'Kamer: gemeenten door bezuinigingen te zwaar belast Van Agt krijgt standje f Ir»ver zijn interview „Adviseurs"staken geld beleggers in eigen zak Uittocht artsen en specialisten naar buitenland Akkoord extra vrije dagen oudere leraren Hoogzwangere vrouw komt om bij ongeval Kabinet overweegt minder te snoeien in gevangetiiswezen Binnenland QeidócQowumt DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 PAGINA 9- ïe ünkies in actie egen zwart geld 'j MSTERDAM Zo'n 50 he- [rtneverslaafden hebben giste- en gedemonstreerd voor het antoor van Slavenburgs lank in Amsterdam. Zij pro- •steerden tegen het zwart- ^feld-circuit binnen de bank Jaarover onlangs onthullin gen zijn gedaan. Dit zwarte i vooral afkomstig zijn 5 stellen de junkiebonden die _,e actie ondersteunden. Met actie wilden de bonden dui- eHjk maken wat voor een kankergezwel" de heroïne- andel is. Politiebureaus opknappen zou een miljard kosten DEN HAAG Als alle slecht gehuisveste politiebu reaus in Nederland gemoderniseerd of uitgebreid zou den worden, zou dat het rijk een miljard gulden kos ten. „U begrijpt dat het rijk dat niet kan opbrengen", zo zei minister Rietkerk gisteren in de Tweede Kamer, waar vanuit verschillende fracties was gewezen op de slechte huisvesting van veel politiebureau's. De minis ter toonde zich overigens wel bereid, iets te doen voor „de ergste krepeergevallen". In ieder geval betreft het hier de politiebureau's in Amsterdam en Rotterdam. Minister Rietkerk onderschreef de wens van de voltal lige Kamer, dat de politiekorpsen efficiënter georgani seerd moeten worden, onder meer door uitbanning van de bureaucratie waardoor er meer agenten vrijkomen voor het werk op straat en voor het recherchewerk. „Cocaïnegebruik gemeengoed" ROTTERDAM De Rotter damse officier van justitie mr. L. de Wit vreest dat het gebruik van cocaïne in Nederland, net als in Amerika, gemeengoed aan het worden is. De officier wijst erop dat de in Nederland in beslag genomen hoeveelheid cocaïne de laatse jaren sterk is gestegen. In 1977 ging het nog maar om een kilo, volgens de laatste cijfers van 1980 is het al 46 kilo geworden. De officier vindt dat de cocaïnegolf moet worden ingedamd met hoge straffen, zoals die ook in de 70'er jaren zijn uitgedeeld, toen Nederland met heroïne werd overspoeld. VVN wil geen onderzoek hogere maximumsnelheid UTRECHT Veilig Verkeer Ne- derland heeft staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Waterstaat) gisteren gevraagd af te zien van een onderzoek naar het effect van het verhogen van de maximumsnelheid op enkele autosnelwegen naar 120 kilometer per uur. De opzet van het onderzoek is volgens VVN weten schappelijk niet verantwoord. VVN blijft zich verzetten tegen het verho gen van de maximumsnelheid op au tosnelwegen. De Tweede Kamer ging vorig jaar niet akkoord met het verhogen van de snelheid naar 120 kilometer per uur een voorstel van minister Smit-Kroes maar zag wel iets in een proef op enkele snelwegen. Minister wil wethouders een salaristoeslag geven DEN HAAG Alle wethouders in Nederland zullen binnen kort een extra salaristoeslag krijgen. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) is bereid tegemoet te komen aan de wens van de kamerfracties van PvdA en VVD de wethouders niet extra de dupe te laten worden van de verhoging van de sociale premies per 1 januari. De meeste wethouders zijn er honderden guldens per maand op achteruit gegaan doordat zij, in tegenstelling tot ambtenaren, zelf de premies voor de kinderbijslag, de AAW en de AWBZ moeten betalen. De wethouders van de middelgrote gemeenten (tussen 20.000 en 50.000 inwoners) zijn hiervan de zwaarste slachtoffers, omdat zij in verhouding tot hun steeds zwaarder wordende taak een betrekkelijk gering salaris hebben. Minister Rietkerk zegde de Kamer toe dat de wethouders spoedig een tij delijke aanvulling zullen krijgen op hun salaris. Intussen wordt gewerkt worden aan een plan om de basissalarissen van de wet houders op te trekken. Jaar cel voor maken van schietbalpennen AMSTERDAM De Am- sterdamse rechtbank heeft een 37-jarige man gisteren veroordeeld tot een celstraf van 12 maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, voor het maken van le vensgevaarlijke schietbal pennen. Een 39-jarige man kreeg voor hetzelfde feit ook een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Volgens de officier van jus titie handelen zij in de dood. Meer dan eens zijn mensen gedood door een schot uit zo'n schietbalpen. (Van onze parlementaire in redactie) ir0m(EN HAAG De meer- imin-crheid van de Tweede Uit. Earner wil de Nederland- e gemeenten financieel rat ontlasten. Tijdens het ebat over de gemeentefi- nanciën stelden de meeste fracties dat de gemeenten een onevenredig aandeel leveren in de ombuigin gen van het kabinet. CDA en VVD vragen zich met name af of de RW W-last voor de gemeenten zo langzaamaan niet te groot wordt en willen dat het kabinet snel verlichtende maatregelen neemt. Beide fracties wijzen erop dat meer mensen zijn aangewezen op een bijstandsuitkering, die door de gemeenten moeten worden betaald. D'66 vraagt daarom de regering in een mo tie dat de rijksoverheid de RWW-uitkeringen en de uit voeringskosten daarvan zal betalen. De PSP vraagt de ex tra kortingen op het gemeen te- en provinciefonds voor 1984, 1985 en 1986 niet door te laten gaan. VVD-woordvoerder Lauxter- mann rekende de Kamer voor dat de gemeenten in 1983 ruim een miljard moeten bezuini gen, en in de komende vier jaar twee miljard. Het kamer lid vreest dat de gemeenten daarmee in grote moeilijkhe- dat PvdA-woordvoerder Rienks vraagt in een motie het profijt beginsel niet te misbruiken voor sanering van de over heidsfinanciën. Samen met D'66 diende de PvdA de rege ring een amendement in om af te zien van het plan om 65 miljoen gulden minder aan de gemeenten uit te keren. /oor miljoenen storm- chade in glastuinbouw EN HAAG De schade die de glastuinbouw in ons land heeft Dgèlopen door de storm die vooral dinsdag woedde, bedraagt ele miljoenen guldens. Vooral in het noorden van het land zijn eel bedrijven door rukwinden en windstoten getroffen. Er zijn I ruim 250 schademeldingen binnen. De glasschade voor de linbouw in het Westland valt, in tegenstelling tot eerdere he chten, mee. De rubberboot van de Deense schoener Activ, 'aarvan de achtkoppige bemanning om het leven kwam in ware storm, is op het Noordzeestrand van Texel aangespoeld. Ie duinen in Zeeland hebben het de afgelopen dagen toch weer waar te verduren gehad. De Stichting Duinbehoud in Leiden eeft de ernstige duinafslag op Texel bij de minister aan de orde estëld. T>en Helder wil radio-actief afval niet /j)ÉN HELDER De gemeenteraad van Den Helder heeft giste- l'ep het unanieme besluit genomen om negatief te reageren op ^et, verzoek van minister Winsemius (VROM) om medewerking e verlenen aan de tijdelijke opslag van radio-actief afval. Snkele dagen geleden had het college de minister al laten weten lat er in de gemeenteraad geen meerderheid voor te vinden zou lijn. De bewindsman stond er in dat gesprek echter op dat het rollege toch een formele uitspraak aan de gemeenteraad zou HeL krachtige en unanieme „nee" van de gemeenteraad van Den Helder werd gisteravond op de publieke tribune van de raadszaal met grote instemming begroet'door de talrijke verte- jenwoordigers van actiecomité's tegen de opslag van kernafval i Den Helder. „Raket" intuin Leden van de Rot terdamse kunste naarsgroep ,,U-kol- lectief" hebben gis termiddag samen met medewerkers van de VPRO een imitatie Pershing- raket geplaatst in de tuin van het ge bouw van de om roepvereniging. Met de raket en een een tweetal imitatie kruisraketten werd in de afgelopen da gen door Nederland getrokken om de reacties te peilen wanneer men plot seling met de aan wezigheid van deze wapens zou worden geconfronteerd Volgens een VPRO- verslaggever waren de reacties overwe gend onverschillig en apathisch. Rietkerk: vaart achter reorganisatie rijksdienst DEN HAAG De Kamer heeft gisteren van minister Rietkerk de belofte gekregen dat hij met kracht wil gaan werken aan de al jaren gewen ste reorganisatie van de rijks dienst. Over deze reorganisa tie, die zal moeten uitmonden in een vermindering van de bureaucratie en een soepeler samenwerking tussen de 14 ministeries, zal binnenkort een „werkplan" aan de Kamer worden aangeboden. Hierin zal een tijdschema staan voor de uit te voeren maatregelen. Het is de bedoeling dat de Ka mer aan de hand van dit werkplan met het kabinet in discussie gaat over de moge lijkheden en wenselijkheden betreffende de reorganisatie. Het zou de eerste keer zijn dat dit gebeurt, want de Kamer heeft nog nooit eerder een fundamentele discussie ge voerd over het stroomlijnen en doorzichtiger maken van het rijksapparaat. (Van onze parlementaire redactie) OEN HAAG Oud-mi- .-lister-president mr. Dries ——ran Agt, die op dit mo- pent in Oostenrijk een torte vakantie door- Brengt, zal volgende week ^en reprimande in ont vangst moeten nemen van ^DA-fractievoorzitter De ries. Deze en ook enkele -eden van zijn fractie zijn jr ontstemd over, dat Van Agt zeer onlangs zonder 5l/ieer een interview heeft <pegestaan aan het week blad Vrij Nederland en daarin ook nog enkele uit spraken heeft gedaan die de fractie als onaange naam heeft ervaren. De Vries zal Van Agt erop wij zen, dat er in de fractie, waar van de ex-premier nu deel uit maakt, de afspraak bestaat dat vraaggespreken tevoren wor den aangemeld en dat ook Van Agt zich daaraan te hou den heeft. Enkele fractieleden en ook voorzitter De Vries zelf hadden zich eraan gestoten, dat deze afspraak in het on derhavige geval werd ge schonden. Anderen hadden er echter wat minder problemen mee omdat Van Agt eigenlijk nog bezig is met het afwikke len van zijn vorige functie. Kritek was.er ook op de in druk die Van Agt in het inter view heeft gewekt, dat de PvdA opzettelijk uit het kabi net is gewipt en dat Van Agt heeft gezegd, dat door de voortgaande deconfessionalise ring de aanhang van het CDA in de komende jaren wel eens zou kunnen gaan slinken. „Het was geen hooglopende discussie, er is niet lang over gepraat, zeker ook omdat Van Agt er zelf niet bij was", aldus een fractiewoordvoerder. „De Vries zal er volgende week zelf nog eens met Van Agt over spreken". APELDOORN De Apeldoornse politie heeft drie mannen aangehou den die ervan worden verdacht op grote schaal geld van beleggers te heb ben verduisterd. 70 Tot 200 beleggers krijgen bin nenkort een brief: Het overgrote deel van hun geld is in de zakken van het drietal verdwenen. De drie een 27-jarige man uit Eerbeek, een 29-jarige man uit Apeldoorn en een 25-jarige man uit dezelfde plaats leidden sinds begin 1982 de Holland Beleggings Advies Groep in Apeldoorn. De politie heeft de administratie van het bedrijf in beslag genomen. De politie schat dat beleggers uit Nederland, West-Duits- land, België en de Verenigde Staten tussen de één en vijf miljoen gulden bij de maat schappij hebben geïnvesteerd. De omvang van de verduiste ring is echter nog niet hele maal duidelijk. Eén van de beleggingsadviseurs wordt hier door de po litie van Apeldoorn weggevoerd. „Alleen als beleggers lastig werden maakte Holland Be- leggings Advies Groep geld op de rekening van de dat gebeurde i be- Argwaan kreeg de recherche toen bleek dat twee van de drie directeuren goede beken den van de Rotterdamse poli tie waren. Bij het bedrijf speculant, werkten tien mensen. De an- dan wel dere zeven zijn vermoedelijk leggers" niet bij de verduisteringen be trokken. aldus inspecteur L. van der Zwart van de Apel doornse politie. Geen verbod afluisteren poiitieradio DEN HAAG Minister Kort hals Altes (Justitie) is niet van plan een wettelijk verbod in te stellen tegen het afluisteren van politiezenders door middel van „scanners". Het Tweede- Kamerlid Faber (CDA) had om zo'n verbod gevraagd. De bewindsman wil wel laten on derzoeken hoe het afluisteren zo moeilijk mogelijk gemaakt kan worden. Volgens hem heeft een verbod weinig zin, omdat de overtreders moeilijk zijn te pakken. Faber vindt dit argument te zwak en diende een motie in met het verzoek aan de minister, de Kamer zo snel mogelijk in te lichten over „wettelijke en technische maatregelen die getroffen kunnen worden om een eind te maken aan het afluisteren van politieberichten". Waar schijnlijk zal de Kamer vol gende week over deze motie stemmen. DEN HAAG Ongeveer vierhonderd artsen en spe cialisten, die zijn afgestudeerd of binnenkort hun stu die afronden, hebben gereageerd op een oproep van de Emigratiedienst in Den Haag. De dienst wil weten hoe veel artsen bereid zijn te emigreren naar Amerika waar in zeker duizend ziekenhuizen behoefte blijkt te bestaan aan medici. Het is bij de Emigratiedienst niet precies bekend hoeveel artsen er in de VS nodig zijn. Niettemin worden de plaatsingsmogelijk heden zo hoog ingeschat, dat in Medisch Contact, het weekblad voor de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG), op mogelijk werk in Amerika wordt gewezen. De reactie daarop was zo groot, dat eind dezer maand of begin maart een voorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden in Utrecht. De Emigratiedienst wijst erop, dat de grote behoefte aan artsen in veel Amerikaanse ziekenhuizen nog niet betekent, dat de im migratie-voorwaarden worden versoepeld. Op de eerste plaats dienen de kandidaten er rekening mee te houden dat zij 'op nieuw examen moeten afleggen. Ervaring leert dat veel jonge huisartsen daar niet doorheen komen. Daarnaast moet worden voldaan aan allerlei voorwaarden die aan emigranten worden gesteld. De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) en de Nederlandse Vereniging van Ziekenfondsen (NVZ) staan positief tegenover het uitzicht, dat door de Emigratiedienst wordt geboden. Het probleem van jonge artsen en specialisten, die niet aan de slag kunnen komen, is heel groot. Op de vacaturebank in Utrecht, waarin werkloze artsen geregistreerd staan, wordt het aanbod steeds groter. Vijfhonderd medici hebben zich daar gemeld, ter wijl naar schatting nog eens vijfhonderd werkloze artsen rond lopen, die zich niet centraal hebben laten registreren. „Wie niet aan het werk komt verliest op den duur veel van zijn kennis en vaardigheid", aldus de heer J. de Klein, ziekenfonds- directeur, „en om die reden is het zeer toe te juichen, dat de werkloze artsen van alles doen om ergens een aanstelling te krijgen". In Nederland is voor veel jonge artsen de eerste tijd geen plaats, terwijl de opleidingen overvol zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderwijscentrales zijn gisteren ak koord gegaan met de door minister Deetman (Onder wijs) voorgestelde taakvermindering voor oudere leer krachten. Alleen de ACOP bleef zich verzetten tegen het uitbetalen van maar 80 en niet 100% salaris tijdens de extra vrije tijd. Per 1 maart kunnen alle leerkrachten die de 56 zijn gepasseerd een extra vrije dag per week (bij volledige betrekking) krijgen, te gen 80% van het salaris. De katholieke en protestants-christelijke centrales zijn uiteinde lijk akkoord gegaan met de drie extra roostervrije dagen voor de ambtenaren in het onderwijs. Zij blijven echter bij hun bezwaar dat niet het volle salaris wordt doorbetaald. De andere centrales AC en CMHA gingen al eerder akkoord met de regeling. Voor de uitvoering van de maatregel is dit jaar ruim 85 miljoen beschikbaar, wat een ruimte schept voor bijna 1200 banen. Deet man verwacht dat 80% van de leerkrachten die voor de regeling in aanmerking komt, er ook gebruik van zal maken. Hij wil de vrijgekomen banen zoveel mogelijk invullen door deeltijdbanen voor jonge leerkrachten. UTRECHT Een 28-jarige hoogzwangere vrouw uit Den Bosch is vannacht door onbekende oorzaak met haar auto van de rijksweg UtrechtDen Bosch geraakt en om het leven gekomen. Een vrachtwagenchauffeur ontdekte het ongeluk toen hij om tien voor twee van nacht tussen Oudenrijn en de afslag Nieuwegein-Noord iets in de sloot aan de kant van de weg zag liggen. Hij keerde bij Nieuwegein om te gaan kijken en ontdekte de auto van de vrouw op zijn kop in het water. Door een ketting aan de auto vast te maken slaagde de man er, samen met een passerende automobilist, in met behulp van de vrachtwagen de personenauto op het droge te trekken. De vrouw was toen al overleden, waarschijnlijk door verdrinking. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ERIEMELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net neemt binnen twee weken een besluit over de vraag of de aangekondig de bezuinigingen in het gevangeniswezen enigs zins zouden kunnen wor den verminderd. Ter tafel ligt een voorstel van minister Korthals Altes en staatssecretaris Korte-Van He mel (Justitie) om tot 1986 niet 70 miljoen maar 40 miljoen gulden op het gevangeniswe zen te bezuinigen. Dit bleek gisteravond uit mededelingen van Korthals Altes tijdens het debat over de justitiebegroting. Het staat overigens al vast dat voor '83 „slechts" 14 miljoen zal worden bezuinigd. Dit be tekent volgens de minister dat 100 vacatures voor gevangen bewaarders dit jaar niet wor den vervuld. Hij voegde daar echter aan toe dat momenteel nog 250 bewaarders in oplei ding zijn. Deze zullen in de ko mende jaren nog aan het per soneelsbestand worden toege voegd. Over de mogelijkheden om tussen 1984 en 1986 nog verde re bezuinigingen in het gevan geniswezen te door te voeren wilde de minister noch de staatssecretaris zich concreet uitlaten. De minister zei alleen dat in de toekomst de gevan genissen alleen nog moeten dienen voor zware criminelen. Hij weigerde ook in te gaan op een verzoek van de PvdA om een nota met concrete bezuini gingsvoorstellen voor de ko mende jaren aan de Kamer te presenteren. De bewindsman zei zich te zullen inspannen om de werk druk voor de rechterlijke macht aanzienlijk te vermin deren. In dat kader wordt mo menteel door de procureurs generaal in Nederland ge werkt aan soepeler richtlijnen voor het vervolgen van men sen die onder invloed van al cohol hebben gereden. Op dit moment vormt de vervolging en berechting van deze wets overtreders een zware belas ting voor het justitie-apparaat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9