Stagnerende omzet Siemens Nederland De Schelde te redden door marineschepen eerder te bouwen Duits kabinet wil Rijn -Main -Dona u - kanaal voltooien BELGIE STOPT STEUN AAN LUIKSE STAALGIGANT Protest China tegen overeenkomst Martinair en Taiwan 7 Beurs van Amsterdam CONOMIE CcidaeQotvuml DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 GERE NETTOWINST UWE EGBERTS ECHT Douwe Egberts (koffie, ie, tabak, dranken) heeft in het eer- i halfjaar van het op 1 juli 1982 be nnen boekjaar een nettowinst be laid van 60,2 min. Dat is 8,3 min r dan de winst in dezelfde perio- van het vorige jaar. Deze daling is ?t name het gevolg van een druk op marges door een tijdelijke bevrie- ïg van de prijzen in Frankrijk en een herper prijsbeleid voor koffie in de dere markten, die slechts ten dele r een verdere beheersing van de osten kon worden opgevangen, aldus raad van bestuur. De onderneming rwacht dat de druk op de marges nog toenemen als gevolg van een verde- ie daling van het besteedbare inkomen. KLM wil arbitrage in geschil Airbus SCHIPHOL De KLM-directie heeft het bestuur van de Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers (VNV) gisteren voorge steld de kwestie van de arbeidsvoorwaar den voor de toekomstige vliegers van de Airbus A 310 te onderwerpen aan arbitrage met voor beide partijen bindend advies. Sinds april 1982 zijn de KLM en de Neder landse Verkeersvliegers in onderhandeling over de arbeidsvoorwaarden voor de toe komstige A-310-vliegers. De KLM heeft tien vliegtuigen van het type Airbus A 310 besteld. De eerste vier daarvan worden in de loop van dit jaar afgeleverd. De eerste in april aanstaande. De arbitrage heeft tot ge volg dat de eerste drie toestellen in de zo mer van 1983 niet kunnen vliegen. Esso stelt bouw kolenvergasser uit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Esso heeft besloten de bouw van een experimentele kolenvergasser in Euro poort ter waarde van 535 miljoen gulden voor lopig uit te stellen. De bouw van de vergasser had dit jaar moeten starten. De investering is door Esso in het kader van een in 1980 gemaak te afspraak met het eerste kabinet Van Agt over behoud van gaswinsten in ruil voor inves teringen, het „herenakkoord", toegezegd. Vol gens die afspraak zou Esso in de periode 1980 - 1984 6,9 miljard gulden in ons land investeren. Een woordvoerder van Esso heeft meegedeeld dat er met het besluit nu geen sprake is van de finitief afstel van het project. Het zou een ge volg zijn van nader onderzoek dat Exxon in Amerika naar het project doet. )EN HAAG De omzet het elektrotechnische oncern Siemens Neder land is het afgelopen >oekjaar in vergelijking net het vorig jaar met on- .eveer drie miljoen gul len gedaald tot 518,6 mil- aen. De bruto winst wam in die periode uit p bijna 80 miljoen, ruim ier miljoen meer dan het aar ervoor. Het aantal verknemers daalde met achtig man tot 2021. Dit ilijkt uit het vanmorgen n Den Haag gepubliceer- le jaarverslag '81/'82. )ok Siemens kreeg het afgelo pen jaar te maken met achter- ilijvende investeringen bij verheid en bedrijfsleven, als- nede opschorting van in het 'ooruitzicht gestelde opdrach- ?n. Een gevolg hiervan is dat Ie omvang van de orderporte- euille bij het einde van het boekjaar (30 september '82) te rugliep: 291 miljoen tegen 307 miljoen op hetzelfde tijdstip een jaar eerder. Hierbij is geen rekening gehouden met een opdracht van het Provinciaal Eelctriciteitsbedrijf van Noord Holland voor een bedrag van ongeveer 150 miljoen. Door tegenvallende resultaten zijn er bij Siemens het afgelo pen jaar in enkele sectoren ba nen vervallen, terwijl nog ver dere afslanking nodig is. Het bedrijf verwacht dat het ko mende jaar aan gedwongen ontslagen valt te ontkomen door een eind vorig jaar aan gekondigde regeling voor ver vroegde uittreding van hon derd werknemers van 57'/2 jaar en ouder, waarbij het huidige netto inkomen tot het pensi oen wordt gegarandeerd. Uit het jaarverslag blijkt dat er een abrupt einde kwam aan de explosieve groei die de markt voor kabeltelevisie sedert 1974 heeft gekenmerkt. Voor toe passingen van nieuwe technie ken, zoals satellietontvang sten en tweerichting netten met onder andere kiestelevisie en alarmnetten ,is het wachten op beslissingen in de politiek, aldus het jaarverslag. Verder werd Siemens in ver schillende sectoren vooral ge troffen door de stagnatie in de bouw. Het Duitse moederconcern als geheel blijkt zich minder aan te trekken van de economi sche teruggang. Uit de ook vandaag bekend geworden cij fers blijkt dat in het afgelopen boekjaar de winst bij een van DM 34,6 miljard tot DM 40,1 miljard gestegen omzet toenam van DM 509 min tot DM 738 min. Tevens werd bekend dat zich in het eerste kwartaal bij Siemens een explosie voor deed in de orderontvangst. Er werd voor DM 13,5 miljard aan opdrachten verkregen, 25 pet meer dan de DM 10,9 mil jard van het eerste kwartaal van het voorgaande boekjaar, aldus het jaarverslag. De groei vond alleen in Duitsland plaats, waar 75 pet meer op drachten werden geboekt. Bui ten de Bondsrepubliek daalde de orderontvangst met 7 pet tot DM 6,2 miljard. Ondanks de gunstige ontwik keling in het eerste kwartaal houdt men het er daarom op. dat de orderontvangst in het lopende boekjaar ongeveer ge lijk zal blijven aan of iets ho ger zal zijn dan die in 1981-1982. Het afgelopen boek jaar verminderde het aantal mensen bij het concern met 14.000 tot 324.000. IONN Het Westduitse kabinet heeft zich gisteren uitgespro- en vóór voorzetting van de aanleg van het Rijn-Main-Donau- anaal, zo heeft regeringswoordvoerder Dieter Stolze verklaard, laarmee is een besluit van de vorige regering ongedaan ge haakt. Ie vorige regering van SPD en FDP besloot eind januari van iet afgelopen jaar met de regering van de deelstaat Beieren te aan onderhandelen over een „gekwalificeerde beëindiging" an de aanleg van het kanaal. Op het project is in de Bondsre- ubliek veel kritiek omdat de reusachtige kosten niet zouden pwegen tegen de economische betekenis van een verbinding issen de Rijn en de Donau en de aanleg bovendien veel schade ïrokkent aan het milieu. an het kanaal, dat een lengte krijgt van 170 km, moet nog echts 35 km worden aangelegd. Er ontstaat dan een waterweg an 3400 km die de Noordzee verbindt met de Zwarte Zee, van ederland, via West-Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, ongarije, Joegoslavië, Bulgarije naar Roemenie. Voor de vol- toiing van het kanaal bedragen de kosten voor de Westduitse aat ongeveer 1,7 miljard mark. BRUSSEL De Belgische mi nister van Economische Za ken, Eyskens, weigert nog lan ger steun te verlenen aan de Luikse staalgigant Cockerill- -Sambre. Hij verstrekte het bedrijf gisteren nog een be drag van 55 miljoen gulden om de lopende schulden over de maand januari te vereffenen, maar hij. liet daarbij weten dat het in zware financiële zorgen verkerende bedrijf niet hoeft te rekenen op steun voor de maand februari. Eyskens wil eerst dat er vol gens afspraak een sociaal ak koord wordt afgesloten, dat onder meer inhoudt dat admi nistratief personeel van het staalbedrijf tien procent van het salaris moet inleveren en de arbeiders vijf procent. Het sociaal akkoord had op 1 fe bruari rond moeten zijn. De Waalse vakbonden weige ren over een sociaal akkoord te praten. Zij eisen van de re gering dat er eerst financiële middelen vrijkomen om het bedrijf gezond te maken en zij willen niet ingaan op de eis van de regering en van de Europese Commissie dat de produktie verminderd wordt van 6,1 miljoen per jaar tot 5 miljoen ton. Zij zijn bovendien woedend op de Belgische pre mier Martens, die in een onbe waakt ogenblik zei dat het be drijf pas gezond zou kunnen worden als 10.000 van de in to taal 22.000 werknemers van het staalbedrijf ontslagen zou den worden. Veroordeeld Bondskanselier Helmut Kohl heeft de subsidies die de lan den van de EG hun staalindu strie geven veroordeeld. Hij is bereid „persoonlijk de leiding te nemen en al zijn gezag in te zetten om te voorkomen dat de subsidies in andere landen de Westduitse staalindustrie in haar voortbestaan bedreigen". Kohl heeft dit verklaard in een vraaggesprek met het Westduitse dagblad Neue Ruhr Zeitung. Hij noemt het onaan vaardbaar dat andere regerin gen doorgaan met het subsi diëren van staalbedrijven die ouder en minder doelmatig zijn dan de Westduitse. De vorige week is er een rap port verschenen over de her structurering van de Westduit se staalindustrie. Volgens de drie „staalmoderatoren" moe ten de staalbedrijven in de Bondsrepubliek worden on dergebracht in twee groepen, „Rijn" en „Ruhr". De regering heeft zich bereid verklaard daarin drie miljard mark te steken op voorwaarde dat de betrokken deelstaten ook een dergelijk bedrag beschikbaar stellen. (Vervolg van de voorpagina) In het kabinetsberaad heeft Van Aardenne een aantal mo gelijkheden voor de sanering van RSV op tafel gelegd. De saneringsplannen variëren al naar gelang het RSV-verband gehandhaafd wordt dan wel wordt ontbonden, en naar het aantal RSV-bedrijven dat in beide gevallen moet blijven bestaan. Het verkopen danwel sluiten van niet meer rendabe le RSV-bedrijven zal, gezien de structuur van RSV nu, be tekenen dat enkele goede RSV-bedrijven in problemen komen. Om deze in staat te stellen te overleven zou de overheid met een financiële injectie over de brug moeten komen. Indien RSV in de huidige structuur overeind zou blijven zou dit minstens 300 miljoen gulden kosten. Er bestaat dan echter totaal geen zekerheid dat RSV niet binnen de kort ste keren weer bij de overheid voor geld aanklopt. De over heid heeft al 1,7 miljard gul den in het bedrijf gestoken. Het totaal opsplitsen van RSV, waarbij 45 procent van alle RSV-bedrijven overeind zou den blijven, waarbij echter voor ruim twintig procent geen zekerheid bestaat, zou 800 miljoen gulden kosten. Tussen deze beide uitersten zijn talrijke andere mogelijk heden. Alle varianten zijn nog in discussie. Op nog geen en kel punt is een besluit geno men, aldus goedingelichte kringen. Het voortbestaan van de mari newerven De Schelde en RDM van RSV speelt bestaan zou alleen gegaran deerd kunnen worden, indien het kabinet zou besluiten or ders voor de bouw van mari neschepen die nu gepland zijn voor het eind van de tachtiger jaren, naar voren te schuiven. Dit zou echter nu extra uitga ven vragen, te dekken via weer nieuwe bezuinigingen. Dit jaar zou het naar voren schuiven van de orders nog een gering bedrag (twintig miljoen gulden) vergen. Dit bedrag loopt echter snel op naar 200 tot 300 miljoen gul den per jaar. Daarmee zou een saneringsplan de overheid tus sen 500 miljoen en een miljard gulden kosten. Verder speelt nog een RSV- project in Amerika een be langrijke rol. RSV heeft daar honderden miljoenen guldens geïnvesteerd in kolengravers. Of men daar echter ooit iets van terugziet is de vraag. On derhandelingen over de ver koop van de eigen belangen in Amerika lopen slecht, gezien de situatie van RSV. »EN HAAG De zaak- elastigde van de volksre- ubliek China in Den laag heeft bij het Neder- ïndse ministerie van bui- inlandse zaken protest ingetekend tegen een ind januari afgesloten Irereenkomst tussen Mar tinair en de luchtvaart maatschappij Taiwan Chi na Airlines, waarvoor de Nederlandse regering 21 januari toestemming gaf. De overeenkomst maakt het mogelijk dat vanaf -1 april vliegtuigen van de Taiwanese nationale luchtvaartmaat schappij twee maal per week op Schiphol landen, en omge keerd Nederlandse vliegtuigen twee maal per week Taipeh kunnen aandoen. buitenlandse zaken dat het openen van een geregelde luchtvaartverbinding geen en kele vorm van erkenning van Taiwan inhield. m Tegelijkertijd werd echter duidelijk dat de overeenkomst welsiswaar door Martinair is getekend, maar dat KLM-vliegtuigen een bedrijf waarvan de Staat der Nederlanden de meerderheid aan aandelen bezit in Tai peh kunnen, en vrijwel zeker zullen landen, zonder dat zij zijn overgespoten in de kleu ren van Martinair. De overeenkomst met de Tai wanese maatschappij is vol gens het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken geen overeenkomst tussen lan tussen maatschappij den r Door de overeenkomst wordt Amsterdam de enige stad in Europa die de Taiwa- nes Luchtvaartmaatschappij aandoet, terwijl KLM en Mar tinair de enige Europese lucht vaartmaatschappijen worden die op Taipeh vliegen. MARKTEN 1ASMARKT WOERDEN KW>. VELUWSE et de volgende schepen kan epost worden verzonden. De ttum, waarop de correspon- intie uiterlijk ter post moet jn bezorgd, staat achter de tam van het schip vermeld. anada wekelijkse afvaart idia ms Neptune Dolphin 9 bruari raëlms Nahost Klipper 7 fe- *uari -(pan ms Kasuga Maru 11 fe- juari enya, Oeganda ms Capetan emelos 8 februari er. Staten van Amerika ms tlantic Song 7 februari krant ontvangen? Bel i 18.00 en 20.00 uur. za- ,ags tussen 14.00 en 15.00 lir, telefoonnr. 071-122248 en krant wordt nog dezelfde hd nabezorgd. IN ROTTERDAMSE HAVEN Tarievenoorlog container-sector ROTTERDAM In de Rotterdamse haven woedt sinds enkele maanden een tarieven-oorlog tussen be drijven die zich bezighou den met de overslag van containers. Deze prijsslag brengt de rendementspo sitie van uitsluitend op containeroverslag gerichte bedrijven in gevaar. Als oorzaken van de tarieven- -oorlog worden de overcapaci teit in de markt, de felle con currentie van de Antwerpse haven, problemen bij stuk- goedbedrijven en de slechtere gang van zaken bij de rederij en genoemd. Directeur A. Haks van Unit- centre (een van de twee vol- containerbedrijven in Rotter dam) bevestigt dat zijn bedrijf voor 1983 door onderbiedingen van stukgoedbedrijven voor behoud van lading aanzienlijk lagere contracten heeft moeten afsluiten dan in 1982. Volgens A. van Ispelen, FNV-kaderlid bij Unitcentre, richten mo menteel steeds meer stukgoed bedrijven zich op de contai- nermarkt. Directeur Molenaar van het havenbedrijf heeft toegezegd op korte termijn te zullen on derzoeken in hoeverre stuk goedbedrijven volcontainer- schepen afhandelen. Indien nodig zullen dan gesprekken met de bedrijven gevoerd wor den. Het is overigens vrijwel voor het eerst sinds de opkomst van de container dat op grote schaal in Rotterdam prijsbe- het eerst een prijsslag in de derf plaatsvindt. In de klassie ke stukgoedsektor is het van oudsher een bekend verschijn sel. Sommige ingewijdèn ver klaren er de teruggang van de stukgoedsektor uit, omdat be drijven elkaar zo sterk becon curreerden dat zij slechts mar ginale winsten konden maken. AMSTERDAM Het Damrak begon de gisteren met over vrijwel de gehele linie duide lijk lagere koersen. Dit ge beurde in navolging van Wall Street, waar de Dow Jonex-in- dex bijna 14 punten lager uit kwam. Na dit slechte begin vond er in de loop van de morgen wel enig herstel plaats. In eerste instantie was dit echter niet voldoende om de geleden verliezen geheel in te lopen. Berichten dat het kabinet be sloten zou hebben het verlies lijdende RSV-concern te ont mantelen lieten de beurs niet onberoerd. Beurshandelaren hadden dit naar eigen zeggen al lang zien aankomen. In het fonds mocht in de eerste perio de niet worden gehandeld. Er werd een advieskoers van 8 opgegeven, wat een verminde ring met eenderde van de koers van 12 van de vorige dag betekende. In de tweede periode kwam het alsnog tot handel waarbij de aandelen voor 6 van de hand gingen. Met de staatsfondsen blijft het sukkelen. De omzetten zijn klein en de koersen blijven dalen. Ditmaal beliepen de verliezen rond de 0,3 punt. Volgens beurskringen is er nog steeds te weinig animo aan de koopkant om het be trekkelijk geringe aanbod op te vangen. Koers RSV gehalveerd Bij de internationals moest Akzo 0,60 prijsgeven op 39,60, Philips won ƒ0,30 op ƒ32,80 en Unilever verloor 2,40 op 196. Hoogovens bleef gelijk op ƒ16,40, terwijl Koninklijke Olie een verlies van ƒ0,10 kon boekte op 92,20. KLM verloor 6,20 op ƒ151. Ahold zakte na het forse ver lies van dinsdag nog verder weg en kwam uit 132. Ook Heineken moest inleveren en wel 1,80 op 107,50, terwijl Oce-van der Grinten 1,50 verloor op 187. De hypo theekbanken waren prijshou dend en de banken iets lager. De scheepvaartwaarden moes ten een weinig terrrein prijs geven, evenals de uitgevers. De bouwers handhaafden zich of gingen iets vooruit. Een aantal fondsen behaalde winst. Daaronder was Reesink met een vooruitgang van 10 op een biedkoers van ƒ250. Ballast-Nedam won 1,60 op ƒ87.50. Audet ƒ2,50 op ƒ91,50. Op de optiebeurs waren de meeste call opties gistermor gen lager. Alleen call valuta- -opties konden in waarde stij gen. De lagere call premies waren het gevolg van lagere aandelenkoersen. De ochten- domzet bedroeg 2737 ten. De internationals goud- en valuta-opties w het actiefst. hoofdfondsen overige aandelen Nijverdal 62,50 Orensteui 162,00 Otra 58,30 Palom bang 56,00 Rommenhofl. 380,01 Claimindo Dell My Goodsmit Hagemeijer Schlumberger 610.00 tlavenb^Bank 71^20 76.00 Smit Internat. SO.SO Telegraaf 125.30 Textiel Tw. 79.20 Tilb. Hyp.bfc 37,00 Twynstra en G. Wegener c certo Alg. Fondsenb. Binn'BelfFrvG Goldmines TokJoPH<S) UnWnvest obligaties beurs van New York Uniroyal Unllod°T Westlnghouse Brands Tech no log buitenlands geld Port escudo (100) 2.35

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7