Azivo zal riks moeten slikken F Sovjet-Unie dreigt met plaatsing meer raketten Ernstige terugslag in herstelproces prins Claus Geen salaris BON: Verdachte moord op producer Van der Laar aangehouden Ambtenaren akkoord met drie extra dagen Lot ADM in handen Tweede Kamer DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Po6tbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank Amro-bankl N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteurJJ.Hallewas, Chef - redacteur: W im Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per min, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl Aut.betaling),kwartaal /61,25, (aar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. f/w» nummers /Off) Dinsdag 18 januari 1983,73e jaargang no. 22478 Irmi eeli Ivo Niehe ontvangt weec gas ten in zijn TV-show op Ned. I om 20.28 uur, gevolgd door om 21.30 uur film „Gejaagd door de storm" met Gregory Peck. Op Ned. II om 21.40 uur „Om nibus" over kunst. Op Duitsland 2 om 20.15 uur klucht van Roland Heyes over het huwelijk. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- hagel- en sneeuw buien. Minimumtemperatuur ongeveer 1 graad, in de mid dag circa 4 graden. Harde, aan de kust enige tijd stormachtige noordwestelijke wind. Morgen zon op: 8.38; onder: 17.03 uur. Schev. hoogw.: 6.07 en 18.12 uur. Laag: 1.40 en 14.20 uur. irmiste bloemenkoopman elman levend terecht N Aan de verdwijning van de Friese bloemenkoopman Speelman (38), die sinds 17 december werd vermist, is een gekomen. Gistermiddag wilde hij vanuit Frankrijk Zuid- sland binnenrijden. Speelman is niet gearresteerd, maar ondervraging door de politie meegenomen. De man zou in gezondheid verkeren. Vorige week vrijdag blijkt hij met cherche in het Noordduitse Oldenburg te hebben gebeld, •agen naar de reden van zijn verdwijning gaf hij toen ont- nd antwoord en ook nu nog staat de politie voor een raad- le juiste plaats waar Speelman nu in Zuid-Duitsland in be- ig wordt gehouden, wil de politie niet noemen. Twee be- »n van de recherche in Oldenburg zijn naar Speelman af- sd om na te gaan „Of er sprake is van een ontvoering of ;en strafbaar feit". 9: Verdwijning nog een raadsel. Johan Speelman HILVERSUM De gemeentepolitie van Hilver sum heeft een 23-jarige inwoner van Baarn aange houden, die ervan wordt verdacht de dader te zijn van de geruchtmakende moord op de platenpro- ducer Bart van der Laar. Deze werd op 10 novem ber 1981 doodgeschoten aangetroffen in zijn wo ning in Hilversum. Volgens de politie van Hilver sum is na veertien maanden moeizaam onderzoek in deze zaak komen vast te staan dat het om één dader gaat. Onbekend is of de verdachte enige banden had met Van der Laar. Ook de motieven zijn niet bekend. Daarvoor verkeert het justitieel onderzoek nog in een te pril stadium. (Van onze sociaal- economiche redactie) UTRECHT/DEN HAAG De ambtenarenorganisa- tie AbvaKabo is bereid, zij het zonder geestdrift, de drie extra vakantiedagen voor het overheidspersoneel te accepteren, die minister Rietkerk heeft aangebo den in ruil voor de prijscompensatie. De Christelijke ambtenarenbond CFO zou vandaag een besluit ne men, maar het zag er naar uit, dat ook deze bond zou instemmen, zij het onder voorwaarden. Intussen heeft minister De Koning de trendvolgers ook drie extra vakantiedagen aangeboden tegenover de pijn van het niet doorgaan van de prijscompensatie dit jaar. Het kabinet wilde aanvankelijk de overheidssalaris- sen en de salarissen van de trendvolgers dit jaar be vriezen, maar het stelde uiteindelijk toch nog 315 mil joen gulden beschikbaar, niet om de salarissen te ver hogen, maar om de vakantie uit te breiden, wat ertoe zou kunnen leiden dat er 5000 banen bij zouden ko men, om die vrije tijd op te vullen. De ambtenaren bonden vroegen vier dagen en dan nog slechts als ruil voor de prijscompensatie van 1 januari, minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken wilde niet verder gaan dan drie dagen en dan nog voor het hele jaar. De bondsraad van AbvaKabo had er gisteren grote moeite mee, om het ministeriële bod te aanvaarden, maar nam er genoegen mee toen hem werd duidelijk geipaakt, dat aan de onderandelingstafel echt niets meer te bereiken zou zijn. Een motie om het gesprek met de minister te hervatten werd dan ook verwor pen. Pag.9: Prijscompensatie van juli niet zomaar op geven eeuw en »rm I >stenrijk NEN Zware juwval en m hebben gis- n in Oosten- voor chaoti- situaties ge ld. Delen van -irovincie Vo- :rg en berg- len in Oppe- itenrijk raak- geïsoleerd. listen en irs in de win- portplaatsen Zürs en fth moesten in hotels blijven lat het er van- e de hoge luw en het la- ègevaar geen §oer meer was. I storm ont- fchtte het ver- I en veroor- |^te schade aan jen in delen I Opper-Oosten- en kabelba- en skiliften iten worden :et De uw blokkeer- verscheidene ipassen en itoorde het erkeer in het I. In de bergen "ufstein raak- vijfhonderd geïso- NA VEROORDELING DOOR ZIEKENFONDS RAAD DEN HAAG AMSTEL VEEN Het Haagse zie kenfonds Azivo zal naar verwachting niet blijven bij zijn weigering de rijks daalder per voorgeschre ven geneesmiddel te in- nen. Het Azivo-bestuur en de ledenvergadering ko men donderdag bijeen om te beslissen of de weige ring zal worden doorgezêt. Mocht dit toch gebeuren, dan komt het het zieken fonds te staan op een boe te die neerkomt op onge veer twee miljoen gulden i op jaarbasis. De boete is vastgesteld door de Zie kenfondsraad die de han delwijze van Azivo giste ren heeft veroordeeld. Begin januari verklaarde voor-, zitter R. Toussaint dat Azivo weigert mee te werken aan het vanaf 1 februari innen van een eigen bijdrage per genees middel met een maximum van 125 gulden per jaar. Het parle ment had eind december het voorstel van de eigen bijdrage aanvaard. Met 25 stemmen voor en zes stemmen tegen werd het ge drag van Azivo door de Zie kenfondsraad veroordeeld. De FNV-vertegenwoordiging stemde tegen het besluit. FN V-woord voerster V. Dome- la Nieuwenhuis verklaarde te gen te zijn omdat zij zich niet kon verenigen met de in het besluit voorkomende passage dat de weigering van Azivo „in strijd is met het belang van de ziekenfondsverzekering". Pag 13: Halsstarrigheid kan Azivo anderhalve ton per maand gaan kosten. Agenten van de Ameri kaanse doua ne en de FBI hebben gis teren In de haven van San Franscl- co een goede vangst ge daan. Aan boord van een Colombl- aans vracht- schip werd - ruim 200 kilo cocaïne aan getroffen. De twaalfkoppi ge beman ning van het schip werd Het St. Laurensziekenhuls in Breda. DEN HAAG Een ern stige terugslag in zijn her stelproces heeft ertoe ge leid dat prins Claus giste ren andermaal met klach ten van depressieve aard in het ziekenhuis is opge nomen. Omdat de medici er rekening mee houden dat de opname van lange re duur zal zijn, heeft de prins de voorkeur gege ven aan een Nederlands ziekenhuis boven de uni versiteitskliniek in het Zwitserse Bazel, waar hij tot nu toe werd behandeld door de befaamde prof. dr. R. Kielholz. De af stand Nederland Bazel is zo groot dat het voor koningin Beatrix en de kinderen haast ondoenlijk is om de 56-jarige prins daar regelmatig te bezoe ken. In overleg met de Nijmeegse psychiater prof. dr. S.J. Nij- dam, die in Nederland de lei ding heeft bij de behandeling van de prins, is uiteindelijk voor het katholieke St. Lau- rensziekenhuis in Breda geko zen. Van belang hierbij is ge weest dat de prins in dit zie kenhuis, gelegen aan de rand van de stad en niet ver van de bossen, in een eigen pavil joensvleugel kan verblijven en kan rekenen op een vrii grote mate van privacy. Ook kan hier een doeltreffende bewa king van de prins worden ge garandeerd. Nadat prins Claus begin sep tember van het vorig jaar voor een „algemeen onderzoek" en kele dagen in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen had doorgebracht, werd hij op 1 oktober in de universiteitskli niek in Bazel opgenomen. Sindsdien onderbrak hij zijn behandeling voor ondermeer een staatsbezoek aan Engeland en een wintersportvakantie met zijn gezin in het Oosten rijkse Lech. De prins bleef zich echter „niet goed" voelen en van tijd tot tijd „een beetje neerslachtig". Nederlands gezin kocht in 1982 122 kilo fruit DEN HAAG De door snee Nederlandse huishou ding heeft vorig jaar onge veer 122 kilogram fruit ge kocht. Daarvoor werd in totaal 262 gulden betaald. ,acht gulden meer dan het jaar daarvoor. In het fruit- pakket van de Nederland se huishouding nam de ap pel met 34 procent de eer ste plaats in, net als in 1981 (35 procent). Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonder zoek (NIAM). De „door snee-huishouding" bestaat uit drie personen. ADVERTENTIE Jms ELKE WODJSDAG DE tent ïggewaaid IDEN In de Willem- lat is gisteren een tentje de PTT weggewaaid. Af- ipen weekend werd het ie van eenzelfde tentje ge in van de hoek van de Ko- ■traat en de Molenstraat. BONN De Sovjet-Unie zal haar rakettenarsenaal op Europees grondgebied uitbreiden, als de onder handelingen in Genève mislukken en de NAVO overgaat tot plaatsing van. Pershing II en kruisraket ten in Europa. Dit heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, gister avond in Bonn gezegd. Gromyko, die een bezoek van drie dagen brengt aan West- Duitsland, verklaarde „dat het „evenwicht (tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- -Unie) dan hoe dan ook wordt gewaarborgd, maar op een ho ger niveau dan nu het geval is. „Wij geven de voorkeur aan een akkoord over de verlaging van het niveau van de militai re confrontatie en hoe verder die gaat, hoe beter". „De verwezenlijking van het bewapeningsprogramma van de NAVO dat voorziet in de plaatsing van 572 middellange- -afstapdsraketten in vijf Euro pese landen betekent voor de hele wereld en voor jaren een nucleaire confrontatie met alle gevolgen van dien". Gromyko herhaalde de jongste voorstellen van de Russische leider, Joeri Andropov. „We willen ons aantal euroraketten terugbrengen tot dat van de Fransen en de Britten samen en het aantal overige raketten, waaronder de SS-20's, op Eu ropees grondgebied verminde ren en terugtrekken tot achter de Oeral vanwaar Europese doelen onbereikbaar zijn. „Bovendien wil Moskou een zelfde plafond stellen voor met kernbommen uitgeruste vlieg tuigen en uiteindelijk zijn we bereid op basis van weder zijdsheid het aantal tactische raketten met een bereik tot 1.000 kilometer beperken", zo vervolgde Gromyko. Pag.10: Genscher houdt vast aan nuloptie Stroom in Parijs gedurende een half uur uitgevallen PARIJS In Parijs is vannacht de stroom gedu rende een half een uitge vallen als gevolg van sto ring in de electriciteits- voorziening. De storing trof de gehele stad, met in begrip van de straatver lichting en de verkeers lichten. De storing heeft ernstige gevolgen gehad. DEN HAAG Het be stuurscollege van Amster dam heeft alle hoop ge vestigd op de Tweede Ka mer, nu minister Van Aardenne van economi sche zaken te kennen heeft gegeven dat de overheid slechts voor een zeer beperkt deel garant wil staan voor het plan van Amsterdam om de werf te redden. Dit stand punt heeft het voortbe staan van de werf op nieuw in gevaar gebracht. De PvdA-fractie zal vandaag tijdens een spoeddebat in de Kamer een motie indienen, waarin van de regering wordt gevraagd alsnog op het „dok- ken-voorstel" van de gemeen te Amsterdam in te gaan. In een telegram, gericht aan kamervoorzitter Dolman heeft het bestuurscollege van Am sterdam gisteravond een drin gend beroep gedaan op de Tweede Kamer om vandaag een debat te houden over de laatste ontwikkelingen. Om het voortbestaan van de werf te verzekeren heeft Am sterdam afgelopen weekeinde voorgesteld voor vijftien mil joen gulden twee van de zes ADM-dokken te kopen. De overheid zou garant moeten staan bij eventuele verliezen. Gisteravond heeft minister Van Aardenne verklaard dat de overheid slechts voor enke le miljoenen garant wil staan. Om welk bedrag het precies gaat, is niet meegedeeld. Pag.9: Geen geld voor ADM. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het zal je maar gebeuren. Een hele maand in touw zijn voor het zogenaamde betaalde voetbal en dan aan het einde van de maand tot de ontdekking komen, dat je salaris niet is overgemaakt. Dat is in december de spelers van SW uit Schiedam overkomen. Voor de budgetbewaking was door het Budget Bewakings Instituut een naheffing gevorderd, waardoor men ineens 65.000 gulden kwijt was. Hoe kan zoiets nou gebeuren als het budget zo goed wordt bewaakt? Het instituut betaalt nu de helft terug en SW schraapt verder wat geld bijeen uit de kaartverkoop en de kantine, zodat de spelers nog deze maand betaald en behouden kunnen worden. Want een voetbalclub zonder spelers zou nou eenmaal net zoiets zijn als de „Leidse Courant" zonder abonnees. i De Leidse Courant wil ik besl 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. ■^CeidóeGou/icuit i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1