Plan voor bouw van holen aan Galgewater Procureur hekelt handelwijze rechtbank in Lemy-affaire 1 INBREKERS TREKKEN SPOOR VAN VERNIELINGEN Geen vijf beroepskrachten voor het daklozencentrum Expositie over ENFB gËN Ceidae Somali VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PAGINA 3 jUtema Onrechter EN Mr. S.H. Attema vrijdag 28 januari om Ier geïnstalleerd als der- Jntonrechter in Leiden, beurt tijdens een buiten- ie zitting van het kan- echt aan het Rapenburg i andere twee rechters in 1 zijn mr. J.I. van Dijke H.B.M. Morshuis. ljfer Attema was waarne- 'ej kantonrechter in Lei- ilij trad op als vervanger i jer de heren Van Dijke ubrshuis afwezig waren, bedt mr. Attema „full ?1in dienst bij het Leidse kgerecht en wordt het kantonrechters in Lei- Jitgebreid tot drie. Puien gestolen LEIDEN Uit renovatiewoningen aan de Lage Rijndijk zijn gisteren twee schuifpuien van dakkapellen gestolen. De buit bedraagt 2000 gulden. Eerder deze week werden uit renova tiewoningen aan de Javastraat zes schuifpuien met een waarde van 6000 gulden gestolen. Hersenschudding LEIDEN Een 17-jarig meisje uit Wassenaar kwam gisterochtend op het fietspad bij de Haagse Schouwweg met haar bromfiets ten val en liep een her senschudding op. Haar bromfiets slipte omdat het fiets pad bij de afslag Koppelstein glad was. Zij is naar het AZL vervoerd. Man springt uit slaapkamerraam LEIDEN Een man sprong vannacht uit angst voor zijn echtgenote uit het raam van zijn woning aan de Beethoven- laan. Hij liep bij zijn sprong vanaf de eerste verdieping geen verwondingen op. Het echtpaar kreeg rond drie uur ruzie. De vrouw werd zeer boos toen zij, ontdekte, dat haar man een slippertje had gemaakt. De politie trachtte de vrouw tot bedaren te brengen, maar dat lukte niet. Daarop heeft de man de nacht op het bureau doorgebracht. Vandaag wordt verder bemiddeld. Schilderijen diefstal LEIDEN Drie Leidenaars hebben bekend uit een pand aan de Stations weg drie grote schilderijen te hebben gestolen. De inbraak werd vannacht om half twee gepleegd. Een voorbijganger zag de drie mannen een schilderij in een auto laden. Hij belde de politie en gaf het kenteken van de wagen door. Op de Willem de Zwijgerlaan werd de auto aangetroffen. De twee inzittenden, 20 en 27 jaar oud, bekenden de schilderijen te hebben ge stolen. Later in de nacht kon de derde inbreker, een 26-jarige man, in zijn wo ning aan de Van Limburg Stirumstraat, worden aangehouden. In de woning werden de drie schilderijen gevonden. Dertig kroegen in bowling competitie LEIDEN In de Hans Menken Bowling aan de Boshuizerlaan spelen zaterdag 22 en zondag 23 januari dertig kroegen-bowlingteams tegen elkaar. Behalve dit toernooi wordt er ook een dart- en klaverjastreffen gehouden. Enkele maanden geleden werd het eerste „Kroegen Bowling Toernooi" gehouden met zes deelnemende kroegen. Door de grote belang stelling en door het enthousiasme uit de horeca- wereld, werd besloten een tweede toernooi op te zetten. Muzikaal wordt het feest opgeluisterd door Rob Baars, The Hot Rocks, Kees Ouwejan en zijn Makkers, El Zagazir, het Pasadena Funk Orchestra (met drie gastblazers) en Nico Bill met zestigerjarenmuziek. Voor 4 februari staat een concert met Dave Berry op het pro gramma. =iEN De Rijnlandse ^stichting heeft een gemaakt voor de 3! van een molen aan ^algewater. Deze zo emde standaard-mo- ipe Put" zou het his- r|he beeld van dit Leiden moeten ver- ein. Of en wanneer de ;h wordt gebouwd, is jdelijk. Voorlopig is nen geld voor. pestuur van de Molen- ig heeft het plan gister- j aan wethouder C. 'an ruimtelijke ordening oden. Tot 1632 stond er ilaats waar de molen nu komen een standaard- Deze houten molen „De Put" genoemd. In ir is de molen verdwe- Jf de molen is gesloopt of 1;ewaaid is onduidelijk. stond er nog een stenen op dezelfde plaats maar e is verdwenen. Mocht en inderdaad herbouwd in dan is Leiden een le attractie rijker: in 1926 (in Enkhuizen de laatste aard-molen gesloopt. De n zou op het bolwerk, dat ''e voormalige Morspoort- me staat, geplaatst moe- 'vorden. Vanaf dat bol- komt een ophaalbrug Tiet Galgewater nar het leinde. De gemeente dat die brug er begin igt. De molen wordt 13,5 hoog. Het is de bedoe- 'jat er in de molen stenen n, zodat er graan gema- >n worden. De bouw van plen zou zeven maanden „Het probleem met de molen is, dat we er zelf geen geld voor hebben", zegt A. Thomas sen, de voorzitter van Rijn landse Molenstichting. „Het ministerie bezuinigt op de mo numenten en zeker tot 1986 krijgen we geen geld meer. Vandaar ook dat we de ge meente vragen behulpzaam te zijn bij de bouw van de mo len". De molen zou 375.000 gulden moeten kosten. De stichting hoopt dat dat bedrag onder meer betaald kan worden via de zogenaamde werkverrui- mende maatregel. Dat is een potje van het ministerie van sociale zaken, dat de werkge legenheid moet stimuleren. „We zullen moeten kijken wat mogelijk is", merkte wethou der Waal daarover op. „Mis schien kan de provincie ook een bijdrage leveren". 'Hij voegde eraan toe dat dat de bouw van de molen in het ka der van „Leiden Promotion" een goede zaak zou zijn. Thomassen wees erop, dat de subsidiestop van het ministerie desastreuze gevolgen kan heb ben. „Het vakmanschap om molens te kunnen bouwen neemt hierdoor af. Jongeren worden niet meer opgeleid en op de lange duur verdwijnt het vakmanschap. Dat is een hele slechte zaak". Zo zag „De Put" er vroeger uit. Rechts van de molen de oude ophaalbrug, die nog dit jaar wordt herbouwd. Geslaagd concert van leerlingen Streekm uziek - school LEIDEN De Streekmu- ziekschool verzorgde gis teravond in het Waagge bouw een geslaagd leer lingenconcert. Er werd gemusiceerd door strij kers, gitaristen en blok- fluitisten zo tussen de 10 en 30 jaar. Het strijkersensemble onder leiding van Pauline Zondag, bestaande uit vrij jonge kinde ren, deed haar best in een viertal eenvoudige werkjes. Vervolgens werd in enkele kleinere formaties gespeeld. Een zeer opvallende prestatie leverde het duo Johan Boele- ma (viool) en Hessel de Zoetel (piano) met „Vzardas" van A. Monti, dat trefzeker en met veel vuur vertolkt werd. De violist voelde de sfeer van deze virtuoze zigeunermuziek uitstekend aan en was deze ook technisch de baas. Een gitarenensemble onder leiding van Juun Voorhoeve speelde oude en moderne mu ziek, waarbij een Pavane van J. Dowland en Ragtime dance van Scott Joplin uitblinken. Tot slot trad het blokfluiten semble „Praetorius" onder lei ding van Piet Kunst op. Deze groep, die uit vergevorderde spelers bestaat, bracht werken van Ferrabosco, Sweelinck, Scheidt en H. U. Staeps. Hoe wel er muzikaal gespeeld werd, was in de oude muziek een zekere eentonigheid niet te vermijden. Dit moet gewe ten worden aan het feit, dat het timbre van deze instru menten in alle stemmen het zelfde is. Misschien zou het leuk zijn om bijvoorbeeld de baspartij eens mee te laten strijken? Komende zaterdag verzorgt de Streekmuziekschool nog een concert in het Waaggebouw, j nu met andere ensembles, on der andere koperblazers. Tijd: 12.30-16.00 uur. Toegang gra tis. Hopelijk is er dan meer be langstelling, wellicht van win kelend publiek. MARCEL VAN BAARLE ADVERTENTIE Jrbijd •D. afdeling Leiden tij delen wij u mede dat de 21 januari a.s. te houden fjaarsborrel voor de afde- ileden wegens omstandig- }n is verplaatst van het Bierdeghel II naar Het 'jïtshuis, Burchtsteeg 13 te 1 len. Aanvang 20.00 uur. Het bestuur. ider geld ir tspaden IEN Minister Smit- (Verkeer en Waterstaat) 1985 geen financiële bij- in meer geven aan pro- en gemeentelijke iden. Of de provincies en nten een vervangende ing krijgen uit het pro- ifonds of het gemeente- staat nog niet vast. 'oordvoerder van het mi- 'ie van verkeer en water- heeft dit meegedeeld aanleiding van een nota Jle minister aan de Twee- tömer. Volgens de woord eer zijn de aparte rijksbij- Én stopgezet, omdat eind Itachtig procent van alle jnciale wegen van een iad zijn voorzien. Dit jaar I het rijk 53 miljoen gul- I uit aan subsidies voor taden. [provincie Zuid-Holland, 'ia de regeling voor deze iden van het rijk onge- 3,5 miljoen gulden ont- is uiterst teleurgesteld het voornemen van de iter. „Deze fietspaden zijn tame belangrijk voor het i-werkverkeer per fiets, ijn de paden die langs de iciale wegen lopen en de wegen door de wat ire gemeenten", aldus 'oordvoerder van de pro- LEIDEN/DEN HAAG De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof had gisteren scherpe kri tiek op de eisen en von nissen van de Haagse rechtbank in de strafzaak tegen twee verdachten in de vermaarde „Lemy-af faire". In deze affaire was- een bedrag van ruim 18 miljoen gulden gemoeid. Tijdens het proces hadden twee verdachten zich aan meineed schuldig ge maakt. van zijn geweest, dat na een aanvankelijk veroordeling door de rechtbank, drie andere verdachten „notabene" door het hof werden vrijgesproken. Vooral vanwege die conclusie en dat „notabene" maakte de procureur-generaal zich erg kwaad. „Er is door het hof in die za ken gewoon recht gesproken, waar al of niet afgelegde mei neden niets mee hadden te maken", stelde procureur-ge neraal mr. P. A. Bos. Een en ander had nu een nieuw ge- volgg, want de 34-jarige aan nemer G. A. H. K. uit Vlissin- gen was wegens meineed door de rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en de 36-jarige van den B. uit Rozenburg voor hetzelfde feit tot vijftien maanden. De procureur-generaal was het met die strafmaat niet eens, omdat het hier alleen gaat over de meineedzaak waaraan de andere vrijspraken niet verbonden kunnen worden en zowel officier als rechtbank hebben een ongelukkige geo pereerd, aldus mr. Bos. Tegen elk van de verdachten wilde hij volstaan met de gebruike lijke strafmaat van vier maan den gevangenisstraf. De „Lemy-affaire" heeft vorig jaar velen dagen rechtbank en later gerechtshof bezig gehou den. De in Leiden gevestigde onderneming hield zich bezig met aannemingswerken en maakte daarbij gebruik van koppelbazen en belastingont duikingen, waarmee de miljoe nen gemoeid zouden zijn. Er werden grote bouw- en straat werken ondernomen onder andere in Zeeland, Vlaardin- gen, het Westland en diverse andere plaatsen in ons land. Er zouden allerlei manipula ties zijn uitgevoerd, opdrach ten en kwitanties vervalst enz. Verdachte Den B. werd voor diens aandeel tot 1 Vi jaar ge vangenisstraf veroordeeld, die hij inmiddels gedeeltelijk heef ondergaan, het hof sprak drie door de rechtbank veroordeel de verdachten vrij. Vonnissen op 3 februari. LEIDEN De vier Leid se jongens, die woensdag nacht bij een inbraakpo ging in een radio- en tv- zaak aan het Vijf Meiplein zijn aangehouden, zijn schuldig aan een aantal inbraken. Het viertal richtte daarbij grote scha de aan. De totale waarde van de buit en het schade bedrag zijn 20.000 gulden. Op 23 december 1982 braken zij in in het Petit Restaurant in de Merenwijk. Zij namen een grote partij sigaretten, een flinke hoeveelheid koffie en kasgeld mee. Tevens richtten zij een grote ravage aan. Op nieuwjaarsdag brachten de vier, twee van 18, een van 17 en een van 23 jaar oud, op nieuw een bezoek aan het res taurant. Dit keer bestond de buit uit sigaretten, koffie, aan stekers en geld. Het restaurant werd opnieuw overhoop ge haald. Bij beide inbraken werd een ruit van twee bij vier me ter vernield. In het weekeinde van 14 janu ari werd twee keer in de Uyt- terdijkschool aan de Turkoois laan ingebroken. Een kleuren televisie, twee stereo-installa ties, levensmiddelen en eigen dommen van leerlingen wer den meegenomen en in de school werd een grote ravage aangericht. Twee van de ben de van vier, 17 en 18 jaar oud, pleegden op 17 januari een tas jesroof. Het op een bromfiets gezeten tweetal griste op de Morssingel een tas uit de han den van een vrouw. In de tas zaten een cassetterecorder en een paar honderd gulden. De apparatuur is terug gevon den. De sigaretten zijn ver kocht. Het viertal, dat voor verder verhoor op het buerau zit, zegt het geld te hebben vergokt. momisch wel en wee de Vollersgracht 32 is leinhandel in eigen ver- ligd speelgoed „Nijn" ge il. de Vestestraat 7 is het Vincit) gevestigd. Aan de Groenesteeg 107 is de sportschool D. A. van 't Riet (zie ook Prinsenstraat 62) ge vestigd. Jn een eerder leeggekomen winkelruimte aan het Noord einde 57 is de broodjeszaak „Goodies" gevestigd. Aan de Kraaienhorst is de autorijschool „Serenity" geves tigd. De timmerfabriek, tevens handel in gerede en halfgere- de houtprodukten, „Houtin- drustie Mevo c.v." aan de Rooseveltstraat48-50 is uit Leiden naar elders verplaatst. Aan de Adm. Banckertweg 22 is „Robex", expl. van onr. goed, alsmede de verhuur van materiaal t.b.v. de bouwnijver heid gevestigd. Aan de Koornbrugsteeg 5 is in een eerder leeggekomen winkelruimte het kappersbe- drijf „Raymond's herenkapsa lon" geopend. IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfpe avond nabezorgd, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De voorstelling, die maandagmiddag in de Leidse Schouwburg wordt gehouden, is in eerste instantie be doeld voor middelbare scholieren, die Frans in hun vakkenpakket hebben. De Compagnie Annette Lu- gand, een Frans toneelgezelschap, brengt het stuk „La princesse de Baby lone" van Voltaire op de planken. Het is een sprookje, dat wordt gebruikt om de zeden en gewoonten van andere volken te laten zien en om daar kritische kantttekeningen bij te plaatsen. De invloed van het Oosterse verhaal is duidelijk aanwezig. De aandacht wordt daarbij tevens gevestigd op de denk beelden van Voltaire. De voorstelling begint om twee Emancipatie Onder auspiciën van de gemeente wordt maandagavond een hoorzitting gehouden over de onlangs uitgebrachte emancipatienota. Deze werd samengesteld door een ge meentelijke werkgroep van vertegenwoordigers van alle in de raad zetelende politieke partijen. De hoorzitting wordt ingeleid door Hilda Passchier (emancipatie-medewerkster van de gemeente) en wethouder J. Peters van wiens porte feuille emancipatiezaken deel uit maakt. De bijeenkomst valt in twee delen uiteen. Voor de pauze zal gepraat wor den over emancipatie in relatie tot vorming, gezondheids zorg en kinderopvang. Na de pauze (met een optreden van De Sirenes) aandacht voor onderwijs, werk en wonen. Het programma wordt afgesloten met wederom een optreden van De Sirenes. De hoorzitting wordt gehouden in de kof fiekamer van de Stadsgehoorzaal, begint om acht uur en zal ongeveer om half elf afgelopen zijn. Toneellessen In buurthuis „Op eigen wieken" aan het Valkenpad 2 gaat maandag de eerste toneelles voor kinderen van vier tot twaalf jaar oud van start. De lessen, die duren van kwart over vier tot kwart over vijf, worden gege ven door theater „Pluisje". De kosten bedragen twee gulden per les. Men kan zich aanmelden bij het buurt huis, telefoon 212893. Donkersteeg De gemeente begint maandag met het aanleggen van een riool in de Donkersteeg. Tegelijkertijd zullen de oude elek- triciteits- en gasleidingen door nieuwe worden vervangen. De werkzaamheden zullen ijs en weder dienende on geveer een maand in beslag nemen. De Donkersteeg zal, zoveel als mogelijk is, begaanbaar worden gehouden voor het winkelend publiek. De sleuf, die in het midden van de steeg wordt gegraven, wordt elke vrijdag dichtgegooid om de overlast voor het winkelend publiek zoveel mogelijk te beperken. Amnesty De Leidse adoptiegroep 221 van Amnesty Internatio nal vraagt aandacht voor de 32-jarige Rus Myroslav Marynovitch. Deze electro-technisch ingenieur zit mo menteel een gevangenisstraf uit in het kamp Perm, in Siberië. De adoptiegroep tracht de Rus te helpen door het schrijven van brieven aan Russische instanties, fa milie en Marynovitch zelf. De ingenieur werd in 1978 gearresteerd omdat hij lid was van de Helsinki Groep. In 1978, na een jaar in voorarrest te hebben gezeten, werd hij veroordeeld tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verbanning. Marynovitch heeft een hon gerstaking en een aantal celstraffen achter de rug om dat hij protesteerde tegen het feit, dat hij geen bezoek mag ontvangen. Mensen die de Rus willen helpen kun nen terecht bij Etienne Blokker (769783) of Rene Mes sing (130525). Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap in Leiden houdt dinsdag avond een openbare lezing. Het onderwerp heet: „De grondstellingen der Rozekruisers". De lezing wordt gehou den in Hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 en begint om acht uur. LEIDEN Een meerder heid in de commissie voor maatschappelijke aangele genheden, volksgezond heid, cultuur en sport, is er voor om met 4,7 be roepskrachten het daklo zencentrum te laten draai en. Alleen H. de La Mar (PSP), die tevens voor de PPR sprak, en de heer Hoekema (D'66) waren voor 5 beroepskrachten en zouden proberen een dek king te zoeken voor de daarmee gepaard gaande extra kosten. Zoals bekend heeft het bestuur Een tentoonstelling over de activiteiten van de ENFB (Echte Nederlandse Fietsers Bond) in Leiden is gedurende de maand fe bruari te zien in de open bare bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden. De ENFB stelt zich ten doel de voorzieningen voor fiet sers te verbeteren, waarbij voetgangers en openbaar vervoer niet uit het oog worden verloren. De afge lopen tijd heeft de ENFB al veel bereikt in de stad, maar er zijn nog genoeg plaatsen in Leiden die nog verbeterd moeten worden. Aan de hand van recent fotomateriaal met toelich tende teksten kan men op de tentoonstelling een beeld krijgen van de akti- viteiten van de ENFB. van de Stichting Opbouw On derdak (daklozencentrum) steeds gesteld, dat er tenminste vijf beroepskrachten moeten komen, om op verantwoorde wijze het centrum 24 uur per dag open te kunnen houden. Beknibbelen op het aantal be roepsmedewerkers zou vol gens het bestuur een vermin dering in de kwaliteit van de hulpverlening betekenen. Daar de eocploitatie van het centrum voor 92 procent voor rekening van het rijk komt, moet de gemeente de rest be talen. Om onder andere die 24-uurs bereikbaarheid van het daklozencentrum gestalte te kunnen geven, werd in de gemeentebegroting voor 1983 40.000 gulden extra subsidie uitgetrokken. Om die 24-uurs bereikbaarheid te kunnen ver wezenlijken is echter meer geld nodig. Op basis van een door het college voorgesteld minimum van 4,7 beroeps krachten moet het volgens hen te doen zijn om het centrum dag en nacht draaiende te houden. De raadsleden De La Mar en Hoekama, vinden ech ter 4,7 beroepskrachten te wei nig en stelden in de gister avond gehouden vergadering dat zij een „dekkingspost" zou den zoeken om vijf beroeps krachten te kunnen aantrek ken. Tevens werd besloten om in te stemmen voor het voorstel van het college om 207.000 gulden extra uit te trekken voor de resterende bouw- en aanloop kosten. Dit bedrag zou betaald moeten worden uit het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen. In het bestuur van de Stich ting Opbouw Onderdak zullen twee gemeentevertegenwoor digers zitting nemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3