Verlaging beginsalaris is onfatsoenlijk" Het Motorhuis Als de kippen... jonden verwacht Argentijnse icties op Falkland Eilanden socialisten voor beperkt aantal kernraketten fapan komt VS 1. liet tegemoet in i Handelspolitiek BON: Pillen tegen ouder worden halen vrijwel niets uit Duikeling De Graaf denkt aan steunfonds voor aow- uitkering HET MOTORHUIS RUIMT OP mSrSaidoe Sotwcwit 'Donderdag 20 januari 1983,73e jaargang no. 22480 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers,behorende tot Sijlhoff Pers. Apothekercclijk 34,2312DD Leiden,Pcstbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank JUnro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:IJ.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) ƒ0,56 per mm, kleintjes 034 per mm. Abonnementen: (ind.BTW)per maand 20.41 (uitsl^ut-betaling)Jcwartaal i61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Loase nummers/030 Simonis over meins bezoek in "Kerk van daag" op NCRV-tv op Ned. I om 23.05 uur. In „Hier en nu" om 21.25 uur maffiareportage Op Néd. II om 19.12 uur Hol landse hits in „Op volle toe ren" en om 21.00 ballet „Les Sylpjides". Op Duitsland 2 om 22.05 uur film „Die Erbtöchter". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in de nacht mo gelijk wat regen of motregen. Temperatuur van 4 graden in de nacht tot 7 graden in de middag. Vrij krachtige weste lijke wind. In het weekeinde droog weer. Morgen zon op: 8.36; onder: 17.06 uur. Schev. hoogw.: 7.23 en 19.37 uur. Laag: 2.44 en 15.34 uur. rissen ■and JOURNE Op ostkust van Au- is een school 90 walvissen fj and. Reddings- f Öen proberen leren in leven te en door ze nat >uiten, maar de Cndigen gelo- iet dat ze te en zijn. Het van komt vaak Niemand weet p heden wat de oorzaak an is. Geen windsurfen in sigarettenreclame AMSTERDAM De „Leef met plezie- r"-advertenties van Pall Mall over de windsurfsport zijn in strijd met de reclame code voor sigaretten en shag, zo heeft het college van beroep van de Stichting Recla me Code geoordeeld. Het college bekrach tigt hiermee een eerdere uitspraak van de Reclame Code Commissie. Fabrikant Tur- mac heeft de „aanbeveling" gekregen zich van deze manier van adverteren te onthou den. Zowel Konsumenten Kontakt als eni ge particulieren hadden zich gestoord aan de advertenties in het blad „Surfsport- waarin een stoere windsurfer wordt afge beeld met een pakje Pall Mali op de achter grond. HAMBURG In West-Duitsland worden jaarlijks voor meer dan 500 miljoen mark medicijnen verkocht die het verouderingsproces zouden tegengaan, maar volgens des kundigen vrijwel niets uithalen. De neuropsycho-farmacoloog professor Coper uit Berlijn is van mening dat de werkzaamheid van deze middelen op geen enkele wetenschappelijke basis berust. Coper is een van de sprekers op de honderste conferentie van de Noord- westduitse Vereniging voor Interne geneeskunde, die van ochtend is begonnen. Het voornaamste onderwerp van dit vakcongres vormen de biologische en medische kanten van het oud worden. Bezetters kerk willen standpunt van Gonzalez in spijsolie-affaire MADRID Ongeveer 350 slachtoffers van ver giftigde spijsolie in Spanje hebben gisteren een kerk in Madrid bezet. De actievoerders willen tenminste twee dagen in de kerk blijven en ver wachten tijdens een televisie-interview met pre mier Gonzalez antwoord op een paar dringende vragen. Als Gonzalez zijn standpunt over de oorzaak van de spijsolievergiftiging en de hulp aan de slachtoffers dan niet duidelijk maakt zul len andere slachtoffers zich bij bezetters voegen en een hongerstaking beginnen. Tot nu toe zijn er volgens officiële gegevens 381 mensen aan de gevolgen van de vergiftigde spijsolie overleden en ongeveer 20.000 Spanjaarden hebben min of meer ernstige verlammingsverschijnselen. AMBTENAREN WOEDEND OVER RIETKERK (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De cen trales van ambtenaren- organisaties vinden het onfatsoenlijk dat minis ter Rietkerk van bin nenlandse zaken als een soort „tussendoortje" met een plan tot verla ging van de aanvangs salarissen voor ambte naren is gekomen. Dat hebben de centrales gis teren in het overleg met Rietkerk gezegd. We hadden immers het ge sprek over de arbeidsvoor waarden voor 1983 al bijna afgerond, aldus de bonden, en nu wordt er opeens een >nieuw element aan toege voegd. Inhoudelijk is er over het plan-Rietkerk gis-, teren nog niet gesproken, men denkt het tot 1 juli uit te kunnen stellen. Alle centrales hebben zich akkoord verklaard met de ruil van 3 vakantiedagen voor de prijscompensatie. Nadrukkelijk hebben de or ganisaties nog eens gesteld, dat het hier moet gaan om vakantiedagen, die vrij op genomen kunnen worden. Van de 315 miljoen, die voor de arbeidstijdverkor- tende maatregelen door Rietkerk beschikbaar zijn gesteld, gaat 187 miljoen naar de trendvolgers. Van het restant van 128 miljoen is 16 miljoen voor de politie, 8,5 miljoen voor de belastingdienst, 18 mil joen voor gemeenten en provincies, 65 miljoen voor het onderwijs en 7,6 miljoen voor alle departementen. In al die sectoren zal overleg over het gebruik van het geld plaats vinden. In de vergadering van gis teren is ook een nieuwe re geling voor verblijfsvergoe ding voor dienstreizen vast gesteld. Niet alleen zijn de bedragen aangepast, ook werd de afzonderlijke (bete re) regelingen voor hogere ambtenaren (2 van het to taal) afgeschaft. Alle ambte naren op dienstreis krijgen vanaf 1 maart eenzelfde vergoeding. in onze correspondent Ro ger Simons) DEN De 3.500 soldaten op de id Eilanden hou- n zich gereed om even- !le Argentijnse com- tdo-aanvallen af te Dat hebben woord voerders van het Britse ministerie van defensie gisteravond onthuld. Deze woordvoerders bevestig den berichten uit Washington, dat de Argentijnen acties voor bereiden tegen de Britse troe pen op de eilanden. De Argen tijnen zouden hiervoor onder meer gebruik maken van nieuwe, door Israël geleverde straaljagers en hefschroef- vliegtuigen. Verder signaleren Britse ver slaggevers in Argentinië troe penconcentraties en oefenin gen in het zuiden van het land, waaraan deelgenomen wordt door mariniers en ande re elitetroepen. Londense waarnemers houden er echter ook rekening mee dat de Ar gentijnse militaire bedrijvig heid tot doel heeft de interna tionale belangstelling voor het Falkland-probleem levend te houden. Pagina 10: Britse troepen macht sterk genoeg om aan val af te slaan Twee Amerikaanse brandweermannen uit Texas moesten in het ziekenhuis worden opgenomen worden, nadat zij een val hadden gemaakt bij het blussen van een brand in een huis in de stad San Antonio. Een afdakje waarop zij hun ladder hadden neergezet, brak af, waardoor zij een duikeling maakten. De mannen werden niet ernstig gewond. van de socialistische inijctie in de Westduitse iar|ndsdag, Horst Ehmke, _ïft gisteren een nieuw npromis voorgesteld vpr de Amerikaans-Rus- in Genève over de plaat sing van nieuwe kernwa pens in Europa. Ehmke zegt dat is gebleken dat de nuloptie (ontmanteling van de Russische raketten in ruil voor niet-plaatsing van de Amerikaanse raketten in Eu ropa) niet haalbaar is en dat daarom gestreefd moet wor den naar een wederzijdse ver mindering van het aantal kernraketten voor de middel lange afstand. De Verenigde Staten zouden dan moeten afzien van de sta tionering van de 108 Pershing- II en van de helft van de voorziene 464 kruisraketten. Als tegenprestatie zou de Sov jet-Unie dan akkoord moeten gaan met de vernietiging van de helft van 250 SS-20 rakket- ten. In het zogenaamde START-overleg over de strate gische, oceaanoverschrijdende kernraketten zou, zo stelt Ehmke voor, rekening gehou den moeten worden met de Franse en Britse kernmacht. Het huidige Amerikaanse standpunt acht hij in deze on derhandelingen niet realis tisch. Het voorstel van Ehmke zal morgen ter discussie staan op het SPD-congres in Dort mund. De Amerikaanse onder handelaar bij het Geneefse overleg over de Euroraketten, Nitze, verklaarde voor de Amerikaanse televisie het niet uitgesloten te achten dat de VS de nuloptie zullen loslaten „wanneer zij dat wenselijk acht". DEN HAAG Hoewel de tijd voor beslissingen over de AOW nog niet rijp is, moet het denkproces nu wel op gang komen. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zei dit vanmiddag in het Haagse Congresgebouw op een in formatiedag over pensioe nen. Hij opperde daar het idee een fonds te vormen dat in de toekomst ge bruikt zou moeten worden om een piek in de beta ling van AOW-pensioenen op te vangen. Zo'n piek zal zich voordoen als ge volg van de vergrijzing van de bevolking. Het fonds zou, zolang de meer dere AOW-betalingen nog niet gedaan behoeven te worden, gebruikt kunnen worden om werk te scheppen. Op die ma nier zou het aantal mensen dat de hogere AOW-lasten moet opbrengen, kunnen worden vergroot, aldus De Graaf. De Graaf merkte op dat verla ging van de huidige AOW ten behoeve van de vorming van het fonds politiek en maat schappelijk geen begaanbare weg is. Ook lagere AOW-uit- keringen in de toekomst of een verhoging van de pensi oengerechtigde leeftijd komen De Graaf weinig aantrekkelijk Als mogelijkheid om een AOW-fonds te financieren noemde De Graaf bezuinigin gen in de overheidsuitgaven (kraamklinieken, zuigelingen en kleuterzorg, onderwijs en kinderbijslag) of bij andere de len van de sociale zekerheid. Hij legde er de nadruk op dat hij slechts bezig was „hardop te denken". Octrooi op hondetoilet MADRID Een Spaanse dierenarts uit Igualada bij Barcelona heeft een patent gekregen op een nieuwe „hondetoilet Zijn vinding bestaat uit een nagebouwde boomstam, die met een sub stantie is overgoten die hon den ertoe verlokt er hun plas te doen. Onder aan de stam zit een gootje dat de urine vervolgens naar de riolering leidt In de „boomstam" zit ook een waterreservoir, zodat de eigenaar van de viervoe ter het hondetoilet kan schoonmaken door gewoon door te trekken. GTON President Reagan heeft van de Ja- S|inse premier Yasuhiro Nakasone geen harde toezeg-1 agen gekregen over een meer open handelspolitiek Jjn Japan. Het is de Verenigde Staten, net als trou- n Mis de Europese Gemeenschap, al jaren een doorn in 'in|t oog dat zij nauwelijks of geen toegang hebben tot 131 Japanse markt. De VS hadden een verlichting ge- —ild van de bepalingen die de invoer van Amerikaanse in Japan beperken, maar Nakasone zei dat hij it niet kan gezien de binnenlandse oppositie. Deskun- spgen zullen nu compromissen moeten uitwerken. Japanse premier heeft zich tegenover Reagan wel bereid drklaard tot grotere defensie-inspanningen. In een vraagge- •rek met de Washington Post zei dat de Japanse archipel i ~1en onzinkbaar vliegdekschip" dient te zijn, dat een „gewei- ■g defensief bolwerk vormt tegen infiltratie van de Sovjet- 3ssische Backfire-bommenwerpers" Japan meldde vorig ■r dat de Russen tientallen van deze vliegtuigen hebben ge- fetioneerd in het Verre Oosten. vagan en Nakasone hebben verder besloten de samenwer- ™ng op het gebied van de ruimtevaart nader uit te breiden. NICOTINE: 0,4 MG TEER: 4 MG Reagan wil opinie over kernwapens ombuigen CHICAGO De Amerikaan se president Reagan heeft zijn goedkeuring gegeven aan het instellen van een speciale commissie die moet proberen de publieke opinie over het Amerikaanse kernwapenbe- leid om te buigen. Dit hebben anonieme regeringsfunctiona rissen gisteravond verklaard. De Amerikaanse regering staat onder toenemende druk vanuit West-Europa om hoe dan ook tot een overeenkomst! in Geneve te komen met de Sovjet-Unie. Een Amerikaanse functionaris omschreef de houding van Europa als enigs zins ongelukkig. „Europa doet het voorkomen alsof het de VS is die de raketten daar zo graag wil hebben. Het initia tief daartoe is echte.r van de Europeanen gekomen". ADVERTENTIE Het Motorhuis doet ook mee aan de opruiming. Met maar liefst 150 OK-inruilwagens; alle merken, prijzen èn kleuren. Met het BOVAG- garantiebewijs en de OK-inruilwagengarantie. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs, want die daalt tijdens de opruiming naar een laagterekord. Ook hebben wij een aantal zeer interessante nieuwe auto's aan te bieden, bijvoor beeld: Opel Rekord-model 1982 kost nu rijklaar f24.000,- (inclusief tectyl/ML) en er is al een Opel Kadett voor f 15.895,-, geheel rijklaar. Wilt u een auto met de „kop eraf'? Wij hebben ook een aantal demonstratieauto's met hoge kortingen. Kom dus snel naar Het Motorhuis voor een interessant geprijsde nieuwe of gebruikte auto. Als u komt, merkt u direkt dat wij tijdens de oprui ming óók een opgeruimde kijk hebben op de inruil- prijs van uw auto, ongeacht het merk of model. Leiden. Vondellaan 80, tel. (071) 76 93 13. Katwijk Ambachtsweg 1, tel. (01718) 2 92 03. I fflKl Voorschoten. Kon. Julianalaan 46, UVU tel. (01717) 22 36 of25 59. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De kippen, al of niet in legbatterijen actief, moeten inbinden. Er mogen niet te veel eieren worden gelegd in Nederland, want de vraag naar dit geel-witte produkt neemt nog wel toe, maar gaat weldra dalen. Dat verwachten de legpluimveehouderstenminste, als ze kijken naar de consumptie in de zogenaamde „derde landen". De kippen mag dan enige beperking worden opgelegd, dat geldt zeker niet voor degenen, die er als de kippen bij willen zijn om de „Leidse Courant" te gaan lezen. Zij kiezen immers eieren voor hun geld. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1