anager Max Worms glim t an plezier: We hebben een bruisende ten t hier Mi firatenuitzending kost Leidse kabeltelevisie vijftig mille zEffecten :o verwoekeren 'echte spanning Grote detailhandelbedrijven rukken op ondanks tegenwerking Jdvocaat mogelijk aansprakelijk sIDEN/REGIO ÊeidóöSomo/nt VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PAGINA 5 'BTROPISCHE HOLIDOME VAN H.I.LEIDEN DRAAIT TWEE JAAR TOT VOLLE TEVREDENHEID Öp mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tpgen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. omend voorjaar bestaat et „vakantie"-complex [oliday Inn Leiden aan He Plesmanlaan 15 jaar. !en periode van vallen opstaan voor een jnerikaanse vestiging zowel slapers als ters en drinkers en ook portievelingen lekker irobeert te maken tegen arieven die op voet van orlog staan met de ren- estand. Op het ogenblik taat de Inn van mister 'homas Voight rechtove reind: „Zo goed als noe is jet nog never geweest", egt de nog niet geheel al vernederlandste fank, die doorgaans jendelt tussen zijn hotels n Leiden en Innsbruck >p een vlakte tussen de (Upenreuzen. Een echte 13 Upenkruisridder, mister 0Voight, die twee jaar te- .jrug van z'n spaarcentjes gen paar miljoen gulden nfhaalde en achter zijn jeids Inn een paradijse- ijke binnentuin onder u;en koepeldak liet aan leggen. Dat werd de Ho- iidome: subtropisch lus- t foord (en als je de deuren lichthoudt tropisch) met •almen, watervalletje en ijver, kunstige speel- eiden, een bijna Poly nesische bar en overal agelegenheden om aan te llJschuiven voor een thé omplet, een glaasje elk of een aperitief, ge- olgd door een al dan •foiet eenvoudige doch ejvoedzame maaltijd. léTwee jaar Holidome. Onder de spanten houden „rooks- iuffelaars" in het plafond de Het subtropische lusthof Holidome. brandveiligheid op peil. Soms heeft een enkele grappenma ker dat in de gaten. Zoals vanmiddag. Waarschijnlijk een logerende, gebruinde boordwerktuigkundige van een Zuidamerikaanse lucht vaartmaatschappij, die achte loos een brandende sigaret tenpeuk in een gaatje van een kurkdroge biels heeft ge stopt om aldus indiaanse rooksignalen te kunnen ont wikkelen. Een waitress komt aangesneld met een komme tje water, geput uit de nabije vijver. Plens over het vuur- haardje. Geen "nood, „maar toch niet bijster plezierig", vindt mister Voight's zaakge lastigde Max Worms, die als manager de Inn en toebeho; ren sinds bijna drie jaar in de running moet zien te houden. En succesvol, mag ik wel zeggen. De heer Worms, die nogal iets wegheeft van een afge slankte trainer Barry Hughes en daar ook wel voor uitge maakt wordt, vertelt over twee jaar overdekte subtro pen. Als het er erg druk is en dat is 't er met de regel maat van de klok zou je een tweede roman over „Minnekozen in de tropen" kunnen schrijven. „Ha!", zegt Worms, „haha grappig; maar zo moet je je het nu ook weer niet voorstellen. We blijven een aangeklede horeca-on- derneming, tot in het zwem bad". Genieten van een versnape ring, bij het geruis van de fontein en het klaterende watervalletje. Max Worms oogt tevreden, al houdt hij nu de partij ontvlambare bielzen steeds in de gaten. „Ja, het gaat goed. We hebben een bruisende tent hier. Mis schien lijkt het alsof we min der met evenementen aan de weg timmeren, maar we heb ben vooral de handen vol aan de weekend-buffets. Dan staat de zaak werkelijk op z'n kop met al die vaders, moe ders en krioelende kinde ren". Vroeger heette dat het Asterix-buffet, totdat een grote landelijke kruidenier de Galliër als rechtmatige ei genaar van de naam kwam opeisen. Maar in feite is er niets veranderd. Herkenningspunt De miljoenen van Voight („het brein achter de tuin, die hij uit de States heeft meegebracht") zijn rende rend gebleken. Over de hele wereld zijn ongeveer 60 van die dome's. Die van Leiden staat er als „een vrijstaande paddestoel", vindt Max Worms. „In eerste instantie wilden we de tuin voorbe houden voor hotelgasten en sporters en zakenlui die hier rondzwermen, maar zo beslo ten is het allang niet meer. Menige grote partij wordt hier afgehandeld; maatschap pijen strijken met hun heb ben en houwen neer. De Ho lidome is een herkennings punt voor de gehele streek geworden. Zo vind je er ook de vast terugkerende groe pen, zoals de British Woman Club uit Wassenaar die elke week een ochtend komt spor ten tot de dames er bij neer vallen na al dat squashen, tennissen, bowlen, zwem men, het solarium en de whirlpool. Hetzelfde geldt voor de Ned. Huisvrouwen- club". Morgen begint voor de twee de keer het leuke sfeertje van de Elzasweek. Vivat de Elzasser keuken en de (een ogenblik) gratis wijnproeve rij, omspeeld door een muset te-ensemble. Worms: „Janua ri is een rustige maand, dus dan kan het mooi". De Dome-tuin heeft ook een po sitief effect op het hotelwe zen, op de kamerbezetting. „Ons doel is nagenoeg be reikt: een toeristische trek pleister in het westen van het land. We adverteren ook re gelmatig in het Roergebied, en daar wordt in de weekein den op gereageerd: een weekend aan de „Hollöndi- sche Küste". Erg aardig. Van de zomer hebben we een top- zomer gedraaid. Een terug gang in de economie is hoog uit te vinden in minder ver gaderingen. Momenteel is het stabiliseren, consolideren en reserves kweken. En plan nen blijven koesteren. We zijn nu bezig met het renove ren van de 200 kamers en er komen 100 nieuwe badka mers. Ook dat is een (on zichtbare) miljoenen-investe ring". Sinds september '81 is achter de Holidome de grote tennis- hal erbij gekomen. Tevens goed voor massa-recreatie: veel feesten en gigantische party's van grote bedrijven. Over twee maanden, op 12 maart, weer het Jazzband Bal. Vorig jaar 6000 bezoe kers trekkend, „zodat de ves tiaire-toestand uit de klau wen liep; maar dat gaan we straks anders en beter doen". Een paar weken later de winterretlnie van Hotelplan: 4500 jongelui „van de winter sport" die elkaar weer eens terugzien op hun eigen feest. „Afgelopen Kerstmis: twee dagen uitverkocht met 1100 aanzittenden. Enthousiaste dinergasten; alle kamers be zet. Families, gezinnen, uit de hele randstad. Een swingen de zaal en geestdrift". Herhaaldelijk full house, met 1500 man in de Dome en 3000 in de hal. Hier kan men culi naire feesten bouwen en kan het congres dansen. En H.I. met z'n subtropische honing pot danst dan mee. Over eni ge tijd, als de nieuwe verbin ding met Leiden Zuid-west via de Churchillbrug er is, krijgt de Inn een nieuwe, veel ruimere, entree aan de Haagse Schouwweg, met uit gebreide parkeermogelijkhe- den. Nu het brandgevaar ter zijde bij het grote schaak spel geweken is kan Max Worms opgelucht verklaren: „Er zit muziek in deze onder neming met een eigen ge zicht. Daar zetten wij ons met z'n allen voor in. Er waren met Kerstmis stafleden bij die 24 uur continu niet uit de veren zijn geweest; achter el kaar doorgaan was het. Voor 1100 mensen. Die gasten be steden vaak yeel geld, snap je? Ze willen een hoogtepunt in een viering. Nou, daar moet dan wat tegenover staan, vind ik.We sturen hier niemand met een rol be schuit het bos in". Max Worms (midden) met de Holidome-staf: „We sturen niemand met een rol beschuit het bos in". [DERDORP De gemeenschappelijke regeling an- ne-energievoorziening Leiden en omgeving heeft x aanleiding van een televisieuitzending door een lat een boete van 50.000 gulden moeten betalen. Dat .drag kwam gisteren aan de orde bij de behandeling begroting van de gemeenschappelijke regeling in iderdorp. De boete is betaald uit de reserve en hoef- derhalve niet verrekend te worden in de abonne- tntsgelden. Desalniettemin vond een aantal leden, |t name de Warmondse wethouder C.A. van Scha- de gang van zaken rond de boete onaanvaardbaar. Jboete werd halverwege het vorige jaar opgelegd door de pre- ïnt van de arrondissementsrechtbank naar aanleiding van feit dat het Leidse kabelnet te laat „op slot" ging voor de gale uitzendingen van televisiepiraten. Het kabelnet moest evolg de rechterlijke uitspraak op 24 december 1981 gesloten te zijn. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling dat de uiterlijke datum 26 december was. In de nacht van 25 op 26 december zond de piraat Rainbow op de valreep de film „Sol daat van Oranje" uit. Rob Houwer Film Holland BV eiste in april 1982 met succes de gebruikelijke dwangsom van 50.000 gul den op. Volgens de voorzitter van de gemeenschappelijke regeling, de Leidse wethouder mevrouw mr. J.G. Fase-Dubbelboer, werd deze eis aanvankelijk aangevochten en toen dat geen resultaat opleverde, werd strafvermindering bepleit. De hoogte van de boete bleef echter overminderd gehandhaafd. „Verder procede ren had geen zin, dus hebben we de boete betaald teneinde be slaglegging te voorkomen. Het was echt niet mogelijk om het kabelnet eerder op slot te doen. We zaten enorm in tijdnood", aldus mevrouw Fase gisteren. Volgens Van Schagen is de advo caat van de gemeenschappelijke regeling, mr. H. Th. Bouma aansprakelijk wegens het geven van onjuiste adviezen. De advo caat zou hebben verzuimd de precieze datum te bepalen van af- Radio De heer J.D. van Gelder van de Stichting Kabelnet Merenwijk bepleitte gisteren nogmaals het aanpakken van de radiopiraten op de kabel. „Ook daarvoor dreigt een wettelijke maatregel af te komen. Doen we er iets aan of gaan we weer zitten wachten tot we een boete krijgen", aldus Van Gelder gisteren. Uit verklarin gen van vertegenwoordigers van Casema, de exploitant van het Leidse kabelnet bleek dat momenteel het nog niet goed mogelijk is de kabel af te schermen van radiopiraten. Er wordt naar een oplossing gezocht. Op de vergadering werden nog twee oude amendementen van Van Gelder in stemming gebracht. Beiden werden verworpen. Het eerste amendement omvatte het opne men van STAD-Radio Amsterdam in de FM-band. Het argu ment daartegen was dat men de ontwikkelingen op het gebied van een eigen lokale omroep wil afwachten. Het tweede amen dement omvatte het uitzenden van het geluid van de televisie zenders Nederland 1 en Nederland 2 in mono op de FM-band, in verband met de betere geluidskwaliteit. Vanwege de kosten (25.000 gulden) en het feit dat men de stereo-uitzendingen voor televisie wil afwachten werd ook dit amendement verworpen. Een derde amendement, dat pleitte voor het in stereo uitzenden van buitenlandse radioprogramma's werd door de heer Van Gel der ingetrokken. Vertegenwoordigers van Casema hadden hem ervan overtuigd dat het toch niet mogelijk om een goede ont vangst in stereo van deze zenders te krijgen door storingen, ter wijl de ontvangst ook bij het schakelen door de radioluisteraar naar mono slecht zou blijven, terwijl nu een goede ontvangst in mono kan worden gegarandeerd. Bij de gemeenschappelijke re geling verwacht men dat de rechter straks zal bepalen dat er auteursrechten zullen moeten worden betaald voor buitenlandse programma's. Men hoopt hierover overeenkomsten te sluiten met de betrokken partijen, zodanig dat de verhoging van het abonnementsgeld die daarvan het gevolg zal zijn binnen de per ken zal blijven en hoogstens één gulden per maand zal bedra gen. 28 5UDO I The Thing met Kurt 1usaell en James Arnesa. Regie: Carpenter (16 jaar, premiè- 'aar zijn de dagen dat je nog :on smullen van een subtiel •pgediend griezelwerkje met listige decors, ritselende jordijnen, slinkse verdacht- iakingen van eeh uitge lokte regisseur in de rich- ng van de man die uiteinde lijk een brave beste huisva- Ier blijkt te zijn? Een retho- ische vraag. Het antwoord is t al voor wie net John Car penters laatste film „The 'hing" heeft gezien. Of een van die vele andere „moder- jne" griezelfilms. gjHet Ding is een buitenaards (iets, dat alle vormen van le- Zjyen imiteert, zich in een ^jhond verschuilt, mens kan worden en zich in nood uit gjde geleende lijven bevrijdt ulals een glibberig, bloederig Hen schreeuwend monster met jreuzententakels en ontvelde koppen van mens en dier. Woorden schieten te kort: van subtiel griezelen naar pure walging. Het lijkt teke nend voor alle griezelfilms van vandaag. John Carpenter heeft in een interview gezegd er na The Thing maar mee op te hou den: griezeliger kon het niet. Hij vergist zich: griezeliger kan best, maar onsmakelijker niet. De film heeft elf mil joen gekost en daarvoor is niets te dol. Een hondebek gaat open en scheurt in vie ren en uit de keel van het, beestje barst de hele hel los. Een mannenborst wordt in gedrukt bij het reanimeren Kurt Russel in gevecht met het ding. en de borstkas wordt een soort happende muil, het hoofd gaat een eigen leven leiden en verandert in een soort wegsnellend dik spin- nelijf met bloederige poten. Meer dan voldoende om on passelijk te worden. Regis seur Carpenter weet zijn film alleen maar „eng" te houden door steeds naar een af- schuwlijker vorm te zoeken. BERT JANSMA LEIDEN Ondanks de tegenwerking van ge meenten en provincies, is het aantal nieuwe vesti gingen van grootschalige detailhandelbedrijven zo als Bouwvaria, Hubo en Bouwmarkt de laatste tien jaar verrassend hoog te noemen. Dit is de conclu sie van een provinciale werkgroep die een onder zoek deed naar de ont wikkeling van grote de tailhandelbedrijven en weidewinkels. De werk groep noemt een bedrijf groot als het minimaal duizend vierkante meter beslaat. Uit het rapport blijkt verder, dat in de helft van het aantal gemeenten waar een grote zaak zich wilde vestigen, de gemeente niets te vertellen had over de plannen van de betrokken ondernemer. Vol gens de werkgroep staan er nu nog plannen op stapel voor zo'n zestig grootschalige detail handelbedrijven in Zuid-Hol land. Het rapport zegt, dat de grote detailhandelbedrijven zich voornamelijk vestigen op be drijfsterreinen en in oude wij ken van steden vanaf zo'n 25.000 inwoners. In de stadwij ken veroorzaken dit soort be drijven vaak grote overlast voor de omwonenden. Daar naast is het uiteraard zo dat de grote winkels met prijzen wer ken die de plaatselijke mid denstanders niet kunnen bere kenen. Weide winkel De provincie en de gemeenten hebben wel „succes" gehad met de bestrijding van het verschijnsel „weidewinkel". Dit zijn bijvoorbeeld zelfbedie ningswarenhuizen, verbrui- kersmarkten en witte schuren buiten de bebouwde kom. Ge volg van het niet toelaten van deze winkels was wel dat dit soort zaken zich juist in oude woonwijken en op industrie terreinen gingen vestigen. Uit een enquête die' onder de gemeenten is gehouden, blijkt dat 95 niets voelt voor de vestiging van een levensmid delengigant op een industrie terrein. Wat meubelen en bouwmaterialen betreft, be staan er al veel minder bezwa ren, namelijk 61 en 39 Te gen een groot bedrijf dat ac cessoires voor auto's, motoren, boten en caravans verkoopt staat tweederde van de ge meentes positief. Als het gaat om vestiging van grote win kelbedrijven buiten de be bouwde kom, dan is 80 te gen. In het hele verslag wordt geen woord gerept over de voorde len die consumenten zouden kunnen hebben bij de vesti ging van grootschalige bedrij ven in hun gemeente. DEN HAAG De bezuinigin gen op het Gemeentefonds tot en met 1986, zoals die voort- vloeieo uit het regeerakkoord van het kabinet-Lubbers, plaatsen de gemeenten voor problemen die zeker in 1984 en daarna onoplosbaar zullen blijken. Deze opvatting kwam gistermorgen over het voet licht tijdens een gesprek tus sen de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken met Gemeenten kraken bezuinigingsbeleid een delegatie van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG). VNG-voorzitter Mr. Drijber, burgemeester van Arnhem, noemde de aan de gemeenten opgelegde bezuinigingen one venredig zwaar en een bedrei ging voor het functioneren van de gemeènten. De voorge schreven reductie van het per soneelsbestand met 1 procent ervaren de gemeenten als ui terst onrechtvaardig, terwijl korting op het Gemeentefonds op grond van de gedachte dat toepassing van het Profijtbe ginsel kan worden geïntensi veerd staatsrechtelijk laakbaar en in 1983 feitelijk onuitvoer baar is. De korting voor 1983 op grond van de profijtgedach te zal moeten worden inge trokken, aldus de VNG-voor zitter, die de eisen van de ge meenten symbolisch aan de kamercommissie aanbood.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5