Vinkeltjes in tweedehands kleding ils paddestoelen uit de grond i§" CeicLe Souwmt £cidóeGoma/nt MAANDAG 24 JANUARI 1983 PAGINA 3 LAK-cursussen Het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) start in februari met een groot aantal cursussen. Voor deze cur sussen, waarvoor meestal grote belangstelling bestaat, kan men zich morgen en woensdag aanmelden bij het LAK aan het Levendaal 150. Morgenavond kan dat van zes tot acht uur, op woensdagavond van zes tot ze ven uur. Voor meer informatie kan men ook terecht bij het LAK, telefoon 124890. Men kan kiezen uit veel onderwerpen: Japanse dans, dansexpressie, acrobatiek, tapdansen, straattoneel, moderne dans, papier schep pen, grafische technieken, tekenen, olieverfschilderen, aquarel, keramiek, boetseren, portretfotografie en smalfilmen. •Tati-cyclus „Les vacances de monsieur Hulot" is de laatste film in de Tati-cyclus, die morgenavond door K&O vertoond wordt. In de hoofdrol speelt Jacques Tati en de film dateert uit 1952. Tati laat het publiek kennis maken met monsieur Hulot, immer vergezeld van hoed en pijp. Hulot voelt niets voor een vakantie op moderne campings, maar trekt er ge woon met z'n autootje op uit en slaat de „nieuwe vakantie gangers" met verwondering gade. De voorstelling begint om acht uur. Kaarten verkrijgbaar bij K&O, telefoon 141141. Rapenburgproject Drs. A.J. van Dissel geeft woensdagavond een lezing in het Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel. De heer Van Dissel spreekt over het onderwerp „Het Rapenburgproject" en gaat in op het onderzoek naar de bewoningsgeschiedenis van het Rapenburg, dat de vakgroep kunstgeschiedenis van de Leidse Uni versiteit momenteel doet De lezing begint om kwart over acht. Beurs In de Groenoordhallen gaat woensdag de „Woon Ideaal Beurs" van start. Tot en met zondag kan men er allerlei zaken op het gebied van wonen bekijken. De beurs gaat woensdag om zeven uur 's avonds open en gaat om tien uur dicht. Donderdag tot en met zaterdag zijn de openings tijden: Van één tot vijf uur en van zeven tot tien uur. Op de laatste dag, zondag, is deze grote meubelshow van twaalf tot vijf uur geopend. Voor volwassenen bbdraagt de toegangsprijs vijf gulden, kinderen tot en met twaalf jaar en 65-plussers moeten een rijksdaalder betalen. Lezing Drs. Roelof Munneke houdt woensdagavond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 een lezing over het thema van de onlangs geopende tentoonstelling „In der minne schikken". De lezing be gint om acht uur. Een kaartje kost twee gulden. Kinderfilm K&O vertoont woensdagmiddag de jeugdfilm „Run Cougar run". Aanvang half drie. Deze film is geschikt voor kinde ren vanaf acht jaar en gaat over Cougar, een bergleeuw. Het is een natuurfilm van klasse en vol spanning. Opge jaagd door jagers vecht de moedige Cougar voor zijn vrij heid en voor de veiligheid van zijn gezin. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Kaarten zijn te kopen of te bestellen op het bureau van K&O, Oude Vest 45 tel. 141141. Pianovirtuoos De Amerikaanse componist/pianist Michael Cave geeft woensdagavond in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 een recital waarbij wer ken worden uitgevoerd van Hay dn, Mozart, Van Beet hoven en Schubert Het concert begint om kwart over acht en de toegangsprijzen bedragen vier en vijf 4 gul den. De kaartverkoop vindt plaats op het K&O-bu- reau, tel.141141 en 141200. Zon De Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100 draait woensdagavond de film „Kind van de zon". De film gaat over een 17-jarig meisje dat last krijgt van angsten en eenzaamheid en tenslotte in een inrichting belandt. Na een langdurige behandeling is ze uiteindelijk zover dat ze naar haar kamer in Amsterdam terugkan. De film begint om half tien. Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Postcode/Plaats. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. I Na klapband in sloot Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Noteer m.i.vals nieuwe abonnee JPWH van de Leidse Courant Naam jenbare scholen benadeeld" I IEN H. de la Mar, PSP-raadslid, is van hg, dat de openbare scholen in Leiden een rstand hebben opgelopen bij het bijzonder fwijs. Dit komt omdat in de onderwijskrant, iilangs huis aan huis werd verspreid, wel bij- tre maar geen openbare scholen staan ver-. aldus het raadslid. Volgens de heer De la* s de gemeente wel benaderd door de uitge- lan de onderwijskrant. De gemeente zou dit r een zaak voor de scholen zelf vinden. De. :lljr schrijft in een brief aan het college, dat de oyer van de onderwijskrant meer oog heeft ,jde verdiensten dan voor de service. De heer j Mar vermoedt, dat vermelding in de krant >n en ander zou hebben gekost. De la Mar b>an het college weten of het de openbare &n op de hoogte heeft gesteld van het feit, dat ten onderwijskrant zou verschijnen. Ook i Jt het raadslid op welke manier de achter- J wordt goedgemaakt. Een eerste glas Elzaswijn Door de aanbieding van het eerste glas Elzaswijn aan de directeur van het Fran se Verkeersbureau M. Hollande werd af gelopen zaterdag in het Leidse Holiday Inn het Elzasser-festival gestart. Tot en met aanstaande vrijdag kunnen de hotel gasten en de bezoekers in het restaurant „Dutch Mill" een vier gangen Elzasmenu krijgen dat speciaal voor deze week is samengesteld. Hoofdgerecht daarvan is zuurkool uit de Elzas (choucroute) met parelhoen. De voorgerechten zijn uien soep en Elzasserpatè. Het hotel organi seert voor de tweede maal in twee jaar tijd dit festival. Als het deze maal net zo aanslaat als de vorige keer, dan is de di rectie van het hotel van plan meerfood- festivals" te organiseren. Daarbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan een Indonesi sche week. Tasjesrover na twee berovingen gepakt LEIDEN Een 25-jarige aan he roine verslaafde Katwijker is gis teravond in Leiden gepakt nadat hij kort achter elkaar tweemaal een tas had geroofd. Rond vier uur werd een vrouw op het Diamant plein beroofd door de Katwijker. De portemonnee met twintig gul den aan contant geld hield de overvaller, de tas gooide hij in een gracht. Bij een tweede overval een uur later lukte het hem op de Morsweg een schoudertas van een vrouw te stelen. Een omstander schoot de vrouw echter te hulp en zette de achtervolging in. Bij het Rapenburg kon hij de tasjesrover vastpakken en uitleveren aan de politie. ^EN Het kon alle- ^niet op, zo'n tien jaar len: het ene jurkje, 'ëlje of truitje was nog jgekocht of er volgde a£jiieuwe aankoop. Als sten die tijdens de van de voorstelling ■schijnbare metamor- e) ondergingen werd 'ejng aangeschaft, 'n Juur gedragen en ver ens veilig opgeborgen b kast. Opmerkingen brouwen die voor een êferobe van zo'n kleine i meter gingen staan 1 brvolgens tot grote er- e1s van manlief wisten ze»ntileren dat ze „niets "len om aan te trek- )k' zijn wellicht aardige hvieën geworden die !c|ien worden bijgezet ie»t „Museum van Wel- 1(t". In deze tijd echter Teekt vaak het geld ,r^en overvloedige gar- V(be aan te schaffen, "berken de kledingza- :^maar al te goed. c d is er een aantal winkels jedelijk wel vaart bij de si)mische malaise. Dat zijn jken in tweedehands kle- Op de markt en bij cha- [eve instellingen heeft 'altijd al gebruikte kleding gaen kopen. Maar de laatste li zijn dit soort winkeltjes eddestoelen uit de grond oten. Zo'n 10 jaar geleden in Leiden slechts één te vinden dat tweede herenkleding verkocht, 'as de zaak van N. Groe ien. In 1921 begon hij in aamsteeg en sinds 1976 hij een winkeltje aan de voerd. Dit is de oudste ;1 in tweede hands kle in Leiden. De één na is volgens de Kamer Koophandel „The Old ;r" aan de Boisotkade 1 ;iden. Dit winkeltje be- ffal bijna acht jaar en ver- voornamelijk kleding f jaren twintig tot en met g. Verder verkoopt en eaurt Magda van Egmond a(,The Old Corner" thea- flpding. Inmiddels zijn er ejiden reeds 12 zaakjes in stie hands kleding. Behal- itb twee boven genoemde afeltjes zijn de meeste an- Jwinkels pas de laatste ja- ji Leiden gevestigd. Ifoeeste winkeltjes krijgen akleding van, zoals zij het tien, „inbrengsters" en delen meestal „in consig- if. Dit houdt in dat de nfen kleding komen bren- jin samen met de winke len verkoopprijs bepalen, dinkelier doet er een per- kge bovenop. De kleding ztenige tijd, variërend van ijiaand tot een paar maan den, in de winkel hangen. Wordt het verkocht dan ont vangt de inbrengster het over eengekomen bedrag; is het niet verkocht dan moet men de kleding weer komen halen. Dat blijkt prima te werken. Steeds meer vrouwen weten de weg naar deze winkeltjes te' vinden. Al bestaat de drempel vrees om kleding te kopen of te brengen nog steeds wel een beetje. Drempelvrees „Er bestaat nog steeds wel een beetje drempelvrees, maar dat wordt wel minder. Er zijn al veel vaste klanten, die eens in de week, soms nog vaker, even komen snuffelen of er nog iets nieuws is binnengeko men. De vrouwen die hier ko men, zijn meestal bewust met van alles bezig en komen meestal uit de middenklasse. Door goede, leuke maar niet te dure kleding te kopen, is bij voorbeeld hun hypotheek be ter te betalen of blijft er meer geld over voor andere din gen", aldus Marian Palm-Ber- gers van „Secend Trend" dat zetelt in een overzichtelijk mo nument aan de Langebrug 93. Zij runt het winkeltje samen met Irene Toet. Marian heeft de zakelijke kant op zich geno men en Irene is de meer krea- tieve zijde van het duo. „Se cend trend" bestaat nu zo'n twee en een half jaar. „De brengsters van kleding zijn over het algemeen niet de koopsters. Als zij geld hebben ontvangen lopen ze er direct mee naar een gewone boetiek om het weer uit te geven. Daarom hoeven de kledingza ken ook niet bang te zijn voor onze co'ncurrentie. De koop sters en soms ook kopers, want we hebben ook herenkleding, zijn in mijn winkeltje echt op zoek naar iets extra's, waar ze niet te veel voor willen beta len. De vaste klanten, die eens in de week even komen kijken of er nog iets leuks binnen is gebracht, gaan meestal met de beste dingen naar huis. Steeds even komen snuffelen is ook de beste manier. Je moet echt op je gemak aan het winkelen zijn wil je hier binnen kunnen slagen. Mensen met haast kun nen beter doorlopen. Doordat er allemaal verschillende kle ding hangt is het zoeken tijd rovend. Bij gewone winkels zie je dezelfde dingen in lange rekken hangen en dan ben je zo klaar. Maar bij ons gaat dat dus niet zo. We nemen ook al leen kleding aan die hooguit twee seizoenen oud is. Dat is nog modern genoeg voor de meeste mensen. Veelal hebben we echte merkkleding, waar voor men dan niet de volle pond hoeft te betalen", aldus Marian Palm. Herenkleding Zoals al gezegd, wordt in deze zaakjes voornamelijk dames- Een blik in „The Old Corner", het één na oudste winkeltje in tweede hands kleding in Leiden. en kinderkleding verkocht. Het aanbod van herenkleding is zeer gering. In sommige za ken hangen wat colberts of een paar broeken, maar daar houdt het ook wel mee op. Mannen vragen niet zo snel naar tweedehands kleding. Het is daarom frappant dat het oudste Leidse winkeltje in tweede hands kleding van de heer Groenewegen alleen he renkleding verkoopt. Kinderkleding daarentegen is een zeer geliefd artikel in de tweede hands branch. Niets moet zo snel vervangen wor den als dit soort kleding, ge woon omdat de kinderen er uit groeien. De babypakjes, broekjes, jurkjes, truitjes zijn dan vaak nog zowat nieuw. Zaakjes in gebruikte kinder kleding zijn onder andere „Kindervlinder" aan de Lan gebrug 34, 't Schooiertje aan de Morsstraat 46 en het vorige week geopende winkeltje „Se cond hand rose" aan de Aal markt 13. Bij de „Kindervlin der" wordt behalve baby- en kinderkleding ook positiekle ding verkocht en wat speel goed. Het is de bedoeling dat Elly Palm van de „Kinder vlinder", binnenkort ook an dere tweede hands artikelen gaat verkopen, zoals kinder wagens, ledikantjes, babyzitjes enz. „Kinderkleding is relatief ge zien erg duur en op deze ma nier kan men nog iets van het geld terugkrijgen. En de klant krijgt goede kleding. Ook hier wordt de kleding in consigna tie binnengebracht. Er bestaat geen drempelvrees voor deze winkel. Het is toch hartstikke mooi dat men in deze toch al dure tijden, in dit soort win keltjes kinderkleren kan ko pen. Alleen schoenen voor kinderen moet je niet tweede hands aanschaffen. Het aardi ge bij mijn inbrengsters is, dat er sommigen bij zijn die moei lijk afscheid kunnen nemen van de kinderkleertjes, of van het speelgoed dat ik ook ver koop. Bij het uitpakken van de kofiers worden direct herin neringen opgehaald", aldus Elly Palm. Thea terkleding Eén van de oudste zaakjes irf tweede hands kleding is „The Old Corner", waar Magda van Egmond als bijna acht jaar de scepter zwaait. „The Old Cor ner" verschilt wel van de an dere zaakjes in gebruikte kle ding in Leiden. Magda doet niet aan „brengsters" en „con signatie". Zij heeft speciale mensen, die voor haar kleding halen uit Engeland, Duitsland en België. Zij koopt dit dan per baal in. Sinds kort heeft zij een dependance geopend op het Rapenburg 48. De jurken, {'asjes, hemden, bloesjes en roeken die zij verkoopt, zijn allemaal uit de twintiger tot en met vijftiger jaren. Ze heeft van die zogenaamde opoejur ken, maar ook petticoats, wijde rokken, korte jasjes enz. uit de vijftiger jaren. Veel punkers kunnen er dan ook van harte lust grasduinen, maar ook stu denten blijken er van alles naar hun gading aan te tref fen. Behalve de wat meer ge wonere kleding verkoopt en verhuurt Magda ook heuse theaterkleding. Voor een echte can-can- of charlestonjurk kan men er dus terecht of voor een ridderpak, ambtsgewaden, volksdanskleding, costuums voor lakeien enz. Ze heeft zelfs de kleding voor complete theaterproducties, zoals „Op hoop van zegen" en „Romein se Caesar". Magda:„Ik moet vaak hele operettegezelschappen kleden. Soms ga ik dan mee om de mensen te schminken en om kledingadviezen te geven. Maar ook voor ballet, volks dans, toneel en vaak travestie tenshows wordt hier kleding gehuurd. Maar het komt ook voor dat mensen bijvoorbeeld een gecostumeerd bal geven en dan worden de pakken hier vandaan gehaald. Ik heb vorig jaar namelijk mijn hand kun nen leggen op een gigantische en unieke partij toneelkleding van het cultureel centrum „De Schak" in Den Haag. Dat wa ren honderden meters rekken met kleding. Om alles te kun nen bergen heb ik ook een winkeltje geopend op het Ra penburg. Geïnteresseerden kunnen daar op afspraak iets uitzoeken om te kopen of te huren. Dan moeten ze even bellen naar de winkel aan de Boisotkade. Als je echt eens iets aparts wil hebben dan moet je bij mij komen", aldus Magda van Egmond. SYLVIA VAN LEEUWEN Door een klapband raakte een 23-jarige automobilist uit Haarlem gistermiddag om streeks drie uur de macht over het stuur kwijt op rijksweg 44 nabij Oegstgeest en tolde 150 meter over de weg. Uiteindelijk kwam hij ter hoogte van het sportcomplex Voskuyl tot stilstand in een sloot. De man moest voor hechtingen aan zijn hoofd naar het AZL worden vervoerd. Zijn auto was totaal vernield. and bij woning en boom lBantal jongens heeft zaterdagmiddag rond vijf uur brand gesticht achter een woning op de van de Lammenschansweg en de Hyacinthstraat. Zij staken in de tuin achter de leegstaande hg een schutting van golfplaten in brand. De brandweer moest eraan te pas komen om de 0 te blussen. De daders zijn gevlucht. fninuten eerder moest de brandweer ook al In actie komen op het Plantsoen. Daar hadden ■"Blui een 200 jaar oude boom, een vleugelnoot, in brand gestoken. Het holle gedeelte van de W hadden zij met kranten opgevuld en daarna hadden zij er een lucifer bijgehouden. Het is niet tnd of de boom dit zal overleven.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3