n CDA geen stemdwang, el streven naar eenheid PTT'ers: Spreiding moet op de helling Gevangeniswezen: Bonden dreigen met harde acties ederland blijft tactiek VS in Genève steunen NS krijgt 275 miljoen minder dan gevraagd CcidócSoiwant /art reizen bij actie: il schuld, geen boete Katwijker kotter muurvast op Texel agse conferentie rer Arubaanse lafhankelijkheid (eelman werd ver weg in ïemde auto „wakker" 23 Februari actiedag in onderwijs Dwangmedicatie van psychiatrische patiënt mag NENLAND VRIIDAG 21 JANUARI 1983 PAGINA 11 IRDAM De kantonrechter in Rotterdam isteren vier vrouwen en een man uit de Maas- ihuldig bevonden aan het zonder kaartje reizen trein, maar hen niet de geëiste boete van 40 opgelegd. De vijf hadden in juli 1981 vanuit lam per trein een demonstratieve tocht gemaakt len Haag en Utrecht om bij de Tweede Kamer lirectie van de Nederlandse Spoorwegen een pe- tn te bieden tegen de hoge tarieven voor het iar vervoer. In het kader van hun actie, georga- I door de stichting Betaalbaar Openbaar Ver- iadden ze aangekondigd „zwart" te zullen rei- werden die dag door de NS in alle gastvrijheid 'U alle begrip ontvangen, maar kregen in de trein proces-verbaal wegens het reizen zonder twijs. VVD: schilderwerk moet ook aftrekbaar DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat ook het buiten-schilderwerk onder de fiscale aftrekregeling voor (groot) onder houd moet vallen. Fractieleider Nij- pels heeft dat gisteren gezegd. De nu door het kabinet voorgestelde rege ling is voor de VVD te beperkt van omvang. „Bij ongewijzigd beleid zal de maatregel zo weinig effect sorte ren, dat zij in die vorm beter achter wege kan blijven". De VVD-fractie wil twee wijzigingen: Ten eerste ver laging van het grensbedrag van 2.000 tot 1.000 gulden en in de tweede plaats het toepassen van de regeling ook op het buiten-schilderwerk. Tandenborstelfraude: acht arrestaties HUIZEN De politie van Huizen is een grote tandenborstelfraude op het spoor ge komen. Er zijn in verband daarmee acht mensen aangehouden en er worden nog meer arrestaties verwacht. De Jordan fa briek in Oslo bracht de zaak aan het rol len. De fabriek vermoedde dat er in Ne derland tandenborstels in de handel wa ren, die ten onrechte onder de naam Jor dan aan de man werden gebracht. Een speciaal rechercheteam ging op onderzoek uit en ontdekte in Amsterdam 540.000 goedkope „Jordan" borstels uit Korea. Dit leidde tot de aanhouding van de verdach ten. Een gevolg van de affaire was de ont dekking van gestolen schilderijen in Bel gië. Die kwamen bij een huiszoeking bo ven water. Vijfduizend bewakers: alsnog examen afleggen DEN HAAG Ongeveer de helft van de ruim tienduizend in ons land werkzame beveiligingsbeamb ten moet alsnog examen doen. Dat is een gevolg van het inwerking treden van een wijziging van de Beschikking Particuliere Beveili gingsorganisaties. Deze regeling stelt het verplicht dat de betrokke nen voortaan een basisdiploma hebben. Minister Korthals Altes van justitie heeft de exameneisen gisteren goedgekeurd. De beveili gingsorganisaties krijgen voor de opleiding vier jaar de tijd. Uit de notitie blijkt, dat de aan het eind van de jaren zestig ontstane groei in het aantal beveiligingsbeambten zich niet heeft doorgezet. TEXEL Het lijkt er op dat de Katwij ker kotter KW 149 Marry Martin die maandag met zes bemanningsleden in zware storm aan de grond liep op het zuidwestelijke strand van Texel, nog en kele weken op die plek zal moeten blij ven. Na de eerste inspecties is gebleken, dat het vlottrekken van de kotter geen eenvoudige opgave zal zijn. De vissers boot zit hoog en droog en met een flinke slagzij muurvast op een strekdam. Bo vendien belemmeren twee zandbanken de terugtocht naar zee. Mogelijk moeten aan het vlottrekken van de Marry Mar tin uitgebreide graafwerkzaamheden vooraf gaan. DURE VISITE DEN HAAG Een 65-jarige be woonster van de Kneppelhout- straat heeft gisteren bij de Haag se politie aangifte gedaan van de diefstal van haar portemonnee met 86 gulden. Afgelopen maan dag kreeg de vrouw bezoek van twee vrouwen van ongeveer 22 jaar oud, die een kind bij zich hadden. De vrouwen deden het voorkomen alsof zij in de veron derstelling verkeerden, dat in het huis van de gedupeerde vrouw een kennis van hen woonde. Toen dat niet zo bleek vroegen de vrouwen of zij even mochten opbellen, hetgeen de bewoonster toestond. Na het ver trek van de vrouwen bleek de portemonnee verdwenen. onze parlementaire tie) v HAAG De CDA- ije in de Tweede Ka- heeft afgezien van ivoeren van „stemd- voor alle fractiele- 'el heeft de fractie (evenals vorig zomer) afgesproken te zullen streven, itemmingen zoveel mogelijk als eenheid te opereren. CDA-voorman Bert de Vries had woens dagavond in een speciale fractievergadering voor gesteld dat er voortaan bij stemmingen altijd als een eenheid zou worden opge treden. Minderheidsstand punten zouden daarmee onmogelijk worden. Een aantal vertegenwoordi gers van de linkervleugel, on der aanvoering van Jan Nico Scholten, verzette zich hier echter krachtig tegen. „Als er stemdwang zou worden inge voerd, zou er voor een aantal van ons geen plaats meer zijn in de fractie", aldus Scholten gisteren. Deze uitspraak, die kon worden gezien als een dreiging tot afsplitsing deed de fractie afzien van de door De Vries voorgestelde disciplinai re maatregel. Na vele uren vergaderen werd tenslotte besloten tot een „in tentieverklaring". Deze ver klaring houdt in dat de frac tieleden zich steeds „tot het ui terste" zullen inspannen óm op één lijn te komen „en op te treden als een politieke een heid, vooral als het gaat om zaken van vitaal belang voor de herkenbaarheid van de Jan Nico Scholten vertelde gisteravond desgevraagd dat hij daarmee wel kon leven, omdat zo'n intentie „niet ten koste gaat van de persoonlijke verantwoordelijkheid". Hij spreekt zelf van een „werkaf spraak", die erop gericht is vooral in de nabije toekomst te voorkomen dat een aantal CDA'ers steeds weer met de oppositie zou meestemmen, zo als onder het eerste kabinet- Van Agt nogal eens gebeurde. Binnenkort wordt de Navo-be- groting in de Tweede Kamer behandeld, waarbij te ver wachten is dat de PvdA zal proberen eventuele CDA-dis- sidenten tot steun te verlok ken. Scholten is wel vast van plan te zijner tijd zonodig te gen de plaatsing van de kruis raketten te stemmen. HAAG Binnen hooguit drie maanden zal vrij- teker de beslissing vallen over de vorm en het ip van onafhankelijkheid voor het eiland Aruba, jaat gebeuren op een Ronde Tafel Conferentie in Den Haag, waaraan zal worden deelgenomen de regeringen van Nederland en de Antillen en aties van de zes eilanden. Op de RTC zal ook de iankelijkheid van de andere eilanden aan de orde in. Nederland staat op het standpunt dat niet al- kruba, maar ook de andere eilanden ooit onaf- Jijk moeten worden. ft minister De Koning (Antilliaanse Zaken) gisteren in :ede Kamer gezegd bij de behandeling vari zijn begroting, is de minister is het „uitermate onge.wenst" dat de huidige re situatie langer blijft duren. Nederland wil dat de RTC laart begint en niet langer duurt dan een week. Van de in is echter het verzoek gekomen om uitstel tot in april. (Vervolg voorpagina) ian zegt „wakker" te zijn geworden in een auto Spanje reed en werd bestuurd door een onbe- le man. Verder weet hij nog dat hij zich in de eer- feek van januari in gezelschap bevond van een jon- uitse vrouw. Deze week is gebleken dat Speelman 'kende in Oldenburg, de stad waar hij op de markt Duitse, wier identiteit geheim wordt gehouden, zegt kort [verdwijning van de Fries door onbekenden te zijn opge- jHaar werd gezegd naar Malaga te gaan als ze het leven van |man wilde redden. Zij zegt de politie niet te hebben inge- m Speelmans leven niet in de waagschaal te zetten. In a werd ze in contact gebracht met Speelman. Op haar aan- en na het lezen van kranteartikelen begreep Speelman ij vermist werd. Hij belde op 8 januari zijn schoonvader en e week vrijdag de Kripo in Oldenburg en de rijkspolitie in warden. Uit alle gesprekken bleek dat hij aan geheugen- |s moest lijden. Speelman vertelde dat hij na maandag 17 J[ri weg mocht. Er zou dan een bericht in De Telegraaf staan innes alles oké". Voorzover bekend is dit bericht nooit ge leerd. Maandagmiddag passeerde Speelman samen met de de Frans-Westduitse grens bij Neurenburg. Gisteren heb- pjn broers hem opgehaald en nu verblijft hij, op eigen ver in een Nederlands ziekenhuis. De auto waarin hij reed, is naam overgeschreven. Amsterdam. De adressering van inteken blijkt onjuist. Leerling: Pak steunfraude na samenleven aan DEN HAAG RPF-fractie- voorzitter Leerling is van oor deel dat de steunfraude die zou plaatsvinden als geschei den mensen weer met elkaar gaan samenleven, effectief moet worden bestreden. Leer ling heeft de minister van So ciale Zaken gisteren schrifte lijk gevraagd of deze vorm van steunfraude in omvang toeneemt, zoals uit krantebe- richten valt af te leiden. Hij vraagt verder welke middelen de overheid en sociale recher cheurs ten dienste staan om, met inachtneming van de per soonlijke levenssfeer, in dit opzicht frauduleuze handelin gen op te sporen. Brik Een oude Hol landse brik wordt door een vrouw eigen handig de Arn hemse Rijnhal ingetrokken. Daar wordt van af morgen tot en met maan dag de tentoon stelling „Rijtuig en arreslee" ge houden. Onge veer honderd antieke voertui gen kunnen daar dan be wonderd wor den. UTRECHT Staatssecre taris Korte-Van Hemel van justitie krijgt van de ambtenarenbonden vier dagen de tijd om haar be zuinigingsplannen voor het gevangeniswezen in te trekken. Als zij dat niet doet komen er harde ac ties. Er is onder meer in Scheve- ningen, Amsterdam en Rotter dam een grote actiebereidheid, zo bleek gisteren op een verga dering van 150 kaderleden van de groep justitiepersoneel van de Christelijke Federatie voor Overheidspersoneel. Er wordt gedacht aan stiptheid sacties en protest vergaderin gen. In Groningen is een actie onder de gevangenen gisteren door de directie beëindigd. Acties onder het personeel ko men er niet alleen bij de hui zen van bewaring (vooral de Bijlmerbajes en Scheveningen). maar ook bij tbr-inrichtingen en de Reclassering, aldus Wim van Keulen, bestuurder van de groep justitie van de Abva Kabo. De bewaarders zullen de gede tineerden tijdens de acties ver stoken laten van arbeid en re creatie, om zo de „onuitvoer baarheid" van de bezuini gingsplannen aan te tonen. „Wij beseffen dat wij daarbij de gedetineerden treffen", zei van Keulen, „maar wij trek ken op voor een gemeenschap pelijk belang". Korte-Van Hemel wil maar 350 extra bewaarders aanstel len, hoewel er in verband met een capaciteitsuitbreiding in het gevangeniswezen eigenlijk 700 nodig zijn. Dat betekent, aldus de bonden, een drasti sche inkrimping van de gees telijke verzorging van de ge detineerden, beperking van hun bewegingsvrijheid en mo gelijk zelfs het onderbrengen van twee gevangenen in één DEN HAAG In het on derwijs worden op 23 fe bruari weer acties gehou den om te protesteren te-' gen de korting van 1,85% op de onderwijssalarissen. Dat heeft een woordvoerder van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) gisteren meegedeeld. Er wordt op zeven plaatsen in Nederland gedemonstreerd: Den Haag, Amsterdam, Roer mond, Breda, Utrecht, Assen of Groningen en Deventer of Apeldoorn. De acties worden ook gesteund door de Katho lieke Onderwijsvakorganisatie (KOV). Het staat nog niet vast of de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) meedoet. onze parlementaire re dactie) HAAG De Neder- ie regering blijft de irhandelingstactiek de Verenigde Staten let wapenbeheersings- ;g met de Sovjet- in Genève steunen, betekent dat Neder- voorlopig nog blijft lan van de nul-optie. ,)ij wordt er vanuit ge- dat de Navo pas zal af zien van de plaatsing van 572 nieuwe raketten in West-Eu ropa als de Russen al hun op West-Europa gerichte atoom raketten ontmantelen. Alleen als de Verenigde Staten bereid zouden zijn, de nul-optie los te laten, zal Nederland op con structieve wijze deelnemen aan de bespreking van moge lijke andere uitgangspunten voor de onderhandelingen in Genève. Dit heeft minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren gezegd in een gesprek met de Tweede-Kamercom missies voor buitenlandse za ken en defensie. De vertegen woordigers van de regerings partijen CDA en VVD steunen de opstelling van de minister. De oppositiepartijen daarente gen menen, dat de Verenigde Staten zich in Genève wat soe peler moeten opstellen, temeer daar er de laatste tijd ook be weging zit in de Russische houding ten aanzien van de onderhandelingen. „Het is onverantwoord om de laatste voorstellen van Sovjet leider Andropov af te wijzen. Het westen moet niet meer dralen en zo gauw mogelijk met realiteitszin tegenvoorstel len doen", aldus PvdA-woord- voerder Klaas de Vries. An dropov heeft in december voorgesteld, het aantal Russi sche raketten dat op West-Eu ropa is gericht te verminderen tot 162. Dat zijn er evenveel als het aantal Britse en Franse kern wapens samen. De Vries gaf toe, dat de Russen in dat geval nog wel over meer kernkop pen zouden beschikken (elke Russische raket heeft namelijk drie afzonderlijk richtbare kernkoppen) maar hij vond niettemin dat de eigen Britse en Franse kernwapens wel on derdeel moeten gaan uitmaken van de onderhandelingen in Genève. Minister Van den Broek was het hier slechts ten dele mee eens. „We kunnen er inder daad niet omheen, te erken nen dat de Franse en Britse kernwapens in het onderhan delingsproces thuishoren", zo zei hij. Hij beklemtoonde ech ter dat het niet realistisch is om deze raketten bij de nu lo pende onderhandelingen te betrekken. Van den Broek: „De Britse en Franse raketten behoren tot een andere catego rie wapens, dan de raketten waar momenteel over gepraat wordt. Bovendien zijn de Brit se en Franse raketten voor een deel op zee gestationeerd, wat betekent, dat het aantal Russi sche raketten dat zich op zee bevindt ook zou moeten ver minderen. Dit alles zou zeer vertragend werken op de hui dige onderhandelingen in Ge nève". lEMELS Spijt MEj maar U CtEN )C LA1EKI 2ieM DEN HAAG De presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. Lycklama, acht het geoorloofd dat een patiënt in een psychi atrische inrichting tegen zijn zin medicijnen krijgt toegediend. Lycklama deed deze uitspraak giste ren in een kort geding dat was aangespannen door een patiënt vah het pschy- chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noorwij- gevolgen voor zijn lichaam kl, zouden hebben. De psychiaters in het ziekenhuis stelden daar De patiënt had het ziekenhuis tegenover dat de patiënt er voor de rechter gedaagd, om- geestelijk en lichamelijk hard dat de hem toegediende an- ti-psychotica „verwoestende" op achteruit gaat als hij de me dicijnen niet krijgt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer moet de regering ertoe dwingen te beginnen met een heroverweging van de spreiding van een deel van de Centrale Directie van de PTT vanuit Den Haag naar Groningen. „De proble-. men rond de spreiding worden steeds groter". „De economische situatie is verslechterd, we hebben te maken met teruglopende werkgelegenheid in de Randstad waardoor PTT'ers die niet mee willen verhuizen moeilijker vervangend werk kunnen vinden en er zijn interne problemen bij de PTT. Alleen door een heroverweging van de kwalijke spreidingsope ratie kan een aanzet tot het geven van verlichting voor deze problemen gegeven worden". Dit staat in een petitie die de dienstcommissies van de Centrale directie der PTT (een soort ondernemingsraden) aan de Kamer hebben aangeboden. De vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat praat maandag met minister Smit-Kroes en staatsse cretaris Scherpenhuizen over de PTT en over de spreiding. Het gaat om 3400 PTT'ers die rond 1987 in Groningen moeten zitten volgens de huidige plannen. De kosten van die operatie, 1,6 mil jard gulden, zijn binnen de rijksbegroting echter nog niet ge dekt. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) wil de Nederlandse Spoorwegen dit jaar niet meer geven dan 942 miljoen gulden. Dat is 275 miljoen gulden minder dan de NS had gevraagd. Dit is gisteren bekend geworden na afloop van een gesprek dat de minister had met de raad van commissarissen en de hoofddirectie van de NS. Volgens Verkeer en Waterstaat heeft de minister bij de bepaling van de hoogte van de jaarlijkse rijksbijdrage aan de NS rekening gehouden met de hogere opbrengst die wordt verwacht van het duurdere treinkaartje per 1 april. Bovendien is in het bedrag van 942 miljoen een besparing voorzien van 40 miljoen gulden. Een deel hiervan moet de NS nog „invullen". Smit-Kroes heeft de NS gevraagd om op korte termijn met een plan te komen dat de begroting met 75 miljoen gulden verlaagt. Zij vreest dat de NS anders in de toekomst nog dieper in de financiële problemen raakt. Op het ogenblik is er een tekort van 200 miljoen gulden. Geldboete geëist wegens afgeven niet-joodverklaring AMERSFOORT Tegen Flakt, een onderneming voor lucht en verwarmingstechniek, in Amersfoort is voor het kantonge recht in die stad een geldboete geëist van twee keer 750 gulden wegens het tot twee keer toe afgeven van een zogeheten niet- -joodverklaring. Flakt werkt mee aan een telefoonproject voor Philips/Ericson in Saoedi-Arabië. Daarvoor kreeg de ambassade van Saoedi-Arabië twee brieven waarin de religie van de werk nemers werd vermeld alsmede dat noch' Flakt, noch de werkne mers, enige relatie onderhouden met Israël. Vandaag speelt in Den Haag een soortgelijke strafzaak tegen het Nederlands Cen trum voor Handelsbevordering. Het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël (CIDI) heeft de aanklachten inge diend. Egypte noemt neerhalen hek in Tabah een vergissing KAIRO Het neerhalen van een hek in de Tabah-strook, een gebied van ongeveer twee vierkante kilometer in de Sinai dat nog niet door Israël is afgestaan, is een „onopzettelijke vergis sing" en Egypte is niet van plan daar gebouwen neer te zetten. Dat heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Eerder op de dag deed zich in Tabah een incident voor met Is raëlische militairen, toen Egyptische werklieden een hek had den neergehaald en begonnen waren met de bouw van geprefa briceerde gebouwen. Volgens de Israëlische radio werden de werkzaamheden na een woordenwisseling met een Israëlische officier voortgezet. Riskante operatie aan ruggegraat NEW YORK In New York is gistermiddag een riskante operatie uitgevoerd aan de ruggegraat van een achtjarige Engelse jongen, die vanaf zijn nek verlamd is. De operatie. die werd verricht door de neu- rochirurg, dr. F. Epstein, heeft zes geduurd. Epstein heeft bij de jongen een ruggegraattumor verwijderd, die zich langs de gehele lengte van de ruggegraat uitstrekte. De operatie werd in Engeland onmogelijk geacht. Epstein zei dat de operatie op medisch ge bied een doorbraak was.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11