ETÏÏ71 TAFEL Aardgas blijft energiedrager nummer één voor Nederland kerk wereld weer ACHTERGROND Terug in Oegstgeest Bisschoppen en kunstmanen Zes bisschoppen begonnen werk in Rome met kort bezoek aan paus Op zeven kerkedagen in DDR 200.000 deelnemers verwacht PvdA op hellend vlak Kouder L BEROEPE QeidóaQowiant DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAG Orthodoxe lerares in vrijheid De Russisch-orthodoxe lerares Tatyana Shchipkova (52) is vrijgelaten uit een ar beidskamp na een straf van drie jaar te heb ben uitgezeten. Sedert 1974 had Tatyana deelgenomen aan het werk van een groep jonge mensen, bekend onder de naam „Christelijk Seminarium". De meeste leden van deze onofficiële beweging zijn lid van de orthodoxe kerk en spannen zich in hieer kennis te verwerven over hun geloof en wortels in het verleden. In juni 1978 werd zij wegens anti-sovjet acti viteit ontslagen als lerares, in weerwil van haar uitstekende staat van dienst. Haar doc torsgraad werd haar afgenomen waarna in oktober 1979 het vonnis van drie jaar werk kamp viel. Tijdens haar gevangenschap werd haar medische hulp voor groene staar in een gevorderd stadium, geweigerd. Godsdiensten in Spanje beschermd De Spaanse regering heeft een herzie ning van het strafrecht voorbereid waarbij zwaardere straffen in het voor uitzicht worden gesteld voor het belas teren en in discrediet brengen van de godsdienst. Om de wetten in overeen stemming te brengen met de grondwet worden behalve de rooms-katholieke kerk alle in Spanje geregistreerde reli gieuze gemeenschappen beschermd. De godsdienst wordt gerespecteerd als van maatschappelijke waarde. In een po ging tot normale toestanden te geraken op dit gebied zal niet meer direct een centraal gerechtshof worden ingescha keld bij overtreding van de wet, maar zullen zaken in eerste aanleg worden voorgelegd aan arrondissementsrecht banken. De gereformeerde kerk te Oegstgeest heeft voor het dreigende tekort op de be groting 1983 van 10.000 gulden een apar te oplossing gevonden: de beide predi kanten leveren in. Ds. K. Vegter en ds. J. Th. Heemskerk worden, zoals alle gereformeerde predi kanten, gehonoreerd naar landelijke schalen, vergelijkbaar met hetgeen voor leraren gebruikelijk is. In Oegstgeest werd een schaal gebruikt die was geba seerd op 1.300 lidmaten. Dat zijn er in middels tussen de 1.150 en 1.200 gewor den. De predikanten zijn ermee akkoord gegaan lager te worden ingeschaald en daarmee was het begrotingsprobleem voor 1983 opgelost. In Bad Schönbrunn bij Zug in Zwitserland zal van 18 tot 22 april een Europese bijeenkomst worden gehouden van functionarissen, die zich in de rooms-katholieke kerk met de massamedia bezig houden. Voor deze conferentie wor den tachtig bisschoppen en deskundigen op het gebied van de media verwacht, afkomstig uit alle landen van Europa. Onder meer zal ter sprake komen welke taken op het ge bied van de massamedia voortvloeien uit de opdracht van de bisschoppen het evangelie te verkondigen. Ook komt aan de orde de vraag welke problemen nieuwe technische mogelijkheden tot communicatie zoals kunstmanen opleve ren. Er zullen ervaringen worden uitgewisseld en aanbeve lingen gedaan voor een nauwere samenwerking op dit ge bied tussen de bisschopsconferenties. In tal van landen, met inbegrip van Oost-Europa, zijn al regionale voorbe sprekingen gehouden. Het ad limina-bezoek van het Nederlandse episcopaat is gisteren voor zes van de elf bis schoppen begonnen met een particulier onder houd met de paus. Deze ontving in de loop van de ochtend kardinaal Willebrands met zijn twee hulpbisschoppen Nienhaus en De Kok en de bisschoppen Bluyssen, Zwartkruis en Ernst. Het onderwerp van gesprek, zo meldt onze correspondent in Rome is niet bekend ge maakt, maar gezien de korte tijd die de paus voor ieder af zonderlijk vrijmaakte, kan niet worden verwacht, dat echt diepgaand op ieders in dividuele problemen is inge gaan. Alle bisschoppen zijn gisterochtend op bezoek ge weest bij de congregatie voor de bisschoppen en die voor( de geestelijkheid. De Vaticaanse congrégaties zijn te vergelijken met minis teries of departementen, die elk een deel van het bestuur van de wereldkerk voor hun rekening nemen. De congre gatie voor de geestelijkheid is' een belangrijk departement, omdat die toeziet op de amb- tsuitoefening door priesters en niet-priesters, op het apo stolaat, op de katechese voor jong en oud en op het correc te beheer van de eigendom men van de kerk. De Nederlandse bisschoppen hebben kardinaal Oddi, de prefect van deze congregatie, moeten uitleggen hoe de situ atie in ons land is met be trekking tot de pastorale werkers, en waarom zes van de zeven diocesane bisschop pen wel pastorale werkers in dienst hebben en één van hen (mgr. Gijsen) niet. Bij de congregatie voor de bisschoppen zullen ook enige harde noten zijn gekraakt, want dit departement is niet alleen competent inzake de' geografische grenzen van de bisdommen, maar ook inzake de collegiale verhouding tus sen de bisschoppen van een kerkprovincie. De herindeling van de( Ne derlandse bisdommen is voorlopig op een laag pitje gezet, na de benoeming van de vier hulpbisschoppen vo rig jaar en nu het zeker is, dat ook mgr. Bluyssen een hulpbisschop krijgt toegewe zen. Deze was overigens, zo als gemeld, in december nog in Rome om met deze con gregatie over de toekomst van zijn diocees te spreken. Maar de collegiale betrekkin gen tussen de bisschoppen zijn nog lang niet zoals die behoren te zijn tussen de be dienaren van een en dezelfde kerk. Van een communio, waarover men sprak na de bijzondere Nederlandse syno de van drie jaar terug, is nog geen sprake. Kardinaal Bag- gio, de leider van deze con gregatie, is daarvan op de hoogte en later deze week zal bekend worden welke oplos sing hij voor de Nederlandse problemen heeft aangeboden. Vandaag vieren de bisschop pen gezamenlijk de eucharis tie op het graf van de apostel Paulus, in de basiliek van St.-Paulus-buiten-de-Muren. Daarna staat een bezoek aan het door kardinaal Wille brands zelf geleide secretari aat voor de eenheid onder de christenen op het program ma. R. k. publikaties in Z-Afrika verboden De Zuidafrikaanse regering heeft deze maand twee publi katies van de r.k. bisschop penconferentie verboden. Zo wel de open brief waarin Poolse emigranten werden gewaarschuwd voor vestiging in Zuid-Afrika als het rapport waarin het optreden van Zuid-Afrika in Namibië werd veroordeeld en gepleit werd voor het recht op onafhanke lijkheid van het Namibische volk, mag niet meer verspreid worden. In een commentaar zei aartsbisschop Denis Hur ley, de voorzitter van de Zuidafrikaanse bisschoppen conferentie, onder meer met droefenis te moeten conclude ren, dat het Zuidafrikaanse standpunt zo verdacht is, dat het met onderdrukkende middelen verdedigd moet worden. De Evangelische Gemeenten in de DDR verwachten onge veer 200.000 deelnemers op de zeven kerkedagen die dit jaar zullen worden gehouden.. Daarbij wordt rekening ge houden met het feit, dat er ook feestelijkheden zullen zijn ter herdenking van de geboorte van Maarten Luther vijfhonderd jaar geleden. Wellicht de grootste manifes tatie zullen de kerkedagen in Dresden zijn van 7 tot 10 juli, waar meer dan honderddui zend deelnemers worden verwacht. De kerkedagen worden gehouden onder het motto „In vertrouwen wa gen" en worden van 22 tot 25 september afgesloten in Wit tenberg. Naast officiële vertegenwoor digers uit de wereldwijde oe cumene worden op de kerke dagen vooral delegaties ver wacht uit de Bondsrepubliek en overig West-Europa. De r.-k. kerk is ook uitgenodigd maar heeft nog geen officiële reactie laten horen. Het kerkelijke Luthercomité heeft op 4 mei een bijeen komst georganiseerd op de Wartburg in Eisenach. De predikatie op de binnenplaats van het kasteel zal worden gehouden door de secretaris- -generaal van de Lutherse Wereldbond, Carl Mau uit Genève. De Lutherweken worden afgesloten in Eisle- ben en Leipzig van 10 tot 13 november, waar ook talrijke buitenlandse gasten worden verwacht. Alle feestelijke Luther-manifestaties worden gehouden onder het motto :„God boven alle dingen vre-, zen, liefhebben en vertrou wen". Op uitnodiging van de evan gelische kerkebond wordt ook nog het achtste interna tionale congres voor onder zoek van leven en werk van Maarten Luther gehouden van 14 tot 20 augustus in Er furt. Wegens de strak volgehou den scheiding tussen kerk en staat zullen geen gezamenlij ke vieringen worden gehou den met het van staatswege gevormde „Luthercomité van de DDR". Wel is in Oost-Ber- liin meegedeeld, dat de comi- te's elkaar wel voor alle fees telijkheden zullen uitnodi gen. Oostduitse kerk wil vasten weer inhoud geven De Evangelische Kerk van de DDR heeft via haar onder zoekinstituut in Wittenberg een vastenbrief uitgegeven, waarin de gemeenten worden opgeroepen in de lijdenstijd de oude zede van het vasten nieu we inhoud te geven, zodat ele menten van een eenvoudiger levensstijl in praktijk kunnen worden gebracht. Doel van het vasten zou onder meer moeten zijn zich te bevrijden van de dwang tot consumeren. De kerk wijst erop, dat moeilijk heden in de dagelijkse aanvoer van eerste levensbehoeften veel gemoederen beweegt. In plaats van verbittering, ironie of berusting zijn solidariteit en een nieuwe bezinning noodza kelijk. Dientengevolge zullen tekortkomingen in de levens middelenvoorziening moeten worden opgevat als een aan wijzing, „dat de al dertig jaar ononderbroken voortdurende stijging, van het verbruik van vlees, worst, boter en kaas niet normaal en in feite ondraag lijk is". De oproep in de tijd voor Pasen af te zien van meer consumptie moet volgens de brief worden gezien als „een vrijwillige oefening tot inleving in een toestand, die tegenwoordig in grote delen van de wereld bestaat en die in de toekomst ook ons deel kan worden." De brief is opge steld door een werkgroep die sedert 1977 geregeld in het Wittenbergse onderzoekcen trum bijeen komt en vraag- stukkken bespreekt, die te ma ken hebben met „bevordering van de aanpassing van mate riele behoeften aan de be grensde mogelijkheden van de natuur". De PvdA heeft zich opnieuw op een hellend vlak be{ Voordat het goed en wel tot veel leden van die partij doorgedrongen, zit de grootste oppositiegroepering a dezelfde, van alle werkelijkheidszin gespeende positie tijde van het kabinet-Van Agt-Wiegel. De houding PvdA-partijraad is er de oorzaak van. Het moet niet bijl baat worden uitgesloten dat de zich tot nu toe terecht cratiéch noemende socialisten deel zullen nemen aan mocratische Acties of die zullen ondersteunen, zo blij) besluiten van die partijraad. De PvdA zegt voortaanT zonder meer ferm „nee" tegen vormen van burgerlijke p hoorzaamheid het niet uitvoeren van besluiten van ment en regering maar wil daar best wel eens over dj EeN ezel stoot zich in het gemeen niet tweemaal aan a de steen. Dat spreekwoord kent men kennelijk niet k. PvdA, waar de roerige achterban zich opnieuw in buitH werkelijkheid staande posities dreigt te manoeuvf Waarschuwende woorden van partijleider Den Uyl en re vooraanstaande figuren in de PvdA-top, wie de deni tie wel ter harte gaat, hebben tot nu toe niet geholpen AaN het eind van de oppositieperiode onder het kal Van Agt-Wiegel had de leiding van de PvdA zeer goed| gaten, dat de buitensporige wijze van oppositie voeren u' delijk nadelig was geweest voor de partij. Vorig jaar, duidelijk werd dat de socialisten op'nieuw een oppositjEl riode tegemoet gingen, nam de top van de partij ondegli ding van Den Uyl zich ernstig voor dit keer niet totM beloften en vooruitzichten af te glijden, maar opposite voeren op basis van de werkelijkheid. „Hun crisis is o| onze", riep Den Uyl terecht uit toen hij dit weekeind) partijraad in het rechte spoor trachtte te houden. Hij 5 evenwel de overtuigingskracht om ook zijn achterban gr van te doordringen. os B DAARMEE dreigt voor de parlementaire democratize kritieke periode aan te breken. Als een zo grote partij >e PvdA bij de ingrijpende en iedereen rakende maatr^- die nu eenmaal genomen moeten worden, de pariemei regels niet meer strikt handhaaft, kan het hek snel vj dam zijn. j j HET ziet er naar uit dat Den Uyl zich dat realiseert. In kolom hebben wij hem vaker geprezen als het ging on streven z'n socialistische beginselen uitsluitend en heel^- volgens de regels van de parlementaire democratie te uitdragen. Opnieuw lijken zijn partij en de achterban daartoe niet de ruimte te willen geven. Tot nu toe v<j dat niet zo'n ingrijpend probleem, omdat de samenlevijg geheel een zich buiten de werkelijkheid plaatsende or best kon verdragen. Nu ons de moeilijkheden echt tot éj€ lippen zijn gestegen ligt het evenwel anders. Onze parli taire democratie staat voor een uiterst belangrijke kg( proef. De inzet van alle democratische krachten of,f< de oppositie behoren of niet is daarbij van het grootje lang. En ondertussen wensen wij Den Uyl van harte ta\ hij zijn partij in de komende weken van de ernst van dpi atie zal weten te doordringen. v 11. Hamkoekjes met witlofsalade en gebakken aardappelen griesmeelvla De benodigheden voor twee zijn: 100 g gekookte (schou der) ham, 150 g gekookte aardappelen, 1 ei, kerrie, pe terselie, paneermeel, 15 g margarine; 200 g witlof, 2 sinaasappels, 3 augurken, 2 lepels yoghurt, 1 lepel slasaus, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel geraspte pittige kaas; circa 0,5 kg aardappelen, olie of margarine, zout; 0,5 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, 1 lepel ro zijnen, paar bolletjes gem ber. Snijd de ham in kleine stukjes. Prak de aardappelen fijn. Wie koude gekookte aardappelen (een rest dus) gebruikt moet ze eerst opwarmen in weinig wa ter en dan pas prakken, omdat er anders klontjes in blijven zitten. Meng de ham met de aardappelen, de helft van het losgeklopte ei, wat kerrie en fijngeknipte peterselie tot een smakelijke stevige massa. Vorm er per persoon één of twee tartaarachtige koekjes van, haal die door paneermeel, de rest ei en weer door pa neermeel. Leg de hamkoekjes enige uren in de koelkast om op te stijven. Bak ze kort voor de maaltijd niet al te vlug bruin; ze moeten door en door w^rm kunnen worden. Meng fijngesneden witlof met stukjes sinaasappel en augurk door een sausje van yoghurt, slasaus, azijn, zout, peper, sui ker en geraspte kaas. Garneer de salade desgewenst met een paar achtergehouden schijven sinaasappel en augurk. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roe rende een mengsel in van sui ker met griesmeel en laat dit vijf minuten zacht doorkoken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe, koel de vla af en meng er de in weinig water zacht gekookte en daarna af gekoelde rozijnen door met kleine stukjes gember. JEANNE' DEN HAAG Het zijn maar kleine, onopvallen de berichtjes in de krant: op die en die dag is er op nieuw gas aangeboord in het Nederlandse deel van het continentale plat op de Noordzee; op die en die plek, waarna een letter en een nummer volgen. Of er sprake is van een com mercieel interessante, d.w.z. economisch winba re vondst, moet blijken uit nader onderzoek. Meestal wordt er in zo'n geval weinig of niets meer gehoord van het betreffende gasveld, maar wel opvallend is, dat de bewezen aardgasreserves van Nederland de laatste jaren na genoeg gelijk blijven, terwijl er jaarlijks toch tussen de 70 en 90 miljard m3 wordt „ver bruikt", d.w.z. geëxporteerd en afgezet wordt aan binnenland se verbruikers. Met andere woorden: in negen van de tien gevallen worden al die kleine gasvelden (hetzij op zee, hetzij op het vasteland) wel degelijk geëxploiteerd en leveren zij een substantiële bijdrage aan onze nationale gasreserves. Zei NAM-direkteur drs. H. Hooykaas vorig jaar: „In Ne derland moeten we het hebben van een paar grote velden en een heleboel kleintjes. Die worden getrokken door de grote. Omdat er bijvoorbeeld in de zeebodem een groot veld werd aangeboord, kwam er een pijpleiding naar Gronin gen. Daardoor was het interes sant kleinere velden te exploi teren en op die leiding aan te sluiten. Op land geldt eigenlijk hetzelfde Dat de winning en exploitatie van olie en gas in ons land voor maatschappijen als NAM (50 pet. Esso en 50 pet. Shell) ondanks vennoot schapsbelasting, winstaandeel, Groningen-heffing en was dies meer zij nog steeds commer cieel aantrekkelijk is, bewijst de omstandigheid dat NAM in 1981 niet minder dan 15 mil jard gulden heeft afgedragen aan de Nederlandse Staat. Hier een aardgasveld in Groningen. Niet onaanzienlijk Onder de landen met eigen energievoorkomens (steenkool, olie, gas, uranium) neemt Ne derland een niet onaanzienlij ke plaats in. Een paar cijfers: op 1 januari 1982 werden de bewezen aardgasvoorraden over de gehele wereld geschat op 80.000 miljard rn3, ofwel overeenkomend met 66 mil jard ton olie. Rusland en het Midden-Oosten voeren met resp. 31.000 en 21.000 miljard m3 de lijst van landen met grote aardgasreserves aan, ge volgd door de Verenigde Sta ten en Canada met 8.200 mil jard m3. (In het geval van het Midden-Oosten dient bedacht te worden, dat daar jaarlijks zo'n 100 miljard m3 aardgas wordt verbrand omdat men niet over een transportlei dingssysteem beschikt. Dit gas komt vrij bij de oliewinning en wordt derhalve „afgefak- keld".) De Westeuropese aardgasvoor raden worden geraamd op 4.500 miljard m3, waarvan ons land ongeveer eenderde deel bezit. Op dit ogenblik wordt de bewezen reserve van het grote Slochteren-veld in Groningen geschat op 1.200 miljard m3. Daar komen de kleinere vel den op het vasteland ën op zee nog bij, zodat aangenomen wordt dat ons land anno 1983 nog over 1.545 m3 aardgas be schikt. Let wel: het gaat hier om bewezen reserves. Onder „bewezen reserves" verstaan we een schatting, die een kans van 90 pet. heeft dat ze te laag is en eentje van 10 pet. dat ze te hoog uitvalt. (Tot dusver heeft dit systeem altijd in het voordeel gewerkt, vandaar dat in de volksmond wordt ge zegd: „We hebben gas genoeg, het is alleen veel en veel te duur".) Instanties als de Nederlandse Gasunie in Groningen grijpen met betrekking tot dit laatste aspect graag terug naar de prijs van bijvoorbeeld huis brandolie. Zij komen dan tot de conclusie, dat het aardgas in feite nog te goedkoop is: in 1981 bijvoorbeeld bedroeg de m3-prijs van aardgas 49 cent (inclusief 18 pet. BTW), terwijl een vergelijkbare hoeveelheid huisbrandolie in dat jaar 70 cent kostte. Dat Gasunie vast houdt aan een hoge prijs voor ons aardgas mag blijken uit de nieuwjaarsrede van algemeen- direkteur ir. G. Kardaun, die begin januari van dit jaar sprak over nieuw overleg met de Vegin, waarin de markt waarde van het gas centraal zou staan. Dat betekent een nieuwe prijsaanpassing c.q. - verhoging, ondanks de steeds luider wordende opmerkingen dat vooral door de alsmaar stij gende energieprijzen de maan delijkse woonlasten volstrekt de pan uit dreigen te rijzen. Gasprijsverhogingen naar rato van het prijsindex-cijfer schij nen (politiek?) onhaalbaar te zijn. Vooralsnog blijft Gasunie vasthouden aan een prijskop- peling van aardgas aan huis brandolie. Inkomstenbron Dat de Nederlandse Staat het aardgas als potentiële inkom stenbron aanmerkt, mag dui delijk blijken uit de omstan digheid, dat de elektriciteitsbe drijven in ons land min of meer verplicht zijn in de ko mende vijf jaar 20 miljard m3 extra aardgas te verstoken, terwijl voorheen werd gezegd dat gas gespaard moest worden voor hoogwaardige toepassin gen in de toekomst. Een en an der houdt in dat de elektrici teitsbedrijven niet kunnen profiteren van de relatief lage olieprijzen van dit moment, omdat zij voor de ondervuring van hun ketels weer gas ge bruiken. Of de Staat veel an ders kan op dit ogenblik is overigens een andere vraag. De aardgasbaten zijn in eerste instantie bedoeld voor de fi nanciering van de zgn. collec tieve sektor. Dat wil zeggen dat de huidige verzorgings staat voor een belangrijk deel steunt op de inkomsten uit het aardgas. Met een exorbitant stijgende werkloosheid en een teruglopend gasverbruik - niet alleen het binnenlands ver bruik loopt terug als gevolg van energiebesparende maat regelen, ook het buitenland neemt minder Nederlands gas af - betekent dit dat er te wei nig inkomsten in de schatkist vloeien, hoewel de aardgasba ten in 1981 nog voor een be drag van 19 miljard gulden zorgden. Vandaar het extra verstoken van aardgas door de elektriciteitsbedrijven, hetgeen overigens samenhangt met de veronderstelling, dat tussen nu en het jaar 2000 ons land naast de 1.575 miljard m3 over nog eens 1.000 miljard m3 aardgas zal kunnen beschikken. Deze extra hoeveelhbeid wordt „hard" gemaakt door: meevallers uit de bekende velden; nog op te sporen nieuwe vel den, zowel op het vasteland als op zee; nieuwe aankopen in het bui tenland, waarbij met name ge dacht wordt aan Noordzee-gas en aan Russisch aardgas. Kolencentrales Zoals gezegd stoken de Neder landse elektriciteitsbedrijven op dit ogenblik weer groten deels aardgas, terwijl men daarnaast twee kolencentrales in bedrijf heeft. Toch heeft de SEP (Samenwerkende Elektri- citeitsproduktiebedrijven, Arnhem) de beoogde diversifi catie van brandstoffen niet uit haar vaandel geschrapt. Wan neer het op stapel staande om- bouwprogramma voor kolen- stook (Maasvlakte-centrale, Borssele en Buggenum) vol tooid wordt, zal ons land rond 1990 zijn elektrische stroom voor ongeveer 40 pet. opwek ken door middel van steen kool. De rest moet dan ge schieden via aardgas dan wel olie en wat kernenergie. Ten einde grote vermogensover schotten te voorkomen, zullen zestien oudere opwekkings eenheden (1.100 MW) ver vroegd buiten gebruik worden gesteld, ook al omdat de groei uit het elektriciteitsgebruik is verdwenen. Door deze maatre gelen en door nieuwe om- bouwprogramma's hoopt de SEP het Nederlandse produk- tiepark in de toekomst verder uit te bouwen, waarbij men dan ook nadrukkelijk naar kernenergie wil kijken, ge dachtig de omstandigheid, dat op dat tijdstip de Brede Maat schappelijke Discussie is afge rond en er dan duidelijkheid zal bestaan over het al dan niet verder uitbouwen van het aantal kerncentrales in ons land. KLAAS GOÏNGA DE BILT Boven het'f delijk deel van de Nou bevond zich gisteren eeil pressie die vandaag naa oosten trekt en op de Noo# en aan onze kust voor n westerstorm zorgt. Lan| westflank van de dep stroomt koude polaire 'I via de Noordzee naar onói Hierdoor zal de tempe( zal worden bereikt. In d( gevoerde lucht komen hagel en sneeuwbuien v£ Max Mina 'Tp,r»i E erfde l.bew. Eindhoven regen Deo Helder onbew. Ut. R'dam onbew. Twente regen Vllsaingen regen Z.-Umburg regen Aberdeen n.ontv. Athene n.ontv. Barcelona onbew. Ber1i|n regen Bordeaux mist Brussel regen Frankfort rw.bew. Helsinki Innsbruck Klagenfurt mist Kopenhagen onbetr. Lissabon l.bew. Locarno onbew. Londen l.bew. Luxemburg geh.bew. sneeuw -2 -13 f Spilt onbew. Stockholm n.ontv. Wenen onbew. ZUrlch l.bew. Casablanca zw.bew. Istanbul mist Las Palmas onbew. Beiroet n.ontv. Tel Avtv rw.bew. Tunis n.ontv. onbew. 16 >3 onbew. 18 11 I mist Geen krant ontvangen*, tussen 18.00 en 20.00 ui! terdags tussen 14.00 en uur, telefoonnr. 071-122: uw krant wordt nog d- avond nabezorgd. Bedankt voor Leerdam d pelle-Biezelinge R. Boi te Leiden. GEREFORMEERDE I MEENTEN Beroepen te Arnhem: II' kenberg te Lisse

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2