&een jachthaven in oude jiavenkom Sassenheim Ja REGI0(J0UR)NAAL Optreden Marselis niet voorbarig «J"Celd6cSouAmvt iIDEN CeidaeCou/ui/ni Sportverenigingen moeten te veel aan bonden betalen „KATWIJKSE SUBSIDIEMETHODE LEIDT TOT FAILLISSEMENTEN" Katwijkse vis- kotter nog op Texels strand Splitsing provincie gaat gewoon door WOENSDAG 19 JANUARI1983 PAGINA7 issenheim telt 5.000 inwoners feSENHEIM In navolging van de jïeente Lisse heeft ook Sassenheim verheugende bevolkingsgroei te Iden. Op 1 januari van dit jaar telde gemeente volgens het bevolkingsre- het mooie ronde aantal van 00 inwoners. Irergelijking met 1 januari 1982 wo- 1 er dus 135 mensen meer in het Sas- heimse. De stijging is het gevolg van p feit. dat meer mensen zich in Sas- heim vestigden (640) dan er weg ten (553). Bovendien zijn er meer jy's geboren (153), dan er mensen [rieden (105). Al met al woonden er januari van dit jaar 6.392 mannen vrouwen (van jong tot oud) in enheim. Valkenburg taxeert onroerend goed VALKENBURG Het onroerend goed in Valkenburg wordt dit jaar op nieuw getaxeerd. Gisteravond sprak de commissiè financiën zich uit voor het besteden van 14,5 mille voor het laten taxeren van de 200 bedrijven in de ge meente. De woningen moeten, indien mogelijk, door de gemeente zelf wor den getaxeerd. De commissie achtte het noodzakelijk, dat er meer structuur komt in de subsi dieverlening. De commissie was ver deeld over de hoogte van de subsidie aan de stichting Peuterburg. Er was geen meerderheid voor steun aan cul turele activiteiten tijdens de vakantie periode. Maandag afsluiting wijk Jerusalem WASSENAAR De palen en borden die bepaalde straten in de wijk Jerusa lem in Wassenaar voor het autoverkeer hebben afgesloten worden komende maandag weggehaald. B en W van Wassenaar zeggen dit in een brief aan de gemeenteraad. B en W laten de verkeersborden deze week nog staan, omdat ze vinden dat een proef periode van minimaal twee weken noodzakelijk is om voldoende gegevens over de verkeersproblematiek in de wijk te verzamelen. Binnenkort volgt overleg tussen de winkeliers van de Luifelbaan, de bewoners van de wijk Jerusalem en de ambtelijke verkeers- commissie over de verkeersmaatrege len. Ds. Oegema predikant in Valkenburg VALKENBURG Vlootpre- dikant ds. S. Oegema (55) ver laat per 30 april de dienst. Hij wordt predikant in Valken burg. De gemeentevergadering van de Gereformeerde kerk in Valkenburg stemde gister avond met overgrote meerder heid in met dit voorstel. Dat men de predikant niet op de gebruikelijke wijze kan be roepen, houdt verband met de regels in de kerkorde. Ds. Oe gema blijft in Oegstgeest wo- Vrouw vermist in Ter Aar TER AAR In Ter Aar wordt sinds vorige week vrijdag een vrouw ver mist. Mevrouw M.E. Wildenburg-Mau- rits (43) ging afgelopen vrijdag om ze ven uur 's morgens de deur uit. Sinds dien is ze niet meer gezien. De vrouw droeg op dat moment een groen kort jack en een roze broek. Zij is ongeveer 1.60 meter lang, heeft een tenger postuur, donkerblond gekruld haar, blauwe ogen en een smal bleek gelaat. De politie van Ter Aar vraagt of mensen die haar na vrijdagmorgen ze ven uur nog hebben gezien, willen bel len naar 01722-3600 of 2273. SSENHEIM Er moet >n jachthaven komen in oude havenkom ter >gte van de Van Pal- dtlaan 31. Die mening ben de leden van de (imissie ruimtelijke or- ling gisteravond geuit de aanvraag van Van zen Heipalen b.v. De imissieleden waren iniem van mening, dat deze plaats geen ple- ■vaart moet worden gestaan, temeer daar gemeenteraad dat een geleden nog eens uit- ikkelijk heeft vastge- Id. Toen werd gezegd, jachthavenactiviteiten ïerkt moeten blijven het gebied ten oosten de rijksweg 44. Een angriik argument daar- is dat motorboten het dschappelijk karakter het gebied zouden ntasten. firma wil de havenkom ge- liken voor het afmeren van i dertigtal plezierboten, om- deze balkhaven voor het conserveren van rondhout niet meer wordt gebruikt. De han del in rondhout is enkele jaren geleden afgestoten. Volgens een ambtelijk advies zouden B en W de firma een vrijstel lingsbevoegdheid moeten ge ven voor het gebruik als jacht haven, omdat het niet te ver wachten is dat er andere be drijven zijn, die geïnteresseerd zijn in het gebruik van de ha venkom volgens de geldende bestemming van balkhaven. In het ambtelijk advies wordt wel gesteld, dat er juridische haken en ogen zitten aan en er tegenstrijdige uitspraken van rechtsinstanties zijn over het verlenen van vrijstellingsbe voegdheden, omdat die een vastgesteld bestemmingsplan veranderen zonder dat de ge meenteraad daarover een uit spraak kan doen omdat op deze manier geen (langdurige) procedure voor het wijzigen van een bestemmingsplan no dig is. Een vrijstellingsbe voegdheid kan worden ver leend als daarvoor dringende redenen zijn. In dit geval meent het ambtelijk apparaat dat die er is, omdat de haven kom niet meer als balkhaven gebruikt zal worden. De oude haven van Sassenheim, waar tot voor kort rondhout werd bewaard. Landelijk Volgens mevrouw C. Kuijsten (Progressief Sassenheim) gaat het hier om een wijziging van het bestemmingsplan en moet de gemeenteraad daar juist wel een beslissing over nemen. Zij stelde verder: „Sassenheim heeft al zo weinig natuurge bied. Het is algemeen bekend dat plezierboten schade ver oorzaken en voor overlast bij woonboten zorgen. Het is in het algemeen belang dat wij het landelijk karakter van dat stukje Sassenheim handhaven en zorgen dat het vaarverbod naar de Ringvaart niet wordt opgeheven". Zij werd hierin gesteund door de raadsleden J. Rotteveel (VVD) en N. Slin gerland (CDA). Een ander argument tegen het voorstel is volgens het raadslid Slingerland dat het toestaan van een dertigtal boten in de oude havenkom in de toe komst zou kunnen leiden tot uitbreiding. „Zeker als je ziet wat het aanbrengen van een oeverbeschoeiïng, zoals het Hoogheemraadschap Rijnland eist, kost. Dat is ongeveer 100.000 gulden en om dat eco nomisch haalbaar te maken, moet de jachthaven groter worden". Reden voor het ad vies van de ambtenaren voor het toestaan van ongeveer der tig boten is onder meer dat de andere Sassenheimse jachtha ven, Jonkman bij de Ring vaart, bijna volledig is bezet en dat er op talloze plaatsen ille gaal boten liggen afgemeerd. B en W zullen op basis van het advies van de commissie en dat van de ambtenaren een besluit nemen en een beroep sprocedure op gang brengen. Laboratorium De Laboratoriumschool Rijnland aan de Leidsedreet in Leiderdorp houdt op vrijdag en zaterdag weer open buis. Tijdens het open buis kan kennis worden ge maakt met een aantal aspecten van het huidige labora toriumonderwijs, waarbij het praktische werk cen traal zal staan. De school leidt op tot laborant of ana list Die beroepen zullen worden belicht door middel van lezingen op zaterdagmorgen. Het open huis duurt vrijdagavond van zeven tot negen uur en op zaterdag van half elf tot drie uur. Volksdansen Aan de gebruikelijke volksdansinstuif in Muzenhof Lei derdorp zal vrijdagavond medewerking worden verleend 'door het volksmuziekorkest BOR. Deels met volksmelo dieën om op te dansen en deels met luistermuziek. De vas te zangeres van het orkest, Pax neemt het vocale gedeelte voor haar rekening. Iedereen die wil dansen kan dat onder leiding van Ellen Dekker en Joke Scholma komen doen. De kinderen van zeven tot twaalf jaar kunnen van zeven tot acht uur terecht. Vanaf kwart over acht dansen alle ou deren. Entree 1 voor kinderen, /3 voor volwassenen. FNV De FNV-Noordwijk houdt morgen in Ons Gebouw (De Wels) aan de Abraham van Royenstraat een thema avond. Wim Meerc, districtsbestuurder van de Voe dingsbond FNV, spreekt over. „De FNV ook voor uit keringsgerechtigden of anders actieven". De vergade ring begint om 20.00 uur. Huug met de Pet Hugo van Haastert treedt morgenavond op in de kleine soos van De Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Van Haastert noemt zich „Huug met de Pet" en laat zich omschrijven als troubadour. Aanvankelijk maakte hij deel uit van een aantal gerenommeerde pop groepen, maar sinds kort is hij op de solotoer. Aanvang half tien, entree gratis. Bingo-avond De Tafeltennisvereniging Avanti uit Hazerswoude- dorp doet vrijdag 21 januari van zich spreken door de organisatie van een bingo-avond. In het clubhuis aan de Sportparklaan start dit kien festijn om 20.00 uur. Brautigam De Stichting Kunstkring Leidschendam houdt donderdag avond een optreden van de pianist Ronald Brautigam in De Witte Kakatoe aan de Damlaan. Hij zal onder meer de sonate Apassionata en de Ballade in F kleine terts van Chopin ten gehore brengen. Entree f10, aanvang acht uur. De Kunstkring zal voortaan van de zalen van dit complex gebruik maken na onenigheid met het bestuur van De Dis sel, het oorspronkelijke centrum van de activiteiten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. OLLEGE VOORSCHOTEN OVER LICHTINSTALLATIE RANDSTAD SPORT: OORSCHOTEN Het colle- van burgemeester en wet- iders van Voorschoten is mening, dat wethouder L. rselis niet voorbarig heeft landeld bij het in gebruik nen van de nieuwe lichtin- 11atie van de Voorschotense Btbalvereniging Randstad ort op donderdag 6 januari. stelt het college in ant- lord op vragen van de Isleden J. Aikens (D'66) en bisser (PvdA). Volgens de dsleden had de wethouder lit zijn medewerking mogen •lenen aan de ingebruikstel- omdat er nog geen hin- wetvergunning is afgege- voor de verlichting. Volgens het college is het niets nieuws dat installaties in be drijf worden genomen terwijl er nog een hinderwetvergun ning moet afkomen. „Dat houdt verband met de lange en ingewikkelde procedures die bij de Hinderwet noodza kelijk zijn. Meestal kan ook pas na het ingebruiknemen van hinderwetplichtige inrich tingen de mate van gevaar, schade of hinder worden vast gesteld", stelt het college in het antwoord. Wethouder Marselis heeft bo vendien in zijn toespraak bij de opening nog gewezen op het feit dat de hinderwetver gunning nog niet was verleend en dat het voor hem enigszins lastig was om de officiële han deling te verrichten, maar dat hij daartoe na overleg met het college toch had besloten. Burgemeester en wethouders hebben bij dat besluit de be langen van Randstad Sport zwaar laten wegen. Zoals be kend heeft de zaterdagafdeling zich onlangs afgesplitst en is onder de naam SV Voorscho ten een zelfstandige vereni ging geworden. Om de oor spronkelijke vereniging aan trekkelijk te houden was een betere uitrusting van groot be lang. De verlichting werd door middel van zelfwerkzaamheid aangelegd en moest zo snel mogelijk operationeel zijn. Aan de officiële ingebruikne ming werd veel ruchtbaarheid gegeven en de aanwezigheid van de wethouder van sport was met het oog op de promo tie van de gehalveerde vereni ging van groot belang. Volgens het college was het aannemelijk dat er geen over wegende bezwaren tegen de verlichting zouderf worden in gebracht. Niettemin zal de hinderwetprocedure normaal worden afgewerkt en krijgt ie dereen die bezwaren heeft nog ruim gelegenheid om dat ken baar te maken, aldus b. en w. van Voorschoten. rkeerplaatsen hter winkelerf issenheim ISSENHEIM De gemeen- kan 50 parkeerplaatsen aan- |gen op het binnenterrein het gebied tussen de ifdstraat, de Teylingerlaan, Westerstraat en de Hortus- i». Gistermorgen is daarvoor xeenstemming bereikt met ji eigenaar van een deel van -! grond, de firma Van Nie- irk. Dat meldde wethouder «f-Keijser gisteravond in de ^ITgadering van de commissie imtelijke ordening. De ge- r<eenteraad krijgt 1 maart het 4orstel de grondtranscatie jed te keuren. De parkeer- «bgelijkheid is van groot be ng in" verband met de inrich- Qhg als winkelerf van de pofdstraat. Er is nu wel par- Jerruimte bij de N.H. Kerk ^ih de Hoofdstraat en ten torden van de Teylingerlaan, aar bij een winkelerf is meer >dig. De gemeente wilde al- ng op het bewuste binnen- frein voor die ruimte zorgen. B parkeergelegenheid heeft ik tot gevolg dat het winke- rf vanaf de Teylingerlaan hnendoor te bereiken is. Dat ^met name van belang als de trkeergelegenheid aan de feylingerlaan vol is. Om die torgang mogelijk te maken, loet een gedeelte van het be- lijfsgebouw van Van Niekerk orden gesloopt. In ruil daar- tor en voor de opoffering 'In een stukje grond op het tetelijk deel van het binnen- jrrein, mag de firma nieuw- ïuw plegen op het westelijk Jel ervan. Er was daarvoor al Hn bouwaanvraag ingediend, Jaar door de opzet daarvan, iu het verkeer er niet meer for kunnen. In de nieuwe ©zet wordt er detailhandel Pvestigd. LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp zal bij de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) aan de bel trekken over de enorme be dragen die de sportverenigin gen aan de bonden, waarbij zij zijn aangesloten, moeten af-* dragen. Deze toezegging deed wethouder mevr. Irma Ge- hner aan het CDA-raadslid N. van Jaarsveld tijdens de gis teravond gehouden vergade ring van de commissie Sport en Welzijn. Van Jaarsveld vond dat er een halt moest worden toegeroe pen aan de steeds stijgende be dragen die de sportbonden in nen. Verwacht wordt dat de gezamenlijke Leiderdorpse sportverenigingen een bedrag van 90.000 afdragen. De ge meente voelt er weinig voor de bonden indirect te subsidië ren. Een zorgelijke ontwikke ling, vond mevr. Gehner, die binnenkort als lid van de com missie Sport en Recreatie van het VNG daaraan iets zal pro beren te doen. Mevr. Gehner bestreed verder de opvatting van het raadslid P. v.d. Kwaak (CDA), dat de sportverenigingen dit jaar met een bedrag van ƒ37.000 extra worden gekort. Het was hem opgevallen, dat volgens de voorstellen van het college geen ƒ148.000 maar ƒ111.000 aan subsidie wordt uitgekeerd. Mevr. Gehner legde uit, dat dit gemeentelijke voordeel al leen te danken was aan de gunstiger exploitatie van de ruitervereniging Liethorp en de hockeyvereniging Alecto. Een vertegenwoordiger van Alecto protesteerde echter te gen het feit, dat er maar een bedrag van ƒ7.300 was uitge trokken, terwijl het tekort in 1983 ruim ƒ40.000 zal bedra gen. Verantwoordelijk hier voor is het feit, dat de gemeen te de rekening voor huur van de velden over een aantal ja ren tegelijk heeft gepresen teerd, „Het lijkt me verstandig om daar eens over te praten", zo reageerde een kennelijk ge schrokken wethouder Gehner. KATWIJK Bij de behande ling van de laatste bezwaar schriften die naar aanleiding van het welzijnsplan waren binnengekomen, viel gister middag de nodige kritiek te beluisteren op de subsidieme thode van de gemeente. Vol gens de heer H. A. Timmer man, adviseur van de welzijns- commissie, leidt de huidige subsidiemethode tot het faillis sement van alle door de ge meente gesteunde instellingen. De Katwijkse organisaties worden gesubsidieerd in het tekort dat zijn op hun begro ting hebben en dat is volgens de heer Timmerman een ver keerd uitgangspunt. „Wanneer de vereniging een groter te kort heeft dan in de begroting was voorzien, dan zegt de ge meente: pech gehad, had je maar beter op je centen moe ten letten. Heeft de vereniging daarentegen een meevaller dan moet er subsidie worden ingeleverd. Met andere woor den: men kan nooit reserveren voor slechtere tijden of voor extra uitgaven in de toe komst". Een vereniging die eenmaal in de problemen komt, raakt hierdoor in een spiraal naar beneden, meent Timmerman. Volgens de ver antwoordelijke wethouder W. van der Plas is die versie van de heer Timmerman onjuist. „^Vanneer er verenigingen zijn die inderdaad in een spiraal naar beneden zitten, zullen we dat als gemeente zeker voor komen. De subsidieverorde ning bevat in dat geval een aantal uitzonderingsvoorwaar- den waarvan we gebruik kun nen maken". Niet helemaal te vreden met dit antwoord van de wethouder meende de heer H. van Mierlo, dat de subsidie verordening in de tokomst nog eens goed onder de loep moet worden genomen. „Het is ge woon een feit dat er vereni gingen zijn die langs allerlei omwegen geld reserveren, om dat het langs de weg van het welzijnsplan eenvoudig niet gaat". De Katwijkse viskotter KW 149 ligt nog steeds op het strand van het eiland Texel. De kotter strandde daar maandagavond omstreeks zeven uur na een motorstoring. Daarbij raakte niemand van de vijf opvaren den gewond, hoewel het bij zonder lastig was het schip te verlaten in de opstekende storm die voor een hevige branding zorgde. De bemanning moest gebruik maken van een dinghy en kreeg ook hulp van de red dingsbrigade. De KW 149 heet eigenlijk Marry Martin en Is het enige schip van de Katwijkse firma H. Ouwehand aan het Dulnrustpleln 6 In Katwijk. On der de opvarenden bevond zich ook de zoon van eigenaar H. Ouwehand. De KW 149 ligt momenteel op een strekdam. De viskotter Is vanwege de storm zeer moeilijk bereikbaar. Het is nog niet duidelijk wan neer het schip zal kunnen wor den weggesleept. De kotter lijkt alleen schade aan de schroef te hebben opgelopen. Het schip wordt dag en nacht bewaakt in verband met even tuele plunderingen door overij verige strandjutters. De kleine moeite van het opgeven^ van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aanl een sierlijk kettinkje.* van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. GS ZUID-HOLLAND: DEN HAAG Het pro vinciebestuur gaat er vooralsnog vanuit dat de splitsing van Zuid-Hol land in twee provincies gewoon doorgaat, zolang ze van minister Rietkerk van binnenlandse zaken niets over het tegendeel hebben gehoord. Gedepu teerde Staten zeiden dit gisteren naar aanleiding van het afgevoerde split singplan van de provincie Overijssel. De opdeling van Zuid-Holland in een provincie Rijnmond en een provincie Zuid-Hol land zou op 1 januari 1987 een feit moeten zijn. Gedeputeerde Staten vinden wel dat er zo snel mogelijk duidelijkheid moet komen over de plannen van de rege ring. Dit vooral om de provin ciale ambtenaren, die direct de gevolgen van splitsing zullen ondervinden, niet langer in onzekerheid te laten. Zuid- Holland heeft altijd medewer king verleend aan splitsing van de provincie, als de nieu we provincies meer bevoegd heden krijgen dan de oude. Deze provincies „nieuwe stijl" zouden ook de financiën moe ten ontvangen om die nieuwe bevoegdheden mogelijk te ma ken. Volgens gedeputeerde drs. J. Boone bestaat er na overleg met de vorige minister van binnenlandse zaken Rood echter nogal twijfel over de fi nanciële haalbaarheid. Omdat de splitsing van Zuid-Holland nog twintig miljoen meer kost dan de vorming van een pro vincie Twente in Overijssel, zou het volgens Boone denk baar zijn dat de minister de vorming van een provincie Rijnmond voorlopig afvoert. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken verklaarde gisteren dat daar wordt gewerkt aan de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot splitsing van Zuid-Holland. Dit jaar zou de opdeling in twee provincies nieuwe stijl nog in de Kamer worden behandeld. Binnen af zienbare tijd zal weer overleg worden gepleegd over de fi- nSnciele kant van de zaak.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7