eorge Bush: |,VS laten Europa niet Ui de steek" Amerikanen krijgen Bush bij het on tbijt GROTE ONZEKERHEID EN ANGST IN SURINAME PARIJS 225.- Zappa op de hellingen van Mount Everest" Den Haag niet onder indruk van brief Reagan iS"SIJTHOFF PERS Vermaarde spion Erickson overleden PARIJS Eric Erickson, een Zweed die in de Tweede We reldoorlog spioneerde voor de geallieerden en zich daarbij voordeed als een fanatieke nazi, is in het zuiden van Frankrijk op 93-jarige leeftijd overleden. Erickson was in New York uit Zweedse ouders geboren. Hij heeft de geallieerden met name veel inlichtingen verschaft over de produktie van synthetische olie in Duitsland. Het moeilijk ste deel van zijn opdracht was waarschijnlijk dat hij zich moest voordoen als een felle nazi-sympathisant. woensdag 2 februari 1983 pagina 11 Labour in geweer tegen reclamecampagne voor Britse kernontwapening (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Labourleider Foot heeft gis teravond in het Lagerhuis gezegd, dat ziin partij een hoog bedrag uit de schatkist voor zich zal opeisen om daarmee een propaganda oorlog tegen de regering- Thatcher te kunnen financieren. Foot reageerde hier mee op het plan van de conservatieven om met een miljoen pond, afkomstig van de belastingbetalers, re clame te maken voor veelzijdige kemontwapening. Het bestaan van dat plan kwam afgelopen weekeinde aan het licht. De conservatieve regering ontkende da delijk, dat het plan al helemaal vaststond. Heseltine, de nieuwe Britse minister van defensie, moet nog be slissen wat hij er mee gaat doen. stapte, stond ook een vracht vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht Met dat toestel was eerder op de dag onder meer de gepantserde en van alle communicatie-apparatuur voorziene limousine van Bush uit Bonn overgevlogen. De vice-president leek ook zelf z'n voorzorgsmaatregelen te RUSSEN PROBEREN HET WESTEN TE VERDELEN ,n onze parlementaire re- daktie) N HAAG De Ame- w:-*oaanse vice-president orge Bush meent dat de rjets erop uit zijn twee- «—««icht te zaaien in het •sterse kamp. „Zij blij- krachtig pogingen ~~~->n ons van elkaar te leren", aldus Bush gis- avond in een toespraak —Jens een diner op Huis Bosch, hem aangebo- i door koningin Bea- ar volgens Bush zullen de «en daar niet zo gemakke- succes mee boeken, omdat ^jongste vier decennia ge- d hebben „dat de vrede in opa het gevolg is van het aan van ons bondgenoot schap en niet van het hunne". De Sovjet-Unie zal merken dat de Verenigde Staten niet van plan zijn hun Westeuropese bondgenoten „uit te leveren aan de nucleaire dreiging, die een lelijke schaduw heeft ge worpen over de veiligheid van het vrije Europa". Tegelijker tijd zullen de Amerikanen hardnekkige pogingen blijven doen om door „geduldig on derhandelen deze dreiging te verminderen". Vice-president Bush wees op de door hem meegebrachte „open brief" van president Reagan „aan de volken van Europa". Daarin doet de Ame rikaanse president het aanbod partijleider Andropov te ont moeten en met hem een ver drag te sluiten over de af schaffing van „een gehele ca tegorie kernwapens (middel- lange-afstandsraketten)". De vice-president arriveerde in ons land vanuit West-Ber- lijn. Staande voor de Berlijnse muur, „de prikkeldraadver sperringen, landmijnen, hon den en wachttorens," had Bush gedacht aan „al hetgene dat wij willen bewaren en be schermen, en al diegenen in het Oosten, de Sacharovs en Sjaranski's, die zo'n hoge prijs moeten betalen voor rechten die wij als vanzelfsprekend be schouwen". Daarom sprak Bush de hoop uit dat het Westen de NAVO „nooit als iets vanzelfspre kends zou gaan beschouwen". Volgens de vice-president worden de Westerse bondge noten geconfronteerd met een enorme uitdaging. „Onze te genstanders gaan onverdroten door met het versterken van hun leger, op een zo massale wijze als nooit eerder is ver toond". ecap;; i Amerikaanse vice-president Bush en zijn echtgenote kregen gisteravond op Huls en Bosch van koningin Beatrix een diner aangeboden, dat overigens niet werd bijge- >ond door prins Claus. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, die voorlopig r zton deel van de representatieve taken van de prins hebben overgenomen, waren wel Huis ten Bosch van de partij. Hal hier ben ik", leek George Bush te zeggen toen hij gistermiddag op Schiphol uit zijn „United States of America" stapte. Begeleid door een wagen speciaal ingezet voor veiligheidsdoeleinden, arriveerde president Bush vanmorgen bij het Catshuis in Den Haag voor een gesprek met premier Lubbers. DEN HAAG-SCHIPHOL De miljoenen Amerika nen die vanmorgen (van middag Nederlandse tijd) tijdens het wakker wor den, het tandenpoetsen en het ontbijten naar de tele visie keken, hebben in rechtstreekse uitzendin gen kunnen zien hoe vice- president George Bush in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof verslag deed van zijn bezoek aan Ne derland. De persconferentie van de Amerika's tweede man kwam precies op tijd voor de ontbijt- shows van de grote Ameri kaanse omroepmaatschappijen NBC, ABC en CBS die hun kijkers zodoende, naast de cornflakes en de jus d'orange, een stevige portie Bush kon den voorschotelen. Het korte verblijf van de Amerikaanse vice-president in Den Haag had een even ge jaagd karakter als het weer. Na aankomst op Schiphol volgden in sneltreinvaart een ontvangst van Nederlandse za kenlieden in het woonhuis van ambassadeur Dyess en een di ner bij koningin Beatrix. Van morgen stonden besprekingen op het Catshuis, een foto- kwartiertje in de statige Trè- ves-zaal aan het Binnenhof en de persconferentie op het pro gramma. Precies vierentwintig uur na aankomst op Schiphol waren vice-president Bush, zijn echtgenote en zijn uitge breide gevolg al weer vertrok ken richting Brussel, de derde halteplaats op de rondreis door West-Europa. „Safety first, veiligheid voor alles", was de afgelopen we ken het motto op de Ameri kaanse ambassade, het minis- Stram In de houding luisterden vice-president Bush en premier Lubbers naar het Amerikaanse volkslied. terie van buitenlandse zaken en bij de Rijksvoorlichtings dienst, wanneer het Ameri kaanse bezoek ter sprake kwam. De praktische uitwer king daarvan viel gistermid dag op Schiphol goed waar te nemen. Op het platform waar vice-president Bush uit zijn „United States of America" hebben genomen. „Onder zijn regenjas droeg hij een zwaar kogelvrij vest. Daar ben ik ze ker van. Het leek wel een or kaan op Schiphol, maar wat hij onder zijn losfladderende regenjas droeg, werd nauwe lijks door de wind bewogen", verzekerde een Amerikaanse televisie- reporter. Op Schiphol werden de aan wezige verslaggevers, als scha pen bijeengedreven in een spe ciaal daarvoor met dranghek ken afgezet vak, nauwlettend in de gaten gehouden door ronddrentelende veiligheids agenten, met oordopjes in en microfoontjes in de kleur van de ias op hun revers. Boven de luchthaven hing een politiehe- likopter, die de lange stoet au to's met hoogwaardigheidsbe kleders op weg naar Den Haag vergezelde. Maar afgezien van het traditionele geduw en ge drang van de fotografen en ca- meralieden om het beste plek je voor de mooiste foto, viel op Schiphol geen spoortje onrust te bespeuren. Van het groepje zwaar gewa pende veiligheidsagenten, dat volgens sommige berichten de Amerikaanse vice-president permanent zou omringen, viel op de luchthaven evenmin veel te merken. Later op de middag bij aankomst bij het woonhuis van ambassadeur Dyess, én vanmiddag op het Binnenhof ging het even an ders: daar was tussen de „go rilla's" door net nog een klein stukje Bush te zien. JOS TIMMERS ITENLAND OeidMOowumt inaT 3>livia twijfelt over Klaus Barbie PAZ De uitwijzing door Bolivia de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus alias Altmann, is op het laatste op losse schroeven komen te Gisteren zou hij op een lijnvliegtuig Frankfort worden gezet. De tiental die op het vliegveld van aanwezig waren, zagen echter spoor van Barbie omdat de Bolivi- fee regering op het laatste moment ge- ifcht zou zijn voor de druk van bepaalde gtieke kringen. De regering vreest voor ■politieke gevolgen die de uitwijzing 1 de oud-nazi zou kunnen hebben en Inu eerst de behandeling van het uitle- Ingsverzoek door het Boliviaanse gerechtshof afwachten. LONDEN In het midden van de jaren zeventig maakte ik deel uit van een groep bergbeklimmers op weg naar het basis kamp van de Mount Everest. Tijdens die klim dachten we op een hoogte van 4500 meter azalea's te zien bloeien. Pas bij na dere inspectie bleek dat het niet om azale a's ging, maar om papieren zakdoekjes en plastic tasjes. „Wat een rotzooi. Over tien jaar hebben ze hier mensen nodig om de paden schoon te houden", was onze reac tie. Zo lang heeft het niet eens geduurd. De regering van Nepal heeft bekend ge maakt dat expedities in het Himalaya-ge- bergte minstens voortaan tien extra dra gers mee moeten nemen om hun afval af te voeren. De vervuiling manifesteert zich op meer der manieren. Zo is het voor de echte bergbeklimmer een grote ontgoocheling wanneer hij van grote hoogte neerkijkt op de rug van een enorme roofvogel, die honderden meters boven zijn prooi hangt, en dan opeens opgeschrikt wordt door de stem van Frank Zappa, omdat een van de jonge Sherpa's langskomt met zijn transis torradio keihard aan. Verder zijn er natuurlijk ook de commer ciële gevolgen van de stroom toeristen, die voet willen zetten waar nog maar zo wei nigen zijn geweest. Vriendelijk lachende Sherpa-vrouwen trekken voor de expedi ties uit en spreiden ergens langs het berg pad hun waren en souvenirs uit. Dorstige bergbeklimmers kunnen terecht in het Everest View Café. In de jaren zeventig stond het bergbe klimmen in Nepal nog in de kinderschoe nen. Maar een oude, wijze Nepalees, die met nostalgie terugdacht aan het verleden en elke verandering verafschuwde, voor zag toen al niet veel goeds. „Er komt niets van terecht", zei hij toen hij een een groep jonge, enthousiaste bezoekers zag die een foto nam van de Everest. Al het afval langs het pad naar het onbe kende lijkt hem in het gelijk te stellen. Het is ironisch dat de beschaafde mens die aan de beschaving tracht te ontsnappen, alles dat hij aanraakt, vervuilt. JANE McLOUGHLIN Copyright The Guardian drs^tuurgetrouw duel Franse "b'ieravoorstelling abeluLOUSE In de Zuid- nse stad Toulouse zijn ope- ezoekers zondagavond ge- mte^e geweest van een sterk listische première van de ..tra „Faust" van Charles ïeiCLunod. Tijdens het tweege- toe-'ht tussen Mefisto en Valen- in de vierde akte zwaaide zeer bariton Jean-Pierre Lafont j.^1 Valentin zo enthousiast L-y^t zijn zwaard, dat hij Pierre au in de rol van Mefisto een I t se snee op het voorhoofd 13111 bracht. Terwijl de voorstel- g onderbroken werd om de I vonde eerste hulp te verle- 1Ke~T, raakte Lafont zo van ïek van zijn bloedige daad, hij flauwviel.Het spel kon met; worden hervat nadat de top- "iton weer bij bewustzijn s gekomen en zijn tegenspe- ntll verbonden was. Daarna i Lafont bewijzen dat hij t i stervensscène ook natuur- ZOnrouw kon spelen, toen hij ireenkomstig het libretto i het slot van het duel de (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG, BONN Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is men niet bijzonder onder de indruk van de boodschap die Bush van Reagan had meegekregen. Met het voorbehoud dat men de brief, die Bush in West-Berlijn had voorgelezen, nog niet pre cies kende, sprak men van „een duidelijk offensief in de public relations sfeer, over de hoofden van de onderhande laars in Genève heen". Overi gens meent men op BZ dat ook de Russen sterk propagandis tisch bezig zijn. Nederland is het wel met VS eens dat het het beste zou zijn, als de Sovjet-Unie al haar middellange-afstandsraketten zou vernietigen en de NAVO er geen zou plaatsen (de zoge heten nuloptie). Maar tevens meent men in Den Haag dat er serieus nagedacht moet wor den over het aanbod van de Russen om hun aantal raket ten te verminderen tot 162, zijnde het aantal Franse en Britse raketten, als de NAVO plaatsing achterwege laat. Mi nister Van den Broek (Buiten landse Zaken) heeft al eens ge zegd „dat men er niet omheen kan dat de Europese atoommo- gendheden op enigerlei wijze, op een gegeven moment een plaats behoren te hebben in het proces van kernwapenbe- heersing- en ontspanning". Een bond van bezorgde weten schappers waarbij ook militai ren en politici zijn aangesloten, heeft gisteren in Bonn laten weten dat de NAVO niet als eerste kernwapens moet ge bruiken. De bond, die ook af delingen heeft in de Verenig de Staten en Groot-Brittannië, heeft er op aangedrongen dat de conventionele bewapening van de NAVO met een aantal „gemakkelijk door te voeren maatregelen" op peil wordt ge bracht. Zij meent overigens dat het troepenoverwicht van het Warschau Pact niet zo groot is. Volgens de bond is de NAVO-strategie, waarin uit afschrikkingsoverwegingen niet nadrukkelijk wordt afge zien van een eerste klap, geba seerd op bluf of zelfmoord. Als de NAVO nucleaire slagveld wapens inzet, is een escalatie tot een volledige kernoorlog niet langer te vermijden, zo meent de bond. Vietnam verovert vluchtelingenkamp BANGKOK Vietnamese troepen hebben maandag een Cam- bodjaans vluchtelingenkamp en steunpunt van het niet-commu- nistische verzet aan de grens met Thailand veroverd. In Bang kok werd gisteren bekendgemaakt dat bij de inneming van het kamp 100 mensen gewond zijn geraakt. In het vluchtelingen kamp Nong Chan verbleven ongeveer 45.000 Cambodjanen, voor het merendeel vrouwen, kinderen en oude mannen. De Vietnamese troepen maakten bij de verovering van Nong Chan gebruik van artillerie en tanks. UITENHEER PARAMARIBO DEN HAAG In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo heerst grote onzekerheid en angst, na de recente arrestatie van te genstanders van bevelhebber Bouterse. Gisteren werd be kend dat zondag niet elf maar eenentwintig militairen zijn opgepakt. Elf van hen, onder' wie majoor Roy Horb, worden nog vastgehouden in Fort Zee- landia, het hoofdkwartier van Desi Bouterse. De bevolking van Suriname lijkt weinig geloof te hechten aan de verklaringen van de machthebbers over een moordcomplot tegen Bouterse en zijn naaste medewerkers Bhagwandas en Roozendaal, die er overigens van worden verdacht direct betrokken te zijn geweest bij de executies van 8 december. Het lijkt veel Surinamers on waarschijnlijk dat Horb, als hij al iets van plan was, wapens thuis zou verbergen, zoals gis teren in Paramaribo werd ver klaard. Bouterse zou met de arrestatie van Horb de mogelijkheid voor een actie tegen hem bin nen het leger hebben ver kleind. Horb heeft weliswaar de grootste aanhang onder de militairen, maar nu hij geen vrij man meer is, is het moei lijk geworden nog iets tegen legerleider Bouterse te onder nemen. Eerder had Bouterse al het grootste deel van het mili tair kader, dat hem niet wel gezind was, uit de actieve dienst verwijderd. Ook vlucht ten veel officieren naar het buitenland. De zware wapens zijn overgebracht naar fort Zeelandia. Uit een aantal mili taire voertuigen zijn essentielë onderdelen verwijderd om ge bruik met kwade bedoelingen te voorkomen. Bouterse kan nog slechts rekenen op de steun van een kleine groep militairen en de volksmilitie, waarvan veel leden van de ex- treem-linkse Revolutionaire Volkspartij (RVP) deel uitma ken. LUXE TOURINGCARREIS MET UW KRANT 3 DAGEN NAAR Versailles, Notre Dame, Louvre, lichtjestour en voorstelling in de Fo lies Bergères per persoon op basis halfpension. Vrijdagmorgen weg zondagavond terug. Postbus 16050 A7tihöU, 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190696-190690. (maandag t/mvnidaq tussen 9en 5 uur) - -* „Afghaans leger ronselt studenten''' ISLAMABAD Het Afghaanse regeringsleger is overgegaan tot massale recrutering van nieuwe militairen onder scholieren en studenten. Westerse diplomaten in Pakistan hebben dit giste ren laten weten. Volgens hen zouden op veel scholen de exa mens zijn geschrapt wegens onvoldoende kandidaten, omdat deze gedwongen werden dienst te nemen in het leger.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11