VS houden niet meer strikt vast aan de nuloptie WOON DEML Groeikansen voor tal van industrieën LEIDEN Autotelefoon BON: ladio-actief afval vellicht toch naar zee 1001 woon- ideeën troenoordhal Automobilist tegen boom Voorwaarden voor gemeente garanties traks veel strenger DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Po6tbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank! N. V. Leiden. (Diredeur-hoofdredadeurl.I.Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0.56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsLaut.betaling)iwartaal /61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcesenummere/080 'Woensdag 26 januari 1983, 73e jaargang no. 22485 In „Kenmerk" op Ned. I om 19.21 uur film over politieke processen in Turkije. Op Ned. II om 20.10 uur brede maatschappelijke discussie over het tekort en/of teveel aan energie. Op België 2 om 20.15 uur voet balwedstrijd Aston Villa-Bar celona, HET WEER Veel bewolking en enige tijd regen. Temperatuur omstreeks 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust zo nu en dan harde zuidwestenwind. Morgen zon op: 8.28; onder 17.18 uur. Schev. hoogw.: 1.10 en 13.38 uur. Laag: 9.15 en 21.52 uur. EN HAAG Het is niet uitgesloten dat dit jaar op- euw radio-actief afval uit Nederland in de Atlanti- fie Oceaan zal worden gedumpt. Dit blijkt uit een rief van minister Winsemius van Volkshuisvesting, limtelijke Ordening en Milieu (VROM) aan de Twee- Kamer. De bewindsman wil de mogelijkheid van imping in de Atlantische Oceaan openhouden, voor it geval zou blijken dat in Velsen of elders in het nd niet tijdig een geschikt opslagterrein voor het nu- eair afval beschikbaar komt. insemius schrijft dat de rao- lijkheid van dumping in zee drukkelijk als uitwijk-mo- lijkheid moet worden ge- tn. Als alles volgens plan rloopt, zal in september met •slag van het radioractief op het land kunnen wor- n begonnen. Een definitieve slissing hierover moet deze land worden genomen. In provincie Noord-Holland eft men het omstreden in- strie-terrein in Velsen op t oog, maar ook Den Helder, tten, Heemskerk en nog een andere plaats die niet be nd is gemaakt. Buiten jord-Holland zijn twee mo- lijke lokaties overgebleven een en dezelfde provincie, larschijnlijk Gelderland. De ee plaatsen zijn mogelijk irderwijk en Dode waard. Valse rijksdaalders in Maastricht MAASTRICHT In Maastricht zijn valse rijksdaalders gesigna leerd. Dit heeft de gemeentepoli tie van die stad gisteravond mee gedeeld. Diverse middenstanders, in hoofdzaak kasteleins, aldus de politie, hebben tot nu toe een ge ringe hoeveelheid valse rijksdaal ders geïnd, 's Avonds zijn deze valse munten niet goed van echte te onderscheiden, aldus een poli tiewoordvoerder. Dan valt vrij gauw de blauw-grijze kleur op. Andere verschillen zijn dat de valse rijksdaalders scherpere ran den hebben en niet voorzien zijn van de randinscriptie „God met Ons". Opnieuw staking in Schevenings huis van bewaring DEN HAAG In het huis van be waring in Scheveningen is opnieuw een staking uitgebroken. De gedeti neerden hebben de directie van het huis van. bewaring laten weten dat zij de rest van de week tijdens de ochtenduren niet op het werk zul len verschijnen. De staking is ge richt tegen de voorgenomen bezui nigingen op het gevangeniswezen. De directie heeft de mededeling van de gedetineerden voor kennisgeving aangenomen. Anders dan in de ge vangenissen is werken in een huis van bewaring niet verplicht, aldus een woordvoerder van justitie. EX-GESTAPOCHEF BARBIE IN BOLIVIA GEARRESTEERD LA PAZ Ex-Gestapochef Klaus Barbie, alias Klaus Alt- mann, is gisteren in de Boliviaanse hoofdstad La Paz gear resteerd op beschuldiging van fraude. Maar volgens de Bo liviaanse minister van justitie zal, nu Barbie is aangehou den, ook worden bekeken of hij kan worden uitgewezen. Frankrijk en West-Duitsland vragen al jaren om zijn uitle vering. Barbie, beter bekend als de „slachter van Lyon", wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van duizen den joden en Franse verzetsmensen in de tijd dat hij Gesta- pochef was in Lyon. In 1957 kreeg hij als "Klaus Altmann het Boliviaanse staatsburgerschap, naar later bleek met be hulp van valse papieren. Tijdens de opeenvolgende militai re regimes, die hij met raad en daad terzijde stond, was Barbie veilig. Maar de burgerregering, die vorig jaar aan de macht kwam, heeft verklaard Altmann te willen uitle veren. In deze kwestie zal het Boliviaanse Hooggerechtshof binnenkort uitspraak doen. Uitbreiding auto telefoonnet tot 15.000 abonnees DEN HAAG PTT-Telecommuni- catie zal dit jaar het zogenoemde au- totelefoonnet-2 installeren. Op het autotelefoonnet kunnen dan 15.000 abonnees worden aangesloten, aldus hoofddirecteur Ir. C. Wit van PTT-Telecommunicatie in „Telesco pe". Ir. Wit zegt verder, dat de ko mende 15 tot 20 jaar ongeveer 70 procent van het telefoonnet in ons land wordt vervangen. Het betreft circa vier miljoen telefoonlijnen „en alles wat daarbij hoort". Deze ver vanging kost jaarlijks 300 miljoen gulden, aldus Wit. chade- ergoeding van 3 miljard voor igenaar erncentrale ïarrisburg :W YORK General Pu- ic Utilities (GPU), de eige- ar van de kerncentrale aree Mile Island bij Harris- urg in Pennsylvania (VS). ?ft van de bouwer van de itrale een schadeloosstelling i rond de 93 miljard gulden iregen. Het bedrag is een "goeding voor het ongeluk in 1979 met de centrale ge urde en dat tot de sluiting van heeft geleid. GPU wilde lens een proces aantonen, de bouwers van de centra- Babcock en Wilcox, onvol- ende informatie over de vei heid hebben verstrekt. Bab- :k and Wilcox betoogde dat 'U verkeerd met de appara- ur is omgesprongen. Omdat rder procederen nog veel eer geld zou gaan kosten, is iten de rechter om een rege- g getroffen. Deze houdt in t Babcock and Wilcox gedu nde tien jaar kortingen zal eden op onderdelen die GPU trekt, tot een bedrag van de ereengekomen schadeloos- lling. ADVERTENTIE n Boeiend overzicht van meubelen, stoffering Keukens, open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken. Een beurs om te kijken en 26 t/m 30 januari wo;-:26 t/m zo. "30 januari wo. 19 00-22.00 uur lo. vr. en za 1,300-17,-OQ,uur én .19.00-22.00 uur zo 12 00-17.00 uur en krant ontvangen? Bel en 18.00 en 20.00 uur, za- dags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr. 071-122248 en krant wordt nog dezelfde bnd nabezorgd. President Reagan bij het begin van zijn jaarlijkse toespraak tot het Con gres over de toestand van de natiQ, WASHINGTON De Verenigde Staten zullen niet langer onvoorwaar delijk vasthouden aan de zogenaamde nuloptie bij het morgen te her vatten overleg in Gene ve over de middellan- ge-afstandsraketten in Europa. President Reagan zei vanmorgen in zijn jaarlijkse toe spraak tot het Ameri kaanse Congres dat hij bereid is ondanks zijn voorkeur voor de nu loptie „alle serieuze Sovjet-voorstellen te overwegen". De Amerikaanse onderhan delaar Paul Nitze zei giste ren na overleg met de NAVO in Brussel dat de Amerikaanse delegatie een soepeler houding zal inne men bij de onderhandelin gen in Geneve. Officieel houden de Verenigde Sta ten nog wel vast aan de nu loptie (die inhoudt dat in West-Europa geen kruisra ketten worden gestatio neerd in ruil voor het ver wijderen door de Sovjet- Unie van al zijn middellan- ge-afstandsraketten.), maar deze geldt nu als einddoel van het Geneefse overleg. Engeland zou ook bereid zijn een compromis met de Russen te aanvaarden, als volledig verdwijnen daar van niet mogelijk is. Dit verklaarde de Engelse mi nister Pym van buitenland se zaken. Premier Lubbers heeft in Bonn gezegd niet meer onvoorwaardelijk te willen vasthouden aan de nuloptie. Pagina 11 Russische on derhandelaar „Weinig tijd meer voor overeen komst" Voorlichting eigen bijdrage: 3 miljoen UTRECHT De voorlichting over de eigen bijdrage van een rijksdaalder per geneesmiddel, die de ziekenfondverzekerden vanaf 1 februari moeten beta len, zal de fondsen zeker drie miljoen gulden kosten. Dit blijkt uit mededelingen van de VNZ- Het zou gebleken zijn dat talloze verzekerden weinig van de eigen bijdrage begrij pen of weten hoe zij die moe ten betalen. Met de drie mil joen wordt ook de produktie en verspreiding yan de blauwe kaarten bekostigd, waarop de apotheker of huisarts een stempel moet zetten voor elk betaald medicijn. ADVERTENTIE vondellaan 80, Leiden Tel 071 -76 9313 ADVERTENTIE Zeldzame balansverkoop. JUWELIERS Den Haag, Lange Poten 9-ll. Rotterdam. Stadhuisplein 24-28. Utrecht, Bakkerstraat 27-29. Haarlem. Grote Houtstraat 63-65. Amsterdam, Kalverstraat 121-I23. Lid van de Beurs voorden Diamanthandel. Een 23-jarige inwoner van Zoeterwoude Is gisteravond met zijn auto op de Nieuweweg in Zoeterwoude tegen een boom gereden. Het ongeluk gebeurde halverwege de weg, tussen de Weipoort en het voetbalveld van SJZ. De automobilist verloor door onbe kende oorzaak de macht over het stuur en kon op de smalle Nieuweweg een botsing met één van de vele bomen niet meer ontwijken. De Zoeterwoudenaar kwam met de schrik vrij. Onge deerd kon hij, in lichte toestand van shock, met de ambulance naar huis worden vervoerd. De auto werd totaal vernield. De boom is licht beschadigd. COMMISSIE WAGNER: DEN HAAG Een aan tal industriële sectoren biedt goede kansen een bijdrage te leveren aan de herindustrialisatie die voor herstel van de econo mische groei in ons land noodzakelijk is. In die sec toren moeten overheid en bedrijfsleven samen een concrete aanpak ontwik kelen. Dit stelt de Voortgangscom missie voor het Industriebe leid, naar haar voorzitter be kend als de commissie Wagner in een tweede verslag van haar werkzaamheden. Dit ver slag beslaat de tweede helft van vorig jaar en is vandaag aangeboden aan minister Van Aardenne van economische zaken. Het rapport legt er ook sterk de nadruk op dat de overheid aanzienlijk meer moeten investeren in spoor-. auto- en vaarwegen, havens, landinrichting en dergelijke. Voorts pleit men ervoor om het beroepsonderwijs beter op de wensen uit het bedrijfsle ven te laten aansluiten en daarom het leerlingwezen nieuw leven in te blazen. De sectoren die groeikansen bieden zijn: transito (inclusief vervoer en transport), de agra rische en voedingsmiddelenin dustrie, (water)bouw en infra structuur, offshore, verede- lingschemie, kantoorsystemen, telecommunicatie en media, transportmiddelen, medische technologie, produktiebestu- ringssystemen, (consumente- n)electronica, milieu en defen sie-uitrusting. Deze sectoren maken thans 35 procent van de export uit. De commissie Wagner tekent bij haar aanbevelingen aan dat succes vaak wordt bepaald door de mate waarin overheid, bedrijfsleven en onderzoekers hun krachten bundelen. IRAS, na geslaagde lancering, in baan om de aarde (Van onze ruimtevaart-redac teur) VANDENBERG Ne derlands tweede kunst maan, de 1076 kilogram zware en op een reusach tige melkbus gelijkende IRAS, cirkelt kerngezond in een 900 kilometer hoge polaire baan om de aarde. De lancering, gisteravond om 18.17 uur Calif orni- sche tijd (vanmorgen vroeg 03.17 uur Neder landse tijd) vanaf een startplatform aan de Stille Oceaan, verliep geheel volgens plan en bracht de satelliet feilloos in de be rekende baan. Het zal overigens nog tot zon dag duren voordat de satelliet wordt getest en wat meer kan worden gezegd over de wer king van het wetenschappelijk instrumentarium. Dan name lijk wordt het speciale deksel boven het instrumentarium af gestoten. Dat deksel is voorlo pig nog nodig om de optische spiegels en de detectoren van de telescoop te beschermen te gen verontreiniging door het zogenaamde „uitgassen" v&n de satelliet tijdens de eerste vijf dagen van zijn verblijf in Vuurspuwend en oorver dovend knetterend verhief zich vannacht de draagra- ket van de IRAS boven de lanceerbasis Vandenberg in Californië. de ruimte. Een dergelijke aan tasting ook al zou het slechts gaan om een laagje aanslag van een duizendste millimeter dikte zou de ge programmeerde waarnemin gen zeer nadelig kunnen beïn vloeden. Pagina 11: „IRAS werkt vol gens het boekje". HOEVELAKEN De ei sen waaraan men moet voldoen om bij het kopen van een woning gemeen tegarantie te krijgen, wor den met ingang van 1 fe bruari verscherpt. Voor veel huizenkopers is dit een tegenslag omdat de banken een lagere hypo theek-rente rekenen als de gemeente garant staat, voor terugbetaling van het geleende bedrag. De belangrijkste wijzigingen betreffen het inkomen van de aanvrager: bijkomende inkom sten worden niet meer bij de beoordeling in beschouwing genomen en in beginsel wordt er niet met een inkomensstij ging rekening gehouden. De door de rijksoverheid aange wezen Gezamenlijke Bemidde lende Organen, die de ge meenten adviseren over de aanvraag voor garantie, heb ben dit vandaag in een brief aan de gemeenten meegedeeld. Bij het wijzigen van de toet singsnormen is er enerzijds op gelet dat het kopen van een ei gen huis voor „een zo breed mogelijke laag van de bevol king open blijft", terwijl an derzijds risico's voor gemeen ten en rijk zo veel mogelijk worden beperkt. Als gevolg van de algehele economische teruggang zijn gemeenten de laatste paar jaar in toenemende mate gecon fronteerd met gevallen waarin zij voor de verliezen moesten opdraaien. In 1981 ging het om 427 gevallen en afgelopen jaar om 794 gevallen. Gemeente en rijk samen moesten de hypo theekbanken in totaal onge veer 56 miljoen gulden beta len. De telefoon rukt op. Stond hij tot voor enkele jaren alleen in huiskamers en kantoren of ging hij gebukt onder een levenslange celstraf, de laatste jaren komt men hem ook al tegen in de auto. In steeds meer auto's, want dit jaar neemt de PTT-Telecommunicatie het zogenaamde autotelefoonnet-2 in gebruik. Er kunnen met minder dan 15.000 auto's op worden aangesloten! Men noemt de aangeslotenen abonnees, net als bij een krant. Maar verder gaat de vergelijking niet op, want telefoonabonnees krijgen voor jaren één apparaat tot het versleten is, maar van de „Leidse Courant" krijgt hij elke dag een nieuw exemplaar. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden (Bootant i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1