Uit de hand gelopen meningsverschil drijft PvdA- gelederen uit elkaar Mies Minima Diner voor raadsleden GRONDPOLITIEK LEIDT TOT CRISIS Afvalbedrijf De Nobel blijft omwonenden een doorn in oog LCC stemt in met parkeergarage \2 LEIDEN fokbeSotvuwi WOENSDAG 2 FEBRUAKI1983 PAGINA 3 Frontale botsing LEIDEN Een 43-jarige man uit Hazerswoude veroorzaakte gisteren een frontale botsing op de Willem de Zwijgerlaan. Er vielen geen gewon den. De man, die uit de richting Kooilaan kwam, schrok van een verkeersbord, dat door de wind op en neer werd be wogen. Hij stuurde zijn auto scherp naar links en botste ter hoogte van het Van Riebeeckhof frontaal op een tegemoet komende les-auto uit Kou dekerk. De leswagen werd bestuurd door een 18-jarig meisje uit Koude kerk. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Rondvaartboot op drift LEIDEN Een rondvaart boot van rederij Slingerland raakte gisteravond op drift op het Galgewater. Doör de harde wind raakte de boot los van de wal en koos het ruime sop. De politie heeft de boot weer aan de wal vast- Vrouw breekt arm LEIDEN Een 71-jarige vrouw uit Leiden werd giste ren op het Milanenhorst door een harde windvlaag ten val gebracht en brak daarbij haar rechter bovenarm. De vrouw is naar het Diaconessenhuis gebracht. Geen treinverkeer tussen Alphen en Bodegraven LEIDEN Op het baanvak Woerden- Alphen aan den Rijn zullen morgen van 09.20 tot 16.15 uur geen treinen rij den. Dit houdt verband met de demon tage van een vliegtuigbom in Bodegra- Reizigers, die vanuit Leiden naar Utrecht willen reizen, moeten rekening houden met een reistijd-verlenging van een half uur. De treinen worden vanaf Alphen omgeleid via Gouda. Voor rei zigers die Bodegraven willen bereiken, worden bussen ingezet. De halte van deze bussen is op de Ringweg Noord in Bodegraven. Het station van Bodegra ven ligt in de gevarenzone en is daar om ontruimd. PYAMA VAT VLAM Meisje (3) ernstig gewond LEIDEN Een 3-jarig meisje uit Leiden is vanochtend om zeven uur met ernstige brand wonden naar het Brandwondencentrum in Be verwijk gebracht. De nylon pyama van het meisje had vlam gevat. Het meisje, dat in de Marnixstraat woont, ging naar de keuken, pakte daar een doosje lucifers en hield een lucifer in het waakvlammetje "an de geiser. Zij liet de brandende lucifer op haar nylon pyama vallen. Die stond onmiddellijk in lichterlaaie. Het meisje, dat brandwonden aan de voorzijde van haar lichaam en aan haar ge zicht opliep, is naar het AZL vervoerd. Onder politiebegeleiding is zij daarna naar Beverwijk gebracht. Dr. J. Voorhoeve overleden LEIDEN De Leidse hoogle raar Dr. J. Voorhoeve is zon dag tijdens een verblijf in Pa rijs plotseling overleden. Dr. Voorhoeve is 59 jaar gewor den. Hij was een van de groot ste kenners van de Surinaam se taal en letterkunde. Tot 1956 was hij leraar Nederlands in Amsterdam. In dat jaar ging hij naar Suriname. Hij werkte onder meer aan een vertaling van het Oude Testament. In 1968 werd hij hoogleraar aan de Leidse universiteit. (vervolg van de voorpagina) LEIDEN Ondanks her haalde verzoeken van het bestuur weigerde de frac tie gisteravond haar standpunt te herzien. De fractie denkt dat de inves teringen die de gemeente in de ontwikkeling van de parkeergarage heeft ge pleegd, in de toekomst te rug verdiend zullen wor den. Sloop en verwerving van het voormalige San- derscomplex hebben de gemeente bijna twee mil joen gulden gekost. De fractie hoopt echter dat de met Du Prie overeengeko men winstdeling de ge meente in de toekomst het nodige geld op zal leve ren. Het bestuur is hier minder optimistisch over en wijst het voorstel af. Het PvdA-bestuur meent dat de gemeente de twee miljoen althans voor een groot gedeelte via de erf pacht terug moet zien te krijgen. Het bestuur ba seert zijn mening op een passage uit het collegepro gram waarin staat dat par keergarages de gemeente geen geld mogen kosten. Het PvdA-bestuur is echter niet van plan de fractie (waar onder de wethouders) voor maandag in een algemene le denvergadering ter verant woording te roepen. De fractie had het bestuur hier zelf om verzocht. Het bestuur wilde niet verder gaan dan de fractie te verzoeken van standpunt te wijzigen, hetgeen werd gewei gerd. Het is de bedoeling dat de kwestie op een volgende le denvergadering (vrijdag 18 fe bruari) aan de orde komt. Basis van de onenigheid tussen bestuur en fractie is de stelling in het collegeprogram: par keergarages dienen kosten dekkend te zijn en zullen in het kader van de functionele grondpolitiek worden gereali seerd. Met de functionele grondpolitiek wordt in dit ver band bedoeld: een garage mo gelijk te maken door de grond voor minder dan de eigenlijke waarde uit te geven. Een over grote meerderheid van de fractie vindt dat bij de San ders-garage aan deze bepaling wordt voldaan. Bovendien meent de fractie dat de ge meente de 1,9 miljoen gulden investering terug kan verdie nen via de met Du Prie over eengekomen winstdeling. Het bestuur verwacht echter niet zoveel van deze winst en stelt zich op het standpunt dat functionele grondpolitiek niet betekent dat de grond vrijwel gratis wordt uitgegeven. Precedent Het sluimerende conflict open baarde zich gisteravond in de fractievergadering van de PvdA. Wethouder Tesselaar (bij afwezigheid van verant woordelijk wethouder C. Waal die momenteel in Polen ver blijft): „Wij konden niet an ders. De grond van Sanders was moeilijk verhandelbaar en kost ons twee ton renteverlies per jaar. In het kader van het verkeersbeleid, de bouw van de school op de Garenmarkt en het geconcentreerd parke ren was het belangrijk dat de parkeergarage er kwam". Tes selaar ontkende dat het colle geprogram genegeerd werd. Voorzitter van het bestuur T. van Rij was het niet met hem eens: „Functionele grondpoli tiek kan slechts betekenen dat de gemeente een deel van de koop- en sloopkosten voor haar rekening neemt, maar niet alles"! Hij was bang dat het collegevoorstel een prece dent zou scheppen. Van Rij be toogde dat de bouw van de school op de Garenmarkt ook plaats had kunnen vinden wanneer van Sanders een ge woon parkeerterrein was ge maakt. Rekkelijk Het bestuur wenste op dat mo ment geen consequenties aan het verschil van mening te verbinden. Het was uiteinde lijk wethouder Tesselaar die na een lijmpoging van collega J. Peters het conflict op de spits dreef door het bestuur op zijn verantwoordelijkheid te wijzen. „Het is een tik van het bestuur door te stellen 'neem een besluit dat tegenstrijdig is aan het collegeprogram en ga dan maar weer rustig verder'. Ik wens niet door het leven te gaan met de suggestie dat ik het collegeprogram naast me neer heb gelegd". Tesselaar drong er met fractievoorzitster M. van der Molen op aan dat het bestuur nog voor maandag een ledenvergadering bijeen zou roepen die een definitief oordeel zou moeten vellen. In een besloten zitting werd vervolgens getracht de zaak te lijmen. De fractie stelde hierbij voor vast te stellen dat func tionele grondpolitiek een „rek kelijk" begrip is wat op meer dere wijzen kan worden uitge legd. Het bestuur zou dan (zij het met frisse tegenzin) wel akkoord moeten gaan met het b en w voorstel. Merkwaardig Daar ging het bestuur niet op in en nadat zowel fractie als bestuur afzonderlijk hadden vergaderd, werd het voorstel opnieuw door het bestuur ver worpen. De fractie werd ten tweede male verzocht zich er tegen uit te spreken. De fractie weigerde waarop van meerde re zijden opnieuw aan werd gedrongen een bijzondere le denvergadering bijeen te roe pen. Van Rij: „Het is een nor male en goede handelswijze het punt voor de komende le denvergadering te agenderen. Maar het staat een ieder vrij zelf een buitengewone leden vergadering bijeen te roepen". Fractievoorzitter Van der Mo len: „Ik betreur het standpunt van het bestuur en ik ben het er falikant mee oneens. Een merkwaardige opstelling". Raadslid R. Plasterk verweet het bestuur „te grote woorden waarvoor men geen verant woording durft te nemen". Nadat de schade was geschied werd na afloop van de fractie vergadering geconstateerd dat het conflict misschien onnodig uit de hand was gelopen. Le den van de fractie hielden des alniettemin staande dat het be stuur gegeven de omstan digheden zich laf had opge steld. Van de zijde van het be stuur werd hier niet zo zwaar aan getild. Van Rij gaf te ken nen dat de leden van de frac tie wat hem betreft mochten aanblijven ook al zou worden vastgesteld dat zij het college program hadden overtreden. „Wanneer achteraf wordt vastgesteld dat het een ver keerd besluit was, kan het col lege daar in de toekomst ge woon rekening mee houden", aldus één van zijn collega-be stuursleden. ACTIE BIJSTANDSVROUWEN TREKT VEEL BELANGSTELLING LEIDEN Raadsleden van alle politieke partijen, wethouder Tesselaar, werknemers van de Socia le Dienst en bijna 150 bij standsmoeders en een en kele bijstandsvader heb ben gistermiddag in het buurthuis 't Spoortje, een sobere doch smakelijke maaltijd voorgeschoteld gekregen van het Comitee Vrouwen in de Bijstand. Nadat de bijstandsmaaltijd door de aanwezigen was verorberd, kwamen de beide wethouders Schoute en Peeters nog binnen. Burgemeester C. Goekoop had het Comitee geschre ven verhinderd te zijn. Hij is mee met een voedsel- transport naar Polen. Het aangeboden Mies Minima Diner bestond uit Kip Vrien delijke Soep (kippesoep zonder kip), een Steunbalschotel (aardappelen met rauwe andij vie en een gehaktballetje ter grootte van een soepballetje) en als toetje de Eenmalige So ciale Zuinigheidszaligheid (een klein gelatinepuddinkje met een goudkleurige chocolade rijksdaalder). Na de Kip Vriendelijke Soep werd de fi nanciële kookcreativiteit van de aanwezige raadsleden, wet houder en werknemers van de Sociale Dienst getest. Zij moes ten een diner van 5 gulden op schrijven voor vier personen. Een opgave waarvoor de bij standsmoeders zich wellicht dagelijks geplaatst zien. Win naar van deze opdracht was de heer Driessen van de Sociale Dienst, die op zijn kaartje slechts „een blik" noteerde. Een hele berg troostprijzen ging naar verschillende raads leden en de wethouder. Het aanbieden van het Mies Minima Diner gebeurde in het kader van vele landelijke ac ties, die de bijstandsvrouwen deze maand houden. Zij willen op deze manier duidelijk ma ken dat het haast niet te doen is om als ouder met kinderen van de bijstand rond te ko men. Zoals al uit verschillende publicaties, ook in deze krant, bekend is, leven veel zoge naamde bijstandsouders in een zorgelijke financiële situatie. Deskundigen hebben uitgere-> kend dat zij eigenlijk zo'n 400 gulden per maand tekort ko men om normaal te kunnen leven. Vooral hoge huren, energiekosten, duurder wor dende boodschappen, openbaar vervoer en kleding is door hen niet meer op te brengen. Door regeringsmaatregelen, zoals vermindering van inkomen, verlaging huursubsidie en het snijden in bijverdiensten, wor den de bijstandsouders nog eens extra benadeeld. Behalve financiële problemen leven veel bijstandsmoeders ook met psychische problemen. Er kan niets leuks meer gedaan wor den. Voor sport, uitgaan, tijd schriften, telefoon, vakanties, vervanging van kapotte spul len en zelfs voor sommige ver zekeringen is geen geld meer. Maar vooral leven deze ouders constant met een schuldgevoel ten opzichte van hun kinde ren. Die kunnen niet naar ver jaardagspartijtjes omdat er geen geld is voor een cadeaut je. Ook op een club gaan, spor ten bij een vereniging of eens naar de film gaan is niet mo gelijk. Overal in den lande worden momenteel acties gevoerd door de bijstandsmoeders of -va ders. De protestacties betreffen vooral de regeringsplannen. Op gemeentelijk niveau kan aan de situatie van de bij standsmoeders weinig gedaan worden. De gemeente kan hooguit zorgen voor goede kinderopvang, zodat de ouder, als hij of zij werk heeft gevon den, tenminste kan gaan wer ken. In Leiden trok het ge meentebestuur ondanks de be zuinigingen een tori extra uit voor de kinderopvang. De landelijke eisen van de vrouwen werden gistermiddag nog even op een rijtje gezet. Ze willen er 400 gulden in de maand bij, er moet uitgegaan worden van het kostwinners principe, de huren moeten om laag, geen korting bijverdien sten en ze moeten de mogelijk heid krijgen om met behoud van uitkering te gaan stude- GEMEENTE DRINGT AAN OP VERHUIZING NAAR STEVENSHOF LEIDEN Het afvalver werkingsbedrijf De Nobel aan de Zoeterwoudseweg blijft de omwonenden een doorn in het oog. De ge meente zou het bedrijf ten onrechte een hinderwet vergunning hebben ver strekt die, zo menen de bewoners, bovendien re gelmatig door De Nobel wordt overtreden. Voor de Raad van State pleitten zij gisteren voor het in trekken van de vergun ning. Belangrijkste knelpunt is de aanwezigheid van het bedrijf aan de grens van een woon wijk. Terwijl langs de ene zijde van de Zoeterwoudseweg wo ningen staan, heeft aan de overzijde langs de Trekvliet een aantal bedrijven zich gevestigd. Beide hebben ver schillende belangen. De bewo ners zien hun buurt verstoord door geluidsoverlast en zware vrachtwagens, De Nobel acht de 'overlast' noodzakelijk voor een goede bedrijfsvoering. De gemeente, op zoek naar een compromis, heeft aan de ver gunning van de Nobel zulke strenge voorwaarden verbon- moet overtreden wil hij zijn bedrijf draaiende houden, zo betoogde gisteren raadsman Th. Schaper van het afvalbe drijf. De Nobel beschikt momenteel over twee vergunningen. Eén voor zijn papierverwerkings bedrijf aan de Zoeterwoudse weg nr. 9, de andere voor het metaalbedrijfje aan nr. 11. De laatste bestond reeds voordat er een hinderwet-vergunning voor was afgegeven. De ge meente stelde vast dat het be drijfje gesloten diende te wor den, maar greep niet in toen De Nobel hier niet op reageer- toch een vergunning voor de metaalhandel te verlenen. In de vergunning voor de pa pierhandel werd bepaald dat de verwerking van papier in de loodsen moest plaatsvinden. De Nobel gaf een wat andere interpretatie aan het gestelde en sloeg zijn balen papier op zijn terrein op. Ook op andere punten lapte hij de vergun ning aan zijn laars. Met als ge volg een stroom protesten van omwonenden. Mr. Schaper be toogde dat zijn cliënt „zich zo veel mogelijk aan de vergun ningen hield". Hij beschuldig de de omwonenden ervan met De bewoners betoogden dat de afgegeven 'vergunningen niet toereikend waren en dat de gemeente door De Nobel mis leid was. De gemeente zou bo vendien te weinig controle op de naleving van de vergunnin-> gen uitoefenen. Het gemeente bestuur wil echter eerst de uit spraak van de Raad van State afwachten. Wanneer deze be sluit dat de vergunningen te recht zijn afgegeven, gaat het gemeentebestuur De /Nobel streng op de naleving van de vergunning kontroleren. Een andere mogelijkheid is, dat de Raad van State aanwijzingen geeft om de vergunningen aan moeten geschieden. Wanneer de Raad de omwonenden in het gelijk stelt en de vergun ningen vernietigt, moet de ge hele hinderwetprocedure inclusief inspraak weer van voren af aan beginnen. De uit spraak van de Raad van State wordt over twee maanden verwacht. De gemeente begint er echter zo langzamerhand genoeg van te krijgen. De Nobel heeft daarom een aanbod gekregen zich in de Stevenshofpolder te vestigen. Het afvalbedrijf heeft het aanbod inmiddels van de hand gewezen, omdat de verhuizing teveel geld zou Malanganceremonie In het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat 1 wordt zondagmiddag een ruim twee uur duren de film over de Malanganceremonie vertoond. De film gaat over de speciale hoogtijdagen op Nieuw-Ierland (een gebied noordoostelijk van Papua Nieuw-Guinea) waarop belangrijke mannelijke doden worden geëerd. Conservator drs. D. Smidt van het cultuurgebied der Zuidzee, verzorgt het commentaar. De voorstelling be gint om half drie. Kinderthea ter Kinderen van vier tot en met acht jaar kunnen zondag middag 6 februari genieten van het optreden van de thea tervereniging „Mevrouw Smit" in het LAK-theater, aan hang drie uur. In de voorstelling bezoeken de kinderen Pim en Maar tie een winkelhuis. „Mevrouw Smit" wordt gespeeld door Beatrijs Sluyter, Wil Heins en Roeland de Wolf (v.l.n.r.) on der regie van Ad de Bont. Cursus bijenteelt De imkersvereniging „Leiden en omstreken" start be gin maart met cursus bijenteelt voor beginners. Voor wie van plan is om bijen te gaan houden is zo'n cursus onontbeerlijk. Voor wie alleen geïnteresseerd is in het bijenleven is de cursus een goede gelegenheid om het bijenvolk eens van dichtbij te leren kennen. De cursus bestaat uit vier theorielessen en dertien praktijkles sen, die in het polderpark Cronesteyn worden gegeven. Het cursusgeld bedraagt 60 gulden. Aanmelden en in formatie bij F. Banda, Sleutelbloemzoom 9, Leiderdorp tel. 071-890236. Lezing Drs. H. Adema houdt morgen in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden een lezing met dia's over „De ophaaldienst van de zee: kreeften en krabben van Neder land". De lezing is georganiseerd door de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging. De bijeenkomst begint om acht uur. Cursussen LAK Er zijn nog plaatsen over bij verschillende op het LAK aan het Levendaal 150 III, in Leiden. Zo is er nog plaats bij de cursus basistoneel, cursus grime ren, tapdansen, de tekstproduktie over „humor" (al leen nog manlijke deelnemers), tekenen en de cursus olieverfschilderen. Opgeven en inlichtingen bij het se cretariaat van het LAK, tel. 124890. Orgelconcert Organist Theo Goedhart (cantor-organist van de Willi- brord of Groene Kerkin Oegstgeest) geeft zondagavond 6 februari een concert op het 18e eeuwse Steevens/Assen- delft orgel in de Waalse Kerk aan de Breestraat in Leiden. Op het programma staan werken van Pachelbel, Speth, Bach, Krebs, Stanley, Mozart en Distier. Vrij entree. Politieke vorming De Stichting Welzijn start eind van deze maand voor vrouwen een vormingscursus over politiek. In de cur sus kan men zelf ontdekken wat politiek betekent en kan inhouden voor iemand persoonlijk. Geïnteresseer den kunnen zich opgeven bij Margriet Vreuls tel. 213182 of Margriet Lagerberg tel. 143342. De cursus wordt op de dinsdagmorgen van 9.15 tot 11.30 bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117gehouden. Kos ten 1,50 gulden per ochtend en er is kinderopvang aan wezig. LEIDEN Het Leids City Centrum (LCC), de vereniging van binnenstadswinkeliers, heeft zich tevreden getoond met de plan nen van het gemeentebestuur Du Prie om een parkeergarage op het Sandersterrein te laten bouwen. Het LCC heeft in een brief aan het gemeentebestuur de ver wachting uitgesproken dat de Sanders-parkeergarage „bij zal dragen tot het lenigen van een deel van de parkeernood in de binnenstad van Leiden". Het LCC belooft het gemeentebestuur er bij al haar leden op aan te dringen de plannen te ondersteu nen om de garage exploitabel te maken. Het LCC dringt er op aan het parkeren van omwonenden en belanghebbenden in de garage veilig te stellen. Maandag 7 februari worden de plannen voor de bouw van een parkeergarage en een school op de Ga renmarkt in de gemeenteraad besproken. Luchtreis LEIDEN Een 11-jarig meisje uit Leiden werd gisteren op het Havikshorst door de wind opgetild en op de motorkap van een passerende auto, bestuurd door een 29-jarige Leidse, gesmeten. Het meisje hield aan haar vlucht een pijnlijk dijbeen over. De raadsleden J. Hoekema (D'66) en W. van der Pluijm (PvdA) bij „Mies Minima" aan tafel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3