Ollie B.Bommel maakt het helemaal als filmacteur van stand Zoon Delon onder arrest IN DE NIEUWE CITROEN BX WORDT 'N PROEFRIT EEN ONTDEKKINGSREIS. KUNST/BUITENLAND £aicUc(2ouACHii WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA I 'Jf' f v~ 1 Pc Heer Bommel moet alles alleen doen bij de opvoeding van een merkwaardige vonde ling. AMSTERDAM Toen producent Rob Houwer drie jaar geleden aankon digde, dat hij een avond vullende tekenfilm ging maken over Tom Poes en de heer Bommel, die al spoedig de leiding van deze Marten Toonder strip overnam, hielden wij eerlijk gezegd een beetje ons hart vast. Een gigantische opgave voor Nederland, dat dankzij een aantal individualisten wel een zekere internationale reputatie had opgebouwd op het gebied van de animatiefilm, maar als collectief over geen enkele er varing beschikte. vente toch wel helemaal de' nu waarin de figuren alleen van links naar rechts en vise versa over het beeld bewegen. Let bijvoorbeeld eens op de koste- bewegende stripfiguur is. Animeren Het animeren van stripfiguren lijke Joost, die slingert aan een kroonluchter in de richting van de camera of de vluchten- in „Als je begrijpt wat ik be doel" vallen bepaalde figuren, zoals bijvoorbeeld Tom Poes nog wel eens door de mand, terwijl Wammes Waggel voor treffelijk geanimeerd niet de stem heeft die je bij deze gan- zefiguur zou verwachten. De boeven Super en Hieper doen denken aan de vroege Disney- schurken, maar daartegenover staan zoveel voortreffelijke vondsten zoals de t.v.- nieuws- 0vlezer Fred Emmer himself Vraag me niet hoe en met wel- dat je graag over een paar ke problemen kampend ze het conventionele tekenfilmfigu- is een hachelijke zaak. Kuifje .4 bijvoorbeeld kon zich alleen de massa uit de beroofde bank maar houterig bewegen en ook Zoals de Disney-studio s nu al sedert Jungle Book doen wer den eerst de stemmen opgeno men en pasten de animators hun tekeningen aan op het ge luid. Een compliment aan de reeds jaren voor Toonder wer kende Deen Björn Frank Jen sen en Bob Maxfield voor hun onberispelijke animatieregie. Keurslijf Dat Harrie Geelen, die oor spronkelijk de regie zou voe ren, het halverwege liet afwe ten is begrijpelijk. We hebben in Nederland een aantal voor treffelijke animators, maar het De schurken Hiep Hieper en-Bul Super en de als vanouds Wammes Waggel. zijn individualisten die een zeer persoonlijke stijl en ont werp hebben en zich niet zo gemakkelijk in een keurslijfje laten drukken die alom be kende stripfiguren in bewe ging kunnen zetten zonder er een persoonlijk element aan toe te voegen. Wat dat betreft is Nederland nog te klein op dit gebied. Het gebied van de tekenfilm, waarvoor zo'n dikke 120.000 beeldjes te tekenen zijn, vaak zoals in de balscène op drie of vier niveaus. We mis sen ook de ervaren inkleur- ders, waarvoor Houwer steun moest zoeken bij Japanse filrl studio's. Maar mede door deze buitel landse assistentie is „Als je b grijpt wat ik bedoel" een pr ma debuut geweest van c lange Nederlandse tekenfilr - Gaan zien. OTTO MIL allemaal tot stand hebben ge bracht, maar „Als je begrijpt wat ik bedoel", het eindpro duct dat met ingang van don derdag in zeventig Nederland- ren in deze film heenstapt. De achtergronden van Ben van Voorn zijn wederom, het wordt eentortig werke lijk voortreffelijk met voor de se bioscopen te zien is, blijkt g0ede opmerker een aantal nog stukken beter te zijn dan schilderijen in slot Bommel- alle voorpubliciteit en de trai- stein, die meer dan een toeval lige overeenkomst vertonen met Rembrandt's Staalmees ters en De brief van Vermeer. Eerlijk gezegd hadden wij een paar bange voorvermoedens, dat deze Bommel-verfilming een strip zonder teksten in balloons maar met een uitge breide ondertekst wel eens Ier, die nu al in diverse thea ters draait. „Als je begrijpt wat ik bedoel" is gebaseerd op de strip waarin Heer Bommel op de voora vond van zijn grote feest te maken krijgt met een door een Zwelbast in zijn voortuin ge legd ei. De vriendelijk kwispe lende kleine Zwelbast, die als zou kunnen verzanden in een hij plezier heeft in een ook animatiefilm, die voornamelijk nog altijd vriendelike maar af schrikwekkende vuurspuwen de draak verandert, steelt soms vaak bijna de show van Heer Bommel, die voorzien van de stem van Fred Bena- op de dialoog steunde, maar niets bleek minder waar. Het is full-animation in drie di mensies geworden, niet het vlakke gedoe van vele televi sieseries (zoals de Flintstones lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimill PARIJS Onder grote belangstelling is de 18-jarige Antho ny Delon (met zonne bril), zoon van de Franse acteur Alain, gisteren naar een po litiewagen afgevoerd. Anthony wordt ver dacht van bezit van verboden wapentuig, met name een 9 mm automatisch pistool, waarmee hij en een 22-jarige vriend In een gestolen auto had rondgereden. Begin houdt vast aan nederzettingenbeleid JERUZALEM De Israëli sche premier Begin is niet be reid terwille van de vredeson derhandelingen het nederzet tingenbeleid op te geven. Hij onderstreepte gisteren nog maals dat „de joden het recht hebben zich overal in veilig heid op het land van hun voorvaders te vestigen". Dit is de eerste keer dat premier Be- Vlaams verzet tegen compromis over Voeren BRUSSEL In Vlaamse poli tieke kringen groeit het verzet tegen het compromis dat de regering-Martens zondag sloot rond de benoeming van de burgemeester van Voeren. Er werd toen besloten dat de Franstalige, Nederlandson- kundige Jose Happart niet tot burgemeester benoemd mocht worden in het Vlaamse dorpje Voeren onder Maastricht in ruil voor overheveling van de gemeente uit het Nederlndsta- lige Limburg naar de tweetali ge provincie Brabant. Met name in de partij van Martens, de Vlaamse christen democraten, is men uiterst on gelukkig met het compromis en het is dan ook zeer de vraag of het voorstel van Mar tens het in het parlement zal halen. De christen-democraten eisen dat het voorstel opnieuw bekeken wordt. Voeren moet Limburgs blijven, aldus de christen-democraten. Deze week nog wordt Martens door het parlement aan de tand ge voeld. gin zich in duidelijke bewoor dingen heeft uitgelaten sinds president Reagan in zijn vre desvoorstel Jordanië vroeg aan het vredesproces deel te ne men en er tegelijkertijd bij Is raël op aandrong het nederzet tingenbeleid te bevriezen. In Libanon zijn gistermiddag weer gevechten uitgebroken tussen rechtse christenen en druzen. De leider van de rechts-christelijke Falange- partij, Pierre Gemayel, heeft gisteren Israël ervan beschul digd te proberen een wig te drijven tussen de christelijke en islamitische gemeenschap pen. „Kim Philby hielp Andropov aan macht" NEW YORK Harold „Kim" Philby, 'ïie Britse overloper, heeft het beeld van de KGB helpen veranderen van een verzameling beroepsmisdadi gers in een inlichtingendienst die respect afdwingt. De ver andering heeft plaats gevon den onder Joeri Andropov en het succes van de KGB vorm de een vitale stap voor Andro povs uiteindelijke promotie tot leider van de Sovjet-Unie, zo zegt Vladimir Sacharov, die in het begin van de jaren zeven tig uitweek naar de VS, in het Amerikaanse blad Penthouse. CITROEN A BX Citroëns jongste creatie, de BX, verbruikt bij 90 km per uur constant nog waar nodig speciaal zijn behandelcLTerwijl we het aantal puntlassen drastisch hebbed maar 1 op 17,8 (16TRS). En kost aan onderhoud gemiddeld nog maar zo'n 2 garage- weten te verminderen door de auto uit grotere delen samen te stellen, uren per jaar Het mag u dus duidelijk zijn dat de BX het economische autorijden Voor weer andere corrosiegevoelige verbindingen hebben we speciale! Toch komt MET DE NIEUWE CITROEN BX BETEKENT ECONOMISCHER en kitsoorten gebruiktf schoot te zitten. En doet AUTORUDEN GEEN STAPJETERUG,MAAR'N SPRONG VOORUIT. u ook niet aan het soort energiebesparing waar slakken zo beroemd om zija Integendeel. De BX is een middenklasser van vorstelijk formaat, heeft een topvanl76km/h (BX 16TR$ en verder alles wat het hart van een automobilist begeert De besparingen die de BX u oplevert komen dan ook niet uit de lengte of de breedte, maar uit de breinen van onze ontwerpers en ingenieurs. Die er vast van overtuigd zijn dat ons aller toekomst niet ligt in het doen van stapjes terug, maar in het maken van sprongen voorwaarts. Wie die mening deelt, raden wij aan verder te lezen. Uiteraard is de BX, zoals u van Citroen mag verwachten, uiterst aëro dynamisch Maar juist omdat we in deze de grenzen van het mogelijke, en vooral effectieve, hebben bereikt, staken wij onze energie in weer nieuwe mogelijkheden tot brandstofbesparing. En zo zijn we, na de weerstand van de lucht te hebben gebroken, de zwaartekracht te lijf gegaan. Door toepassing van nieuwe, lichte metalen en staalsterke kunstvezels, en door een revolutionaire constructie, hebben we een gewichts besparing van liefst 20% of zo'n 200 kilo gerealiseerd En de voordelen daarvan kan elke snelheidssporter u haarfijn uiteenzettea Gewichtsbesparing heeft een cruciale invloed op de verhouding energie snelheid Vandaar dat de BX (16TRS) zelfs bij 120 km/h constant nog altijd maar 1 op 13,5 verbruikt Ook de acceleratie van een auto wordt trouwens danig beïnvloed door z'n gewicht Want hoe minder massa de motor in beweging hoeft te zetten, hoe makkelijker hij dat doet Vandaar dat de BX (16TRS) in slechts 11.5 sec, van 0 tot 100 km accele reert. En omdat de energie die veelvuldig optrekken kost doorslaggevend is voor het stadsverbruik, komt de BXookop dat punt buitengewoon uit de bus: 1 op 112 (16TRS). Een niet gering gegeven in een autovol land als Nederland, waar we vaker op z'n stads rijden dan we denken. Bij al het enthousiasme over gewichtsbesparing mogen we natuurlijk niet vergeten dat de opmerkelijke verhouding tussen verbruik en prestaties ook ligt aan de kwaliteiten van de geavanceerde, lichtmetalen motor Die door toepassing van ultra-moderne technieken een zeer hoog rende ment geeft, uiterst betrouwbaar is en bijzonder weinig onderhoud vraagt. Terwijl dat onderhoud, en dat geldt eigenlijk voor de hele auto, zeer weinig tijd vergt omdat men overal even snel en makkelijk bij kan. Bovendien zorgt een speciaal diagnosecontact ervoor dat we het hele elektrische gedeelte van de motor in een oogwenk kunnen controlerea Vandaar dat de BX bij de voor Nederland gemiddelde kilometiage nog maar 2 garage-uren per jaar vraagt om in topconditie te blijvea En nu we toch over conditie pratea willen we het meteen even hebben over de wijze waarop we de carrosserie gewapend hebben tegen ons vochtige vaderlandse weer Zoals u misschien weet zijn holle delen en bevestigingspunten het gevoeligst voor corrosie. Vandaar dat holle delen waar mogelijk zijn vermeden en we een revolutionaire c rosseriebehandeling, kataforese. toegepast waardoor laklagen nog beter hechtea Tel daarbij dat bijvoorbeeld motorkap en vijfde deur van ijzersterkej( kunststof zija en u heeft een auto waar u niet alleen meer maar ook langer )0 plezier van zult hebbea En plezier zult u hebben van de BX Niet alleen door z'nm uitstekende prestaties, maar ook door z'n fabelachtige wegligging. Natuurlijk heeft deBX voorwielaandrijving en het onovertroffen hvdron pneumatische veersvsteera Maar nu hebben we dat voor het eerst in de autogeschiedenis gecombi-e neerd met McPherson voorwielophanging. Waardoor deBX zowel zeer comfortabel^ als zeer sportief op de weg ligt ns Gaan we tot slot even naar binnea Daar valt meteen de enorme ruimte >e op. Vooral ook in de breedte. Dit laatste vindt z'n oorzaak in de toepassing van van- binnen holle, vanbuiten bolle portieren voor meer armruimte en_ meer veiligheid, ar Qua veiligheid maakt de BX trouwens toch een beste beurt Door toe-'1?] passing van hoogelastische materialen in de kreukelzones in combinatie met een zeer bi sterke kooiconstructie. Veilig èn comfortabel zijn de aan de optimaal verstelbare stoel t zelf bevestigde driepuntsgordels. au En datzelfde geldt voor het instrumentarium dat zo is aangebracht dat u alles met uw handen aan het stuur en uw ogen op de weg kunt bedienen l Rest ons nog te melden dat de BX een rasechte vijfdeurs is, met afhanke- lijk van het type, een complete tot zeer complete uitrusting. De nieuwe BX is er in vijf versies, waarvan drie met een 1.4 en twee met een 1.6 liter motor De prijs daarvoor varieert van f20.500,- tot f25.995,- voor het top- modeL (Prijzen exclusief ML-tectylbehandeling en afleveringskosten) Leasen kunt us de BX vanaf zo'n f 721,- per maand via Citer Citroen leasing bv. 1 Bewonderen kunt u de BX nu op de RAI en vanaf 17 februari bij zo'n rc 220 Citroen-agenten en Service-adressen. Daar kunt u dan meteen een proefrit ;r' maken. En dat wordt, dat zult u zien, een ontdekkingsreis.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10