©omcuit Haaglanden int niet, Azivo wel HET NIEUWE WONDERKIND VAN BMW. Kopers „premie-A wonen bijna gratis Prins Bernhard onderzoekt ganzenslachting Het Motorhuis Zoals het )lantje huis ikt Caravan amping rai HETMOTORHUIS RUIMT OP Negen maal een spuitje pap Absoluut record BON: Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank' N.V. Leiden. Directeurhoofdredacteur:fI.HaJlewasChef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm.'Abonnementen: (incl.BTW)per maand 20.41 (uitslaut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Vrijdag 21 januari 1983,73e jaargang no. 22481 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 u g van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. Losse nummers /0,80 Manifestatie voor gezinsver zorging in „Achter het nieuws" op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.10 uur „Sonja op vrijdag". Op Ned. II om 19.11 uur „Klassewerk", om 20.25 uur het „Gouddelversspel" en om 23.25 uur nachtfilm „At tack". Op Duitsland 2 om 23.05 uur Chaplinfilm „Monsieur Verdoux". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en droog. Middagtemperatuur 6 graden. Matige wind. Zon op: 08.36; onder: 17.06. Schev. hoog water: 8.04 en 20.30; laag water: 3.30 en 16.19 uur. iolse zeelieden dronken bij Ibiza RSCHAU Voor de kust I Ibiza is gisteren het Poolse [htschip „Kudowa" gezonken, kbij zijn 19 van de 28 Poolse janningsleden verdronken. opvarenden werden in de a opgepikt van een reddings- I Het schip zonk volgens het Ls van de acht overlevende Arenden binnen enkele minu- jiadat bij hoge zeegang de la- j was gaan schuiven. De teten van de 28 bemanningsle- |werden in hun slaap verrast. opvarende wordt nog ver- Vliegtuigkaper doodgeschoten PORTLAND De kaper van een Amerikaans vliegtuig met 41 inzit tenden is gisteren doodgeschoten door een agent van de FBI, de Amrikaanse federale recherche. De kaper_ die beweerde een bom in een schoenendoos bij zich te hebben, eiste dat het toestel naar Afghanistan zou vliegen. Terwijl op het vliegveld van Portland in de Amerikaanse staat Oregon on derhandelingen werden gevoerd met de kaper klommen twee FBI- -agenten via de cockpit het toestel in. Eén van hen schoot de kaper Uit het raampje van de cockpit is nog met een enkel schot dood. De pas- net het been te zien van een van de FBI- sagiers en bemanning bleven on- agenten, die in het gekaapte toestel gedeerd. klommen en de kaper doodschoten. 99 Speelman: „Ik werd ontvoerd naar Spanje LEEUWARDEN Bloemenkoopman Johan Speelman (38) heeft het grootste gedeelte van zijn vier weken durende verdwijning in het Spaanse Malaga doorgebracht. Speelman, die nog aan geheugenverlies lijdt, zegt zich alleen de laatste twee weken enigszins te herinne ren. Hij zou onder dwang in Spanje terecht zijn gekomen. Waarom hij ontvoerd is, is nog niet duidelijk. Ook de Duitse vrouw die in zijn gezelschap werd aangetroffen, zegt onder bedreiging naar Spanje te zijn gegaan waar zij Speelman moest opvangen. De Duitse Krimi- nal Polizei heeft deze feiten gedestilleerd uit de nog onsamenhangende uitspraken van Speelman en na het horen van de Duitse vrouw. Pag.ll: Speelman werd ver weg in vreem de auto „wakker". ZEEBODEM OMHOOG: NIEUW EILAND BU BANGLADESJ DACCA In de Bocht van Bengalen, iets ten zuiden van de kust van Bangladesj, is een nieuw eiland ontstaan met een oppervlakte van 256 vierkante kilometer. Het eiland is „Urir Char" gedoopt. Opnamen die acht jaar geleden met behulp van Amerikaanse kunstmanen zijn gemaakt tonen dat in de Bocht zo'n 140.000 vierkante kilometer nieuw land aan het ontstaan is. Dat is evenveel als het huidige grondgebied van Bangladesj. )URË De familie Van )zeeland in het Friese ure heeft sinds twee we- n een kamerplant die t als een reiswekker. De milie èn de ingeschakel- deskundigenstaan tor een raadsel. de vensterbank staat n Ï'A jaar oude bromelia, n „stekkie", zachtjes te :ken als een reiswekker. >t tikken wordt elke iddag twee uur lang on tbroken. Na cjeze pauze feint het weer. We konden het eerst ook uf nauwelijks geloven en je hebben bij allerlei ertsen navraag gedaan, aar niemand geloofde ps", aldus mevrouw Van pzeeland. „Bloemisten, wekers en andere plan- jr^deskundigen reageer- én verbaasd en ongelo- ig"- Kze week werden spec ia ën van de Landbouw- geschool in Wageningen geschakeld. Ook die rea- erden hoogst verbaasd, olgens de wetenschap- rs is zo'n tikkend ver- hijnsel nooit eerder bij n bloem voorgekomen. 't tikken zou volgens n veroorzaakt kunnen orden door een soort gas- '11etje in de plant of door n soort larve. ADVERTENTIE VR. ZA, ZO MA '21/22/23/24 januari londerdag en vrijdag geopend van 10-17 en 19-22 uur. aterdag, zondag en maandag geopend van 10-17 uur. Toegang-biljetten bij NS-stations. DEN HAAG „Haag landen heeft besloten om geen eigen bijdrage van onze verzekerden te vragen. Dat besluit gaan we uitvoeren", al dus drs. D. Zijderlaan, directeur van dit Haag se ziekenfonds. Ondanks het gisteravond genomen besluit van de le denraad van het concurre rende Azivo-ziekenfonds om tot inning van de rijks daalder per geneesmiddel over te gaan, gaat Haaglan den gewoon door met zijn actie. „Wij hebben zulke grote bezwaren tegen die ei-, gen bijdrage en vooral de gevolgen die deze voor een aantal verzekerden kan hebben. Wij hebben naar wegen gezocht om die maat regel te omzeilen en die hebben we gevonden", al dus de heer Zijderlaan. „Anders dan bij de Azivo het geval is, hebben wij het ontwijken van de eigen bij drage volgens de regels ge speeld. We zijn een net fonds. We brengen alles op uit de eigen middelen, we halen niets uit andermans portemonnee". Directeur Zijderlaan zegt het te be treuren dat andere zieken fondsen de actie van Haag landen niet hebben overge nomen. Het Haagse ziekenfonds Azivo gaat in beroep bij de Raad van State tegen het besluit van de staatssecreta ris van volksgezondheid om een eigen bijdrage van een rijksdaalder per voorge schreven geneesmiddel ver plicht te stellen. Azivo zal de eigen bijdrage per 1 fe bruari overigens gaan in nen, nu de Ziekenfondsraad hiertoe heeft bevolen op straffe van een hoge boete. Het Tweede-Kamerlid me vrouw D. Cornelissen (CDA) vindt dat er voor reumapatiënten en andere chronisch zieken een bij zondere regeling moet ko men. Ze heeft dit gezegd in een gesprek met het blad van de Bond van Reumapa tiëntenverenigingen. Me vrouw Cornelissen zet vraagtekens bij de conclusie van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen, dat het onmogelijk is om re kening te houden met pa tiënten die veel en vaak medicijnen nodig hebben. MADRID Prins Bernhard verblijft in Spanje om zich op de hoogte te stellen van de massale slachtpartijen onder ganzen in het Spaanse natuurpark Donana één van zijn lievelingsprojecten. Er zijn de afgelopen weken tijdens jachtpartijen ruim 2000 ganzen afgescho ten, ondanks een absoluut jachtverbod. Volgens na tuurorganisaties gaan ook de traditionele drijfjachten op herten en everzwijnen, ondanks alle verboden, ge woon door. Het 40.000 hectare grote moerasgebied van Donana werd in 1978 op aandrang van de prins tot beschermd reservaat uitgeroepen en ontvangt sindsdien geld van het Wereldnatuurfonds. Prins Bernhard kwam dinsdag aan. Hij werd afgehaald door vrienden en is met onbekende bestemming vertrokken. Vanuit de VIP-loge heeft hij eerst nog gebeld met koning Juan Carlos om te informeren naar diens gezondheidstoestand. De Spaanse koning moet het bed houden als gevolg van een ernstige val die hij een paar weken terug maakte tijdens een ski-tocht. Tot jaren '90 geen uranium naar Taiwan DEN HAAG Als er ooit sprake zal zijn van levering door Urenco van verrijkt uranium aan Taiwan, dan gebeurt dat zeker niet voor de jaren '90. De regering zal over deze zaak geen be slissing nemen zonder vooroverleg met de Kamer. Dit heeft mi nister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren beloofd. De minister wilde nog niet oordelen over de vraag of Urenco ver rijkt uranium mag leveren aan Taiwan. De andere deelnemers in Urenco, Engeland en West-Duitsland, hebben hun mening nog niet kenbaar gemaakt. ADVERTENTIE. Het Motorhuis doet ook mee aan de opruiming. Met maar liefst 150 OK-inruilwagens; alle merken, prijzen èn kleuren. Met het BOVAG- garantiebewijs en de OK-inruilwagengarantie. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs, want die daalt tijdens de opruiming naar een laagterekord. Ook hebben wij een aantal zeer interessante nieuwe auto's aan te bieden, bijvoor beeld: Opel Rekord-model 1982 kost nu rijklaar f24.000,- (inclusief tectyl/ML) en er is al een Opel Kadett voor f 15.895,-, geheel rijklaar. Wilt u een auto met de „kop eraf"? Wij hebben ook een aantal demonstratieauto's met hoge kortingen. Kom dus snel naar Het Motorhuis voor een interessant geprijsde nieuwe of gebruikte auto. Als u komt, merkt u direkt dat wij tijdens de oprui ming óók een opgeruimde kijk hebben op de inruil- prijs van uw auto, ongeacht het merk of model. Leiden. Vondel laan 80, tel. (071) 76 93 13. Katwijk, Ambachtsweg 1, tel. (01718) 2 92 03. I h] Voorschoten. Kón, lulianalaan 46, LWU tel. (01717) 22 36 of25 59. DEN HAAG Mensen met een jaarinkomen van minder dan 28.000 gulden bruto kunnen momenteel, als zij een premie-A- woning kopen, de eerste jaren bijna voor niets wonen. Door de sterk verlaagde hypotheekrente worden de lasten zoveel lager dat zij helemaal of bijna helemaal wegvallen tegen de te ontvan gen rijkspremie. In sommige gevallen kan het zelfs gebeuren dat de premie nog meer bedraagt dan het totaal van de rente, \yaar- door mensen dus nog geld toe krijgen bij het bewonen van een huis of appartement. Een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) heeft dit gisteren beves tigd. Volgens hem is staatssecretaris Brokx zich ook bewust van deze gevolgen van de rentedaling. Hij vond dat echter geen re den de premies voor dit jaar te verlagen, zoals gebruikelijk is bij een dalende rente. De bewindsman beschouwt de markt voor koopwoningen als zo slecht, dat zij een dergelijke stimulans best kan gebruiken. In het Brabantse Oosterhout heeft een wethouder onlangs er al op gewezen dat in zijn gemeente premie-A-appartementen te koop staan voor ongeveer een ton. Bij een rente van 8,5% bedra gen de lasten 8500 gulden per jaar. De maximum premie voor zo'n woning bedraagt 10.900 gulden in het eerste jaar. Vervol gens daalt de premie dan met 500 gulden per volgend jaar, zodat de bewoners, als zij aan de inkomensvoorwaarden voldoen, al die tijd geld kunnen overhouden aan het bewonen van een der gelijk appartement. Overigens wordt na het derde jaar bekeken of de bewoners nog wel in dezelfde inkomenscategorie zitten als waarin zij begon nen. Is dat niet het geval, dan wordt de premie verlaagd. Ook is er bij de koop van een premie-A-woning een anti-speculatiebe- ding van kracht, waardoor het verboden is gedurende de eerste tien jaar zo'n woning met winst te verkopen. Dat alles heeft sommige makelaars er niet van weerhouden ook in het buiten land (West-Duitsland) te gaan adverteren. Ook een buitenlander heeft namelijk, als gevolg van een EG-regeling, recht op de rijkspremie. ADVERTENTIE. Wij nodigen u graag uit voor een kennismaking met de nieuwe BMW 3-serie. BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG, f Leiden: Autobedrijf Rob Gorris B.V. Hoge Rijndijk 278,2314 AL - Telefoon 071-896000 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00-en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Bij de familie Duyzer in het Gelderse Herwijnen komen elke avond negen konijntjes op tafel. De wollige diertjes zijn twee weken geleden bij hun ge boorte moederloos ge worden. Goede raad was niet zo duur: „Geef ze een oplossing van melk en kindermeel", zei de die renarts. De injectiespuit jes werden er gratis bijge leverd. Nu zit het echtpaar Duyzer elke avond de ne gen langoren met spuitjes pap aan tafel te voederen, en de dieren groeien als de kool die zij over enkele weken zullen knabbelen. Na het eten gaan zij in een grote wasteil met stro mee naar de slaapkamer, waar ook 's nachts af en toe een oogje op hen wordt gehouden. Ook Nederlandse maatregelen voor val van satelliet DEN HAAG De regering heeft een aantal maatregelen op het gebied van de rampenbestrijding getroffen in verband met de mogelijkheid, dat delen van de Russische kunstmaan Kosmos 1402 dezer dagen, vermoedelijk'zondag of maandag, op aarde neerstorten. Het is op dit moment niet voorspelbaar waar de kunstmaan terecht zal komen. De kans, dat delen van de satel liet in ons land vallen, is uiterst gering. Mocht uit Amerikaanse berichten blijken, dat er een kans is op neerstorten in Neder land, dan wordt op het ministerie van binnenlandse zaken een landelijk coördinatiecentrum ingesteld. Intussen heeft er overleg tussen de ministeries plaatsgevonden om een slagvaardig beleid te voeren als dat nodig mocht zijn. Ook in andere landen zijn maatregelen getroffen, zoals in West-Duitsland, België en Japan. Kleurige Baghwan- aanhanger ontslagen MIDDELBURG Het ar beidsbureau in Middelburg moet een niet alledaagse ont slagaanvrage gaan behande len. Het gaat om de 30-jarige winkelbediende Jos Spee uit Middelburg, die door zijn baas, de eigenaar van een super markt, is ontslagen omdat hij ook tijdens werktijd geen af stand wil doen van zijn felge kleurde Baghwan-kleding. De winkelier, W. Mast, die de zwager is van Jos Spee, zit zelf ook met de zaak in zijn maag. „Mijn zwager is vorige week lid geworden van de Bagh- wan-beweging. Maandag meldde hij zich in fel rood ge kleed in onze zaak. Ik heb hem gevraagd om tijdens werktijd gewone kleding te dragen. Niet omdat ik tegen de Baghwan-principes ben, maar ik wil ook niet de schijn wek ken bij mijn klanten dat we de Baghwan-beweging willen sti muleren of bevorderen". Aan dat verzoek wilde Spee niet voldoen. Dinsdag meldde hij zich weer in de winkel in zijn felrode plunje, waarna Mast een ontslagaanvrage indiende. Het arbeidsbureau onderzoekt nog of het dragen van bepaal de kleding in werktijd reden tot ontslag kan zijn. Wie vijftig jaar getrouwd is mag een advertentie m veelal gratis in de krant komt. Zeventig jaar getrouwd, zoals deze week een Haags echtpaar mocht beleven, is zo'n zeldzaamheid, dat publikatie niet meer Cambridgeshire woont een man, die een absoluut record heeft geboekt. Hij werd deze week niet alleen 107 jaar maar vierde drie jaar geleden toen zijn vrouw nog leefde, zij stierf in 1981 ook zijn tachtigjarig huwelijk. Hi j leest de krant nog zonder bril, alleen de „Leidse Courant". Dat laat hij aan U over. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1