„Gastarbeiders" in Nigeria zien hoop op beter leven vervliegen Walesa staat weer op loonlijst Leninwerf GEDWONGEN EXODUS VAN MILJOENEN BUITENLANDERS Chanel lijkt weer in ere hersteld Reagans weifeling speelt Democratei in de kaart 1 BUITENLAND CeidaeComa/wl DONDERDAG 27 JANUARI 1983 PAGINjf' WARSCHAU Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, vindt dat hij een morele overwinning op de autoriteiten heeft geboekt nu hem verteld is dat hij weer op de loon lijst staat van de Leninwerf in Gdansk. Het is nog niet bekend wanneer hij weer aan het werk kan als elektro- -monteur. De afdeling personeelsza ken van de scheepswerf heeft de 39-jarige Walesa verteld dat hij van af 17 januari twee maanden na zijn ontslag uit internering op loon kan rekenen. Het commentaar van Walesa hierop was dat op de loonlijst staan „feitelijk gelijk staat met hervatting van net dienstver band". Twee leden van een Poolse vliegclub zijn gisteren in een gehuurd vlieg tuigje naar West-berlijn gevlucht. Een technicus werd tegen zijn zin meegevoerd en zal naar Polen terug keren. VS bezorgd over Suriname WASHINGTON De Verenigde Sta ten maken zich grote zorgen over Su riname, wanneer er tekenen zijn dat dit land nauwere betrekkingen wil aanknopen met Cuba en de Sovjet- -Unie. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaard. De Surinaamse ambassa deur in Nederland, Herrenberg, heeft een oproep gedaan aan de Surinamers in ons land, het hoofd koel te houden en elkaar niet te lijf te gaan. Hij rea geerde daarmee op het in elkaar slaan (afgelopen zondag) van een Surinaam se journalist door radicale tegenstan ders van het regime-Bouterse. De man had kritiek geuit op de Bevrij- dingsraad voor Suriname. Restant Kosmos begin februari naar beneden WASHINGTON Het laatste stuk van de Kosmos-1402, de Sov- jet-spionagesatelliet die in de ruimte in moeilijkheden geraak te, keert tussen 6 en 10 februari in de damp kring terug. Dit heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie gisteren bekendge maakt. Frankrijk wil uitlevering Barbie PARIJS Frankrijk zal Bolivia vragen om de uitlevering van de oorlogsmisda diger Klaus Altmann, alias Klaus Barbie, die eergisteren in de Boliviaanse hoofd stad La Paz is gearresteerd. Altmann stond in de Tweede Wereldoorlog aan het hoofd van de Gestapo in Lyon en is in Frankrijk bij verstek ter dood veroor deeld voor de misdaden die hij heeft be gaan. Overigens is het nog maar de vraag of de Boliviaanse justitie Barbie lang vast zal kunnen houden. Omdat hij gearresteerd is op beschuldiging van fraude, kan hij wellicht op borgtocht worden vrijgelaten, waarna hij van de gelegenheid gebruik kan maken om te ontkomen/ Video-diefstal POITIERS Dieven hebben gepoogd van de enorme achterstand bij de inklaring van bui tenlandse videorecor ders in Frankrijk te profiteren. Op het douane-terrein bij Poitiers waar zo'n 200.000 Japanse appara ten liggen opgeslagen tot zij op de markt wor den toegelaten, braken zij twee containers open en verdwenen met 101 video-apparaten. De po litie heeft geen spoor van de daders. „Agca sprak over aanslag op Walesa,, NEW YORK Mehmet Ali Agcaj Turk die in een Italiaanse gevangeni wegens het plegen van een misli moordaanslag op paus Johannes Pajfl II in 1981, heeft voordien met de Buk Sergei Antonov de mogelijkheid bes-1 ken om Lech Walesa te vermoorden.! heeft het Amerikaanse televisiesta NBC gemeld. In een gisteren uitgezor documentaire zegt net televisiestal dat Agca tijdens het bezoek van de Pog vakbondsleider aan Rome in 1980 ontmoeting heeft gehad met Antonov' directeur van de Bulgaarse luchtvjje maatschappij in de Italiaanse hoofd; ,j die wordt beschuldigd van medeplicl heid aan de aanslag op de paus. LAGOS Een grote blin kende radio-cassetterecor der in de ene hand, een naar de laatste mode ge klede vriendin aan de an dere en gekleed in een goedzittend driedelig pak: dat zijn zo de uitèrlijke kenmerken van een Gha- nees die in Nigeria goed geboerd heeft. Alles bij el kaar wonen er in Nigeria ruim twee miljoen illegale buitenlanders. De meesten van hen zijn afkomstig uit Ghana, maar ook inwo ners van Benin, Niger, Li beria, Guinea en Sierra Leone zijn in de loop der jaren naar Nigeria geko men om mee te profiteren van de oliewinsten. Nu is hen door de Nigeriaanse regering de wacht aangezegd. Voor eind februari moeten alle buitenlanders die niet over de juiste papieren beschikken het land hebben verlaten. Van Afrikanen die reikhalzend uit keken naar een toekomst vol consumptie-artikelen, zijn ze vluchtelingen geworden die niets anders te doen staat dan hun koffers te pakken en te rug te gaan naar hun straatar me geboorteland. Aangrijpende verhalen over de persoonlijke gevolgen zijn een onmiddellijk gevolg van de Nigeriaanse maatregel. Po litiek veel ernstiger is echter het mogelijk dramatische ef fect op de stabiliteit van de Ghanese regering van kapi tein-vlieger Jerry Rawlings. Naar verluidt zou in Ghana opnieuw een staatsgreep op handen zijn en het hoeft geen nader betoog dat een miljoen vluchtelingen de positie van Rawlings niet bepaald zou ver sterken. Het Nigeriaanse besluit van vorige week om alle illegale buitenlanders het land uit te zetten kennelijk in een po ging om bij de kiezers in de gunst te komen met het oog op de verkiezingen aanstaande zomer is in West-Afrika in geslagen als een bom. Het enorme aantal mensen waar het om gaat en het korte tijds bestek waarin ze moesten ver trekken, lokten bij de meeste waarnemers sceptische com mentaren uit. Bijna niemand geloofde dat de Nigeriaanse regering het echt meende. Smeekbeden Inmiddels zijn de omringende landen echter wel van de ernst van de situatie doordrongen. Hun smeekbeden aan het adres van de Nigeriaanse rege ring om de tijdslimiet wat te verlengen hebben succes ge had. De termijn van twee we ken is inmiddels verlengd tot eind februari. Maar dan moet ook echt iedereen die niet over de vereiste papieren beschikt, het land uit zijn. Ghana en Niger zijn de twee zwaarst getroffen landen met respectievelijk één miljoen en 300.000 mensen in Nigeria. Beide landen hebben opmer kelijk mild op de Nigeriaanse maatregel gereageerd. Radio Niamey in Niger sprak over de economische moeilijkheden waarmee Nigeria te kampen heeft en de begrijpelijke wens „om orde op zaken te stellen in eigen huis". Het enorme aantal werkloze Nigerianen in de steden is de laatste jaren in toenemende mate aanstoot gaan nemen aan de luxueuze levensstijl die an deren buitenlanders zich hebben verworven. In de Ni geriaanse pers wordt bijna da gelijks melding gemaakt van een stijgend misdaadcijfer. Misschien dat het vertrek van de buitenlanders hierin veran dering brengt. De regering hoopt in ieder geval xlat haar populariteit door de maatregel zal stijgen, al was het alleen maar omdat ze heeft gepro beerd de situatie voor de eigen bevolking te verbeteren. Ironisch genoeg voor Ghana en Niger hebben de inwoners die zij wel graag terug willen hebben, omdat ze het land wat te bieden hebben, heel gemak kelijk een werkvergunning gekregen van de Nigeriaanse regering. Het zijn de niet of nauwelijks geschoolde, door paniek bevangen illegalen die in grote getalen zijn neerge streken voor de ambassades in Lagos, op de luchthaven en in de haven. Uittocht De Ghanezen zitten veruit in de moeilijkste situatie omdat de Ghanese grens al twee maanden gesloten is. zowel te gen smokkel als om veilig heidsredenen. Een reis over land door Benin en Togo is op het moment niet mogelijk. Angst slachtoffer te worden van geweldsmisdrijven heeft een paniekerige uittocht uit Lagos op gang gebracht rich ting Benin. Gelukkig zijn de betrekkingen tussen Benin en Ghana een stuk hartelijker dan die tussen Ghana en Nige ria of Ghana en Togo. Benin heeft eerder deze week zijn grenzen opgesteld voor vluch telingen en een hoge delegatie naar Accra gestuurd om de si tuatie met de Ghanese rege ring te bespreken. Aan het arme Ghana de taak om de miljoen vluchtelingen op te vangen. De meesten zijn niet of nauwelijks geschoold en hebben weinig kans op een baan in de hoofdstad Accra. Ook voor het boerenbedrijf lij ken ze niet erg geschikt. Toch is huisvesting op het platte land - hoe onpopulair ook - waarschijnlijk de enige realis tische oplossing voor de Gha nese regering. VICTORIA BR1TTAIN THE GUARDIAN Een pils voor de president! Tijdens een bezoek aan Massa setts liet de Amerikaanse president Reagan zijn auto een oir' wachte stop maken bij een café, omdat hij trek had in eenj: bier. Omgeven door veiligheidsagenten kwam Reagan het j' binnen en bestelde zijn pils, waarna hij de barman met eenjl dollarbiljet betaalde. li (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Nu president Reagan van de V9 nigde Staten gisteren zijn State of the Union (de Ajj rikaanse jaarlijkse „troonrede") heeft uitgesprokeijj daarmee de tweede helft van zijn vierjarige ambti, mijn heeft ingezet, speculeert Amerika nog druk' dan voorheen over de vraag of de president, die J gende week zijn 72e verjaardag viert, nog een tw4 ambtstermijn zal begeren. Er is al weer volop stembuskoorts in de Verenigde Staten? verkiezingsdag, in november 1984 komt erg dichtbij. Grief! dichtbij vinden veel leidende figuren in Reagans Republikjj partij. Zij maken er zich zorgen over dat Reagan nog 1 zwijgt over zijn ambities en blijkbaar zelf nog niet besloten r of hij tot bijna 80-jarige leeftijd het Witte Huis zou willen blf bewonen. j De president had daarover al lang duidelijkheid moeten f schaffen, al was het alleen maar om eventuele andere Repf keinse presidentskandidaten te laten weten of zij zich ernstj een verkiezingscampagne moeten gaan voorbereiden. Tot! ver heeft alleen Reagans partijgenoot Howard Baker, de 57j ge gematigde voorzitter van de Republikeinse Senaatsfri een voorzichtige toespeling durven maken op Witte Huis asj ties voor het geval dat... Veel waarnemers verklaren de kennelijke aarzeling van Rel uit de lage populariteit die hij thans in eigen land doormj Wacht hij tot het beter gaat om ja te zeggen, of tot het sled gaat om nee te zeggen? Zijn optreden tiidens zijn State o| Union leek een beslissende poging om het geschonden ir van de president en van zijn „harde maar heilzame" econ sche en buitenlandse politiek weer aanlokkelijk te doen fa len voor een meerderheid van het Amerikaanse volk. Re zag er stralend en vastberaden uit en zijn partijgenoten iij Congres probeerden met luid geklap en gejuich toch nog een keer om van hun voorman het beeld van de held te i afstralen. Geringe kennis Maar de voorafgaande weken was er veel gegromd in de B blikeinse partij over het „gebrek aan leiderschap" van Rei wiens geringe kennis van ingewikkelde zaken hem steed hankelijker maakt van de al te sterk uiteenlopende advl van zijn medewerkers. De klacht is dat zijn flinke woordeit de dag holler gaan klinken. Hoelang bijvoorbeeld kan de president in het ontwapenii verleg met Moskou nog vasthouden aan de nul-optie en volhouden dat hij over elk serieus Russisch tegenvoorsté onderhandelen? Het ontslaan van zijn al te onafhankelijk kende ontwapeningsraadgever Rostow en het tot de orde rc van zijn onderhandelaar Nitze die „intieme" wapenvei deringsafspraakjes bleek te maken met zijn Russische ner heeft Reagans leiderschap geen nieuwe glans kunne ven. Hoelang kan de president nog roepen, zoals hij in zijn trooi deed, dat verdere bezuinigingen op sociale uitgaven (die VS toch al een schaduw zijn van die in Europa) nodig zijn economisch herstel? Het land telt 12 miljoen werklozen e publiek krijgt door kranten en televisie dagelijks hun el voorgeschoteld. Er groeit een brede paniek om niet tot de noemde nieuwe armen te gaan behoren. Mensen als iede gisteren nog onderwijzer, geschoold handwerker of bankbe de zwerven nu dakloos over straat. Mondale Anderzijds protesteert radicaal-rechts tegen de bescheiden le koerscorrecties, waarvan de president in zijn State c Union er opnieuw enkele moest afkondigen. Na de algehe lastingverlaging met 10 procent, waarmee hij zijn bewind te, is reeds de benzineaccijns verhoogd, zal nu de inkomst lasting in 1985 omhoog moeten en komt er zelfs een ge dieerd banenplan, om althans iets van een welzijnsstaat eind te houden. Sceptisch beluisterden zowel het kamp der Republikein! dat der Democraten Reagans verkondiging, dat de econon wederopbloei inderdaad zojuist is begonnen. De aanmerk opgang sedert enkele maanden van de autoverkopen en d zenbouw zouden de onmiskenbare zwaluwen zijn. Maar hei partijloze economen zien daarin alleen wat geborrel diep bodem van het economisch dal, dat nog lang en donker z ven. Geen wonder dat bij deze angstige stemming in het land, i positiepartij, de Democraten, kansen ruikt om eind 1984 R of welke andere Republikeinse presidentskandidaat dan c verslaan. Bij de Democraten staan dan ook heel wat kand openlijk te dringen voor de nominatie. Een gegadigde ste voorlopig bovenuit: voormalig vice-president (onder J Carter), Walter Mondale. Of zijn kansen zo goed blijven vooral vanaf hangen of hij de steun krijgt van senator Ei Kennedy, die definitief niet meedoet aan de race. Andei mocratische „runners" zijn ex-ruimtevaarder John Glei waarlijk progressieve Gary Hart uit Colorado en lid vj Huis van Afgevaardigden, Morus Udall, over wiens ziekl Parkinson en de eventuele invloed daarvan op het functie als president pagina's grote beschouwingen in Ameril kranten verschijnen. Franse oud-premier Bidault overleden PARIJS In Cambo-les-Bains in Frans-Baskenland is woens dagnacht de voormalige Franse premier Georges Bidault overle den, zo is van familie vernomen. Hij was 83 jaar. Bidault kreeg bekendheid door zijn ruzie met president De Gaulle over toe kenning van onafhankelijkheid aan Algerije. Hij ging om die re den zelfs in ballingschap. Bidault had regeringsverantwoorde lijkheid als premier van juni tot november 1946 en omdat Frankrijk toen nog geen grondwet had. was hij ook staatshoofd. Hij trad weer op de voorgrond toen hij in 1959 hooglopende ru zie kreeg met president De Gaulle die voor Algerijnse onafhan kelijkheid was. Hij werd ervan beschuldigd nauwe banden te hebben met de OAS (Organisation de l'Armee Secrete) bestaan de uit Franse militairen die tegen de onafhankelijkheid waren. NIEUWE FRANSE ATOOMRAKETTEN PARIJS Frankrijk heeft negen nieuwe atoomraketten opgesteld in de Haute Proven ce. In totaal bestaat de Franse afschrikkingsmacht nu uit 18 intercontinentale ballistische raketten. Elke raket, van het type S3, kan een atoombom van een megaton (gelijk aan 50 Hirosjimabommen) over een afstand van meer dan 3.500 ki lometer vervoeren. De totale slagkracht van de Franse stra tegische raketten wordt er bij na zeven maai door vergroot. BUITENHEER (Van ónze moderedactie) PARIJS Het modehuis Cha nel is er in geslaagd weer alle aandacht op zich te vestigen dankzij de prestaties van haar voornaamste ontwerper Kar] Lagerfeld. Hij bracht gisteren 84 variaties op het thema Cha nel: voor eenmaal heeft hij zijn talent aangewend in het beteugelen van zijn soms ongebreidelde fantasie. Het is dan ook een hyperklas- sieke Chanelcollectie gewor den, door Lagerfeld op een subtiele manier gestileerd. Ze zijn er allemaal: de witte ca melia's en klavertjes-vier, de zwarte strikjes, de galonnetjes, de gouden kettingen, de kno pen. de parels zo groot als een ei. Toch is de taille veel na drukkelijker ingesnoerd, de ceintuur tot het allerlaatste gaatje gespannen, de rok veel strakker. Lagerfeld heeft Cha nel gerestaureerd, hertekend, de stofnesten weggeveegd en het goud opgepoetst. Maar de „filosofie" achter die kleren, die heeft hij niet begrepen. Het rustige understatement, het achteloos langs het li chaam glijden zonder het ooit te raken, het toevallige, non chalante comfort is zoek. La gerfeld is bij de uiterlijke vor men gebleven, maar stond niet stil bij de normen van Chanel. Want hij kan er nog zo ver wijfd uitzien, een Chanelpakje zal hij nooit dragen. Hoe kan hij dan begrijpen wat Coco be doelde met een pak om in te wonen, jurken waarin je je thuis voelt? Visueel is zijn col lectie waarschijnlijk een groot succes, maar de geest van Cha nel „Men" schijnt overigens zeer gelukkig met zijn prestatie, want Lagerfeld mag voortaan ook de kant- en klare Chanel- collecties ontwerpen. tie, die altijd verdienstelijk en meestal zelfs sensationeel is, heeft Ungaro de goede ge woonte om steeds een live or kest aan te werven voor de muzikale begeleiding van zijn show. Is het oog teleurgesteld, dan resten ons altijd nog de troostrijke geluiden van Mo zart, Beethoven of Boccherini. Maar het oog is verrukt, want Ungaro heeft zijn beste beentje voortgezet ditmaal. Om te be ginnen heel korte en schriele pakjes, gemiddeld 6 kleuren per model. En wat voor kleu ren: kanariegeel, oranje, paars, rood, groen, turkoois. Toch ook weer veel zwart en wit. Veel gedrapeerde panden over de heupen, opzij in een gesp van strasS gevat. Driekwartjassen met. tussen mouw en schouder, een wijde zwarte streep. Witte jassen met Ontwerper Lagerfeld keurt een van de modellen voor het begin van zi|n show. zwarte voering. Rokken met schuine stroken, klokkende schootjes. Prachtige gebro cheerde zijde. In een discrete re bui ook een aanfal mantel pakjes met lange (10 cm onder de knie) klokkende rokken van grijzige stoffen, wazige hanepoten. kippepoten, prins van Walesruiten (soms alle drie naast elkaar op een pak). De bruid („een droom van steen" zegt Ungaro), komt zo uit een sprookje van duizend en één-nacht gestapt. Ze wiegt heel voorzichtig een paar enorme lelies in de armen en verdwijnt onder een stormach tig applaus. Zilverlamé van top tot teen: tulband, jurk, schoenen. Een meesterlijk gedrapeerd pand ontspringt aan de schouder naad, buigt om de rug en ver schijnt aan de andere heup weer. O ja, het bananenkapsel is te rug. De klassieke modellen van modehuis Chanel, gemaakt door Karl Lagerfeld. Belde mantelpakjes zijn gemaakt van tweed. Ungaro De bruid van Ungaro, die zo uit een sprookje lijkt te komen. Maar de ster van de dag is Un garo. Afgezien van zijn eollee-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8