MERCEDES 190-190E: Overijssel krijgt honderd trekkersh utten Japans gereedschap Een goede warme maalti jd voor f 2,50 Bijenkorven Chinese toko Brillenmode toppunt van automobielbouw Nog voor de komende Pink sterdagen zullen in de provin cie Overijssel de eerste zgn. „trekkershutten" officieel in gebruik worden gesteld. Deze eenvoudige houten onderko mens bieden wandelaars, fiet sers en eventueel ook kanoërs en automobilisten onderdak voor drie a vier tientjes per hut. De trekkershutten ko men te staan op campings, die langs bestaande fiets- en wan delroutes in Overijssel zijn ge situeerd. Vorig jaar oktober lanceerde gedeputeerde drs. J. Dijkema de suggestie om in Overijssel, dat voor een belangrijk deel haar inkomsten uit het toeris me haalt, dergelijke trekkers- hutten te bouwen. Dat zou moeten geschieden naar Noors en Zweeds voorbeeld, waar men deze „houten ten ten" als eenvoudig overnach tingsplaats reeds kent. De reacties op die plannen waren dusdanig positief dat besloten werd spoed achter het plan te zetten. De provin cie zocht contact met de Re- cron, een organisatie waarbij veel recreatie-ondernemers en -ondernemingen zijn aan gesloten en dat resulteerde in een concreet project, dat in speelt op de toenemende be hoefte aan goedkope over nachtingsmogelijkheden in ei gen land. Dit jaar zullen in het kader daarvan honderd trekkershutten op Overijssel se kampeerterreinen worden gebouwd in groepjes van drie tot vijf per camping. De provincie Overijssel stopt 150.000,- in het project. De hutten komen op f 9.000,- per stuk, maar de campinghouder kan ze via de Recron kopen voor 7.500,-. De resterende 1.500,- past de provincie Overijssel bij, wat betreft de eerste honderd hutten. Volgens gedeputeerde Dijke ma wordt met deze investe ring niet alleen de toeristische infrastructuur in Overijssel versterkt, maar heeft het ook betekenis voor de werkgele genheid. Voor de bouw van de honderd hutten is er, om gerekend, gedurende vijf maanden werk voor zestien personen. En dat moeten werkloze jongeren zijn, is door de provincie als voor waarde gesteld. De houten hutten zijn een voudig van opzet. Op de onge veer vijftien vierkante meter komen twee stapelbedden, een tafel en twee banken te staan. Dat alles is goed voor vier personen. Voor sanitair is de „trekker" aangewezen op de faciliteiten die de camping te bieden heeft. Het is de be-, doeling dat de hut niet langer dan twee of drie nachten door een gezin of groep gebruikt wordt. Verwacht wordt, dat het pro ject spoedig navolging zal vin den in andere provincies. De boekingen en reserverin gen voor deze trekkershutten zullen via de VVV's lopen. CONSUMENTENINFORMATIE Kan en mag er bezuinigd worden op de dagelijkse voeding? Een actuele vraag, waarop zowaar een positief antwoord moge lijk is. Hoe dat kan en ook hoe men daarbij nog gezond én lek ker kan eten, staat in de brochure „Goed eten voor weinig geld", een uitgave van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding en het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. In de brochure zijn door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding suggesties uitgewerkt voor de drie hoofdmaaltijden. Het NIBUD berekende daarvan de kosten voor 1982 en schatte de prijzen voor 1983 en 1984. Het resultaat: voor de 42 menu's komt een gemiddelde prijs uit de bus van f 3,- per persoon voor een goede warme maaltijd. Het kan zelfs nog voor minder geld: ook voor gemiddeld f 2,50 zijn er nog voldoende moge lijkheden. Telt men daarbij nog de kosten van de broodmaaltij den en de tussendoortjes, dan blijkt dat een bedrag van f 5,50 tot f6,50 per dag/per persoon voldoende is voor een gezonde voeding. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding tonen de menu's aan dat, ook al is er weinig geld te besteden, er vol doende variatie is en het niet elke dag „gehakt" hoeft te zijn wat de pot schaft. De brochure is niet alleen bedoeld voor particulieren, maar ook voor hulpverleners die in hun werk te maken krijgen met gezinnen in financiële problemen. Daarnaast kan de brochure een hulpmiddel zijn voor docenten bij hun lessen. De brochure is te verkrijgen door overmaking van f 3,- (incl. f 1,50 portokosten) op giro 4323700 tnv het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van „Goed eten voor weinig geld". Shuifsystemen buitenkozijnen. Laat het kozijn maar schuiven Ramen en kozijnen vervangen is niet ieders karweitje. Er komt vakkennis aan te pas en gaat men naar de vakman dan kan het wel even duren. Het is maatwerk op bestelling en daardoor vrij pittig in prijs. Niet in de eerste plaats door het toegepaste materiaal; veel meer speelt het kostenaspect een rol. Nederland kent geen standaardisering qua maatvoering op het gebied van ramen en buitenkozijnen. Schoenmaker B.V. in Amsterdam zegt: „laat het kozijn maar schuiven". Speciaal voor doe-het-zelvers is er een driekwartfabrikaat, het schuifsysteem buitenkozijn, op de markt gebracht. Het gaat om een seriematig geproduceerd kozijn, dat iedereen met behulp van een duimstok, potlood, zaag en schrijfhaak op maat kan maken door uitsluitend haaks te zagen. Daarna kan het simpel weg in elkaar worden geschoven en nauwkeurig. Daardoor zorgen de fabrieksmatige houtverbindingen. Met het slimme schuifsysteem moet het kinderspel zijn, zo meent de fabrikant. Qua profilering is het universeel en daardoor geschikt voor ra men, deuren, enkel- en dubbelglas, e.d. Tussenstijlen en -dor pels geven geen problemen. De produkten - in de dhz-zaken, bouwsupers te koop - zijn voorzien van zeer duidelijke handlei dingen met tekeningen. Inl. 020-86.31.51. PRIJZIGE BRANDSTOF Een produkt waarover zich het Nationale Italiaanse Houtinsti tuut lovend uitlaat is „Calorwood", een milieuvriendelijke brandstof voor kachels dat per 15 kg 14,95 kost. Het is een alternatief voor hout, doch wordt samengeperst van natuurzui vere houtdelen zonder bindmiddelen met een hoge verbran dingsgraad en een gemiddelde brandduur van 90 minuten per kg. Dat komt neer op een gulden per uur-kilogram en mag dus onder het hoofdstuk alternatieve brandstoffen prijzig genoemd worden. CcidócSouoarit VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 PAGINA U Chinese handpop pen met uitzonder lijke expressie. Op de expositie „Het verbazende China" zijn deze terra cotta repli ca's van de „Sol daten van keizer Qin (bouwer van de Chineese muur) te zien Dit onderaardse „kleileger" is een van de opzienba rendste archeolo gische opgravin gen van deze eeuw op de plaats waar in 1974 de boeren- brigade van een volkscommune naar water boor de. (Qin. die erg bang was voor de dood zette 700.000 dwangar beiders aan het werk om een do denwacht te ma ken). De Nederlandse Bijenkorven zullen tot 21 maar door de monstraties, tentoonstellingen en exclusieve aanbiedingen een grootse China-manifesta- tie presenteren, waarop de be zoeker nader kennis kan ma ken met cultuur, handel, am bachtelijke nijverheid en kunst van dit immense land. Een expositie apart is de film van Steye Raviez, die onlangs een reis door dit land maakte. Behalve het land van de zijde (prachtige puur zijden blazers, tricot gebreide T-shirts, zak doekjes en crêpe de chine per meter voor 8,-) behoort het poppenspel tot de volkskunst. Het Chinese poppentheater heeft een traditie van ca. 3.000 jaar. Bijna zo oud is het verhaal van Yang Shih, die poppen met beweegbare on derdelen maakte, zo levens echt, dat keizer Mu-wang tij dens een voorstelling kwaad werd omdat hij dacht dat ze als kleine mensjes zijn gelief de vrouwen trachtten te ver leiden. Een van de poppen moest ter dood worden ge bracht. Tenslotte kwam hij erachter dat de fatale mensjes niet „echt" waren, maar zijn hofdames mochten toch niet meer gaan kijken. Het Chine se poppentheater kent vier soorten poppen: handpoppen, marionetten aan draden en aan stokjes en schimmenpop- pen. De stukken die ze opvoe ren hebben meestal sagen, le genden en liefdesgeschiede nissen tot thema. Het stuk „Reis naar het Westen", zeer geliefd en bekend, gaat bij voorbeeld over de avonturen van een Apenkoning die naar India reist. Tijdens de China- actie kan men met alle pop pen en maskers en met de verhalen die bij het toneelspe len gebruikt worden, kennis maken. Popen en maskers zijn ook te koop. Martin Bob bink geeft met zijn „Chinese" poppenkast enkele voorstel lingen om 14.00 en 15.30 uur, in Den Haag op 9 februari, Amsterdam 12 februari en Rotterdam 16 februari. Ver der zijn er tal van Chinese ac tiviteiten, met als doel „de vriendschap tussen het volk van onze twee landen te be vorderen", aldus de zaakge lastigde van de Volksrepu bliek China in Nederland, de heer Guo Lie tijdens de offi ciële opening van de manifes-- tatie. TINY FRANCIS Veilig met autogas „Gas-te-boek" is de titel van de voorlichtingsfolder van de Vereniging Technische Com missie Vloeibaar Gas, waarin een overzicht van de belang rijkste Wetenswaardigheden rond het rijden op autogas, met het accent op het veilig tanken. De informatiefolder is bedoeld voor iedereen die op autogas rijdt of dat mogelij kerwijs gaat doen. Om het le zen van de folder te stimule ren is er een prijsvraag aan verbonden. De folders zullen via wegverkeerspunten en in- bouwstations worden ver spreid. Deze bril, Atrio, moet het ko mende voorjaar een nieuwe trend in de brillenmode inlui-» den. Opvallend is, dat het nylon draadje waarmee de glazen worden bevestigd in een zelfde kleur is gemaakt als het montuur, waardoor een modieus effect ontstaat. Elk model is uitgevoerd in doublé, wit metaal en twee modetinten. Kenmerkend voor deze bril is verder dat hij door het gebruik van ver schillende nieuwe materialen zeer dun gemaakt kan wor den waardoor hij licht en toch sterk is en er een groot draagcomfort ontstaat. Eindelijk is de kleine Merce des, na jarenlange speculaties die soms de wildste vormen aannamen, dan nu officieel voor het voetlicht getreden. Uiterlijk een flink verkleind S-klasse model, aangedreven door varianten van de enige tijd geleden vernieuwde 200- motor. Een klassieke Merce des, niet helemaal gelijk aan de andere modellen, maar op het eerste gezicht toch zeker niet wezenlijk anders. Wat zou je ook anders moeten doen als je er stilletjes van overtuigd bent de beste auto's ter wereld te maken? Het verschil in afmeting tus sen de nieuwe 201-serie en de 123-serie is zo'n beetje gelijk aan het verschil tussen een 123- en 126-model. Met ande re woorden: zoveel als de 200- 280 reeks kleiner is dan de S- klasse, zoveel is op zijn beurt de 190 kleiner dan wat tot nu toe de „kleine" Mercedes was. In afgeronde cijfers schelen d drie modellen steeds 1,5 decimeter in wielbasis en drie decimeter in totale lengte. Hoewel de type-aanduidng 190 zou doen denken aan een nieuwe motor, blijkt de krachtbron van het nieuwe model op vele punten gelijk aan de 200-motor van 1997 cm3. Je zou kunnen stellen dat de eenvoudigste 190 een geknepen 200-motor heeft en de 190E een iets opgevoerde variant; weer in cijfers uitge drukt 66 kW-90 pk voor de 190, 80 kW-109 pk voor de 200 en 90 kW-122 pk voor de 190E. Ook de uitrusting en uitvoering van de nieuwe se rie is zeer vergelijkbaar met die van de al bekende model len. Hoogstens zou je relatief gezien de 190-serie, omdat het een kleiner model is, daarmee kunnen betitelen als comple ter dan de 200-serie. Rekent u er overigens niet op dat een Mercedes nu ineens wèl bin nen uw budget zal vallen, want, hoewel de prijs zoals gebruikelijk nog niet bekend werd gemaakt, veel goedko per dan de 200-serie zal de 190 niet zijn. Technische details Het bovenstaande zou doen vermoeden dat Mercedes zichzelf alleen maar concur rentie aandoet met deze 190. Eigenlijk is dat ook wel zo, maar niet omdat de 190 zo weinig verschilt van de ande re modellen. Integendeel, on derhuids verschilt hij juist veel, al is het niet in de hoofdlijnen, maar in talloze technische details. Het eerst valt dat op aan de wielophan ging, waarbij Mercedes duide lijk andere wegen is ingesla gen. De voorwielen hebben een soort „half-McPherson" ophanging, met driehoeksar- men onderaan afgesteund met een demper-element. De veer ligt hier echter niet om de demper heen, maar er naast. Daarmee kon ruimte worden gewonnen in de motorruimte, waar de krachtbron iets ge kanteld staat om de neus van de wagen langer te kunnen maken. Door een uitgekiende ophangingsgeometrie, met on der meer achterover staande demperpoten, kon ook deze wielophanging een duidelijk anti-duikeffect veroorzaken. Is de ophanging vooraan on gebruikelijk, bij de achterwie len vinden we een wel heel aparte oplossing. In tegenstel ling tot de al sinds jaar en dag gebruikte schuingeplaatste driehoeksarmen veren de achterwielen nu onafhanke lijk aan een systeem met maar liefst vijf armen aan elke kant. Twee daarvan staan dwars, de andere drie zijn ruimtelijk verdeeld schuin naar voor geplaatst. Hierdoor kan geen enkele on gecontroleerde wielbe weging plaatsvinden, worden rem- en acceleratiemoment opgevan gen, is toch een soepele vering mogelijk en wordt bovendien zo min mogelijk ruimte ge bruikt (ook hier zijn veer en demper weer gescheiden). Je zou haast zeggen dat in verge lijking met deze creativiteit schijfremmen rondom een wat simpele oplossing zijn; als extra kunnen deze dan ook met ABS worden uitgerust. S-klasse als voorbeeld Bij het carrosserie-ontwerp stond natuurlijk de S-klasse model,, die in dat opzicht zo wel technisch als esthetisch veel lof kreeg toegezwaaid. Door het al genoemde kante len van de motor kon een duidelijk lagere neus worden toegepast. Bij een overigens vergelijkbare lijnvoering kwam daardoor de Cw op 0,33 (S-klasse Cw 0,36), een prestatie die gerust vergele ken mag worden met wat Audi bij de 100 realiseerde. Het is immers een heel nor maal en harmonieus ogende sedan, die niet eens de door Audi toegepaste gladde over gangen tussen carrosserie en beglazing heeft. De enige „concessie" aan de windtun nel is het gebruik van een centrale ruitewisser, die min der luchtweerstand oplevert dan twee exemplaren. Ook op het gebied van gewichtsbespa ring kan Mercedes zich met Audi meten (voor de duide lijkheid: in grootte is de Audi 100 niet met de 190-, maar met de 200-serie vergelijk baar). De 190 weegt maar liefst 260 kg. minder dan de 200 en is daardoor met zijn 1.080 kg. niet meer de zwaar gewicht die Mercedessen vroeger in hun klasse waren. Logischerwijs is dat in "de prestaties terug te vinden. De 190 is duidelijk sneller dan de 200, evenzo is de 190E een 230E de baas. Ook bij het ver bruik realiseren de nieuwe lingen beduidend betere waarden, waarbij volgens ECE-cijfers de 190E zelfs iets zuiniger is dan de 190. In de praktijk zal dat niet blijken, doordat de inspuitversie oget- wijfeld sportiever zal worden bereden. Niettemin moet 1:10 iory a 12 voor beide versies mak- e rt kelijk haalbaar zijn. an m. d< Elektronische regeling ctu« 'eer Laatstgenoemde cijfers tonen n wel aan dat de 200-motor die har in 1980 werd gepresenteerd, 9.30 een modern aggregaat is, hoe- eel< wel hij geen enkel opzich op- rgo( vallend constructiedetail 962, heeft. Om er een 190-motoraal van te maken werd hij watledï geknepen (nokkenas, klepdia- .ich meters), de 190E heeft in we zen een 200-motor met inspui ting. De bijzondere zuinigheid van dit type is te danken aan extra verfijning van de Bosch K-Jetronic injectie. Behalve de normale mechanische geling (met luchtmeetflens) werd er een elektronische re geling toegevoegd, die bij af gesloten gasklep de benzine toevoer onderbreekt en een acceleratiepomp-effect kan geven, zodat het mechanische deel van de regeling armer kan worden afgesteld. Stan daard is de motor gekoppeld aan een vierbak, als extra is er een vijfbak of vierversnel- lingsautomaat. Al deze trans missies zijn de nieuwste ver sies met langere overbrengin gen, zoals ze ook in andere modellen worden toegepast. De besturing is standaard niet bekrachtigd (als extra lever baar) en heeft een variabeleten overbrenging als nieuwtje. Bijïen rechtuit rijden moet hij dus^yz iets gevoeliger zijn, maar degar maximale stuuruitslag van! vijf omwentelingen laat zien^g dat hij bij parkeren wel ergr i indirekt werkt. Nu zal bij het' Cl zoveel lagere wagengewicht een stuurbekrachtiging niet.p zo nodig zijn als hij bij de 200»C feitelijk al wel is. ICF Verbazend 6.0 In het algemeen valt trou wens over de uitrusting niet te klagen. De bestuurdersstoel 7 0 is in hoogte verstelbaar, stan daard heeft ook de 190 halo- 3 2 geen mistlampen vóór en bij voorbeeld gescheiden tempe-r^p ratuurregeling voor de ver-g 5 warming links en rechts. In wezen is de gehele interieu rinrichting een stilistische va riant op het bekehde 200-inte- rieur; hoogstens zijn de zitele-9 2 menten in het nieuwe model (gelukkig!) wat dieper gepro fileerd. De lijst van beschik-^ bare extra's vertoont evenminjoj veel verschil. Of het moet eeng g detail zijn, zoals elektrische^ bediening voor de rechterQ.2 buitenspiegel (veel prakti- scher dan de tot nu toe gehan-1 -j teerde mechanische verstel ling, waar je als bestuurder natuurlijk nooit bij. kunt). Kortom: elke Mercedes-rijder zal zich in de 190 meteen thuis voelen. De technische verbeteringen schijnen echter niet minder dan verbazend te zijn. Als Daimler-Benz dus al de beste auto's ter wereld bouwde, dan moet dit het summum der automobielbouw zijn. 1.5 Ergonomisch gevormde, comfortabele zitplaatsen, een overzichtelijk verblindingsvrij dashboard en functionele bedieningshandels, kenmerken de bestuurdersplaats van de nieuwe Mercedes 190-190E-serie. electrisch gereedschap - boor- schroevedraaiers van Makita munten uit in kwaliteit en prijs. De nieuwste machine is schakelbaar op twee snelhe den (300 en 1050 toeren per minuut) heeft vijf verschillen de koppelingen en rechts- en linksom omkeerbaar. De op- laadtijd is één uur en dan gaat het toestel 400 schroeven of 430 gaten boren mee. Met accu en oplader en een dubbe le schroevendraaierbit komt de aanschaf op 472,-. Uit de concurrentieslag rond vlakschurmachines komt de Japanse onderneming qua kwaliteit en prijs goed tevoor schijn. Voor 219,- (en dan betreft het een adviesprijs) wordt een professioneel toe stel op de Nederlandse markt gebracht. Bovendien heeft de machine een (extra) vermo gen van 200 watt, een schuur- zool van 93 bij 185 mm en een lengte van 23 centimeter. Het gewicht bedraagt 1,35 kg. Er wordt een dubbele set schuur papier bijgeleverd en dat doet niet iedere fabrikant. Het Japanse merk Makita heeft van de 125 mm haakse slijpmachine een handzaam toestel gemaakt met een rela tief laag gewicht (met één hand te bedienen), een 850 watt vermogen en voor 448,-. Er worden talloze ac cessoires bijgeleverd. Oplaadbare - dus snoerloos Oplaadbare boor-schroeven- draaier

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14