TAFEL WÏTïïTl Naoorlogse kinderen op zoek naar onbekende Canadese vader ÊeicUeSo tl kerk wiereld brieven lezers Bisschoppen keuren afschrikking met kernwapens niet af n ACHTERGROND CatdaeSoiwcvnt vrijdag 21 januari 1983 pagl Priesterwerving per affiche Het aartsbisdom Toronto in Canada is een reclamecampagne begonnen om studenten voor het priesterschap te werven. Op aanplakbiljetten die in de grootste stad van het land her en der zijn aangeplakt, staat een crucifix tegen een achtergrond van wolkenkrabbers. De slogan luidt: „Durft priester te zijn zoals ik". Volgens Sean O'Sullivan, die verantwoordelijk is voor de priester roepingen in het bisdom, is er op het ogenblik maar één priester op driedui zend rooms-katholieke gelovigen in To ronto. Gevreesd wordt, dat als er niet meer studenten komen, dit de komende vijf jaar zal uitgroeien tot één op de vijfduizend. Een op negen is gelovig in Sovjet-Unie Acht tot tien procent van de volwassenen in de Sovjet-Unie is volgens een sociologisch onderzoek gelovig. Het percentage gelovigen in de dorpen is bijna twintig, in de steden minder dan acht. Dat zei V. Smirnow van de raad voor godsdienstzaken in de Sovjet-Unie tegenover Westduitse journalis ten die door de Russisch-orthodoxe kerk voor een bezoek aan de Sovjet-Unie waren uitgenodigd. Volgens Smirnow schatten de Russische kerken- het aantal actieve gelovigen hoger. De Russisch- orthodoxe kerk heeft volgens eigen ramingen tus sen tien en dertig miljoen actieve aanhangers. Het probleem bij de vaststelling van het aantal gelovi gen in de Sovjet-Unie is, dat staatsinstellingen we gens de scheiding tussen kerk en staat niet naar de religie van personen mogen vragen en dat ker ken geen statistieken of doopregisters mogen bij houden. Paus: Vasten is begin van Heilig Jaar Dit jaar zal het een bijzondere vastentijd zijn: het zal samenvallen met de opening van het Heilig Jaar van de verlossing. Deze gebeurtenis kan het leven van christenen ten diepste stimu leren. Op de dag van mijn inauguratie tot paus heb ik gezegd: „Opent al uw deuren voor Christus". Vandaag zeg ik: „Open royaal uw handen, opdat u alles wat u kunt geven aan uw behoeftige broeders en zusters geeft". Dit zegt paus Johannes Paulus II in zijn Vas- tenboodschap 1983. In de aanhef verwijst hij naar Handelingen 2, waar wordt beschreven, dat de eerste gemeente alle bezittingen ver kocht. De paus doet een beroep op de gelovigen te denken en te offeren voor degenen, dichtbij en veraf, die ziek, alleen, werkloos, gevlucht of gevangen zijn. Katholiekendag Oostenrijk in teken oecumene De organisatoren van de Oostenrijkse „Ka tholiekendag", die in september wordt ge houden, willen deze manifestatie, waar ook de paus zal komen, een sterk oecumenisch accent geven. De aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz König, wil in het program ma plaats inruimen voor gesprekken met de islam en het jodendom. Bovendien is het de bedoeling, dat het tot een discussie komt tussen islamitische theologen en beoefena ren van andere disciplines uit diverse lan den, vooral uit het naburige Joegoslavië. De paus zal tijdens zijn bezoek aan Oosten rijk leidende vertegenwoordigers van niet- katholieke christelijke kerken en gemeen schappen ontmoeten. De manifestatie valt samen met de driehonderdste verjaardag van de bevrijding van Wenen van de Turk se overheersing. De Amerikaanse en Europese bisschoppen dre deze week in Vaticaanstad hebben over legd, wijzen de afschrikking met kernwapens alsmede het bezit van kernwapens niet af. Dit heeft het persbureau CIC te Rome gisteren vernomen van Westduitse bisschoppen. Het werd bevestigd door een vertegenwoordiger van het Vaticaan die aan de bijeen komst heeft deelgenomen. Afschrikking met kernwa pens is op den duur niet de beste oplossing, maar in de huidige situatie de enige mo gelijkheid om een nucleaire oorlog te voorkomen en om de dreiging van totalitaire sy stemen te weerstaan, aldus de zegslieden van CIC. Niet het bezit op zich moet worden af gewezen, maar de bedoeling van degene die erover be schikt. Bisschop Ernst van Breda, voorzitter van de r. k. vredes beweging Pax Christi Neder land, heeft ook aan het over leg deelgenomen. Hij heeft zich altijd een fel tegenstan der getoond van de afschrik king met en het bezit van kernwapens. Waarnemers in Rome zijn van mening, dat enkele bisschoppen (bijvoor beeld de Amerikaanse en mgr. Ernst) voor de druk van het Vaticaan hebben moeten buigen, aldus het persbureau. Het belang, dat het Vaticaan aan de bijeenkomst heeft ge hecht, blijkt uit de zware de legatie die het naar het infor mele overleg heeft gezonden. Zo is op het laatste moment de president van de congrega tie voor de geloofsleer, kardi naal Ratzinger, aan de deelne merslijst toegevoegd. Dit wijst erop, dat de moraaltheologi sche aspecten (onder meer het vraagstuk van een rechtvaar dige oorlog) tot op het hoogste niveau aan de orde zijn ge steld. Verder namen in op dracht vón de paus aan de ge- sprekkken deel diens plaats vervanger staatssecretaris- -kardinaal Casaroli, de secre taris van de raad voor open bare zaken van de kerk, aartsbisschop Silvestrini en de secretaris van de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax) pa ter Jan Schotte. Aanleiding tot de bijeenkomst was een komend herderlijk schrijven van de Amerikaan se bisschoppen over kernwa pens. In het tweede ontwerp daarvan keren zij zich tegen de uitgangspunten van de Amerikaanse politiek, die ge baseerd is op de afschrikking met kernwapens. Dit leidde tot heftige kritiek van de zijde van de regering-Reagan. Tot dan had de Amerikaanse bis schoppenconferentie eigenlijk altijd het Amerikaanse rege ringsstandpunt verdedigd. „Nuttig"" Tegenover onze correspon dent in Rome noemde mgr. Ernst het kernwapenoverleg „nuttig". „Het waren boeien de besprekingen, die ons de gelegenheid hebben gegeven kennis te nemen van de situa tie in andere landen. We had den allemaal dezelfde proble men, alleen benaderen we die verschillend." Mgr. Ernst en mgr. Bar, die ook aan de besprekingen heeft deelgenomen, zullen hun bevindingen neerleggen in een rapport voor de bis schoppenconferentie. Het Ne derlands standpunt is volgens hen als gevolg van wat ze ge hoord hebben op de conferen tie niet gewijzigd. „We zullen de mening van anderen toet sen aan die van ons, en zo tot een precisering van ons standpunt komen." De boodschap die de Neder landse bisschoppenconferentie zal opstellen krijgt trouwens een heel ander karakter dan die van de Amerikaanse bis schoppen. „De Amerikaanse bisschoppen vertegenwoordi gen de kerk van een van de twee grootmachten. Ze heb ben dan ook een specifieke verantwoordelijkheid en moe ten zich bezighouden met het hele veld. Verwacht niet dat onze verklaring dezelfde uit voerigheid zal hebben!" De verklaring van de Neder landse bisschoppen inzake de kernbewapeningsproblema- tiek is al maanden over tijd, („Heel vervelend", vindt bis schop Ernst), maar ze komt volgens hem nu zeker in maart of april. De bisschop penconferentie moet er nog twee keer over vergaderen. De reden van deze vertraging schrijft mgr. Ernst niet toe aan meningsverschillen, maar aan technische problemen. Volgens hem hoeft dat niet te betekenen, dat de bisschoppen niet in staat zijn een verkla ring over deze problemen uit te geven. „Kijk maar naar de laatste verklaring van het Amerikaanse episcopaat. Daarin wordt duidelijk ook ruimte gelaten voor afwijken de meningen, die in de Ame rikaanse bisschoppenconfe rentie bestaan." Daarom sluit bisschop Ernst niet uit, dat de verklaring van de Nederland se bisschoppen over de Neder landse kernbewapening ook de opinie van een minderheid in de bisschoppenconferentie zal vermelden. Geen steun Raad van Kerken voor congres evangelisten De Raad van Kerken in Ne derland is niet ingegaan op het verzoek van de Ameri kaanse evangelist Billy Gra ham zich tot de plaatselijke gemeenten te mogen richten voor financiële steun aan het congres van rondtrekkende evangeliepredikers, dat hij van 12 tot 21 juli in de Am sterdamse RAI belegt. In plaats daarvan heeft de raad een nota van de voorzitter, prof. dr. H. Berkhof aan de ledenkerken gezonden. Mede op basis daarvan kunnen deze een eigen standpunt bepalen. Prof. Berkhof heeft de orga nisatoren laten weten, dat er bij Nederlandse instellingen voor zending en evangelisatie weerstanden bestaan tegen het type evangelisatie waarop de conferentie zich richt: agressief en zonder respect voor de godsdienstige tradities ter plaatse. De organisatoren hebben laten weten, dat dit type praktisch niet op het congres aanwezig zal zijn. Bil ly Graham zelf staat een vorm van evangelisatie voor die confrontatie tracht te ver mijden, aldus de conferentie leiding, die tijdens het congres de Nederlandse Zendingsraad Voor de conferentie hebben zich al meer dan vierduizend deelnemers gemeld, volgens woordvoerder Ed Plowman. Maximaal worden er 2500 toe gelaten. Zij moeten kunnen aantonen, dat ze in de afgelo pen jaren een belangrijk deel van hun tijd aan evangelisatie hebben besteed. De helft moet jonger dan 46 jaar zijn. Een van de sprekers is Pat Robert son, een van de bekendste te levisiepredikanten uit de Ver enigde Staten. Weinig veranderd Aan het koetsje en de kleding van de op deze foto figurerende personages te zien zou het best een historisch tafereel uit 1533 kunnen zijn, maar het is nu, 450 jaar later, dat de gezant van de paus, Luigi Belloti, zijn geloofsbrieven aan de Zweedse koning Karei Gustaaf XVI in Stockholm gaat overhandigen. Sinds de Reformatie waren de diplomatieke betrekkingen tussen Zweden en de Heilige Stoel verbroken. Onderzoek naar theologisch werk Boff loopt nog Kardinaal Ratzinger, prefect van de congregatie voor de geloofsleer, heeft ontkend, dat het onderzoek naar de leerstellige opvattingen van de Braziliaanse theoloog Leo nardo Boff, die geldt als een van de grondleggers van de bevrijdingstheologie, is ge staakt. Boff zelf had eerder medegedeeld, dat kardinaal Ratzinger hem per brief het einde van het onderzoek had meegedeeld. De congregatie voor de ge loofsleer, die waakt over de zuiverheid van de leer bin nen de r. k. kerk, had inder tijd Boff gevraagd enkele punten schriftelijk toe te lichten. Het ging met name over zijn opvattingen over de tegenwoordigheid van Chris tus in de eucharistie en het apostolisch karakter van de kerk. Boff verklaarde in een interview met het Duitse persbureau KNA, dat hij deze toelichting in een Braziliaans en een Spaans tijdschrift had gepubliceerd. Hij dacht daar mee aan de voorwaarden van de congregatie te hebben vol daan. Tegen het onderzoek- Boff heeft onder meer de groep theologen rondom „Concilium", het internatio nale tijdschrift voor theolo gie, scherp geprotesteerd. Gevulde eieren met kaassaus, brood en rauwkost gebakken banaan met slagroom vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 3 eieren, zout, peper, 1 lepel geraspte kaas, paar le pels koffieroom of melk, 20 g boter of plantenmargari- ne, 20 g bloem, 2,5 dl melk, 20 10 gr geraspte kaas, nootmuskaat: (volkoren) brood naar be hoefte: 50 g veldsla, 200 g winter wortel, 1 lepel rozijnen, 1 le pel hazelnoten, 1 uitje, 2 le pels yoghurt, 1 lepel azijn, 1 lepel olie, zout, peper, sui ker: 3 stevige bananen, circa 15 g boter of plantenmargarine, 0,5 dl slagroom, 12 g basterd suiker. Kook de eieren in tien minu ten hard, laat ze schrikken in koud water en pel ze. Snijd de eieren in de lengte door, wip de dooiers er uit en prak die fijn. Meng de eierdooiers met zout, peper, geraspte kaas en zo veel koffieroom of melk dat het mengsel smeuïg is. Strijk dit dan in de eiwitten en zet die met de gevulde kant boven in een beboterde platte oven schaal. Maak een saus door eerst de boter of margarine te smelten, daar de bloem door te roeren en vervolgens in gedeelten de melk. Laat de saus nog een paar minuten op een kleine pit staan, meng er de geraspte kaas (20 g) door en dan pas zout en wat nootmuskaat. Schenk de hete saus over de eieren en strooi er de laatste portie geraspte kaas over en zet de schaal nog ongeveer tien minuten in een warme oven, die op 5 of 200° staat. Maak een salade van grofge- raspte wortel, zachtgekookte rozijnen, grofgehakte hazelno ten, fijngesnipperde ui, yog hurt, azijn, olie, zout, peper en suiker en leg dit op een bedje van veldslablaadjes. Schil de bananen, snijd ze schuin in dikke stukken, bak die in warme boter of marga rine lichtbruin en presenteer ze warm met apart de stijfge- slagen room. JEANNE AMSTERDAM „Soms weten ze alleen het regi mentsnummer van hun vader en dat hij twee vin gers miste aan de linker hand. Soms weten zê het regimentsnummer niet eens. Maar ze willen hem leren kennen. Al is het maar via een foto, zodat ze in de spiegel kunnen zien of ze op hem lijken". Met .beheerste bewogenheid vertelt mevr. Olga Rains (57) over de golf aan reac ties die is losgekomen na het programma „Rondom tien" over adoptiekinde ren dat de NCRV-televisie vorige maand uitzond. Slechts drie minuten was ze in beeld om de probleemwereld te schetsen van kinderen, die vlak na de oorlog geboren zijn uit Nederlandse meisjes en Ca nadese bevrijders. De soldaten keerden naar hun vaderland terug; de moeders bleven in Nederland achter. Hun aantal kan geschat worden op tegen de 5.000. Die drie televisiemi nuten bleken genoeg. Ze woel den zoveel boven, dat mevr. Rains sindsdien tijd te kort heeft gehad om alle aanvragen van kinderen, die hun Cana dese vader zoeken, in behan deling te nemen. Ze reist kris kras door het land en spreekt met groepjes tegelijk af in sta tionsrestauraties om te zien of ze bemiddelen kan. Het wordt haar bijna teveel. „Die kinderen zijn allemaal aan het speuren", zegt ze, even uitgestapt op het Amsterdamse CS. „Er is zoveel nood aan het licht gekomen. Niet één van die kinderen staat onverschil lig tegenover de onbekende Canadese vader. Ondanks alle lof voor hun tweede vader, zeggen ze: mijn leven is leeg geweest en nu ikzelf kinderen heb, nu ik weet wat het ouder schap betekent, wil ik mijn echte vader leren kennen. Het zit verschrikkelijk diep". Achterna Olga Rains was zelf een Am sterdams meisje van 19 jaar, toen ze na de bevrijding ver liefd werd op een Canadese soldaat. „Maar ik had het ge luk dat ik mijn man achterna Olga Rains (hier op het perron van het Amsterdamse Centraal Station) heeft tijd te kort om alle aanvragen van kinderen, die hun Canadese vader zoeken, in behandeling te nemen. Ze reist kris kras door het land en spreekt met groepjes tegelijk af in stationsrestauraties om te zien of ze bemiddelen kan. kon gaan, samen met zo'n 2.000 andere oorlogsbruidjes. Anderhalf jaar geleden kwam ik terug in Amsterdam, omdat mijn man was uitgenodigd voor de grootscheepse viering van de 35e bevrijdingsdag. De mensen hier vroegen mij: hoe is het eigenlijk al die oorlogs bruidjes vergaan? Ik besloot er een boek over te schrijven het komt binnenkort uit en bij het onderzoek daarvoor stootte ik op het probleem van de moeders, die in Nederland achter hadden moeten blij- Maar ook aan de andere kant van de Oceaan kreeg Olga Rains met het vraagstuk te maken. „Ik doe vrijwilligers werk in een hospitaal voor Ca nadese oud-strijders. Daar heb ik arme zielen leren kennen, die nooit getrouwd zijn, omdat ze hun meisje in Nederland niet konden vergeten, omdat ze in hun hart bleven hopen op een hereniging. Ze praten nog steeds over hun Betsie, hun Nellie. Het is niet hun schuld dat ze met achterlating van de moeder naar Canada zijn teruggekeerd. Vaak is een huwelijk tegengehouden door de familie van het meisje zelf. Die redeneerde: we hebben net de Duitsers achter de rug en nu weer zo'n ander uni form. Er kwam bij dat de auto riteiten in die tijd de oorlogs: huwelijken alles behalve aan moedigden". Uit pure naastenliefde „Ik leef vanuit de bijbel" begon Olga Rains op bescheiden schaal aan haar pogingen om Nederlandse kinderen met hun Canadese vaders in con tact te brengen. Henk Mochel van de NCRV vernam er zij delings over en haalde haar naar de studio als onderdeel van zijn programma „Rondom tien", dat hij vorige maand on der de titel „Op zoek naar het verleden" aan zogenaamde af standskinderen wijdde. Het veroorzaakte de stroomver snelling, waarin Olga Rains nu dreigt te verdrinken. „Ik ben de enige die dit doet. De over heid in Canada, die de noodza kelijke personeelsgegevens van veteranen in de archieven heeft zitten, werkt nauwelijks mee. U weet hoe moeilijk ambtenaren in beweging zijn te krijgen. Maar als ik de in tense manier zie waarop die kinderen naar hun wortels, hun identiteit zoeken, zeg ik: het moet gebeuren". Jeugdzonde Vaak hebben veteranen, terug in Canada, daar een nieuw ge zin gesticht. Zijn ze er wel ge lukkig mee wanneer ze plotse ling met het bestaan van een onecht kind in Nederland worden geconfronteerd? En hun Canadese vrouwen? Hoe staan die tegenover zo'n jeugd zonde? „Ik heb het nog nooit meegemaakt dat een vrouw negatief neageerde", zegt Olga Rains. „Mijn ervaring is dat ze het accepteren als een stukje verleden. Ze aanvaarden het zoals ze aanvaarden dat hun man in de oorlog een been is kwijtgeraakt. Er zijn erbij die het Nederlandse kind in de fa milie willen opnemen en naar Canada uitnodigen. Wat de va ders betreft: het komt een en kele keer voor dat een vader zegt: contact met het kind wil ik niet. Maar helemaal opzij schuiven doen ze het nooit. Canadezen zijn erg serieus. In zo'n geval geven ze een foto van zichzelf. En daar is het kind in Nederland dan weer erg blij mee". Olga Rains gaat over twee we ken terug naar Canada. Henk Mochel van de NCRV heeft beloofd haar zaken te zullen behartigen, mochten er daarna nog aanvragen komen van Ne derlandse kinderen die contact met hun onbekende Canadese vader zoeken. Tot hem moet men zich in het vervolg dus wenden. „Nog twee jaar", zegt Olga Rains, „dan houd ik ermee op, want als ik binnen die tijd niet alle kinderen, die dat wensen, bij hun echte vader heb ge bracht, lukt het nooit meer. Veel Canadese veteranen zijn al dood. De rest zit tussen de 58 en 69 jaar. Het is een risico groep, die snel uitsterft. Oor logssyndromen. Ze waren ei genlijk al veel te oud voor hun leeftijd toen ze uit de oorlog kwamen. Dit is de laatste kans". Westerse verdeeldheid de Russische minister van buitenlandse zaken Andre? p myko is er tijdens zijn jongste bezoek aan West-DuitskLr geslaagd de reeds bestaande verdeeldheid in het we k kamp over de plaatsing van nieuwe kernwapens sterk i|ij voordeel uit te buiten. De Russische minister kon een beurt maken bij de Westduitsers na de suggesties Kremlin dat een aantal middellange-afstandsrakettei worden teruggetrokken dan wel vernietigd. fg" k met het vooruitzicht van verkiezingen lijken de WesP'1 se politici steeds minder bereid zich in te zetten vo<f- Amerikaanse onderhandelingsaanbod in Genève, def® naamde nuloptie. Bondskanselier Kohl blijft daar weliil voorstander van, maar zijn positie is aanzienlijk verp door de laatste gebeurtenissen in Washington. Terwijl I dent Reagan zich voorzichtig positief uitliet over het fe de Russen ontmanteling van een deel van hun kernrali willen overwegen, liet hij onder druk van de haviken i| partij de directeur van het bureau voor wapenbeheersirj gene Rostow ontslaan. Rostow heeft steeds aangedrongi een krachtig westers antwoord op de Russische middellj afstandsraketten, maar kwam tot het inzicht dat de nuL geen duidelijk werkbaar alternatief was. Het is overduidelijk dat het harnas waarin Reagan met zijn naaste medewerkers heeft teruggetrokken, i praktijk zeer in zijn nadeel werkt. Door de onverzoeij afwijzende houding van de haviken in zijn omgevingjg Reagan elke keer een ronde achter in het zoeken naajjS compromis over de rakettenkwestie. Eerst was de ploej j Reagan sterk gekant tegen onderhandelingen met de Si Unie. Vervolgens gingen zij daarmee alsnog akkoord, onder druk van West-Duitsland. Nu lijkt het momenj ver meer dat de regering-Reagan tegen haar zin een ni stap vooruit zal moeten doen in het ontwapeningsovei GEBEURT dit niet, dan zal de kloof tussen de Vereen Staten en West-Europa inzake de rakettenkwestie weh onoverbrugbaar kunnen worden. Sommige Westduitse jd ci, onder wie de socialist Hans Jochen Vogel, nemen irei door te kiezen voor een tussenweg (een beperkt aantal I rikaanse kernraketten tegenover een beperkt aantal L, sche SS-20-raketten) weer suggesties op die werden g^j vóór in 1979 het NAVO-besluit tot stationering van de (g ten tot stand kwam. Als West-Duitsland deze weg of2 zullen Nederland en België onder druk van de publiekrj nie onvermijdelijk daarin meegaan. Vooral nu in de rond Reagan de meningen uiteen blijken te lopen, zo( dergelijke verdeeldheid binnen de westelijke alliantie efle ge gevolgen kunnen hebben. w 'ft I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Lichte ergernis (7) Al is een verlichting nog zo mooi, alleen de lampen die niet branden vallen op. Dat neemt niet weg dat de meeste lampen wél branden. En waar er altijd lampen zijn die defekt zijn, zijn er altijd gelovigen die hun vrije wil niet ontvankelijk maken. Maar de meeste gelo vigen laten Gods inwerking wel toe. Een prachtige verge lijking met de Kerk biedt de wijnstok, die het water uit de grond haalt, en dat door een wonderlijke werking in wijn verandert. Als voorbeeld voor de Kerk hoe Christus in haar de menselijke werkzaamheid zuivert en heiligt. Om dat in zicht al is de Kerk voor zich zelf bereid nederig dagelijks haar „mea culpa" te bidden. Want zij kent haar menselijke beperking. Maar omwille van de vele vaders die ondanks alle verleiding trouw blijven, om de vele moeders die ouder wets in hun gezin blijven en de toeverlaat blijven van alle huisgenoten, om alle priesters en kloosterlingen die voorgoed Christus als hun vriend of bruidegom kozen, oitf die jeugd die niet alleen voor zijn recht opkomt maar ook edel moedig zijn plicht doet, om al len die dankzij de genademid delen van de Kerk waar ook op hun post blijven, wat het ook kost, tenslotte juist en vooral uit respect voor Chris tus die leed en stierf voor de Kerk om haar te heiligen, en door haar de mensen, is de Kerk heilig. Ook al zijn er ge- weest die ergernis gaven. Maar het overgrote deel liet Christus schijnen door hun goede daden. Dat zal gebeuren, tot het einde der dagen. H. Rutges, DEN HAAG (Naschrift: discussie gesloten. Red.) Zacht en droog1 DE BILT (KNMI) Hef vrij zacht en droog, krachtig hogedrukgebiei ven Frankrijk verandert,^ weinig en houdt depressP, grote afstand. Aan de noo j de van het hogedrukt staan westelijke windenT mee lucht van de o wordt aangevoerd. komt veel bewolking Met name in het zuido< deel van het land is later op de dag wat zon lijk. De temperatuur komt nacht niet veel lager da(" graad of vier en morgei dag wordt het ongevee graden. De wind draait gen naar het zuidwesti neemt iets in kracht al middeld over het land wind matig zijn. o In een groot deel van -Europa is het weer on| als bij ons. Matige tot vorst komt alleen Noord-Skandinavie, en Rusland. Terwijl Frankrijk 's nachts pl. licht vriest. In het All bied houdt het sneeuw^ en op de hoger gelegen hh gen wordt het zonnig, duu. ker ski-weer. Deelen regen Eelde geh.bew. Eindhoven regen 40 5 t Lh. R'dam geh.bew. 6 0 4r Twente regen 4 40 b] Vllaslngen geh.bew. 6 5 f Z.-Llmburg geh.bew. 3 2 Ja onbev Kopenhagen geh bew. Lissabon onbew. Locarno onbew. Luxemburg zw.bew. 2 r *7 1 -8 tj ii it 50 Jr Prima Alpensneeuw DEN HAAG Zijn de wintersportmogelijkheden dicht bij nog beperkt, de sneeuwtoestand in het Alpengebied is m> teel goed tot zeer goed. Toch zal de kwaliteit er de eerstkoi dagen niet beter op worden, als gevolg van intredende d< weersverwachting voor het Alpengebied luidt dan ook: weer en zonnige perioden, stijging van temperatuur. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De verift sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centimeters. Zonderl- schrijving slaat het eerste getal op de lage pistes, het twei hoge pistes. België: Ardennen: geen mogelijkheden. t)uitsland: Harz: tot ca. 15 cm. zeer beperkte mogelijkhie Sauerland tot ca. 25 cm. beperkte mogelijkheden; Eifel geer| gelijkheden; Duitse Alpen: 25 tot 75 centimeter. Frankrijk: Savoi/Haute Savoie 60-155; Alpes du sud: 30- 15f Oostenrijk: Vorarlberg: 75-155; Tirol: 45-130; SalzburgerlandJ! 170; Karinthië: 50-100. Zwitserland: Berner Oberland: 40-90; Graubunden: 85-155; f lis: 70-130. C Noord-Italiï Zuid-Tirol: 20-105. V

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2