weg Eerkoop van nieuwe auto's op goede Personenauto RAI: verleden, heden en toekomst onder één dak Tien procent gezinsuitgaven naar auto T oekomstautcTs van vroeger op ereplaats -CONSUMENTENINFORMATIE CeidócQowumt WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA 15 AMSTERDAM ral De Personenauto RAI, die van morgen, donderdag 3, tot en met zondag 13 fe bruari zo'n 62.000 vier kante meter van het RAI- complex in Amsterdam in beslag neemt, brengt het verleden, heden en de toekomst van de auto in beeld. De nadruk ligt na tuurlijk op het heden. On der het motto „Toekomst nu" laten bijna zestig au tofabrikanten uit veertien landen zien, welk tech nisch vernuft er vandaag de dag allemaal in hun modellen is verwerkt, om te komen tot een geringe re luchtweerstand, hoog motorrendement, mini maal onderhoud, lange le vensduur, méér veiligheid en méér comfort. Uiter aard komen de enorme ontwikkelingen op het ge bied van de turbo, diesel en micro-electronica uit voerig aan bod. Veel aandacht ook voor de zogenaamde toekomst auto's. Dat zijn geen droomwagens of spectacu laire carrosserieën, zoals die vroeger zo vaak op tentoonstellingen te zien waren, maar auto's die óf door de ontwikkelingsaf delingen gebruikt worden om nieuwe technieken te beproeven, of die een vi sie geven van de fabri kant op een mogelijke toekomstige ontwikke ling. Als tegenhanger van deze toekomstvisies is in één van <}e zes RAI-hallen een tentoonstelling inge richt van auto's die in het nabije verleden op de een of andere wijze richting gevend zijn geweest, bij voorbeeld door hun vorm geving, lage gewicht, nieuwe motorconstructie, geavanceerde wielophan ging of remsysteem. Som mige van die auto's zijn een succes geworden en goed verkocht. Andere zijn, althans commercieel gezien, mislukt. Het zijn allemaal na-oorlogse mo dellen. Aardig bij-effect is dus dat ze voor veel be zoekers oude bekenden zijn. GRATIS BUSSEN De organisatoren van de Personenauto RAI verwachten een half miljoen bezoekers. Om die reusachtige stroom goed te kunnen verwerken, is een aantal verkeers- en parkeermaatregelen genomen. Zo zijn er in de omge ving van de RAI parkeervoorzieningen gecreëerd voor tienduizend auto's. Tussen die terreinen en het RAI- complex rijden regelmatig gratis bussen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur, op zaterdagen en zondagen van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is f 10,-. Kinderen tot veertien jaar en houders van een Pas 65 betalen 7,50. AECRISIS SCHAKELDE ONTWIKKELINGEN IN HOGERE VERSNELLING ook door het optreden van de nieuwe regering. We zijn uit de fase van de „ongedefinieer de paniek". Men weet hoe het er precies voor staat en hoe veel we terug moeten. Van in vloed zijn ook de sterk gedaal de rente en de lagere benzine prijs". Als de heel langzaam stijgende lijn zich voortzet, zal het aan tal verkochte auto's dit jaar er gens tussen de 420.000 en 425.000 komen te liggen, zo voorspellen de rekenmeesters van de RAI. Vervangingsmarkt Die verwachting is vooral ge baseerd op de vervangings markt. De Grefte: „Men doet tegenwoordig langer met een auto dan vroeger. Dat is ook mogelijk door de betere kwali teit. Toch komt er een mo ment, dat de voordelen van een nieuwe auto zwaarder gaan wegen. Tenslotte rijden er 4,5 miljoen auto's in ons land. En met een levensduur van tien jaar zullen dit jaar de auto's die in 1973 zijn gekocht, vervangen moeten worden. Dat zijn er 400.000. Dat geeft aan, dat we ongeveer op zo'n bodem in de markt mogen re kenen. Ook op de langere ter mijn zal die bodem steeds aan wezig zijn. Het hangt van de inkomensontwikkeling af, of er ook aanvullende verkopen plaatsvinden. Stijging zal er in elk geval zijn. Rond 1990 zul len in ons land naar verwach ting tussen de 440.000 en 635.000 auto's per jaar worden verkocht". Snoek Hogere tarieven openbaar vervoer onontkoombaar Onontkoombaar. Zo noemt de voorzitter van de afdeling au to's van de RAI, de heer W.M. de Grefte de beslissing van de minister van verkeer en waterstaat om de tarieven van het openbaar vervoer te verhogen. Verheugend vindt hij het, dat bij de beleidsbepalende instanties thans wat genuanceerder wordt gedacht over het openbaar vervoer. Hoewel hij het openbaar vervoer van groot belang acht, pleit de heer De Grefte er voor. de zaak in de juiste proporties te zien. „Men moet goed beseffen dat er 2.5 miljard subsidie ge geven wordt aan een vervoersvorm die slechts 12 procent van alle verplaatsingen verzorgt tegen de auto 74 procent. Terwijl die auto, alles bijeengenomen, altijd nog een positief saldo bij de rijksoverheid geeft". Hij benadrukte verder, dat bij de bevordering van het open baar vervoer niet allerlei oneigenlijke argumenten gebruikt moeten worden, zoals dat het openbaar vervoer veel minder ruimte inneemt dan de auto of dat er per eenheid zoveel meer mensen worden vervoerd. e auto van de toekomst is nu te koop". Dat is het, tt een commercieel sausje overgoten, thema van de rsonenauto RAI 1983. Daarmee willen de organisato- duidelijk maken, dat ook in de autowereld de tech- che ontwikkelingen sneler zijn gegaan dan pakweg n jaar geleden werd voorspeld. Wat toen voor 1985- )0 en nog later in het koffiedik stond geschreven ten ïzien van de zuinigheid, minder onderhoud en toe- >sing op grote schaal van de electronica, is nu gro- ideels al gerealiseerd. i razendsnelle ontwikkeling vooral aangezwengeld door oliecrisis. Zuinigheid werd ef. Dit stelde autofabrikan- voor de krachttoer om »k tegenstrijdige eisen met aar in overeenstemming te ingen: de consument wilde nder dorstige, maar toch me en comfortabele auto's, wijl de overheid een aantal are wettelijke eisen op tafel de, betrekking hebbend op veiligheid, fluisterzachte toren en schoon uitlaatgas. jnlijke doorns iar ook de onderlinge con- rentie schakelde de ont- kkeling van nieuwe auto's een hogere versnelling. De janse prikkels werden eds pijnlijker doorns in het •es van de Europese auto-in- strie. „Anders dan twee jaar eden kan nu een zeker snwicht worden geconsta- ird tussen het technisch ni- au van Japanse en Europese to's. Dat vindt ook zijn ierspiegeling in het markt- ndeel", aldus de heer W.M. Grefte, voorzitter van de leling auto's van de Neder- idse Vereniging Rijwiel- en Automobielindustrie, kortweg RAI. De Grefte benadrukt dat die impulsen een waslijst van re sultaten opleverden. „De auto modellen van 1983 bewijzen dat. Ze zijn veiliger, schoner, stiller en bovendien veel zui niger geworden. In 1979 kwa men de Europese autofabri kanten en de Europese Com missie overeen in de periode tot en met 1985 auto's op de markt te brengen die mini maal tien procent zuiniger zijn. Bij vrijwel alle modellen is dit doel nu al bereikt en bij sommige zelfs overtroffen. In de periode tot 1990 wachten ons verdere verbeteringen. Die vergen natuurlijk wel gro te investeringen en hebben dus een zekere invloed op de prijs van auto's". Technisch is veel mogelijk. Maar niet alles kan worden gerealiseerd. Aan de ene kant trekt de overheid grenzen in de vorm van wettelijke eisen, terwijl anderzijds bepalend is, wat het publiek wil en kan be talen. Zo houdt de automobilist de hand stevig op de porte- In het RAI-complex wordt nog driftig gewerkt aan de inrichting van de Personenauto RAI, die morgen door minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat wordt geopend. monnee als het om geld voor extra veiligheidsvoorzieningen gaat. Kritiek Tevreden constateert De Gref te dat het imago van de auto de laatste tijd sterk is verbe terd. „Er is kritiek geweest op de auto en de auto-industrie. Die kritiek is er nog wel eens, zij het minder dan voorheen. Ook bij de overheid wordt de auto nu minder negatief afge schilderd". Ondanks de factoren die de autoverkoop afremmen, zoals toenemende werkloosheid, be zuinigingen, teruggang in in komens en het feit dat auto's tegenwoordig langer mee gaan, is de heer De Grefte voor 1983 „gematigd optimis tisch". Hij gelooft, dat de nega tieve factoren voor een be langrijk deel in het huidige ni veau zijn verdisconteerd. Van 1979 tot 1981 kelderden de verkoopcijfers. In februari van het vorig jaar werd het dieptepunt bereikt. Sindsdien is er weer sprake van een ge leidelijke stijging. Zo werden vorig jaar 406.774 personenau to's verkocht. Dat zijn er 17.384 (vier procent) meer dan in 1981. De RAI-voorzitter noemt voor het lichte herstel een aantal redenen. „Om te beginnen denk ik aan wat ik het „psy chologisch klimaat" in ons land zou willen noemen. Heel langzaam ontstaat er toch weer wat meer vertrouwen. Het streven van ontwer pers om de grenzen van het technisch mogelijke te verschuiven, is zo oud als de auto zelf. Sinds het prilste begin, toen de heilige koe nog maar een kalfje was dat zich voort bewoog met het geluid van een astmatische zee meeuw en dat nog niet werd uitgemolken door de fiscus, zijn technici voortdurend bezig ge weest de prestaties, vei- lighëid en het comfort van de auto's op te krik ken. Dat heeft in het verleden heel wat „toekomstauto's" opgeleverd; wagens die door B^^hun vormgeving, lage ge- #i^| wicht, motorconstructie, wielophanging en remsys teem richting gevend zijn ge weest. Ofschoon de ontwer- \^Npers van toen niet beschikten 'Mover computers en andèr technisch vernuft, kwamen zij tot verbluffende resulta ten. Een voorbeeld van zo'n futu- I tj ristische auto van vroeger is de Saab 92. In het begin van de jaren vijftig begon Colum bus' ei-op-wielen aan een ware triomftocht. De ontwer pers waren hun tijd ver voor uit. Jaren geleden stelden Amerikaanse deskundigen al vast dat die oude Saab in fei te de auto was die zij in 1985 als ideale auto dachten te maken. dagWat nu heel normnaal is, was toen een unicum: de Saab «.werd ontwikkeld in een Maar dat waren dé. ingenieurs van Saab ge- pT.^wend.-want tenslotte was het bedrijf in die jaren r op de eerste plaats vliegtuig- fabrikant. Het resultaat was verbluffend. Het „ouwetje" "™^>-heeft een luchtweerstands- coëfficiënt van 0,32. Het daadwerkelijke produktie- model eindigde tenslotte op K5 een Cw-waarde van 0,35 om- dat die auto niet de compleet o ingekapselde wielen van het g prototype had. Zelfs vandaag de dag zou die Saab 92 met die Cw-waarde op het ere-' schavotje komen. q Dat geldt natuurlijk ook voor de in 1955 op de Parijse Salon geïntroduceerde Citroën DS 19. Deze „snoek" was zijn tijd eveneens ver vooruit met zijn hydro-pneumatische ve ring, bekrachtigde koppeling, besturing en remmen en zijn tijdloze aërodynamische vormgeving. Van deze toe- De Italianen gaven deze Alfa Romeo zijn bijnaam: Disco Volanta, oftewel Vliegende Schotel. De automobielbranche is binnen de samenleving een uniek lichaam. Geen enkel facet kan zich be roemen op zo'n wijdver takte belangstelling als de wereld van het gemotori seerd voortbewegen. Iedere burger heeft een uitge sproken visie op auto's en vrij wel in ieders leven staat de „hoestbui op wielen" centraal. Het aantal uitgegeven rijbewij zen aan het einde van het voorbije jaar (6.200.000) spreekt duidelijke taal. Mo menteel wordt meer dan tien procent van de gemiddelde ge zinsuitgaven besteed aan „au tomobiliteit". Ruwweg geschat leggen de Nederlandse auto-ei genaren jaarlijks honderd mil jard kilometers af. Waarvoor dan weer tien miljard liter brandstof nodig is. Honderdvijftigduizend landge noten houden zich dagelijks met het fenomeen bezig, ver dienen er hun brood mee; op een bestand van een kleine vijf miljoen auto's bepaald geen extreem aantal. Het wijst erop, dat de betrouwbaarheid in de loop der jaren sterk is gestegen. Met een verbeterd onderhoudscircuit. Ook politiek we zouden willen zeggen: vooral politiek heeft de automobiel een on uitwisbare positie ingenomen. Een groot deel van het natio nale inkomen wordt aange voerd door de verbrandings motor. Alleen aan motorrijtui genbelasting vloeit dagelijks tien miljoen gulden in de schatkist. Verdere fiscale druk, zoals accijns op de brandstof en de forse heffin gen op nieuwe wagens, laten we daarbij nog buiten be schouwing. Toename De veerkracht binnen de branche is opmerkelijk. Met daarnaast een weldadig opti misme. In het automobielvak geldt doemdenken als een vloek. Alle ellende rond de twee oliecrises (1973 en 1979) slaagde er niet in „de auto" murw te maken. Deze drie auto's zijn op de Personenauto-RAI te zien in een speciaal daarvoor inge richte expositie. Daar staan ook andere vooruitstrevende modellen uit het nabije verle den geparkeerd. Een paar voorbeelden: de Tsjechische Aero Minor, de Amerikaanse Chevrolet Corvair, de Jaguar XK 120, de Lancia Aurelia GT, Mercedes-Benz 300 SL, de NSU Ro 80. de Panhard, de Porsche 356, de Studeba- ker Champion/Commander en dé Tatraplan. Sommige van deze auto's werden een kassucces. Ande re zijn, commercieel gezien althans, mislukt. Maar één ding hebben ze gemeen: in alle automusea ter wereld staan ze op ere-plaatsen en op de RAI laten ze heel dui delijk aan hun glimmende, wigvormige, zuinige nakome lingen zien, dat er eigenlijk niets nieuws onder de zon is. De auto van de toekomst noemt Mitsubishi dit prototype van een kleine stadsauto. De eerste auto die in een windtunnel werd ontwikkeld: de Saab 92. topsnelheid van 80 km, een carrosserie van polyether en een zeer zuinig brandstof verbruik. Te zien op de Personen auto RAI. De desastreuze terugval in de autoverkoop van enkele jaren terug veroorzaakte diepe vo ren in de branche. Diverse be drijven slaagden er niet langer in het huishoudboekje sluitend te houden en vielen af; ook het werknemersbestand ver minderde. Er is echter nu een stabilisatie opgetreden en op den duur wordt zelfs weer een toename verwacht. De be drijfstak gaat ervan uit, dat na 1985, wanneer de periodieke keuring van automobielen verplicht wordt, de werkgele genheid groter wordt. Het zal bovenal de micro-elec tronica zijn, die z'n stempei bovenmatig gaat drukken op de toekomstige automobielen. Ook in de autobranche heeft de „chip" zijn intrede gedaan. In de industrie heeft de elec- tronische besturing bijzonder nauwkeurige regelingen van productieprocessen mogelijk gemaakt. De talloze technolo gische ontwikkelingen leidden er toe, dat de huidige automo biel minder onderhoud vereist en een langere economische levensduur heeft gekregen Behoefte Het is een bekend gegeven, dat de behoefte aan een eigen auto toeneemt, naarmate het aantal auto's groter wordt; het bezit wordt dan steeds meer als normaal ervaren. In hoe verre de behoefte vervuld kan worden, is sterk afhankelijk van de economische mogelijk heden. De groei van de werk loosheid belemmert zonder twijfel de uitbreiding van het autobezit. De verwachte half miljoen be zoekers het zou een mijlpaal betekenen in de historie van de Personenwagen RAI die de eerstvolgende tien dagen zich komen verlustigen aan al het glitter en chroom, dat de onderscheidene producenten bijeen hebben weten te krij gen, vinden in het uitgebreide RAI-gebouw meer primeurs dan ooit tevoren. Gezien de talrijke opge drongen stroomversnellin gen waarin de mondiale auto fabrikanten .zijn terechtgeko men, niet verbazingwekkend De duidelijke stagnatie in om- zettten van de voorbijé jaren, zorgde ervoor, dat alle zeilen moesten worden bijgezet om het verloren gegane terrein te rug te winnen. RAI-voorzitter De Grefte gaf deze pogingen extra reliëf met de opmerking: „Degenen die dit jaar besluiten een nieuwe auto te kopen, doen daar zeer verstandig aan. De nieuwe auto's, die nu te koop zijn, bieden bijzonder veel waar voor hun geld. Na tuurlijk is een nieuwe auto een hele aanschaf, maar daar staat tegenover, dat hij beter is, comfortabeler en vooral eco nomischer, zowel qua onder houd, als wat brandstofver bruik betreft". Het lijkt de aankondiging van een nieuwe film: onveranderd beter dan de vorige. Het wijst op veerkracht en een weldadig optimisme. komst-auto. werden er in twintig jaar ruim 1,3 miljoen geproduceerd. Een andere „gouden ouwe" die reeds alles in zich had. waar ontwerpers nu koorts achtig naar zoeken, is de Dis co Volante van Alfa Romeo. Die toont aan, dat al dertig jaar geleden verbluffende re sultaten werden geboekt bij het zoeken naar de beste stroomlijn. De auto kreeg zijn naam Disco Volante (Ita liaans voor „vliegende scho tel") van ht publiek. De wa gen (topsnelheid 250 km per uur) boekte veel overwinnin gen in verscheidene Mille Miglia's, misschien wel de meest roemruchte van alle wegraces uit het verleden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15