Langs Omwegen Het Agnesviert feest met een goede nieuwe tijd en - natuurlijk - met computers NA VICTOIRE, JESUALDA EN WEL ERG VEEL VERANDERD, BIJ HET ZEVENDE LUSTRUM Speelschulden en alcoholverslaving leiden tot overval postagentschap Maresingel *k LEIDEN/REGIO CcidócSoiwtmt WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. j LEIDEN /DEN HAAG De officier van justitie, mr. Huinen, heeft gisteren tegen de twee overvallers van het postagentschap aan de Maresingel een gevangenis straf van twee jaar geëist. Het tweetal maakte op 17 no vember 1982 ruim 110.000 gulden buit. De twee Rotter dammers verklaarden diep in de schulden te zitten en daarom het postagentschap te hebben beroofd. De een, een 35-jarige man, is verslaafd aan gokken, de ander, een 29-jarige man, is alcoholist. De twee mannen drongen op woensdagmiddag om half twee het postagentschap binnen. Zij duwden de 20-jarige vrouwelijke be diende, die terug kwam van haar lunchpauze, de winkel in. Daar zette het tweetal bivakmutsen op. De vrouw, die de kluis moest openen en daarna op de grond moest gaan liggen, werd bedreigd met twee vuurwapens. Gisteren tijdens de rechtszitting bleek, dat het ging om een luchtdrukpistool en een karabijn. „Die wapens waren niet geladen, we hadden afgesproken geen geweld te gebruiken," zei de 35-jarige verdachte. De bediende van het agentschap zag kans het alarm in werking te stellen. De politie was daarom snel ter plekke. Toch kon het tweetal in de vluchtauto ontsnappen. Twee dagen later kon de 35-jarige man worden aangehouden, op 22 november werd de tweede dader gearresteerd. Een groot gedeelte van de buit werd terug gevonden. Van de 110.000 gulden is echter nog 26.000 gul den spoorloos. Ook de vuurwapens zijn opgespoord. Op de rechtszitting kwam aan het licht, het tweetal pas bekende schuldig te zijn aan de overval, nadat justitie een brief van de 35-jarige man had onderschept. Vanuit de gevangenis schreef deze man, een geboren en getogen Leidenaar, aan zijn vrouw hoe hij en zijn zwager de overval hadden aangepakt. Toen de mannen met deze brief werden geconfronteerd, gaven zij toe. De verdediger van de 35-jarige man voerde aan, dat zijn cliënt, die een grote straflijst heeft, zwaar gokte. Hij speelde in de zoge naamde Surinaamse eethuizen en had zware speelschulden. Vol gens de advocaat werd zijn cliënt onder zware druk gezet om die schulden te betalen. „Hij heeft vijf jaar als bouwvakker gewerkt en een eerlijk leven geleid. Toen raakte hij echter zijn baan kwijt. Sinds twee maanden is hij getrouwd en kent hij een hui selijk leven. Hij moet van zijn verslaving aan het gokken wor den afgeholpen. De goklust is de oorzaak van dit nu toe mislukte leven," aldus de verdediger, die pleitte voor een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Ook de verdediger van de 29-jarige Rotterdammer schetste de achtergronden van zijn cliënt, die tot nu toe alleen door ver keersdelicten in aanraking met justitie is geweest. „Mijn cliënt heeft de lagere school niet afgemaakt. Hij trouwde op zijn acht tiende en werkte als verwarmingsmonteur. Hij werd werkloos», raakte aan de drank en daarom liep zijn huwelijk stuk. Daar door ging hij nog meer drinken en raakte hij nog dieper in de schulden. Met zijn zwager heeft hij toen het plan opgevat om door die overval hun schulden weg te werken en een nieuw le ven te beginnen," aldus de advocaat die ook pleitte voor een ge deeltelijk voorwaardelijke straf. De officier van justitie was van mening, dat van opzet zeker sprake was. Het tweetal hield het agentschap een week lang in de gaten om de gang van zaken te leren kennen. De twee deden zich voor als vissers, die in het water van De Maresingel zaten te vissen. „Diefstal met geweld en bedreiging met een vuurwapen. Dat is een zeer ernstig delict," zei de officier, die twee jaar ge vangenisstraf eiste. Mr. Huinen vroeg voor het tweetal dezelfde straf, ondanks het feit, dat de 35-jarige man veel meer op zijn geweten heeft dan zijn zwager. „Ze zijn de rit samen begonnen en moeten hem daarom ook samen uitmaken," aldus de officier. De president van de rechtbank, mr. Reisig, vond twee jaar een opmerkelijk milde straf. „Ik heb voor dergelijke zaken veel zwaardere straf fen horen eisen," zei hij. De rechtbank doet 15 februari uitspraak. Agnes Scholengemeenschap: jeugd op weg, in de jaren '80 der 20ste eeuw. het atheneum; een van de zeven eindexamenvakken. Daarvoor komen ze tot uit Hoofddorp, Den Haag en Bodegraven. Erg ingrij pend, evenwel, was de en tree van de automatisering, de technische apparatuur en de komst van de compu ter op school. Dat was nog „aangrijpender" dan de in tegratie van de Maria Mavo met de rest van de S.G.". Computerlessen op school! Schooladministratie met tekstverwerkende beeld - scherm-apparatuur. God, wat begin ik oud te'worden. ïn '49 zat ik nog met de handen in m'n haar bij het rechtlijnig tekenen, en ste reo was toen nog metrie, waar ik de ballen van be greep. Maar 1983: de ijskou de robot, die veel moeite overbodig maakt en tot klassikale begeestering leidt. En dan te bedenken, dat ik nu in m'n uppie zelf achter zo'n beeldscherm dit verhaal zit te maken. „De computer in het onderwijs" is dan ook het onderwerp van een themamiddag bin nen de lustrumviering. Stofvrij lokaal Neem meneer Van de Laar, en wel hierom: hij bedient zich voor z'n aardrijkskun de van een video-toestel, van „over head"-projecto- ren, van „gewone" dia-pro jectoren en kopieermachi ne. En hij zou niet meer te rug willen. De vierde klas atheneum (A-stroom) ik zit inmiddels perplex te luisteren kan, met het oog op de voleinding der studie, kiezen tussen com- puterkunde en Spaans. En wat doen die jongelui nou? Juist!: „Dit jaar koos prak tisch iedereen computer- kunde. Dat is opvallend", aldus meneer Van de Laar. Die kunde beoefenen ze overigens in een stofvrij lo kaal, waarin niet met krijt maar met viltstiften wordt gewerkt. Ook de gladde borden zijn slechts voor die stiften geschikt. Lesje com puteren. Net zo fijn als vroeger een partijtje castie op een drassig sportveld bij Overveen. Alleen hadden wij ontzettend veel gein, als de sportleraar wiens bij naam „Matje" gefluisterd werd onderuit ging. Vandaag gaat men stofvrij de volwassenheid tegemoet. Maar over weer 35 jaar zul len onze kindskinderen zich weer vrolijk maken over de „onbeholpen struc turen" van 1983. En waar om ook niet? Time is pas sing by. Vijf jaar geleden ging zuster Augustine bijna over de tong omdat ze rond '50 nog weigerde jongens tot de Agnesfeesten toe te laten en omdat de meisjes vanaf de derde klas ver plicht waren nylons te dra gen. Naadloze nylons en vleeskleurige kousen: speel tuig van de satan. Je had nog veel eerder een bis schop van Den Bosch, mgr. Diepen genaamd, die daar over een tirade hield in een boekwerkje dat nu hoogst dubieus genoemd mag wor den. Naaldvakken Daarom: leve de computer op „het Agnes", leve de dis co in de ledige uurtjes, leve de naar elders verwezen naaldvakken, vivat het flesje pils, hoog de allang weer vergeten emancipatie, de vereniging der geslach ten. Onze kinderen liggen daar krom over, tussen het rocken door. In een meer of minder ver verleden duur den oorlogen soms dertig jaar en langer. Maar er ver anderde, behalve het wa pentuig, hoegenaamd niets. Agnes S.G. heeft binnen ze ven lustrums een hele we reld zien veranderen. En die gemeenschap is daar best happy mee. Meneer Van de Laar heeft nog wel wat anders te doen. En heeft buitendien ook weer een vergadering voor de boeg. Adieu en sterkte bij het feest. Een uittreksel uit het lustrumprogramma, dat de week van 5 tot en met 11 februari vult (zon der alle data met name te noemen, want de betrokke nen weten er alles van): een avondmis op 5 febr. in de aula, met koffie na afloop; zondag de 6e reünie voor 750 tot 1000 oud-leerlingen en afgedankte docenten; en de Agnesrevue „Los zand". De brugklasmusical heet „De Queeste",(uit de „pers": genadeloos spel, swingende meiden, opzwepende scè nes, liefdesscènes die iets korter hadden gekund, ze denbedervend, en: De Queeste, dat is voor bees- Maar verder nog o.a.: disco en disco en disco en de op perste extase met vreugde loze gezichten, ook voor brugklasleerlingen; de t-h- e-m-a-d-a-g op 10 febr. (geen lessen, maar wel ex cursies naar bedrijven en instellingen; vossenjacht en puzzeltocht; een Politiek Forum (was vroeger de H.Geèst, die bij de aanvang van het schooljaar binnen- gebeden werd) over na tuurlijk een thema Jeugdwerkloosheid (als sti mulans voor de studie), met Politiek Café en forumle den als de oud-ministers André van der Louw en Til Gardeniers, misschien nog met mensen van VNO en NVV. Koude snacks zijn ook nooit weg. Er komt op 11 febr. een evenementen dag, met computerspelletjes i.p.v. diefje met (de klos) verlos, videofilms, tafelten nistoernooi, bridge en kla verjas, dam- en schaaksi- multaan met een meester en grootmeester, en met „De Achterlijke Gladiolen" die met hoempa het carna val inluiden. Diezelfde avond van de lie febr. is er „het schoolfeest" alsof er nog geen feest genoeg was met „doorlopend disco" en smijtwerk, m.m.v. Rosa King, Funk Band, American Gipsy, in de Koolenkit. U zoekt het maar uit. „Kom in kleding van één kleur", staat op de uitnodiging. Dat zal dan wel het uni forme giro-blauw wezen. In de Koolenkit zullen dan geen leerlingen van de brug- en tweede klas sen worden toegelaten. Ergens zijn er nog steeds teruggelegde bescher mende grenzen. Maar als ze een jaartje verder zijn, is het hek weer van de schooldam. Vooruit dan maar, met het Agnes! Ad muitos annos. Maar dat verstaan ze daar niet meer zo, geloof ik, met al die computers en disco; American and, not a lot, Latin. V*# sKs! De allereerste klas van „Sint Agnes", kath. meisjes HBS, aan de Leidse Boommark!. Men trachte (onder de negen docenten) te onderscheiden de eerwaarde zusters Victoire, direc- «nee Augustine, Jesualda en Hendriks (helemaal rechts, en toch, onder godes aandrang, geprofest. Alleen haar kloosternaam lijkt onbekend); verder franciscaan De Bruyn die „godsdienst had". Duindam die gym deed, de Franse leraar De Wit, Oltheten die de meisjes biologie probeerde bij te brengen, en Van Klarenbosch met de gladde wiskundeknobbel. Allen werden met lof tot het leven toegelaten. „Moeder" en pater bleven in het katholieke middelpunt. „De school in het groen" een erkende bijnaam en bijna een wapen spreuk; en bovendien zegt men: ,,'s zomers lijkt het hier soms wel Zand- voort staat voor een bruisende viering van het zevende lustrum. Wat wil zeggen, dat „het Agnes" alweer 35 jaren Oud is. Gestroomlijnd on- derwijsbedrijf en scho lengemeenschap; vrij en heerlijk gelegen aan de Leidse Eijmerspoelstraat. Gepolitoerd erfstuk van de Tilburgse zusters van Liefde, die na de oorlog met een heilige onverzet telijkheid begonnen les te geven aan 37 meisjes, van wie er nota bene 7 uit Den Haag kwamen. De intellectuele nonne tjes keken door de koker van hun witte kap met zwarte sluier, en zagen dat het goed was. Steeds vooruit; want naar links of naar rechts zien was door die religieuze hoofdbedekking onmo gelijk. Vandaag, 35. jaar later, kijkt een docenten corps (op „oorlogssterk te" ongeveer 80 mannen en vrouwen, inclusief de parttimers) ongehinderd alle kanten uit om de rond 1080 leerlingen ge motiveerd naar een nog onbekende maar hope lijk redelijke toekomst te begeleiden. Het zijn niet meer de 37 doodonschul dige meisjes van de zus ters Victoire, Augustine, Jesualda en Hendriks gewoon Hendriks, zo maar; misschien omdat ze handwerken gaf maar de eigenzinnige, al les beter wetende, lustige bataljons van rector Tromm, die als comman dant met z'n gehele ge nerale staf de handen vol heeft om het onder wijs met steeds meer fa cetten in de vaart te hou den. Vroeger, heel lang geleden, had je een rectrix of rector die met een conrector de zaak op hun sloffen konden runnen en nog les gaven ook; desnoods, na tweeën, was er gelegenheid tot een uiltje knappen in habijt. Vandaag kom je eerst in een regel- en mengkamer met concierge en georiën teerd personeel. Daarna word je, als bezoeker, ver wezen naar verschillende echelons op allerlei niveaus van onderwijs. Het is er veel drukker dan in een zweminrichting. Waar schijnlijk wordt er les gege ven, maar doorgaans zijn de gangen en trappen en goed geoutilleerde kantine de hele dag gevuld met heen en weer lopende jongens en meisjes. Filmsterren wiege len af en aan, met boeken en schriften onder de arm. Al een beetje „Campus", met de hi's en ho's. De „mannen" iets onverschilli ger. Er wordt volop gewis seld, er komen immers steeds meer lessen en moge lijkheden bij. Een pro-aca demie op drift. Alleen in de bibliotheek, met bediening, kom je even tot rust. Hondebaan Ik zit nu op het kantoor van een docent, die ooit ge hoopt had uitsluitend aard rijkskunde" te kunnen ge ven.. Het was de man niet gegund. De administratie groeit hem boven het hoofd. Hij is nu een leraar met een deel- en honde baan: „schooldecaan en coördinator voor de mid denbouw van het athe neum". Meneer E.R.F. van de Laar. Bij hem om de hoek staat een stand vol brochures, adviezen, richt lijnen voor „de tijd na de school". Informatie om mee te nemen. Aan de muur bij Van de Laar hangen meis jesportretten die zeggen, dat verder studeren niet slechts voorbehouden i is aan „de heren". Vlak in de buurt schijnt men koffie te kun nen zetten. Daar profiteer ik dan maar van. Of er veel veranderd is, in de vijf jaar sinds het zesde lustrum in '78? „Ja, toch wel", meent decaan Van de Laar. „Tot voor twee jaar zaten we nog in twee ge bouwen: hier, op de hoofd vestiging, en in de depen dance aan de Potgieterlaan. Dat was sedert de fusie, in 1971, met de Maria Mavo (die overigens als mulo al vanaf 1913 bestond). Nu hebben we de beschikking over onszelf, met vier loka len die in de ecologische tuin zijn gezet. Onze „heemtuin" heeft daarvoor wel een veer moeten laten en dat werd het bestuur niet door iedereen in dank afgenomen. Ook nu nog moeten we voor de gymles sen en sommige theorieles sen onze toevlucht tot de technische school Don Bos- A u toma tisering Maar „het Agnes" groeit niet meer. Decaan-coördi nator van de Laar: „Het leerlingenaantal in de on derbouw daalt al een jaar of wat. Een vermindering die gecompenseerd wordt door „instroom" van de boven bouw. Wij zijn, bijvoor beeld, de enige school in de regio met het tekenvak in In dit stofvrije lokaal verdiept een stukje A-stroom van het atheneum zich in computerkunde... ten). Daar komt dus ieder een op af. Disco

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5