Paprika-conflict mondt uit in ontslagen I Raadslid Hendriks wil compostering van huisvuil Woubrugge !Ja UT ReidM Souitmt i GS WEIGEREN VERGUNNING VOOR BOUW LOODS TE GEVEN Zoeterwoude krijgt een feestcomité Fy St Oi St rlc ku de 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Oi 9 figidaeSowiwnt WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA 4 j Nieuwveen krijgt nieuwe secretaris NIEUWVEEN De heer J. W. Eijs zal per 1 november zijn functie van gemeentese cretaris van de gemeente Nieuwveen neerleggen. De heer Eijs treedt op eigen ver zoek vervroegd uit. De gemeenteraad heeft inmid dels uit verschillende sollici tanten een opvolger gekozen Dat de heer G. Kolhorn, nu nog werkzaam als hoofd van het bureau onderwijs en wel zijn der gemeente Oisterwijk. De heer G. Kolhorn zal naar verwacht wordt in juli of au gustus zijn intrede op de Nieuw veense gemeentesecre tarie doen. Hazerswoude groeit gestaag HAZERSWOUDE De gemeente Ha zerswoude telde op 1 januari 1983 11.120 inwoners, 5667 mannelijke en 5463 vrouwelijke. Dat betekende een toename van 160 personen ten opzichte van 1 januari 1982, toen 10.960 perso nen bij de burgelijke stand stonden ge registreerd. De groie van het inwonertal wordt ver oorzaakt door een geboorte-overschot van 119 in 1982. Er werden 164 baby's geboren en er overleden 45 mensen. Er vestigden zich vorig jaar 467 mannen en vrouwen in Hazerswoude, dat 426 personen zag vertrekken; een vesti gingsoverschot van 41 derhalve. Plattegrond Zoeterwoude-dorp ZOETERWOUDE Aan de Dirk van Santhorstweg wordt, ter hoogte van de flat, een informatiezuil met plattegrond geplaatst. De raadscommissie openbare werken ging deze week akkoord met het verplaatsen van de zuil (die thans nogal onlogisch staat gesitueerd nabij de kruising Ambachtsherenweg/Jan Albert de Gravenlaan) naar de Dirk van Santhorstweg. Om het verkeer op deze weg niet te hinderen, zal voor de automobilisten, die de plattegrond wil len raadplegen een parkeerstrook wor den aangelegd. Voorts zal een informa tiebord (het bord met de bekende „I") worden geplaatst. Paardrijvereniging naar Zoeterwouds Molenpad ZOETERWOUDE Achter de opslag plaats van gemeentewerken aan het Molenpad krijgt de Zoeterwoudse paar drijvereniging de beschikking over een terrein van 40 x 60 meter. Dit deelde wethouder H. Graniewski-Wijnands gisteravond mee tijdens een vergade ring van de raadscommissie welzijn. De leden van de raadscommissie spra ken gisteravond uitvoerig over het wel of niet instellen van een werkgroep, bestaande uit raadsleden, die een on derzoek moet verrichten naar de verle ning van verkapte subsidies aan instel lingen. Tijdens de laatste raadsvergade ring werd duidelijk dat feitelijk nie mand erg enthousiast is over de instel ling van een dergelijke werkgroep. Men vraagt zich af wat met de verkre gen gegevens gedaan zou moeten wor den. Om toch meer inzicht te krijgen zal door enige ambtenaren een inventa risatie worden gemaakt waaruit onder meer ledenaantallen, huisvestingskos ten, tarief per gebruiksuur enz. moeten blijken. De raadscommissie had enige moeite met de subsidieaanvraag van de initia tiefnemers van de Kerst-in. Pas twaalf dagen vóór de kerst-in werd de begro ting bij het gemeentebestuur ingediend en daaruit bleek dat een tekort werd geraamd van 1.775.-. Dat late tijdstip van indiening leverde nogal wat kriti sche geluiden op doch na de nodige toe lichting van de initiatiefnemers bracht de raadscommissie toch een positief ad- Inbraak in Alphens observatie centrum ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in observatie centrum Marnixhove in Al phen, is in de nacht van maan dag op dinsdag voor 2370 gul den aan contant geld gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een openstaand raam. Zij namen twee geldkistjes, waar in het geld zich bevond, mee. ROELOFARENDS- VEEN Het ziet ernaar uit dat de negatieve be slissing van Gedeputeerde Staten inzake de bouw een loods aan de Flo- raweg uitmondt in een ca tastrofe voor de werkgele genheid in Alkemade. Niet minder dan twaalf arbeidsplaatsen gaan ver loren omdat Ida Vol wa ter-Heemskerk geen toe stemming krijgt voor de bouw van een loods ach ter haar woning aan de Floraweg. Deze loods had moeten dienen voor huis vesting van een nieuw op te zetten bedrijf voor het schonen van paprika's. Ida had een zes a zeven ge schoolde werkneemsters in ie der geval een jaar werk kun nen bieden. Bovendien had haar man, Bert, eigenaar van Inmaakbedrijf Volwater aan de Langeweg niet aan vijf van zijn personeelsleden ontslag hoeven aanzeggen als hij aan het bedrijf van zijn vrouw zo nu en dan personeel had kun nen „uitlenen". Overigens moet vermeld worden dat deze vijf man over enige maanden weer welkom zijn. Achter hun Ida Volwater op het braakliggend terrein achter haar woning. woning aan de Floraweg heb ben Ida en Bert een groot braakliggend terrein, geschikt voor de bouw van een loods. Ida zou in zo'n loods achter haar huis een bedrijf willen beginnen voor het „schonen" van vooral paprika's, maar ook van uien en wortelen. Kinderopvang voor haar eigen kinderen, maar ook voor die van haar werkneemsters zou, zo dicht bij huis, geen pro bleem hoeven te zijn. Ida werkt al jarenlang aan haar plannen voor een zelfstandig eigen bedrijf. Ze staat inge schreven bij de Kamer van Koophandel en heeft thans een gevestigd bedrijfje binnen de inmakerij van haar man aan de Langeweg. Daar is ze allang uitgegroeid Het gaat gewoon niet langer zo, van daar dat de nieuwbouw loods aan de Floraweg meer en meer een „must" is geworden. Het zit haar echter niet mee, want Gedeputeerde Staten volharden al meer dan een jaar in hun weigering tot het verlenen van vrijstelling van het geldende bestemmings plan, nodig voor de bouwver gunning van een loods aan de Floraweg. Voor deze weg is namelijk een zogenaamd „Voorbereidingsbesluit" van kracht; dit besluit laat toe dat agrarische hulp- of nevenbe- d rijven ter plaatse gevestigd worden. Gedeputeerde Staten beweerden echter dat het schonen van paprika's geen agrarisch hulp- of nevenbe- drijf is. Nadat Ida en Bert had den aangetoond dat dit wel het geval was, kwamen G.S. met het argument dat paprika's „niet-inheemse" produkten zouden zijn. Brieven van de veilingen van Poeldijk en Bleiswijk toonden vervolgens aan dat Ida 90 van alle va derlandse paprika's die op deze veilingen verhandeld worden, opkoopt. G.S. bleken echter nog meer argumenten in petto te hebben om de bouw van de schuur te voorkomen: „De Floraweg zou niet berekend zijn op zwaar verkeer. In een speciale hoor zitting kon Ida aantonen dat zij dagelijks slechts twee licht- beladen vrachtwagens op haar bedrijf verwacht. Volgens Ida en Bert Volwater willen Gedeputeerde Staten de zaak kennelijk zo lang moge lijk tegenhouden. „Telkens als het ene probleem overwonnen was, kwamen ze weer met wat anders" zegt Ida ervan. Het volgende argument van G.S. om toestemming voor de bouw te blijven weigeren kwam erop neer dat het bedrijf van Ida in feite een uitbreiding van de inmakerij van haar man zou zijn. Toen Ida met be hulp van brieven van haar ei gen klanten aantoonde dat ook dat niet het geval was, werd gezegd dat het schonen van paprika's, wortelen en uien een industriële bezigheid zou zijn. Ida: „Moet je nagaan: wij gebruiken alleen onze handen en een aardappelschilmesje. De paprika's worden door de midden gebroken, vervolgens worden klokhuis, zaadlijsten en eventuele lelijke plekjes verwijders en klaar is Kees! De uien worden alleen maar „gevild" en de waspeen wordt van „kop en kont" ontdaan ten behoeve van wortelsalade- fabrikanten. Water komt er niet aan te pas, want het was sen gebeurt bij de afnemer vlak voor de verwerking. Af val gaat naar de varkens." Ook na dit weerwoord bleef de bouwvergunning uit, nu omdat een paprikaschoonbe- drijf „niet plaatsgebonden" zou zijn. Men vindt dat Roelofa- rendsveen een „bloemenge- bied" is. Bert: „Maar dat was vroeger wel anders. Het in maakbedrijf heb ik overgeno men van mijn vader; het da teert al van 1916. Toen werden hier in de Veen nog uitslui tend groente gekweekt" Het moet hem van het hart dat voor het eerst in de lange ge schiedenis van zijn bedrijf, nu werknemers de w.w. in moe ten. „Ze hadden pertinent niet ontslagen hoeven worden, als de bouw van die schuur door gegaan was", aldus Bert Vol water. En zijn vrouw Ida voegt daaraan toe: „We voelen ons echt gedwarsboomd; ik kan op eigen risico zeven on geschoolde vrouwen een vaste baan geven, daarbij zorg ik zelf zonder een cent subsidie voor kinderopvang en tóch kan dat allemaal niet door gaan. Mijn met moeite verkre gen orders moet ik gewoon aan anderen wegschenken!" WOUBRUGGE Het raadslid G. Hendriks (PvdA) vindt het nodig, dat de gemeente Wou brugge zich serieus met compostering van huisvuil gaat bezighouden. In de vergadering van 10 febru ari van de raadscommissie financiën komen zijn ideeën aan dé orde. Wou brugge is een gemeente met veel tuinen. Veel tui nafval wordt via de ge meente afgevoerd. In to taal heeft Woubrugge zo'n 1200 a 1400 ton huisvuil. Dat kost de gemeente on geveer honderd gulden per ton. De hoeveelheid afval stijgt. Deze en ande re redenen zijn aanleiding voor Hendriks om com postering op lokale schaal in studie te nemeh. Drie gedachten liggen aan het kritisch bekijken van het huis- afvalprobleem ten grondslag. In de eerste plaats is het zonde om iets te verbranden dat nog gebruikt kan worden. In de tweede plaats dalen de kosten voor Woubrugge bij een ver minderd aanbod van huisvuil en in de derde plaats zal het wellicht mogelijk zijn om een aantal mensen, die nu zonder werk zijn, weer aan de slag te krijgen. Guus Hendriks stelt zich voor om het verwerken van de or ganische delen uit het huisvuil tot compost bij wijze van proef te beginnen. Het geld dat no dig is bij de start, zou bijvoor beeld uit de gemeentelijke re serve „Vuilverwerking" kun nen komen. Een pot, waar op dit moment zo'n zestigduizend gulden in zit. In de aanvangs fase zouden er naar zijn me ning twee a drie mensen werk in kunnen vinden. Behalve ophaalproblemen zul len er natuurlijk ook ruimte problemen zijn. Het geschei den opgehaalde huisvuil dient opgeslagen te worden tot het proces van compostering zich heeft voltrokken. Guus Hen driks wil in overleg met Wou- brugse tuinders - die naar hij hoopt de compost ook zullen afnemen - tot een oplossing van dit probleem komen. Hij verwacht, dat er als iedereen meewerkt er per jaar ongeveer 400 ton huisvuil minder naar de vuilverbranding zal gaan. Afgezien van contractuele ver plichtingen levert dat de ge meente een besparing van veertigduizend gulden op. Na enige tijd, als de zaak flink op gang is, kunnen de werkne mers er een echte baan in vin den. Het Woubrugse raadslid is rea listisch genoeg om te beseffen, dat een en ander niet dadelijk rond is. Er zal nog flink gestu deerd moeten worden. Daar om zal hij voorstellen een Het raadslid Guus Hendriks. werkgroep in het leven te roe- wacht, dat de berekeningen pen, bestaande uit raadsleden nog voor de zomervakantie ge en ambtenaren. Die werk- reed kunnen zijn. Pas daarna groep moet reeds bekende ge- kan men met de compostering gevens omrekenen naar Wou- daadwerkelijk aan de slag. brugse schaal. Hendriks ver- Hijskraan valt in water door storm ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens de zware storm gisteren is In Alphen bij de Betonmortelcentra- le een zestig ton zware hijskraan omgevallen in de Heimanswetering. Het scheepverkeer wordt hierdoor gestremd. Omdat het bedrijf vooralsnog geen kraan kan vinden om het neergestorte exemplaar op te hijsen, blijft het scheepverkeer vandaag ook nog de hele dag vastzitten. De Beton- mortelcentrale zoekt nu naar een drijvend ponton met kraan om de omgevallen hijskraan uit het water te halen. Omstreeks vijf uur gistermiddag sloeg de kraan door de hevig wind van de rem en begon op de rails te rijden. Eenmaal bij de Heimanswetering, had het vijftien meter hoge gevaarte een flinke vaart, sloeg dan ook door het eindpunt heen en dook in het water. Hierbij werd niemand gewond. BATIG SALDO COMITÉ VERKEER(S)WEG STARTKAPITAAL ZOETERWOUDE Het Co mité Verkeer(s)weg dat vorig jaar september in samenwer king met vele verenigingen een feestweek organiseerde ter gelegenheid van de opening var> de provinciale omleidings- weg heeft een batig saldo van bijna vierduizend gulden. Een kwart gedeelte daarvan - duizend gulden - zal worden vastgezet op een spaarreke ning en is bedoeld als startka pitaal voor een toekomstige organisatie die vergelijkbaar is met het Comité Verkeer(s)weg of het comité dat in 1977 aktief was tijdens de viering van „700 jaar Zoeterwoude". Voorts zullen nog drie groepe ringen, te weten de werkgroe pen Casa Materna en Missie en Ontwikkeling en de zendings- commissie van de hervormde kerk, een bedrag ontvangen van achthonderd gulden. Met het verstrekken van het financiële overzicht is de taak van het negen personen tel lende Comité Verkeer(s)weg officieel ten einde. De grootste uitgavenposten waren de op tocht, de wielerronde, het mu ziekfestival en diverse algeme ne kosten. Voorzitter Jan van Winden toonde zich gister avond erg verheugd over het welslagen van het feest en ui teraard niet in het minst dat het gehele gebeuren in finan cieel zeer gezond is verlopen. Hoewel het comité met veel plezier destijds aan het „kar wei" is begonnen heeft men wel ervaren dat de eerste aan zet voor een comité moeilijk is omdat op dat moment iedere vorm van financiële armslag ontbreekt. Daarom is een be drag van duizend gulden vast gezet op een spaarrekening die wordt aangeboden aan het ge meentebestuur met de voor waarde dat dat bedrag - met rente - alleen beschikbaar ge steld mag worden als startka pitaal voor een organisatie waarbij alle verenigingen en groeperingen betrokken zijn. Voorts moeten de aktiviteiten van dat comité betrekking hebben op de gehele bevolking van Zoeterwoude. DOOR BOUW KANTOORPAND 3M Nieuwe werkgelegenheid voor 250 personen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De werkgelegenheid in Zoeterwoude zal wellicht een positieve impuls krijgen nu het bedrijf 3M-Compa- ny op het Industrieterrein waar men reeds gevestigd is een kantoorpand wil bouwen. Het ligt in de bedoeling dat er zo'n 250 mensen komen te werken. Daarvan zal evenwel een belangrijk deel afkomstig zijn van het Leidse bedrijf doch, zo stelde wet houder Van der Heijden, verwacht mag worden dat er ook kan sen komen voor inwoners van Zoeterwoude. Het kantoorpand wordt zestien meter hoog en de kosten zijn ge raamd op elf miljoen gulden. Nog deze maand zal de aanbeste ding plaatsvinden en volgens de planning van de direktie van 3M-Company kan in mei een aanvang met de bouw worden ge maakt. Eind 1984 zullen de mensen zich dan in het nieuwe pand kunnen vestigen. Hoewel de direktie van het bedrijf „start klaar" is moet nog wel worden gewacht op het „formele ja woord" van het moederbedrijf in Amerika. Weinig stormschade in Rijnstreek ALPHEN AAN DEN RIJN Metershoge watergordijnen stort ten zich gistermiddag over de Woubrugse weg in Alphen. Fiet sen was op die plaats onmogelijk geworden. De politie van Al phen zette daarom een busje in dat de fietsers met vervoermid del langs de Heimanswetering reed zodat zij droog en veilig ble ven. Een service waarvan door veel scholieren en een Alphens bejaard echtpaar dankbaar gebruik werd gemaakt. Verder be stond de Alphense stormschade uit zes omgewaaide bomen en een lichtmast. Verder in de Rijnstreek waaide een caravan van de provinciale weg van Woubrugge naar Hoogmade. Bij Woubrugge vielen even later op dezelfde weg een boom en een lantaarnpaal om. Het verkeer is enige tijd gestremd geweest, maar gemeente en provincie hebben de doorgang zo snel mogelijk vrij gemaakt. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant wordt nu graag beloond met een replica van het vertederende schepseltje ET, uit de gelijknamige film. Noteer m.i.vals nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. i I i Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Stuur een ET naar: I Naam Adres Postcode/Plaats- Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken I naar: Leidse Courant, antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4