Verlies van Stalingrad luidde einde van Tweede Wereldoorlog in Ster van Hans-Jochen Vogel stijgt snel BUITENLAND fceidóaQouxant DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 Toen Hans-Jochen Vogel vorig jaar werd gekozen tot lijsttrekker van de SPD, gaf niemand hem veel kans om de verkiezingen begin maart te winnen. Maar het tij is gekeerd. Momenteel heeft Vogel een kleine voorsprong op zijn christen-de mocratische rivaal. Helmuth Kohl. en zijn kansen worden met de dag beter. In onderstaand artikel schetst Guardian-correspondent Walter Schwarz. een portret van deze sociaal-democratische kan didaat die het veel beter doet dan men van hem verwacht. Hans Jochen Vogel van 78 procent herkozen. En dan beginnen de moeilijk heden. In de SPD in München ontstaan onverzoenbare tegen stellingen en Vogel moest wor den gered door WiJly Brandt die hem tot minister van wo ningbouw maakte. Daarna werd hij onder Schmidt minis ter van justitie, in welke hoe danigheid hij krachtig optrad tegen de terroristen van de Rote Armee zonder overigens van Duitsland een politiestaat te maken. Vogel werd van zijn ministers post weggehaald toen de SPD- regering in Berlijn ten onder dreigde te gaan aan onenig heid en corruptie. Vogel werd in Berlijn binnengehaald als burgemeester, maar reeds na vier maanden naar de opposi- tiebanken verwezen. Hier kwam hij in contact met kra kers en vredesbewegingen en wist met beiden tot een verge lijk te komen. Hij is de uitvin der van de Berlijnse lijn voor krakers waarbij het politieke compromis in de plaats kwam van de confrontatie. Dit beleid stortte in elkaar toen de vak bonden die de meeste ge kraakte huizen in Berlijn in eigendom hebben, samen met de rechtervleugel van de SPD en de CDU tegen hem begon nen samen te spannen. „En nu met Vogel naar het onbekende" om met CSU-woordvoerder Ed mund Stoiber te spreken. Niemand had hoge ver wachtingen toen Vogel tot lijsttrekker werd gekozen. In december had Kohl nog de beste kansen, maar volgens de opiniepeilin gen van januari wordt Vo gel de nieuwe bondskan selier. delijk van de hand wijzen. Als die noodsituatie zich voordoet, zou Vogel de CDU een „grote coalitie" willen aanbieden, een middel dat volgens hem nu „geen zin heeft omdat er van die noodsituatie geen sprake Als Vogel wint, wordt hij de meeste liberale bondskanselier sinds Brandt, de meeste filoso fische sinds Adenauer en de beleefdste en aardigste van al lemaal. Vogel belooft de men sen dat de oude tijden zullen terugkeren als ze maar bereid zijn offers te brengen. Werk loosheid maakt volgens hem deel uit van een „ingrijpend, wereldwijd proces dat niet kan worden stopgezet door een te rugkeer naar economische groei. Waar moet die groei vandaan komen? Op welke markten moeten die produk- ten worden afgezet. En tegen welke schade voor het mi lieu?", aldus Vogel. Een dromer? Zo ja, dan gunt hij zich daar weinig tijd voor, want hij werkt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Toege eflijk tegenover de Groenen? „Helemaal niet. Ik ben een de mocratisch socialist". Vogel zit echter minder vast aan zijn ideeën dan Helmut Schmidt. Hij is ook aardiger tegen .vriend en vijand. In de zes we ken dat hij nu campagne voert, heeft hij de kwetsbare Kohl nog niet een keer rechts- streeks aangevallen. Maar er zijn mensen waaraan hij een oprechte hekel heeft. Tijdens een partijbijeenkomst vorige maand haalde hij ge heel onverwacht fel uit naar de mensen „die denken dat zij groepen en individuen kunnen manipuleren, die denken dat ze de wijsheid in pacht heb ben, die elke pluraliteit van gedachten en opvattingen vreemd is en die, als zij de controle zouden krijgen over een staat, gevaarlijker zijn dan wie dan ook". Wie hij hiermee precies bedoelde, zei hij niet. Misschien Reagan of Frans-Jo seph Strauss. Vogel is een intellectuele ka tholiek, hetgeen blijkt uit zijn economische opvattingen als mede uit zijn standpunt inzake kernwapens. „We moeten ons hoeden voor de apotheose van de groeitheorie", zei hij on langs tegen zijn aanhangers om even later de paus te cite ren: „En we moeten ons hoe den voor een samenleving die succes slechts meet aan de hand van materiële verwor venheden en een uitzonderlijk gebruik maakt van geweld". Vogel is echter bovenal een individualist. Het ideologische verschil tussen hem en Kohl omschrijft hij als volgt: „Ik ge loof niet dat het de taak van politici is hoge muren rond de /mensen op te trekken zodat ze de nieuwe ontwikkelingen in de maatschappij en de wereld niet kunnen zien. Over de be langrijkste nieuwe ontwikke ling van dit moment het vermogen van de wereld om zichzelf te vernietigen praat Vogel veel, veel meer dan zijn rivaal Kohl en ook veel meer dan zijn voorganger Schmidt. Over het verschil dat tussen hem en Kohl bestaat in de kwestie van de kernwapens zegt hij: „Kohl vertelde de Amerikanen dat hij een man daat van de kiezers wilde om de raketten te plaatsen. Ik wil juist een mandaat van de kie zers om bij te dragen aan de voorwaarden dat ze niet ge plaatst hoeven te worden". Briljant student Vogel werd 56 jaar geleden ge boren als zoon van katholieke ouders in Beieren. Hij was een briljant student en beëindigde zijn rechtenstudie cum laude met een scriptie over „verzet tegen staatsgeweld". Reeds op 28-jarige leeftijd was hij rech ter, met 34 jaar sociaal-demo cratisch burgemeester van München. Zes jaar later werd hij door de inwoners van München die onder Vogel een stadion en een metro rijker waren geworden met een overweldigende meerderheid BONN Op de e nieuwste verkiezings- poster van de Duitse j sociaal-democratische 5 partij (SPD) staat lijst- trekker Hans-Jochen Vogel in een sportie ve trui te luisteren naar een jonge vrouw die zegt: „Dit is de dwaasheid gekroond. Het land zit al boor devol wapens en nu willen ze nog meer raketten. Waarom?"' Herr Dokter Vogel geeft geen 1 antwoord. Hij luistert slechts. Met het naderen van de ver kiezingsdatum blijkt luisteren een van zijn sterkste wapens te zijn in de strijd tegen de christen-democratische kandi daat Helmut Kohl die liever praat. En SPD-leider Vogel luistert niet alleen naar aardi ge vrouwen die op zijn partij stemmen, hij luistert ook naar vredesbewegingen en milieu activisten, naar krakers en bis schoppen èn naar Sovjet-leider Andropov. Maar Vogel heeft ook een an dere kant. Niet alleen is hij een man die kan luisteren, in dien nodig is hij ook een man van actie. Als minister van justitie onder Helmut Schmidt was hij het brein achter de be storming van het gekaapte Lufthansa-vliegtuig in Moga dishu. Verder is hij allesbehalve naï ef wat Sovjet-leider Andropov betreft. „Laat daarover geen vergissing bestaan", zei hij na dat hij was gekozen tot lijst aanvoerder van de SPD, „als de Amerikanen concessies doen in de ontwapeningsbe sprekingen en de Russen niet, dan plaatsen wij de Pershing II- i kruisraketten" Geen ster in de Westduitse po litiek stijgt momenteel zo snel als die van Hans-Jochen Vo gel. Zes weken geleden leek hij nog een wegwerpkandidaat voor verkiezingen die al bij voorbaat waren verloren. Maar met een in het nauw ge dreven Helmut Kohl die niet meer weet welke kant hij uit moet met de kernwapens en de bezuinigingsmaatregelen zijn de sociaal-democraten he lemaal terug in de race. Maar ook al wint Vogel de verkiezingen, een meerder heid in de Bondsdag haalt hij waarschijnlijk niet, hetgeen betekent dat hij slechts een minderheidsregering kan vor men en afhankelijk wordt van de Groenen. In dat geval zou hij zijn standpunt inzake kern wapens moeten herzien, want de Groenen zeggen dat zij de SPD alleen maar „tolereren" als de socialisten plaatsing van raketten „Alte Kameraden" in de Loe- wenbraeukeller in München verzekerd had dat Stalingrad zo goed als genomen was, breekt zijn vakantie halsover kop af. Mogelijkheden om uit te bre ken zijn er dan nog, maar dat ligt niet in de adrd van Hitier. Opmerkingen van zijn gene raals in die richting wuift hij verontwaardigd weg. Intussen hopen de ingesloten Duitsers in Stalingrad dat „Der Füh- rer" een briljante inval krijgt die hen mogelijk zal kunnen redden. Die blijft uit. Luchtbrug Op 23 november wordt er een luchtbrug geopend om de vast gepinde Duitsers van voorraad te voorzien. Rijksmaarschalk Goering, verantwoordelijk voor de luchtmacht, belooft dat hij de manschappen met 500 ton per dag zal bevoorra den. Volgens zijn officieren zit er echter niet meer in dan 350 ton en zelfs dat cijfer zal niet gehaald worden. Op de dage lijkse portie brood wordt al op de eerste dag van de luchtbrug drastisch gekort. Er gaan richtlijnen uit voor het koken van paardevlees. In de bele gerde stad zijn 50.000 paarden achtergebleven De Duitsers vechten met de moed der wanhoop. Tot het laatste hopen ze op een won der. Groot is ook de angst om in Russische krijgsgevangen schap te vallen. Tot vlak voor de overgave proberen soldaten met molotow-cocktails Russi sche tanks onschadelijk te ma ken. Wie er namelijk in slaagt in zijn eentje een Russische tank uit te schakelen, mag via de luchtbrug de stad des doods verlaten. Dan geeft Paulus de ongelijke strijd op. Hij tekent de capitu latie. In 1957 sterft hij in de DDR. Van de 100.000 Duitse Stalingrad-gevangenen zijn er 6000 die uit gevangenschap te rugkeren. In „Die Zeit" schrijft Wilhelm Raimund Bayer, die als een voudig soldaat in Stalingrad meevocht: „Stalingrad, dat betekent voor ons de echte Stalingraders, de vechtenden, de Schweinhun- de, de in het donker marche rende, zwijgende soldaten", en „Het moet vrede zijn". (Bronnen o.a.: Der Spiegel, Die Zeit, Süddeutsche Zeitung, Volgograd-uitzending Deutsc- hlandfunk) GERARD KESSELS Op 2 februari 1943 t gaven de Duitsers het beleg om Sta lingrad op. Dit be tekende een om- 'an6"mekeer in de jssen Tweede Wereld- *e a' oorlog. Van toen af ine van 33n ging het de van hi Duitsers niet lan- !paan£er VOOr de Wind ische vijf ti( stag I nive r -M BONN Hitier raast. In plaats van te vechten tot het einde en de laatste ko gel voor zichzelf te bewa ren heeft Friedrich Pau lus zich in Stalingrad overgegeven. Paulus, de dag tevoren nog bevor derd tot veldmaarschalk, gaat „braaf en gehoor zaam" in Russische krijgs gevangenschap, zo tiert de „Führer". 31 Januari 1943. Twee dagen later legt ook de omsingelde Duitse generaal Strecker de wapens neer. De slag bij Sta lingrad is ten einde. Iedereen beseft het nu: Nazi-Duitsland gaat de oorlog verliezen. Stalingrad is synoniem aan de meest verbitterde strijd die ooit om het bezit van één stad is geleverd. Als het doek valt tellen de Duitsers 150.000 do den. Ruim 100.000 worden krijgsgevangen gemaakt. Het aantal doden aan Russische kant is nooit bekend gemaakt. Na Stalingrad kruipt de oorlog terug naar het punt vanwaar- uit hij begonnen is, naar Duits land. Na Stalingrad is het ini tiatief aan de Russen. In Noord-Afrika is generaal Rommel op de terugtocht voor de Engelsen. Volgograd De stad heet nu Volgograd. In de jaren dat met het stalinisme werd afgerekend, verloor de stad ook haar naam. Het nieu we etiket kan de naam Sta lingrad echter niet uit de her innering en de geschiedenis boeken wegbranden. Staling- rad zal nooit verloren gaan. De gebeurtenissen in die ijskoude winter van 1943 staan daar voor borg. Bij de Communistische Partij in Moskou komen nu nog tal rijke brieven binnen om de stad weer om te dopen in Sta lingrad. Niet omdat de bewo ners zo dol zijn op de vroegere partijchef, maar omdat de stad niet kan en wil vergeten wat er in die winter van '42-'43 ge beurd is. De stad staat vol gedenkte kens. Rodina Mat, de vader lands moeder, is de meest im ponerende. Op het hoogste punt van Volgograd staat ze: 52 meter hoog, 215 ton giet ijzer. Een reusachtige wraak engel. In de hooggerekte rech terhand een zwaard van 29 meter uit roestvrij staal, wij Ondanks het uitdrukkelijke bevel van Hitier door te vechten tot de laatste man, capituleerde veldmaarschalk Paulus (middenjop 2 februari 1943. zend naar het Westen, naar Berlijn. Zeventig gedenktekens telt de stad. Het Pawlow-huis bijvoor beeld. Een huis van vier ver diepingen, dat opnieuw is op gebouwd. Sergeant Jakow Pawlow verovert het eind sep tember 1942 met ëen handje vol mannen. Hij kan het 58 dagen houden. De frontlijn loopt soms dwars door het huis. In de kelder wordt een kind geboren. Jakow Pawlow leeft nu in Leningrad. Volgograd. Vijfduizend vetera nen wonen er nog. Van hen zijn er 34 die zich met 's lands hoogste onderscheiding mogen tooien: Held van de Sovjet Unie. Volgograd, 's Zomers kan de temperatuur er oplopen tot te gen de veertig graden, in de winter, als er een harde step- pewind waait, kan het kwik dalen tot dertig graden onder nul. Koud is het ook die janua rimaand in 1943, als het Duitse Zesde Leger bij {Stalingrad in een ijzeren omklemming is ge nomen door de Russen. Einde Waarom wordt het einde van de Duitsers in de Tweede We reldoorlog juist ingeluid bij het minder belangrijke Staling- rad? Voorjaar 1942 staan de Duit sers voor een aantal belangrij ke strategische beslissingen. Hoe moet de Russische veld tocht worden voortgezet? Hal- der, de chef-staf van het leger stelt een nieuwe aanval op Moskou voor. Maar Hitier aar zelt. Op een of andere manier schrikt hij terug voor de hoofdstad. Had Napoleon ook niet zijn tanden stukgebeten op Moskou? Besloten wordt tot een aanval op Leningrad en tot een veld tocht naar de Kaukasus ten einde de oliebronnen van Kai- cop en Grosny in bezit te ne men. Tegelijkertijd moet ge probeerd worden het knoop punt Stalingrad te neutralise- Van de 41 divisies die de Duit sers voor de veldtocht naar het zuiden op de been brengen, behoren er 21 tot hun bondge noten. Maar omdat de Roeme nen de Hongaren haten, moe ten de Italiaanse troepen van generaal Garibaldi ertussen geschoven worden. Opmars Op 28 juni 1942 begint de Duit se opmars naar de Kaukasus. Nauwelijks een maand later beslist Hitier, ondanks het te genstribbelen van zijn gene raals, dat ook Stalingrad vero verd moet worden. Hitier, de leek, laat de chef van de Wehrmacht-staf Alfred Jodel, verkondigen dat „het lot van de Kaukasus bij Stalingrad be slist zal worden". Hitler is er heilig van over tuigd dat de Russen zwaar zijn aangeslagen na de klappen die ze hebben moeten incasseren. De generaals zien het anders. „Het leger is te zwak voor de aanval op Stalingrad." laat Paulus ronduit aan Hitiers ad judant weten die hem eind juli in zijn gevechtspost komt op zoeken. Stalingrad wordt een directe krachtmeting tussen de twee opponenten Stalin en Hitier. Beiden bemoeien zich inten sief met het krijgsgebeuren. De contouren van de grote slag worden zichtbaar als Sta lin op 30 juni rond de naar hem genoemde stad laat we ten: „Geen stap terug." Hitier is niet minder duidelijk in zijn bevelen. „De stad moet voor de 25e augustus genomen zijn," verordonneert hij. Leeuwenmoed Bij de stad bevindt zich aan het begin van de strijd slechts het tweeënzestigste Russische Leger van generaal Tjuicow. Gesteund door duizenden be wapende burgers verdedigt Tjuichow de stad met leeu wenmoed. Om elke meter wordt gevochten. Op een gege ven moment heeft Tjuicow nog slechts eentiende deel van de stad in zijn bezit, maar hij weet dat hij niet alleen tegen de Duitsers vecht. Hij vecht vooral tegen de tijd. Zijn leger is immers niet meer dan een lokaas. Een lokaas dat het trot se Zesde Leger van Hitier aan de praat moet houden totdat de generaal Zjoekow en Wassi- lewski de organisatie van een grootscheepse tangbeweging rond hebben. Op 19 november 1942 is het zover: de Russen starten hun grote offensief aan de Don. Hitler, die op 8 november zijn lingrad aan goede winterkleding was een van de oorzaken van de Duitse nederlaag bij h*; SUSKEENWISKE HET BRETOENSE BROERTJE Sta-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11