jCeicUe 6oma/nt Moskou: angst voor «„Kosmos" opgeklopt Zonde BON: 5- an der Stoel Nederlands vertegenwoordiger bij YN kouwelijke gevangenen tiekelen staking van bewaarders iPD wil plaatsing kernraketten voorkomen James Her riot weer op de buis I Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdi)k 342312 DD LeidenPostbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur-J.I.HalJewas, Chet-redacteuriWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcsse nummers/0,80 Zaterdag 22 januari 1983, 73e jaargang no. 22482 HET WEER Wolkevelden en vrijwel overal droog. Middagtemperat uren ongeveer zes graden. Vrij krachtige westelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige wind. Morgen: Zon op: 0834. Zon onder: 1710. Hoogwater voor morgen: 8.55. Laag water: 4.27 Ned. I 19.15 uur „Babbelonië". Ned. II 20.40 uur André Hazes in Concert. 0.00 uur Master- tennis in New York. Morgen Ned. I 21.00 uur Toon Her mans. Ned. II 19.30 uur „Ne derland-muziekland". Morgenavond Duitsl. 1 21.40 uur toneel „Elisabeth von England". ►mroep I il toch leer zendtijd LVERSUM kwel minister Jnkman van Wei ll Volksgezond- Id en Cultuur Bft meegedeeld jaar geen ruimte jien voor uitbrei- ig van de televi- jendtijd, krijgt algemeen be- ur van de NOS h een voorstel ■h het dagelijks ■tuur te behande- om formeel die Rdtijduitbreiding ph te vragen. jt gaat hierbij om l uur zendtijd per jek ter opvulling n het gat tussen middag- en nduitzendingen. een aaneenge- n programma krijgen zouden middaguitzen- igen dan niet zo- nu om vier uur, iar om half vijf leten beginnen, uitbreiding van zendtijd per 1 iber aanstaande dit jaar met in- iteringen mee 21 miljoen Iden kosten. In aanvraag, die op jn vroegst 28 janu- j na de bestuurs- trgadering ver- aurd kan worden, begrepen een èuw NOS-jour- lal om half zes. ïesthesist lag slechts in twee '(fels werken SN HAAG Anesthesisten zul- de komende tijd bepaalde borwaarden aan laximaal twee ope- jtiepatienten tege- jk algehele anes- jesie mogen toe- .enen. ie Geneeskundig joofdinspecteur kn de Volksge- mdheid, W. van «stel, heeft dit fcnmorgen meege- field op een con- t anesthesis- Den Haag. tekorten aan specialisten |aakt het voorals- onmogelijk hun |n patiënt teglijk te vertrouwen. Duitse hulppaketten voor werkloze Amerikanen Inwoners van het bij Lug- wigshafen gelegen Westduit- se stadje Maudach staan hier in de rij om hulppaket ten af te geven voor Ameri kaanse burgers in Detroit, die werkloos zijn geworden als gevolg van het inzakken van de auto-industrie in die stad. Deze Westduitsers wil len hiermee hun dankbaar heid tonen voor de hulp die de Amerikanen hebben ge boden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Gezondheid nog niet aangetast door gif UTRECHT Tot nu toe is geen schade aan de gezondheid van de mens geconstateerd door bodem verontreiniging. Dit deelde dr. H. Cohen, directeur van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid (RIV) gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereni ging (KNCV) in Utrecht mee. Een uitzondering maakte hij voor de verontreinigingen in Dor drecht, omdat het onderzoek daar nog niet is afgerond. In Lekker- kerk is het lichamelijk onderzoek naar de mening van de heer Co- hen, achteraf gezien, in een te vroeg stadium uitgevoerd. Geslaagde lancering Pershing-raket WASHINGTON Met succes is gis teren een Pershing-raket gelanceerd, die vervolgens het bedoelde traject van 1300 kilometer heeft afgelegd. Dit heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger meegedeeld. Of alle operationele doelen bereikt zijn zal pas blijken wanneer alle vluchtgegevens zijn bewerkt, aldus de woordvoerder. De NAVO is van plan in december te beginnen met het opstellen van 108 Pershing-ra- ketten en 464 Kruis-raketten in West-Europa. De eerste proefvlucht van de Pershing eindigde vorig jaar juli in een ontploffing kort na lance ring, een tweede proeflancering had slechts gedeeltelijk succes. NEW YORK Het hoofdbestanddeel van de Russische spionage-satel- liet Kosmos 1402 zal tus sen zondagavond 00.00 uur en maandagochtend 07.00 uur Nederlandse tijd neerkomen boven het ge bied van de Arabische zee, zo heeft de Sowjet- -Unie gisteren laten weten in een boodschap aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dit deel van de satelliet bevat vol gens Moskou geen radio- -actieve fragmenten. Het andere deel van de satel liet, dat als brandstof 49 kilo uranium bevat, keert volgens de Russische ver wachting pas half februari terug naar de- aarde. Dit deel zal bij terugkeer in de dampkring uiteenval len in kleine deeltjes en de radioactieve straling zal binnen de grenzen blijven die zijn gesteld door de internationale commmissie voor radiolo gische bescherming, aldus de boodschap. Het officiële Russische persbu reau Tass beschuldigde de De Belgische minister van binnenlandse zaken, Nothomb, (rechts) bezocht gisteren een schuilkel der die bestand is tegen radio-actieve straling. Deze schuilkelder, die als crisiscentrum is ingericht, wordt het neerstorten van de Kosmos gevolgd. Verenigde Staten er gisteren rookgordijn om hun eigen baseert die veronderstelling op van dat dit land de angst voor agressieve plannen te verhul- de ervaringen van de Canade- de val van de kunstmaan uit len", aldus Tass. se regering bij de opruiming propagandistische overwegin- Het Amerikaanse ministerie van de kosmos 954 waarvan gen opklopt. „De militaristen van defensie blijft van mening delen in 1978 in Canada neer van Washington en de Navo dat beide delen van de Kosmos kwamen. De schatting van de gebruiken het incident als een radioactief zijn. Het Pentagon Amerikanen over de terug keer naar de aarde van een van de onderdelen van de Kosmos 1402 spreekt de Russi sche voorspelling niet tegen. Duitse wetenschapsmensen houden op een tijdstip tussen zondagavond 21.00 uur en maandagochtend 03.00 uur. Verschillende landen hebben voorzorgsmaatregelen geno men voor het geval er een stuk kunstmaan op hun gebied terecht komt. De Belgen zijn hierin het verst gegaan. Zij hebben „alles in staat van pa raatheid gebracht", aldus hun minister van binnenlandse za ken Charles Nothomb. Onder meer zijn 146 posten van de bescherming bevolking inge schakeld. In Nederland maken de auto riteiten zich weinig zorgen over een dreigende calamiteit. Op het ministerie van binnen landse zaken wordt zonodig een coördinatiecentrum inge richt. Dit ministerie heeft de politiekorpsen in den lande een brief gezonden, waarin in stanties worden genoemd die moeten worden gebeld „in het uitzonderlijke geval er iets zou gebeuren". In Oostenrijk is gisteren al ge zocht naar onderdelen van de kunstmaan nadat „een ge heimzinnig verschijnsel aan de hemel" was gesignaleerd. Hier bleek het echter om een bos brand te gaan die vanzelf in de sneeuw is gesmoord. (Van onze parlementaire redactie) IEN HAAG Het kabinet eeft gisteren eenstemmig be- ioten oud-minister van bui- inlandse zaken, mr. Van der loei (PvdA) te benoemen tot •rmanent Nederlands verte- tnwoordiger bij de Verenigde. i New York. De heer tn der Stoel zal de opvolger worden van de huidige verte- genwoortdiger mr. Scheltema, die in juni met pensicfen gaat. „Het is een goede zaak dat wij deze beslissing hebben kunnen nemen. Wij hopen dat Van der Stoel goed zal kunnen functio neren", zo zei premier Lub bers gisteren. In Nederlandse diplomatieke kringen rees on langs nog verzet tegen de be noeming omdat Van der Stoel niet uit het corps diplomati que, maar uit de politiek af komstig is. Het kabinet heeft deze kritiek naast zich neerge legd. Pagina 5: Van der Stoel: On danks mijn politieke over tuiging kan ik dienen bij de VN. tMSTERDAM De flke gevangenen in de Am- terdamse Bijlmerbajes hebben Isteren gestaakt uit protest te len het voorgenomen rege- fngsplan om het aantal ge- jangenisbe\vaarders te ver hinderen. De vrouwen, die de |iet-gewerkte uren niet uitbe- j»ald krijgen, vrezen dat als :volg van de bezuinigingen het gevangeniswezen min- bewaarders meer werk moeten doen, zodat zij geen tijd zullen hebben voor recrea tieve activiteiten. Behalve tegen de bezuini gingsmaatregelen was de sta king van de vrouwen ook een protest tegen de aangekondig de staking, die de gevangenis bewaarders van 27 tot 30 janu ari willen houden. Twee woordvoersters van de vrou welijke gedetineerden vroegen zich af of de gevangenisbe waarders geen andere acties hadden kunnen bedenken dan een staking. „Wanneer zij ons vier dagen in de cel laten zit ten, worden wij extra gepakt. De gedetineerde is dan weer de dupe, terwijl de actie van de gevangensbewaarders juist is bedoeld om te voorkomen dat wij in de toekomst hele da gen achter slot en grendel zit ten", aldus de woordvoersters. Werkzoekende solliciteert 3500keer... vergeefs Don R.D.Kandane zoekt werk. Al anderhalf jaar. Niet zo bij zonder in deze tijd. Maar Don maakt er zoveel werk van, dat het solliciteren bijna een dagtaak is geworden. Vijfendertig honderd, oftewel 3.500, sollicitaties in achttien maanden tijd. Dat komt neer op een kleine 50 per week. Week in week uit. Met een bijna wanhopig aandoende vasthoudendheid schrijft Kandane zich de vingers blauw. Portokosten: bijna 2500,-. Totale kosten inclusief eigen advertenties en reisgeld: f 16.000,-Een geldverslindende bezigheid, die tot nu toe niets opleverde. (Van onze correspondent Gerard Kessels) )ORTMUND Hans-Jo- ïen Vogel zal „al het ïogelijke" doen om te foorkomen, dat er in de ierfst Amerikaanse Pers uing- en kruisraketten ge- jlaatst gaan worden in fest-Duitsland. De 56-ja- rige kanselierskandidaat van de sociaal-democrati sche SPD verklaarde dat gisteren onder donderend applaus tijdens het verkie zingscongres van de partij in Dortmund. Met het congres opende de SPD de strijd voor de verkiezin gen op 6 maart. Na de jongste Russische voor stellen zijn de Amerikanen aan zet in Genève, zo betoogde Vogel. In de Zwitserse stad on derhandelen Amerikanen en Russen over de middellange afstandsraketten in Europa. Mocht «r na de verkiezingen een SPD-regering komen, dan zal de bondsrepubliek eisen, dat de Amerikanen met nieu we ontwapeningsvoorstellen komen. De SPD en de regerende christendemocratische CDU-CSU drijven steeds ver der uit elkaar op het gebied van de kernbewapening. De CDU-CSU blijft onverkort vasthouden aan de zogenaam de nul-optie, hetgeen inhoudt dat de NAVO alleen dan afziet van de stationering van Pers- hing- en kruisraketten in Eu ropa als de Sovjet-Unie al hun op Westeuropa gerichte raket ten ontmantelen. Pagina 5: Vogel vraagt West duitsers om stationering van kernraketten onmoge lijk te maken. Paus misschien niet naar Polen WARSCHAU Voor het eerst is gisteren in de Poolse pers de mogelijkheid geop perd, dat de voorgenomen reis van de naar Polen in juni van dit jaar niet door gaat. In de Poolse pers werd de „westerse propaganda" op voorhand verantwoordelijk gesteld voor een eventuele af gelasting van de reis. Wijzend op de activiteit van het Ameri kaanse radiostation „Vrij Eu ropa", dat vanuit West-Duits- land uitzendingen in het Pools verzorgt, beschuldigt het rooms-katholieke dagblad „Slowo Powszechne" „wester se centra tot anti-Poolse stem mingmakerij" ervan het door gaan van de reis in gevaar te brengen. Voor berichtgeving rond het ad limina-bezoek van de Ne derlandse bisschoppen aan Rome, zie pagina 6 Misdaad eist mensenlevens in Amsterdam en Castricum CASTRICUM De 34-jarige L.J. Snijders is gisteravond in zijn woonplaats Castricum doodgeschoten door nog onbe kende mensen. Bij de woning van de man zouden 's avonds rond half negen enkele man nen hebben aangebeld. Op het moment dat Snijders de deur open deed werd meteen het vuur op hem geopend, aldus de rijkspolitie. De man over leed ter plaatse. Het motief van de aanslag is niet bekend. In Amsterdam is gistermiddag de 82-jarige Trijntje Smit-Sc- heringa dood in haar woning gevonden. De vrouw werd vermoedelijk door messteken om het leven gebracht en was volgens de politie al enkele da gen dood toen zij werd gevon den. Voor miljoenen fans in zeventien landen, waaronder zelfs Japan, zijn de boeken van dr. J. Alfred Wight, beter be kend als James Herriot, goudgemalen godenspijs van het Britse boerenland. Even zovelen zaten aan de beeldbuis ge kluisterd als weer een aflevering van de populaire serie over deze dierenarts en zijn twee vakbroeders werd uitge zonden. Goed nieuws voor al die bewonderaars: er is een nieuwe Herriot uit, getiteld „The Lord God Made Them All". Nog dit jaar wordt er een televisiefilm van gemaakt en als het even wil kan heel Nederland in het najaar weer genieten van de avonturen van het illustere dokters-drietal. Leo Thuring ging naar Yorkshire en sprak er met „miljo nair tegen wil en dank" dr. Wight en met Brian Sinclair, Tristan Farnon in de serie. Op de voorpagina van onze bij lage Finale erkent Wight deemoedig, dat zijn sappige plat- telandsverhalen op een onbeschaamde manier met hem aan de loop zijn gegaan. VERDER IN FINALE: Kwakzalverij van de computer. Medische rubriek: kinde ren gedijen beter bij „knuffelmoeders". 1983 jaar van de commu nicatie: een volleerd spreker in vijftien lessen; Esperanto een eenheid met duizend gezichten. Nieuwe boeken van Graham Greene, Jef Geeraerts en Gerard Reve. Nieuwe methode bij vertalen van de bijbel. Van directiezetel naar rijdende patatkraam. Lyrisch gezongen Nederlands van Hans de Booy. Sportmedische begeleiding: hardlopen op recept. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. IIIIIIIIIIIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ADVERTENTIE OFFICIËLE RIJKSMUNTSET BEATRIX 1982 in prachtige presentatiecassette. Prijs le set: 19,50, "ÜiüS'ja'i>x elke meerdere per bestelling 13,50 Ik bestel hierbij ^Misets ,-afy Pc/Woonplaats (in ongefr. open envel. als drukwerk zenden aan) MONUMUNT-Antwoordnr. 23-6660 VD Eist. De dame, die in een restaurant ergens in Wales zat te eten wist niet hoe ze het had. Een volslagen vreemde man hep op haar kerrieschotel af en nam er een flinke schep uit. Even was ze verbouwereerd, maar al gauw eiste ze genoegdoening. Toen de man dat weigerde kiepte ze zonder pardon haar bord over de man uit. Deze greep een schotel van een ander tafeltje en sloeg dit op het hoofd van de vrouw kapot .Het werd een hele smijtpartij, die hen beide in Nederlands geld omgerekend 340 gulden boete opleverde. Zonde. Ze hadden er ieder anderhalf jaar lang de „Leidse Courant" voor kunnen lezen. De Leidse Couiant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naai: Leidse Couiant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. ■§*£etdöe Souocmt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1