué hebben UNITA-strijders 41 Angolese soldaten, elf Cuba nen en drie priesters, onder wie een Zwitser, gedood bij een overval op het convooi op 19 januari. Tijdens de synodevergade ring van de anglicaanse kerk in Groot-Brittannië, die vol gende week donderdag wordt gehouden zal een rapport over kernwapens aan de orde komen, dat is opgesteld door de raad voor maatschappelij ke zaken van de anglicaanse kerk. Het vormt een reactie op een eerder rapport, sa mengesteld door een van de werkgroepen van de raad, getiteld „De kerk en de bom". Dit laatste rapport werd vo rig jaar oktober gepubliceerd en bevat de aanbeveling alle kernwapens van Brits gron- gebied te verwijderen. Over deze aanbeveling kon de raad voor maatschappelijke zaken het niet eens worden. Wel konden de leden van de raad zich verenigingen met de stelling, dat „de mensheid niet voor altijd gespaard kan blijven voor de rampzalige consequenties van kernwa pens door een evenwicht van wederzijdse angst tussen te gen over elkaar staande blokken te handhaven". Ook kunnen christenen, aldus de raad, niet van God verwach ten, dat Hij hen zal bewaren voor de gevolgen van hun onverantwoordelijke gedrag. Hoewel de raad, als gezegd, niet in zijn geheel achter de conclusies van „De kerk en de bom" kan staan, zal hij de synode wel voorstellen er bij de Britse regering op aan te dringen samen met de bond genoten binnen de NAVO de eigen afhankelijkheid van kernwapens te verminderen en internationale overeen komsten over het gebruik en bezit van kernwapens te be krachtigen. De stelling in het rapport „De kerk en de bom" dat het afschrikkingsmodel niet in overeenstemming is met de christelijke leer, kon niet door de raad in zijn ge heel worden aanvaard. De ministers van binnenlandse zaken en justitie, respectielei velijk Rietkerk en Korthals Altes, willen een aantal scholeLJ voor politieambtenaren sluiten. Dat zou niet verstandig zijndel Weliswaar vermindert de aanwas van nieuwe politiemensernie en voor dat doel zijn die scholen eigenlijk allemaal niet mee|he< zo nodig, maar daarmee is de kous nog niet af. HeT ontbreekt namelijk aan enig beleidsplan voor een ver-me beterde en meer uitgebreide scholing van nieuwe politiea genten. Ook voor een voortdurende bijscholing van alle iiT" dienst zijnde politieambtenaren bestaat nog geen beleidsplan t Voorts is ook de zeer wenselijke samenvoeging van de oplei- J dingen van Rijks- en Gemeentepolitie nog niet geregeld. Daarom heeft de Tweede Kamer terecht gevraagd om "F een beleidsvisie voor de opleiding en bijscholing van de poli- I tie, voordat de bestaande scholen dicht gaan. Wellicht kan na I het ontwikkelen van zo'n visie inderdaad de conclusie worj"*" den getrokken dat er minder scholen nodig zijn, maar hel kan net zo goed andersom zijn. En er moeten geen onherroe pelijke besluiten worden genomen alvorens een goed beleic} is uitgebroed. DAARBIJ zouden wij wel een extra accent willen leggen op Is. de bijscholingsmogelijkheden voor politieambtenaren. Want juist zij staan erg centraal in het maatschappelijk leven en dat verandert zeer snel. Als er op één manier iets kan gebeu-T c ren aan de noodzakelijke kwaliteitsverbetering van het poln tieapparaat, dan is dat wel door zo'n studium generale. kr aai 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Terug naar God Bij het droevige onderwerp van de zelfdoding las men al leen, zoals altijd, de problemen maar geen oplossing. Als men eens begon met de oecumene te beperken tot de gezagsdra gers. Tot heden heeft het al leen geleid tot de verwatering van de grondslagen en tot bui tenkerkelijkheid. Tot idealise ring van het zogenaamde aards paradijs, waar consume ren het hoogste ideaal scheen. Maar wat dan? De generatiek loof van beide kanten aanpak ken. De gezinnen in christelij-"1 ke zin herstellen. Ophoudenwc elkaar met alles en nog walge; bang te maken. Genoegen ne-mc men met minder loon in ruildit voor werk. De mensen lerenmt *k rdtbe ruimte te geven. Daar wordt»3 men vanzelf gedwongen ver-va] antwoordelijkheid te nemen.scl Jongeren opvoeden tot karak-vei termensen, zonder slap te zijntr: enerzijds of agressief ander-, zijds. Sinds de Kerk de toer*50 opging van de progressieveStr theologie meende de jeugd Le reeds veel te vroeg mondig teeei kunnen zijn en had zij Godva] niet meer nodig. Men ziet het_ resultaat. Bidden helpt echt.§ Want God die ons geschapen"0 heeft is de Enige die kan hel-gei pen. We zijn het alleen verge ten. Maar we hebben allen er- He aan meegedaan. Daarom moe- vot ten we alleen schuld beken- de nen, énterug naar God wo H. Rutges, DEN HAAGdq Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Weense groentensoep omelet met kaas en mandarijntjes en brood kopje koffie vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: niet te grote winterwortel, stukje knolselderij, 3 aard appelen, 1 prei, 100 g champignons, 20 g boter, 0,75 liter water, zout, 25 g bloem, ketjap asin of ta- mari, selderijblad; 3 eieren, 3 lepels melk of water, zout, peper, 10 g bo ter, 100 g jonge Goudse kaas of Brie in dikke plak ken, half of heel blikje mandarijntjes, 2 of 4 sneet jes brood; 2 kopjes koffie. Snijd de wortel en knolselde rij in kleine reepjes, de aard appelen in blokjes, de prei in smalle ringetjes en halveer de champignons. Smoor dit alles in de boter in een flinke braadpan (smoren is met deksel). Doe er na ruim vijf minuten het water bij en wat zout en laat de soep tien mi nuten koken. Bak intussen de bloem licht bruin in een droge koeke- pan, roer daarbij steeds en doe de bruine bloem op een bord, anders kleurt ze ver der. Meng de afgekoelde bloem met weinig koud wa ter en bind er de soep mee bij. Breng deze soep op smaak met ketjap of tamari en fijngeknipt selderijblad. Klop de eieren los (zonder dat ze gaan schuimen) met melk of water, zout en peper. Laat de boter lichtbruin wor den in de koekepan, schenk er het eimengsel in en schep een paar keer met een vork het stollende ei naar het midden (niet te lang want de omelet moet wel rond wor den). Leg de kaas op de eie ren en de goed uitgelekte mandarijntjes. Sluit de pan en laat de omelet stollen en de kaas uitsmelten. Laat de omelet uit de pan glijden op één of twee boterhammen (dat hangt af van de eetlust van uw disgenoot). JEANNE DEN HAAG Bijna een jaar geleden, op woens dagmiddag 17 maart en kele minuten na vieren, werden in de noordelijke Salvadoraanse provincie Chalatenango de Neder landse journalisten Koos Koster, Joop Willems, Jan Kuiper en Hans ter Laag door regeringstroepen vermoord. Naar aanlei ding van dit feit is door een drietal omroepen de documentaire „Reportage Zonder Einde" samenge steld, die zondag aan staande om 14.00 uur door de NOS op Nederland II wordt uitgezonden. De documentaire, gemaakt door Joop Daalmeyer van VA- RA's Achter het Nieuws, Kees Vink van NCRV's Hier en Nu en Lejo Schenk van de IKON- rubriek Kenmerk, is groten deels gebaseerd op passages uit het filmmateriaal over de ont wikkelingen in Latijns-Ameri ka dat door de vier gedode journalisten is nagelaten, waardoor geen nieuwe feiten worden aangedragen. Het idee om een documentaire over de Nederlandse filmploeg te maken ontstond enige tijd geleden tijdens een vergade ring van de werkgroep actua liteiten, waarin alle omroepen zijn vertegenwoordigd. Tijdens diezelfde bijeenkomst werd het besluit genomen de „Re portage Zonder Einde" samen te stellen en deze in te zenden naar het televisie-actualitei tenfestival, dat volgende week in Monte Carlo plaats vindt. Nadat de documentaire tot stand was gekomen, kwam meteen de vraag naar voren waarom zij niet door de Ne derlandse televisie zou worden uitgezonden. Immers, op deze wijze zou de dood van de vier journalisten herdacht kunnen worden, zo stelde men binnen de werkgroep actualiteiten. In de drie kwartier durende Reportage Zonder Einde neemt het werk van Koos Koster een centrale plaats in, omdat hij tien jaar onafgebro ken als verslaggever in Mid den- en Zuid-Amerika voor de Nederlandse omroep heeft ge werkt. De documentaire, die de schending van de mensen rechten in Latijns-Amerika aan de kaak stelt, is een aan eenschakeling van interviews met onderdrukten en onder drukkers. De passages worden aangevuld met de gebeurtenis sen die na de dood van de vier journalisten plaatsvonden: de protesten, de herdenkingsbij eenkomst en het onderzoek dat de Nederlandse regering heeft gedaan naar de toe dracht van de moordaanslag. Bloedvergieten „De dood is zo snel in Midden- Amerika, je moet van goeden huize zijn om hem voor te blij ven. Zal al dat lijden, al dat bloedvergieten ooit zin heb ben?", zo heeft Koos Koster ergens geschreven. Met de „Reportage Zonder Einde" willen zijn Nederlandse colle ga's deze vraag opnieuw stel len. Hiermee beantwoorden zij aan die andere uitspraak van Koster, die wekenlang boven de in Amsterdam geplaatste kruisen te lezen was: „Het feit van overleven verplicht". De documentaire begint met de staatsgreep in Chili in sep tember 1973. Koos Koster, die naast zijn journalistieke werk toen ook actief was in het op bouwwerk in de armenwijken van Santiago, bevond zich on der de grote groep opgepakte Chilenen, die in het voetbal stadion van de Chileense hoofdstad gestopt werden. Hij behoorde ook tot de weinigen, die aan de dood wisten te ont snappen. De verschrikkingen tijdens die donkere septemberdagen in het Chileense stadion hebben diepe sporen achtergelaten op Koos Koster, die met een Chi leense was getrouwd. Zijn sterk ontwikkelde gevoel voor rechtvaardigheid dreef hem naar die plaatsen in Latijns- Amerika waar de machtheb bers de meest elementaire mensenrechten met voeten traden. Zo zijn er beelden van de „dwaze moeders" te zien. die wekelijks op het Plaza de Mayo in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires demonstre ren en van de de regering op- Europese en Amerikaanse journalisten kijken teneefgeslagen naar het hoopje kleren van de Nederlandse filmploeg, die een dag eerder op dezelfde plek in de Salvadoraanse provincie Chalatenango werd doodgeschoten. Koos Koster heldering eisen over de ver dwenen Argentijnse mannen, vrouwen en kinderen. De kwasi-naïeve en indrin gende interviewstijl, die zo ty perend is voor Koos Koster, komt misschien wel het duide lijkste tot uiting in zijn ont moeting met de commandant van de Amerikaanse oplei dingsschool in Panama, waar diverse topmilitairen uit La tijns-Amerikaanse regimes zijn opgeleid. Zijn directe vragen over de opleiding van militaire leiders, zoals Videla en Banzer, en over de Amerikaanse be langen in Latijns-Amerika la ten duidelijk iets zien hoe de machtsverhoudingen in dat deel van de wereld liggen en lijken de commandant uit zijn evenwicht te brengen. Met El Salvador, het land waar ooit zijn gebeente begra ven zal worden, had Koos Koster een speciale band. Het brute geweld in dat land heeft hij herhaaldelijk in Nederlaifd onder de aandacht gebracht. Als een van de eersten intro duceerde hij aartsbisschop Ro mero aan het Europese pu bliek. De moord op Romero tijdens een kerkdienst in het voorjaar van 1980 was opnieuw een grote schok voor Koster. De beelden van de schietpartij tij dens diens begrafenis in San Salvador geven op wrede wij ze het niets ontziende brute optreden van de Salvadoraan se leiders weer; een optreden dat door Kosters ooit is om schreven als „de arrogantie van de macht". Als een hoogtepunt in zijn veel te korte korte, maar intens be leefde loopbaan als journalist kan Kosters bezoek aan de Salvadoraanse Santa Tecla ge vangenis worden gezien. Tot driemaal toe slaagde hij erin de autoriteiten te overtuigen van zijn interesse in de vrije tijdsbesteding van de gevange nen. Koster lukte het daarmee niet alleen als eerste tot een Salvadoraanse gevangenis door te dringen, maar slaagde er tevens als enige in deze ge vangenen tot drie maal toe te ontmoeten. Als belangrijkste gegeven uit deze bezoeken, zo laat de documentaire zien, is wel het feit dat de politieke gevangenen in de Santa Tecla gevangenis geenszins moreel gebroken waren. Zijn waarschijnlijke laatste in terview had Koos Koster, met Rivera, de commandant van de provincie Chalatenango. Vlak voor die bewuste, tragi sche zeventiende maart vroeg hij Rivera naar de toestand in deze noordelijke Salvadoraan se provincie, waar het verzet actief is. De commandant ant woordde: „Alles is rustig en onder controle". Een dag later werden Koos Koster, Jan Kui per, Joop Willems en Hans ter Laag tijdens hun oversteek naar het onder de controle van de guerrilla's staande gebied neergeschoten. Geen nieuwe feiten De makers van de Reportage Zonder Einde hebben willen aantonen dat het verzet tegen de dictatuur in Latijns-Ameri ka doorgaat. Het is daarom jammer dat er in de documen taire geen nieuwe feiten en as pecten getoond worden. Zo blijven zaken als het onder zoek naar de toedracht op de moordaanslag en de Neder landse houding ten aanzien van El Salvador onaangeroerd. Ook de persoon Koos Koster, om wie de documentaire in feite draait, komt te weinig uit de verf. Wat was zijn psycho logische achtergrond, die hem tot een zo'n sterke betrokken heid bij de strijd tegen het on recht in Latijns-Amerika voerde? Wie was eigenlijk Koos Koster? Was hij op de eerste plaats een geëngageerde maar uiteindelijk koel operen- de journalist, die feiten regis treert? Of was hij een gedreve ne, die zich inzette voor de vrijheidsstrijd in dat deel van de wereld en daarbij zijn jour nalistieke activiteiten dienst baar stelde aan zijn ideaal? Behandeling van deze vragen zou de documentaire meer diepte hebben gegeven en het gevoel dat men alles al een keer gezien heeft bij de kijker hebben kunnen wegnemen. Doordat deze aspecten niet in de Reportage Zonder Einde zijn opgenomen, is evenmin een bijdrage geleverd die de omstandigheden verduidelij ken, waarbinnen de moord aanslag op de filmploeg kon plaatsvinden. De pijnlijke maar wel belang rijke vraag blijft hierdoor on beantwoord, waarom Koos Koster geen gevolg gaf aan het advies dat zijn collega's hem vlak voor de zeventiende maart in San Salvador gaven het land zo snel mogelijk te verlaten, omdat hij door de au toriteiten werd gezocht. Door dit advies in de wind te slaan, moet Koos Koster bewust gro te risico's hebben genomen en dit zegt het een en ander over zijn persoonlijkheidsstructuur, die tijdens zijn verblijf in La tijns-Amerika verder gestalte heeft gekregen. Door deze vragen buiten be schouwing te laten, blijft de documentaire, die zeer terecht een afschuwelijk feit her denkt, steken op het al zo be kende niveau van het nog maals aantonen van de schen ding van mensenrechten in Latijns-Amerika RICK KERSJES Sneeuw DE BILT-KNMI Een de- pressie trekt van IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Vanavond kan Vi uit de hierbij horende bewol king sneeuw vallen, die later overgaat in regen. In de loop van de nacht en in de vroege ochtend trekt het neerslagge- DE bied weer voorbij, er komen jut dan opklaringen, die door dei sneeuw- en hagelbuien kun- zie nen worden afgewisseld. eei De wind, die aan de kust af gr. en toe stormachtig is draait hel daarbij naar zuidwest tot tv- west. De temperatuur wordt mor- VÜ' gen nog een graad of vier, maar zondag en de dagen Da daarna gaat de middagtem- hen peratuur geleidelijk wat om- die laag, en midden volgende uit week blijft hij overdag omvai "het vriespunt, met in de zer nacht lichte vorst. zifi Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Doelen h.bew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Oen Helder onbew. Lb. R'dam sneeuw Vliaslngen temp temp slag oó Kopenhagen onbew. Locarno onbew. Londen onbew. Luxemburg l.bew. Las Palmas Beiroet Tel Avlv Tunis Hit gel hai Me leg het GRATIS ELKE WOENSDAG DE rad blij kin BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2