Als Nederland Suriname weer als kolonie wilstuur dan een leger Lubbers pleit voor creatieve aanpak bij wapenoverleg ONDERHANDELINGEN IN BRITSE STAKING VASTGELOPEN Amerikaanse kapitein stopt drie Israëlische tanks START- overleg in Genève hervat Vredesbeweging maakt kardinale fout" BUITENLAND £eicUe6oiu<mt DONDERDAG 3 FEBRUARI 1983 PAGINA Arrestaties in Wiesbaden WIESBADEN Een 35-jarige secreta resse uit het Bundeskriminalamt in Wiesbaden en een 44-jarige journalist zijn door de justitie in Wiesbaden gear resteerd. De secretaresse zou aan het blad „Stern" voor een bedrag van 2000 Mark geheime onderzoeksresultaten van de jacht op terroristen en foto's van verdachten hebben gegeven. De gearresteerde journalist, die onder an dere voor Bild-Zeitung werkte, zou ook dergelijke informatie hebben gekregen. Hij betaalde de secretaresse daarvoor 500 Mark per maand. Tegen deze jour nalist wordt een onderzoek ingesteld in verband met omkoping en het aanzet ten tot het verraden van geheimen. Solidariteitsstaking bij Italiaanse krant MILAAN De „Corriera della sera", het in Milaan gedrukte dagblad dat met een oplage van 600.000 exempla ren de grootste krant van Italië is, is gisteren niet verschenen omdat de journalisten staakten. Aanleiding tot de actie is het feit dat twee journalis ten zijn ontslagen. Bovendien willen de redacteuren met hun staking dui delijkheid zien te krijgen over de ei gendomsverhoudingen in de leiding van het diep in de schuld zittende Rizzoli-concern, dat eigenaar is van de krant. Het vertrouwen van het personeel in het management is danig aangetast nadat bekend was geworden dat Rizzoli en andere uitgevers lid waren van de geheime loge „P 2". Democraat Cranston officieel kandidaat presidentschap VS WASHINGTON De demo- cratische senator Alan Cran ston uit Californië heeft Zich gisteren als eerste officieel ge presenteerd als gegadigde voor de kandidatuur van zijn partij voor het presidentschap. De 68-jarige liberaal omschreef zich als de eerste belangrijke „vredeskandidaat" sinds de Vietnamese oorlog. Hij con centreerde zich in zijn rede vrijwel geheel op het kernwa- penvraagstuk. Böll: Sacharov in levensgevaar KEULEN De Russische dissi dent Andrei Sacharov, die drie jaar geleden door de Sovjet-autori teiten uit Moskou werd verbannen naar de stad Gorki, verkeert in le vensgevaar. Dit verklaarde de Westduitse schrijver, Heinrich Böll gisteren in Keulen tegenover het Westduitse persbureau DPA. Böll liet weten dat hij op grond van de „jongste en authentieke inlichtin gen het ergste vreest" voor de ern stig zieke Sacharov en zijn vrouw. Het nu al drie jaar durende isole ment zal genoeg zijn om Sacharov „geestelijk en moreel" murw te maken, aldus Böll. Arrestaties in grootste Amerikaanse roofzaak NEW YORK De Amerikaanse federale politie FBI heeft een bewaker en een student gearresteerd in verband met de grootste roof in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Van de buit van ruim 22 miljoen gulden is echter nog niets teruggevonden. De twee verdachten werden gisteren gear resteerd op het strand van Puerto Rico. Een FBI-woordvoer- der zei dat nog minstens twee andere verdachten worden ge zocht. Een van de arrestanten, de bewaker Potamitis, had na de diefstal gezegd dat twee gemaskerde en bewapende man nen hem hadden overvallen en hem hadden vastgebonden. De FBI begon hem te verdenken toen een onderzoek met. een leugendetector negatief uitviel. Op einde van dialoog Aanslag in Baskenland betekent lint tok ORDIZIA De hoop dat aan het gew^ in Spaans Baskenland een eind kan wt. den gemaakt door een dialoog tussen Tw socialistische PSOE en de politieke ai oor van de ETA is gisteren de grond ing boord door een aanslag op leden van Guardia Civil. Daarbij kwam één van h| )Ui om het leven en werden twee anderen g a-r wond. De aanval wordt door de Spaad politie toegeschreven aan de Baskische scheidingsbeweging ETA, die al vijftil jaar ijvert voor een onafhankelijke staj Premier Gonzalez was gisteren tot voor j moordaanslag bereid op regionaal nivei een dialoog op gang te brengen tussen z| partij en Baskische politici. DEN HAAG „Het moet uit zijn met dat neo-kolo- niale gezwam van de Ne derlandse media. Wan neer u Suriname weer als kolonie wilt hebben, stuur dan een leger en neem het weer voor Hare Majes teit. Maar hier, op dit stukje Surinaams grondge bied, maak ik de dienst uit. Wie dat niet bevalt, die gaat maar weg". Bijna anderhalf uur duurde gistermiddag de one-manshow van Surinames ambassadeur Henk Herrenberg, in zijn door agenten en rechercheurs be waakte ambassade in Den Haag. Herrenberg had de Ne derlandse pers opgetrommeld voor een persconferentie, maar die journalisten die hoopten uit zijn mond nieuws over de situatie in Suriname te kunnen optekenen, kwamen bedrogen uit. Breed lachend betrad Herren berg de -zaal vol wachtende verslaggevers. „Hebben jullie al koffie gehad. Want ook al is de ontwikkelingshulp stopge zet, een kopje koffie kan er wel vanaf". Vervolgens begon hij één lange tirade tegen de Nederlandse pers, die hij van „terreur-journalistiek" en „kwaadwillige Indianen-ver halen" beschuldigde. Pogingen de monoloog van de bij tijd en wijle zeer kwade ambassadeur te onderbreken waren tever geefs. „Daar heb je het weer, typisch een klassieke vorm van kolonialisme. Bij jullie ei gen ministers durven jullie zo iets niet. Waarom hier wel? Ik ben aan het woord. Wilt u gaan of zal ik gaan?" aldus de ambassadeur op de toon van een schoolmeester, die voor een klas vervelende leerlingen staat. De woede van ambassadeur Herrenberg richtte zich vooral tegen Radio Nederland We reldomroep en de dagbladen het Parool en de Telegraaf. „Wat Radio Nederland doet is je reinste neokolonialisme. De uitzendingen hebben tot doel de mensen bang te maken. Nou, daar zijn ze w hoor. Na de berichten huurlingen werd in Paramari bo gehamsterd. Waar haalt Nederland het morele recht vandaan?", fulmineerde Her renberg. Op dat moment ston den in de hoek van de zaal verslaggevers van de Wereld omroep haastig de band van hun opname-apparaat te ver wisselen, om maar geen woord van ambassadeur Herrenberg te missen. Aan de hand van een uitge breid dossier, waarin alle ge wraakte artikelen waren ver zameld, richtte ambassadeur Herrenberg zijn boosheid ver volgens op de Telegraaf. Wij zend op een foto riep hij: „Hier staat dat deze man een geheim agent is. Maar dat is mijn chauffeur. Die werkt hier al negen jaar. En die dames, het lijkt net alsof dat dames van lichte zeden zijn. Nu, die zijn er in Nederland al genoeg". Hij omschreef de berichtge ving in de De Telegraaf als „gelul". „Deze krant was fas cistisch en zal dat blijven". De Surinaamse ambasadeur liet verder weten dat hij gerechte lijke stappen tegen het Parool en de Wereldomroep wil on dernemen. Op de meeste serieuze vragen van de verslaggevers weigerde Herrenberg in te gaan. Wel verklaarde hij dat de Suri naamse bevolking bereid is over de gebeurtenissen van 8 december heen te stappen. In het feit dat tal van maatschap pelijke groepen hem hebben gesproken toen hij in Parama ribo kabinetsinformateur was, zag hij een legitimatie van het militaire bewind van bevel hebber Bouterse. Tijdens die gesprekken is het hem duide lijk geworden, dat de bevol king per sé wil doorgaan met de militairen. Maar naar de mening van Herrenberg zal Ambassadeur Herrenberg wil de desgevraagd niet ingaan bp de toedracht van de gebeurte nissen op 8 december, waarbij vijftien critici van het regime van Desi Bouterse werden ge ëxecuteerd. Hij zei niets te wil len toevoegen of afdoen aan de officiële lezing dat de slachtoffers „op de vlucht zijn neergeschoten". Daarbij maak te de ambassadeur een opval lende slip of the tongue door te spreken van „mijn vrienden die zijn' vermoord". Hij corri geerde zich onmiddellijk met „of alle andere termen die er voor zijn gebruikt". Maar evenals zijn overige verklarin gen klonk ook deze haastige de meeste aanwezigen niet erg geloofwaardig in de oren. WASHINGTON Een kapitein van de Amerikaan mariniers in Libanon heeft gisteren zijn pistool getroi ken om te verhinderen dat Israëlische tanks zijn coj trolepost bij de universiteitsbibliotheek van Beirol; zouden passeren. Dit hebben woordvoerders van h Pentagon laten weten. Het incident is het ernstigste van eerder gemelde confrontati tussen Israëlische soldaten en Amerikaanse mariniers van h: internationale vredesleger. Het voorval deed zich voor toen dr door Israëliërs bestuurde Centurion tanks een Amerikaanse c trolepost naderden. De Israëliërs probeerden de controlepost passeren, maar werden door Amerikaanse gestopt. Na e zie besloten de Israëliërs weer terug te keren. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft i zegd bevreesd te zijn dat de incidenten tussen Israëlische milit^f ren en Amerikaanse mariniers zouden kunnen escaleren. Arr rikaanse militaire leiders zijn al vanaf het begin ring van de mariniers ongerust dat hun mensen in vuurgevecg; ten met Israëlische, Syrische, Palestijnse of Libanese soldatlf betrokken zouden raken. Twee leden van het Franse contingent van de interna' vredesmacht hebben gisteren verwondingen opgelopen, kleine groep trimmende militairen vanuit den beschoten. Een van hen is er ernstig a GENEVE De Verenig de Staten en de Sovjet- Unie hebben gisteren na een onderbreking van twee maanden het zoge heten START-overleg hervat. Het is de derde ronde in deze onderhan delingen, waarin wordt gepraat over een vermin dering van de strategi sche, oceaanoverschrijden- de lange-af^tandsraketten. De Amerikaanse onderhande laar bij dit overleg, Rowny, verklaarde dat de VS niet een overeenkomst tot iedere prijs nastreven. „Niets zegt dat elk akkoord beter is dan geen ak koord", zo zei Rowny. Hij ont kende dat Washington onder druk staat om een overeen komst te sluiten. Een START- akkoord moet volgens Rowny „evenwichtig en controleer baar" zijn. De standpunten lig gen nog ver uiteen. De VS hebben voorgesteld de inter continentale raketten aan bei de zijden te verminderen tot 850, de Sovjet-Unie wil een vermindering aan beide zijden op land en zee gestationeerde raketten tot een gelijk niveau van elk 1800. Soldaat stikt in kofferbak HAMBURG Een 21-jarige soldaat is in Hamburg gestor ven in de kofferbak van een auto. De man werd vergiftigd door benzinedampen uit een niet geheel afgesloten jerry can. Volgens de politie had de soldaat geprobeerd de auto te stelen. Via de bagageruimte wilde hij naar het interieur van de wagen. Toen echter de klep van de bagageruimte dichtsloeg zat hij in een dode lijke val. Ongekende vei ligheidsmaatre gelen gistermid dag op het Haagse Binnen hof tijdens het bezoek van de Amerikaanse vice-president Bush, die letter lijk werd om ringd door zwaar gewapende vei ligheidsagenten (foto uiterst links). Op de fo to's links is te zien hoe de agenten via klei ne microfoontjes op de revers van hun jas contact hielden. Rechts zijn twee van dë drie gepantserde auto's te zien. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Lubbers bleek zijn eigen gedach ten te hebben over de wijze, waarop het pro bleem van de middellan- ge-afstandsraketten zou kunnen worden opgelost. Volgens hem dient er aan twee voorwaarden te worden voldaan, „waar voor wij ons sterk zullen maken". De eerste is eensgezindheid in het bondgenootschap en de tweede is „ruimte in de onderhandelingen, voor een creatieve, niet-dog- matische aanpak". Wat dit laatste betekent, daar over wilde de premier niet veel meer loslaten dan dat de „nuloptie voor ons geen wiskundige aan gelegenheid is". Ook Lubbers blijft overigens nog steeds uitgaan van de nu loptie (ontmanteling van alle Russische middellange-af- stands-raketten in ruil voor met-plaatsing van de Ameri kaanse). Hij sprak zelfs de vrees uit dat deze als uitein delijk doel „uit het beeld zou kunnen raken". Dat laatste zou voor de Nederlandse re gering kunnen betekenen dat de NAVO van haar verlangt uiteindelijk toch een aantal kruisraketten al zouden dat er dan wellicht minder zijn dan de nu voorgestelde 48 te plaatsen. En dat zou weer gezien het aantal „dissiden ten" in het CDA het risico inhouden van een kabinets crisis. Lubbers staat dus open voor vele mogelijkheden. Hij denkt, zo zei hij op Schiphol, aan de mogelijkheid van „tus senstappen op weg naar het uiteindelijke doel", bijvoor beeld een aanzienlijke reduc tie van het aantal raketten aan beide zijden. Hoe Nederland zich in het ge val van zo'n tussenstap zou opstellen of het dan wel een aantal raketten op zijn grondgebied zou aanvaarden daarover wilde de premier niets loslaten. „We moeten de onderhandelingen met de Russen niet tot een publieke aangelegenheid maken". Ove rigens is het wel zo dat Ne derland in het NAVC schema pas heel laat aan df beurt is voor plaatsing, na ïelijk in 1986, hetgeen eventueel de mogelijkheid biedt van het nogmaals uitstellen van de be slissing. Op een vraag van een Ameri kaanse verslaggever stelde Lubbers heel nadrukkelijk dat Nederland zelf uitmaakt, aan de hand van de uitkomst van Genève, of het de raket ten plaatst of niet. „Er is niets onduidelijks aan onze positie". De minister-president voegde daar wel een waarschuwing aan het adres van de Russen aan toe. „Hoe meer SS-20's zij plaatsen, des te groter is de kans dat zelfs een land als Ne derland wellicht besluit tot plaatsing". BUSH: Bush: „De Vredesbeweging maakt een kardinale fout". FOTO'S: MILAN KONVALINKA (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Ame rikaanse vice-president George Bush had best ook met vertegenwoordigers van de vredesbeweging in ons land wilen praten. „Dat ik niet op hun uitno diging kon ingaan, kwam alleen doordat het tijd schema erg krap was. Ik had vanochterld nog geen drie minuten over om mijn handen te wassen," aldus Bush gisteren op een persconferentie. Buiten op het Binnenhofplein stonden achter dranghekken ongeveer tweehonderd de monstranten, onder wie de ar tiest Ramses Shaffy in Bag- wan-kledij. De groep, die van uit de verte werd gadeslagen door een peloton van de Mo biele Eenheid, voerde veel anti-Amerikaanse en anti- NAVO-leuzen: zelfs werd er een Amerikaanse vlag in brand gestoken. Over deze mensen zei George Bush dat hij zich heel goed met hun kon vereenzelvigen. „Ik hoor dezelfde geluiden van mijn ei gen kinderen". Maar volgens Bush maakten de demonstranten wel één kardinale fout. „Waarom schreeuwen zij niet om de af schaffing van alle middellan- ge-afstandswapens, dus ook die van de Sovjet-Unie?". Die gedachte zou, zo meent Bush, een ieder tot de zijne i maken. De Verenigde Staten nemen de onderhandelingen in Genève „heel ernstig", al dus Bush. Hij verzekerde zijn toehoorders, dat president Reagan het echt meent, wan neer hij aanbiedt alle middel- lange-afstandsraketten van de aardbodem te doen verdwij nen (de zogeheten nul-optie). „Gelooft u mij, ik ken hem. Hij aegt dat ook, als ik alleen met hem ben". Bush deed een beroep op de Nederlandse bevolking zich niet te schikken in de situatie van dit moment, waarin de Russen duizend van de ge noemde raketten hebben en de NAVO er geen heeft. Mede daarom zou de uitgangspositie van de Verenigde Staten (de nul-optie) moreel verant woord zijn. „Ik wil niet pro beren Billy Graham te spelen. Maar wij hebben het morele gelijk aan onze kant. Geeft u dat niet op, alleen omdat An- 1 dropov zegt dat dat moet". Na afloop van de persconfe rentie vertrok Bush naar Brussel. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Leo Tindemans, heeft Bush mee gedeeld dat zijn regering het Amerikaanse voorstel aan de Sovjet-Unie om alle kernra ketten voor de middellange afstand uit Europa te verwij deren als „ideaal" beschouwt. Bush bezoekt morgen Gene ve, waar hij zal spreken met de Amerikaanse en Russische onderhandelaar bij het wape noverleg. Daarna reist hij naar Italië, Frankrijk en En geland. BO] niei posl soci pan trel Vog ve naa die dw< Het dev wil] rak Herr antw Met kiezi SU BUITENHEER (Van onze correspondent Roger Simofts) LONDEN De onder- voorziening, zijn gisteren handelingen om een op- hopeloos vastgelopen, lossing te vinden voor het Zelfs in regeringskringen slepende arbeidsconflict wordt nu aangenomen, dat volledige ontredde- dat dit hinderlijke geschil ring dreigt te veroorzaken noë lanf> zal duren. De in de Britse drinkwater- stakingsactie in de water leidingbedrijven duurt nu al tien dagen. De stakers weigeren voortaan nog met hun werkgevers te praten over noodmaatregelen om ziekenhuizen en tehuizen voor bejaarden weer aan wa ter te helpen- Alle bemidde lingspogingen zijn mislukt. Door de stakers wordt een loonsverhoging van 15 procent geëist, maar het beste wat de werkgevers tot nu toe konden voorstellen, is een verhoging van 7,3 procent. De stakers weigeren dit aanbod te accep teren. Premier Thatcher verklaarde zijn ^gisteren in het Lagerhuis, d i veel Britse werklozen wat graag het loon van de w**-^ terleidingmannen zouden op strijken. De premier zei, di> sedert zij in mei 1979 aan hfe r bewind kwam, de lonen vaic de waterleidingsector al rn* procent omhoog gegaaj

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10