Economische crisis werkt door op profwielerseizoen Knieblessure hindert Jan-Roelof Kruithof Roemeens damesturnen moet stap terug doen sportuitslagen Organisatie NK sprint komt kwade coach tegemoet Honkbaltrainer Bill Arce terug als jeugdleider 19) —SPORT CgidócSouocmt WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 "otoschandaal n Hongarije IOEDAPEST Ook (ongarije heeft zijn ioetbalschandaal. 'olgens de Hongaar- z politie is er met to- Dgelden geknoeid, icheidsrechters en pelers worden er an verdacht compe- itiewedstrijden in de oogste afdeling te ebben „verkocht", 'ot na toe zijn 26 tensen gearresteerd, [et zou gaan om een taaibedrag van aim drie miljoen nlden. Sportprijsvragen DEN HAAG In toto 4 van het afgelo pen weekeinde heeft geen van de deelne mers de twaalf wedstrijden in één kolom juist aangekruist. De tweede prijs moeten tien deelnemers delen. Ieder krijgt een bruto bedrag van ruim 5000 gulden. In lotto 4 moeten twee deelnemers de eerste prijs delen. Zij ontvangen ieder een bruto bedrag van 220.819,90. De resultaten van lotto en toto zijn als volgt: Lotto 4: le prijs: 220.819.90; 2e prijs: 50.000,00; 3e prijs: 1698,60. 4e prijs: 24,60; 5e prijs: 5,00. Toto 4: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 5039,30; 3e prijs: 695,00; jackpot: 16.797,85. Toto-gelijk 4: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 69,80; 4e prijs: 5,00; jackpot: 1584,40. Li Scha Wang achttiende DORTMUND Jelena Vodoret- sova uit de Sovjet-Unie heeft na de verplichte figuren de leiding bij het Europees kampioenschap kunstrijden in Dortmund. De Oostduitse Katarina Witt neemt de tweede plaats in en de Zwitser se Sandra Cariboni staat derde. Li Scha Wang, de Nederlandse deel neemster, kwam niet verder dan de achttiende plaats met 10,8 pun ten. Bij de heren nam de Tsjecho- slowaak Jozef Sabovcik de lei ding na de korte kür over van de Fransman Jean-Christophe Si- mond. De 22-jarige titelverdediger Norbert Schramm won het korte programma en ging van de vierde naar de tweede plaats. Dienstverlenende straf voor voetbalsupporter GRONINGEN De 18-jarige G.M. (Gerrit Morren) uit Bunschoten gaat zich zestig uur verdienstelijk maken voor de Nederlandse Invaliden Sportbond met het verrichten van huishoudelijke en technische werkzaamheden. Dit heeft de Groningse politierechter gisteren be paald. Als de jonge Bunschoter deze werkzaamheden binnen drie maanden naar tevredenheid verricht, ontloopt hij- daarmee een celstraf van zes weken die de officier van justitie, naast een voor waardelijke celstraf van eveneens zes weken, tegen hem had geeist. M. was een van de zeven supporters die op 9 januari was betrokken bij geweldda digheden na afloop van de wedstrijd FC Groningen-Feyenoord. Hij bekende de hem ten laste gelegde openlijke geweld pleging. Toen hij op het Groninger sta tion aangekomen, vanuit de trein, die kort daarop naar Rotterdam zou vertrek ken, zag hoe diverse Feyenoord-suppor- ters door agenten met honden benaderd werden, was hij zo boos geworden, dat hij een agent op de nek sprong. Toen en kele politiemannen hem daarna wilden aanhouden, sloeg en schopte hij van zich af.De strafzaak tegen een jeugdige Rot terdammer die dinsdagmiddag eveneens, voor de Groninger politierechter diende, werd voor de tweede keer aangehouden. Hij ontkent, zoals twee getuigen bewe ren, een ruit te hebben ingetrapt van een bus van het Gronings Gemeentelijk Ver voersbedrijf. Zijn advocaat eiste nieuwe getuigenverklaringen. Fortuna S klopt Olympisch elftal SITTARD Het Olympisch voetbal elftal van bondscoach Ger Blok heeft gister avond een oefenwed strijd tegen eredivi sieclub Fortuna Sit- tard met 1-0 verloren. Smeets maakte in de 19e minuut voor 150 toeschouwers het eni ge doelpunt. Blok ex perimenteerde in Sit- tard met de linken flank van het elftal van FC Groningen: Mulder-Keukens- •Jans. Charles Corver leidt Schotland-Zwitserland ZEIST De scheidsrechterscom- missie van de UEFA heeft Charles Corver aangewezen voor de wed strijd Schotland-Zwitserland, die op 30 maart in het Hampden Park in Glasgow wordt gespeeld. Luxem- burg-Hongarije, eveneens een duel in het kader van de voorronde van het toernooi om het Europees kam pioenschap, wordt geleid door Ge rard Geurds. Jan Keizer, die ook op de internationale lijst staat, fluit op 16 maart in het toernooi van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen Ju ventus-Aston Villa en Bep Thomas is een week la ter arbiter bij Frank rijk-Spanje on der zestien jaar. ZOERDEN Op het erste gezicht lijkt er niet eel veranderd. De inter- ationale wielerkalender •t weer overladen en venals in het verleden eginnen vele profs het ;ieuwe seizoen in Zuid- 'rankrijk dan wel in ipanje en/of Italië. On- ianks de economische cri- is is het nog steeds moge- ijk de broodrenners naar onniger streken te laten 'ertrekken ten einde zich ip hun gemak voor te be- eiden. Dat is echter lechts schijn. Het voorbe elden is inmiddels een ieladen woord. Er heb- >en zich namelijk dit jaar och weer zo'n 45 ploegen net in totaal ruim 560 >rofs aangemeld. Renners lie allemaal, en iedereen >p zijn eigen manier, wil- en proberen hun al of liet vette contract waar te naken. Wanneer over enkele dagen dan ook wordt aangezet in de Grand Prix Saint Raphael zal snel duidelijk worden dat de training het karakter van een echte wedstrijd heeft gekre gen. Meer dan ooit tevoren I pullen de profs fel achter de eerste prijzen aan jagen. Bin- I nen is binnen en krijgen de kunst. Zo ongeveer zal de slo gan luiden. Ook al omdat, er wordt niet hardop over ge sproken maar het leeft wel de gelijk in het peloton, iedereen beseft dat de toekomstperspec tieven door de komst van de amateurs er niet rooskleuriger op worden. Het fenomeen van de zogenaamde open wedstrij den lijkt namelijk niet meer te stuiten. Waar Giro-baas Torriani vorig jaar onder de druk van de prof-sponsors nog bakzeil Peter Winnen is komend wielerseizoen één van de drie nieuwe gezichten in de ploeg van Peter Post. heeft gehaald; daar zet Felix Levitan door. Alle stormen van kritiek ten spijt laat Levi tan in de Tour de France ama teurs starten. Het feit dat de Oostbloklanden het nog laten afweten, is voorlopig van min der belang. De kleine Frans man heeft een geweldige zege behaald en zijn doel eigenlijk al bereikt. Het internationale profgezelschap roept namelijk in koor uit die indringers wel eens even in de vernieling te zullen rijden. Dat betekent hoe dan ook meer strijdlust en dat is nu juist datgene wat Levitan voor ogen heeft gestaan. Overigens moet worden afge wacht wat de gevolgen zullen zijn wanneer een minder be kende prof in een wat kleine re wedstrijd in een ontsnap ping met enkele goede ama teurs beslist door te rijden. Het eigenbelang zal wellicht nog meer dan vroeger een door slaggevende rol spelen. Dat is ook de reden waarom Peter Post ondanks de geuite protes ten toch maar naar de Tour de France gaat. De Amstelvener beseft dat in Frankrijk de re clamevruchten voor het opra pen liggen. Zeker nu hij een ploeg heeft die, op papier al thans, tot veel in staat moet worden geacht. De komst van Theo de Rooy, Adri van Hou- welingen en Peter Winnen alsmede de terugkeer van Bert Oosterbosch hebben de forma tie aan kracht doen winnen. De hoofdsponsors Raleigh en Campagnolo hebben voor het nodige geld gezorgd en geven Post de kans mee te strijden om de wereldbeker. Post gaat het avontuur tegemoet met zestien renners, veertien Ne derlanders en de Belgen De Keulenaer en Peeters. Geen al te groot aantal, maar hét bud get laat niet meer toe. Publiciteitscontracten Trouwens, de tijd van de echte grote profploegen is voorbij. Equipes met twintig of meer renners bestaan niet meer. De strijd om een financiële over eenkomst is dan ook groot ge weest. Opk in Nederland waar niet zoveel sponsors staan te dringen. Naast Raleigh hebben zich tenslotte nog drie andere werkgevers aangemeld, zij het dat die gebruik maken van de mogelijkheid via zogenaamde publiciteitscontracten renners aan werkgelegenheid te hel pen. En dat is financieel een wat minder ingrijpende zaak. Desondanks zijn vele Neder landse profs blij een plekje ge vonden te hebben. Zo heeft bijvoorbeeld Aad van den Hoek, jarenlang een trouw lid van de ploeg Post, een con tract getekend bij Becker Snacks dat onder leiding staat van Jaak de Goede. Er zijn nog twee Nederlandse ploeg leiders. Dat zijn Hennie Lie- bregts bij Elro en Ton Vissers bij Vorselaar-Glazurit. In totaal hebben 48 Neder landse profs bij deze teams een plaatsje gevonden. Voorts zijn elf Nederlanders werkzaam onder buitenlandse vlag. Dat zijn Jan van Houwelingen, Hennie Kuiper, Mark Man- ders, Frits van Bindsbergen, Adrie van der Poel, Wies van Dongen en Jacques van Meer (allen in België), Joop Zoete melk (in Frankrijk), Frits Pi- rard en René Koppert (in Ita lië) en Jo Maas (in Spanje). Wanneer Hennie Liebregts het geld had, zou hij met deze cou reurs aanzienlijk meer succes kunnen boeken dan met het hele huidige team tezamen. En binnen al die ploegen wor den plannen gemaakt. De één mikt op klassiekers in het voorjaar; de ander heeft een wedstrijd later in het seizoen op het oog. Er worden ook keuzes gemaakt. Sommige renners mogen zich richten op de Tour de France, de Giro of een optreden in Amerika. Het seizoen 1983 heeft namelijk ook in dit opzicht een bijzon der karakter. Na veel mislukte pogingen wordt voor het eerst rond Washington een meer daagse profrace georganiseerd. De echte grote coureurs, inge deeld in de zogenaamde A-ca tegorie, zullen daar evenwel nog niet optreden. PETER VAN PUTTEN Van der Wal gaat wel naar NK dammen GRONINGEN Jannes van der Wal heeft gisteren vanuit het Academisch Ziekenhuis van Groningen, waarhij nog enkele dagen blijft om goed tot rust te komen, verklaard wel te zullen deelnemen aan de strijd om de Nederlandse dam titel van 29 maart tot 9 april. ÏTevens is hij van plan de re cordpoging simultaandammen op 30 april tegen 210 tegen standers in Valkenburg te wa len. De Koninklijke Neder landse Dambond zal in de ko- inende tijd nog gesprekken |net Van der Wal voeren over ■leze twee evenementen. HAVELTE De kans, dat Jan-Roelof Kruithof op 19 februari aan de start verschijnt van de alterna tieve elfstedentocht, is ui terst gering geworden. De zevenvoudige winnaar uit Havelte, dit jaar weer de voornaamste kanshebber, kreeg de laatste dagen last van een oude knieblessu re. De artsen schreven ab solute rust voor. De voorbereidingen van Kruithof op de marathon, die voor het eerst op Amerikaans natuurijs, in Vermont, wordt gehouden, lopen daardoor in het honderd. Vandaag, als aan de binnenkant van zijn door vochtvorming gezwollen knie foto's worden gemaakt, krijgt de 47-jarige architect definitief uitsluitsel over zijn start. „Ik moet van de doktoren de verzekering krijgen, dat ik voluit kan rijden, anders doe ik niet mee in Vermont", stel de Kruithof gisteren na een bezoek aan het ziekenhuis, waar uitwendige foto's geen blessure te zien gaven. „De meniscus was niet kapot. Wat er wel aan schortte, was niet te zien. Ik kreeg de opdracht mee de knie in ijs te verpak ken en te rusten. Zaterdag avond heb ik nog lekker gere den voor de KNSB-beker in de marathon van Assen. Zon dagmorgen was de knie plotse ling dik en was ook alle spier kracht uit mijn been verdwe nen. Ik hoop dat alles nog in orde komt, maar ik zie het so- mer in". Jan-Roelof Kruithof in be tere tijden. Ruud Krol beschikbaar ZEIST Bondscoach Kees Rijvers zal op dinsdag 8 en woensdag 9 februari een groep van zéstien spelers op het sportcentrum te Zeist bijeenroepen voor een trai ning als voorbereiding op de interland tegen Spanje, een week later in Sevilla. Rijvers zal zijn selectie voor deze bijeenkomst niet eerder dan komend weekeinde bekendmaken. „Het wachten is hoe het staat met een aantal geblesseerde spelers", zo zei hij. „Vooral met de blessures van Jan Peters (Genua), Dick Schoenaker (Ajax) en Kees van Kooten (PEC Zwolle) is het minder goed ge steld. Maar ik vermoed dat ik zondagavond meer duidelijkheid heb", aldus Rijvers. De bondscoach heeft inmiddels een telefo nisch onderhoud gehad met Ruud Krol (SC Napoli). Vanuit Na pels heeft Krol hem laten weten dat hij, indien hij geselecteerd wordt, beschikbaar is voor deze trainingsstage. BOEKAREST Het Roemeense damesturnen. dat met het op treden van Nadia Comaneci een hoogtepunt beleefde, zal op nieuw een stap terug moeten doen. De kwalificatie voor de Olympische Spelen, die in oktober bij de wereldkampioenschap pen in Boedapest moet worden afgedwongen, zal nog wel niet zoveel problemen opleveren, maar het veroveren van medailles zal zwaarder worden. De voormalige wereldkampioenen Emilia Eberle (vrije oefening) en Dumitrita Turner (sprong) alsmede Rodica Dunca zullen, wegens gebrek aan motivatie, niet meer in internationale wedstrijden worden opgesteld. De 17-jarige Melit- ta Ruhn, die in 1979 deel uitmaakte van de Roemeense ploeg die in Fort Worth wereldkampioen werd, is wegens gezondsheid- sproblemen met de wedstrijdsport gestopt. Atanasia Albu, die twee jaar geleden het naar de Verenigde Staten gevluchte trai ners-echtpaar Bela en Marta Karoly opvolgde, wil rond Euro pees jeugdkampioene Ecatarina Szabo een nieuwe ploeg gaan opbouwen. Basketbalploeg Den Bosch in halve finales RAMAT GAN Nashua Den Bosch heeft zich gisteravond ge plaatst voor de halve finales van het basketbaltoernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De Brabantse ploeg, met Ton Boot voor het eerst in het buitenland als coach op de bank, won in Israël met 85-82 (ruststand 51-41) van Hapoel Ramat Gan. Het erg goed en gedisciplineerd spelende Den Bosch werd daarmee na Pesaro de tweede club uit de kwartfinalegroep A. die zich voor de volgende ronde wist te kwalificeren. Voor de Nederlandse titelhouder kwamen de scores van Plaat (19), Cra mer (17), Lawrence (17), Barker (12), Kuipers (10), Esveldt (8) en Dekker (2). Stand groep A: 1. Den Bosch (Ned) 6-10; 2. Pesaro (Ita) 5-9; 3. Barcelona (Spa) 5-7; 4. Hapoel Ramat Gan (Isr) 6-7. Sportwereld VICENZA Op 81-jarige leeftijd is gistermorgen Tullio Campagnolo overleden. Cam pagnolo heeft een belangrijke rol gespeeld in de technische ontwikkeling van de wieler sport Hij werd erkend als de koning van de versnellingsap paraten. CARACAS Rafael Orono uit Venezuela heeft zijn we reldtitel boksen in het super- vlieggewicht met succes ver dedigd tegen de Panamees Pe dro Romero. De uitdager ging in de vierde ronde knock-out. DEN HAAG De basketbal heren van BS Weert wonnen gisteravond hun thuiswed strijd in de eredivisie tegen Landlust met 99-95. Noord- kop-The Stars eindigde in 84- 75. LES DIABLERETS De Amerikaanse Christine Coo per, in het klassement om de wereldbeker skiën op de ze vende plaats, heeft gisteren bij een valpartij tijdens de trai ning in het Zwitserse Les Dia- blerets een meniscus-blessure opgelopen en is voor de rest van dit seizoen uitgeschakeld. KUNSTRIJDEN EK Dortmund Dames, na verplichte figuren: 1. Jele na Vodoretsova (Sov) 0.6 punten; 2. Katarina Witt (Odl) 1.2; 3. Sandra Ca riboni (Zwi) 1,8; 4. Sonja Stanek (Oos) 2.4; 5. Kristina Wegelius (Fin) 3.0; 6. Wanuela Ruben (Wdl) 3.6; 18. Li Scha Wang (Ned) 10.8. Heren, na korte kür 1. Sabovcik (Tsj) 2.0; 2. Schramm (Wdl) 2.8; 3. Simond (Fra) 3.0; 4. Fischer (Wdl) 3.4; 5. Fili- powski (Pol) 5.8; 6. Cerne (Wdl) 6.2; 7. Fadejev (Sov) 6.6; 8. Kotin (Sov) 6.8. PAARDESPORT Koersen Hilversum EERSTE KOERS. 2000 meter: 1. Vic tor Rehoboth (C.J. de Leeuw) km-tijd 1.26,7; 2. Winstgever; 3. Wanda Vorst. Toto: winn 14,00; pl 4,50. 6,10, 2,70; kopp 96,40; trio 2345,60. Niet gestart: Wilster K (2). TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1. Wil- wy (A. de Wrede) 1.26,3; 2. Worthy Boy Laren; 3. Vigor Williams. Toto: winn 6.50; pl 2,10. 1.50. 2.30; kopp 10,80; trio 221,00. Niet ge start: Umberto Ville (6). DERDE KOERS. 2000 meter: 1. Vicky Norton (L. Dooper) 1.24.3; 2. Ukasja Laren; 3. Victory Spencer. Toto: winn 4,50; pl 2,70. 6.60. 6.60; kopp 159.90; trio 2662.60. Niet gestart: Utah Walkyr (6), Vrea (9). VIERDE KOERS. 2440 meter: 1 Ubi Bene (G. de Jong) 1.25,7; 2. Teddy Dear; 3. Usjoke Princess. Toto: winn 4,00; pl 2,40, 4,10. 2.40; kopp 25,50; trio 353,60 Niet gestart: Ving Aled (8). VIJFDE KOERS, 2000 meter: 1. Viten- ta V (R.J. van Stam) 1.22,0; 2. Vico Sammer; 3. Viva Crackajack. Toto: winn 3,10; pl 3,40. 4,20. 3,00; kopp 22,10; trio 839,20. Niet ge start: Uit en Thuis (4). ZESDE KOERS, 2000 meter: 1 Uvala du Bois (R.V. Borghuis) 1.23,9; 2. Vic ky Sypesteyn; 3. Umbertomes. Toto: winn 5.10; pl 1.80. 1.40. 2.20; kopp 10.00; trio f 120.10. Niet ge start: Une Rose (14). ZEVENDE KOERS. 1609 meter: 1 Unieke L (J.P.C. Oorthuysen) 1 20.6; 2. Torero Cavaljos; 3. Tara Fortuna. Toto: winn 18,20; pl 6,00, 2,30, 2.00; kopp 91,90; trio 1223,00. Niet gestart: Suschette Dear (2). ACHTSTE KOERS. 2920 meter: 1 Udit S (L.A. van Dooyeweerd) 1.23.8; 2. Uniek Helene; 3. Slgneur Princes. Toto: winn 5,40; pl 1,30, 2,70, 2,40; kopp 10.70; trio 147.40. NEGENDE KOERS. 2440 meter 1 San Sebastiaan (A.J. Mollema) 1.21.9; 2. Real Formosa; 3. Ricino du Bois Toto: winn 1,50; pl 1.50, 3.00; kopp 7,20; trio 44,80. Niet gestart: Scotch Oostwijck (1). TIENDE KOERS. 2000 meter: 1 Ty- vonne Promise (C.P.G. Wortel) 1.22,6; 2. Ramon Sammer; 3. Schavuit. Toto; winn 2.30; pl 1.70, 3,90, 2.80; kopp 69,40; trio 216,70. Niet ge start: Sasja van Willy (4). ELFDE KOERS. 2000 meter: 1 Way to Fortuna (M. Bouwhuis) 1.25.5; 2. Worry Buitenzorg; 3. Vareljo B. Toto: winn 2.00; pl 1,60, 1,90, 3,30; kopp 12,30; trio 85.80. TOTALISATOROMZET: 347.071.-. °Ö"SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Van der Poel niet naar WK veldrijden HOOGERHEIDE Adri van der Poel zal op 20 februari niet starten in het wereldkampi oenschap veldrijden, dat in het Engelse Birmingham wordt gehouden. De Brabantse weg renner, die zondag in Hulsberg bij de nationale titelstrijd ver rassend beslag legde op de tweede plaats achter Hennie Stamsnijder, heeft deze beslis sing in overleg met zijn ploeg leider Fred Debruyne geno men. Van der Poel wordt ver vangen door Wil Brouwers, in eerste instantie als reserve aangewezen. Van der Poel: „Het veldrijden heb ik alleen maar gedaan als voorbereiding op mijn seizoen op de weg. Het kampioenschap van Nederland heb ik voor mijn plezier gereden. Volgend jaar in Oss wil ik er wel bij zijn. Dan begin ik het wegsei- zoen wat later en ga ik, net als Stamsnijder, een aantal veld- ritten in Zwitserland rijden om internationale ervaring op te doen". UTRECHT De kunstijs baan van Utrecht heeft voor de eerste keer een schaatstoernooi van for maat toegewezen gekre gen: komend weekeinde worden er de Nederlandse kampioenschappen sprint voor heren en dames, vqor het eerst gescheiden van de allround-kampi oenschappen, gehouden. Een „misverstand" tussen het organisatiecomité en de Koninklijke Neder- landse Schaatsenrijders- bond (KNSB) leidde er toe, dat Gauke Nijholt, de coach van de sprintkern ploeg, forse kritiek uitte op de gang van zaken. Het organisatiecomité, onder voorzitterschap van Hennie dag voor een dergelijk toer nooi trainingsfaciliteiten moe ten hebben. Daar was op geen enkele wijze in voorzien. Nij holt reageerde furieus, waarop in alle haast genoemde instan ties tot een oplossing kwamen. kunnen de deelnemers enkele uren trainen op de baan in Nijholt bleef er bij, dat het be lachelijk was, dat hij de aanzet had moeten geven tot de over legsituatie. SANTPOORT Honkbaltrai ner Bill Arce komt weer naar Nederland. De Amerikaan, in de jaren zestig coach van het nationale team, zal leiding ge ven aan jeugdtrainingen, zoge noemde clinics. Die trainingen werden de laatste twee jaar ge leid door Jim Stoeckel. De KNBSB acht de kans groot dat Stoeckel deze zomer vrij krijgt om de Nederlandse ploeg te coachen. Voor een nieuwe se rie clinics zal Stoeckel echter geen gelegenheid hebben. Stoeckel is werkzaam als coach bij één van de oplei dingsteams van de Los Ange les Dodgers. Arce, die op 11 fe bruari in Santpoort zijn eerste bijeenkomst houdt, zal trach ten een aantal Amerikaanse jeugdteams naar Nederland te laten overkomen. In het verle den fungeerde Arce verschil lende keren als coach van ploegen, die in Nederland aan de traditionele honkbalweek deelnamen. Voor de eerste bij eenkomst zijn vertegenwoordi gers van clubs uit Haarlem en omgeving uitgenodigd. De honkbalbond heeft gister avond besloten de huidige competitie-structuur in elk ge val tot en met 1984 te handha- Dat betekent dat de hoofdklasse uit tien clubs blijft bestaan, de eerste klasse uit tweemaal acht en de tweede klasse uit driemaal tien vere nigingen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13