TAFEL uir Esquivel: Geweldloze acties goed voor mensenrechten in Argentinië £eidóc@ou/ia/nt 5 Bouterse: „Persoonlijk zie ik de bevrijdingsraad als een grap HP deÜPENE yffë Nuttig bezoek IV brieven vn i lezers tSKi DE TIJD ACHTERGROND Heidóc Qowuvnt donderdag 3 februari 1983 pagina ;Lï Priesters Rome opgeroepen tot bestudering jodendom Een bisschoppelijke commissie onder voorzitterschap van hulpbisschop mgr. Clemente Riva, heeft de priesters van het bisdom Rome opgeroepen „ook in de liturgie Uw joodse wortels te herontdekken en op hun waarde te schatten" De commissie moedigt alle initiatieven aan die tot een betere kennis van de joden en van de joodse traditie leiden en be veelt in dit verband de gemeenschappelijke lezing aan van het Oude Testament, „ook in het licht van de joodse tradi tie". Na er op te hebben gewezen, dat de kerk van Rome is gesticht door de van oorsprong joodse apostelen Petrus en Paulus. onderstreept het stuk. dat er in Rome een duizendja rige geschiedenis is van coëxistentie tussen joden en christe nen en dat daardoor een maatschappelijke en culturele ver weving heeft plaatsgevonden die ook haar weerslag had en heeft in een religieuze context. Rome, een van de oudste joodse gemeenten ter wereld, telt ongeveer vijftienduizend Achttien nieuwe kardinalen Paus Johannes Paulus II heeft gisteren achttien nieuwe kardi nalen gecreëerd, afkomstig uit alle werelddelen. Hij zei daar bij, dat hij de nieuwe kardina len zó had gekozen, dat het in ternationale karakter van de kerk tot uiting kwam: „Op deze wijze manifesteert de kerk van Rome haar katholieke, dat is algemene, openheid naar de wereld toe". De foto toont de nieuwe kardinalen, terwijl zij in processie door de Sint-Pieter schrijden op weg naar het al taar om daar samen met de paus een pontificale heilige mis te celebreren. Als de situatie rond de men senrechten in Argentinië enigszins is verbeterd, dan is dat uitsluitend het gevolg van geweldloze acties aan de basis en niet omdat de rege ring zelf het belang van meer democratie inziet. De rol die vroeger vakbonden en poli tieke partijen bij politieke ac ties speelden is tegenwoordig weggelegd voor met name de bewegingen voor de rechten van de mens. Dit zei Alfonso Perez Esqui vel, de algemeen coördinator van Servicio Paz y Justicia (dienst vrede en gerechtig heid) tijdens een persconfe rentie in Amersfoort. Esqui vel, die in 1980 de Nobelprijs voor de vrede ontving, is en kele dagen in Nederland op uitnodiging van de beweging voor ontwapening en ge weldloosheid „Kerk en Vre de". „Servicio Paz y Justicia" zet zich in voor bevrijding en ge weldloosheid in Latijns-Ame- rika. De beweging biedt on der meer haar diensten aan geweldloze actiegroepen aan en probeert dergelijke groe pen met elkaar in contact te brengen. Zij heeft geen insti tutionele banden met politie ke partijen en kerken. Er zijn, aldus Esquivel. secto ren van de kerk in Argenti nië die zich met het volk ver bonden hebben. Onder de die verdwenen zijn, bevinden zich geestelijken die hun werk in dienst van de bevolking hadden gesteld. Andere sectoren van de kerk steunen de regering, omdat deze het land zou vrijwaren van het internationale com munisme. De kerk zou kun nen bijdragen aan een ver zoening in Argentinië, zo zei Esquivel. Deze verzoening zou gebaseerd moeten zijn op herstel van waarheid en recht. Maar Esquivel wees er ook op, dat de kerk van Ar gentinië niet dezelfde ge- la. ucuucil v/iiuci uc Alfonso Perez Esquivel .«*0. k6cu cc«. uaunuui uuiucu. oo— Vredeswil politici DDR niet te rijmen met militarisering staat militarisering van het le- achttien en vijftig jaar voor geweld voor de oplossing van een beroepsopleiding afron- jaar een manifestati schiedenis heeft als die Chili en Brazilië, waar zij veel meer als instelling het tegen een dictatuur landen. ondersteunt. De naweeën van de oorlog om de Malvinas (Falkland-ei- landen) zullen nog lang voel baar zijn, zo zei Esquivel. In alle opzichten is de oorlog volgens hem een ramp voor het volk geweest. Esquivel kantte zich tegen de wapen- leveranties van Nederland aan Argentinië. Het Neder lands parlement moet naar zijn mening voorkomen, dat landen die de mensenrechten schenden wapens krijgen Vakbonden en werknemers in de wapenindustrie zouden ook kunnen bijdragen aan het verzet tegen leveranties dictatoriaal geregeerde PMW Nederland helpt Ghanezen Voor de opvang van de Gha nezen die uit Nigeria zijn ver dreven, hebben de Pauselijke Missiewerken Nederland aan de r.k. kerk van Ghana 100.000 dollar (265.000 gulden) ter beschikking gesteld. Tach tigduizend gulden hiervan is afkomstig van het Pauselijk Missiewerk van de Kinderen. Zoals bekend dienden immi granten die illegaal in Nigeria verbleven, vooral Ghanezen, het land snel te verlaten. De onverwachte immigratie van honderdduizenden Ghanezen de regering voor grote proble men stelt. PMW Nederland hoopt, dat de financiële bijdra ge de kerk in staat stelt de meest berooiden onder de uit Nigeria verdreven Ghanezen te helpen. Mening IKON drs. Helderman staat op zich Naar aanleiding van de ont slagaanvrage van drs. J. Hel derman als voorzitter van de- putaten-bestuursleden van de Interkerkelijke Omroep Ne derland (IKON) hebben de overige deputaten van de ge reformeerde kerken in een verklaring gezegd, dat de be weegredenen van drs. Hel derman niet stroken met hun opvattingen. Dit meldt het „Centraal Weekblad" voor de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het interview in dat blad waarin de mening van drs. Helderman werd weergege ven, is zonder voorkennis van de andere deputaten ver schenen. Zij zijn van plan binnenkort hun visie te ge ven. Het gaat om de hoogle raren mr. N. E. Algra, mr. I. A. Diepenhorst en dr. G. N. Lammens, alsmede drs. M. Geerink Bakker en H. H. Felderhof. Zij zeggen overi gens, dat de aanvrage van drs. Helderman om van zijn functie te worden ontheven, door de generale synode nog niet is ingewilligd, zodat hij formeel nog in functie is. Drs Helderman verklaarde op 12 januari, dat hij overwe gende bezwaren heeft tegen onderdelen van het radio- en televisiebeleid van de IKON. Volgens hem is het beleid van de IKON te weinig afge stemd op bijbelse normen en waarden. Binnen de IKON is drs. Helderman vice-voorzit- ter van het bestuur, uit wel ke functie hij ook ontslag heeft gevraagd De militarisering van het le ven in de DDR is niet te rij men met de vredeswil waar van de politici telkens getui gen. De weduwe van de Oostduitse dissident Robert Havemann, Katja Have- mann, schrijft dit in een brief aan Lilo Fuchs. de vrouw van de schrijver Jurgen Fuchs die sinds 1977 in West- -Berlijn woont. De brief is gepubliceerd in het Westduit- se blad „Der Stern". Samen met meer dan 150 an dere vrouwen uit de DDR heeft Katja Havemann in ok tober geprotesteerd tegen de bepaling in de nieuwe dienst plichtwet, dat in tijden van nood ook achttien en vijftig jaar de vervulling van de dienst plicht kunnen worden opge roepen Volgens mevrouw Havemann hebben intussen vele vrouwen hun instem ming met het protest tegen de nieuwe dienstplichtwet betuigd. Zij noemt de argu menten van de politici en mi litairen die pleiten voor een dienstplicht vóór vrouwen ongeloofwaardig en hun be doelingen gevaarlijk. Voor de vrouwen in oost en west die ijveren voor vrede, heeft het idee van vredeshandhaving door middel van afschrik king met militaire middelen allang afgedaan. Niet angst brengt hen in actie, maar veeleer het feit, dat militair geweld conflicten als gevolg van de kernbewapening definitief onbruikbaar is geworden, al- Havemann. Vrouwen, zo schrijft ze ver der. zijn bijzonder gevoelig voor de praktijken van de ideologische voorbereiding op de oorlog. Zij noemt van die praktijken in de DDR en kele voorbeelden, zoals het vak 'Wehrkunde', waarin jongeren wordt geleerd hoe zich te beschermen tegen een atoomaanval, en het gebruik van oorlogsspeelgoed op kleuterscholen. Voorts krij gen officieren alle gelegen heid jongeren voor het leger kan niemand beroepsopleiding afron den zonder deelname aan een militaire vooropleiding. Katja Havemann schrijft ten slotte, dat verscheidene vrou wen, die tegen de nieuwe dienstplichtwet hebben ge protesteerd, bezoek hebben gehad van vertegenwoordi gers van de staat die met hen wilden discussiëren. Zij noemt dat verheugend, om dat de staat vroeger vaak protesten op hardhandige wijze de kop indrukte. De echtgenoot van de vrouw aan wie Katja Havemann haar brief richtte, Jurgen Fuchs, heeft de westerse vre desbeweging opgeroepen op te komen voor de mensen die 24 december van het vorige jaar een manifestatie voor 'vrede zonder wapens' wil den houden in de Oostduitse stad Jena. De politie hield toen ongeveer 200 voorname lijk jonge mensen tegen die een mars naar de markt had den willen houden om daar een minuut stilte in acht te nemen. Een aantal van de demonstranten werd gearres teerd. De demonstanten in Jena hebben hetzelfde doel voor ogen als de westerse vredesbeweging, aldus Fuchs die voorts verklaart, dat de vredesbeweging in oost en west alleen succes heeft, als het haar gelukt raketten te ontmantelen, oorlog te voor komen en celdeuren te ope- Cel Het bezoek van de Amerikaanse vice-president Bush aan ons land is gelukkig zonder incidenten verlopen. Met inci denten was van Amerikaanse zijde overigens wél rekening gehouden, blijkens de veiligheids- en communicatiecircussen, die Bush voortdurend omringden. Daar moeten we in Euro pa nog steeds aan wennen, maar onder meer in de Verenigde Staten schijnt dat er bij hoogwaardigheidsbekleders nu een maal bij te horen. En de jongste geschiedenis heeft aange toond, dat al die voorzorgsmaatregelen bepaald niet overbo dig zijn. HEEFT het bezoek nieuwe gezichtspunten opgeleverd? Neen. Heeft Bush Nederland willen overtuigen van de nood zaak de 48 kruisraketten in de komende jaren te plaatsen? Wellicht. Als dat het doel was, dan heeft de komst van Bush niet erg veel vruchten afgeworpen. Nederland handhaaft het standpunt dat nu nog niet beslist kan worden over eventuele plaatsing van de raketten in ons land. En het oogmerk blijft dit standpunt te gebruiken als drukmiddel om de onderhan delingen tussen Rusland en de Verenigde Staten in Genève te laten slagen. Een drukmiddel op beide partijen. Nederland handhaaft dat uitgangspunt terecht. Alleen op die manier immers kan een klein land invloed uitoefenen op het proces van wapenbeheersing en wapenvermindering, kwesties die ook de burgers van een klein land aangaan kan de reis naar Europa nog een ander doel hebben? Ja, het kan een demonstratie vormen van de hechtheid van de westelijke alliantie. En tot nu toe is dat doel zeker bereikt: overal in Europa wordt Bush goed en hartelijk ontvangen. De Russen aan de onderhandelingstafel in Genève kunnen daaruit slechts concluderen, dat uiteindelijk de NAVO één lijn zal trekken ver) vrijl Een Vlis bij geven. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Amerikaanse hulp toekomt: i de Amerikanen, die bruut geweld voor ons hebben verstomd en er zelf veel onder hebben moeten lijden! Ik schrijf dit, omdat het mij opgevallen is, dat er bij de her denking van de watersnood ramp van 1953 met geen woord is gerept over de hulp van de Amerikanen. Als zij ons niet met caissons te hulp waren geschoten, dan was er nu geen Nederland meer ge weest, want er was geen zand zak tegen het geweld van het water bestand. M. Sax v.d. Weijden—Van Hinte, DEN HAAG Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Schol met garnalen sla en gebakken aardappelen rijst met bitterkoekjes Voor twee personen is no dig: 300 g gefileerde schol of tong, zout, bloem, 30 g bo ter, 1 uitje, 50 g garnalen, 2 theelepels citroensap, pe terselie; 150 g veldsla of 1 kropje kassla, 1 grote appel, 3 le pels yoghurt, 1 lepel azijn, paar augurken, zout, peper, suiker; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie of boter, zout; 0,5 liter melk, 50 g rijst, 4 a 5 bitterkoekjes, 30 g sui ker. Spoel de filets af onder de koude kraan, leg ze in een vergiet en strooi er zout over. Haal de vis na vijf mi nuten door de bloem en bak de stukken al optillende en. schuivende bruin en gaar in circa zes minuten. Houd de vis warm. Fruit in het over gebleven vet de fijngesnip perde ui lichtbruin, bak ver volgens de gewassen en goed uitgelekte garnalen even mee, doe er citroensap en fijngeknipte peterselie bij en leg dit op de vis. Meng de goed uitgelekte sla door een sausje van yoghurt met azijn, zout, peper, suiker, stukjes augurk en grofge- raspte appel. Gebruik geen vet (olie of slaèaus) voor het sausje, de gebakken aardap pelen maken de maaltijd machtig genoeg. Breng de melk aan de kook en schenk er dan een paar lepels van op de bitterkoek jes. Strooi in de rest de in een zeef afgespoelde rijst en laat die een half uur zacht kokend gaar worden. Meng er vervolgens de fijngeprak- te bitterkoekjes door, strooi er de suiker over en laat de rijst koud worden. Roer er dan de suiker door en doe de rijst in een schaal. JEANNE De Haagse Post heeft de primeur van een interview met de Surinaamse bevelheb ber Bouterse. „We zijn voor geen enkele huurling bang. Ze zullen het totale leger en de bevolking moeten uitroei en, want zolang één man van ons over is, zullen ze geen rust hebben". En: „De bevrij dingsraad zie ik persoonlijk als een grap. De mensen zie ik daar, rustig in een warme kamer, met een kopje koffie, bevrijdingsraadje spelen. Ik heb voldoende middelen om ze belachelijk te maken". Een alarmerende reportage voorts over de illegale handel in geheime computergege vens. De onlangs aangehou den privé-detective S.: „Nou ben ik ineens de zondebok, maar wij doen het alleen voor advocaten of bedrijven van goede naam en status. Maar de concurrentie is groot geworden Er zijn genoeg grootjes die ook een omge kochte agent kennen. Die le veren iedereen, die maar een beetje briefpapier heeft, voor een paar honderd gulden de doopceel van zijn buurman". Aandacht ook voor de be dreigde ziekenfondsen ofwel: zijn we op weg naar een volksverzekering9 „De vraag is of je bij een volledige volksverzekering de kosten kunt beheersen, want alles wordt toch vergoed Boven dien zou men een gigantische premie moeten gaan betalen En het is afgelopen met de grote mate van solidariteit die in het ziekenfondsstelsel t ingebouwd". In Elsevier een voorpublika- tie uit het politieke dagboek van Jan Terlouw. dat volgen de week verschijnt. „Hoe langer hoe meer blijkt me. dat progressiviteit een luxe is. Brinkhorst is tamelijk pro gressief op sociaal-econo misch gebied. Dat kan hij zich veroorloven omdat hij er geen verstand van heeft. Op de terreinen defensie en bui tenlands beleid is hij aanmer kelijk minder progressief. Werkgevers-voorzitter Van Veen in Hervormd Nederland: „Het milieu mag van ons blij ven, mits het half zo duur wordt". Daar heeft hij namelijk wel verstand van. Hetzelfde geldt voor Hans van Mierlo. Reu ze-progressief, behalve op het gebied waar hij verstand van heeft". Aandacht ook voor de rol die de Surinaamse ambassadeur Henk Herrenberg speelt. „Hij zweert -bij zijn gevleugelde woorden: de Surinaamse po litiek is lekker, als je op tijd de juiste keuze weet te ma- Het blad onthult dat de VVD drs. Vonhoff burgemeester van Amsterdam wil maken. In ruil daarvoor zou de PvdA Utrecht krijgen. De Franse president Mitter rand zegt in een vraagge sprek: „Wij moeten de Rus sen ertoe brengen serieus in Genève te onderhandelen, hetgeen nu niet het geval is. Anders zal het noodzakelijk zijn nog verder te bewape- Met Jaap van Meekren wordt gepraat over zijn succesvolle televisie-programma Opspo ring Verzocht. „Nu al hebben we de politie veel werk be spaard. En zo vindt ze inder daad misschien meer tijd voor de kleine criminaliteit, voor straatrovers en tasjes dieven. Dat hoop ik tenmin ste. Want ik zou graag willen weten wie twee weken gele den mijn autoruit heeft inge slagen en mijn tas heeft ge stolen". Er is een speciale au- tobijlage Vrij Nederland praat uit voerig met CDA-voorzitter Bukman. „Als we een nieu we start willen maken, dan moeten we bij de jeugd be ginnen. Die moeten' nou maar eens een toontje lager zingen. Het is onzin om men sen van achttien woonrecht te geven. Dacht je nou echt dat we de klok niet terug kunnen draaien?" Aandacht ook voor de af braak van de rechtsbescher ming voor minderheden. „De ambtenaren op justitie rede neren eenvoudig: Het is idi oot om voor mensen die hier geen recht hebben op een verblijf, duizenden guldens voor rechtshulp te betalen. Normen van terug naar vroe ger wegen zwaarder dan de normen van rechtvaardig heid". Een kritisch artikel ook over de bezuinigingen bij het gevangeniswezen. „Een mogelijk gevolg is de afne mende sociale controle door de bewaarders. Er kunnen dan sneller groepen gedeti neerden ontstaan met infor mele leiders. Dat gebeurt al tijd al, maar de kans wordt groter dat de sterke jongens de zwakken naar hun hand zetten. Dan ontstaat een cri minele subcultuur die je niet meer gemakkelijk kunt bij sturen". De ontslagen manager-direc teur Cor Hesselberth van de FC Utrecht doet een boekje over de fraudes bij zijn club. „De gemeente heeft alles ge weten en is dan ook van be gin tot eind medeverant woordelijk voor alle manipu laties. De gemeente kreeg ook de cijfers onder ogen. waaruit bleek dat we geen loonbelasting afdroegen. Ik heb me over de rol van de gemeente altijd verbaasd". ons nationale muziekleven. „Schandelijk, dat dreigement van Halting om op te stappen als er bezuinigd wordt op zijn orkest. Die weet echt niet waar hij het over heeft. Die leeft absoluut in de vorige eeuw Die weet niet hoe de arbeidsvoorwaarden van de musici liggen. Hij vraagt zich niet af wat een musicus daar Jan Terlouw in Elsevier: „Hoe langer hoe meer blijkt me, dat progressiviteit een luxe is". ling van de Voedingsbond FNV. „Het is ontzettend rot voor mijn collega's, maar je kon de mislukking zien aan komen. Voor anderhalf mil joen mensen is de prijscom pensatie opgeschort en dat heeft een paar honderd ba nen opgeleverd. Dat stelt niks voor. We worden bela zerd. Als volgend jaar de eco nomie herstelt. God behoede dan de vakbeweging. Waarin zal geïnvesteerd worden? In automatisering. Dan gaan de klappen pas echt vallen". Een ander artikel waar schuwt dat de Surinamers in Nederland voor het uur van de waarheid staan. „Wij heb ben nagelaten onze kennis en kunde in dienst van ons land te stellen. Dat maakt ons me deschuldig aan alle drama's. En dat verplicht ons, Surina mers in Nederland, tot ver zoening". Elders vertelt Boudewijn Büch de waarheid over zijn omstreden interview met Ge rard Reve „Een aantal ma len tijdens de gesprekssessies heb ik een gevoel van toege negen medelijden voor hem gehad. Als ik hem aankeek. had hij tragisch-despe- zich. Ik kreeg meer en meer het gevoel dat ik met een ontwortelde des perado zat te praten, die ner gens literair, fictief of iro nisch bezig was" Met de componist Willem Beuker wordt gepraat over voi saiaris In de Groene Amsterdam mer zegt oud-hoogleraar in de filosofie prof Delfgaauw over burgerlijke ongehoor zaamheid: „Er zijn gevallen waarin burgerlijke ongehoor zaamheid had moeten wor den bedreven, maar achter wege bleef. Zoals bij Hitiers machtsovername in Duits land. Dat is er het duidelijk ste voorbeeld van, dat je nooit kunt zeggen dat het laatste woord aan het parle ment is. Dat ligt altijd bij het individuele verantwoorde lijkheidsbesef, het geweten". Een kritisch artikel ook over het uitblijven van maatrege len om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. „Een verlaging van de minimum jeugdlonen helpt niet. De kans is groot dat jongeren die tegen de 23 jaar zijn, zullen worden inge ruild tegen de veel goedkope re 16- tot 18-jarigen. Dat ef fect heb je nu al. Soms wordt uitdrukkelijk om 17-jarigen gevraagd. Iemand van 18 jaar is al te duur" Voorts een grote reportage uit Nicaragua waar de droom vap de revolutie voorbij lijkt te zijn. „Er komen steeds meer evangelische secten die met Amerikaanse fondsen, vrolijk gitaarspel en een blij de boodschap veel publiek trekken, vooral onder de armsten. Ook in de katholie ke kerk zie je een hang naar het occulte, wonderbaarlijke Een houten Mariabeeldje dat begint te huilen. Verschijnin- De Surinaamse bevelhebber Bouterse in de Haagse Post: ,,We zijn voor geen enkele huurling bang. Ze zullen het totale leger en de bevolking moeten uitroeien, want zo lang één man van ons over is, zullen ze geen rust hebben". gen van de heilige maagd in hun gloeilamp". Twee pagi na's aandacht tenslotte voor het Rotterdamse filmfestival. Hervormd Nederland be schuldigt het kabinet ervan met zijn stroomlijning van de milieuwetgeving de rode lo per uit te rollen voor het be drijfsleven, en citeert de woorden van werkgevers voorzitter Van Veen: „Het milieu mag van ons blijven, mits het half zo duur wordt". Een groot gesprek voorts met de Italiaanse activiste Joyce Lussu. „De huidige staat heeft een terroristische grondslag. Daarom ook heeft hij militaire instellingen. Mi litarisme is puur terrorisme. Het is precies hetzelfde me chanisme: de supermachten of een groep terroristen. An dropov of Reagan of terroris ten, ze zeggen allemaal pre cies hetzelfde". Ook wordt gepraat met de oprichter van de Joodse vre desbeweging, Maxim Ghilan. „Defensie-minister Sharon is een fascist. Bereid om fascis tische methoden te gebrui ken, ook tegen zijn eigen mensen. Hij wil heersen over heel het Midden-Oosten. Hij wil de Arabische olie". Met betrekking tot Suriname tenslotte deze waarschuwing in het blad: „De Nederlandse overheid moet oppassen voor de zogenaamde progressief- denkende Surinamers. die een regering in ballingschap willen vormen en daarin zelf als voorhoedespelers willen fungeren. Ik sta angstig uit te kijken naar de spotdrijver met mensenlevens die na Bouterse volgt". PIET SNOEREN Later regen DE BILT Vannacht wordt het wat kouder dan de nacht daarvoor, er wordt weinig be wolking verwacht en niet veel wind, zodat de temperatuur kan dalen tot rond of even on der nul. Ook morgen overdag zijn er eerst opklaringen, maar in de loop van de dag komen we onder invloed van een oce aandepressie. De bewolking neemt dan toe en daaruit gaat regen vallen. In het binnen land kan de neerslag eerst val len in de vorm van sneeuw. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag wordt nog regen verwacht, maar daarna, tot en met dinsdag, komen er weer opklaringen, die door sneeuw buien kunnen worden afge wisseld. De temperatuur gaat na zaterdag wat omlaag. In de j nacht komt er dan lichte vorst, overdag blijft het om het vriespunt. Op GRATIS ELKE WOENSDAG DE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2