Dee Daniels koos Holland voor haar zangcarrière VooffkBeigit klusfes. Ja ÊeidócSomtu IN EN OM DE KAS Zachte winter voor tuinder niet zo gunstig als wel lijkt binnen de perken; Staatssecretaris houdt vast aan korting subsidies kunstenaars BURGERLIJKE STAND Water geven LAND EN TUINBOUW/KUNST CeidócSoirumt VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PAG1 Jules Croiset breekt arm tijdens voorstelling FRANEKER Acteur Jules Croiset heeft gisteravond tij dens een voorstelling in De Koornbeurs in Franeker zijn arm gebroken. Croiset speelde daar een solo-Voorstelling van „De Zachtmoedige" van Dos- tojevski, een oudere voorstel ling die hij naast „De hoogst merkwaardige gedaantever wisseling van Gregor Samsa" speelt. Vlak voor de pauze struikelde hij en maakte hij een val van het één meter hoge podium. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) houdt onverkort vast aan zijn voornemen dat kunstenaars dit jaar 7,6 miljoen gulden moeten inleveren via een korting op de subsidie van het rijk via de BKR. Alleen indien alternatieve plan nen ten aanzien van de kunstenaars een even groot bedrag opleveren, is de bewindsman bereid zijn voornemens te herzien. De korting op de BKR moet op 1 maart aanstaande ingaan. Dit heeft De Graaf gisteren in de Kamer gezegd naar aanleiding van vragen van het CPN-Kamer- lid Schreuders over zijn voornemens. De Graaf heeft onlangs voorgesteld veranderingen in de BKR aan te brengen door ondermeer de toegesta ne neveninkomsten te verlagen alsmede subsidies op gemaakte werken, atelierkosten en contribu ties. Volgens Schreuders gaat het bij de BKR om een bijzondere voorziening. Ook stelde de communist dat de voorgestelde bezuinigingen geen recht doen aan de bijzondere plaats van kunstenaars in de sa menleving. De Graaf stelde echter dat de korting op de BKR nodig is omdat het hier gaat om een aanvulling op het inkomen. Zou de korting niet plaatsvinden, dan zouden kunstenaars beter afzijn dan degenen die een sociale uitkering krijgen of van de bij stand rond moeten komen. „De maatregel is in lijn met de maatregelen ten aanzien van de sociale zekerheid", aldus De Graaf. De bewindsman wilde ook niets horen van in het verleden gedane toezeggingen dat de BKR niet aantast zou worden. Volgens De Graaf dwingt de huidige economische situatie ertoe terug te komen op gedane toezeggingen. Daarin zou hij gedekt worden door zijn collega Brinkman (Welzijn, volksgezondheid en cultuur). In 19Ö2 gaf de overheid 113 miljoen gulden aan de BKR uit. Daarvan proifiteerden 3450 kunstenaars die gemiddeld 37.600 gulden kregen. Dit jaar zal het aantal kunstenaars in de BKR stijgen naar 3650, de uitgaven voor de overheid stijgen daar mee naar 120,5 miljoen gulden. Pierre Moinot in Academie Francaise PARIJS De president van de Franse Algemene Reken kamer, Pierre Moinot, is giste ren gekozen als lid van de Académie Francaise. Hij neemt de plaats in van de in maart gestorven filmregisseur René Clair in het college van de 40 „onsterfelijken" dat vooral moet waken over de zuiverheid van de Franse taal. De 62-jarige Moinot heeft voor zijn vele romans talrijke on derscheidingen ontvangen, zo als de romanprijs van de Aca démie Francaise en de Prix Fémina. Pingpongers snei uitgeschakeld CARDIFF De Nedeh herenploeg is gisterenis open tafeltennisskanÓI schappen van Wales ni^ der gekomen dan de p< ronde. In de eerste rondjdi van Canada met 3-1 jO nen, in de tweede was 3it veel te sterk: 0-3. plaatste zich via een zwèr vochten overwinning (jtc Polen met Hongarije, ia land en Frankrijk voor tr ve finales van de weds- voor landenploegen. TWEEDE HAAGSE OPTREDEN VOOR AMERIKAANSE ZANGERES -li DEN HAAG Dee Da niels, een naam om te ont houden. Drie maanden geleden verkocht ze haar piano en andere bezittin gen in het Amerikaanse Seattle, nam het vliegtuig naar Rotterdam met als belangrijkste bagage haar stem. Met die stem wil ze ook hier een loopbaan op bouwen en inmiddels heeft ze al enkele malen verrassend van zich laten horen. Zondag j.l. stond ze in Theater Pepijn met de formatie van trompettist Koos van der Sluis: Blues, Zuid-Amerikaans, jazzy nummers en een prachti ge ballad waarin ze haar vier vocale octaven prima uitbuit. Ze is in Den Haag al aan een herhaling toe. Zondagavond a.s. zingt ze in café De Bok, een bruin gekleurd établissement waar uitbaters Gert van IJsseldijk en Rachèle Wil link de jazzmuziek weke lijks met opmerkelijk goe de moed hoog houden. Dee Daniels, lang, donker, slank en elegant is op de gok naar Nederland gekomen:' „Niet om te concurreren, niet om anderen de kaas van het brood te eten, maar gewoon om m'n eigen muziek te bren gen". Muziek die haar zo'n beetje is komen aanwaaien, want Dee begon haar beroeps loopbaan als lerares op een high school in allerlei creatief- artistieke vakken: Keramiek, tekenen, juwelen ontwerpen. „Ik droomde absoluut niet van een muzikale carrière. Maar ik kwam een paar oude beken den uit mijn studietijd tegen die een orkest hadden. Ik heb zomaar wat met ze gezongen en ze vroegen me wéér. Ik moest op de achtergrond van hun nieuwe plaat meezingen en voor ik het wist had ik een vaste aanbieding. Maar ik durfde niet zo. Ik had net die baan als lerares aangenomen en over muzikanten hoorde je toch al van die wilde verhalen. Maar naast het lesgeven, blééf ik zingen. Het werd zelfs zes avonden per week en toen heb ik toch maar voor de muziek gekozen". Maar waarom kom je. vanuit het land van de showbusiness, nü juist naar Nederland? Dee Dee Daniels: „Op een heldere dag haal ik vier octa ven plus een noot of twee. drie". Dominees dochter groeide op met de gospels Daniels: „Ik wilde veranderen. New York trekt me niet en in Los Angeles heb ik voortdu rend pijn in m'n ogen van de smog daar. En dat zijn wel de plaatsen waar je het als zange res moet maken. Ik had in Se attle contact met zangeres Er nestine Anderson, die had hier op het North Sea Jazz festival gezongen en vertelde me iets over jullie land. Daarna ont moette ik saxofonist Mark Le wis en hij bleek hier zelfs vier jaar gewoond te hebben. 'Waarom probeer je Nederland niet', zei hij. 'Ik heb er contac ten en het is een ideale basis. Je zit zo in Engeland of Frankrijk'. Ik voel me hier na drie maanden erg comfortabel. Ik heb geen heimwee al is mijn situatie natuurlijk een beetje gek. Je komt als een blanco blad binnen, er staat niets vast, je weet morgens niet wat je 's avonds zal doen. Hoe het allemaal zal lopen? Angstig ben ik niet, maar spannend is het wel". Tijdens een optreden in het befaamde Rotterdamse établissement Melieve/Bender kwam ze in contact met trompettist Koos van der Sluis. Hij bood haar aan samen te werken wanneer dat mogelijk zou zijn en begon arrangementen voor zijn or kest en haar te schrijven. In Theater Pepijn ging die sa menwerking openbaar van start. Koos van der Sluis: „Ik zou haar geen jazz-zangeres noe men. In Nederland denk je dan meteen aan iemand als Rita Reys. Dee Daniels is jon ger, dus het zou vreemd zijn als zij alleen maar de stan- daard-jazzsongs van toen zou brengen. Zij is van een nieuwe generatie die opgegroeid is met popmuziek en je hoort bij haar bijvoorbeeld Roberta Flack doorklinken. Volgens mij kan ze alles: Popmuziek, ze zong afgelopen zondag „Time after Time", blues, een all- round zangeres". En Van der Sluis kan het weten: Hij is muzikant met als hoofdinstru ment trompet (naast mondhar monica en basgitaar) en geeft in dat instrument les voor lichte muziek en jazz aan het Arnhemse conservatorium. Met Aad Groenenboom (drums en zang), Hans Mijdam (tenorsax, fluit), Jan Hartong (piano) en James Long (bas) vormt hij daarnaast een jazz- combinatie. „Een hobby-or kest" aldus Koos van der Sluis. „We zitten allevijf in het vak. maar van deze muziek leven, dat gaat niet. Die is toch voor een te beperkt publiek. Mis schien zou het lukken als je een manager achter je had staan, die de hele dag voor je aan de telefoon hing. Wij bel len een uurtje en dan heb je één concert. En niemand van ons is erg zakelijk". Gospels Dee Daniels (vóór in de twin tig) had slechts twee zangles sen die niettemin veel voor haar betekenden: „Een oude leraar, over de zeventig, maar wat hij zij bleek ontzettend be langrijk. Als je aan je stembe- reik werkt, moet je niet naar die octaven kijken als een moeilijke weg omhoog, zei hij. Want dan maak je het fysiek moeilijker. Dan ga je ver krampt zingen. Je moet die oc taven zien als één horizontale lijn. Dan heb je de meeste moeilijkheden al overwonnen. En dat hielp. Ik had eerst twee octaven, het werden er vier. En op een heldere dag heb ik zelfs een bereik van vier octa ven plus een noot of twee, drie". Aardig wat voor een zangeres die net komt kijken. Hoewel, Dee Daniels heeft zo als zovele zwarte Amerikaanse musici de rijke achtergrond van een jeugd in de kerk van de Baptistengemeente. Waar muziek een enorme sterke rol speelt tijdens de dienst. Dee Daniels: „Ik ben opgegroeid met de gospels. Mijn vader is dominee en in zijn kerk leidde ik de koorzang. Zes koren wa ren er, van kleuters tot en met ouden van dagen. Ik begeleid de op een piano en een Ham mond-orgel. Soms zat ik hele zondagen in de kerk." Van daar dat bij haar favoriete zan geressen Aretha Franklin hoort. Ook een domineesdoch ter en sterk beïnvloed door die gospels. Nog een les uit de kerk voor Dee Daniels: „In de kerk wordt muziek gebruikt om mensen in stemmingen te brengen. Een bepaald lied om de mensen gul in de zak te la ten tasten als er gecollecteerd wordt, een ander om ze op de preek te prepareren. Ik bouw mijn concerten ook zo op: Niet plompverloren een lied, maar eerst op zoek naar je publiek eh dan proberen dat mee te nemen op jouw muzikale, emotionele reis". Nog meer favorieten van Dee Daniels: „Sarah Vaughan, om die prachtige laagte in haar stem. En natuurlijk Cleo Lai- ne. Wat heeft dat mens een stembereik. Toen ik haar voor 't eerst hoorde, ben ik naar de kelder van ons huis in Seattle gevlucht. En ik dacht: Hier kom ik nóóit meer vandaan". BERT JANSMA Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats'a Betaald wordt per maand (met automatische aischiijvf6 D per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: n Postcode/Plaats I Telefoon I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakkla I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Overleden: J. van de Graaf, geb. 18-8-1907 man; A. J. Köhne, geb. 18-6-1895 vrl. geh. gew. met P. J. Blonk; J. Muelink, geb. 4-9-1894 man; M. C. van der Linden, geb. 1-10-1908 vrl. echtg. van D. Regeer; W. Hindriks. geb. 12-10- 1939 vrl. geh. gew. met G Visser; B. Quist, geb. 26-9-1888 man; M. C. Le- zwijn, geb. 24-4-1896 vrl. echtg. van W. J. Webber; C. Zwart. geb. 18-5- 1887 vrl. geh. gew. met W. F. Stou ten; L. T. Beugelsdijk, geb. 11-4-1913 man; IJ. de Vreugd, geb. 28-10-1937 vrl. echtg. van H. de Mooij; C. J. van den Berg, geb. 8-7-1906 man; W. C. van Bohemen. geb. 4-12-1901 vrl. geh. gew. met H. Kooijman, B. J. de Zwart, geb. 22-7-1908 vrl. geh. gew. met J. R. Offerman; I. Klinkhamer, geb. 23-8-1898 man; F. J. van den Berg, geb. 26-7-1920 man; P. H. van Eeden. geb. 27-1-1905 mani. ring, geb. 13-5-1927 vrl. eclf W. Honders; G. T. M. NiericrJ 2-7-1906 man; J. Rietbergen, fd Bijl. geb. 2S)r de Water. geb. 28-8-1899 C few. met P. Kleijnhans; J. F.® pek, geb. 22-4-1901 vrl.; VB Boks, geb. 31-12-1961 vrl. 1-1961 vrl, ril 'enblij en A. F J. R. SierksriP' Prijzen bloemen en planten op beter peil dan vorig jaar Als de inzet van 1983 een voorspelling zou inhouden voor wat betreft de bloemen- en plantenhandel, dan zou het er beslist nog niet zo slecht uitzien voor dit jaar. Afgezien van de aanzienlijk grotere aanvoeren, zijn tot nu toe in het algemeen de prijzen op een beter peil dan in de eerste we ken van het vorig jaar. Waarbij ook nog andere pluspun ten komen. Zoals die van de milde winterdagen, die een aanzienlijke besparing geven op de stookkosten tot dusver, ook al kunnen er altijd nog kwade verrassingen optreden. Maar niet alleen dat de vorst het nog steeds laat afweten, maar ook het zonnetje is erg vriendelijk en zorgt voor een behoorlijke verwarming in kassen en warenhuizen. Waarbij dient te worden opgemerkt dat vorig jaar om deze tijd de vorst zich zwaar liet gelden. Die voerde toen de energiekosten stevig op en remde de aanvoer af, waaron der ook de prijzen hebben te lijden omdat een niet onbe langrijk deel van de handel van de straat blijft. Dat is nu niet het geval en men kan nog steeds de diverse stalletjes de bloemen en planten aanbieden. En zien doet kopen! De cijfers van de CCWS in de afgelopen week spreken een duidelijke taal. Er was een totale aanvoer van 27.725.437 en een opbrengst van 17.480.529,95. Vorig jaar zelfde week aanvoer 21.418.411 en omzet van ƒ9.889.429,71. Dat betekent dus een aanvoer van rond de 6 miljoen bos of stuks méér met hogere opbrengst van bijna de helft. De gemiddelde prij zen die werden betaald voor bloemen liegen er ook niet om! Om nog wat cijfermateriaal te vermelden, vanaf 1 ja nuari tot en met vrijdag 14 januari dit jaar was er een aan voer van 56.114.955 bos of stuks en omzetbedrag van ƒ34.122.007,39. Vorig jaar zelfde periode aanvoer van 55.869.372 bos of stuks en omzet van ƒ27.181.547,56. Dus een hoger omzetbedrag van rond de 7 miljoen gulden en dat klinkt niet ongunstig. Van de snijbloemen werd afgelopen week aangevoerd 24.252.215 bos of stuks met opbrengst van 13.463.275,48, tegen vorig jaar aanvoer 18.750.385 en opbrengst van ƒ7.510.375,00. Wat de potplanten betreft was er afgelopen week een aanvoer van 1.178.896 stuks en opbrengst van ƒ2.908.517,65 en vorig jaar 701.028 stuks en opbrengst 1.748.086,31. Hierin zit dus niet zoveel verandering. Wat de gemiddelde prijzen betreft, de volgende cijfers met tussen haakjes die van vorig jaar. Alstroemeria 78 (54), amaryllis 44 (26), anjers 48 (37) trosanjers 33 (20), anthuri- um 1.72 (1.36), asp. plumoses 17 (16) bouvardia 38 (31), chrysanten tros jc. 91 (59), idem p.l. j.c. 1.02 (87), tros m.c. 76 (1.61), idem p.l. m.c. 27 (21), euphorbia 75 (53), fresia 33 (28), gerbera 1.01 (83), gladiolen off. 16 (34), irissen 30 (20, leliekelken 1.15 (76), idem tak 1.11 (98), nerine 1.18 (97), cymbidium groot 50 (42) idem kleine tak 3.11 (2.15) grote rozen 73 (56), idem klein 49 (36), gypsophilia 45 (28), stre- litzia 1.84 (1.64), tulpen 26 (16). Dat van bepaalde produkten de aanvoer gunstiger afstak bij het vorig jaar, is reeds duidelijk gemaakt. Van fresia lag de aanvoer met ruim 6 miljoen ongeveer 2 miljoen ho ger maar desondanks mocht de gemiddelde prijs van 33 cent tegen 28 vorig jaar er best zijn. Indien de weersom standigheden zich niet wijzigen kan worden verwacht dat deze situatie nog wat zal aanhouden en dat is gezien de algemene resultaten van het vorig jaar wel te wensen. De maand januari kenmerkt zich tot op dit moment door de voor deze tijd van het jaar uitzonderlijk hoge temperatu ren. Veel leken zijn geneigd om daar de conclusie aan te verbinden dat de tuinders hier zonder meer mee boffen, omdat ze minder gas zouden verstoken. Deze gedachten- gang is leken nog wel te ver geven, maar als de minister van Landbouw zich in derge lijke termen uitlaat, dan roept dit op zijn minst de nodige vraagtekens op. De vork zit namelijk als volgt in de steel. Bij helder rustig vriezend weer kan er van een behoor lijke instraling geprofiteerd worden, daarnaast profiteert men op niet geringe schaal van de faktor licht. De plan ten vertonen dan de nodige activiteit, ze verdampen meer waardoor het hele groeiproces beter verloopt. Als het be wolkt weer is en de buiten temperaturen zijn vrij hoog, dan loopt men het risico, ze ker in de gevallen waar men op energiebesparend gebied veel maatregelen heeft geno men, dat de verwarmingspij- pen vrij laag in temperatuur zullen blijven. Dit is een kwa lijke zaak omdat dan de ver damping van de gewassen ge ringer zal worden. Kortom de planten zijn minder aktiéf en groeien dus langzamer. Dit is een gevaarlijke ontwikkeling omdat dit oogstverlatend werkt en de planten zullen een weersverandering moei lijker doorstaan met alle na delige gevolgèn daarvan. In dit geval zal er toch gestookt moeten worden om de plan ten te activeren. Als het daar naast bij bewolkt weer, dus weinig licht, ook nog eens ha gelt, regent en stormt, dan vraagt dit een niet geringe hoeveelheid energie. Het is dus niet zo maar terecht, om zekef niet nu al, te beweren dat de glastuinders er bij het huidige weertype wel bij va ren en volop energie bespa ren. Het is natuurlijk een voor de hand liggende zaak, dat het hier gaat om de vroe ge stookteelten. Dit zijn de teelten waar jaarlijks de ener giebehoefte het grootst is. Daarnaast drukt het zachte weer nog steeds de prijzen voor veel wintergroenten. Dus ook hier werpt het wei nig vruchten af. Tot slot loert In een zachte winter moet toch gestookt worden om de planten te activeren. er nog een ander gevaar en wel het overwinteren van al lerlei schadelijke insekten en schimmels. Hopelijk is het nog te vroeg om hier nu al vanuit te gaan. Spruiten Tot en met de eerste week van januari werd er ongeveer 68 ton aangevoerd. Dit is on geveer 6% meer als vorig sei zoen. Als het weer niet ex treem verandert dan kan er nog op een behoorlijke aan voer gerekend worden. Hier door kan het totaal aanbod nog groter uitvallen. Het is niet uitgesloten dat er dit sei zoen een produktie gehaald wordt van 100.000 ton (vorig seizoen was dit 91.000 tón). De export vertoont nog steeds een groei. Vooral West-Duits- land is sinds jaren een belang rijke afnemer met een groei ende belangstelling. De afzet naar Frankrijk vertoont ook jaarlijks enige groei. Engeland kan normaal gesproken goed in de eigen behoefte voorzien, alleen vorig seizoen ging een groot deel van de oogst verlo ren, waardoor de export een uitschieter te zien geeft. Over het seizoen tot nu toe, dus van 1 juli tot half januari, komt de gemiddelde prijs uit op 57 cent per kilo (beide voorgaan de seizoenen ruim een gulden per kilo). Over de eerste twee weken van januari komt de gemiddelde prijs uit op 58 cent. Veel verbetering trad er dus in januari niet op. Vorig seizoen lag de gemiddelde prijs toen op 1,62 per kilo. Ook in de afgelopen week waren de prijzen slecht. Voor de A-sortering werd er ge middeld 42 cent per kilo be taald, de B-sortering bracht 56 cent op. Het aanbod wordt waarschijnlijk wat kleiner, waardoor er enige opleving van de prijs mogelijk is. Veel wonderen worden hier echter niet van verwacht. Het aan bod van prei nam aanmerke lijk toe. Aan een prijsdaling viel er daarom niet te ontko men, de gemiddelde prijs daalde naar 62 cent per kilo. Het aanbod zal ruim blijven, waardoor de prijsdruk zal blij ven bestaan. Het aanbod van witlof in de maand januari is meestal ruim. Dit is thans ook het geval, toch bleef het aan bod beneden dat van vorig seizoen. De prijsvorming voor dit gewas valt echter tegen. Voor het lof, aangevoerd in de provincie Zuid-Holland, lag de gemiddelde veilingprijs in de periode van 1 december tot half januari op 2,03 per kilo (vorig seizoen 2,14). Over het hele seizoen, gere kend vanaf 1 augustus, komt de gemiddelde prijs uit op 2,26 (vorig seizoen 2,55). In de afgelopen week was er een prijsdaling, die hoofdza kelijk de sortering II betrof. De gemiddelde prijs daalde van 1,60 naar 1,35 per kilo. De sortering I bracht 1,95 per kilo op. In aanbod en prijs wordt er weinig ver andering verwacht. Kroten brachten gemiddeld 17 cent per kilo op, de aanvoer zal wat kleiner worden. Veel ver andering in prijs wordt er niet verwacht. Winterpeen noteer de een prijs van 16 cent per kilo. Boerenkool veranderde met 48 cent per kilo nauwe lijks van prijs. Glasgroenten De belangrijkste glasgroente- soort is op het ogenblik de sla. In de tweede week van janua ri was de aanvoer groter als vorig seizoen. Dit had een te rugslag voor de prijzen tot ge volg, toch bleef de prijs boven die van vorig seizoen. De ge middelde prijs over de eerste twee weken van januari lag 11 centen per krop hoger als vorig jaar. De gemiddelde prijs bedroeg 43 cent. Dit is aanmerkelijk lager als in 1981 want toen werd er 64 cent per krop betaald. In de afgelopen week was er sprake van een lichte daling. De concurrentie van Frankrijk nam toe en kan nog wat groter worden. Er wordt ook op een wat gro ter aanbod van Hollandse sla gerekend. Als de vraag niet te veel verandert lijkt de prijs zich redelijk te kunnen hand haven. Door een wat groter aanbod nam de prijsdruk bij radijs toe. De prijs daalde naar ongeveer een gulden per bos. Het aanbod wordt groter, de prijs zal licht dalen. De vraag naar andijvie leefde sterk op, de prijzen trokken aan naar 2,58 per kilo. Deze prijs lijkt zich goed te kunnen handha ven. Voor spinazie werd er 3,15 per kilo betaald. Raap stelen bleven goedkoop name lijk 19 cent per bosje. In de tuin valt nog weinig te beleven, al is het een feit, dat de natuur een beetje in de war raakt nu het nog steeds niet wil winteren. Bekijk de tak ken van sommige heesters maar eens, daar vormen zich alweer flinke bladknoppen. Voor de rest blijven we nog even bij ons kamertuintje in de vensterbank, bij onze ka merplanten dus. Er schijnt wel eens beweerd te zijn, dat er op deze aardbol meer mensen zouden sterven aan te over vloedige voeding, dan aan de honger. Misschien zouden we van onze kamerplanten wel kunnen beweren, dat er meer heengaan aan te veel water dan aan droogte. Het is een nogal veel voorko mend misverstand, dat je ka merplanten steeds rijkelijk water moet geven, dan zit het wel goed. Maar dat klopt toch niet. Planten bestaan voor 90 procent uit water, dat wel. Via de bladeren verdampt dat wa ter weer en dat verdampende water moet via wortels en stengels weer worden aange vuld. Komt de plant te droog te staan, dan zal ze eerst zelf maatregelen nemen: ze raakt in een soort van rusttoestand; maar al te lang gaat dat niet duren. Blijft ze uitdrogen, dan zal de plan sterven. Bij aan houdende droogte zullen bla deren en stengels slap gaan hangen. Maar let op: als we te veel water geven, kunnen pre cies dezelfde symptomen op treden; bovendien krijgen we dan vaak geel wordende blaadjes. De bloemist kan bij elke door hem verkochte plant van ad vies dienen, wat het water ge ven betreft. Er zijn namelijk planten, die weinig en er zijn platen die veel water nodig hebben. Daarbij speelt ook de omgeving een rol. In wonin gen, die centraal verwarmd worden, zal de atmosfeer aan zienlijk droger zijn, met alle gevolgen van dien. Er is één „gulden regel": we gieten planten nooit met ijskoud wa ter; dus ook niet met water dat zo uit de kraan komt. In de meeste streken van ons land is het leidingwater niet zo hard, dat het ongeschikt is om plan ten mee te begieten, maar we laten het wel eerst op kamer temperatuur komen of we mengen het met een beetje warm water. Veel kamerplan ten stellen het trouwens op prijs, te worden begoten met een beetje lauw water en lauw is niet warm. Eigenlijk hoort elke po| op een schoteltje te staan gieten nu zoveel, dat er nt ge minuten een spoortje in dat schoteltje gekomto Voorkom, dat de voet v pot in het water blijft dat kan wortelrot in de werken. De meeste mensen ler. gauw te voelen of een po te droog is door eenvoudi een vinger de potgrond roeren. Is een potplant v. lijk te droog geworden, dompelen we de pot een! helemaal onder in een ei met lauw water. Zodra eij( luchtbellen meer uit dej^ grond opstijgen, laten pot uitlekken en komt ze** op haar plaats. Tussen haakjes, wie wisj er verscheiden kamerplfj zijn die een broertje doo<P ben aan tocht? Ze kunnefi best tegen plotselinge ling, krijgen bruine puntj randjes aan de bladeren g( ten blad vallen. De tegenf dig meer en meer ter) mende Ster van Beth|( bijvoorbeeld kan slecht een tochtig plaatsje. Mal) geldt ook voor Beg Fuchsia's en Pelargo (Geraniums), om er maa Daar te noemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16