-is iloemenkoopman lijdt aan geheugenverlies fschaffing itkeringen ongeren erdeelt SER CDA - PvdA Regering moet PLO erkennen' ONDERWIJS KRIJGT GEEN EXTRA VRIJE DAGEN PvdA: juist De Vries schaadt democratie Wc-pot ontploft: vrouw gewond ru JRussische ki porseleinkast mb NENLAND CeidoeSoma/nt WOENSDAG 19JANUARI1983 PAGINA9 in Dolfinarium: I sollicitanten tDEBWIJK Een va- voor een dierenver- bij het Dolfinarium derwijk heeft in enke eken tijd meer dan 400 dtaties uit het hele land .everd. De belangstel voor deze baan is zelfs r .ot dat het Dolfinari- nog een tweede verzor- joor walrussen, zeeleeu wen zeehonden kan kie- j ook nog twee meisjes [het geven van shows dolfijnen en personeel. |Van de sollicitanten is os. Het betreft vooral DRACHTEN Een 50-jarige vrouw uit het Friese Drachten is gisteren gewond geraakt nadat zij een fles natrium in de wc had gegooid. Toen de chemische stof in het water terecht kwam, ontstond er door de chemische reactie een ontploffing. De vrouw liep ernstige snijwonden op. De fles met natrium was door haar 16-jarige zoon en een vriend gestolen uit een mid delbare school. De jongen had uit de school ook een schrijfmachine, een niet machine en een rekenapparaat gestolen. Zijn oudere broer, die de diefstal ontdek te, sommeerde hem daarop alles terug te brengen. De jongen deed dat, maar vergat de fles met natrium. Veertig i r H.K.H. prinses Margriet is vandaag veertig jaar geworden. ^31 AbvaKabo: acties in gevangenissen AMSTERDAM Als staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie haar bezui nigingsplannen voor het gevangeniswezen niet snel intrekt, worden er van 27 tot 31 januari in minstens vijf grote gevangenis sen acties gevoerd. Dit heeft Max Sordam, hoofdbewaarder van de Bijlmerbajes en bestuurslid van de ambtenarenbond AbvaKabo, gisteren ge zegd. De acties houden in dat de bewaar ders „als echte cipiers gaan optreden en de gevangenen niet meer als mens maar als object gaan behandelen". De bewaar ders achten de bezuinigingen van justitie er worden geen 700 maar 350 nieuwe bewaarders aangetrokken volstrekt onaanvaardbaar. (IN De Westduitse tie heeft gisteren de bloemenkoopman Speelman vrijgela- De verdwijning van >loemenkoopman uit k, die een maand lang irloos was, blijft echter raadsels omgeven, ïlman zegt zich niets meer te kunnen herinne ren. Speelman, die op 17 december verdween, werd maandag te gen twee uur aangehouden bij een grenscontröle in Neuen- burg, onder Mulhouse. Hij wil de vanuit Frankrijk naar Duitsland. Tijdens langdurige verhoren in het politiebureau van Freiburg heeft Speelman geen enkele aanwijzing gege ven over zijn verblijfplaats(en) de afgelopen maand. „Op alle vragen antwoordt hij dat hij het niet weet of het zich niet kan herinneren", aldus een woordvoerder van de recher che in het Noordduitse Olden burg. Bij zijn aanhouding was Speel man in gezelschap van een vrouw uit Oldenburg. In die plaats en het nabij gelegen Nordenham stond Speelman wekelijks met bloemen op de markt. Na zijn verdwijning rees het vermoeden dat Speel man door drugsmokkelaars gebruikt was als koerier. Ver moed werd dat hij iets ontdekt had en daarom door de drugs mokkelaars ontvoerd was. Zijn flatje in Oldenburg bleek overhoop gehaald te zijn. Het vermoeden dat Speelman ont voerd was werd nog versterkt toen hij enkele dagen later zijn vrouw belde met de medede ling: „Ik word vastgehouden". De Duitse politie heeft echter steeds de mogelijkheid openge houden dat Speelman zijn ver dwijning in scène gezet heeft. Speelman kende de vrouw die bij de aanhouding bij hem was al langer. Volgens de politie is zij echter niet al die tijd bij hem geweest. Zij zou zich pas de laatste dagen bij de Friese bloemenkoopman gevoegd hebben. Vorige week vrijdag belde Speelman met de politie van Oldenburg en van Leeu warden, die beide het onder zoek in deze zaak doen. „Hij zei dat hij zich nog eens wilde melden maar dat hij nog niet terug kon komen", aldus de woordvoerder in Oldenburg. In de auto van Speelman is niets aangetroffen dat de poli tie verder kan helpen. „Wij hebben geen bewijzen tegen hem. Daarom hebben wij hem op vrije voeten gesteld", aldus de politiewoorvoerder. Het on derzoek in deze mysterieuze zaak gaat echter door. „Het blijft zièh richten op de moge lijkheid van een ontvoering en op de mogelijkheid dat hij al les zelf in scene heeft gezet". (Van onze sociaal- economische redactie) N HAAG Binnen de Sociaal-Economische Raad dt zeer verschillend gedacht over de voorgenomen haffing van de uitkeringsrechten volgens de Wet rkloosheidsvoorzieningen (WWV) voor alle jonge- tot 23 jaar. blijkt uit een ontwerpadvies van de raad aan staatssecretaris Graaf (Sociale Zaken). De vakcentrales en de kroonleden en de maatregel af, omdat ermee onzorgvuldig en oneven- itig wordt vooruitgelopen op de samenvoeging van de werk- Seidsregelingen en op de herziening van het hele sociale ze- leidsstelsel en ook omdat het voorgenomen besluit eenzijdig ie werkgevers daarentegen vinden dat in deze tijd aan die- jrijpende maatregelen niet valt te ontkomen, jet ontwerp-advies staat, dat na 1 maart aanstaande circa 19% de beroepsbevolking bij werkloosheid geen aanspraak meer op een WW V-uitkering als De Graaf's plan doorgaat. De ikkenen moeten dan, in aansluiting op een WW- of wacht- itkering, naar de bijstand. Doorgaans zal dit tot een veel uitkering leiden dan bij de WWV. het plan-De Graaf wordt de relatie tussen het arbeidsver- en de hoogte van de uitkering doorgesneden, alleen de ijd geldt nog. Daardoor ontstaat er een verschil in behAde- tussen werknemers met eenzelfde arbeidsachtergroncv En gaat het om een groep, die toch al een groot werkloosty&ids- heeft, aldus de vakbeweging, die nog veel meer problemen _jmt. kroonleden, die de bezwaren van de vakcentrales delen, ge- De Graaf in overweging alle WW V-uitkeringen te verlagen 75 naar 70%, dan wordt een gelijke besparing bereikt. De .beweging vindt, dat er al genoeg is bezuinigd op de sociale trheid. De werkgevers menen daarentegen dat van de jonge- en relatief grotere bijdrage mag worden verlangd. Zij wil- i korte termijn nog verder snijden in de sociale voorzienin- agere uitkeringen, afschaffing van alle koppelingsmecha- nen en nadere plaatsbepaling van positie en niveau van het minimum. HAAG - Het optreden van Sovjet-ambassadeur ;tor Beletzki rond de kwestie van een eventueel :h consulaat in Rotterdam heeft hier en daar verontwaardiging gewekt. De CDA'er Gualthérie Weezei constateerde gisteren in de Tweede Kamer Beletzki, na zich eerst te hebben voorgedaan als Ve opa met kleinkipd op schoot", zich had ontpopt jj een „Russische beef in de porseleinkast". sloeg op het feit dat de Sovjet-Unie heeft gedreigd als het Bulaat er niet komt, een flink deel van haar schepen, vooral inschepen, niet langer naar Rotterdam maar naar Antwer- ™tè dirigeren. „De heer Beletzki heeft blijkbaar nogal moeite zijn eerste Westerse post en het feit dat Nederland geen provincie van de Sovjet-Unie is", aldus Van Weezel. toonde zich dan ook tevreden met de tussenoplossing, waar fister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) voor gekozen It: geen consulaat, wel gemengde handelskantoren in Rotter- i, met ook Russische directeuren. Brand Een felle brand heeft gisteren de veevoederfabriek Slump in het Groningse Stroobos in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen guldens. Er ging meer dan 1000 ton veevoeder verloren. De brand ontstond vermoedelijk doordat een andere, kleinere, brand niet afdoende werd geblust. DEN HAAG Leer krachten krijgen dit jaar niet de drie extra vakan tiedagen welke ambtena ren en anderen die de loonontwikkeling van ambtenaren volgen (trendvolgers), wél krij gen in ruil voor het inle veren van de prijscompen satie op 1 januari. Men is van mening dat het on derwijs zich daartoe niet leent. De leerkrachten, ook trendvolgers, krijgen voor het uitblijven van de drie extra vakantiedagen ook geen compensatie. Het onderwijs zal wel meepro fiteren van de 315 miljoen gul den die het kabinet in ruil voor het inleveren van de prij- compensatie door de ambtena ren en trendvolgers (opbrengst 1,3 miljard gulden), beschik baar heeft gesteld voor werk- gelegenheidsmaatregelen. Het onderwijs kan rekenen op een bedrag van ongeveer 60 mil joen gulden. Hoe dat geld be steed zal worden, moet nog worden overlegd tussen de on- derwijsvakbonden en het mi nisterie van Onderwijs. Van daag is daar een eerste gesprek over geweest. Werkloosheid Zuid-Holland nu 12,3 pet DEN HAAG De werkloos heid in de provincie Zuid-Hol land is in december toegeno men van 113.213 tot 117.749, een percentuele stijging van 11,9 tot 12,3 pet. De werkloos heid onder jongeren steeg tot 50.153 en bedraagt riu 22,3 pet. De geregistreerde vraag naar personeel nam af van 2236 tot 2080. Bij de werkloosheid onder mannen deed zich de grootste stijging voor in Den Haag (+844), Rotterdam, Dordrecht en Leiden (+574). Ook bij vrouwen deed zich in Den Haag en Leiden de sterkste stijging voor (resp. +302 en +56). Gedurende het afgelopen jaar werden bij de Zuidholand- se GAB's 174.700 mensen als werkzoekende ingeschreven en 132.600 uitgeschreven. On der de jongeren tot 25 jaar steeg de werkloosheid in 12 maanden met 47 in de leef tijd van 25 tot 50 met 46% en bij ouderen met 23 3IEMELS Profiel schets De Amsterdamse gemeente secretaris H. van Ruller heeft gisteren van het gewest Amsterdam van de Beroeps vereniging van Beeldende Kunstenaars een geschilderde profielschets gekregen van de te benoemen opvolger van burgemeester Wim Polak. Het zeer grote schilderij werd In de tuin van het het gemeentehuis overhandigd. Bij het kunstwerk hoort een lange gebruiks aanwijzing. Terugkopen losgeld niet zonder gevaar NULAND De rijkspolitie is onaangenaam verrast door het plan van familie Van der Valk om de ontvoerders van me vrouw Van der Valk drie mil joen te betalen in ruil voor het losgeld van 12,5 miljoen gul den. Omdat de nummers van de bankbiljetten zijn geno teerd, is het losgeld voor de ontvoerders onbruikbaar. „Al leen als het gaat om het red den van een mensenleven acht ik onderhandelen met crimi nelen aanvaardbaar", aldus rijkspolitiewoordvoerder Her- msen. Hij meent dat de familie juridisch bezien niet ontoelaat baar handelt. Het plan zou niet zonder gevaar zijn. Voor driekwart cao - werknemers prijscompensatie opgeschort (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ruim 1,3 mil joen werknemers zullen geen prijscompensatie ontvangen op 1 januari, 325.000 werknemers zullen ook een deel van hun vakantietoeslag dit jaar kwijt raken. Het betreft drie-kwart van alle werknemers die on der een cao vallen, aldus het ministerie van sociale zaken na 321 verzoeken die zijn bin nengekomen om cao-bepalin gen tijdelijk op te schorten. De regering heeft deze moge lijkheid via een speciaal wetje geschapen om cao-partners de kans te geven een andere aan wending van de prijscompen satie te bespreken, bijvoor beeld voor het scheppen van werk. Brugjaar nodig voor werkloze schoolverlaters DEN HAAG Het kabi- net-Lubbers zou meer geld beschikbaar moeten stellen voor de begelei ding van werkloze school verlaters. Deze wens is vanmorgen geuit door de landelijke stichting „Soci aal en Diakonaal jaar". Dé stichting heeft vanaf 1979 op verschillende plaatsen in Nederland met veel succes projecten voor wërkloze schoolverlaters georganiseerd. Vanmorgen is een verslag van deze activiteiten aan de Twee de Kamer aangeboden. De projecten bestaan uit een „brugjaar", een soort over gangsperiode waarin school verlaters worden voorbereid op hun toekomst. In zo'n brug jaar komt de zestien- of zeven tienjarige schoolverlater in een groep terecht, waarvan alle le den tweeëneenhalve dag per week tegen vergoeding in een bepaald bedrijf werken. De groep komt ook elke week een dag bijeen voor discussie, ont spanning en andere activitei ten. Volgens de stichting kost een derj soon 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat ook Nederland de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO semi-officieel gaat erkennen. Dankzij een gelegenheidscoalitie van regeringspartij CDA en oppositiepartij PvdA is er een flinke meerderheid in de Tweede Kamer voor contac ten tussen tussen het departement van buitenlandse za ken en het PLOkantoor in Den Haag. De VVD, de kleinste regeringspartij, is daar tegen. De christen-democraat Hans Gualthérie van Weezel diende gis teren bij de behandeling van de BZ-begroting een motie in over dit onderwerp. Daarin wordt gevraagd om contacten op ambte lijk niveau. Volgens ingewijden is minister Hans van den Broek wel geneigd dit verlangen van zijn partijgenoot in te willigen, temeer daar er dankzij de PvdA ruime steun voor is. CDA en PvdA menen dat een duurzame vrede in het Midden-Oosten on denkbaar is zonder dat de PLO bij de onderhandelingen wordt betrokken. VVD-woordvoerder Jan Dirk Bladuw gaf als zijn mening dat Nederland zich buiten de kwestie van het Midden-Oosten moet houden. Voorzover er initiatieven van buiten het gebied moeten worden ondernomen, kunnen alleen de Verenigde Staten een rol spelen, aldus Blaauw. Er zou dus helemaal geen reden zijn voor contacten met de PLO. Het PLO-kantoor in Den Haag dient zich te beperken tot het geven van informatie. „Er is geen reden om op dit moment aan een andere benadering te denken," zo merkte Blaatiw op. De PvdA is de tegenovergestelde mening toegedaan. Woord voerder Relus ter Beek kwam met een eigen motie, waarin hij voorstelde dat ook de minister of diens staatssecretaris nu maar eens conctacten met PLO-vertegenwoordigers moeten aangaan. Het CDA is daar in principe niet tegen, maar vindt wel dat de PLO er dan eerst blijk van zou moeten geven dat zij niet langer de vernietiging van Israël nastreeft en dat zij haar doelstellingen uitsluitend langs vreedzame weg wil bereiken. De PvdA-motie zal dan ook niet worden aangenomen. CDA en PvdA leverden beide felle kritiek op het beleid van de Israëlische premier Begin, vooral met betrekking tot de moord partijen in de Palestijnse kampen Sabra en Chattila en de mas sale woningbouw op de bezette Westelijke oever van de Jor- daan. Doorgaan met dit laatste „zal Israël nog verder vervreem den van het Westen", aldus Van Weezel. Zijns inziens is „duide lijke afkeuring" van dit beleid de enige manier om de deur naar de gematigde Arabische landen, in het bijzonder Jordanië, open te houden. AMSTERDAM „Elkè zichzelf respecterende politie ke en democratische partij heeft de plicht om te onder zoeken waar de grenzen en mogelijkheden van vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid liggen". Dat heeft PvdA-voorzitter Max van den Berg gisteren gezegd in reactie op uitlatingen van CDA-leider Bert de Vries. Die zei dat elke partij die de democratie echt is toegedaan het zich als ereplicht moet rekenen zich tegen elke ondermijning daarvan met hand en tand te verzetten. Hij vindt het „een ern stige zaak dat de partijraad van de PvdA op dit punt een slecht voorbeeld heeft gegeven". De partijraad besloot met 56-52 stem men de mogelijkheden van burgerlijke ongehoorzaamheid te gaan onderzoeken. Volgens Van den Berg moet je niet zonder meer burgerlijke ongehoorzaamheid bestrijden, maar wél de on rechtvaardigheden die daartoe aanleiding geven. Hij vindt dat De Vries met zijn aanval de democratie schaadt. Minimum-uurloon op komst DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken) hoopt bin nenkort met een wet te komen die het minimumuurloon regelt De bewindsman stelde gisteren voor de Tros-radio dat hieraan op zijn ministerie druk wordt gewerkt De invoering van een wettelijk minimumuurloon is nodig ten behoeve van de werktijdverkortende maatregelen, waarover thans volop wordt gesproken tussen werkgevers en werkne mers. Het wettelijk minimumuurloon moet een aanvulling zijn op het wettelijk minimumweek- of maandloon, dat nog steeds op een 40-urige werkweek is gebaseerd. Minister De Koning ziet evenwel niets in de afschaffing van het minimumloon, waar voor gepleit was door secretaris J. Bout van de christelijke werkgevers. ADVERTENTIE. 1 Rentetarieven op Spaarvormen per 20 januari 1983. Spaarrekening zonder opzegtermijn: 4 Spaarrekeningen met opzegtermijn: opzegtermijn 3 maanden 4'A opzegtermijn 6 maanden 4Va °Jq opzegtermijn 12 maanden 5 Girospaarrekening: 6V* °7o Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heer E.H. Seelenberg, Mej. A. Vermei en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren. Op uw verzoek zenden wij u onze spaarbrochure. Rmkiers Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8, Postbus 327, 2501 CH Den Haag. tel. 070-469480.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9