1 Moskou weigert ieder compromis over raketten Breyten Breytenbach: „Nooit meer terug naar Zuid-Afrika" Mitterrand vraagt om eenheid in NAVO ITENLAND ^oede om [>ek over Ipanse innibaal Zomermode van Italiaanse en Franse ontwerpers WALESA: LAAT COLLEGA'S VRIJ CeidócSoiviant VRIIDAG 21 JANUARI 1983 PAGINA 13 imbrief voor latcher ontdekt %)EN Een paar uur het bezoek van premier jaret Thatcher aan de Leeds in het noorden Engeland is op het plaat- te kantoor van de Con- jrtieve partij een bom- i ontvangen. brief werd bijtijds ont- en onschadelijk ge let De onbekende orga- le „Toornige Brigade" Jaarde verantwoordelijk jjn. Overigens stond een ek aan het kantoor niet Ihatchers programma. Bank geeft pistolen als welkomstgeschenk WASHINGTON Banken zijn doorgaans op hun hoede voor cliënten met wapens. Zo niet de Bank of Findlay in de Amerikaanse staat Illinois die onlangs heeft besloten om nieuwe cliënten, die 2.500 dollar of meer voor zes jaar vastzetten, in plaats van rente twee fraaie pistolen te geven. We zijn een kleine bank in het midden van Illinois en we moeten opboksen tegen de grote banken. We kunnen alleen maar overleven door onze klanten unieke service te bieden", al dus onderdirecteur Greg Bohlen. Op de vraag of hij geen morele bezwaren had te gen deze geste, antwoordde Bohlen: „De meeste mensen geloven in God, geweren en lef, als de dingen die Amerika hebben ge maakt tot wat het nu is". Fred Derby: „Ik was niet bij executies" PARAMARIBO De Surinaamse vakbondsleider Fred Derby heeft gisteren in Paramaribo ontkend dat hij op 8 december getuige is geweest van de exe cuties van de 15 vooraanstaande Surinamers door de militairen in Fort Zeelandia. Eerder was het vermoeden gerezen dat Derby de moordpartij had moeten aanzien en dat hij daarna, geestelijk ingestort, naar Nederland was gevlucht. „Ik werd in de nacht van 8 december om half drie 's nachts gearresteerd en de volgende avond weer vrijgelaten. Ik kwam naar Nederland om mijn familie te bezoeken na wat er gebeurd was", aldus Derby. Volgens de leider van de vakbond C 47 kan de vakbeweging in Suriname, waarvan de voornaamste leiders op 8 december werden doodgeschoten, wel degelijk functioneren. Hij zei verder dat hij met informateur Herrenberg overleg heeft ge voerd over de politieke toekomst van Suriname. „Leeuwensafari" in straten Spaanse stad MADRID Vier leeuwen die uit een circus waren ontsnapt hebben gisteren voor opwinding gezorgd in de Spaanse haven stad Vigo in Galicië. Honderden burgers sloegen de jacht op de dieren door de poli tie van achter de ramen van huis of auto gade. Eén van de dieren vluchtte de laadruimte van een bestelauto in en een tweede moest worden doodge schoten. De twee andere wer den na een jacht van bijna twee uur gepakt door het circusper- soneel. In VS dreigt nieuwe terechtstelling met injectiespuit HOUSTON In de Verenigde Staten dreigt opnieuw een Ameri kaan met een injectiespuitje te worden geëxecuteerd. Het gaat om de 38-jarige Thomas Barefoot, die dinsdag in Texas moet worden te rechtgesteld wegens het doden van een politieman. Op 7 december van het vorig jaar werd ook in Texas Charles Brooks door middel van de injectiespuit terechtgesteld. Tegen deze manier van executie is, onder meer door Amnesty International, bij de Amerikaanse regering geprotes teerd. Mensenrechten in El Salvador slechter dan ooit WASHINGTON Met de mensenrechten is het in El Salvador nu slechter gesteld dan ooit tevoren. Dat concluderen twee Amerikaanse groepen voor mensenrechten in een rapport. Zij bepleiten stopzetting van Amerikaanse hulp aan El Salvador. De katholieke kerk van El Salvador heeft in 1982 5.399 politieke moorden geregis treerd. Een half jaar terug verklaarden de regering in de VS, dat de situatie verbe terd was. Verbetering is de voorwaarde die het Congres heeft gesteld voor voortzetting van de economische en militaire hulp aan El Salvador. Binnenkort moet de regering- Reagan het Congres daarvan opnieuw op de hoogte stellen. 'an onze correspondent) jlJS In de Franse [istad is grote verontwaar- |g ontstaan ovër Japanse ngen harde munt te slaan ie weerzinwekkende mis- i van de Japanse student Sagawa, die op 11 juni in Parijs de Nederlandse »nte René Hartevelt ver- fdde en gedeelteijk opat. week is in Japan een verschenen, dat „Brieven Sagawa" heet. Het werk fcijn gebaseerd op een aan- irieven van de Japanner, Je schrijver van het boek hem heeft weten te ont- jlen. Het boek is in Japan tor de publicatie bekroond, i Sagawa verblijft intussen Steeds in voorarrest in de jse Santé-gevangenis. men verwacht dat hij jen afzienbare tijd vrijgela- ivordt, omdat een commis- :an drie psychiatrische ex- 5 hem „totaal geestesge- rd" heeft verklaard. Hij is niet toerekeningsvatbaar jan niet berecht worden, genomen wordt dat Saga- i vader zijn zoon naar Ja- zal halen om hem daar in tehuis voor geestelijk ge- rden onder te brengen, woede van de Fransen lt vooral de schrijver van boek over Sagawa, de 42- ge dramaturg Juro Kara. ;ig jaar diende hij een ver- c in Sagawa in de gevange- te mogen bezoeken. Juro dat hij een schoolvriend hem was. Het verzoek Él gehonoreerd en in de ge lenis zette Juro aan Saga zijn plannen uiteen voor boek over de moord op de erlandse studente. Sagawa eef Kara daarna, op diens »ek, een aantal brieven, 'boek is op die brieven ge- !erd. De Franse justitie jm er echter snel achter de bezoeker geenszins een ;dvriend van de gedeti- fde was en de briefwisse- j werd gestopt. Volgens de pngenisautoriteiten zijn er f meer dan twee brieven j relaas gegrondvest is op zeer uitvoerige en onthul de correspondetie. vader van Sagawa over- gt de schrijver wegens op ting aan te klagen. Inmid- zou ook een filmprodu- i in Tokio het plan hebben, i in de affaire-Sagawa te liepen. olivia zonder ild en zonder ?enng PAZ Bolivia, het armste i van Zuid-Amerika, zit der geld en zonder rege- Gisteren is het kabinet, in oktober vorig jaar aan macht kwam toen militai- na 18 jaar de macht uit iden gaven, afgetreden, jsident Hernan Siles Zuazo |gt zodoende de vrije hand de geschillen, die vooral rekking hebben op het eco- frisch herstelprogramma, de weg te ruimen. Een be- grijke hinderpaal bij het ossen van de diepe econo- jehe crisis is 's lands schul- last. Aan de 128 Ameri- ise en Europese banken bij het land in het krijt it, is gevraagd of de schuld in totaal 9 miljard gulden mag worden afgelost. Bo- heeft geen geld om de olgende betaling, van drie honderd miljoen jen, op tijd te voldoen. MOSKOU, WASHING TON De Sovjet-Unie wijst als „absoluut onaan vaardbaar" iedere over eenkomst over de middel- lange-afstandsraketten van de hand, die neer komt op de stationering van een klein aantal NAVO-raketten in ruil voor beperking van het aantal SS-20-raketten. Dit berichtte het persbureau Tass gisteren. Het voorstel om tot een tussenoplossing te ko men die minder ver gaat dan de nuloptie waarbij alle Russi sche middellange-afstandsra- ketten wegmoeten in ruil voor niet-plaatsing van de Ameri kaanse raketten, maakt vooral opgang bij de Westduitse poli tici. Zij zien dit als een uitweg om uit de impasse in de be sprekingen Genève te komen. Volgens de Sovjet-Unie zijn echter de principes van gelijk recht op veiligheid in het ge ding wanneer zij een aantal van haar middellange-af- standsraketten moet ontman telen. President Reagan heeft giste ren tijdens een onverwacht in gelaste persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten be reid zijn te praten over „elk eerlijk ontwapeningsvoorstel" P^rchine1 al blijft het doel de nul-optie. R De president zei dat het voor naamste doel van de Sovjet- Unie is te voorkomen dat de Amerikaanse raketten worden geplaatst. Hij zei goede hoop te hebben dat met de Russen in Genève een wapenovereen komst gesloten kan worden. Volgens hem is een voortdu rende wapenwedloop te duur voor Moskou. Reagan zat giste ren precies twee jaar in het Witte Huis Volgens Reagan is er een periode van hoop aan gebroken en hebben de VS de laatste tijd respect afgedwon gen. De vierdè proefvlucht op de basis Cape Canaveral van de Amerikaanse kernraket Pers- hing II, waarvan de NAVO er 108 in West-Duitsland wil sta tioneren, is gisteren uitgesteld wegens slecht functioneren van een computer. Sinds het begin van de proefnemingen met de Pershing II vorig jaar juli zijn er niets dan moeilijk heden met dit type raketten geweest. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie houdt echter vol dat het wapen nog eind dit jaar geplaatst kan worden. In Rome en Parijs zijn giste ren door een aantal mode ontwerpers de modellen voor de komende zomer gepresen teerd. De Romeinse ontwer per Valentino kwam met twee op dezelfde leest ge schoeide ontwerpen. Hij cre ëerde een avondjapon van zwarte zijde met een top ge ïnspireerd op een vlinder en een tweekleurige japaon waarvan het topje bestaat uit lovertjes. Zijn collega Lancet- ti kwam met een veelkleurig Mexicaanse folklore-ont- werp. gezet met rood vinyl. Zijn De modellen van de Pariise collega Jean Patou kwam ontwerper Courreges vielen met een hand geschilderd en- vooral op door buitennissig- semble, Anemoon van zijde heid. Zijn mannequins show- satijnen stof. Het geheel den katoen-zijden kleding wordt completeerd met een waarvan een ontwerp is af- strohoed in rose en zwart. Courreges JITENHEER WARSCHAU Lech Walesa en 13 andere functionarissen en adviseurs van de verboden Poolse vakbond Solidariteit hebben opgeroepen tot vrijlating van zeven collega's. Het was hun eerste gezamenlijke daad sinds 13 december 1981, toen de staat van beleg werd afgekondigd. In een aan het parlement en de politieke leiding van het land gericht schrij ven zeggen zij dat de gevangenzetting van de zeven een aan klacht inhoudt tegen de vakbond zelf. „Een proces tegen hen is gelijk aan een proces tegen Solidariteit". Breyten Breytenbach (rechts), zijn vrouw Yolane (midden) en burgemeester Schols gistermiddag bij de overhandiging van de bijzondere prijs van de Jan Campertstichting in het oude stadhuis aan de Javastraat in Den Haag. DEN HAAG „Men gaat er in Europa als vanzelf sprekend vanuit, dat ik mij daadwerkelijk voor het actieve verzet tegen het apartheidsregime blijf inzetten. Natuurlijk ver werp ik de rassendiscrimi natie. Maar ik strijd voort aan alleen vanuit uit mijn werk als schrijver tegen de apartheid, ik ga niet meer de politiek in. Ik heb mij erbij neergelegd dat ik niet naar Zuid-Afri- ka terug kan". Dat zei gistermiddag de Zuida- frikaanse schrijver-schilder Breyten Breytenbach, die on langs is vrijgelaten na ruim ze ven jaar in de Zuidafrikaanse gevangenis te hebben doorge bracht. Hij was even in Den Haag om er de bijzondere let terkundige prijs van de Jan Campertstichting in ontvangst te nemen. Deze bijzondere prijs, die voor het eerst werd uitgereikt en uit een bedrag van 9.000 duizend gulden be staat het bedrag dat vrij kwam omdat de schrijver Jan Wolkers enkele maanden gele den de Constantijn Huygens- prijs weigerde werd over handigd door de burgemeester van Den Haag, drs. F.G.L.L. Schols. Breytenbach kreeg de prijs vanwege „zijn nieuwverwor- ven vrijheid en als erkenning en ter stimulering van zijn schrijverschap, waarin litera tuur en verzet op overtuigende wijze zijn verenigd". Vrijgelaten Breyten Breytenbach (43) werd begin december van het vorige jaar onverwachts uit de bij Kaapstad gelegen Polls- moorgevangenis vrijgelaten, waar hij een straf uitzat van negen jaar. In 1975, tijdens een bezoek aan Zuid-Afrika, werd hij gearresteerd omdat hij poli tiek actief was voor de door hem opgerichte verzetsgroep Okhela, een officieuze tak van het verboden Afrikaans Natio naal Congres. Na ruim zeven jaar in de ge vangenis te hebben doorge bracht, waarvan meer dan twee jaar in een isoleercel, herkreeg Breytenbach als ge volg van binnenlandse en bui tenlandse druk zijn vrijheid. In het bijzonder de Franse re- gering-Mitterrand heeft zich sterk gemaakt voor zijn vrijla ting. Hij woont nu met zijn vrouw Yolande, een Frangaise van Vietnamese afkomst, in Parijs. Ballingschap Breytenbach is geen onbeken de in Parijs. Hij woonde er ja renlang, voor zijn arrestatie in 1975. Omdat de raciale Zuida frikaanse wetgeving een hu welijk tussen blanke en niet- blanke verbiedt, verkoos Breytenbach in de jaren zestig min of vrijwillig in Frankrijk in ballingschap te leven. Hij maakte naam als dichter, in wiens werk de apartheid wordt gehekeld. Zijn gedich ten, die in het Zuidafrikaans waren geschreven, maakten hem ook in Zuid-Afrika be roemd. De Zuidafrikaanse re gering kon daarom niet om hem heen en in 1972 ontving hij een uitnodiging om zijn ge boorteland te bezoeken. Tij dens zijn verblijf van drie maanden hield hij een serie le zingen, waarin hij de rassen discriminatie in Zuid-Afrika ten scherpste veroordeelde. Na terugkomst in Parijs legde Breytenbach contacten met het verboden Afrikaanse Na- tionaale Congres en richte de verzetsgroep Okhela op. „Ander eten voor zwar- Breytenbach zegt de eerste Zuidafrikaanse gevangene te zijn geweest, die enige rechten had verkregen. Zo mocht hij gedurende de afgelopen jaren onder meer omgang hebben met andere gevangenen. „Op het ogenblik zijn er meerde ren, die tussen de „gewone" gevangenen leven", aldus Breytenbach. Maar de geringe versoepeling van het gevange nisregime betekent volgens hem niet dat de scheiding tus sen blank en zwart wordt op geheven. Breytenbach: „De scheiding tussen blank en zwart gaat in de gevangenis onverminderd voort. Het eten voor de zwarten is anders dan dat voor de blanken. Alleen als een zwarte gevangene ter dood is veroordeeld, krijgt hij hetzelfde voedsel als een blan ke. Hij mag dan brood eten". „Ik voel me nog niet helemaal terug in de wereld. Heel gelei delijk wordt het alledaagse le ven weer een gewoonte. Veel is veranderd en ik ben veran derd. Tijdens mijn gevangen schap is mijn standpunt ten aanzien van de apartheid niet veranderd. Wel is mijn me ning genuanceerder geworden en is mijn standpunt verdiept. Mijn vijand heb ik beter leren kennen". Breytenbach zegt verder op het ogenblik weinig contact te hebben met Zuid-Afrika. „Ik heb het te druk met mijn vol gende boek, waarin mijn erva ringen in de gevangenis wor den beschreven. Bovendien wordt de telefoon daar afge luisterd. Ook worden mijn brieven, die ik naar Zuid-Afri ka stuur, door de autoriteiten gelezen en in enkele gevallen verdwijnt er een brief. Ik heb mij nu er bij neergelegd dat ik mijn land niet meer kan be zoeken. Misschien dat ik over twintig jaar als een toerist die een verloren land zoekt nog een keer naar Zuid-Afrika ga"- RICK KERSJES (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Frankrijk vindt dat West-Europa de Amerikaanse Pershing-II en kruisraketten moet installeren als de onder handelingen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie over de middellange-af- standsraketten in Geneve vastlopen. Als de Russen hun raketten houden en het Wes ten daar niet op antwoordt, valt er een gat in de verdedi ging van West-Europa. Ook de veiligheid van Frankrijk komt dan in het gedrang. De Franse president Mitter rand verklaarde dit gisteren in het Westduitse parlement. Het Franse staatshoofd sprak in Bonn ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het vriendschapsverdrag tussen Frankrijk en Duitsland. Mitterrand riep op tot eenheid binnen de NAVO ten aanzien van de onderhandelingen met de Sovjet Unie. Vandaag zal bondskanselier Helmut Kohl in dat kader het Franse parle ment toespreken. Mitterrand verzette er zich ook tegen dat bij de onderhan delingen in Genève de Franse raketten in de berekeningen worden meegenomen. De kernmacht van Frankrijk is onvergelijkbaar met die van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. „Tussen landen die elkaar meervoudig kunnen vernietigen staan landen als het onze die slechts over enige afschrikking beschikken," al dus Mitterrand. Volgens de president is het evenwicht in Europa ver stoord door het overwicht van de Sovjet-Unie, zowel bij de nucleaire als bij de conventio nele bewapening. Er moet weer een evenwicht komen. Zonder militair evenwicht achten de Fransen geen ont spanning tussen Oost en West mogelijk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13