^Europa en VS dreigen iit elkaar te groeien )e grenzen van de burgerlijke ongehoorzaamheid jfNENL AND/BUITENLAN D CcidócGoivimit 4ERIKAANSE AMBASSADEUR DYESS WAARSCHUWT: ZATERDAG 22 JANUARI 1983 PAGINA 7 9ROPOV ebben er lang over ge- Iom er achter te komen, sinds een paar maanden i we dankzij een aantal pdigen dat de naam van olse vakbondsleider Wa- I cht moet worden uitge- I /en als Walensa. Heeft het I Sournaal dus tóch altijd gehad. Als je het hele- goed wilt doen, schijn je lens in de buurt van die een kleine j te moeten oren, maar dat is alleen fijnproevers. Ach, wat het ook eigenlijk uit. Je van het Nederlandse h niet verwachten, dat m de slavische talen en iitspraak onder de knie Of je nou Walesa, Wa ff Walejnjsa zegt, ieder- igrijpt toch wel wie je t %ten we dan weer met het Andropov. De naam van ïieuwe Russische leider J door Jan en Alleman op 1 manieren uitgesproken: met de klemtoon op „An" en met de klemtoon op „dro". Verschillende Rusland-ken ners hebben ons onlangs ech ter verzekerd dat de tweede uitspraak (Andropov dus) de enige juiste is. Donderdag jongstleden be zochten wij in het Tweede-Ka mergebouw een vergadering van de commissies voor Bui tenlandse Zaken en Defensie. De kamerleden uit die com missies zouden het met minis ter Van den Broek van buiten landse zaken hebben over de recente ontwapeningsvoorstel len van Andropov, dus dat was een goede gelegenheid om eens na te gaan hoe men in politieke kringen met de naam van Ruslands hoogste baas om springt. Het werd een teleur stellende ervaring. De naam Andropov viel tijdens de bij eenkomst wel honderd keer, maar in negentig gevallen was de uitspraak fout. Minister van den Broek sprak in een korte inleiding direct al van Andro pov met de klemtoon op „An" en vrijwel alle aanwezige ka merleden volgden hem daarin slaafs, dus verre van slavisch. Twee uitzonderingen telden wij: CPN-afgevaardigde Gijs Schreuders (ondanks de ver broken banden met Moskou toch nog goed op de hoogte) en PPR-leidsvrouwe Ria Beckers. Intussen besloop ons echter een lichte twijfel aan de juist heid van onze bronnen. Als nu de meerderheid van de aan wezigen en nota bene zelfs de minister van buitenlandse za ken in eigen persoon het ac cent op de eerste lettergreep legde, zou de uitspraak Andro pov dan tóch fout zijn? Na af loop van de commissieverga dering dus maar even een hoge ambtenaar van het mi nisterie van buitenlandse za ken, één der adviseurs van mi nister Van den Broek, aange schoten. „Ik zou het niet we ten, echt niet", zei deze. „Ik heb er trouwens nog nooit se rieus bij stilgestaan. Bij ons op het departement hoor ik ook verschillende uitspraken. Ie dereen zegt kennelijk wat het eerst in hem opkomt. Ik moet trouwens bekennen dat de uit spraak Andrópov me inder daad het meest logisch in de oren klinkt. Maar weet u wat? Belt u eens met de Directie Europa van het ministerie. Daar zitten een paar deskundi gen die u definitief uitsluitsel over de officiële uitspraak zul len kunnen geven Een poosje later hadden we het ministerie aan de lijn. En wat kregen we te horen? „De heer Schreuders en mevrouw Beckers zijn de enigen die de naam goed hebben uitgespro ken. Het is dus inderdaad An drópov, met de klemtoon op dro". Wij weer: „Wordt het dan niet eens tijd de minister daarover in te lichten?". Onze zegsman: „Eh tjadat zou geen gek idee zijn DOKKEN Toen wij zondagavond 16 ja nuari vernamen dat het ge meentebestuur van Amster dam de met sluiting bedreigde scheepswerf ADM wilde red den door twee dokken aan te kopen, zagen we in gedachten de koppenmakers van ver schillende kranten al zelfge noegzaam handenwrijvend over hun redacties lopen. Dat zouden weer eens lekkere leu ke krantekoppen worden, re ken maar. Wat te denken van „Gemeente wil dokken voor ADM of desnoods „Amster dam dokt voor ADM Maar nee hoor, de volgende dag bleek ons visioen van zon dagavond een fata morgana te zijn geweest. We zagen in tal van kranten op de voorpagina staan hoe Amsterdam betaal de, hulp verleende, reddend optrad en helpende handen uitstak, maar de voor het grij pen liggende grap met het woord „dokken troffen wij in geen enkele krantekop aan. Niet te geloven, maar waar. Beginnen de koppensnellers het dan eindelijk te leren?, vroegen wij ons af, want we dreigden zo langzamerhand echt allergisch te worden voor het oprukkende verschijnsel van de grappig bedoelde kran tekop. Houdt ons ten goede, we zijn niet van plan azijn te gieten over alle grappig bedoelde krantekoppen, want dergelijke koppen kunnen vaak écht leuk zijn en een gulle glimlach op het gezicht van de lezer te weegbrengen. Maar dan moe ten ze wel in kleine doses over ons worden uitgestort. Voor ie mand als ondergetekende, die dagelijks meerdere kranten onder ogen krijgt, worden die doses wel eens te groot. Vooral de koppenmakers van landelij ke ochtendbladen als het AD en De T. scheppen er kenne lijk groot genoegen in, kwistig met grappig bedoelde koppen te strooien. En soms gaat dat echt irriteren, temeer daar ze af en toe druipen van melig heid en voor-de-hand-liggend- heid. Enkele praktijkvoorbeelden uit de afgelopen week. Op één dag gebeurde toen het volgen de. De toneelgezelschappen Proloog en Nieuwe Komedie kregen te horen dat ze moes ten worden opgeheven. Wat lazen we toen in veel kranten bij wijze van grappig bedoelde kop? Juist: „Doek valt voor Nieuwe Komedie en Proloog". Staatssecretaris Ploeg (Land bouw) wilde werkloze jonge ren inzetten bij het onderhoud van onze bossen. Kop (in vijf kranten gezien): „Staatssecre taris Ploeg stuurt jonge werk lozen het bos in". Het Haagse ziekenfonds Azivo moest tóch een knaak per recept heffen. Ja hoor: „Azivo moet bittere pil slikken". En tenslotte kre gen de Deense vissers met hun eisen geen gehoor bij de Britse regering, met wie ze al weken ruzie hebben. Inderdaad, dat leverde deze kop op: „Deense vissers vingen opnieuw bot". De journalist H.J.A. Hofland, die in de Haagse Post onder het pseudoniem Kweetal een wekelijks rubriekje over onze taal schrijft, signaleerde vorig jaar november ook al een in flatie van de Grappig Bedoel de Kop, die we vanaf heden voor het gemak maar zullen aanduiden als GBK. Hofland noemde toen voorbeelden als: „Geen schot in wapenleveran ties", „Fruittelers pruimen mi nister niet", „Spoorwegstaking loopt als een trein", „Walserij nu ook plat", „Scheepsbouw moet op de helling" en „Schreeuwend gebrek aan do ventolken". Het is eigenlijk heel makke lijk, nietwaar? Voor degenen die het principe van de GBK inmiddels doorhebben, volgt hier een kleine opgave. Stel, de politie arresteert een zeep fabrikant op verdenking van fraude. De fabrikant, laten we hem X noemen, beweert ech ter dat hij onschuldig is. Wel ke GBK ligt dan voor de hand? Het heeft iets met han den wassen te maken, maar meer zeggen we echt niet. DICK VAN RIETSCHOTEN not oto! HAAG De Ame- kjuise ambassadeur in e*irland, William J. s, voorziet grote PEjijkheden binnen de 0, wanneer de plaat- dii van de nieuwe otoraketten voor de Y^lellange-afstand in l^-Europa niet door- in het geval dat de _jrhandelingen in Ge- __j mislukken. Als h t-Europa niet langer Irid is de lasten van de 93^0 te dragen, maar wj van de bescherming e 'profiteren, zullen de enigde Staten en Eu- i uit elkaar groeien, zo rschuwde hij tijdens gesprek met Neder- se journalisten op de r-r rikaanse ambassade raien Haag. A NAVO heeft in 1979 be- de atoomraketten te Hrniseren en tegelijkertijd Hle Sovjet-Unie te onder- elen. De leden van het genootschap moeten hun iran de lasten die daar het jg van zijn dragen. Het rikaanse volk is duidelijk ÏAVO. Niets wijst er op (aarin verandering komt. I wat ik nu zeg doe ik voorzichtig, maar moet n a|d worden als het likaanse volk het idee dat onze Westeuropese ;enoten niet langer hun ■1 in kosten en gevaren dragen, dan zal dat de lurrikaanse mening veran- jgget volgens ambassadeur erg, als Nederland zou hen geen nieuwe (48) nraketten te plaatsen? flat is het zeker. Ook Ne- Ambassadeur Dyess: „Meeste Nederlanders dragen Amerika een zeer warm hart toe". derland heeft in 1979 het dub- belbesluit onderschreven. Frankrijk, Engeland, Italië en West-Duitsland staan er vier kant achter. Het is van groot belang dat elk land van de NAVO van zijn bondgenoten op aan kan; zeker weet dat zij hun taak zullen verrichten. Ik wil niet speculeren over wat er gebeurt als Nederland niet meedoet. Ik heb lang gele den geleerd geen vragen met „als" te beantwoorden. Boven dien geloof ik niet dat Neder land zo'n besluit zal nemen. Het is heel belangrijk dat de NAVO een eensgezinde hou ding inneemt tegenover de Sovjet-Unie. Dat is de beste manier om bij de ontwape ningsgesprekken in Genève resultaten te behalen. In 1979 zei men dat de Sovjet-Unie nooit zou gaan onderhandelen, als de NAVO het dubbelbesluit aanvaardde. Het gesprek stok te al maanden. Maar toen dui delijk werd dat de NAVO zijn plannen zou doorvoeren, kwam de Sovjet-Unie weer aan tafel zitten. Eenheid en vastbeslotenheid: dat is de bes te steun voor onze onderhan delaars in Genève". Wat vindt u van de ontwape ningsvoorstellen die de Sovjet leiders recentelijk hebben ge daan? De uitspraken van de Russi sche leiders zijn erg vaag. Er zijn wat aanwijzingen dat er veranderingen komen, maar we kunnen niet afgaan op openbare uitspraken. Die zul len de onderhandelingen niet vooruit helpen. Alleen serieu ze voorstellen aan de onder handelingstafel kunnen ons verder helpen. Vergeet niet alleen dat de on derhandelingen heel ingewik keld zijn. We moeten de on derhandelaars de tijd geven. Aan Sovjet-zijde heeft men niet te maken met een publie ke opinie, die om snelle resul taten vraagt. Dat maakt het voor ons een heel stuk moeilij ker". Willen de VS dit jaar een dui delijk ja of nee van Nederland over de rakettenkwestie? „Die kwestie zal ik aan uw re gering voorleggen". Vindt u dat de Nederlandse media het verzet tegen de kernwapens aanzwengelen? „Nee, dat geloof ik niet. Maar veel mensen baseren hun ver zet op emotionele gronden. Men heeft geen juist beeld van de Sovjet-Unie of de aard van de afschrikking. Overigens ge loof ik dat er maar weinig mensen in Nederland zijn, die compleet met de NAVO willen breken. Maar over de plaat sing van de nieuwe raketten lopen de meningen nu een maal uiteen. Niet alleen in Ne derland, maar in alle NAVO- landen. Ook in de VS. Aan de andere kant begrijp ik niet dat er mensen zijn, die geen enkel bezwaar tegen kernwapens hebben. Die zijn een „bit sick". Maar het is nu eenmaal een feit dat die wapens er zijn. We worden door nucleaire wapens bedreigd en hebben ze zelf no dig om op die dreiging een antwoord op te kunnen geven. Hadden wij ze niet, dan zou den we kunnen worden ge chanteerd. En daar moeten we de Sovjet-Unie niet de kans voor geven". De Italiaanse minister van de fensie heeft onlangs gezegd, dat zijn land het laatste woord heeft over het gebruik van de op Sicilië geplaatste kruisra ketten. Geldt dat ook voor Ne derland? Ik weet daar niets van. Het in zetten van raketten is. een zaak van de NAVO, waar ik verder niets mee te maken heb". In Washington is deze week een speciale commissie in het leven geroepen, die in West- Europa meer begrip moet gaan kweken voor het beleid van de Verenigde Staten. Is dat nodig, op welk terrein wordt men actief en zal de commissie de aandacht speciaal op Ne derland richten? „Ik ben altijd van mening ge weest dat de VS meer aan „public diplomacy" moeten doen, zich meer op de publieke opinie moet richten. Dat is een gevolg van het feit, dat in vrij wel alle landen van de NAVO de publieke opinie zich is gaan bemoeien met de buitenlandse en defensie politiek. Terrei nen, die tot voor kort het do mein waren van regeringen en deskundigen. Ik vind dat een juiste ontwikkeling, maar dan moet men wel goed worden voorgelicht. Regeringen moe ten de bevolking het hoe en waarom van een bepaalde po litiek duidelijk maken, zodat men een goed oordeel kan vormen. De Verenigde Staten hebben deze zaak in het verle den laten liggen, de Sovjet- Unie niet. Moskou heeft al lang geleden begrepen dat de openheid van de westerse sa menleving, zonder strenge controles, kan worden ge bruikt om zijn zaak bij de mensen in het Westen te be pleiten. Nu is het onze beurt om onze politiek aan het pu bliek te verduidelijken en dan niet alleen op het gebied van de ontwapening. Of die com missie zich speciaal op Neder- De Amerikaanse ambassadeur Dyess tijdens zijn gesprek met Nederlandse journalis ten. land zal richten, nee dat geloof ik niet". Vorig jaar zijn er problemen geweest tussen Nederland en de VS over het Amerikaanse Midden-Amerikabeleid. Wat was daar de achtergrond van? Wij hebben getracht de Neder landse regering onze politiek in Midden-Amerika uit te leg gen. Uw land had tot voor kort immers geen ambassade in dat gebied en kreeg alle in formatie uit de tweede hand. We wilden duidelijk maken wat daar gebeurde. Duidelijk is ook dat de Neder landse bevolking onvoldoende over dergelijke problemen ge ïnformeerd is. Waarschijnlijk weet niet een op de duizend Nederlanders hoeveel Ameri kaanse militairen zich in El Salvador bevinden. Velen denken dat het er duizenden zijn. In werkelijkheid gaat het om tussen de dertig en vijftig adviseurs, die zich ver van de oorlogshandelingen moeten houden. Hoeveel Nederlanders weten dat?" Bent u tevreden over het be sluit van de Nederlandse rege ring de Sovjet-Unie geen con sulaat in Rotterdam toe te staan. Zou een dergelijke di plomatieke vestiging een groot „Dit is natuurlijk een zaak van de Nederlandse regering. De Russische ambassadeur heeft hierover bedreigingen geuit aan het adres van Nederland, niet aan dat van de VS. Maar het is duidelijk dat de vesti ging van een Russisch consu laat in Rotterdam bepaalde ri sico's met zich meebrengt. Na tuurlijk is de haven voor de NAVO van groot belang". Wat was voor u het belang rijkste doel van de Bicentenni al, de viering van 200 jaar on afgebroken diplomatieke be trekkingen tussen uw land en het onze? „Tijdens de Bicentennial heb ben we geprobeerd de nadruk te leggen op wat de Verenigde Staten en Nederland gemeen hebben: het streven naar het behoud van vrede, veiligheid en welvaart. In het verleden hebben we die doelen ook na gestreefd, maar zonder succes. Pas na de Tweede Wereldoor log is daarin verandering ge komen. De Verenigde Staten zijn zich sindsdien meer met West-Europa gaan bemoeien. Natuurlijk zijn er verschillen van inzicht, maar het Mars hall-plan en de NAVO zijn hoekstenen geworden van de westerse samenwerking. Als gevolg van die samenwerking zijn de veiligheid en vrijheid bewaard gebleven. Heeft u gedurende de Bicen tennial Nederland beter leren kennen? „Ja, dat heb ik zeker. Het af gelopen jaar heb ik aan zo'n honderd activiteiten meege daan, zowel in VS als in Ne derland. Ik ben in plaatsjes ge komen die ik anders nooit be zocht zou hebben en duizen den mensen ontmoet. Overal was de ontvangst hartverwar mend. Ik ben ervan overtuigd dat de meeste Nederlanders Amerika en de Amerikanen een warm hart toedragen. Maar het hoogtepunt van de Bicentennial was voor mij het eerste bezoek van koningin Beatrix aan de Verenigde Sta ten. Zij was „absolutely beauti ful", indrukwekkend, zowel bij de ontvangst op het Witte Huis, de unieke persconferen tie in de persclub en tijdens haar historische rede in het Congres. En ook al heeft ze ze niet uitdrukkelijk genoemd, koningin Beatrix heeft zowel de Amerikanen als haar eigen landgenoten voortdurend ge wezen op ons gezamenlijk streven naar vrede, veiligheid en voorspoed". JOS TIMMERS !0j I HAAG „Een de- ratische samenleving jt deze discussie ïr burgerlijke onge- Ulljzaamheid kunnen '"'{ragen. Dergelijke dis- les kunnen er onze i weer voor openen het geven van regels r de wetgever een ui- t zorgvuldige bezig- I moet blijven". Wie dat gezegd hebben? van den Berg? Joop Uyl? Neen. De man, deze uitspraak deed, mr. A. A. M. va- n Agt. Hij zei dit in 1974, als minister van justitie, toen dominee Abma van de SGP hem interpelleer de over een „frivool" in terview met een week blad. Uit het citaat moge blijken dat burgerlijke ongehoorzaamheid veel meer aspecten heeft dan op het eerste gezicht lijkt. Nog niet overtuigd? Dan nog maar een citaat, uit hetzelfde inter pellatiedebat: „Burgerlijke on gehoorzaamheid vindt zijn uit sluitende rechtvaardiging daar waar het gemeenschappelijk besef van rechtvaardigheid door de overheid, de wetgever wordt miskend. In zoverre is ik aarzel niet dat te zeg gen de burgerlijke onge hoorzaamheid in wezen iets goeds, iets positiefs en als zo danig ook positief te waarde ren, omdat zij ertoe strekt de als een rechtvaardig gevoelde orde, die door de overheid wordt gebruskeerd, te herstel len". Spreker: KVP-woord- voerder Van Schaik! Aanleiding tot deze citaten is het inmiddels beruchte besluit van de partijraad van de PvdA dat er een onderzoek zou moe ten komen „naar de vormen, mogelijkheden en perspectie jlTENHEER ven voor burgerlijke en be stuurlijke ongehoorzaamheid en maatschappelijke actie en verzet". Dit is de reden van alle gekrakeel, zowel binnen als buiten de PvdA. Dat is niet zozeer het Haagse ziekenfonds Azivo, dat onder leiding van het PvdA-kamerlid Toussaint besloot de „recepten-riks" niet af te dragen. Het was vanaf het begin vrij zeker dat het Azivo, nadat het flink stoom af zou hebben geblazen, toch onder het juk zou doorgaan; zeker toen de Ziekenfondsraad dreigde met zeer zware boetes. Neen, het gaat natuurlijk om de kwestie van de kruisraket ten. Want wat te doen als een ui terste kleine meerderheid in de Tweede Kamer besluit dat deze wapens ook in Nederland geplaatst moeten worden? Ge zien de ver uiteenlopende me ningen over dit vraagstuk ook in de eigen partij, vindt de partijraad van de PvdA het gewenst daar een onderzoek naar in te stellen. Wat de PvdA-töp betreft is zo'n onderzoek niet zo erg no dig, omdat deze vindt dat een besluit van het parlement ge respecteerd dient te worden. Volgens mensen als Den Uyl, Van Thijn en mevrouw Dales moet dus ook de PvdA zich, als alle wettelijk toegestane verzet tevergeefs is gebleken, neerleggen bij de stationering van de kruisvluchtwapens binnen onze grenzen. Dat wil niet zeggen dat er niet doorgegaan zou mogen worden met demonstreren, maar de grens zou dienen te liggen bij daadwerkelijke blokkades. Het mag niet zo zijn dat mensen bijvoorbeeld gaan proberen met fysiek geweld of dat nu actief of passief is het transport van de nieuwe wa pens te verhinderen, aldus de PvdA-chefs. Zelfs het feit dat de kiezers in Nederland nu niet zo'n ontzet tend veel invloed hebben op de vorming van een kabinet, vinden zij geen reden de be sluitvorming te verleggen naar de straat. „Dat leidt tot knok ploegendemocratie van ex treem links tegen extreem rechts. Dat is een afglijden naar de dictatuur", aldus Ed van Thijn onlangs in een ra dio-interview. Anderen Maar nogal wat andere PvdA- 'ers, meest ook aanhangers van de vredesbeweging, zijn dat niet met de top eens. Zij menen dat een regering, die de kruisraketten binnen wil ha len, bezig is de vernietiging van ons land te bewerkstelli gen. Hun argument daarvoor is onder meer dat de altijd maar doorgaande wapenwed loop moét eindigen mét een al lesverwoestende kernoorlog. Welnu, een burger is niet ge houden mee te werken aan zijn eigen vernietiging, zo luidt dan de conclusie. Wat die bur ger dan wel mag en wellicht zelfs moét doen, dat nu wil de partijraad juist uitgezocht zien. Vandaar ook dat zij in de stra tegienota van de partij liet op nemen dat er met alle „demo cratische" middelen voortdu rend verzet zou worden ge pleegd tegen een eventuele komst van de kruisraketten. Het bestuur had voorgesteld dat er alleen met „parlemen taire" middelen gestreden zou worden. De vraag of de PvdA ooit de wet gaat overtreden, hangt dus af van wat de partij onder „de mocratische" middelen zal verstaan. Daaronder zullen wellicht dingen vallen, die ei genlijk zijn verboden, maar toch als niet zo heel erg wor den beschouwd. De opvattin gen daarover zijn de afgelopen tien jaar nogal veranderd. Werd er in 1973 schande ge roepen over de bezetting van het directiekantoor van ENKA, tegenwoordig trekt iets dergelijks nauwelijks aan dacht. De weigering van pomphouders mee te werken aan de benzinedistributie in 1974, werd door de overheid aanvaard. Datzelfde geldt voor het ontduiken van het college geld van duizend gulden, de il legale abortuspraktijken en het kraken van woningen. Machteloos De regering blijkt dus zelf me nigmaal te hebben meege werkt aan het besef bij velen dat bepaalde vormen van on gehoorzaamheid aan de wet geoorloofd zijn. Laten we nog maals minister Van Agt aan het woord: „Wat kan de over heid in werkelijkheid doen, wanneer de mensen in groten getale een wettelijk voor schrift aan de laars lappen? Van die situatie moet worden gezegd dat daar geen democra tisch kruid tegen is gewassen. Ik heb daar raillerend (schert send) aan toegevoegd dat je toch moeilijk het leger op de wetsovertreders kunt afsturen. Ik laat nog in het midden of het leger daartegen mentaal zou zijn opgewassen. De absolute gehoorzaamheid aan alle wetten door elkeen en on der alle omstandigheden wordt door vrijwel niemand bepleit. Hadden onze voor ouders de absolute gehoor zaamheid gepraktiseerd, dan leefden wij misschien nu, in de twintigste eeuw, nog onder Spaans bewind". Van Agt kwam in zijn betoog, vrij naar Martin Luther King, tot de slotsom dat gehoorzaam heid slechts aan „rechtvaardi ge wetten" verschuldigd is. Met andere woorden: als grote groepen mensen een besluit tot stationering in ons land als on rechtvaardig beschouwen, hebben zij het morele recht verzet te bieden. Maar daarbij dienen zij, zeker als het gaat om welke vorm er gekozen moet worden, wel, aldus Van Agt, te bedenken dat zoiets „ontwrichtend kan werken op de samenleving en daardoor reacties oproepen die voor het behoud van de democratie be denkelijk zijn". Van Agt zei dit alles, zoals ge zegd, in 1974. Maar vorig jaar nog gaf hij in een gesprek met Britse journalisten als zijn me ning dat de kruisraketten vrij wel zeker niet in ons land zou den komen, omdat de weer stand in de bevolking daarte gen veel te groot is! RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7