Bijna perfecte Oostduitse score Jan Kooiman gelukkig TURBULENT WEEKEINDE BIJ SCHAKEN N Hoofdprijzen voor Vader en Druppers Wellicht toch nóg een EK HEERENVEEN De Euro pese titelstrijd voor dames, die na 1984 wegens gebrek aan belangstelling van de schaats- kalender dreigt te verdwij nen, heeft het afgelopen weekeinde in Heerenveen 6700 toeschouwers getrokken. De kans bestaat overigens dat het EK in Heerenveen een vervolg krijgt. Die plannen worden nog uitgewerkt. De KNSB wil begin volgend jaar voor-Olympische schaats wedstrijden organiseren. De schaatsbond wil in de tweede week van januari 1984 een schaatszesdaagse houden, waarbij alle zes Olympische schaatsafstanden afgewerkt worden. Aan het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor heren in Den Haag doen ko mend weekeinde schaatsenrij ders uit dertien landen mee. De Zwitserse schaatsbond heeft te kennen gegeven geen respresentieve deelnemer te kunnen afvaardigen. Ingrid Haringa heeft zaterdag in het Westduitse Grefrath de internationale schaatswed strijd voor junioren op haar naam gebracht. Ze won de 500 meter in 43.70 en de 1000 me ter in 1.29.96. Falk-Larsen in glanzende vorm DAVOS Een week voor de Europese titelstrijd in Den Haag verkeert Rolf Falk-Lar- sen in glanzende vorm. De jonge Noor verbeterde tijdens internationale schaatswed strijden in Davos het wereld record puntentotaal in de kleine vierkamp. Falk-Larsen kwam door een reeks van schitterende prestaties, vooral op de tweede dag, uit op 161.758 punten. Daarmee ver beterde hij zijn eigen wereld record van vorig jaar, toen hij in Davos 162.734 punten v zamelde. In zijn schaduw schaatste Yep Kramer naar een Nederlands record. De Fries eindigde als tweede achter Falk-Larsen der Duim van zijn nationale record, dat hij in februari 1981 in Inzeil op 165.393 pun ten bracht. Kramer was in Davos de beste Nederlander. Hij verkeerde op alle afstan den in de voorste gelederen. Op de 500 meter werd hij vijf- de in 39.15. De 3000 meter voltooide hij in 4.08.76, wat voldoende was voor de derde I plaats. Op de tweede dag wa ren de omstandigheden nog idealer. Op de 1500 meter ble- ven twaalf rijders onder de 1.59. Kramer werd elfde met 1.58.47. Op de slotafstand, de 5 kilometer, passeerde hij na 7.09.14 de streep, waarmee hij vierde werd. In tegenstelling tot Kramer ging Hilbert van der Duim niet voluit in Da vos. De wereldkampioen test te zichzelf op de korte afstan den. Zijn 500 meter was met 38.58 seconden van uitstekend gehalte. Daarmee werd de Fries tweede achter de Rus i Lobanov. Naast Falk Larsen verbeterde de Oostduitse Angela Stahnke in Davos een wereldrecord. Stahnke verbeterde het junio ren-wereldrecord op de sprintvierkamp. Ze kwam uit op 168.200 punten. Het record -1 stond op naam van haar land genote Skadi Walter met 170.230 punten. Masterstitel voor Lendl NEW YORK John McEnroe heeft in zijn eigen New York een van de meest onthutsen de nederlagen uit zijn ten nisloopbaan gele den. McEnroe was in de finale van het Mas- terstoernooi kansloos tegen Ivan Lendl, de 22-jarige Tsjechoslowaak. die zich ook vorig jaar in dit toptoernooi de sterkste had ge toond. Gisteren was het karwei in iets meer dan twee uur geklaard, 6-4, 6-4, 6-2. Lendl had zaterdag al simpel afgerekend met Jim my Connors (6-3, 6-1), terwijl McEnroe met 6- 3, 6-3 Guillermo Vilas moeiteloos de baas was gebleven. Om een kans tegen Lendl te heb ben, had John McEnroe in Madison Square Garden perfect tennis moeten spelen. Dat be hoorde niet tot zijn mogelijkheden. In Madi son Square Garden volgden 10.000 toeschou wers het duel, dat Lendl ruim 260.000 gulden opleverde en McEnroe iets meer dan 155.000 gulden. Borg stopt met toptennis NEW YORK De Zweed Björn Borg trekt zich terug uit het toptennis. Hij wil nog slechts de monstratiepartijen en in het toernooi van Monte Carlo spelen. Dit verklaarde gisteren Bob Kain, zijn zaakwaarnemer in de Verenigde Staten, die gezien de nog jonge leeftijd van de Zweed (26) niet uitsloot, dat het besluit nog zou worden te ruggedraaid. Borg is zeker niet van plan in Grand Prixtoernooien te gaan spelen. Dit impli ceert, dat hij zal ontbreken op de toernooien van Brussel, Rotterdam en Milaan. Verder zei Kain, dat Borg afziet van deelneming aan de toernooien van Roland Garros, Wimbledon, Flushing Mea dow en Melbourne. Jimmy Connors neemt om persoonlijke redenen ook niet deel aan de Open Franse Kampioenschappen, die van 23 mei tot 5 juni op de banen van Roland Garros worden ge houden. Met zijn afschrijving staakt Connors zijn pogingen ooit het toernooi van Roland Garros op zijn naam te krijgen. Elisabeth Kirchler wint onderdeel wereldbeker MEGEVE De Oostenrijkse Elisabeth Kirchler heeft zaterdag in Megeve de afdaling voor de ski- wereldbeker gewonnen. Kirchler raasde de piste af in 1 minuut 23,31 seconden en zij was daarmee negenhonderdste seconde sneller dan de Zwitserse Doris de Agostini, die de tweede plaats bezette. Bij de wereldbekerstrijd afdaling deed zich in Kitz- bühl een verrassing voor: 23-jarige outsider Todd Brooker uit Canada versloeg bij de Hahnenkamm- -rennen de gehele wereldelite. Brooker legde de 3500 meter lange afdaling af in 2 minuten en 1,96 seconden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 103 kilometer per uur. De Noorse schansspringer Espen Andersen heeft zaterdag in Sapporo de wereldbekerwedstrijd voor het Noord se skiklassement gewonnen. Andersen kwam tot sprongen van 87,5 en 86,0 meter en kreeg 227,0 punten voor zijn verrichtingen. ALKMAAR Zonder enig geluk was de titel- prolongatie van Jan Kooiman zaterdagavond in Alkmaar niet. Niet minder dan twee van zijn vier concurrenten kwamen in de laatste ronde ten val. Eerst Co Giling, nadat hij bij het luiden van de bel met één van Kooimans ijzers in aanraking was gekomen. Nog erger dan Giling verging het Jos Pronk. De campingbe heerder uit Oost-Graftdijk sprintte zich op het voorlaat ste rechte eind in gewonnen positie, maar ook hij zou de meet niet winnend halen. Hij bleef met de punt van zijn schaats in het ijs steken en ging eveneens onderuit. Zwaar teleurgesteld kwam hij als vijfde aan. Jan Kooi mans overwinning mag er evenwel niet minder fraai om genoemd worden. Na een matig voorseizoen en nog een ziekte daar achteraan is hij weer ijzersterk terug op de hoogste trede van het erepo dium. Voorzitter Jan Klok van de KNSB-commissie marathon- schaatsen riep in Alkmaar dat het marathonschaatsen de lange-baantak gaat over vleugelen. De voorzitter van de KNSB zal tijdens het WK in Oslo trachten de Noren te interesseren voor de tot standkoming van een Euro pees marathonkampioen schap. Een weekeinde eerder was al duidelijk dat de vorm van de 30-jarige Kooiman uit Am- merstol stijgende was. Zowel de marathon van Deventer als Amsterdam sloot hij win nend af. Zaterdag werd het nu over 150 ronden, 60 km de derde overwinning op rij. Jan Kooiman, KNSB- Cupwinnaar en Nederlands kampioen in 1982, is er weer. „Toch heb ik hier niet be wust naar toe gewerkt. Die griep rond Kerstmis en Nieuwjaar heeft me mis schien juist wel goed gedaan. Het heeft me de kick gege ven om terug te komen, het was de stimulans om er op nieuw tegenaan te gaan", zo sprak de kampioen. En hij gaf toe: „Jos was de sterkste, maar ja, die valpartijen horen er ook bij". Kooiman besliste de eindspurt met natuurijs- specialist Jos Niesten (Heemskerk) in zijn voordeel. De revelatie van dit seizoen, de 19-jarige Emiel Hopman uit 't Zand, gleed op safe naar de derde plaats. Voor een kleine 6.000 man publiek, een ongekend aantal voor het nog steeds aan po pulariteit winnende mara thonschaatsen, speelde zich een boeiend kampioenschap af, waarin eerst zes en later vijf mannen zich duidelijk van de rest onderscheidden. De afvaller was een onfitte Teun Busser, die al vier ma rathonzeges op zijn naam had staan. Hij bleef in het peloton hangen, dat door Kooiman, Pronk, Niesten, Giling en Hopman voor de tweede maal werd gedubbeld. Dames Bij ontstentenis van Jan Kooimans echtgenote Ineke (deelneemster bij de EK in Heerenveen) was er bij de dames nog minder strijd te beleven dan gewoonlijk. Coby Borst, overigens al tweemaal eerder winnares en toen met deelname van Ine ke Kooiman, werd kampioe ne. Bij het luiden van de bel ging ze voluit. De 23-jarige kampioene zelf: „Toen kon ik m'n benen tenminste kwijt en moesten ze maar zien over me heen te komen". Ze won de massasprint voor Margriet de Vries en Els Meijer. De verre achterneven van de moeder van Coby Borst, de broers Kees en Dorus Borst uit Hoogmade, eisten de eer ste plaatsen bij de veteranen voor zich op. WIJK AAN ZEE Wat is erger: blunderen, mat gaan of het missen van de winst in één zet. Vraag het aan Olafsson, Ree en Kortsjnoj, drie van de hoofdrolspelers in de achtste ronde van het Hoogovenstoernooi, die zo turbulent verliep, dat het gebrui kelijke gevecht van Browne tegen de klok in het rumoer niet eens meer opviel. En dat wil wat zeggen, want als de spanning hem teveel dreigt te worden, reageert de gezette Amerikaan alsof hij met het hoofd in een honingraat en met zijn derriere in een mierenhoop is terecht gekomen. Ribli zag het schokkend tafereel tegenover hem met een vage glimlach aan. Hij deed precies wat nodig was om bij het afbreken in een theoretisch gewonnen eindspel te ge raken. Vandaar dat hij het avondmaal met smaak nuttigde. De sluwe Hongaar, generatiegenoot van Timman, heeft uit een mi nimum aan inspanning een maximum aan resultaat getoverd. Die wetenschap kan hem van pas komen in zijn kandidaten- match tegen Hübner, die de faam heeft geweldig geirriteerd te raken door dat soort figuren. Ribli had gistermiddag zelfs de koppositie kunnen overnemen, als Kortsjnoj niet in hevige tiidnood tegen Andersson een direct winnende set over het hoofd had gezien. Victor de Verschrikke lijke had kennelijk de herinnering aan de dramatische nederla gen als water van zich af laten lopen en dreigde de Zweedse leidpr van het eerste uur in een Nimzo-Indier onder de voet te lopen. Helaas kwam de winnende zet niet uit zijn vingers en Andersson ontsnapte naar zijn meest geliefde verblijfplaats: de analysekamer. Nog viel er voor hem weinig te hopen, maar wat bleek: Kortsjnoj had een zwakke zet afgegeven. In plaats van voor winst moest hij voor remise vechten. Dat lukte niet, waar door Andersson tegen de verwachting in een voorsprong van een vol punt kon nemen. Want Browne hield in tweede zitting toch nog stand tegen Ribli. In beide kampen promoveerde pion tot dame waardoor de extra pion van Ribli, die bovendien aan de rand van het bord stond, van geen waarde meer was. Voor de blunders kon men dit weekeinde terecht bij Olafsson. De ex-FIDE-president vroeg er als het ware om en met een ver blijf in de bar dat tot in de kleine uurtjes van zaterdagmorgen duurde. Of dat er iets mee te maken had is moeilijk na te gaan, feit was dat hij zaterdag tegen Van der Wiel bij een gelijke stand een vitale pion weggaf en zich zondag door Nunn in een variant van het Siciliaans liet lokken die hem niet bekend was. Mat gezet Ree was degene die mat werd gezet. Zaterdag, toen de meeste spelers zelf een stilte voor de storm creëerden, had de Amster dammer met zwaar strategische middelen de Joegoslavische in valler Hulak achteruit geworpen. Een Benoni, waarin Ree koos voor 8 B5 schaak variant, die zwart in grote problemen bracht. Maar zondag gisteren de Nederlandse kampioen zich in slaap wiegen door de zoete fluittonen van de Britse Zuidafrikaan Jo- nathon Speelman. Op het moment dat Ree in een gelijkstaand middenspel iets op de damesvleugel wilde uitrichten, werd hij verrast door de mogelijkheid van een verschrikkelijk aftrek schaak. Terwijl hij dat probeerde te vermijden viel hij al sparte lend in een matnet waaruit geen ontkomen was. Vervlogen dus de laatste Nederlandse kans op een hoge eind klassering. al dient gezegd dat John van der Wiel zich aardig herstelde. Zaterdag kreeg hij door Olafsson een vol punt in de schoot geworpen, gisteren werd hij aanvankelijk overspeeld door Seirawan, maar kon hij in tweede zitting naar winst afwik kelen. De partij tussen Ree en Hulak uit de zevende ronde had het vol gende verloop: wit: Ree, zwart: Hulak: 1. d2-d4, Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 c7-c5, 4. d4-d5 e6 x d5. 5. c4 x d5 d7- d6. 6. e2-e4 g7-g6, 7.f2-f4 Lf8-g7, 8. Lfl-b5+ Pf6-d7, 9. a2-a4 0-0, 10. Pgl-f3 Pb8-a6, 11. 0-0 Pa6-b4. 12. Tfl-el a7-a6, 13. Lb5-fl Tf8-e8, 14. h2-h3 b7-b6, 15. Lcl-e3 Lc8-b7, 16. Le3-f2 Ta8-c8, 17. Ddl-d2 c5-c4, 18. e4-e5 d6 x e5. 19. Pc3-e4 a6-a5. 20. Pe4-d6 e5-e4. 21. Lf2-h4 Dd8-c7, 22. Pd6 x e8 Tc8 x e8, 23. d5-d6 Dc7-c5+, 24. Lh4-f2 Dc5-c6, 25. Tal-cl Pd7-c5. 26. Lfl x c4 Te8-d8, 27. Pf3-e5 Td8 x d6. 28. Lc4 x f7+ Kg8-f8. 29. Dd2-e2 Lg7 x e5, 30. f4 x e5 Td6-d3, 31. Lf7-c4 Kf8-g7, 32. Lf2-e3 Td3-d7, 33. Lc4-b5 Dc6-e6, 34. Lb5 x d7 Pc5 x d7, 35. Tcl-c7 Lb7-c6, 36. De2-g4 De6 x g4, 37. h3 x g4 Kg7-f7, 38. Tel-dl Kf7-e8, 39. e5-e6 Pd7-c5. 40. Le3-g5 Pc5 x e6. 41 Tc7-e7+ zwart geeft op. HEERENVEEN De nieuwe 5000 meter is An- drèa Schöne nog lang niet ver genoeg. Met een wereldrecord op dit voor dames geintroduceerde schaatsonderdeel gaf de 22-jarige Oostduitse schittering aan haar eer ste internationale titel. MAANDAG 24 JANUARI 1983 Brons voor Bessems LINZ Jean Bessems is gisteren in het Oostenrijkse Linz op de derde plaats ge ëindigd in de strijd om het Europese kampioenschap kunststoten. Kampioen werd de Antwerpenaar Raymond Stey- laerts. Hij is in deze spelsoort de absolute vedette in Europa. In Linz veroverde hij zijn veertiende Europese titel in de 26e editie. Het zilver ging naar de Waal Leo Corin, die lange tijd de beste uitzichten had op hei kampioenschap, maar in de slotfase de spanning niet kon verdragen en onnodig punten verspeelde. Met zijn derde plaats kan Jean Bessems, die twee weken geleden 38 jaar werd, terugzien op een redelijk geslaagd toernooi. De machi nebankwerker uit Cadier en Keer was in Oostenrijk allerminst in topvorm. Een griepje in de week voor de titelstrijd had zijn voorbereiding danig verstoord. ZWOLLE Els Vader en Rob Druppers hebben za terdagavond de hoofdprij zen van de IJssel cup wedstrijden, waarmee in Zwolle het nationale in door atletiekseizoen werd geopend, veroverd. Els Vader kreeg de hoofdprijs bij de dames voor haar op treden op de 60 meter en Rob Druppers werd on derscheiden voor zijn lo pen op de 800 meter. Els Vader, die de teleurstelling van het feit dat zij wegens vormverlies niet werd afge vaardigd naar de Europese kampioenschappen in Athene weer te boven is, kwam zowel in de series als finale van de 60 meter tot aanvaardbare tij den. In de serie liep zij 7,39 se conden. Later op de avond was zij in in de eindstrijd 0.02 seconden sneller. De Zeeuwse, die met 7,30 seconden natio naal recordhoudster is, kwam in haar eerste wedstrijd na een lange pauze, vlak in de buurt van de limiet-tijd (7,35 sec), die de KNAU heeft gesteld voor uitzending naar de Europese indoorkampioenschappen, die 5 en 6 maart in het nieuwe sportpaleis van Boedapest worden gehouden. KNAU- -trainingscoördinator Herman Buuts is ervan overtuigd dat Els Vader in elk geval in de Hongaarse hoofdstad zal uitko men. Over veertien dagen bij de internationale wedstrijden in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam loopt zij zeker de li miet op de 200 meter. Boven dien kan zij in Rotterdam ook de 60 meter lopen. Verder heeft Els Vader bij de nationa le titelstrijd in Zuidlaren op 19 en 20 februari nog een kans zich te kwalificeren". Vijf of zes De KNAU wil naar de Euro- poese indoorkampioenschap pen een ploeg van vijf of zes deelnemers afvaardigen. Van dat groepje maakt in elk geval Rob Druppers deel uit. De Nadat de verpleegster uit Dresden op de eerste dag van het toernooi om het Europees Kampioenschap al een we reldtopper voor laaglandba- nen op de 3000 meter had ge noteerd (4.28,18), scoorde Schöne gisteren in Heeren veen een magnifieke 7.40,97. Daarmee bleef zij buiten de greep van de onttroonde we reldrecordhoudster Karin Enke, die tot 7.49,64 kwam. Niet haar landgenoot en we reldkampioene Enke. maar Schöne werd de opvolgster van de Russin Natalja Pe- troesjeva. Het werkelijke top- schaatsen is kennelijk een zaak van jonge moeders. Schöne, die op 15-jarige leef tijd zilver veroverde op de 3000 meter tijdens de Olym pische Spelen van Innsbruck, heeft wel eens gezegd een tweede Atje Keulen- Deelstra te willen worden. Marathon trainingen van dertig kilo meter maakten voor haar, Enke en Schönbrunn de sprong naar de vijf kilometer tot een simpel stapje. Door de eerste drie plaatsen op de lange afstand te bezetten, evenaarde de Oostduitse af vaardiging de vorig jaar tij dens de wereldtitelstrijd in Inzeil geboekte bijna perfecte score. Achter Schöne volgde Enke (tweede) en Schön brunn (vierde). Alleen Pe- troesjeva drong zich tussen het DDR-collectief. Flitsend Schöne is na de geboorte van haar nu ruim twee jaar oude De nieuwe Europese kampioene: de stralende Oostduitse Andrea Schöne. zoon Eric een stuk harder gaan rijden. Na een flitsende start van haar schaatsloop- baan op de spelen van 1976 bleek de lange-afstandsspeci- aliste op de sprint tekort te komen voor een vooraan staande klassementsrol. Drie jaar geleden bleek er boven dien sleet te zitten in de spe cialiteit van Schöne. In Lake Placid miste zij op de 3000 meter net het brons. Het seizoen 1981/82, waarin Schöne bij het WK achter Enke zilver greep, leidde de terugkeer in. Op Thialf wees Schöne haar ploeggenoten en Petroesjeva, die pas na de ge boorte van een zoon het in ternationale schaatspodium betrad, definitief terug. Daar door voorkwam Schöne de derde achtereenvolgende Eu ropese titel voor de inmiddels 27-jarige Moskouse. Een der gelijke prestatie werd in de vroege jaren zeventig wel verricht door die andere huismoeder, Atje Keulen- -Deelstra. Schöne kon zich op de 1500 Ina Steenbruggen grijpt ten einde raad naar haar hoofd, nadat zij is gediskwalificeerd wegens hinderen bij een wis sel. meter een forse misslag per mitteren. De vorige week nog op ruim drie seconden gereden grieperige Enke nam nu deze afstand voor haar re kening. Met 2.08,58 pikte de 21-jarige sportstudente een officieus wereldrecord voor laaglandbanen mee. Ook de sprint, het enige onderdeel waarop als gevolg van de straffe wind geen wereld schokkende tijd werd gezet, (42,51) was voor Enke. Het verschil tussen de Oosteuro- pese schaatsenrijdsters en de Westeuropese top vijfde eindigende Björg-Eva Jensen uit Noorwegen is opgelo pen tot een niet te overbrug gen kloof. Alie Boorsma (elf de), Ria Visser (twaalfde), Ineke Kooiman (veertiende) werden op tenminste acht punten gereden. Zonder zich ongerust te hoeven maken de machtspositie te verliezen kon Enke dan ook haar Ne derlandse collega's uitnodi gen voor een trainingstage in de DDR. „Wij", zei Enke lachtend, „trainen precies zo veel als nodig is om zo hard te rijden". Utrechter, die op de wert ranglijst van 1982 de de plaats inneemt met zijn na nale recordtijd van 1.44 heeft zich op 9 januari toen in Dortmund 1.48.1 liep, re geplaatst voor Boedap Druppers liep zaterdagavi in Zwolle om de organisato een plezier te doen. Hij ze vierde op superieure wijz zonder zich zichtbaar in spannen - in 1.49.66. Drupp loopt het komende weekei in het Westduitse Sindel gen, waar hij een aanval doen op het wereld- en El pese record op de 800 me dat met 1.46.0 op naam Sebastian Coe staat. De gelsman liep die tijd bijna t jaar geleden in Cosford. Verder was er weinig ku/ teit in Zwolle. Junior An Buisman (Spero.Harderw verbeterde het jeugdrecord de 60 meter tot 6,97 secon< Hij was daarmee 0.02 secoc den sneller dan Mario W broek vier jaar geleden, andere junior, Arjen Vis man, maakte op de 400 mi indruk. Hij zegevierde bij heren in 49,57 seconden. springster Edine van Hee (ADA) staat ook op het lij kandidaten voor Boedapl van Herman Buuts. De A sterdamse won zowel zater als zondag het versprin met resp. 6,06 en 6,15 me De KNAU-limiet voor Boe pest staat op 6,35 m. Van redelijk niveau was z dag het ver- en hoogsprin bij de heren. Jan Willem de Wal (Haarlem) won verspringen met 7,14 m v Sedoc (7,10) en Bronwa (7,08 m). Erik Rollent (Haarlem) sprong 2,15 mi hoog. Rene van Loon (2,12 en Donald Waterreus (2,09 bleven slechts weinig bij h achter. De meerkamptitels in Zwi werden behaald door T Hidding bij de dames (reco evenaring van 4300 punten) Robert de Wit (5306 punt< Frans van der Ham (51 werd tweede en Chris Le wenburg (5060) derde. Rob Druppers op weg naar de verwachte indoortitel de 800 meter.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18