TAFEL mmm KTÏÏ71 ,J^at de vredesbeweging ook doet, die kruisraketten komen er" Pleidooi voor selectief handelsbeleid met landen van derde wereld kerk wereld CeklóeSoutont Franse zusters gaan op dieet Tuinbouw en aardgas ACHTERGROND £eidóc Qowiant WOENSDAG 2 FEBRUARI1983 PAGINA 2 j Over hele wereld 700.000 reguliere missionarissen Van de ongeveer 1.2 miljoen leden van orden en congre gaties binnen de rooms-ka- tholieke kerk zijn er rond 700.000 in de missie werk zaam. Dit volgens gegevens verstrekt door de francis caanse informatiecentrale in Bonn. Van dezen werken er 155.000 in Latijns-Amerika, van wie 120.000 zusters. In Azië zijn er 100.000 en in Afrika 50.000. Maar nog al tijd heeft Europa de meeste reguliere religieuzen, name lijk 659.825, van wie 70.046 priesters en 546.547 zusters. Mr. F. Brevet overleden In Rotterdam blijkt vorige week, 89 jaar oud, te zijn over leden mr. F. J. Brevet, oud- -quaestor-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Deze kerkelijke functie heeft hij van 1945 tot 1969 vervuld. Hij was voorts de stimulator van de volledige wederop bouw van de Rotterdamse Laurenskerk, waarvan aan vankelijk alleen de toren her bouwd zou worden. Verder wist hij de toenmalige direc teur van de Bijenkorf te bewe gen het beeld „Verwoeste stad" van Zadkine aan de stad Rotterdam te schenken. Aantal seminaristen in West-Duitsland stijgt opnieuw In de Bondsrepubliek Duits land zijn vorig jaar 617 priesterstudenten met de theologiestudie begonnen. Volgens het „Informatiecen trum voor kerkelijke roepin gen" in Freiburg betekent dit opnieuw een toeneming. In 1981 meldden zich 542 priesterstudenten aan. Het dieptepunt werd geconsta teerd in 1972 toen er zich 312 kandidaten aanmeldden. Zuster werd stamhoofd Zuster Emmanuel van de „Zusters van Onze Lieve Vrouw van Fatima" is in Ni geria tot stamhoofd gekozen. Zij is belast met de leiding van een rooms-katholiek zieken huis in het diocees Oyo. Op grond van haar onvermoeid werken voor de inheemsen is zij door stamhoofd Oba Matan- ni III onder de naam „Moeder der Kinderen" tot opperhoofd geïnstalleerd. Aan de feestelij ke plechtigheid nam ook de bisschop van Oyo, Julius Ba- batunde Adelakun, deel. Kerk in Hongkong bereidt zich voor op 1997 De katholieke kerk in Hong kong bereidt zich nu al voor op een eventuele Chinese overname van de macht in het jaar 1997. Dan loopt na melijk het erfpachtverdrag over de zogenaamde „New Territories" af, dat Groot- Brittannie in 1898 met China heeft gesloten. De regering in Peking beschouwt het ge hele gebied als vallend on der haar souvereiniteit. Er wonen 5,1 miljoen inwoners, van wie er 260.000 katholiek zijn. Michael Yeung van het bis dom Hongkong zei, dat de kerk met het oog op 1997 fi nancieel geen stappen terug zou doen. Men hecht geloof aan de verzekering, dat de Chinese regering Hongkong, ook bij een overneming van de macht, als uitzondering zal blijven behandelen. Dan zou de katholieke kerk zo wel met Peking als met het Vaticaan goede betrekkin gen kunnen onderhouden. Ondanks deze optimistische verklaring blijkt uit ver scheidene voorvallen in Hongkong, dat de kerk de leiding van de parochies steeds meer in handen van leken gaat legen, opdat het katholieke leven, ook wan neer priesters in hun werk belemmerd of zelfs uitgewe zen zouden worden, niet in zijn bestaan wordt bedreigd. Vier kerkelijke organisaties pleiten voor een selectief Ne derlands handelsbeleid op landbouwgebied met ontwik kelingslanden. Als gevolg van voedselexport (en voed selhulp) uit de rijke landen- wordt de derde wereld steeds afhankelijker in zijn voedsel voorziening. De huidige han delsrelaties, die gebaseerd zijn op het vrije marktme chanisme, zijn ongeschikt om hierin verandering te bren gen. De vier organisaties zijn de Bisschoppelijke Vastenactie, de interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika „Solidari- dad", de commissie „Ontwik kelingssamenwerking" van de gereformeerde kerken en de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving van de hervormde kerk. Zij houden hun pleidooi in de brochure „Nederland en de honger", die verschijnt ter gelegenheid van Werelddia- conaatszondag (6 februari) in de hervormde en gerefor meerde kerken. De brochure is gebaseerd op een* onderzoek namens ge noemde organisaties door de stichting OSACI (Oecume nisch Studie- en Actiecen trum voor Investeringen). De opdracht tot het onderzoek is voortgekomen uit een aanbe veling van de Wereldraad van Kerken ^an de lidker ken om de betrokkenheid van regeringen, ondernemin gen en internationale organi saties bij het hongervraag- stuk te onderzoeken. In de brochure wordt gesteld. dat een selectief handelsbe leid langs twee lijnen tot stand kan komen, namelijk het bevorderen van gewenste handelsstromen en het af remmen van andere. Op den duur moeten er wezenlijk an dere relaties van de Neder landse (en Europese) land bouw met de derde wereld komen. Dit heeft ook conse quenties voor de buitenland se investeringen in deze. Te vens moet het gemeenschap pelijk landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap vol ledig anders worden inge richt. Bij een selectief handelsbe leid moet volgens de brochu re worden gelet op vragen als: bevordert de handel de zelfbeschikking en de onaf hankelijkheid van de arm- sten in de wereld? Welke ge volgen zijn er voor de inko mens en arbeidsomstandighe den op het platteland? Wat is de consequentie voor de posi tie van de vrouwen in de derde wereld? Welke gevol gen zijn er voor het milieu en de grondstoffenvoorziening op lange termijn? Het boekje geeft enkele we gen aan waarlangs een eerste stap naar een ander handels beleid bereikt kan worden. In dit verband worden ge noemd alternatieve consump tie, die binnen de kerken dient ingepast in het streven naar een Nieuwe Levensstijl, boycot door consumenten en kleinschalige projecten bin nen de Nederlandse land bouwprojecten die niet op agressieve export gericht zijn. DS. BOSCH 100 JAAR Ds. H. W. Bosch, emeritus pre dikant te Brielle viert zaterdag zijn honderdste verjaardag. Ds. Bosch, die werd geboren in Den Haag, werd in 1908 predi kant bij de Hervormde Ge meente van Egmond-Binnen. Daarna stond hij in Graft (1911), Geesteren (1914), Lutje broek (1919), Geertruidenberg (1926), Brielsch-Nieuwland (1932), Nieuweschans (1939) en Frederiksoord (1942). In 1953 ging hij met emeritaat. Franse artsén die naar proef personen zochten om de uit werking van verschillende voedingsvetten op de mens te onderzoeken, hebben die per sonen gevonden in een kloos ter van de slotzusters-bene dictinessen van het Onbe vlekte Hart van Maria bij Pa rijs. Het Rijksinstituut voor ge zondheid en medisch onder zoek (INSERM) wilde lang durig proeven nemen met een stabiele groep, waarvan de leden zich nauwgezet hou den aan hetzelfde dieet. De tweeënzestig zusters ver klaarden zich bereid tot me dewerking, omdat zij meen den hierdoor een positieve bijdrage te kunnen leveren aan de maatschappij buiten de muren van hun comtem- platieve wereld. Ook in een klooster van pa ters benedictijnen is het ex periment ondernomen. De monniken brengen een gro ter offer dan hun ordezus- ters, want zij moeten aan de magere kaas terwijl hun klooster beroemd is om de volvette en smeuïge kaas die er gemaakt wordt. Monniken werken aan milieu De benedictijnse monniken van het klooster Seitenstat- ten bij Kremsmünster in Oostenrijk verleggen het ac cent bij hun wetenschappe lijk werk steeds meer naar de natuurwetenschappen en wel ten dienste van het milieu. Samen met de deskundigen van twee meetstations in Linz en Aigen nemen zij mo menteel deel aan een onder zoek van de overheid. Ze „vergaren" zure regen. De monsters regenwater, die gedurende de week in de re servoirs van het oude weer station van het klooster wor den verzameld, worden on derzocht en de resultaten worden doorgegeven naar het laboratorium in Linz. Men wil achterhalen van waar de zure regen komt: hoeveel er uit het buitenland afkomstig is en hoeveel Oos tenrijks fabrikaat erbij is. Voorts hoeveel er aan zware metalen als lood, cadmium, nikkel en ijzer in de grond terecht komt en in hoeverre dat gevaar voor planten, die ren en via deze voor de mens kan opleveren. Bisschoppen VS willen discussie over kapitalisme De Amerikaanse bisschoppen bereiden een herderlijk schrijven over het kapitalis me voor. Dat heeft de alge meen secretaris van Pax Christi Duitsland, dr. Ansgar Koschel, na een reis door de Verenigde Staten meege deeld. Dr. Koschel zei, dat de bisschoppen met hun brief een brede discussie over het kapitalistisch systeem willen uitlokken. Hij deelde voorts mede. dat de brief van de Oostduitse bisschoppen die begin dit jaar in de r. k. kerken in de DDR werd voorgelezen, in de Ver enigde Staten veel belang stelling heeft ondervonden. Met name de kritiek van de Oostduitse bisschoppen op de militarisering van hun land, hun opvattingen over de rechtvaardige oorlog en die over de wapenwedloop heb ben de aandacht getrokken. De Amerikaanse bisschoppen verwachten van hun Europe se collega's duidelijke uit spraken over een oorlog met conventionele wapens, omdat Europa daardoor sterk ge troffen zal worden. In dezelfde veilinghal waar enkele weken geleden vijftien honderd verontruste tuinders bijeen waren, is gisteren de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs geopend. Een zeer techni sche beurs voor tuinders, die jaarlijks de telers in de gelegen heid stelt hun in de kassen broodnodige licht op te steken bij de toeleverende handel en industrie. De tuinders kunnen er zien hoe zij door verantwoorde investeringen in voor de leek zeer ingewikkelde apparatuur met hun bedrijf bij de tijd kunnen blijven. Een pure noodzaak, omdat zoals o.a. het kamerlid Piet van der Sanden (CDA) regelmatig met klem betoogt de continuïteit van hun bedrijven de laatste jaren van alle kanten wordt bedreigd. Dat bleek ook duidelijk tijdens genoemde protestbijeen komst, waar allerlei eisen werden gesteld. Ook eisen, die niet direct de steun van de grote landbouworganisaties hadden. Zo lijkt het koppelen van de gasprijs aan die van de goedko pere steenkool een begrijpelijke eis, maar daar valt in de praktijk niet aan te denken. Ook het stoken met steenkool zelf de provincie Zuid-Holland heeft daartegen nog dezer dagen een klemmende brief aan minister Winsemius gericht moet in streken als het Westland en het gebied daar vlak omheen als uiterst milieuvervuilend worden aangemerkt en met klem worden afgewezen. ONDANKS de zachte winter (die ook niet altijd in het voor deel van de tuinder uitvalt, gezien het gebrek aan voldoende licht voor de groei van de produkten) acht men het in tuin derskringen dringend noodzakelijk, dat er op korte termijn iets aan de gasprijs voor de glastuinbouw wordt gedaan. Die gaat immers op 1 april weer omhoog, hetgeen zo heeft men becijferd gemiddeld 13.000 gulden per bedrijf gaat kosten. Het is het zoveelste beroep op de overheid om een bepaalde groep van de bevolking de nodige financiële ver lichting te verschaffen. De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen heeft inmiddels gepleit voor een compro mis, dat enerzijds tegemoet komt aan de zorgen van het be drijfsleven en anderzijds rekening houdt met de krappe beurs van de overheid. Dat compromis vereist een „scherpe" prijsstelling van het voor de tuinders bestemde gas. Ondertussen is het goed te constateren, dat men het in de tuinbouw niet alleen van de bereidwilligheid en de moge lijkheden van de overheid laat afhangen. Op diverse proef tuinen in ons land is energiebesparend onderzoek voor de tuinbouw verricht. Op de tuinbouwvakbeurs treft men daar tal van toepassingen van aan. Niet voor niets wordt de tuin bouw dikwijls aangewezen als het grote voorbeeld voor han del en industrie, waar het ondernemingslust en inventiviteit betreft. Vrijwel nergens is de innovatie zo voortgeschreden als juist in dit vak; de tuinbouwvakbeurs vormt er een nieuw bewijs van. Daarnaast levert deze bedrijfstak, waarin vijf tienduizend tuinders werkzaam zijn, met zijn enorme export altijd nog een stevige bijdrage aan onze betalingsbalans. Tij dens de protestbijeenkomst is het al gezegd: het gaat met de tuinbouw zelf eigenlijk goed, alleen slecht met veel tuinders. Alle reden dus voor de tuinbouworganisaties en de overheid om al het mogelijke te doen vraag en aanbod, in dit geval hoge en gewenste gasprijs, beter met elkaar in overeenstem ming te brengen. Gebakken ham knolselderij met appel en aardappelpuree chocolade- havermoutvla Voor twee personen hebt u nodig: 1 plak gekookte ham (rechthoekig) van 150 g, ei, paneermeel, circa 15 g bo ter, paar plakjes ontbijt spek, 1 appel, zout, peper, aroma; 0,5 tot 1 kg aardappelen, melk, 10 g boter, zout, pe per, nootmuscaat 0,5 tot 1 liter melk, 40 g ha vermout, 20 g cacao, 45 g suiker. Deel de plak ham een keer en haal de stukken door los geklopt ei en paneermeel. Bak de ham in warme boter bruin, wees daarbij voorzich tig met het korstje, want dat stoot er vrij gemakkelijk af. Snijd de knolselderij in plak ken van circa een centimeter dik en schil die. Spoel de groenten schoon en snijd ze in gelijke reepjes. Fruit dan eerst de gesnipperde ui licht bruin in de boter, roer de in reepjes gesneden ontbijtspek er door en vervolgens de knolselderij. Laat dit even bakken en doe er dan weinig water bij met blokjes appel, zout en peper. Stoof de groenten op een kleine pit gaar in circa vijftien minu ten. Controleer af en toe of er nog steeds iets water op- staat en schep de knolselderij dan meteen een keer om. Maak de groenten af met zout en aroma en strooi er fijngeknipt selderijblad over. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roe rende de havermout in en kook die een paar minuten mee. Meng intussen de cacao met de suiker en weinig kou de melk. Doe daar de hete pap bij en vervolgens de rest van de koude melk. Laat de vla afkoelen of geef haar lauw. JEANNE NUNSPEET „De vre desbeweging heeft er be lang bij de bevolking schrik aan te jagen". Bri gade-generaal Gerard Cornells Berkhof (50), ex pert op het gebied van de nucleaire vraagstukken: „Een kernoorlog, zoals de vredesbeweging die voor stelt, is niet waarschijnlijk. En dat weten ze zelf don ders goed. Als een we reldoorlog uitbreekt, zul len waarschijnlijk militai re doelen worden geko zen. De militaire strategen in de Sovjet-Unie zijn be paald geen domoren., Ze weten verduiveld goed dat de hele wereld naar de bliksem gaat als het tot een regelrechte kernoor log komt. En daar is ook Rusland op geen enkele manier bij gebaat". Even later zegt hij: „Het spre ken over bommen van 20 me gaton (ter illustratie: 1600 keer de bom op Hiroshima) is baar lijke nonsens. Ten eerste heb ben we slechts een stuk of acht a negen van die dingen en ten tweede, wie heeft er belang bij een bom van 20 megaton of meer op een stad als Rotter dam te gooien? Niemand in de Warschaupactlanden denkt aan zoiets waanzinnigs". Nog een keer terugkomend op de vredesbeweging zegt hij: „De vredesbeweging heeft op .lange termijn geen invloed van betekenis. De bewapening zit namelijk ongelooflijk inge wikkeld in elkaar. Aanvanke lijk werkt een leus als: „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen in Nederland" wel aardig. Een klein kind kan dat begrijpen. Maar op den duur zullen mensen gaan inzien dat eenvoudige slogans niet hel pen. Waar moeten we met de bestaande kernwapens naar toe? En je kunt de kennis niet afschaffen. Kortom, volgens mij zal de invloed van de vre desbeweging afnemen, zeker als regelmatig mensen van het IKV uit Oost-Duitsland wor den gedonderd en als men ziet dat men er met eenvoudige kreten ook niet komt". We praten met de generaal Generaal Berkhof: Bij een eventuele kernoorlog blijft altijd nog 40 procent van de bevolking in leven. Daar heb ik wel medelijden mee Berkhof in de officiersmess van de Generaal Winkelman- kazerne te Nunspeet. Ge- vechtspak, glimmend gepoet ste hoge schoenen, doordrin gende donkerbruine ogen, be nen over elkaar. Hij schuwt de discussie niet, het lijkt zelfs wel alsof hij genoegen schept in een felle polemiek. Om die reden trekt hij ook graag in het strijdperk met fervente te genstanders van de huidige bewapeningswedloop, al is dat voor de VPRO of VARA radio en televisie. „Kijk daar heb je zoiets; zo'n vraag is niet met een eenvou dig ja of nee te beantwoorden. Er is geen evenwicht, hooguit een balans van onbalansen. Beide partijen hebben sterke en zwakke punten. Het is vrij wel onmogelijk te bepalen hoe dat exact in elkaar zit. Neem nu de krachtsverhouding in de centrale sector, Europa dus. Het Warschaupact heeft 230 divisies. Maar hiervan staat 25 procent tegenover China. Daarnaast staan er nog 27 di visies in Zuidwest-Azië (Af ghanistan en Turkije). Boven dien moet je rekening houden met een aantal divisies als cen trale reserve, bijvoorbeeld ne gen pantserdivisies en enkele luchtlandingsdivisies. Uitein delijk kom je uit op een totaal van ongeveer 120 divisies, met een zekere marge aan onze kerheden. Pessimisten komen op 130 divisies en optimisten gaan uit van 80". „Hetzelfde geldt in feite voor de kernwapens. Moet je, om maar een voorbeeld te noe men, Frankrijk en Engeland meetellen? Acht je alle bond genoten in het Warschaupact, zoals Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, betrouwbare part ners? Of zullen die zich le mo ment suprème tegen Rusland opstellen? Je hebt te maken met eenzelfde onzekerheid voor wat betreft conventionele wapens als kernwapens". Krachtsverhoudingen Hoe moeten we de krachtsver houding dan inschatten? Generaal Berkhof: „In de ja ren 70 is de balans ten nadele van het Westen verschoven. Hoe dramatisch dat is, is een ander verhaal. Dat laat ik nu buiten beschouwing. In de ja ren 70 heeft het Oostblok vijf nieuwe systemen met een in tercontinentaal bereik gelan ceerd. Het Westen heeft daar slechts één nieuw systeem te genover geplaatst. Op conti nentaal gebied heeft het Oos ten vijftien nieuwe systemen geïntroduceerd, het Westen slechts vier. In cijfers uitge drukt: in de jaren 70 heeft Rusland, alleen al voor wat de intercontinentale wapens be treft tussen de 100 en 150 mil jard méér uitgegeven dan de Verenigde Staten. De voor sprong van de jaren 60, die de Verenigde Staten toen had, is ruimschoots verdwenen. Het Westen heeft in die periode vrijwel niets gedaan.. De Star- fighter is vervangen door de F-16, de Mirage door de Ja guar; daarnaast zijn de Torna do en de Lance ingevoerd. En dat was het dan wel zo'n beet- Hoe is dat te controleren? Generaal Berkhof: „We weten vrij nauwkeurig over hoeveel raketten enz. de andere partij beschikt. Via satellieten kun nen we bijna exact, zeg maar voor 99,9 procent te weten ko men, welke materialen men gebruikt en noemt u maar op. We weten precies hoe en wan neer het produktieproces wordt veranderd, het is name- Brigade-generaal g.c. Berkhof lijk een vrij ingrijpende veran dering: het zijn geen vuurpij len die je met Nieuwjaar af schiet. Vergeet niet: de kern wapens zijn ontzettend zwaar, die vervoer je niet eventjes op een zonnige namiddag over een zandweggetje. Daarom staan alle raketten ook langs spoorlijnen, sommige hebben een gewicht van 170 ton en meer Dat zegt genoeg! We stikken onderhand van de kernwapens, wordt daardoor de kans op een Derde Wereld oorlog niet elke dag groter? Generaal Berkhof: „Er wordt met getallen gegoocheld. Cij fers zijn betrekkelijk. Een voorbeeld: in de Eerste We reldoorlog kon men elkaar 2000 keer vernietigen, als elk schot raak was en alle bom men op de juiste plaats vielen. Het enige verschil met kern wapens is, dat het bij een con ventionele oorlog wat langer duurt. In Cambodja zijn enkele jaren geleden 400.000 mensen om zeep geholpen. Met con ventionele wapens, ja! Het duurde alleen twee jaar. Met een kernbom was het binnen een paar uur bekeken geweest. En of je elkaar nu met kern- bommnen 10, 20 of 100 keer kunt vernietigen is helemaal niet interessant. Waar het om gaat is dat we een wereldoor log proberen te voorkomen. Want vergis je niet: een kern oorlog is een ramp van on voorstelbare afmetingen. Zelfs als je alle raketten en alle nu cleaire wapens zou gebruiken om de wereldbevolking te do den, blijft er toch nog 40 pro cent in leven. Maar ik heb wel medelijden met die 40 procent. Het betekent in feite het einde van het blanke ras, omdat er overlevingsstructuren moeten komen en je een compleet nieuwe maatschappij moet op bouwen. Geld is bijvoorbeeld niets waard en het hele pro duktieproces ligt in puin. Het is wel leuk als je een fietsenfa- briek vol fietsen hebt, maar als er geen nieuwe buizen worden aangevoerd, ben je nergens". Hoe groot acht u de kans dat de cruise missiles en de Pers- hings II worden geplaatst? „Zonder doorbraken aan de onderhandelingstafel in Genè- ve worden ze geplaatst, wat de vredesbeweging ook doet. In Engeland en Italië zijn de voorbereidingen al in volle gang. En als we ze onverhoopt niet plaatsen, moet u niet me nen dat Rusland zegt: „Hoi, Hoi" en vervolgens SS 20 ra ketten richting Europa stuurt. Zo werkt het niet in de poli tiek. Het is echter wel een stap in het proces, waarin de stabi liteit steeds minder groot wordt. En wat dat uiteindeljk voor gevolgen kan hebben, weet ik niet. De geschiedenis leert dat oorlogen ontstaan door verkeerde inschattingen van bedoelingen" Andropov Wat vindt u van de persoon en de voorstellen van Andropov? Generaal Berkhof: „Degenen die in de Sovjet Unie tot de top behoren zijn allemaal mensen van kaliber. Ze hebben bewe zen dat ze binnen het één-par tijsysteem iets kunnen berei ken. Daar moet je intelligent, vasthoudend en betrouwbaar voor zijn. Het is niet zo als bij ons, dat een omroepman staatssecretaris van defensie wordt en een militair op het bos moet passen. Andropov be schikt, mede door zijn langdu rige ervaring bij de KGB, over veel informatie ten aanzien van het Westen, militair, poli tiek enzovoort. De voorstellen van Andropov zijn niet alle nieuw. Er zitten zeker punten in die nadere studie vereisen. Andropov geeft indirect toe, dat heb ik begrepen uit de sa menvatting van zijn voorstel len, dat er geen evenwicht be staat en dat Rusland bereid is een aantal wapens onder be paalde voorwaarden terug te nemen". AF EN TOE ZON DE BILT De depressie die vooral gisteren zoveel wind veroorzaakte is snel naar het oosten weggetrokken naar Rusland. Aan de achterzijde van het lagedrukgebied staat ook vandaag nog een noord westenwind, maar die zal in het algemeen niet meer dan matig zijn en aan de kust af en tóe krachtig. Naast enkele sneeuwbuien komt er morgen ook af en toe zon, maar de middagtemperatuur wordt maar een graad of 2, en in de komende nacht gaat het licht vriezen. Een volgende depres sie komt overmorgen bij West- -Europa cian, maar zij trekt waarschijnlijk ten zuiden van ons langs, waardoor de wind dan oost wordt en de neerslag van het lagedrukgebied voor namelijk zal vallen in de vorm van sneeuw. Daarbij blijft de temperatuur overmorgen en ook de dagen erna, overdag dicht bij het vriespunt. Frankfort onbew 14 Malaga onbew. Mallorca onbew. Stockholm sneeuw Wenen Zürlch «r.bew. IS 10 0 rr h.bew. 11 2 0 rr GEREFORMEERDE KER KEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Bodegraven- Woerden, drs. E.A.W. Mouis- sie, kandidaat te Kampen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2