Grote twii fel over zelfmoord Horb Terug Terugzien na 41 jaar Krachtig Chinees protest verrast Den Haag KABINET VINDT HET NU WELLETJES Doek valt over RSV: zeker 5.000 ontslagen Elkloteen kans van één op twee. Waarkrijgjedat? Bonaparte loopt weer VVD wil jaarlijks 130.000 jongeren aan werk helpen BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 4 februari 1983, 73e jaargang no. 22493 UitgaveWesterpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteurJJ.Hallewas, Chel-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal /61,25, jaar/233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. \rt&> Na „Sonja op vrijdag" op Ned. I om 22.13 uur volgt nachtfilm „De zakkenroller" van Bres son om 23 23 uur Op Ned. II om 21.00 Kees Brusse in „Mensen zoals jij en ik" en om 23.20 uur kunstrij den in Dortmund. Op Duitsland 2 om 23.05 uur „Bizarre Morde", film over vrouwenmoordenaar. Eerst sneeuw of regen, over dag opklaringen maar ook en kele winterse buien. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur 4 graden. Krachtige, aan de kust stormachtige wind. Zon op 08.15, onder 17.34. Schev. hoog water 9.18 en 21.47. Laag water 4.36 en 17.24. „PATAT-TOMAAT" ONTWIKKELD IN VS WASHINGTON Op de universiteit van de Amerikaanse staat Kansas zijn wetenschappers erin geslaagd een kruising tot stand te brengen tussen een tomaat en een aardappel. Het werk van een team onder leiding van de professor in de plantenziekteleer Shepard had als resultaat dat vier planten, die waren gekweekt na een kruising van een aardappel met een tomaat, vruchten gin gen dragen. De moederplanten lijken het meest op een aardappel, de niet-zaaddragende vruchten ruiken naar tomaat. Al eerder waren „patat-to- maat"-planten gekweekt, maar deze hadden nog niet eerder vruchten gedragen. Door prinsenruzie geen optocht Borne BORNE Burgemeester mr. K. Hehenkamp van Borne heeft de vergunning ingetrokken voor de carnavalsop tocht omdat hij ongeregeldheden en gevaar voor kinde ren vreest. Er is een al jaren slepend conflict in de carna valswereld over de vraag wie zich de stadsprins van Bor ne mag noemen. Van oudsher levert de carnavalsvereni ging „De toeten bloazers" deze hoogheid, maar Karnover- co, een stichting waarin de vijf andere carnavalsvereni gingen van Borne zijn verenigd, vindt dat ook die clubs de kans moeten krijgen. Karnoverco mocht op 12 februa ri een optocht houden onder voorwaarde dat iedereen daaraan mocht deelnemen. Maar Karnoverco wijzigde nadien het optochtregelement zo dat de hoogheid van de Toeten bloazers niet als stadsprins zou kunnen meedoen. De stichting wees zelf een stadsprins aan. Men hoopt nu op een vergelijk. Moeder en baby komen om bij brand AMSTERDAM Bij een brand in een bovenhuis in Amsterdam zijn een negen dagen oud jongetje en zijn 20-jarige moeder vannacht om het leven geko men. De 35-jarige H. Stokhof en zijn 8- jarig dochtertje liggen levensgevaarlijk gewond in het brandwondencentrum in Beverwijk. De vrouw was de vriendin van Stokhof. Een 12-jarige zoon van Stokhof slaagde er nog in het branden de huis te verlaten. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door een omgevallen kaars, die de vloerbedekking in vlam zette. De woning brandde totaal uit. t kwam en 20- „Toen ik haar uit de trein zag stappen herkende ik haar direct. Dat is mijn dochter! En dit ondanks het feit, dat ik haar 41 jaar geleden voor het laatst heb gezien", zegt de 73- jarige mevrouw Irma Theresia van der Sluis-Prokopova uit Nieuw Weerdinge die nog niet kan geloven dat zij thuis op de bank naast haar verloren dochter Irma Schüllert- Prokopova (51) zit. In de oorlog was het in Tsjechoslowakije wonende gezin uiteen ge slagen. De moeder kwam in het concentratiekamp Theresiënstadt terecht, haar vier kin deren werden in andere gezinnen ondergebracht. Na de oorlog trouwde de moeder met een Nederlander. Na lang zoeken kwam zij in contact met een broer in Zweden, en via hem met een andere broer in Oost-Duitsland. En daar bleek ook haar dochter Irma te wonen, die na lang wachten toestemming heeft gekregen haar moeder in Nederland te bezoeken. DEN HAAG PARA MARIBO Zowel in Ne derland als in Suriname bestaan grote twijfels over de werkelijke doodsoor zaak van majoor Roy Horb (30), die zich volgens de officiële berichten uit Paramaribo in zijn cel heeft opgehangen. De de missionaire minister van volksgezondheid Sital, die behoort tot de groep links-radicalen rond Bou- terse, verklaarde vanmor gen dat inmiddels sectie is verricht en dat de politie de zaak in onderzoek heeft. Hij gaf wel toe dat er altijd ongeloof zal blij ven bestaan over de offi ciële lezing. Surinamers hier en in hun ei gen land zijn er zeker van dat Horb is vermoord. Daarbij wordt onder meer gewezen op. het karakter van Horb „Hij is er niet de man naar om zelf moord te plegen" het feit dat hij alleen een sport- of on derbroek droeg en het kale in terieur van de cel, dat een zelfmoord door ophanging vrijwel onmogelijk maakt. De Nederlandse regering en vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben hun twijfels over de lezing van het bewind-Bouterse. Volgens mi nister Van den Broek, op be zoek in Parijs, „hebben we in Suriname blijkbaar te maken met een regime, dat alleen -nog in staat is zich door middel van arrestaties in het zadel te houden". De regering en de Tweede Kamer achten de ont wikkelingen in Suriname „zeer verontrustend". Volgens de verklaring van de commandant van de politie van Paramaribo, Monsel, heeft Horb zich opgehangen met het koord van zijn sportbroek. „aan een zwaar voorwerp dat in de muur van de cel zit". Het fan Horb werd om 's nachts ontdekt, voor een laatste ver zijn rol in de coup poging" wérd opgehaald. Zo dra het onderzoek is afgerond, zal zijn lichaam aan de familie worden overgedragen. i koe lichaam half twe toen hij DEN HAAG China heeft bij Nederland het beginsel van de diploma tieke betrekkingen aan de orde gesteld na besluit van de Nederlandse rege ring om de Taiwanese luchtvaartmaatschappij toestemming te geven Amsterdam aan te doen, terwijl vliegtuigen van Martinair en de KLM op Taipeh zullen gaan vlie gen. China heeft deze week krach tig geprotesteerd, maar daarbij niet gesproken over het geheel verbreken van de diplomatie ke betrekkingen, die sinds de duikbotenaffaire al tot het laagst mogelijke niveau waren teruggebracht. De Chinese zaakgelastigde in Nederland, Guo Jie, heeft óp het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag de luchtvaartovereenkomst aan geduid als „een nieuwe stap", van de Nederlandse regering om te proberen „twee Chinas" te creëren, na de toestemming voor de levering van twee door RSV te bouwen onder zeeërs aan Taiwan. Dit wordt als „absoluut onaanvaardbaar" van de hand gewezen. China verlangt van Nederland dat de luchtvaartovereen komst wordt opgezegd, dat de Taiwanese luchtvaartmaatr schappij geen toestemming krijgt Amsterdam aan te doen, en dat Nederlandse vliegtui gen Taipeh zullen mijden. Het ministerie dat na het eerste Chinese verzoek om ophelde ring kennelijk niet zo'n krach tige reactie had verwacht, heeft toegezegd later te zullen antwoorden. parlementaire redactie) (Van c DEN HAAG Het RSV-concern bestaat niet meer. Na de 1,7 miljard gulden die RSV in de loop van de jaren al kreeg, vindt het kabinet het nu welletjes. Het is niet meer bereid nog meer geld in RSV als concern te steken. „RSV is duidelijk aan het eind van zijn latijn", aldus minister Van Aardenne (Econorhi- sche Zaken) gisteren in het overleg met de Kamercommissie voor Economische Zaken waar hij het kabinetsbesluit bekend maakte. Van de 17.000 werknemers komen er nu zeker 5.000 op straat te staan. Het kabinet is alleen bereid via het verstrekken van boedelkredieten (150 miljoen gulden) een aantal bedrijven uit RSV overeind te houden. Bekeken wordt nog, of de drie ma rinewerven binnen RSV (De Schelde, RDM en Wilton-Fije- noord) ook behouden kunnen worden. Lukt dat niet, dan bete kent dat ontslag voor in totaal 11.500 mensen. Het kabinet beslist vandaag over de werven. De raad van bestuur van RSV heeft naar aanleiding van het ka binetsbesluit surséance van betaling aangevraagd voor de RSV-' holding en alle Nederlandse dochtermaatschappijen. Het kabinet heeft besloten de volgende RSV-bedrijven via boe delkredieten, met afslanking van personeel, overeind te houden: AKF Goes, De Reus liften. Van der Veer electro, Electron Fries land, Verolme Botlek, Pannevis, Machinefabriek IJmuiden, IEO transformatoren, Electron Breda, Thomassen International en Nucon proces en energie. Bekeken wordt nog of drie andere RSV-bedrijven ook toekomst hebben zodat zij na afslanking ook middels een boedelkrediet overeind gehouden kunnen worden. Dit zijn: Verolme Heusden, Piet Smit reparatiewerf en Verolme machinefabriek IJsselmonde. Met stomheid FNV-bestuurder A. van der Veen zei, dat de bon den met stomheid zijn geslagen. „Dit is de slechtst denkbare op lossing". Hij kondigde aan. dat de werknemers het kabinetsbe sluit met alle mogelijke middelen zullen bestrijden. Verontwaar diging ook bij de PvdA-fractie. Het VVD-Kamerlid Jacobse noemde het kabinetsbesluit „zeer voor de hand liggend". Zijn CDA-collega Van Iersel zei, dat de constructie die het kabinet voorstaat „de enig denkbare" is. De voorzitter van de centrale onderoemningsraad bij RSV, de heer Schellenbeek, sprak van een „in alle opzichten a-sociaal beleid". Pag 12 Marinewerven RSV moeten in elk geval afslanken. IJsland staakt in 1984 walvisvangst REYKJAVIK Het parle- ment van IJsland heeft gis teren met 29 tegen 28 stem men de besluiten aanvaard van de Internationale Com missie voor de^^^^aart, het vangen van'^'walVissen met ingang van 1984. IJs land is na de Sovjet-Unie en Japan het derde walvisvan- gende land ter wereld. IJs-, landse walvisvaarders had den tevergeefs geprobeerd druk op de regering uit te oefenen, zich tegen het be sluit van de commissie te verzetten. ADVERTENTIE Kijk verder. Bonaparte, een kraanvogel uit Texas die zijn poten verloor toen hij in een val voor roofdieren viel, gaat weer vrolijk door het le ven. Hij kreeg een paar kunstpoten, gemaakt van plastic pijpjes. De eigenaresse, Debbie Mcreless, toonde zich zeer gelukkig met het feit dat het beest weer kan lopen. Internationale hulp voor Ghanese vluchtelingen In de Ghanese hoofdstad Accra ko men dagelijks vrachtwagens met mensen aan, die Nigeria op staande voet moetsen verlaten. Na aankomst in Accra moeten de vluchtelingen in een lange rij staan om te worden ge registreerd. Gisteren is de internatio nale hulpverlening aan deze vluchte lingen op gang gekomen. Het kinder fonds van de VN, Unicef, werkt aan een noodplan dat vooral bestemd is voor de tienduizenden vluchtelingen in het bij de grens tussen Togo en Ghana gelegen kamp Aflao. In Benin, Togo en Ghana zijn ondertussen de eerste hulpzendingen aangekomen: graan uit de Verenigde Staten, spijs olie en visconserven uit West-Duits- land, melkpoeder uit Ierland. Minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) heeft een bedrag van 189.000 gulden beschikbaar gesteld voor de Ghane se vluchtelingen. Het geld wordt ge bruikt voor de aankoop van voedsel en medicamenten. DEN HAAG De WD meent, dat met ingang van 1984 jaarlijks 130.000 werkloze jongeren aan een tijde lijke of vaste baan geholpen kunnen worden. Het giste ren gepubliceerde jeugdwerkplan van de WD is be doeld als „voorzet" voor het jeugdwerklozenplan dat het kabinet binnen enkele maanden heeft beloofd te presenteren. Op dit moment zijn circa 250.000 jongeren beneden de 23 jaar werkloos. De belangrijkste methode die Verder meent de VVD dat het de VVD wil hanteren om jon- gehele bedrijfsleven ertoe geren aan werk te helpen be- moet overgaan 32-uursbanen stagemogelijkheden i de te Extra aandacht drijf. Deze zogeheten „uitbouw geren die al langer dan een van het leerlingwezen" kan, jaar werkloos zijn. Voorwaar- dit alles is wel, dat het -jeugdloon wordt ;n wordt omgezet in •uurloon. Verder vindt de VVD, dat jongeren meer gestimuleerd moeten worden tot het opzetten van praktijkervaring hebben opge- eigen bedrijfjes. Ook moet het daan moeten volgens de VVD „gemeenschapstakenplan" van met de instelling stageplaatsen die worden ge combineerd met een deeltijd- verlaagd baan, jaarlijks 100.000 jongeren per jaar werk bezorgen. Jongeren die bij een bedrijf door middel bij voorrang in datzelfde be- oud-i drijf een vaste aanstelling krij- doorgang vinden, gen voor 32 uur per week. Consument bezuinigt het laatst op recreatie NOORDWIJKERHOUT Ondanks of misschien wel dankzij de economische reces sie nemen steeds meer mensen deel aan (openlucht)recreatie. Daalt de koopkracht, dan wordt het laatst op recreatie bezuinigd, want eerder geven de mensen minder uit aan za ken die anderen niet direct merken zoals wat minder nieuwe kleding en goedkoper vlees. Dit heeft directeur D. Westendorp van de Consu mentenbond gisteren ver-, klaard op de werkconferentie in Noordwijkerhout van de landelijke contactraad, een stichting voor de gemeentelij ke bemoeiingen met lichame lijke opvoeding, sport en re creatie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. i Na oud-premier Dries van Agt heeft nu ook ex-minisfer Jan Terlouw te kennen gegeven het „niet helemaal uit te sluiten" dat hij nog eens als minister terugkeert op het politieke podium in Den Haag. Hij vindt dat zijn partij „altijd nog kan groeien" en „dat hijzelf nog helemaal niet zo stokoud is". Politieke Bguien gaan en komen als ze maai door hun achterban worden gekozen. Of Terlouw, Van Agt of Wiegel ook werkelijk nog eens terugkeren bh jft nog even in nevelen gehuld. Wat wel— en nog wel elke dag terugkeert is de „Leidse Courant", maar dat is wellicht alleen nieuws voor degenen, die de bon nog steeds niet hebben ingevuld. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. mSrfleidóe (Sowuvnt Mi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1