0owuv Crisis maakt Nederlanders niet ongelukkig KBB-concern wil ook Perry Sport Leiden van de hand doen WOON DEML jEIDEN Moskou stelt kernwapen- vrije zone voor Op het dak BON: OOlwoon- ideeën Stormvlaag Werknemers mogelijk aansprakelijk voor fraude werkgever Vrijdag 28 januari 1983, 73e jaargang no. 22487 Uitgave Westerpers,behorende totSijthoff Pers. Apothekeredijk 34,2312DDLeiden,Postbus 11,2300 AA,tel.07M22244.Giro 103003 Bank: Amro-bank'N.V. Leiden. Diredeur-hoofdredacteurJ.I.Hallewas, Chef-redadeur.Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand /20.41 (uitsl.aut.betaling), kwartaal /61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. r^, Doorlichting van de Gemeen telijke Sociale Dienst van Lei den in „Achter het nieuws" op Ned. I om 20.28 uur. In „Sonja op vrijdag" om 22.43 uur de vraag hoe het is met een neger getrouwd te zijn. Op Ned. II om 23.55 uur nachtfilm „Ma dame X". Op Duitsland 3 om 23.10 uur Rockpalast met Dexys Midnight Runners. Vannacht regen. Morgen en kele opklaringen en vrijwel overal droog. Temperatuur omstreeks 8 graden. Aan de kust en boven het IJsselmeer harde tot stormachtige wind. Morgen zon op: 8.26; onder: 17.21 uur. Schev. hoogw.: 3.03 en 15.15 uur. Laag: 11.09 en 23.27 uur. uis de Funès ilmkomiek ouis de Funès verleden j, .RIJS - De Franse film- miek Louis de Funès is teravond op 68-jarige iftijd in een ziekenhuis het Westfranse Nantes erleden tengevolge van hartaanval. De popu re acteur had al diverse rtaanvallen overleefd. Funès was na de dood van 90rnandel en Bourvil de otste Franse filmkomiek. werd op 31 juli 1914 gebo- I in de Parijse voorstad irbevoie en kwam uit een j i oorsprong Portugese fami- Hij debuteerde bij de film 1945, maar brak pas twintig later door als ster. zijn films werden vooral :end „Le gendarme de nt Tropez", „Le corniaud", grande vadrouille" en 't is aventures de rabbi Ja- l i". Louis de Funès was ge- ;^vd met een achterklein- ht van Guy de Maupassant woonde op haar kasteel irmont bij Nantes. ser over de carrière van de Funès op pagina 8. Kunstbeen als onderpand IHESTER Een inwo- ïer van Engeland is zo lard getroffen door de conomische recessie, dat Iiij zich gedwongen voelde ijn kunstbeen naar de >ank van lening te breti- ;en. De Engelse regering telde daarop een onder- li oek in, omdat het kunst- >een officieel eigendom is ran het ministerie van volksgezondheid. Toen de inderzoekers een kijkje ingen nemen bij de Ome ran Chester, hoorden ij dat de man zijn kunst- )een intussen weer was :omen ophalen, en er op ras weggewandeld. ADVERTENTIE n Boeiend overzicht an meubelen, stoffering keukens, open haarden isolatie, decoraties Hes wat van een huis een cht huis kan maken Een beurs om te kijken en te kopen! !6 t/m 30 januari wo. 26 t/m zo. 30 januari 1 wo. 19.00-22.00 uur vr. en za. 13.00-17.00'uur en J 19.00-22.00 uur zo 12.00-17.00 uur Iroenoordhal :aterdags tussen 14.00 e ir 071-122248 en uw krar e avond nabezorgd. Mount Everest dreigt vuilnisberg te worden KATMANDOE Nepal maakt zich zorgen om de steeds grotere vervui ling van het Himalaya-gebergte door expedities van bergbeklimmers. Deze laten in strijd met alle regels, vooral op de hellingen van de Mount Eve rest, overtollige bagage en afval ach ter. De ruim acht kilometer hoge hel lingen zouden thans bezaaid liggen met tenten, lege zuurstofflessen, lege blikken, gasflessen, pannen en bor den, beschadigde ladders, plastic zak ken en de wrakstukken van een Ita liaanse helikopter, die tien jaar gele den verongelukte. Het Nepalese mi nisterie van toerisme wil dat de expe dities voortaan extra dragers in dienst nemen om het afval af te voeren. Ook Haaglanden moet eigen bijdrage innen AMSTELVEEN Het presidium van de. Ziekenfondsraad heeft gisteren in een ex tra vergadering besloten dat ook het Haagse ziekenfonds Haaglanden de eigen bijdrage van 2,50 gulden op medicijnen gewoon moet innen. Haaglanden had be sloten die bijdrage niet bij de verzekerden in rekening te laten brengen, maar de 2,50 gulden per verstrekking uit de kas van de aanvullende verzekering te betalen. Het presidium kwam echter tot de conclusie dat de opstelling van Haaglanden in strijd is met de ziekenfondswet. Het nieuwe voorstel van het presidium wordt maan dag tijdens een extra vergadering bespro ken. Opslagterrein voor radio-actief afval mogelijk in de Betuwe DEN HAAG Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) wil nog met twee gemeentebesturen in Gelderland overleggen over terreinen, die in beginsel geschikt zijn voor de tijdelijke opslag van het radio-actief afval. Naar verluidt betreft het terreinen in de Betuwe, die door makelaars aan het ministerie zijn aangeboden. Mocht dat overleg op niets uitlopen, dan zal gekozen worden voor de opslag in Velsen. AKZO-Hengelo zou hebben aangeboden het afval op te slaan in Twentse zoutmijnen. Tijdens een mondeling overleg met de milieucommissie in de Tweede Kamer zei de bewindsman gisteren dat de tijdsdruk een spoedig besluit noodzakelijk maakt, omdat anders de definitieve vergunningaanvraag voor dumping in de oceaan de deur uitmoet. De regeringspartijen kiezen net als de regering voor tijdelijke opslag in Velsen. CDA-woordvoerder Lansink uitte wel kritiek op het feit dat te weinig wordt gewerkt aan het zoeken naar duurzame opslag van het nucleaire afval. SOCIAAL-PSYCHOLOGEN STELLEN VAST: ROTTERDAM De huidige economische crisis heeft tot nog toe niets afgedaan aan het geluk van de gemiddel de Nederlander. De Ne derlanders zijn nu zelfs iets tevredener met hun leven dan zeven jaar ge leden. Drs. C. van Praag zei dit vanmiddag in Rotterdam op een symposium van sociaal- psychologische onder zoekers over het thema 'Betere wereld, geluk kiger mensen?'. De mensen zijn volgens Van Praag zelfs door gaans iets tevredener met eigen financiële en maatschappelijke posi tie. Het staat ook allerminst vast dat de werkloosheid erg veel mensen ongelukkig maakt. Uit voordrachten van drs. D. Sikkel en drs. M. Jansen kwam naar vo ren dat onder werklozen weliswaar meer ongelukki- gen zijn dan onder werken den, maar dit verschil zou ook een andere oorzaak kunnen hebben. Onder werklozen zijn bij voorbeeld meer ziekelijke mensen dan onder werkenden. Werk als zodanig blijkt nauwelijks te leiden tot meer plezier in het leven. Gepensioneerden zijn niet minder gelukkig dan wer kenden en full-time huis vrouwen ook niet minder dan gehuwde werkende vrouwen. Het hangt er erg van af hoe graag iemand wil werken. Met het oog op de toekomst ziet het er wat dat betreft minder roos kleurig uit aangezien de werkloosheid steeds meer werkwilligen treft. Drs. T. Veenhoven toonde aan dat levensomstandighe den in ieder geval meer van invloed zijn op geluk voor zover vervulling van in het geding is. Levensomstandig heden bepalen volgens hem tot op zekere hoogte ook of mensen leren tegen een stootje te kunnen en of zij een optimistische basishou ding ontwikkelen of niet. Wat dat betreft is er vol gens Veenhoven geen reden om een gelukkiger maat schappij als onhaalbaar af te schrijven. Pag. 15: Crisis? Hoezo crisis! De dwerg Patrick Bilon. Dwerg in huid E.T. overleden Y OUNGSTOWN De Amerikaanse dwerg Patrick Bilon die bij het maken van de ongewoon succesvolle film „E.T." als een van drie figuranten op zijn beurt in de kunsthuid van het buiten aardse wezen kroop, is giste ren op 35-jarige leeftijd in Youngstown in Ohio aan de gevolgen van bloedvergifti ging overleden. Bilon was maar 85 centimeter lang en woog ongeveer 20 kilo. Zijn werk in E.T. had hij vergele ken met een „stoombad". Deze schoolmeisjes in San Francisco kregen de wind nu eens niet van voren, maar van achteren. Terwijl zij gis teren stonden te wachten voor de deur van hun school werden zij verrast door een harde stormvlaag die, zoals de foto toont, niet alleen de paraplu's om deed slaan. Postume parkeerbon WASHINGTON Een „pos- tume parkeerbon" heeft een parkeerwachter in het Ameri kaanse Boston in grote verle genheid gebracht. Ene William Hui had zijn auto neergezet op een plekje, waar dat niet mocht. De wakkere parkeer wachter stopte om tien voor elf 's ochtends de eerste par keerbon onder zijn ruitenwis ser. Toen de auto er om half drie nog stond, volgde een tweede bon. Op zich allemaal niets vreemds, ware het niet dat het portier openstond en de be stuurder over het stuur heen lag, zo te zien gedood door een schot in de nek. Pas nadat hij daar zes en een half uur had gelegen terwijl de ene par keerbon na de andere onder zijn ruitenwisser werd gestopt, kreeg een voorbijganger arg waan en waarschuwde de poli tie. Een woordvoerder van de politie liet later weten dat het nog „niet duidelijk" was waar om de parkeerwachter geen argwaan had gekregen of had geprobeerd de bestuurder over zijn parkeergewoonten te on derhouden, te meer daar hij toch in de buurt was. ADVERTENTIE LEIDEN Als onderdeel van zijn reorganisatie-plan wil de Koninklijke Bijen korf Beheer alle 22 Perry Sport-zaken te koop aan bieden, waaronder ook de Perry Sport-zaak in de Breestraat in Leiden. Vol gens drs. J. Bons, voorzit ter van de Raad van be stuur 'van het KBB-con cern, hebben zich al meerdere serieuze gega digden voor de Perry Sport-keten aangemeld. Mocht de verkoop uitein delijk niet slagen, dan is sluiting van het filiaal en ontslag voor de werkne mers niet uitgesloten. Het reorganisatie-plari dat de leiding van het 12.000 werkne mers tellende concern gisteren in de openbaarheid bracht, voorziet, binnen de niet af te stoten onderdelen, in de op heffing van 1500 arbeidsplaat sen. Daarbij zouden 800 full time banen door middel van gedwongen ontslag moeten verdwijnen. Wel worden, in tegenstelling tot eerdere plan nen, alle Bijenkorf-warenhui zen gehandhaafd. Ook alle Hema-vestigingen blijven be staan. De Maxis-, Praxis-, en Trefcenter-zaken (waarvan er geen in de Leidse regio is ge vestigd) wil men voor een groot deel op zogeheten fran chise-basis aan zelfstandige ondernemers overdoen. Ongeveer 700 van de 1500 op te heffen arbeidsplaats komen voor rekening van de Bijen korf-warenhuizen. Bij de Hema-vestigingen gaan zo'n 470 (full-time) banen teloor. Pag. 14: Bijenkorf wil vol gend jaar weer winst maken MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren voorgesteld in Midden-Europa een zone in te stellen die vrij is van nucleaire slagveldwapens (wapens met een bereik be neden de 1000 kilometer, de middellange-afstandswa- pens hebben een grotere reikwijdte). De zone zou vol gens Moskou 500 tot 600 kilometer breed zou moeten zijn. De middenlijn van de zone zou moeten worden ge vormd door de grens tussen de NAVO- en Warschau- -pactlanden, het geen betekent dat West- en Oost- Duitsland vrij zijn van kernwapens. Volgens het Russi sche persbureau Tass is het Sowjet-voorstel een ant woord op het initiatief van de commissie Palme. In NAVO-kringen in Brussel betwijfelde men gisteravond sterk of het Sovjetrussische voorstel voor het Westen aan vaardbaar is „gelet op het grote overwicht dat het Pact van Warschau in conventionele bewapening heeft op de Navo". De Navo is in een bepaald stadium zeker bereid te spreken over een beperking van de kernbewapening voor de korte afstand, maar haar algehele afschaffing in een gebied van vi taal belang zou indruisen tegen de westelijke doctrine van het flexibele antwoord. In Brussel zag men in het Sovjetrus sische voorstel meer een suggestie dan een formeel aanbod, dat gezien moet worden tegen de achtergrond van andere re cente stappen van Moskou ter beïnvloeding van de westerse openbare mening en de uitslag van parlementsverkiezingen in West-Duitsland. In Geneve zijn gisteren de Amerikaans-Russische onderhan delingen hervat over een beperking van de kernwapens in Europa. Het onderhoud tussen de Amerikaanse en Russische delegaties duurde drie uur. Het overleg vond plaats in de „Villa Rosa", de missie van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties. Over het overleg is niets meegedeeld. Pagina 13: Bush: tijdelijk akkoord over raketten moge lijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werknemers die weten dat zij voor een malafide werkgever werken, die voor hen geen sociale premies betaalt, lopen in de toekomst de kans voor deze fraude aansprakelijk te worden gesteld. Zowel re gering als de bedrijfsverenigingen onderzoeken de mo gelijkheid zo'n wettelijke aansprakelijkheid van de werknemers in te voeren. Dat zou kunnen zodra elke werknemer een sociale zekerheidskaart krijgt. Aan de invoering daarvan wordt op dit moment gewerkt. Een en ander blijkt uit antwoorden van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) op vragen uit de Tweede Kamer over het misbruik en oneigenlijk gebruik van de sociale voorzieningen. Vooruitlopend op de invoering van een sociale zekerheidskaart zal de belastingdienst dit jaar al beginnen de bedrijfsverenigin gen in te lichten over ongeoorloofde samenlopen van uitkerin gen en andere inkomstenbronnen, waardoor misbruik van de sociale zekerheid wordt gemaakt. Het kabinet erkent dat de daadwerkelijke vervolging van socia le- en belastingfraude slechts beperkt plaatsvindt. „Het is moge lijk, noch wenselijk ieder strafbaar feit op te sporen en te ver volgen. Dat zou tot een totale ontwrichting van de strafrechts pleging leiden", stelt het kabinet. Wel wordt overwogen het niet doen van aangiften te onderwerpen aan zwaardere boetes dan het maximum van 5000 gulden en hiervoor ook gevangenisstraf mogelijk te maken. Blijkens bijgevoegde cijfers heeft de schat kist in 1981 2,6 miljard gulden aan oninbare belastingen en pre mies gederfd, meer dan het dubbele van 1980. Dat de wereld vervuild raakt is nóg tot daaraan toe, maar dat nu ook de Mount Everest, oftewel het dak van de wereld, al bezaaid ligt met tenten, lege zuurstofflessen, lege blikken, gasflessen, pannen borden, kapotte ladders, plastic zakken en zelfs de wrakstukken van een helikopter gaat toch werkelijk te ver. Vandaar dat nu iedereen, die daar na veel geklim laten vergezellen. Oude kranten zijn er niet op het dak van de wereld. Nieuwe trouwens ook niet. Als de wereld behalve een dak ook een brievenbus had zou U die daar moeten zoeken. Het beste is altijd nog een actueel exemplaar van de „Leidse Courant" in Uw eigen brievenbus. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. ^£eklöe Sou/tont s

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1