Jitgebreide dijkbewaking angs noordkust opgeheven 295. staats boterij: iu 50% kans BERLIJN _>aspoort duurder VU in actie voor 32 uur werken Zwartrijden valt nog mee KRITIEKE FASE IS VOORBIJ Water bij de wijn: een maand cel en 10.000 gulden boete Politie moet meer tijd krijgen voor bestrijding criminaliteit Afschaffing vrijwillige verzekering bepleit Bezuinigingen gevangeniswezen te ingrijpend ig"SIJTHOFF PERS Omroep bijdragen komende jaren flink omhoog NENLAND !N HAAG De afgifte en verlenging van spoorten is gisteren duurder geworden. De ksleges, de heffing van het Rijk, is ver- ogd van 35 tot 40 gulden. Het ministerie van itenlandse zaken stelt bij het bekendmaken n de prijsverhoging van 15 procent, dat de ksleges sinds 1 januari 1982 niet meer waren rhoogd. De nieuwe rijksleges voor identi- tskaarten en toeristenkaarten voor volwas- jen bedragen voortaan 11,50, terwijl de ksleges voor toeristenkaarten van minderja- en 3 bedragen. Voor mensen, die nog geen jaar oud zijn, is sinds gisteren een nieuw, it de helft gereduceerd tarief voor pas poor- van kracht Ook de gemeenten heffen leges tr paspoorten, doorgaans van ongeveer zes Iden, maar ook leges van twee tot drie gul- of zelfs acht gulden zijn mogelijk. £eidóc6owicutt WOENSDAG 2 FEBRUARI1983 PAGINA 9 AMSTERDAM Er moet serieus wor den nagedacht over de invoering van een 32-urige werkweek voor het perso neel op alle dertien universiteiten en hogescholen in ons land. Met één dag minder werken per week en ook min der salaris kunnen de ruim 2.500 ar beidsplaatsen die tot 1987 door de be zuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs moeten worden opgeofferd, behouden blijven. Er ontstaat zelfs ruimte voor talrijke extra arbeids plaatsen. Dit heeft de fractie Democra tisch Akkoord (DAK) van de universi teitsraad van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam gisteren ver klaard. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) erkent in haar antwoord op vragen van het Friese kamerlid dr. S. Faber dat het percentage zwart-en grijsreizigers bij het openbaar vervoer in een aantal grote steden in het Westen hoger is dan in het Noorden. Zij wijst er ech ter op dat de niet-stempelaars in bus en tram, die Faber waren opgeval len, ook abonnementhouders kun nen zijn. Volgens de minister is er inderdaad sprake van een vermeend euvel. Overigens heeft zij een uit breiding van het aantal controleurs met 300 toegezegd. „Symposia uit eigen zak betalen" DEN HAAG CDA-kamerlid Sytze Faber ergert zich aan het luxe verschijnsel van peperdure symposia. Tijdens de bespreking van het politiebeleid in de Tweede Kamer zei Faber gisteren dat er over vier weken in het Amster damse Hilton weer zo'n kostbare eendaagse bijeenkomst plaatsvindt over politievraagstukken. Hoge overheidsfunctionarissen, onder wie de Commissaris van de Konin gin in Groningen, zullen daar het woord voeren. De kosten per deel nemer bedragen ongeveer 500 gul den. „Bewindslieden moeten er op aansturen dat deelnemers zo'n uitje uit eigen zak betalen". Drempel huisarts voor veel vrouwen te hoog GRONINGEN Het is nog niet mo- gelijk dat huisartsen het bevolkings onderzoek naar baarmoederhalskan ker overnemen. Eerst dient de kwa liteit van de uitstrijkjes van huisart sen te worden verbeterd. Ook zou er voor moeten worden gezorgd dat vrouwen zich een keer per drie jaar door huisarts of gynaecoloog laten onderzoeken. Dat is de mening van een werkgroep die de eerste drie jaarscyclus van het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker in de provincie Groningen organiseerde, uitvoerde en begeleidde. Voor veel vrouwen is, zo bleek uit het onder zoek, de drempel naar de huisarts nog te hoog. VVD houdt vast aan aftrek schilderwerk ROTTERDAM VVD-leider Nijpels blijft vasthouden aan een verruiming van de aan gekondigde belastingaftrek voor onder houdswerk aan de eigen woning. Op een spreekbeurt in Rotterdam zei Nijpels dat hij nog steeds poogt met het CDA tot een voor beide partijen aanvaardbare uitbreiding van het kabinetsvoorstel te komen. De VVD wil het (buiten)schilderwerk aan de eigen wo ning weer voor een aantal jaren fiscaal af trekbaar maken. Anders heeft een aftrekre geling volgens Nijpels geen zin. Hij staat daarmee tegenover CDA-minister Ruding (financiën) die dit weekeind nog liet weten het kabinetsvoorstel te zullen intrekken, als dit tot het schilderwerk wordt'uitgebreid. ervolg van voorpagina) KONINGEN De uit breide dijkbewaking e gisteren voor de Gro- ngse kust was ingesteld vrees voor het door eken van de dijken or het eerst sinds 1976 is in de loop van de i.cht opgeheven. De •ogste waterstand werd nnacht om kwart voor ie bereikt: 4.17 meter iven NAP bij Nieuw Sta- nzijl. Toen een kwartier ter het water daar al eer was gezakt tot 4.12 eter was de kritieke fase - torbij. astormvloedwaarschuwings- "snst (SVSD) van Rijkswater- lat heeft vanochtend alle ad- ezen over uitgebreide dijk- waking ingetrokken, omdat It hoge water over het hoog- punt heen is en de wind in •acht is afgenomen. Op ver- hillende plaatsen van ons nd werd vannacht nog wind- acht 12 gemeten. Deze is indaag gedaald tot 7 a 8. De arm van vannacht was de gaarste sinds 1974. ooral bij Texel werden stuk- Door hevige rukwinden kantelden verschillende vracht wagens. Hier een „gesneuvelde" aanhanger In Baggel- huizen bij Assen. ken duin weggeslagen. De Texelse duinenrij, die binnen enkele uren over kilometers lengte werd weggespoeld, is drie jaar geleden door Rijks waterstaat voor 12 miljoen gul den aangelegd. Windstoten Heftige windstoten hebben gisteren in het hele land voor veel overlast en schade ge zorgd. In Westeremden (Gro ningen) moesten veiligheids maatregelen worden getroffen rond de plaatselijke kerk, die door de storm op instorten stond. In Amsterdam werd de politie overspoeld door telefoontjes van verontruste burgers over allerlei rondvliegende voor werpen. Een busje van de PTT werd door de wind in het wa ter van de Tweede Kostverlo- renkade geblazen. In Leeu warden kwam een deel van de zijgevel van een flat naar be neden. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde ondervond veel hinder van de storm. Vier schepen op de rede van Vlis- singen raakten op drift. De veerdiensten op de Waddenei landen zijn gisteren gestaakt. Het veer tussen Kruiningen en Perkpolder ging over op een beperkte dienstregeling. De rijkspolitie in Driebergen adviseerde het wegverkeer met aanhangwagens of cara vans, geen gebruik te maken van hooggelegen bruggen zoals de Brienenoord- en de Lek- brug. Een Boeing 747 van de KLM liep tijdens voorberei dingen voor een vlucht zoveel schade op dat het toestel ver vangen moest worden. De Haagse politie kreeg in de loop van de dag tussen de 80 en 100 meldingen van storm schade binnen. In de meeste gevallen betrof het rondvlie gende dakpannen en afge knapte TV-masten. Aan de Kranenburgweg blies de beu kende wind het dak van een loods af. De brandweer moest gisteren in 50 keer uitrukken om losge waaide lichtkoepels en mar kiezen, loshangend zink en omvergewaaide antennes te verwijderen die gevaar voor het publiek opleverden. In Wassenaar moesten vijf monumentale bomen het af leggen. In drie gevallen, aan de Berkheistraat, Hogeboom-- seweg en de Buurtweg, kwam de brandweer eraan te pas om de bomen van de rijbaan te Behalve een omgewaaide boom op de hoek van de Boer- havelaan/Nicolaas Maeskade in Voorschoten werd gisteren in deze gemeente ook melding gemaakt van een 10 meter lan ge dakrand die was losgeraakt van een flat aan de Paganini- dreef. Prinses Juliana, prinses Margriet en minister Smit- Kroes bezochten na afloop van een herdenkingsbijeen komst van de watersnoodramp in 1953 een foto-expo sitie in het stadhuis van Zierikzee. Prinses Juliana en de minister moesten op weg daarnaartoe hun hoed vasthouden om afwaaien te voorkomen. SN HAAG Wie meedoet et de Staatsloterij heeft nu eer (om precies te zeggen: jftig procent) kans op een jijs(je). De twee extra prijzen (n een ton zijn geschrapt en larvoor in de plaats komen .000 prijzen van 15 gulden in eerste trekking en 10.000 ijzen van 20 gulden in de 'eede. i Staatsloterij, die al sinds 26 bestaat, komt daarmee n de wens van de spelers te- moet. De directie verwacht n kleine omzetstijging als volg van de maatregel. Het ntal prijzen per serie is op- voerd van 40.000 tot 50.000. 5 Staatsloterij keert 70% rettelijk verplicht voor de aatsloterij is 66,6%) van de tale inleg uit. Dat is veel in irgelijking met andere lote- jen. De rest van het geld oeit naar de schatkist. In 82 was dat 132 miljoen gul- in, op een totale omzet van J3 miljoen. ie omzet is overigens, als ge- >lg van concurrentie van lot- k toto en de Algemene Lote- Nederland, teruggelopen tot ts onder de 50% van de totale nzet van de loterijen. De ijs van een heel lot, al sinds 168 25 gulden, blijft voorlopig ihandhaafd. ehandhaafd blijven ook de ttra prijs van 250.000 gukden i de derde trekking en, in de-, ilfde trekking, een extra prijs in een half miljoen „schoon" ia aftrek van kansspelbelas- ng). In de derde trekking illen ook in totaal 19 prijzen -jr zijn 19 series) van een ton. e hoofdprijs in de eerste ekking is 25.000 gulden en in tweede 50.000. ALMELO De directeur en de bedrijfsleider van een in Almelo gevestigde wijnimportfirma moeten een maand naar de gevangenis en ieder privé een boete van 10.000 gulden betalen. Het door hen geleide bedrijf krijgt een boete van 50.000 gulden en loopt twee jaar lang een gerede kans op last van de justitie gesloten te worden. Aldus gisteren de eis van officier van justitie mr. B. van der Lugt bij de Meervoudige Economische Kamer in de rechtbank te Almelo. Directeur en bedrijfsleider bekenden op grote schaal geïmporteerde wijnen te hebben aangelengd met water en ille gaal gestookte alcohol. Met behulp van vervalste certificaten lie ten zij goedkope sherry promoveren tot dure port. Aan de sher ry werd vlierbessenconcentraat toegevoegd om de mooie rode kleur van port te verkrijgen. Ze hebben daarmee voor de firma meer dan een miljoen gulden verdiend. Dit voordeel verdween overigens als sneeuw voor de zon, toen de fiscus met zijn navor dering aan ontdoken accijnzen kwam. Vandaag viert de oudste in woonster van Nederland, me vrouw Rib- bens- Verstallen, haar 110e ver jaardag. Zij woont in een bejaardencen trum in Maas tricht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer wil unaniem dat het kabinet snel een begin maakt met het reor ganiseren van het politie apparaat, waardoor er ef fectiever gewerkt kan worden. Door deze reorganisatie zou de politie o.a. minder tijd moeten besteden aan administratieve rompslomp, zodat er meer tijd vrijkomt voor het bestrijden en opsporen van strafbare fei ten. „Het wordt hoog tijd dal de schone woorden over een beter en efficiënter georgani seerde politie in daden worden omgezet", zo verwoordde hel CDA-kamerlid Faber het alge mene gevoelen. De fracties van CDA, VVD PvdA en D'66 vinden dat er in de vier grootste steden (vooral in Amsterdam) en in de steden waar sprake is van een „nood- situatie" meer politie-functio- narissen mogen komen. Hel CDA en de oppositie maakten echter duidelijk dat zij het al maar blijven uitbreiden van de politiekorpsen een heilloze zaak vinden. Dit bleek gisteren tijdens hel debat over het onderdeel poli tiebeleid uit de begrotingen voor Binnenlandse Zaken en Justitie. De fracties van CDA. VVD en PvdA drongen er te vens bij de ministers Rietkerk en Korthals Altes op aan, zc spoedig mogelijk maatregelen te nemen tegen de huisves tingsnood die bij veel politie korpsen heerst. „In Zutphen moeten de rechercheurs mei hun voeten in het water wer ken", aldus een voorbeeld van het PvdA-kamerlid Stoffelen. Genoemde fracties bepleitten voorts het scheppen van meer deeltijdbanen bij de politie. Tot nu toe is deeltijdarbeid bij de politie alleen in administratie ve functies mogelijk. Door meer deeltijdbanen te schep pen (dus ook in de surveillan cedienst e.d.) zouden volgens de regeringspartijen en de PvdA ook vrouwen meer kan sen kunnen krijgen om bij de politie te gaan werken. Vrijwel alle fracties vroegen aandacht voor verbetering van de opleiding van politie-agen- ten. VVD en CDA vroegen zich af, wanneer de oplei dingsscholen van rijkspolitie en gemeentepolitie samenge voegd zullen worden. De VD'er Hermans stelde voor, meer agenten uit de „gewone" rangen in de gelegenheid' te stellen, door te studeren op de fiolitie-academie. Het is be- angrijk dat er in leidingge vende functies ook politiemen sen komen, die veel praktijk ervaring met het dagelijkse politiewerk hebben, zo meen de Hermans. Van PvdA-zijde werd aange drongen op uitbreiding van de voorlichting over etnische minderheden aan politie-agen- ten, zowel in de opleidingen als in de korpsen zelf. Volgens de PvdA'er Stoffelen komt bij de politie nog herhaaldelijk discriminatie van minderhe den voor. -RIEMELS SLIEDRECHT Drs. H.A.M. Eisen, plaatsvervangend direc teur-generaal van de Volksgezondheid, heeft gisteren in Slie- drecht gepleit voor het nog dit jaar afschaffen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering. De verzekerden zouden moeten wor den overgenomen door de particuliere ziektekostenverzekeraars. De kosten van de vrijwillige ziekenfondsverzekering (voor niet- -werknemers met een inkomen onder een bepaalde grens) lopen per regio sterk uiteen. Grote premieverschillen zijn tot dusver verevend, maar de landelijke verevening wordt waarschijnlijk eind dit jaar opgeheven. Daardoor dreigt de premie met name in het westen van het land onbetaalbaar te worden. CDA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris mevrouw Korte-Van Hemel (Justitie) moet de Tweede Kamer zo snel moge lijk nadere informaties verschaffen over de bezuini gingsplannen voor het gevangeniswezen. De staatsse cretaris mag pas met definitieve voorstellen komen als over haar plannen met de Kamer heeft gedebatteerd. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, VVD, PvdA) heeft haar dat gisteravond ge vraagd tijdens het debat over de Justitiebegroting. De CDA'er Buikema zei dat zijn partij het voornemen van de staatssecretaris om het „op zich al niet omvangrijke" personeelsbestand in de gevangenissen met een kwart te verminderen „te ingrijpend" vindt. De woordvoorder van de andere regeringspartij, de VVD'er Korthals vroeg zich af waarom er „zo plotseling forse stappen moeten worden genomen". „Was deze ontwikkeling niet eerder te voorzien?", aldus de VVD'er. Forse kritiek kreeg de staatsse cretaris te verduren van de progressieve oppositiepartijen. Me vrouw Salomons (PvdA): „De hele ontwikkeling van de laatste dertig jaar naar een humanere toepassing van het strafrecht dreigt te worden geminimaliseerd. De bejegening van de gedeti neerden wordt weer: opsluiten!". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. o.m. bezoek aan Kürfurstendamm, Rijksdaggebouw, Potsdammerplatz, Brandenburgertor etc. per persoon op basis halfpension. Vrijdagmorgen weg - maandagavond terug. Poslbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190696-190698 (maartdag l/m vnidag tussen 9 en 5 uur) DEN HAAG De om roepbijdragen zullen in de jaren 1984 1987 met minstens negen gulden per jaar omhoog moeten. Dit om uit de opbrengsten van de omroepbijdragen de Wereldomroep te kun nen financieren, het „gat" in die financiering in 1987 gedicht te hebben en de omroepreserves niet aan te tasten. Minister Brink man (WVC) heeft dit NOS-voorzitter E. Jurgens laten weten. Het was aanvankelijk de be doeling dat de omroepbijdra gen in de periode 1983 1986 met jaarlijks vijf gulden om hoog zouden gaan. Met de fi nanciering van de Wereldom roep zit het echter tegen: de kosten zullen stijgen van 59,2 miljoen gulden dit jaar naar 81,5 miljoen in 1987. De minister komt daarmee te rug op een eerder voornemen om in de komende jaren „pas op de plaats" met de omroep bijdragen te maken. Op dit moment is de omroepbijdrage 153 gulden. Op 1 januari j.l. ging de omroepbijdrage met elf gulden omhoog. In die elf gulden zat vijf gulden ten bate van de Wereldomroep. Interlokaal bellen wordt toch duurder DEN HAAG Ondanks eer dere, tegenovergestelde mede delingen, wordt ook het inter lokaal telefoneren duurder. Per 1 maart moet voor elke 47 seconden bellen 15 cent wor den betaald. Vergeleken met nu (45 seconden voor 14 cent) is dat een verhoging met ruim 2%. Lokale gesprekken wor den per 1 maart 1 cent ver hoogd. De PTT zegt dat het de bedoeling was dat de verho ging voor lokaal bellen per 1 januari zou komen, maar kan dit door technische problemen pas twee maanden later. Het daardoor ontstande gat van 12 miljoen gulden wordt nu ge dekt door ook het tarief voor interlokale gesprekken te ver hogen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9