V isseri j- conflict EG verleden tijd 10 eagan kondigt nieuwe belastingen aan Weinig tijd meer poor overeenkomst IRAS werkt volgens het boekje Buitenland Gewone mode-ontwerpers beïnvloeden haute couture HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST Ceidóe Qowiant WOENSDAG 26 JANUARI 1983 PAGINA-11 Jratie voor weduwe Mao EKING Het doodvonnis dat vee jaar geleden over de we- uwe van de Chinese partijlei- <r Mao Zedong werd uitge- iroken, is gisteren omgezet in venslange gevangenisstraf. Ji- ng Qing werd beschouwd als leidster van de radicale Jende van Vier", die verant- oordelijk wordt geacht voor dood en vervolging van tien- lizenden mensen tijdens de ulturele Revolutie in de jaren 1976. De 65-jarige Zhang liunqiao, wiens doodstraf ook levenslang werd gewijzigd, 3 de voornaamste medewer- van de weduwe van Mao. Andropov wil gesprek over Afghanistan NEW YORK Sovjet-leider Andropov heeft de secretaris- -generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, uitge nodigd om in Moskou te ko men praten over Afghanistan. Dat gesprek zou in maart moe ten plaatsvinden. Naar ver luidde heeft Perez de Cuellar de uitnodiging aanvaard. Hij zal Moskou bezoeken nadat hij aanwezig is geweest bij de top conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de be weging van niet-gebonden landen, van 7 tot 11 maart. Zuid-Af rika onderhandelt met Angola KAAPSTAD Zuid-Afrika en Angola praten deze week op de republiek Kaap verdië verder over de mogelijkheid de weg te effenen voor een vreedzame onafhanke- lijheid van het in weerwil van VN-beslui- ten nog steeds door Zuid-Afrika bestuurde Namibië. De nieuwe vergadering van de twee delegaties werd gisteravond door een Zuidafrikaanse regeringswoordvoerder be vestigd, nadat minister van buitenlandse zaken Botha commentaar op de onderhan delingen had geweigerd aangezien deze naar zijn zeggen op het ogenblik te gevoelig liggen. De eerste gesprekken hebben al ge leid tot een bestand in Namibië, dat op 1 fe bruari van kracht wordt. Duitsland stopt import zeehondevellen BONN West-Duits- land zal de invoer van vellen van jonge zeehon den op 1 maart staken, ook als de Europese Ge meenschap op die datum nog geen overeenstem ming heeft bereikt met Canada en Noorwegen, om een einde te maken aan het afslachten van jonge zeehonden. Bondskanselier Kohl heeft dat gisteren be kendgemaakt. Nieuw onderzoek Japanse moordenaar verlangd PARIJS De familie van de op 11 juni 1981 in Parijs door een Ja panse student vermoorde Neder landse studente Renée Hartevelt, heeft een verzoek ingediend voor een nieuw psychiatrisch onder zoek van de dader. Dit verzoek volgt op berichten als zou de Ja panse student, die ernstig ge stoord is, worden vrijgelaten. Maar volgens de Franse justitie kan de Japanner niet op vrije voeten worden gesteld. Indien de psychiaters bevestigen dat hij niet toerekeningsvatbaar is, kan hij wel in een inrichting worden opgenomen. Mogelijk komend weekeinde berging European Gateway (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Nederlandse bergingsmaat schappij Wijsmuller neemt vandaag en morgen proeven voor het lichten van de Britse veerboot European Gateway, die sinds 20 december voor de kust van het Oostengelse Felixstowe op zijn zij in het water ligt. Aan de boven het water uitstekende bakboord zijde van het schip zijn jukken gelast, die door middel van zware kabels zijn verbonden aan verplaatsbare winches op het dek van de Super Servant III, het reusachtige bergingsschip van Wijsmuller. Als de proeven slagen en de weers omstandigheden gunstig blijven, zal Wijsmuller vermoedelijk vrijdag of zaterdag de European Gateway proberen te lichten. (Van onze correspohdent Aad Jongbloed) RUSSEL Het visserij- eschil binnen de Europe- Gemeenschap behoort it het verleden. Alle mi sters van visserij gingen :oord met een kleine ipassing van de over- tnkomst, die op 21 de- •mber van vorig jaar nog verzet van de Denen stuitte. Denemarken heeft gisteren zijn aanklachten tegen Groot-Brittannië en de Europese Commissie bij het Europese Hof dan ook ingetrokken. Met het akkoord van gisteren komt een eind aan de over gangsfase in de Europese vis serij, die ingesteld was toen Groot-Brittannië en Denemar ken tien jaar geleden tot de EG toetraden. Volgens de Ne derlandse minister van land bouw en visserij Braks, kan er nu pas echt sprake zijn van een visserijbeleid. Volgens de Stichting Neder landse Visserij houdt dat be leid in, dat de Nederlandse visvangst er 10 procent op ach teruit gaat. Dat zou een omzet- vermindering betekenen van ongeveer 60 miljoen gulden met als uiteindelijk resultaat een verlies van circa 500 ar beidsplaatsen. De Nederlandse visserij biedt werk aan 3.000 vissers, 12.000 mensen in toele-. veringsbed rijven en 1.300 man op de werven. In totaal zijn 574 Nederlandse schepen bezig met de visvangst. Minister Braks erkende dat Nederland een stukje heeft moeten inleveren, maar hij dacht dat een alternatief nog nadeliger zou uitpakken. Exodus uit Nigeria Op de kade van de haven van Lagos, de hoofdstad van Nige ria, wachten meer dan honderduizend Ghanezen op sche pen, waarmee zij uit Nigeria naar hun va derland zullen wor den teruggebracht. Nigeria heeft enige tijd geleden bekend gemaakt dat alle ille gale vreemdelingen, die het land binnen kwamen toen de olie veel geld opleverde, binnen afzienbare tijd het land moeten heb ben verlaten. Naar schatting gaat het om In totaal een mil joen buitenlanders, uit Ghana, Togo, Be nin en andere Westa frikaans elanden. ASHINGTON In zijn irlijkse toespraak over de dans van de natie tot het merikaans Congres heeft resident Ronald Reagan van- orgen aangekondigd dat hij uitgaven voor een aantal 'geringsprogramma's in 1984 bevriezen en dat hij met gang van 1986 de beschik king wil hebben over de mo gelijkheid nieuwe belastingen te heffen om de enorme begro tingstekorten tegen te gaan. De president noemde het land krachtig maar de in moeilijk heden verkerende volkshuis houding pijnlijk voor veel Amerikanen. De voorgenomen uitgaven van de centrale over heid zullen als de regering weigert haar eigen broekriem aan te halen veel te hoog uitvallen en zouden het aan de gang zijnde economische her stel kunnen verzwakken en vertragen. De staatsbegroting is volgens de president zowel symptoom als oorzaak van de economische problemen in de Verenigde Staten. Als er niets aan de overweldigende tekor ten wordt gedaan zal de natio nale schuld in de komende vier jaar met één miljard dol lar (2600 miljard gulden) toe nemen of met 4300 dollar per hoofd van de bevolking. Reagan noemde het van het grootste belang dat de staat suitgaven aan banden worden In de begroting voor het ko mende jaar zullen de uitgaven met niet meer dan de geldont waarding stijgen. Als nieuwe belastingmaatregelen stelde Reagan voor het invoeren van accijnzen op in de VSs gewon nen en ingevoerde olie en ver hoging van de inkomsten- en vennootschapsbelasting. Deze belastingen zullen van kracht worden als het tekort voor het begrotingsjaar 1986 niet zakt tot minder dan honderd mil jard dollar. RUSSISCHE ONDERHANDELAAR: 59 99 Vervolg van de voorpagina) .USSEL, GENEVE het NAVO-communi- lé staat dat het doel van morgen beginnende ierde ronde in de ontwa- iningsbesprekingen is ilke mogelijkheid te be treken om een even- ihtig akkoord over de «mindering van het ital raketten en daar- tee een verkleining van it oorlogsgevaar te be- :iken en de basis voor de de te versterken". II' ;gen de vertegenwoordi- irs van de 16 lidstaten van Noordatlantische Ver- ■agsorganisatie zei Nitze dat er twee punten zijn, waaro ver in Genève niet te onder handelen valt: elk voorstel dat het de Sowjet-Unie zou toestaan haar bestaande ra ketten voor de middellange afstand te behouden zonder dat soortgelijke Amerikaanse raketten zouden mogen wor den geplaatst, en, ten twede, elk voorstel dat uit Europa terug te trekken raketten naar oostelijker delen van de Sowjet-Unie zouden kunnen worden verplaatst omdat dit slechts de dreiging zou ver plaatsen naar Azië. Bij aan komt in Genève noemcje Nit ze later op de dag de ontwa peningsvoorstellen van de Sovjet-Unie en het War- schau-pact „propaganda-ac- ties die de NAVO proberen te splijten en die geen nuttig 'doel hebben gediend". De leider van de Sovjet-dele gatie, Joeli Kwitsinski, die enkele uren eerder in Genè ve aankwam dan Nitze, ver- klaarde dat er niet veel tijd meer over is om tot een overeenkomst te komen. „De tijd nadert dat er gekozen zal moeten worden tussen een overeenkomst over gezamen lijke stappen om het niveau van de nucleaire dreiging te verlagen of een nieuwe ron de in de wapenwedloop". Kwitsinski noemde het voor stel van Andropov, het Sow- jet-arsenaal te verminderen tot het aantal raketten waar over Frankrijk en Groot- -Brittannie samen beschik ken „vergaand, eerlijk en op bouwend". „De Sowjet-Unie wil geen militaire superioriteit, maar ze wil ook niet dat de andere kant superieur is. sl(0CKHEED-AFFAIRE: lis van vijf jaar tegen apanse ex-premier Tanaka )KIO De openbare aanklager in Tokio heeft vijf jaar ge- ingenisstraf geëist tegen oud-premier Kakuei Tanaka (64) we- ins zijn aandeel in het Lockheedschandaal. De gewezen be- indsman (premier van '72 tot '74) wordt ervan beschuldigd tij- ^ns zijn ambtsperiode ruim vijf miljoen gulden als smeergeld te sbben aangenomen van het Amerikaanse vliegtuigconcern kheed. Een gelijk bedrag werd aan boete geëist. Het Lock- dproces in Japan loopt al zes jaar. Tanaka, die leider is van grootse groepering binnen de regerende liberale democrati- ie partij (LDP) en wordt beschouwd als de grote man achter schermen, zegt onschuldig te zijn. Het vonnis wordt in okto- verwacht. Sjaranski gaat door met hongerstaking DEN HAAG De Russische dissident Anatoli Sjaranski, in 1978 wegens „spionage" tot 13 jaar dwangarbeid veroordeeld, heeft in tegenstelling tot eer dere berichten zijn hongersta king niet beëindigd. Dit heeft het Nederlandse Solidariteits- comité voor Joden in de Sov jet-Unie vernomen van d€ vrouw van Sjaranski. Eerder deze week had het Franse communistische dagblad l'Hu manité gemeld dat Sjaranski zijn hongerstaking, waarmee hij 27 september begon, had beëindigd. BUITENHEER Een mannequin van Lanvin showt een ensem ble bestaande uit een zwart-wit geruit wollen jasje en een zwart zijden japon, die van on deren iets ingenomen is. Voor de zomercollectie van 1983 heeft het Pa- rijse modehuis Lanvin zich ondermeer laten Inspireren door oosterse culturen. Dit model toont een korte, goudkleurige harembroek met daaroverheen een fraai bewerkt, zwart jasje. Een tulband completeert het geheel. (Van onze moderedactie) PARIJS Er is iets geks aan de hand met de haute- couture. Jarenlang werd ze door de jongeren aangezien als een fossiel waar je slechts om kon schateren. „Jij denkt zeker dat je voor de couture werkt" wat zo ongeveer de ergste belediging was om een aankomend mode-ontwerper te treffen. En zie, plotseling blijken de hevigste fans van de Parijse haute couture af komstig te zijn uit de kringen van de gewone mode-ont werpers. Er blijkt een gezon de wisselwerking te bestaan waar de Franse mode-indus trie alleen maar beter van kan worden. Cardin en Yves Saint Lau rent gingen daarin voor. Zij waren de eerste om de mode te democratiseren via een kant-en-klare sektor. Nu de ontwerper Karl Lagerfeld (van Chloe, Fendi) bij Chanel is aangeworven, is de verzoe ning compleet. Er heerst een soort sfeer van „allemaal ar tiesten onder elkaar". Pij Dior vier Mare Bohan zijn 25ste verjaardag in het huis. Men viert dat met een ouder wetse lentekollektie, vol ma rineblauwe plooirokjes, kraakhelder wit pique, inge snoerde tailles. Leitmotief van de kollektie: namaakops- lagjes, verkregen door dood eenvoudig een stukje puntig geknipte witte zijde op een kraagloos model te naaien. Er zijn opvallend weinig kra gen dit jaar behalve bij Cardin waar ze overweldi gend zijn. Wel veel overslag- jasjes, gewoon met een knoop aan de hals, of helemaal geen sluiting. Een vierkantige V- vormige of trapezium-decol letés, het laatste is een rema ke van de beroemde swee theart-lijn uit de jaren 50. De avondjurken lijken wel een uittreksel uit filmrevues anno 1950, niet alleen bij Dior maar overal. Lana Tur ner, Rita Hay worth, kortom de authentieke naoorlogse vamps. Namaak-overslagjes dus: van zwart leer op kanariegele wol, van wit satijn op wilgen- groen organza. Sommige mo dellen omlijst door fel glin sterend borduurwerk, lover tjes en zilverdraad. De taille is gevat in een hoog, recht, geheel doorstikt ceintuur met knoopsluiting. Nog altijd wij de schouders met behoorlijk wat vulling. In een schattige genre een korte pompadour- jurk met bolle gedrappeerde rok en stijf-van-de baleinen lijfje, van zachtrode zijde met grote witte en grijze rozen. Bij Patou is het een al bloem en lint. „Bubbels rond een buis", zo doopt de hij zelf zijn lijn. (Hijzelf is Jean Lacroix, sedert een paar jaar stylist in huize Patou. De echte jean is al jarenlang overleden). Witwollen jassen, heel sober geknipt, maar hier een rode, daar een blauwe en ginds een gele lap opgenaaid. Daaron der zwarte kousen en witte babyschoentjes. Snelle witte rokjes, zonne-plooien of para plu-plooien, met een gele plooi tussen het wit Voor 's avonds kakelbonte, opgebla zen bubbelbloezen op lange. sr,)alle rokken. (Vervolg van voorpagina) VANDENBERG Ir. Jan de Koomen van Fokker verklaarde enkele uren na de lancering van IRAS „in de wolken" te zijn met de eerste gegevens over het functioneren van de satelliet. „Het is tot dusver allemaal volgens het boekje gegaan", vertelde hij enkele uren na de spectaculaire lancering tij dens een korte bijeen komst in het IRAS-cen- trum te Lompoc, op korte afstand van de basis Van- denberg. „Het toestel deed precies wat wij hem jarenlang hebben geleerd. De batterijen werden op geladen, de gyroscopen werkten, de zonnepanelen ontplooiden zich. Kortom, het ziet er voortreffelijk uit". Jerry Smith van het Jet Pro- pulsion Laboratory te Pasade na, dat verantwoordelijk is voor de infrarood-telescoop aan boord van de satelliet, liet zich in soortgelijke bewoordin gen uit. „Belangrijk", aldus Smith, „is natuurlijk wat er na zondag gaat gebeuren als het beschermende deksel eenmaal is afgestoten. Dan zullen wij, als alles goed gaat, voor het eerst infrarood-beelden van de sterrenhemel krijgen, en die zouden in het begin best eens heel verwarrend kunnen wer ken. We zullen er echt aan moeten wennen, mag je wel aannemen". Jan de Koomen: „Als dat deksel er af is, zal de telescoop voor het eerst echte sterren zien. Tot dusver is hij alleen maar getest met imita tie-warmtestralingsbronnen. Dat wordt dus een spannend moment". De lancering op Vandenberg werd door opmerkelijk veel belangstellenden, onder wie de Nederlandse ambassadeur in Washington, bijgewoond. On danks de uit de Stille Oceaan opkomende bewolking kreeg men bepaald waar voor z'n geld. Exact op het geplande tijdstip, 18.17 uur plaatselijke tijd, ging de ruim 35 meter lange Delta-draagraket vuur spuwend en oorverdovend knetterend omhoog, waarbij de door zware regens geteis terde en op sommige plaatsen zelfs overstroomde basis in een spookachtige gloed werd ge huld. Pas toen het gevaarte achter de wolkendeken was verdwenen, keerde de duister nis terug. De raket heeft zijn werk ge daan. Nu gaat het alleen nog om de satelliet. En ook die blijkt het, voor zover nu kan worden nagegaan, uitstekend te doen. Het zal echter nog een kleine veertien dagen duren, voordat ook echt met het sy stematisch in kaart brengen van infrarood-bronnen aan de sterrenhemel kan worden be gonnen. De huishoudelijke sy stemen van IRAS, gebouwd door Fokker en Hollandse Sig naal, lijken al vast uitstekend te functioneren. Dat werd dui delijk zo'n tachtig minuten na dë start, toen de kunstmaan het eerst over het in Chilton (Groot-Brittannië) ge vestigde grondcontrole- en vluchtleidingscentrum kwam, waar nu een bijzonder drukke, maar ook boeiende tijd gaat aanbreken, die astronomen uit de gehele wereld in spanning houdt. Voor het werk van de IRAS, het vinden van naar schatting een miljoen „nieuwe" sterren (en misschien ook de ontdek king van een tiende planeet aan de grenzen van ons eigen zonnestelsel), is een periode beschikbaar van 190 tot 220 dagen. Daarna zal de 73 liter vloeibare helium, die voor de koeling van telescoop en de tectoren zorgt, waarschijnlijk geheel zijn verdampt en kun nen er geen zinnige metingen meer worden verricht Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen.Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071-134343 Rotterdam: Coolsingel 245 (Hoek Westblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 of door onderstaande coupon. Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden Ik wil meer informatie over de Bouwfonds-hypotheek j met 10 jaar vaste rente. j Postcode: Plaats: w Bouwfonds Nateiandse Gemeenten

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11