Blauwe Kaart morrend aanvaard Prestigekwestie leidt tot machtstrijd binnen PvdA CcidócSouocuit MEDICIJNEN VOLOP GEHAMSTERD Leiden wil snel open universiteit Huwelijksgrap Milieu informatie op etiketten wenselijk -LEIDEN DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 Celstraffen voor meinedigen LEIDEN/DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft twee aannemers, die in de zoge naamde Lemij-affaire valse verklaringen hadden afgelegd, vrijheidsstraffen opgelegd. Een 34-jarige aannemer uit Vlissingen werd veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en een 36-jarige aanne mer uit Rozenburg tot een maand. Dit in verband met de slechte gezondheidstoestand van de man. Op grond van de valse verklaringen, die de twee voor de Haagse recht bank hadden afgelegd, werden de hoofdverdachten in de fraude-affaire, waarmee zo'n 18 miljoen gulden gemoeid was, vrijgesproken. Wijkouderenraad geïnstalleerd LEIDEN „Een mijlpaal is bereikt." Dit zei wethouder P.H. Schoute (welzijn) gisteren bij de installatie van de wijkouderenraad Binnen stad/Zeehelden wijk. De installatie had plaats in de nieuwe ruimte van het Dienstencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk aan de Hooglandse Kerkgracht 32. Deze behuizing werd gisteren in gebruik genomen. De Wijkouderenraad (WOR) bestaat uit oude ren uit genoemde wijken. De tien leden van deze raad komen op voor de belangen van ou deren in hun wijk. In Leiden zijn al verschil lende van deze raden. Dat het in de Binnen stad/Zeehelden wijk een hele tijd heeft geduurd voordat er een wijkouderenraad werd opge richt, heeft te maken met de grootte van de wijk. Het kostte tijd om de grote spreiding van Wethouder Schoute temidden van de tien leden van de wij activiteiten voor bejaarden te coördineren. kouderenraad. Lammenschansweg 27 geen kantoor LEIDEN Het pand Lammenschansweg 27 moet weer verbouwd worden tot een woning. Dat volgt uit een beslissing van het provinciaal bestuur van Zuid Holland. De eigenaar van het pand had zonder toestemming van de gemeente op de benedenverdieping van het pand een kantoor ingericht en hij verhuurde de overige kamers. Het alsnog door de eigenaar van het pand ingediende verzoek om de etage aan de woningvoorraad te mogen onttrekken, werd door de gemeente afgewezen. De eigenaar van het pand ging bij de provincie in beroep. De provincie is het met de gemeente eens, dat het pand het meest geschikt is voor bewoning door een gezin en dat pand in goede staat verkeert. Gezien de woningnood in Leiden acht de pro vincie het niet terecht, dat de etage als kantoor wordt gebruikt. LEIDEN/STREEK De er eerste twee dagen „Blau- es we Kaart" zitten erop. Voor de apothekers waren het rustige dagen. „Er is vóór 1 februari fors ge- hamsterd en daarom is het moeilijk nu een goed ct: beeld te geven, maar ik n heb de indruk dat de ,n meeste mensen de eigen •n bijdrage van twee gulden vijftig voor elk medicijn aanvaarden. Al gaat dat soms wel morrend", wordt bij apotheek Cen- it: traal aan de Leidse Bree- straat gezegd. Apothekers in Leiden en de moet dat bonnetje weer ingele verd worden. Er wordt dan alsnog een stempel op de Blau we Kaart gezet. Bij apotheek Alkemade in Oude Wetering ziet men geen problemen: „Men is bereid te betalen. Maar op het platte land reageert men meestal wat anders dan in de stad op dit soort zaken". Ook bij deze apo theek heeft men het niet druk. Ziekte-industrie Op zijn minst drie miljoen gul den is uitgegeven om de nood zakelijke geachte besparingen in de ziekte-industrie voor el kaar krijgen. Dat bedrag is door de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen be- Leidse regio lijken het aardig steed aan het kopen van halve eens te zijn over de het reilen en zeilen rond de „knaken- kaart". De administratieve rompslomp wordt vergroot, pagina's in dagbladen om de verwarring rond de Knaken- kaart in te dammen. Want verwarring rond de Knaken- het kost tijd en geld en soms kaart of Blauwe Kaart bestond krijgt de apotheker ook nog er volop. Met name het aantal ten onrechte de schuld van het invoeren van de eigen bij- drage. „Voor mij hadden ze het achterwege mogen laten", zegt een medewerkster van apotheek Centraal. „Ze had- den de premie moeten verho- gen dat is eerlijker". „Men is over het algemeen goed op de hoogte van de ei gen bijdrage. Het wordt geac- III cepteerd al gaat het niet altijd van harte", wordt bij de Kat- ijkse apotheek gezegd. kaarten dat men in huis heeft gekregen, leidde tot discussies en tot telefoontjes naar de zie kenfondsen. De knakenkaart is een gevolg van het besluit van het kabi net om leden van ziekenfond sen een eigen bijdrage van twee gulden vijftig te laten be talen voor elk medicijn, dat via een recept bij een apo theek wordt gehaald. Die be paling is sinds 1 februari van kracht. Over het algemeen Leiden blijkt nogal eens ge- werd gedacht dat het aantal klaagd te worden. „Soms zeg- kaarten dat men in huis krijgt, gen mensen, dat ze met alleen AOW de eigen bijdrage moei- niet meer is dan één Knaken- kaart per gezin. Vaak is dit lijk kunnen opbrengen". Een echter niet het geval. Als er in j aantal klanten van de apothe Ikers vergeet de Blauwe Kaart. I Daar hebben de apothekers een oplossing voor bedacht. Er wordt in dat geval een bonne tje uitgereikt, waar een stem pel op wordt gezet. Bij een vol een gezin meer mensen wer ken, zijn er als het goed is ook meer kaarten gekomen. Zo heeft een 'gezin waar drie mensen werken en alle drie „zitten" in het ziekenfonds, drie kaarten gekregen. Maar gend bezoek aan de apotheek ook in een gezin waar nie mand werkt, kan het gebeu ren, dat er meer kaarten in de bus zijn gevallen. In een gezin waar alleen de man werkt, geldt de man als hoofdverzekerde. Vrouw en kinderen staan bij hem op de ziekenfondskaart en daarom is er maar één Blauwe Kaart op de mat gevallen. In het geval dat een lid van het gezin werkt en een ander een WAO- uitkering krijgt, komen er twee kaarten. Dit omdat dege ne met de uitkering voor de wet ook hoofdverzekerde is en geen mede-verzekerde. Een ander geval. De ouders wonen in Den Haag en de dochter woont en studeert in Gronin gen, maar staat bij pa op de ziekenfondskaart. Vader en dochter hebben beiden een Blauwe Kaart gekregen maar mogen hem gebruiken alsof het er één is. Op een Knakenkaart staan vijftig vakjes. Elke keer dat een rijksdaalder bij de apo theek wordt betaald, wordt op de kaart een stempel gezet. Wie vijftig stempels heeft en dus 125 gulden heeft be taald krijgt van het zieken fonds een vrijwaringsbewijs. Dat bewijs wordt verstrekt bij inlevering van de Knaken kaart. De rest van het jaar hoeft dan geen eigen bijdrage meer betaald te worden. Vol gend jaar krijgt men weer een nieuwe blauwe kaart en moet men opnieuw gaan betalen. In een gezin met drie kaarten be taalt men dus maximaal 375 gulden aan eigen bijdragen. In het geval van de vader met de studerende dochter in Gronin gen dient erop gelet te wor den, wanneer het aantal van vijftig stempels samen is ge haald. Beide kaarten moeten naar het ziekenfonds worden opgestuurd en vader én doch ter krijgen een vrijwaringsbe wijs. Ook bejaarden die van een bijstandsuitkering leven in een verzorgingstehuis moeten de riks per medicijn betalen van het beperkte zakgeld dat ze krijgen. Volgens een woord voerder van de Leidse Sociale Dienst is het zeker niet zo dat de Dienst de knaak later weer vergoedt: „In geen enkel geval leggen wij de rijksdaalder op tafel". Pech Voor geneesmiddelen die niet in het ziekenfondspakket zijn opgenomen, hoeft geen eigen bijdrage betaald te worden. Dergelijke geneesmiddelen moeten volledig betaald wor den. Ook voor verbandmidde len hoeft geen rijksdaaldër vergoed te worden, maar bij opname in een verpleeginrich ting of een ziekenhuis vervalt de eigen bijdrage. Wie zijn kaart kwijt raakt. dus opnieuw moeten betalen tot het maximum aantal van vijftig per jaar. Behalve de drie miljoen gul den voor de reclamecampagne worden de ziekenfondsen voor nog meer kosten gesteld. Zo leidt het instellen van het vrij waringsbewijs tot meer admi nistratief werk. Hoeveel de heeft pech gehad. Wanneer de operatie kost? „Ik heb geen hond met de kaart aan de haal gaat en de kaart in het niets verdwijnt, is er maar één op lossing: een nieuwe halen bij idee", zegt een woordvoeder van het Ziekenfonds Leiden en Omstreken. „Dat moet blij ken". Over het invoeren van het ziekenfonds. Degene die de eigen bijdrage wil hij niets dit overkomt, zal opnieuw kwijt. „Daar hebben we geen moeten beginnen met het ver zamelen van stempels en mening over. We voeren een ministriële beschikking uit" Ingrld en Melanie, twee medewerksters van de Leidse apotheek Centraal: „De apo theker krijgt soms de schuld van het invoeren van de eigen bijdrage, maar wij kunnen er niets aan doen". LEIDEN De gemeente en de universiteit zijn „verbaasd" over het feit, dat er voorlopig geen open universteit in Leiden komt. In een brief aan de minister van onderwijs wordt gevraagd ervoor te zorgen dat die open uni versiteit er wél komt. De Stichtingsraad van de Open Universiteit heeft no- r. vember vorig jaar een advies aan de minister van onder wijs uitgebracht over de mo gelijke vestigingsplaatsen van een open universiteit in Nederland. De raad stelde 18 vestigingen voor en in dat rijtje komt Leiden niet voor. Leiden zou mogelijk later pas aan de beurt komen. De open universiteit moet twee de kans onderwijs op univer sitair niveau mogelijk ma ken. Volgens de brief aan de mi nister volgt uit de criteria die de Stichtingsraad heeft ge hanteerd bij het bepalen van de plaatsen waar een vesti ging zou moeten komen, dat Leiden als nummer negen op de lijst geplaatst moet wor den. Op die plaats staat nu Den Haag. Gemeente en uni versiteit zijn van mening dat Leiden beter met het open baar vervoer vanuit de Bol lenstreek, de Rijnstreek, de Haarlemmermeerpolder en de Gouwstreek bereikbaar is dan Den Haag. Ook vanuit de Haagse agglomeratie zou men sneller in Leiden zijn dan in Den Haag. Door de aanwezigheid van de Rijksu niversiteit in Leiden zou de stad uitermate geschikt zijn om er ook een open universi teit te creëren. Gezegd wordt dat er bij de Leidse universi teit voldoende parkeerruimte aanwezig is. „Wij zijn ervan overtuigd dat de keuze van Leiden zal leiden tot een meer doelmatige besteding van overheidsgelden", be- Van alles is er bedacht bij wijze van huwelijksgrap. Po ten van bedden doorzagen, de bruidegom tijdens de vrijgezellenavond dronken voeren en op het vliegtuig naar het buitenland zetten, vuurwerk afsteken, blikjes achter de auto, enzovoorts. Het één is wat orgineler dan het andere, maar voor vrienden van drogist Har en In- grid Walenkamp was het nog steeds niet gek genoeg. Ze bedachten wat nieuws. Terwijl het tweetal elkaar gis teren het ja-woord gaf, spoten vrienden de gang van de woning van de jonge echtelieden aan de Apothekersdijk vol met zeker een miljoen kleine balletjes piepschuim. Spul dat over het algemeen wordt gebruikt voor het iso leren van woningen door het tussen de spouwmuren te spuiten. Toen het echtpaar gisteren thuiskwam, was de verrassing groot. De honderdduizenden statisch geladen balletjes waaiden alle kanten op, toen de voordeur met moeite was opengeduwd. De huwelijksnacht werd al stofzuigend doorgebracht. Of de bewoners van de Apo thekersdijk en de eendjes in het water de grap ook kon den waarderen, valt te betwijfelen. In het water dreven vanmorgen grote vlokken van het spul en ook op de LEIDEN Op etiketten moet vermeld worden hoe schadelijk een produkt voor het milieu is. Dat vindt de werkgroep van het Centrum Milieukunde van de Leidse universiteit. houden met de effecten, wan- de goede richting zijn. De in- neer op etiketten wordt ver meld hoe schadelijke een pro dukt voor het milieu is. Volgens de werkgroep dient ervan uitgegaan te worden dat voering van milieu informatie zou moeten gebeuren door op lange termijn wettelijke maat regelen te treffen. Als voor beeld van milieu informatie op het etiket wordt een strippen- systeem genoemd. Er zou een adres bij moeten staan, waar lieuvriendelijker maken van hun produktieprocessen over- Vooral consumenten met een gaan, wanneer de consument meer informatie gehaald kan positieve houding ten opzichte j van het milieu zouden in hun koopgedrag meer rekening etiketten zou een eerste stap in dukt. daarom vraagt. Het aanbren- worden over de schadelijkheid gen van milieu informatie op van het desbetreffende pro- Poëzie-performance De Leidse muziekdichter Rik van Boeckel geeft van avond om negen uur in café Scarabee aan de Pieters- kerkchoorsteeg een poëzie-performance. Rik van Boec kel draagt zijn gedichten voor terwijl hij zichzelf bege leidt op allerlei slagwerkinstrumenten, zoals conga's, bongo's en xylofoon. Daarnaast maakt hij gebruik van op tapes opgenomen muziek, geproduceert door Rob Smit van het Leidse cassettelabel Kubus-Kassettes. Onlangs is op dit label ook een cassette met gedichten van Rik van Boeckel met begeleidende muziek ver schenen. De cassette „Deze hoofden praten" is tijdens de performance bij Scarabee te koop. Rik van Boeckel. Filmhuis In Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt morgen be gonnen met de Jack Nicholson cyclus. De eerste film die in deze reeks wordt vertoond, is de zeer bekende „One flew over the cuckoo's nest". Ook op zaterdag wordt deze film gedraaid. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om kwart over negen. Kattenpoort In de buurtwinkel aan de Haarlemmerstraat 73 houdt de gemeente maandag 7 februari een informatie-bijeen komst over de plannen met betrekking tot de Katten poort Het is de bedoeling dat tussen de Clarensteeg en de Van der Werfstraat een acht meter brede verbinding wordt aangelegd waarlangs acht woningen gebouwd zullen worden. De bijeenkomst begint om acht uur 'sa- vonds. Etorre Scola K&O heeft een film op het programma staan van de Ita liaanse regisseur Etorre Scola. Dinsdag 8 februari wordt de film 'Passion d'Amore' uit 1981 vertoond. De film verhaalt de liefdesrelatie tussen Fosca en een knappe jongeman, die op zijn beurt weer wordt bemind door een andere jonge vrouw. Geleidelijk weet de jongeman zijn afkeer van Fosca te overwinnen, hetgeen uiteindelijk tot dramatische gevol- Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap in Leiden houdt dins dag 8 februari een openbare lezing in Hotel Nieuw Mi nerva aan de Vrouwensteeg 11 in Leiden. De lezing heet: „De roep der Rozekruisers Broederschap". Aan vang acht uur. Jazz on Sunday Edwin Rutten treedt zondagmiddag op in het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Het concert wordt gegeven in het kader van jazz on Sunday. De voca list Rutten wordt begeleid door de bekende musici Lex Jasper (piano), Edwin Corzilius (bas). Hans Beths (drums) en Rudi Brink (sax). Het optreden begint om drie uur. Modelboten In de Christelijke LTS aan de Vijf Meilaan wordt mor gen een modelbotenshow gehouden. In de kantine zijn de boten morgenmiddag van twee tot zes en 's avonds van zeven tot negen uur te zien. LEIDEN Zelfs het LCC ge tuigde juichend van haar in stemming met het gemeente bestuur en even leek de ont wikkeling van de Sanders- parkeergarage van een leien dakje te gaan. Tot dinsdag avond het afdelingsbestuur van de PvdA een spaak in het wiel trachtte te steken. Het partijbestuur was het niet eens met b en w om de grond voor de parkeergarage 'voor niks' aan projectontwikkelaar Du Prie te geven. „Dat is strijdig met het collegeprogram en met het verkiezingsprogram ma van de PvdA", verklaarde het afdelingsbestuur. De frac tie werd opgeroepen nee te zeggen tegen het voorstel van de eigen wethouders. uit bleek te zijn gegroeid. grondpolitiek niet kan beteke nen, dat de grond voor niets Inzet van het geding is de wordt weggegeven. Waarmee grondpolitiek, een onderwerp maar duidelijk is dat het be- dat de socialisten altijd al pro- grip funktionele grondpolitiek blemen heeft opgeleverd. Het voor meerdere uitleg vatbaar eerste kabinet Den Uyl viel er is. bijvoorbeeld over en plaatse lijk moest er heel wat afverga- derd worden voordat de PvdA het erfpachts-beginsel door de raad wist te loodsen. Tot op heden was het aan derden voorbehouden het met de soci alisten oneens te zijn over de grondpolitiek. Ditmaal sloeg de tweespalt in eigen gelede ren toe. Fractie en bestuur zijn het fundamenteel oneens over het in het collegeprogram opge nomen begrip funktionele grondpolitiek. Dit staat voor het uitgeven van de grond be neden de geldende markt- __w__owaarde om de bouw van voor ken. De fractie weigerde ech- de overheid waardevolle pro ter haar standpunt te herzien, jecten mogelijk te maken. Een Wanneer maandagavond in de dergelijke politiek wordt al ja- gemeenteraad beslist moet ren gevoerd met betrekking worden over de uitgifte van de tot de sociale woningbouw, grond voor de parkeergarage op het Sanders-terrein, zal ook de PydA-fractie (op drie vrou- Belangen wehjke leden na) het college- voorstel ondersteunen Waar- Het Leidse college vindt de mee de komst van een par- bouw van de Sanders-parkeer- keergarage voor Leiden veilig garage to belangrijk, dat te be is gesteld. Wat rest is de one- reid is de grond voor een nigheid binnen de PvdA, een knaak weg te geven. De verschil van mening dat op PvdA-fractie was het daarmee een wankel moment tot een eens. Het PvdA-bestuur meen- Wanneer de fractie het be- stuur had gevolgd, zou er een wethoudercrisis zijn uitgebro- Het meningsverschil is te ver klaren wanneer de verschil lende verantwoordelijkheden van bestuur en fractie duide lijk worden gemaakt. De frac tie zit er om, deel uit makend van het bestuur van Leiden, de belangen van de stad te be hartigen. Het bestuur is door de leden gekozen om de belan gen van de PvdA te beharti gen c.q. de politieke uitgangs punten te bewaken. Het me ningsverschil wordt hiermee begrijpelijk en zelfs aanvaard baar, zij het dat blijkt dat soci alistische uitgangspunten blijkbaar niet altijd goed voor de stad behoeven te zijn. Mes Dat een simpel meningsver schil is uitgegroeid tot een heuse prestigeslag mag op het conto van zowel bestuur als fractie geschreven worden. Het bestuur had zich politiek verantwoordelijker opgesteld door te verklaren „het college voorstel niet verstandig doch wel in overeenstemming met het collegeprogram te achten". Wellicht was het bestuur hier- wethouder Dick Tesselaar het mes niet op tafel had gesme ten. Tesselaar gaf de aanzet tot de machtstrijd binnen de afde ling door het bestuur uit te da gen de zaak voor te leggen aan een buitengewone ledenverga dering. Een aanzet die in par lementaire kringen voor „het stellen van de vertrouwens kwestie" doorgaat, een ma noeuvre die op dit moment niet nodig was geweest. Tesse laar wenste het bestuur een draai om de oren te geven door de ledenvergadering het beleid van de fractie goed te laten keuren. Op die manier zou het 'voor eens en altijd' duidelijk zijn, dat niet het af delingsbestuur maar de be stuurders in de gemeenteraad de politieke dienst binnen de afdeling uitmaken. Tesselaar had blijkbaar genoeg zelfver trouwen om niet aan een voor de fractie positieve uitspraak van de ledenvergadering te twijfelen. Als het partijbestuur op dat moment nog terug had ge kund, deed ze het niet. Ze trapte met open ogen in de val door nogmaals het voorstel van b en w in strijd met het collegeprogram te verklaren. Het bestuur durfde het even wel niet zo hoog te spelen door vóór maandag een buitenge wone ledenvergadering bijeen te roepen. Dit zou mogelijker wijs „haar eigen kop hebben gekost" daar ze verplicht zou 7Ün af leden de fractie in het gelijk hadden gesteld. Had de afde ling het bestuur gelijk gege ven, waren de leden van de fractie en de wethouders geenszins' verplicht geweest hun standpunt te herzien of af te treden. Zij hebben als stads bestuurder immers hun eigen verantwoordelijkheid. Herzie ning van een definitief stand punt zou zelfs in strijd zijn ge weest met de eed, die raadsle den bij hun intrede moeten af leggen. Hierin beloven zij „zonder last en ruggespraak" te handelen. Het geschil zal nu worden uit gevochten op een gewone le denvergadering op 18 februari. Niet eens apart geagendeerd maar als gebruikelijk onder de noemer van 'aktuele gemeen tepolitiek'. Hoewel aan de ak- tualiteit getwijfeld kan wor den, omdat het besluit dan reeds is genomen.. Wanneer de PvdA-wethouders hun be- stuursverantwoordelijkheid se rieus nemen en niet onmiddel lijk met de portefeuilles zullen zwaaien, zal het allemaal wel los lopen. Het afdelingsbëstuur heeft te kennen gegeven niet op een wethouderscrisis te wil len aansturen. Wanneer de wethouders er geen onnodige prestigezaak van maken, zal de machtstrijd binnen de Leid se PvdA niet meer dan een storm in een troebel glas water blijken te zijn geweest. r.FRT VISSER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3