angdurige staking gevaar oor Britse volksgezondheid DRUZEN EEN MYSTIEKE SECTE, MAAR EEN KRIJGSHAFTIG VOLK Hoofd militaire politie weg uit Suriname MARKTEN Strauss en Schmidt verwerpen nuloptie Surinaamse radio roept op tot protest in Nederland Portugese president wil einde regering vancentrum-rechts TENLAND CeidócSomcmt MAANDAG 24 JANUARI 1983 PAGINA 7 mensenrechten in Salvador verbeterd JINGTON De Amerikaanse regering in haar halfjaarlijkse rapportage aan Ingres opnieuw verklaard, dat El Salva- l aanmerking komt voor voortgezette [re en economische hulp vanwege de jtgang die wordt gemaakt op het terrein je mensenrechten en landhervorming, jintal slachtoffers van politiek geweld de burgerbevolking is gedaald van flan 800 per maand in 1980 tot ongeveer ir maand sinds juni 1982, aldus het rap- De Amerikaanse regering wil van het es goedkeuring verkrijgen voor ruim jiljoen dollar economische en militaire foor El Salvador. Bewegingen voor de inrechten hebben eerder deze week ge- rteerd dat er geen sprake is van enige [ering van de situatie in El Salvador. Rustkamertje Yolanda Bishop uit de Amerikaanse staat Cali fornia duwt vriendelijk lachend de deur open van de nieuwste Ameri kaanse uitvinding be doeld om het persoon lijk welzijn te bevorde ren. Oit rustkamertje is ontworpen voor Ameri kanen die dreigen de greep op het hectische 20e eeuwse bestaan te verliezen. Als het hen te veel dreigt te worden, kunnen ze zich achter het kunstglas terugtrek ken om de zenuwen tot rust te laten komen en nieuwe kracht op te doen. Leningrad onder water MOSKOU De Russische stad Leningrad is in het afgelopen weekeinde voor de derde maal deze winter onder water komen te staan. Dit gebeurde nadat een vloedgolf vanuit de Oostzee het waterpeil in de rivier de Neva tot grote hoogte had opgestuwd. Volgens het Russische persbureau Tass steeg het rivierwater tot bijna 2 meter boven het normale peil waardoor grote delen van Leningrad onderliepen. Grote schade aan eigendommen kon worden voorkomen om dat de autoriteiten maatregelen hadden getrof fen nadat in de weersvoorspellingen de moge lijkheid van een vloedgolf was aangekondigd als gevolg van een cycloon boven de Golf van Finland. Leningrad stond deze winter in de cember en in het begin van januari ook al on der water. Volgens Tass wordt in de Golf van Finland nu een systeem van golfbrekers ge bouwd om de kwetsbaarheid van de stad voor het water te verminderen. Moskou ziet „nieuwe fase" in kwestie Afghanistan ROME Sovjet-ideoloog Vadim Za- gladin meent dat de situatie in Afgha nistan in een „nieuw stadium" is ge komen. In een vraaggesprek met de pro-communistische Italiaanse krant „Paese Sera" heeft hij verklaard dat Afghanistan en Pakistan een politieke oplossing proberen te vinden die de Sovjet-troepen in staat zou stellen zich terug te trekken uit het land. Zagla- din, een vooraanstaand communist die lid is van het Centraal Comité van de Communistische Partij, zei echter niets te kunnen zeggen over een eventuele datum daar de Sovjet-Unie niet bij de onderhandelingen tussen Afghanistan en Pakistan is betrokken. Der Spiegel: Luns wil eind '83 weg HAMBURG Secretaris-ge neraal van de NAVO Joseph Luns wil zijn functie aan het eind van het jaar neerleggen, zo heeft het Westduitse week blad Der Spiegel gemeld. Tij dens de najaarszitting van het bondgenootschap zou Luns zijn terugtreden bekendma ken. Als mogelijke opvolgers noemt Der Spiegel de Britse ex-minister van buitenlandse zaken Carrington, zijn vroege re Belgische collega Simonet of de huidige Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Tindemans. „Kraak van de eeuw" nagenoeg opgelost MADRID De Spaanse politie heeft met de arrestatie van vier Ita lianen de „kraak van de eeuw", op 'kerstavond in een bank in Marbeila, nagenoeg opgelost. Bij die roof werd voor vijftien miljoen dollar aan con tacten, juwelen, waardepapieren en kunstvoorwerpen gestolen. De poli tie zoekt nog twee verdachten, onder wie het brein achter de inbraak, die werd gepleegd tijdens de drie dagen dat de bank rond kerstmis was ge sloten. De inbrekers hadden zodoen de alle tijd om zeker 200 safeloketten te legen. )EN Een langdurige |g bij de Britse waterlei en riolering kan een 'gevaar opleveren voor Itse volksgezondheid. De leiten vrezen bijvoor dat als de geautomati- l zuiveringsinstallaties rioolwater ten gevolge pchnische storingen stil 1 te liggen en niet tijdig [reerd worden, dat zal tot ernstige vervuiling flrijke Britse rivieren. De ijkheid bestaat ook, dat rinkwater besmet raakt. |ie reden moeten miljoe- Britten sinds vannacht Irinkwater koken. In het te geval zullen grote tan- fens van het Britse leger n drinkwater rondbren- Maar meer nog dan het gemid delde Britse huisgezin, zal vooral de industrie snel ernsti ge gevolgen van de staking ondervinden. Het Britse waterleidingstelsel is 320.000 kilometer lang. Door de gezinnen wordt elke dag 4,5 miljard lieter water verbruikt, door de industrie zo'n 13,5 mil jard liter. Men heeft berekend, dat voor de produktie van een enkele auto niet minder dan 450.000 liter water nodig is. De verwachting is dat vele takken van de industrie bin nen afzienbare tijd met water problemen te kampen krijgen. Ook de elektriciteitscentrales krijgen problemen: die hebben namelijk voor hun turbine- pompen grote hoeveelheden zuiver water nodig. Er wordt al gesproken van de mogelijke herinvoering van een drie daagse werkweek, zoals tijdens de mijnwerkersstaking van 1972. De Britse industrie heeft de bevolking gevraagd zoveel mogelijk water te sparen ten gunste van de fabrieKen. Maar volgens sommige des kundigen zal het allemaal zo'n vaart niet lopen, zeker niet tij dens de eerste weken van de staking. Het kan volgens hun weken duren eer er echt pro blemen ontstaan. Groot-Brit- tannié heeft 108 elektrische watercentrales en die zullen *zeker niet allemaal tegelijk door storing stil vallen. Wanneer de regering Thatcher zich door de staking gedwon gen voelt de nationale nood toestand af te kondigen, dan zal zij beslag laten leggen op alle installaties. Ongeveer 15.000 militairen, onder wie 3.000 technici en 2.200 chauf feurs, zullen daarna ingezet worden om de waterleidingbe drijven en rioolsystèmen van Groot-Brittannië min of meer normaal op gang te kunnen houden. Tot op het laatste moment is er nog onderhandeld om de sta king te voorkomen. Dit ge sprek sprong af op een voor stel om de lonen van de 29.000 ontevreden arbeiders te verho gen met maximaal 8 procent, •tweemaal meer dan de 4 pro cent, die aanvankelijk aange boden werd in antwoord op een eis van 15 procent. Maar de drie betrokken vakbonden verlangen dat hun leden op dezelfde voet behandeld wor den als de beter betaalde ar beiders van de gas- en elektri citeitsbedrijven. Zover konden de bemiddelaars niet gaan. De inwoners van het Zuidlondense kiesdistrict Finchley moeten, als gevolg van de staking bij de waterleiding en de riolering, sinds vannacht voor hun water de straat op volging geëist i Israëliërs die l Arafat iken ZALEM Twee Israëli- piinisters hebben voor- 1 ingediend voor een lie het Israëliërs verbiedt eten te leggen met de tijnse Bevrijdingsorgani- PLO. De bewindslieden :erden hiermee op de re- ontmoeting van drie Is- 'rs, leden van het „comité de Israëlisch-Palestijnse met PLO-leider Ara- Je regering-Begin heeft het kabinetsberaad van Sn nog geen beslissing iièt yoorstel genomen. merikaanse onderhande- troor het Midden-Oosten, i, is gisteren „voor over- laar Washington terugge- Volgens waarnemers is nwezigheid van Habib in ington vereist, als de tische president Moeba- laar eind van deze week izoek komt. 1004. 6Chapen jzen In gulden [0-9.60, 2e kwe >er kg: stieren Ie 8.30-8.70. vaarzen al. 6.65-7.50. koel- m Oproer in gevangenis Leden van de Franse oproerpo litie vuren traan gas af op zo'n 250 gedetineer den van de ge vangenis van Marseille, die za terdag In opstand waren gekomen om hun eisen voor betere leef omstandigheden kracht bij te zet ten. Na een paar uur gaven de ge vangenen hun ac tie op en keerden terug in hun cel len. BONN Zowel de con servatieve Westduitse po liticus Franz-Josef Strauss als oud-bondskanselier Helmut Schmidt hebben de door Amerika bij het kernwapenoverleg in Ge neve nagestreefde nulop tie gisteren onhaalbaar genoemd. Strauss zei gisteren dat de Sovjet-Unie er niet over denkt een nuloptie te aanvaarden in de westerse zin van het woord. Bondskanselier Schmidt zei op het congres van de Westduitse sociaal-democraten dat hij nooit waarde heeft gehecht aan de nuloptie als uitganh- spunt voor de onderhandelin gen. Zij houdt in dat de Sovjet- Unie al haar raketten voor de middel-lange afstandraketten terugtrekt in ruil voor niet- plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten. Strauss zei dat het westen con cessies zal moeten doen wil men bereiken dat de Sovjet- Unie ook maar een van haar op West-Europa gerichte ra ketten ontmantelt. „Wat be reikbaar is, is een verminde ring aan Russische zijde van hun reeds gestationeerde ra ketten opdat het westen de mate van zijn herbewapening binnen overeenkomstig nauwe grenzen kan houden, aldus Strauss, die vorige week nog met Gromyko heeft gespro ken. Strauss zei de Amerika nen overigens niet te willen verwijten dat zij de nuloptie nastreven, omdat de Amerika nen deze mogelijkheid hebben overgenomen op aandrang van Schmidt destijds. Het Amerikaanse weekblad Newsweek schrijft dat de Sov jet-Unie blijkens een door haar uitgevoerde opiniepeiling het westen niet heeft kunnen overtuigen van haar geloof waardigheid inzake de wapen- beperking. In Nederland was echter de geloofwaardigheid van Reagan inzake wapenbe- përking nauwelijks hoger dan van Andropov, resp. 23 tegen 21 procent ■Wet tegen atoomterrorisme LONDEN Zogeheten „atoomterrorisme" dient vol gens de Britse regering in de toekomst strafbaar te zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een wetsontwerp gemaakt waarin gevangenis straffen tot maximaal veertien jaar worden gesteld op het in bezit hebben van nuoleaire stoffen met de opzet die voor misdadige doeleinden te ge bruiken. 14.00: In gulden per tapen 215-260. lammeren 215-300. It (resp. handel en prl|zen) slacht- n redelijk. stabiel, schapen e Mirt van Amsterdam beurs 21-1 beurs 24-1 135.20 135,00 36.80 36.50 298,50 298.00 105.00 103.00 45.50 45.50 32.20 32.30 93,80 93.00 93.50 92.50 241,00 182,70 197,00 16,30 145,00 97,80 125.80 94.00 119,00 h BEIROET De druzen, die sinds oktober in felle gevechten gewikkeld zijn met rechtse christenen in de bergen ten zuidoosten van Beiroet, zijn aanhan gers van een geheimzin nig geloof. Zij staan echter bekend als een krijgshaf tig volk. De afgelopen maanden zijn bij gevech ten in het Choef-gebergte, dat door Israëlische troe pen bezet is, meer dan 140 mensen omgekomen. Het geloof van de druzen, dat zijn oorsprong vindt in de is lam, is niet gemakkelijk te de finiëren. Zowel voor moslims als niet-moslims is het een verwarrend geloof. De ge schriften waarin de de uit gangspunten van het geloof zijn vastgelegd, zijn voor 90 procent van de druzen niet toegankelijk. „In feite zijn de druzen een is lamitische secte", zei Sami Ma- karem, een druzische hoogle raar in de islamitische filoso fie, die verbonden is aan de Amerikaanse Universiteit in Beiroet. „Vele niet-druzen ge ven dat niet graag toe", aldus de 50-jarige professor. „Mis schien vinden alleen de zeer orthodoxe moslims dat je, om7 dat je een druus bent en niet orthodox, ook geen moslim bent". De heilige geschriften van de druzen worden nog altijd met de hand in het Arabisch geko pieerd. Degenen die de ge schriften mogen lezen, worden „oeqqal" genoemd, wat de be tekenis heeft van wijze en in- gewijdene. De overige druzen staan bekend als „djoehhal", de onwetenden of niet-inge- wijdenen. Zowel de wijzen als de onwetenden geloven in reïncarnatie. Zij geloven dat de ziel na de dood voort zal le ven in een nieuw lichaam. „Dat is een van de factoren in de dapperheid van de druzen", zei lichtte Makarem toe, waar bij hij verwees naar de legen darische bereidheid van druzi sche krijgers om zich dood te vechten. De Libanese druzen den in de elfde eeuw uit Syrië. In de vorige eeuw kwam het herhaaldelijk tot bloedige con flicten tussen maronieten en druzen. Tijdens de bloedige ge vechten van 1860 werden zo'n 10.000 maronieten door druzen gedood. Libanon telt op het ogenblik vier miljoen inwo ners, van wie 200.000 druzen. De Libanese druzen worden overheerst door twee elkaar bestrijdende familie-clans: de Yazbeken en de Arslans. De Yazbeken worden aangevoerd door de 33-jarige Walid Joem- blatt die tot het progressief is lamitische kamp behoort en nauw verbonden is met de Palestijnse Bevrijdsingsorgani- satie PLO. Velen van hen voe ren momenteel de strijd tegen de rechtse christenen. De Ars lans staan onder leiding van de emir Madjid Arslan, èen grijsaard van tachtig jaar. Zijn politieke denkbeelden stem men in belangrijke mate over een met die van de rechtse christenen en hij wil maar al te graag de dominerende posi tie van de Joemblatt-familie overnemen. Daar de emir Ars lan goed overweg kan met de Israëlische regering, kan hij tevens op de steun van pre mier Begin rekenen. Een pro bleem voor hem is dat een aantal Arslans de afgelopen maanden in de strijd tegen de rechtse christenen de zijde heeft gekozen voor Joemblatt. PARAMARIBO Het hoofd van de Surinaamse militaire poli tie, kapitein Ramon Abrahams, heeft afgelopen week Suriname verlaten en verblijft in de Verenigde Staten. Hij zal vanwege de situatie in het land voorlopig niet naar Suriname terugkeren. Dat is uit zeer goed ingelichte kringen vernomen. Abrahams was een van de mensen van het eerste uur van de coup van 25 februari 1980. Al enige tijd geleden nam Abrahams ontslag als hoofd van de militaire politie uit protest tegen de executies van 8 december. De leiding van de militaire politie is nu overgeno men door legerleider Bouterse zelf. Ook de tweede man van de militaire politie, luitenant Polak, heeft zijn ontslag ingediend. Een groot aantal leden van de militaire politie overweegt het zelfde te doen. PARAMARIBO De door de machthebbers gecontroleerde Su rinaamse radio heeft de Surinaamse bevolking in Nederland op geroepen tot protest- en bezettingsacties tegen de Nederlandse media, die „valse en misleidende informatie" verspreiden over de toestand in Suriname. De aanvallen van de Surinaamse radio waren vooral gericht te gen de Wereldomroep, die in Suriname intensief wordt beluis terd, sinds de particuliere radiostations letterlijk met de grond zijn gelijkgemaakt. De mensen werden opgeroepen de Wereld omroep te „overspoelen" met briefkaarten, waarop kritiek wordt geuit op de uitzendingen. Verder zei de radio dat Surina- mers in Nederland moeten worden aangezet tot „protest- en be- zettingsacties". Wie daarvan het doelwit moeten zijn, werd er niet bij verteld. In Paramaribo wordt verwacht, dat informateur Herrenberg vandaag zijn werk afrondt en verslag uitbrengt aan bevelhebber Bouterse. Daarna zal Herrenberg, naar hij zelf verwacht, spoedig als ambassadeur naar Nederland terugkeren. Herrenberg, die de afgelopen dagen met talrijke groeperingen uit de Surinaamse sa menleving heeft gesproken, zegt dat hij zowel kritiek op als steun voor de militairen te horen heeft gekregen. „Maar alle groepen vinden dat de militairen moeten doorgaan". Dat bleek gisteren ook uit een bulletin van de Surinaamse Nationale Voor lichtingsdienst. Daarin werd gesteld dat de militairen niet terug moeten naar de kazerne en de nieuwe regering „revolutionair moet zijn. Vlag terug FBI-agent Edward Hegarty toont de presidentiële vlag, die eerder deze maand verdween toen president Reagan een bezoek bracht aan Chicago. Na een anonie me tip werd de vlag, die meer dan 10.000 gulden had gekost, in een safeloket teruggevonden. Colombiaan overlijdt aan cocainévergiftiging HAMBURG De 30-jarige Colombiaan Alvaro R. is vanmorgen in een ziekenhuis in Hamburg aan vergiftiging overleden nadat de 103 kunststofzakjes met elk vijf gram cocaïne die hij had in geslikt, onder invloed van het maagzuur kapot waren gegaan. Hij had de cocaïne, die op de zwarte markt een waarde van meer dan 150.000 gulden vertegenwoordigt, in zijn maag over de Nederlands-Duitse grens gesmokkeld. De Colombiaan was op 15 januari met maagkrampen in een ziekenhuis opgenomen. De artsen hadden eerst aan epilepsie gedacht. Pas toen de levens partner van de man over de cocaïne vertelde, pompten ze zijn maag leeg. Maar er was toen al teveel van het gif in zijn bloed gekomen. De zakjes die hij had ingeslikt had hij gemaakt van de vingers van operatiehandschoenen. ITENHEER LISSABON President Antonio Ramalho Eanes van Portugal heeft giste ren na langdurige be raadslagingen met zijn naaste medewerkers aan gekondigd dat hij het par lement zal ontbinden en vervroegde verkiezingen zal uitschrijven. Voor het echter zover is moet het zittende kkbinet enkele dringende maatre gelen nemen om de eco nomie te redden. Het voorstel van de rechtse en de centrumpartijen een nieuwe regering te vor men, verwierp Eanes om dat, zo zei hij, de huidige regering er niet in is ge slaagd voldoende vertrou wen te verwerven. De 47-jarige president stelde de huidige regeringscoalitie verantwoordelijk voor de poli tieke crisis in het land. Vol gens hem zullen de verkiezin gen de eerste tijd leiden tot po litieke onzekerheid „maar het uitstellen van deze kwestie en het nog langer toelaten van politieke onevenwichtigheid zal nog grotere schade aan richten". De directe aanleiding tot de crisis is het aftreden van pre mier Francisco Pinto Balse- mao na het gevoelige verlies van de centrum-rechtse coali tiepartijen bij de gemeente raadsverkiezingen. De Raad van State kon hét niet eens worden over het houden van vervroegde verkiezingen. Bij een voorstel hiertoe staakten de stemmen. De president heeft het laatste woord over de manier waarop de crisis moet worden opgelost. De politieke crisis heeft alles te maken met de grote moei lijkheden waarin de Portugese economie zich bevindt en de voorwaarden die het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) verbindt aan het verlenen van een grote lening. Bij vervroegde verkiezingen zal het zittende kabinet waar schijnlijk zijn meerderheid verliezen, maar er wordt ook verwacht dat geen enkele par tij, ook de socialisten niet, zo veel stemmen vergaart dat zij alleen kan regeren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7