Ford nieuwtjes Mitsubishi vervangt modellen Mannenmode wordt steeds stoerder Radio-nieuws op Nieuw decoratie systeem voor glas Nederlandse kleuter slaapt meestal goed Oosterse pracht in Amsterdamse Confectieeentrum personenauto-RAI Nauwelijks winterseizoen 1982-1983 achter de kiezen, of de grote jongens in Parijs en Rome zitten alweer met de volgende hap: seizoen 1983-1984. Op de beurs in Parijs op 5-8 februari zal het wereldcentrum voor de mannenmode weer zijn poorten openen om te laten zien wat de stylisten en cou turiers met hun prèt a por ter er weer van gemaakt hebben. Het laat zich aanzien dat de man met de jaren modisch stoerder, mannelijker wordt. Verschillende trends zullen aan de orde komen, bijvoor beeld het thema „Golf" met eendeblauwe en violet-grijze tinten in meerkleurige ruwe tweeds en draadeffecten. Shetland truien en sportjas jes, gemaakt uit diagonale weefsels. Veel leer-details. De pantalons uit deze stijl zijn kort tot onder de knie of lang tot op de enkel. Jas- Lanvin houdt het fijntjes met fraai gesneden pak ken, elegante vesten, ge-' sloten door vier knopen. Michel Malard creëert een soort Rugbyspeler, ge kleed in lagen over elkaar. jes, vesten en broeken zijn in contrasterende dessins tweed-keeper-shetland- velours-leer. Het „Rondo- nee"-thema houdt zich aan natuurkleuren (ook het wit van de Pool). Verder lakstoffen, gabardi ne, zeildoek, ratiné's, geruw de moleskin, zware serge en brede ribs. Alles is warm, met details als bij jachtkle- ding, canadiènnes, legerpar- ka's. Grote zakken en mou wen in contraststof. Evenals bij de „Side Car"-modellen wordt hier gespeeld met uit snijdingen, laag-over-laag- effecten (overvesten en in de kleding vastgemaakte vesten). De „Montagnestijl" is uitgevoerd in wit, parel of écru met gewatteerde mo dellen. „Side Car" is zeer sportief, combinaties van ge deeltelijk gemercereseerde stoffen, zwarte denim, wa terdicht zeildoek. Bij sport- kleding: doorgestikt satijn, maar ook opgestikte „werk manspakken" en pantalons in „rangers" of korte laar zen. Internationale mode voor modieuze mannen. TINY FRANCIS Met een duidelijk gevoel van tevredenheid kan Ford het nieuwe jaar in gaan. Na niet meer dan vier maanden pro- duktie rolde al de 100.000ste Sierra van de band; specifiek in Nederland is de vraag naar de Escort zo groot, dat de Saar- louis fabriek een dag alleen voor ons land moet draaien (800 auto's). Om de belangstelling voor die Escort nog op te voeren is dan nu de lang verwachte automa tische transmissie uitgebracht. Op het oog is het een compac te, maar verder gewone drie- versnellingsautomaat, lever baar voor alle Escorts 1600, be halve de XR3i. Toch blijkt er een bijzonder handigheidje in te zitten. Het meerverbruik van een auto met automatische bak wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de hydraulische kop pelomvormer nooit helemaal koppelt. Om dat nu te voorko men voorzag Ford ook in een mechanische krachtoverbren ging, die niet blijft slippen. Om toch het voordeel van de koppelomvormer te behouden dat hij het motorkoppel bij wegrijden kan vergroten is de verhouding tussen mecha nisch en hyraulisch overge bracht vermogen in elke ver snelling anders. In de eerste versnelling werkt, als vanouds, alleen de koppe lomvormer voor soepel weg trekken. In de tweede gaat al 62 pet. van het vermogen via de mechanische koppeling, in de derde zelfs 93 pet. Door een „lange" eindoverbrenging blijft ook bij hoge snelheden het toerental nog redelijk laag: bij de topsnelheid van 163 km- h nog 4.900 tpm. In het ver bruik op de buitenweg is de bijzondere koppelingsconstruc tie goed merkbaar. In de stads- cyclus verbruikt een automati sche Escort nog bijna een liter per 100 km meer dan een handgeschakelde, maar bij constante snelheden van 90 en 120 km-h is het verschil slechts resp. 0,1 en 0,4 liter per 100 km. Een Escort automaat moet zo nog gemiddeld 1:12 kunnen lopen. Capri en Granada Ook het in wezen al aardig be jaarde Capri-model verkoopt nog heel redelijk, met daarin zelfs een flink aandeel voor de „Zip", de rits schiet weer los! Geen stroeve ritsen meer Wie kent niet de narigheid met een rits die op een kritiek mo ment niet meer open of dicht wil gaan? Het verschijnsel treedt vaak op bijvoorbeeld na chemisch wassen of reinigen. Nieuw van Lewenstein Amsterdam is een „zip-spray", die het karwei van een vastgelopen rits klaart. Olievrij en kleurloos is de „sli- despray" ook bruikbaar voor stroeve gordijnrails, schuiframen, voor autoschuiframen, stroeve boren, schroeven en zagen. Ad- vies- verkoopprijs ƒ7,95. Naaimachine-speciaalhandel, klein- vak- en fourniturenzaken, stomerijen. CONSUMENTENINFORMATIE £cid*e<5cHmant VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PAGINlf i jl „Onvoorstelbaar wat onder de motorkap zif „Wat je tegenwoordig ziet je de motorkap opendoet, enkele jaren geleden r? voorstelbaar. Met name problemen met de elektris^ circuits duiden op slecht derhoud van de auto's", Zo luidt het commentaar vj de Wegenwacht bij een terf blik op het winterseizq 1981-'82. In die periode vi^ leende de Wegenwar 130.000 maal hulp aan strande automobilisten, Ir waarschuwing is misschr dan ook wel op zijn plaats, f meer daar een auto in de wr termaanden het meest te f den heeft. Onderverdeeld naar het soj- hulpverlening krijgt men L volgende beeld: elektrisch <y cuit 52.000 (40%), koelingspl blemen 14.000 (10,8%), moJ en overige storingen 24.3 (18,8%), banden en remm 10.000 (7,7%), brandstofprobi men 18.000 (13,8%), hulp k ongeval 1.500 (1,2%), bijzond re diensten 4.000 (3,1%), sief hulp 6.000 (4,6%). Niet overhaast auW huren na ongeval in West-Duitsland De ervaring heeft geleerd de politie of garagebedrijv? in West-Duitsland bij ef aanrijding, waarbij de auto a danig is beschadigd dat vr der rijden niet meer mogelr is, vaak adviseren een auto* huren „aangezien de kostr daarvan toch door de tege partij moeten worden J taald". De afdeling Juridische L denservice van de ANV waarschuwt vakantiegange zo'n advies niet zonder me op te volgen, aangezien mi anders achteraf wel eens vo, onaangename gevolgen ki komen te staan. Het problem, is namelijk, dat indien I' schuld van de tegenpartij ni geheel duidelijk of moeill bewijsbaar is, alle kosten a<r teraf voor rekening van gedupeerde komen. Ook wa neer de autoverhuurder a^ biedt een expert in te schak len om de schade te taxen en voor de gedupeerde ef advocaat in de arm te nemi? dient men op zijn hoede f zijn, zolang niet zeker is w voor de kosten opdraaien. r De ANWB adviseert in zuljj gevallen contact op te nemp met de rechtsbijstandverzeF raar of indien men van de ANWB met ridische Ledenservice. Namaak-glas-in-lood: haast niet van echt te ondt scheiden. Op de beurs „Karwei '83" die tot en met 23 januari ia Utrechtse Jaarbeurshallen is te bezichtigen, kan de bezoe ker een aardig decoratiesys teem aantreffen. „Ledline" is een methode om zelf het ge wone glas van ramen, deuren, bovenlichten en andere glaso peningen te voorzien van prachtige glas-in-lood-crea- ties. Ledline is een combinatie van zelfklevende gekleurde „glas folie" en loodstrip. Met de strip worden de loodlijnen van glas-in-lood nagebootst en met de speciale glasfolie wor- den de resulterende vlakkl gekleurd. Het resultaat is nal welijks van echt glas-in-loi te onderscheiden, want loodstrip is van echt glaz! nierslood getrokken en h glasfolie vormt een gehe met het glas. Het materiaal! glashelder, kleurecht en fc| stand tegen hitte en koud Een raam van zestig bij tac tig centimeter kost gerekei naar het verwerkte materia ongeveer 18. Het produkt binnenkort te koop in DH warenhuis, hobby, en hui houdelijke zaken. Slaapproblemen houden niet alleen peuters en kleuters, ma ook nun ouders wakker. Om maar niet te zwijgen van alle d( kundigen, die het onderwerp voor hun proefschrift uitkozJ Gecombineerd met alle opmerkingen uit de onderwijswet en dat begint al op de peuterspeelzaal zou men al gail denken dat het jongste deel van de bevolking de nachten wc lend, huilend en angstig dromend en in elk geval veel te wal ker doorbrengt. De redactie van het maandblad Kinderi dacht dat ook, afgaande op het aantal brieven dat dagelij over dit onderwerp op de recactie binnenkomt. Een enquête die het tijdschrift heeft gehouden onder driedj zend lezers, heeft echter aan het licht gebracht dat de meei peuters en kleuters zeker geen slaapprobleem hebben. Van de kinderen komt 73 procent nooit uit bed na het klol van gehoorzaamheid, 60 procent roept in de nacht nooit q een van de ouders. Slechts 3 procent van de kinderen wo( elke nacht huilend wakker. „Alle klachten en vragen vormen dus niet het topje van de 1 kende ijsberg, maar zijn eerder een rafelige instopstrook a een verder rimpelloos dekbed", aldus „Kinderen". Nog wat cijfers uit het onderzoek: liefst 53 procent van de c ders leest de kinderen nooit voor, voor het slapen gaan, tegi 23 procent die het altijd doet. De televisie speelt niet zo'n t langrijke rol als vaak wordt aangenomen. „Eerst Sesamstri zien en dan naar bed" geldt slechts voor 7 procent als heel l langrijk. Veel hoger scoorden „regelmaat" (64 procent) i „goede sfeer" (62 procent). Van 48 procent van de ouders mi het kind nooit in bed bij de ouders. Lancer F veel minder plaats inneemt blijft er voor de pas sagiers toch minstens even veel ruimte over. In vergelijking met de Colt is de wielbasis van de Lancer wel iets verlengd, zodat ach terin meer plaats is. Motorisch bleef men natuurlijk bij het Colt-concept. Er is een 1200 in EL, GL of GLX versie en die GLX is er ook met 1400 mo tor. De grotere motor kan ge combineerd worden met een automaat, overigens wordt de bekende 2x4-bak van Mitsubi shi toegepast. Het verbruik van de Lancer F is iets lager dan dat van een vergelijkbare Colt, mede doordat de grotere carrosserie een betere stroom lijn oplevert. Behouden van de Colt bleef ook de in twee delen neerklapbare achter bank, hoewel de normale ba gageruimte met 360 liter in houd al een behoorlijke groot te heeft. Over de prijzen is nog niets meegedeeld, maar als we weten dat de Lancer F tussen Colt en Tredia moet komen, houdt dat in: 16.000,- tot 19.000,-. De Mitsubishi Cordia (links) en de Tredia De „tedere transparanten" voor 1983, die bij vele hui zen terugkomen. de „Hollywood Style" keert terug naar de jaren '40, toen Rita Hayworth in glanzende lamé's schitterde tegen decors van luxe. In Helena's make-up nogal wat donkere kleuren, maar ook licht poëtisch: de gene reuze pastels van Manet en het pointillisme uit de tijd van de impressionisten (op het doek gestippelde kleuren, die in elkaar overvloeien). Dit al les passend bij de voile's, satij nen, moiré en het matte lin nen, dat de mode zal gaan be palen. Uitschieter op dit punt is de make-up van het Japan se huis Shiseido met de „Lu-, minous Brights", uitbundige sprankelende lichtcontrasten (paars, bougainville rose) op het gelaat, met metaalachtige rode lippen, zodat er een le vendig gezicht ontstaat met een zekere straling. Ogen schijnlijk in contrast met de pastels, maar toch met de hel derheid van huid, die type rend zal zijn voor zomerge- zicht 1983. TINY FRANCIS Tijdens de Personenauto-RAI 1983 die van 3 t/m 13 februari wordt gehouden in de Amsterdamse RAI. introduceert Philips een aantal noviteiten op het gebied van de auto(cassette)radio. Philips vestigt de aandacht op een nieuwe auto-radiorecorder, de AC 824, waarop de zenderafstemming nauwkeurig in (digi tale) cijfers is af te lezen en is voorzien van een geheugen waarin 18 voorkeurzenders kunnen worden opgeslagen, ver deeld over FM, midden- en langegolf. Zoals eigenlijk na de intro- duktie van de Tredia en Cor dia niet uit kon blijven lijki het erop, dat de dagen van de Mitsubishi Lancer geteld zijn In eerste instantie zou de nieuwe Cordia niet de Celeste vervangen, maar al snel bleek dat toch wel zo te zijn. Offi cieel is nog niet aangekondigd dat de Lancer uit het pro gramma verdwijnt, maar na de introduktie van de Lancei F kan dit nauwelijks uitblij ven; het Tredia- en Lancer- programma overlapt elkaar nu al en de Lancer F komt daar na de RAI in februari nog eens bij. De nu aangekondigde Lancer F is in Japan al een jaar in produktie en vandaar weten we dat de F staat voor Fiore. Hier is dat waarschijnlijk af gekort tot F omdat Trevor Fiore een ontwerper in dienst, van Citroen is. Mitsubishi houdt het erop dat de F staat voor front-wheel drive. De naam Lancer is ook enigs zins bedrieglijk, want hoewel deze auto qua formaat verge lijkbaar is met de Lancer is het duidelijk een afleiding van de Colt. De aangebouwde kofferbak doet de lengte met 34 cm toenemen, waarmee de auto nog een decimeter korter is dan een „echte" Lancer. Die heeft ook een grotere wielbasis, maar doordat de (dwarsgeplaatste) motor in de Deze autoradiocombinatie zoekt voorts automatisch het sterk ste signaal van het gekozen FM-programma, ook wanneer door de automobilist grotere afstanden worden afgelegd. Door de toepassing van de micro-electronica voldoet dit apparaat aan de HiFi DIN-norm 45.000. Behalve druktoetsen voor de voor keurzenders heeft deze auto-radiorecorder druktoetsen „up en down" die de gebruikelijke afstemdraaiknop vervangen. Met een MSS-systeem kan de automobilist automatisch het begin van een muziekpassage opzoeken bij versneld voor- en achter uit spoelen van de cassetterecorder. De winkelprijs wordt ge schat op 795,-. Een andere opvallende introductie is de autoluidsprekerbox EN 8241 die een minimale plaats nodig heeft op de hoeden- plank of op de smalle stroken ernaast als deze plank uitklap baar of uitneembaar is. Met twee luidsprekers per box voor hoog en laag wordt een opvallend goede klankspreiding be reikt. De winkelprijs van deze luidsprekers per stel is ongeveer 190,-. Iedereen heeft wel eens in foto's^gezieTvar?twee^gezus-- XlCt £61101111 VBI! maKC-UD ters", met precies dezelfde ge- laatstrekken. Toch is de ene De Ford Granada Riche. duurste 2,8 Injection versie. Die krijgt nu eindelijk een vijfbak met overdrive-karak ter, waarmee hij voornamelijk stiller en zuiniger wordt. Door een 20 procent lager toerental in de vijfde versnelling (verge leken met de vierde) neemt het verbruik bij wat hogere snelheden met 10 procent af. Daarnaast onderging het inte rieur nog wat wijzigingen om een nog luxueuzer aanzien te geven. Om luxe draait het ook bij een „aangekleed" interieur. Daar in vinden we een met hout(- imitatie) afgewerkt dashboard, stoffen hemelbekleding, hoog polig tapijt, leeslampjes voor- en achterin en een digitaal klokje met stopwatch. Wie daaraan nog niet genoeg heeft kan eveneens tegen geredu ceerde prijs een „convenience pack" laten monteren; in het Nederlands is dat centrale 'deurvergrendeling en elek trisch bediende zijramen voor in. De bewoners van Thailand, het oude China, met de hoofdstad Bangkok hebben behalve paradijselijke stran den, ook prachtige inheemse kleding. Dat is te zien op de tentoonstelling „Geometrie in Kleding uit de Gouden Driehoek", die tot en met 3 maart in het Amsterdamse Confectie Centrum wordt gehouden. duurd en opgebouwd uit honderdduizenden kruis- steekjes. Elke stam weeft zijn eigen stoffen. De exposi tie is open op werkdagen van negen tot vijf uur. De toegang is gratis. Een aantal authentieke kledingstukken zal tijdens de expositie te koop zijn. Geometrie in kleding uit de „Gouden Driehoek" (deze naam komt voort uit de opiumteelt aldaar). Folkoristi- sche tendenzen hebben het modebeeld altijd beïnvloed. De stoffen zijn handgeweven. zachte pasteltinten die in el kaar overlopen van groen, roze, mauve en een delicaat lavendelblauw voor het on derste gedeelte van het bewe gende ooglid. Het loopt vanaf de zijkant van de neusbrug horizontaal tot aan de slapen. Daarboven komt, ook hori zontaal, de mauve kleur. On der de wenkbrauwen een roze dat „organza" heet. Zacht groen vervluchtigt vanaf het midden van het onderste oog lid, waar het het lavendel blauwe „mousseline" ontmoet. De lippen worden roze aange zet. „Les contrastes", de tweede lijn van Lancome ,is minder lichtvoetig. Het is een strak ker contrast van schaduw en licht en is geïnspireerd op het moderne ballet. De kleuren zijn dieper en om het oog ster ker te laten uitkomen, wordt een groenblauwe lijn langs de wimperrand getrokken. Helena Rubinstein preludeert op het thema „Voyage", waar bij ook aan verre horizonten en wijdte is gedacht. De „Roc ker Style" voor jonge vrou wen heeft zonnig kleurpalet, Voor even meer dan 100 krij gen die een flink wat luxueu zer aanzien door bumpers en spiegels in carrosseriekleur, andere wieldoppen en een De expositie toont kledin gontwerpen van stammen uit het noorden van China. De vrouwen dragen er schit terende kleding in prachtige kleuren en geometrische pa tronen. Van de Meo-vrou- wen is de gebatikte rok bij voorbeeld zes meter wijd; de vrouwen van de Karin-stam dragen een zogeheten Ikat sarong. Zij zijn kunstenares sen in de appliquatietech- niek. Broeken zijn er ook gewild, maar dan gebor- knapper dan de andere. Dit is schijn: „Mevrouw 1 heeft een maquillage, „mevrouw 2" is gefotografeerd in haar blote fezicht, dat wil zeggen, ze èeft geen make-up gebruikt. Moraal: make-up maakt mooi er! Daarom doen de make-up- huizen goede zaken. Het zijn vrijwel de enige bedrijven, die om de rode cijfers heen kunnen wandelen, zij het mede door de kurk waarop vele drijven: parfums, eaux de toilettes en aanverwante za ken. Terug naar de maquillage sec. Er was weer werk aan de winkel omdat de zomermode tendeert naar delicate lijnen, lichte gepoederde kleuren na tuurlijke lieflijkheid in ka toen, zijde en linnen. Lanco me komt dan ook met „Les tendres transparants" (tedere doorzichtigheid), geïnspireerd op stoffen als de tule van de ballerina „assoluto" en wui vende mousseline. De maquillage is een spel van nieuwe Granada-versie ge naamd Riche. Het is hetzelfde idee als de zo succesvolle Bra- vo-versies van de kleinere Ford-modellen: voor weinig geld extra uitrusting op een eenvoudig basismodel. Dat is in dit geval de L-versie met 2.0, 2.3 of 2.5 diesél motor. Nieuwe formule: natuur lijkheid als wuivend graan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14